Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα,,,,

 

Την Τρίτη θα πάω στον γιατρό και θα ξέρω ακριβώς. Η αναμονή είναι το χειρότερο απ' όλα τελικά,..... :-(

 

Να δούμε και πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες.....;)

 

ποτε ειχες την τελευταια παλλινδρομη;

Τυπικα στις 16/12 κλεινω 3 μηνες απο την αποξεση, αλλα ο γυναικολογος μου ειπε να ξεκινησω προσπαθειες απο το νεο ετος και συμφωνει μαζι και η αιματολογος!

ευχομαι να εχεις τα καλυτερα νεα και συντομα να εισαι ξανα εγκυουλα!:D

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποτε ειχες την τελευταια παλλινδρομη;

Τυπικα στις 16/12 κλεινω 3 μηνες απο την αποξεση, αλλα ο γυναικολογος μου ειπε να ξεκινησω προσπαθειες απο το νεο ετος και συμφωνει μαζι και η αιματολογος!

ευχομαι να εχεις τα καλυτερα νεα και συντομα να εισαι ξανα εγκυουλα!:D

 

Είχα την πρώτη ανεμβρυική τον φεβ'11 και την δεύτερη παλλίνδρομη ιουλιο....

 

Επειδή έχει βρεθεί και κάποιο πρόβλημα με την ινσουλίνη έχω ξεκινήσει glucophage οπότε θέλει 2 μήνες να δράσει.. οπότε θα ξεκινήσουμε μετά τις 15/1......

 

Συνεχίζω filicine + glucophage και με το που μείνω έγκυος θα κάνω clexane 40 + 2 filicine + prezolon + glucophage

 

εμένα είναι πολυπαραγοντικό το πρόβλημα ;)

 

Αυτά ελπιζουμε να πάνε όλα καλά....

 

Εσύ είχες μια παλλίνδρομη?

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα την πρώτη ανεμβρυική τον φεβ'11 και την δεύτερη παλλίνδρομη ιουλιο....

 

Επειδή έχει βρεθεί και κάποιο πρόβλημα με την ινσουλίνη έχω ξεκινήσει glucophage οπότε θέλει 2 μήνες να δράσει.. οπότε θα ξεκινήσουμε μετά τις 15/1......

 

Συνεχίζω filicine + glucophage και με το που μείνω έγκυος θα κάνω clexane 40 + 2 filicine + prezolon + glucophage

 

εμένα είναι πολυπαραγοντικό το πρόβλημα ;)

 

Αυτά ελπιζουμε να πάνε όλα καλά....

 

Εσύ είχες μια παλλίνδρομη?

 

ειχα μια βιοχημικη τον απριλιο λογω χαμηλης προγεστερονης που τωρα πια πιστευω πως και να συνεχιζοταν θα κατεληγε σε παλλινδρομη λογω θρομβοφιλιας!

τον σεπτεμβριο ειχα την παλλινδρομη στην 8η προς 9η εβδομαδα.

Μετα τη βιοχημικη ξεκινησα κι εγω γλουκοφαζ (εχω μια προδιαθεση για σακχαρο) και οντως με βοηθησε πολυ!το ξεκινησα αρχες μαϊου και τον ιουλιο εμεινα εγκυος!

το παιρνω και τωρα απο αρχες οκτωβριου κι ευχομαι να με βοηθησει και παλι!απ οτι μου ειπε η ενδοκρινολογος θα το συνεχισω για ολοκληρο το α' τριμηνο οταν με το καλο μεινω εγκυος.

πρεζολον γιατι σου εδωσε;; μονο αυτο μου λειπει απο τη συλλογη μου χαχα!κι εγω μια απο τα ιδια, τωρα σαλοσπιρ, γλουκοφαζ και φιλισιν και με θετικο αποτελεσμα θα προσθεσουμε κι αλλο ενα φιλισιν συν τις κλεξαν και θα δουμε με το σαλοσπιρ τι θα κανουμε!

μαζι θα ξεκινησουμε προσπαθειες μου φαινεται!! αντε με το καλο να εχουμε και ευχαριστα!!:D:D:D

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία ..... συνοδοιπόροι.... ;) Μακάρι να έχουμε ευχάριστες εξελίξεις.... Λίγο η αναμονή είναι δύσκολη.... :-(

 

Το πρεζολόν κάπου βοηθάει :?: (δεν θυμάμαι στην αιμάτωση????) αλλά έχω και αυξημένα ΝΚ γι' αυτό μου το έδωσε....:wink:

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία ..... συνοδοιπόροι.... ;) Μακάρι να έχουμε ευχάριστες εξελίξεις.... Λίγο η αναμονή είναι δύσκολη.... :-(

 

Το πρεζολόν κάπου βοηθάει :?: (δεν θυμάμαι στην αιμάτωση????) αλλά έχω και αυξημένα ΝΚ γι' αυτό μου το έδωσε....:wink:

 

καλημερα!! απ' οτι ξερω το πρεζολον ειναι κορτιζονη και οντως σου το εδωσε για τα ΝΚ. Ειναι μαλλον η μοναδικη εξεταση που δεν εκανα! Ελπιζω να μην εχω θεμα!

Σχετικα με την αναμονη πιστευα πως μεχρι τωρα θα ειχα φαει τα λυσσακα μου 3 μηνες που επρεπε να περιμενω! Με εξεπληξα ευχαριστα ομως, ο καιρος περασε χωρις να το καταλαβω, αλλα τωρα που πλησιαζουμε εχω μια ανυπομονησια αλλο πραγμα!!

Για μενα το αγχος αρχιζει απο εδω και περα..κι ολο λεω πως πρεπει να ειμαι ηρεμη και ετοιμοπολεμη, αλλα δυστυχως ολο σκεφτομαι, σκεφτομαι και σκεφτομαι πραγματα που με αγχωνουν τρελά!

ουφ..

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αιματολογος μου ειπε να ξεκινησω απο τωρα σαλοσπιρ των 100Mg και μολις μεινω εγκυος θα κανω γεν. αιματος, crp, φερριτινη και θα ξεκινησω κλεξαν. Τοτε θα δουμε αν θα συνεχισω και το σαλοσπιρ ή μονο τις κλεξαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρς σε όλες τις μαμαδες κ μπαμπάδες του φορουμ...

ηθελα να ρωτησω οσο αναφορα την θρομβοφιλια...η οποία

φαντάζομαι δεν εξαρταται μονο απο την μητέρα αλλά κ από τον πατερα

αν εχει οικογενειακό ιστορικό ετσι δεν είναι? οποτε φαντζαομαι αν συμβαινει

κατι τετοιο επιπτωσεις εκτος από το μωρο που θα πρεπει να ακολουθηθει μια αγωγη με ενεσεις από την μητερα θα πρεπει να το λαβει σοβαρα και ο πατέρας

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρς σε όλες τις μαμαδες κ μπαμπάδες του φορουμ...

ηθελα να ρωτησω οσο αναφορα την θρομβοφιλια...η οποία

φαντάζομαι δεν εξαρταται μονο απο την μητέρα αλλά κ από τον πατερα

αν εχει οικογενειακό ιστορικό ετσι δεν είναι? οποτε φαντζαομαι αν συμβαινει

κατι τετοιο επιπτωσεις εκτος από το μωρο που θα πρεπει να ακολουθηθει μια αγωγη με ενεσεις από την μητερα θα πρεπει να το λαβει σοβαρα και ο πατέρας

ετσι δεν ειναι?

 

καλησπερα! θα πρεπει να απευθυνθεις σε αιματολογο για μια υπευθυνη απαντηση!

εντελως θεωρητικα αυτο που σκεφτομαι ειναι πως θα πρεπει να ληφθει σοβαρα για την υγεια του παιδιου αφου γεννηθει.

σε κατασταση εγκυμοσυνης γιατι να παιζει ρολο το ιστορικο του πατερα;

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Μπράβο σε όλες για τα πολύ ωραία και ενδιαφέροντα μηνύματα που γράφετε. Εγώ ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλια αφού έχασα μωρό την 23 εβδομάδα κύησης με σοβαρότατη προεκλαμψια. Έμεινα στην εντατική δυο ημέρες. Το εμβρυο είχε καθυστέρηση αναπτυξησ δυο εβδομάδες και αργότερα τρεις, αλλά ο γιατρός μου ούτε που φαντάστηκε θρομβοφιλια που είναι το πρώτο που σκέφτεται κανείς. Ήμουν ήδη 38 χρόνων και μετα απο αυτό μου προέκυψε και δυσκολία να ξαναμεινω έγκυος. Έκανα ήδη μια αποτυχημένη σπερματεγχυση και τώρα περιμένω το αποτέλεσμα της δεύτερης..εντωμεταξυ η εγκυμοσύνη μου άφησε και διαλυμενο ανοσοποιητικό αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ..τώρα απλά θέλω να ξαναμεινω και ελπίζω με σωστή παρακολούθηση όλα να πανε καλά..είμαι ετεροζυγη v-Leiden που είναι η αρκετά σοβαρή θρομβοφιλια (η πιο σοβαρή είναι ομοζυγωτια v-leiden) απο αυτά που μου έχουν πει αιματολογοι στο Ιπποκράτειο και στον Ευαγγελισμό και η φοιτά στο Ιάσω..παντού πήγα ουφ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Μπράβο σε όλες για τα πολύ ωραία και ενδιαφέροντα μηνύματα που γράφετε. Εγώ ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλια αφού έχασα μωρό την 23 εβδομάδα κύησης με σοβαρότατη προεκλαμψια. Έμεινα στην εντατική δυο ημέρες. Το εμβρυο είχε καθυστέρηση αναπτυξησ δυο εβδομάδες και αργότερα τρεις, αλλά ο γιατρός μου ούτε που φαντάστηκε θρομβοφιλια που είναι το πρώτο που σκέφτεται κανείς. Ήμουν ήδη 38 χρόνων και μετα απο αυτό μου προέκυψε και δυσκολία να ξαναμεινω έγκυος. Έκανα ήδη μια αποτυχημένη σπερματεγχυση και τώρα περιμένω το αποτέλεσμα της δεύτερης..εντωμεταξυ η εγκυμοσύνη μου άφησε και διαλυμενο ανοσοποιητικό αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ..τώρα απλά θέλω να ξαναμεινω και ελπίζω με σωστή παρακολούθηση όλα να πανε καλά..είμαι ετεροζυγη v-Leiden που είναι η αρκετά σοβαρή θρομβοφιλια (η πιο σοβαρή είναι ομοζυγωτια v-leiden) απο αυτά που μου έχουν πει αιματολογοι στο Ιπποκράτειο και στον Ευαγγελισμό και η φοιτά στο Ιάσω..παντού πήγα ουφ..

 

λυπαμαι για την απωλεια σου..κανε κουραγιο και ξεκινα παλι την προσπαθεια...δεν εισαι μεγαλη αφου εμεινες εγκυος μια φορα θα ξαναμεινεις ..εχω και εγω θρομβοφιλια...ετεροζυγη στο ινωδογονο...ολα τα αλλα τελεια...τρεχα γυρευε...γεννησα δυο παιδια βεβαια το ενα το χασαμε αλλα εκει η θρομβοφιλια δεν επαιξε ρολο επαιξε στις παλλινδρομες τρεις στον αριθμο..απο εδω και περα η ηπαρινη στην εγκυμοσυνη αν και οποτε ερθει ειναι απαραιτητη...καλη συνεχεια!;)

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Μπράβο σε όλες για τα πολύ ωραία και ενδιαφέροντα μηνύματα που γράφετε. Εγώ ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλια αφού έχασα μωρό την 23 εβδομάδα κύησης με σοβαρότατη προεκλαμψια. Έμεινα στην εντατική δυο ημέρες. Το εμβρυο είχε καθυστέρηση αναπτυξησ δυο εβδομάδες και αργότερα τρεις, αλλά ο γιατρός μου ούτε που φαντάστηκε θρομβοφιλια που είναι το πρώτο που σκέφτεται κανείς. Ήμουν ήδη 38 χρόνων και μετα απο αυτό μου προέκυψε και δυσκολία να ξαναμεινω έγκυος. Έκανα ήδη μια αποτυχημένη σπερματεγχυση και τώρα περιμένω το αποτέλεσμα της δεύτερης..εντωμεταξυ η εγκυμοσύνη μου άφησε και διαλυμενο ανοσοποιητικό αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ..τώρα απλά θέλω να ξαναμεινω και ελπίζω με σωστή παρακολούθηση όλα να πανε καλά..είμαι ετεροζυγη v-Leiden που είναι η αρκετά σοβαρή θρομβοφιλια (η πιο σοβαρή είναι ομοζυγωτια v-leiden) απο αυτά που μου έχουν πει αιματολογοι στο Ιπποκράτειο και στον Ευαγγελισμό και η φοιτά στο Ιάσω..παντού πήγα ουφ..

 

Καλημέρα,

 

Κουράγιο... είναι πολύ δύσκολο αυτό που πέρασες , αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρεις το πρόβλημα και την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά!!!;);)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Μπράβο σε όλες για τα πολύ ωραία και ενδιαφέροντα μηνύματα που γράφετε. Εγώ ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλια αφού έχασα μωρό την 23 εβδομάδα κύησης με σοβαρότατη προεκλαμψια. Έμεινα στην εντατική δυο ημέρες. Το εμβρυο είχε καθυστέρηση αναπτυξησ δυο εβδομάδες και αργότερα τρεις, αλλά ο γιατρός μου ούτε που φαντάστηκε θρομβοφιλια που είναι το πρώτο που σκέφτεται κανείς. Ήμουν ήδη 38 χρόνων και μετα απο αυτό μου προέκυψε και δυσκολία να ξαναμεινω έγκυος. Έκανα ήδη μια αποτυχημένη σπερματεγχυση και τώρα περιμένω το αποτέλεσμα της δεύτερης..εντωμεταξυ η εγκυμοσύνη μου άφησε και διαλυμενο ανοσοποιητικό αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ..τώρα απλά θέλω να ξαναμεινω και ελπίζω με σωστή παρακολούθηση όλα να πανε καλά..είμαι ετεροζυγη v-Leiden που είναι η αρκετά σοβαρή θρομβοφιλια (η πιο σοβαρή είναι ομοζυγωτια v-leiden) απο αυτά που μου έχουν πει αιματολογοι στο Ιπποκράτειο και στον Ευαγγελισμό και η φοιτά στο Ιάσω..παντού πήγα ουφ..

 

Λυπάμαι πολύ για την περιπέτειά σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχασα κι εγώ το πρώτο μου μωρακι από θρομβοφιλία (η οποία ευθυνόταν για τις απανωτές αιμορραγίες που είχα) στη 17η εβδομάδα, με επίσης ελλιπή ανάπτυξη και επίσης γιατρό που πέρα έβρεχε στο θέμα της θρομβοφιλίας. Βέβαια, εγώ δεν κινδύνευσα από θέμα υγείας, αλλά βγήκα από την όλη διαδικασία με μια ψυχολογία χάλια, πελαγωμένη ως προς το ιατρικο κομμάτι της ιστορίας και με επίσης τσακισμένο ανοσοποιητικό. Με πολύ προσωπικό ψάξιμο ανακάλυψα ότι έχω ελαφράς μορφής θρομβοφιλία και μου πήρε κανένα εξάμηνο και πολλές αντιβιωσεις για να απαλλαγώ από κάποια μικρόβια που ανακάλυψα στην πορεία των απανωτών εξετάσεων και την περιπλάνησή μου σε πολλούς γιατρούς. Εγώ ήμουν ήδη 39. Ευτυχώς τώρα στα 40 πια είμαι στον 7ο μήνα και όλα πάνε περίφημα. Ακολουθώ αντιπηκτική αγωγή και ως τώρα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

Εν κατακλείδει: μην σε παίρνει από κάτω η όλη ταλαιπωρία που πέρασες! Να ξέρεις ότι δεν είσαι η εξαίρεση, υπάρχουν πολλές γυναίκες που ειχαν ανάλογες εμπειρίες και τελικά τα κατάφεραν μια χαρά ν΄αποκτήσουν υγιή παιδάκια. Αυτό να σκέφτεσαι, να είσαι αισιόδοξη και πολυ σύντομα όλα αυτά που περνάς θα ανήκουν στο παρελθόν. Βρες έναν καλό γιατρό που να του έχεις εμπιστοσύνη και μη φοβάσαι τίποτα!!!

Σου εύχομαι πολυ σύντομα να είσαι έγκυος και θα δεις που θα έχεις μια πολύ ομαλή και εύκολη εγκυμοσύνη :P

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Μπράβο σε όλες για τα πολύ ωραία και ενδιαφέροντα μηνύματα που γράφετε. Εγώ ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλια αφού έχασα μωρό την 23 εβδομάδα κύησης με σοβαρότατη προεκλαμψια. Έμεινα στην εντατική δυο ημέρες. Το εμβρυο είχε καθυστέρηση αναπτυξησ δυο εβδομάδες και αργότερα τρεις, αλλά ο γιατρός μου ούτε που φαντάστηκε θρομβοφιλια που είναι το πρώτο που σκέφτεται κανείς. Ήμουν ήδη 38 χρόνων και μετα απο αυτό μου προέκυψε και δυσκολία να ξαναμεινω έγκυος. Έκανα ήδη μια αποτυχημένη σπερματεγχυση και τώρα περιμένω το αποτέλεσμα της δεύτερης..εντωμεταξυ η εγκυμοσύνη μου άφησε και διαλυμενο ανοσοποιητικό αλλά δεν μπορώ να ασχοληθώ..τώρα απλά θέλω να ξαναμεινω και ελπίζω με σωστή παρακολούθηση όλα να πανε καλά..είμαι ετεροζυγη v-Leiden που είναι η αρκετά σοβαρή θρομβοφιλια (η πιο σοβαρή είναι ομοζυγωτια v-leiden) απο αυτά που μου έχουν πει αιματολογοι στο Ιπποκράτειο και στον Ευαγγελισμό και η φοιτά στο Ιάσω..παντού πήγα ουφ..

το καλύτερο αιματολογικό είναι στο Λαϊκό. επειδή είχα κι εγώ 2 παλλίνδρομες και πιθανή θρομβοφιλία το έψαξα και πήγα στην κα Κώτση, στο Λαϊκό.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω..πολυ χάρηκα με το μήνυμα σου mousoudi! Τέλος καλό όλα καλά εύχομαι! Αντιβιωσεις που ανεφερες γιατί επαιρνες? είχε σχέση με την εγκυμοσύνη ή πριν ξαναμεινεις έγκυος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω..πολυ χάρηκα με το μήνυμα σου mousoudi! Τέλος καλό όλα καλά εύχομαι! Αντιβιωσεις που ανεφερες γιατί επαιρνες? είχε σχέση με την εγκυμοσύνη ή πριν ξαναμεινεις έγκυος?

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ :P

 

Αντιβιώσεις έπαιρνα για τα μικρόβια, πριν ξαναμείνω έγκυος. Τα ανακάλυψα ψάχνοντας μετά την αποβολή και μέχρι να φύγουν μ΄έσκασαν! Στην αρχή εμφανίστηκε το ουρεόπλασμα και μετά το e-coli. Να μη στα πολυλογώ, κανείς γιατρός δεν με πήρε στα σοβαρά για τα μικρόβια και μού΄δινε ο καθένας κι από μια άχρηστη αντιβίωση, που μόνο τα δυνάμωνε. Νά΄ναι καλά ο τελευταίος, στον οποίο και έμεινα, που μου έδωσε μια συνδυαστική και πιο μακράς διαρκείας αντιβίωση κι απαλλάχτηκα από το βάσανό τους! Δεν ήθελα με τίποτα να ξεκινήσω προσπάθειες για άλλο μπεμπε προτού καθαρίσω.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ πολυ για τα μημυνατα. Τι να πω? για κάποιο λόγο φαίνεται τα περνάμε όλα αυτά...:(:(

 

Διαφωνώ!!! Αρνούμαι να πιστέψω ότι υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούμαστε έτσι! Απλά συμβαίνει, αυτό είναι όλο. Και κάποιες φορές συμβαίνει σε μας και όχι στους άλλους! Σημασία έχει για μένα να μην το βάζουμε κάτω και να ψάχνουμε τα ιατρικά αίτια. Εσύ τα βρήκες κι αυτό είναι το σημαντικότερο! Στην επόμενη εγκυμοσύνη, που θα έρθει πολύ σύντομα, θα παρακολουθείς στενά το θέμα της θρομβοφιλίας, θα πάρεις την απαιτούμενη αγωγή και δε θα εχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

Κάνε και μια κολπική καλλιέργεια πριν την εγκυμοσύνη (αν δεν έχεις ήδη κάνει), να είσαι σίγουρη ότι είσαι καθαρή και ξεκίνα με αισιοδοξία!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα σας πω την δική μου ιστορία, έμεινα έγκυος με την πρώτη εξωσωματική και 3,5 μηνων κύησης το μωρό πέθανε συρικνώθηκε, τυχαίο γεγονός μου είπαν, την δεύτερη στους 2.5 μήνες, τότε ο μαστρομηνάς μου είπε να κάνω εξετάσεις για την θρόμβωση. Πεντακάθαρες. Οι εξωσωματικές συνεχιζόταν τα μωρά χανάταν όλο και πιο σύντομα. Κάλη του ώρα ένας κύριος με άκουσε να μιλάω στο τηλέφωνο με τον μπαμπά μου και μου είπε για έναν αιματολόγο που είναι και στο Μητέρα. έπαθε σοκ ο άνθρωπος απο την θρόμβωση. 3 τεσσάρες την ημέρα ενέσεις, καθόλη την κύηση. Τώρα έχω τον τζότζο μου και την φρουφρού μου. τα διδυμάκια μου. όλο το κατεβατώ το έκανα και εγώ τωνεξετάσεων. Αυτ΄ες είναι καλές για όποιν έχει πρόβλημα εκ΄γεννετής. ΄πάρχει όμως και η περίπτωση της θρόμβωσης μόνο κατά τη διάρκεια της κύησης. Όπως εγώ!!! Παρεπιπτόντως έχω πολλές ενέσεις Clexan να δώσω χάρισμα μαζί με πολλές ευχές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω θρομβοφιλια,ειμαι ετεροζυγη στο γονιδιο MTHFR και ετεροζυγη στην προθρομβινη.Εχω κανει τισ εξετασεις και θελω ενα καλο αιματολογο.Αν γινεται σε δημοσιο νοσοκομειο,επειδη δεν περισσευουν πολλα χρηματα.Θελω να κανω ξανα προσπαθεια εξωσωματικης και πρεπει να λυσω αυτο το θεμα πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω θρομβοφιλια,ειμαι ετεροζυγη στο γονιδιο MTHFR και ετεροζυγη στην προθρομβινη.Εχω κανει τισ εξετασεις και θελω ενα καλο αιματολογο.Αν γινεται σε δημοσιο νοσοκομειο,επειδη δεν περισσευουν πολλα χρηματα.Θελω να κανω ξανα προσπαθεια εξωσωματικης και πρεπει να λυσω αυτο το θεμα πρωτα.

το καλύτερο αιματολογικό το έχει το Λαικό νοσοκομείο. να κλείσεις ραντεβού με την κα Κώτση Παρασκευή, πολύ καλή γιατρός και έμπειρη σε εγκύους με θρομβοφιλία. επίσης κάνουν εκεί και πολύ καλό έλεγχο με εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!έχω και εγώ θρομβοφιλία και γέννησα πριν από 3 μήνες. Δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω τήν περίπτωση αλλά η αιματολόγος τότε μου είπε οτι είμαι στις πολύ δυνατές και επικίνδυνες περιπτώσεις και όπως χαρακτηριστικά ανέφερε στο 1%! Έκανα ενέσεις σε όλη την εγκυμοσύνη αλλά η αιματολόγος μου ήταν στο ιασώ όμως έχει και ιατρείο. Το όνομα της μπορώ να στο στείλω αν ενδιαφέρεσαι. Η εξωσωματική με τη θρομβοφιλία έχει κάποια σχέση;ξέρω ότι είναι υπεύθυνη για αποβολές αλλά αυτό δεν το ήξερα. Ελπίζω όλα να πάνε όπως εύχεσαι!!!

 

 

 

 

 

Καλημερα.Εχω θρομβοφιλια,ειμαι ετεροζυγη στο γονιδιο MTHFR και ετεροζυγη στην προθρομβινη.Εχω κανει τισ εξετασεις και θελω ενα καλο αιματολογο.Αν γινεται σε δημοσιο νοσοκομειο,επειδη δεν περισσευουν πολλα χρηματα.Θελω να κανω ξανα προσπαθεια εξωσωματικης και πρεπει να λυσω αυτο το θεμα πρωτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
το καλύτερο αιματολογικό το έχει το Λαικό νοσοκομείο. να κλείσεις ραντεβού με την κα Κώτση Παρασκευή, πολύ καλή γιατρός και έμπειρη σε εγκύους με θρομβοφιλία. επίσης κάνουν εκεί και πολύ καλό έλεγχο με εξετάσεις.

 

Ναι πολύ καλό το Λαικό. Το επισκέφτηκα πρόσφατα και πήρα γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα σας πω την δική μου ιστορία, έμεινα έγκυος με την πρώτη εξωσωματική και 3,5 μηνων κύησης το μωρό πέθανε συρικνώθηκε, τυχαίο γεγονός μου είπαν, την δεύτερη στους 2.5 μήνες, τότε ο μαστρομηνάς μου είπε να κάνω εξετάσεις για την θρόμβωση. Πεντακάθαρες. Οι εξωσωματικές συνεχιζόταν τα μωρά χανάταν όλο και πιο σύντομα. Κάλη του ώρα ένας κύριος με άκουσε να μιλάω στο τηλέφωνο με τον μπαμπά μου και μου είπε για έναν αιματολόγο που είναι και στο Μητέρα. έπαθε σοκ ο άνθρωπος απο την θρόμβωση. 3 τεσσάρες την ημέρα ενέσεις, καθόλη την κύηση. Τώρα έχω τον τζότζο μου και την φρουφρού μου. τα διδυμάκια μου. όλο το κατεβατώ το έκανα και εγώ τωνεξετάσεων. Αυτ΄ες είναι καλές για όποιν έχει πρόβλημα εκ΄γεννετής. ΄πάρχει όμως και η περίπτωση της θρόμβωσης μόνο κατά τη διάρκεια της κύησης. Όπως εγώ!!! Παρεπιπτόντως έχω πολλές ενέσεις Clexan να δώσω χάρισμα μαζί με πολλές ευχές.

 

Πώς την ανακάλυψε αφού οι εξετάσεις ήταν καθαρές;

Link to comment
Share on other sites

Πώς την ανακάλυψε αφού οι εξετάσεις ήταν καθαρές;

 

Αν δεις η κοπελα λεει πως το προβλημα παρουσιαζοταν κατα ην διαρκεια της κυησης ;) Εχω κ εγω απ' αυτο. Λεγεται μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο. Οσο δεν εισαι εγκυος μπορει να μην δειχνει τιποτα οτι πασχεις απο θρομβοφιλια . Οταν ομως μεινεις εγκυος ο οργανισμός μπαινει σε υπερπηκτικη κατασταση κ συνηθως ανεβαινουνε τα αντικαρδιολιπινικα σου. Ετσι απο εκει γινεται η διαγνωση του μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...