Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω πάντως που είχα καφε υγρα μου είχε πει ο αιματολόγος μου να μην σταματησω τις ενεσεις αλλα 2-3 φορες που είχα αίμα που είπε να σταματησω τις ενέσεις για 2-3 ημερες μέχρι να σταματησει το αίμα. Μου εξηγησε ότι δεν φταίνε οι ενεσεις για το αίμα αλλα απλα όταν κανουμε τις ενεσεις που είναι αντιπυκτικές δεν μπορεί να σταματήσει ευκολα το αίμα...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω πάντως που είχα καφε υγρα μου είχε πει ο αιματολόγος μου να μην σταματησω τις ενεσεις αλλα 2-3 φορες που είχα αίμα που είπε να σταματησω τις ενέσεις για 2-3 ημερες μέχρι να σταματησει το αίμα. Μου εξηγησε ότι δεν φταίνε οι ενεσεις για το αίμα αλλα απλα όταν κανουμε τις ενεσεις που είναι αντιπυκτικές δεν μπορεί να σταματήσει ευκολα το αίμα...

 

Ναι ... φαντάζομαι κι εμένα γι' αυτό μου το είπε. Τεσπα ... αφού τώρα έχει σταματήσει και ο αιματολόγος μου είπε να μην τις σταματήσω ... θα τις συνεχίσω! Απλά δε νιώθω καλά να μην ακολουθώ αυτά που μου λέει ο γιατρός μου ... νιώθω σα να μην του έχω εμπιστοσύνη!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... φαντάζομαι κι εμένα γι' αυτό μου το είπε. Τεσπα ... αφού τώρα έχει σταματήσει και ο αιματολόγος μου είπε να μην τις σταματήσω ... θα τις συνεχίσω! Απλά δε νιώθω καλά να μην ακολουθώ αυτά που μου λέει ο γιατρός μου ... νιώθω σα να μην του έχω εμπιστοσύνη!

 

ο αιματολογος ομως ειναι ο πλεον γνωστης της καταστασης,οποτε καλυτερα να ακουσεις αυτον.

Link to comment
Share on other sites

ο αιματολογος ομως ειναι ο πλεον γνωστης της καταστασης,οποτε καλυτερα να ακουσεις αυτον.

 

Καλημέρα και από εμένα

Συμφωνώ με την aggeliki

Εμένα η γυναικολόγος με παρέπεμψε από την αρχή σε αιματολόγο ως τον πλέον ειδικό και δεν ξανασχολήθηκε με το θέμα. Απλώς με ρωτούσε κατά καιρούς πως τα πάω και εάν μου είπε η αιματολόγος κάτι το ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξουμε. Ακόμη και για τον τοκετό τις οδηγίες (πόση ώρα πριν και μετά να γίνει η ένεση) τις έδωσε γραπτώς η αιματολόγος ώστε να τις δώσω στη γιατρο και στο μεαιυτήριο. Δεν αισθάνθηκα οτι είναι άσχετη η γιατρός μου, απλά ο καθένας στην ειδικότητά του. To ίδιο εξάλλου συνέβη και με τον ενδοκρινολόγο για τον θυρεοειδή.

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω η άσχετη μπας και μπορεί κάποια να μου απαντήσει.

Μέχρι τώρα έκανα αγωγή με Innohep 0,45. Από δω και πέρα μου είπε η γιατρός να αυξήσω τη δόση στο 0,5 αλλά να κάνω μόνο 0,3 που αντιστοιχεί λέει σε 6000 μονάδες. Για να πάρω 0,3 που θα πρέπει να σταματήσει το έμβολο για να δείχνει το βελάκι 0,3? Γιατί στο δείγμα που μου έδωσε η γιατρός το έμβολο ήταν σχεδόν στο 4 και το βελάκι δεν έδειχνε ακριβώς το 0,3. Εχει τόση μεγάλη σημασία να πάρω λίγο παραπάνω? Θα βλάψει το μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ερώτηση θέλω να κάνω η άσχετη μπας και μπορεί κάποια να μου απαντήσει.

Μέχρι τώρα έκανα αγωγή με Innohep 0,45. Από δω και πέρα μου είπε η γιατρός να αυξήσω τη δόση στο 0,5 αλλά να κάνω μόνο 0,3 που αντιστοιχεί λέει σε 6000 μονάδες. Για να πάρω 0,3 που θα πρέπει να σταματήσει το έμβολο για να δείχνει το βελάκι 0,3? Γιατί στο δείγμα που μου έδωσε η γιατρός το έμβολο ήταν σχεδόν στο 4 και το βελάκι δεν έδειχνε ακριβώς το 0,3. Εχει τόση μεγάλη σημασία να πάρω λίγο παραπάνω? Θα βλάψει το μωρό?

 

Όχι βρε ... δε θα βλάψει το μωρό. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω ... ουσιαστικά σου μείωσε τη δόση?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου μείωσε τη δόση αφού μου είπε να πάρω 6000 μονάδες από 4500 που έκανα μέχρι σήμερα. Μου άλλαξε το φάρμακο από Innohep 0,45 σε innohep 0,5, αλλά όπως μου είπε να μη κάνω όλη τη ένεση αλλά να βάζω το βελάκι στο 0,3. Φαντάζομαι ότι η περιεκτικότητα φαρμάκου στο 0,45 με το 0,5 είναι διαφορετική. Στο 0,45 η ένεση δεν έχει γραμμούλες για δοσολογία, ενώ στο 0,5 έχει. Καλά μόνο εγώ θα μπορούσα να ρωτάω τέτοια κουλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μήπως γνωρίζετε κάποιον αιματολόγο στο Λαϊκό ο οποίος να σας έχει βοηθήσει στο θέμα της θρομβοφιλίας;

 

Ευχαριστώ πολύ!:D

 

Σχετικά με αιματολόγο στο Λαϊκό που ρώτησες έχει αρκετούς και ένα πολύ καλό και εξειδικευμένο τμήμα που ασχολείται με την θρομβοφιλια και γενικότερα παρακολουθούν και εγκύους

 

Εμένα με παρακολουθεί η κυρία Κώτση αιματολόγος στο λαϊκό

0srQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αιματολόγο στο Λαϊκό που ρώτησες έχει αρκετούς και ένα πολύ καλό και εξειδικευμένο τμήμα που ασχολείται με την θρομβοφιλια και γενικότερα παρακολουθούν και εγκύους

 

Εμένα με παρακολουθεί η κυρία Κώτση αιματολόγος στο λαϊκό

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Σε βοήθησε με την εγκυμοσύνη σου; Ραντεβού κλείνεις μέσω του 1535; Δέχεται και απόγευμα;

 

Ευχαριστώ και πάλι!:D

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Σε βοήθησε με την εγκυμοσύνη σου; Ραντεβού κλείνεις μέσω του 1535; Δέχεται και απόγευμα;

 

Ευχαριστώ και πάλι!:D

 

 

σου εστειλα p.m.

0srQp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το σωστο ειναι να ζητησεις απο το γιατρο σου να σου γραψει εξετασεισ θρομβοφιλιας .η να τις κανεις σε καποιο τμημα εξιδεικευμενο σε νοσοκομειο.εγω τισ εκανα στο αρεταιειο.
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας,εν ταχη θα σας πω την ιστορια μου μηπως μπορεσετε και με βοηθησετε σε κατι που το εχω μεγαλη απορια γιατι αν και ειμαι νπσηλευτρια δεν το γνωριζω.Ημουν εγκυος μετα απο εξωσωματικη η οποια πετυχε με την πρωτη.Την δωδεκατη εβδομαδα στης 2 Σεπτεμβρη εκανα υπερηχο και η ακτινολογος μου ειπε οτι το μωρακι μου εχει πεθανει.Στης 6 Σεπτεμβρη εκανα αποξεση και ο γιατρος μου ειπε οτι πανω στον πλακουντα υπηρχαν αιματωματα.Υπαρχει πιθανοτητα να πασχω απο θρομβοφιλια;Δεν με αφησε να κανω εξετασεις το θεωρησε τυχαιο γεγονος ομως εμενα αυτη η απορια με τρωει παρολα που απο την πρωτη μερα εμβρυομεταφορας επερνα σαλοσπιρ αλλα με τρωει πιο πολυ γιατι ο παπους μου ειχε θρομβοφιλια και εκανε χρονια θεραπεια.Σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου.Σας ευχαριστω και σας ευχομαι σε ολες συντομα με ενα γερο μωρακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα σας,εν ταχη θα σας πω την ιστορια μου μηπως μπορεσετε και με βοηθησετε σε κατι που το εχω μεγαλη απορια γιατι αν και ειμαι νπσηλευτρια δεν το γνωριζω.Ημουν εγκυος μετα απο εξωσωματικη η οποια πετυχε με την πρωτη.Την δωδεκατη εβδομαδα στης 2 Σεπτεμβρη εκανα υπερηχο και η ακτινολογος μου ειπε οτι το μωρακι μου εχει πεθανει.Στης 6 Σεπτεμβρη εκανα αποξεση και ο γιατρος μου ειπε οτι πανω στον πλακουντα υπηρχαν αιματωματα.Υπαρχει πιθανοτητα να πασχω απο θρομβοφιλια;Δεν με αφησε να κανω εξετασεις το θεωρησε τυχαιο γεγονος ομως εμενα αυτη η απορια με τρωει παρολα που απο την πρωτη μερα εμβρυομεταφορας επερνα σαλοσπιρ αλλα με τρωει πιο πολυ γιατι ο παπους μου ειχε θρομβοφιλια και εκανε χρονια θεραπεια.Σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου.Σας ευχαριστω και σας ευχομαι σε ολες συντομα με ενα γερο μωρακι!

 

Γεια σου!

 

Λυπάμαι πολύ για την εμπειρία σου, ξέρω πώς αισθάνεσαι γιατί έχω ζήσει κάτι παρόμοιο, όχι όμως με εξωσωματική. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη κατέληξε σε αποβολή την 19η εβδομάδα. Η τότε γυναικολόγος μου δεν έκανε καν τον κόπο να κάνει ιστολογική.

 

Η δεύτερη εγκυμοσύνη μου ευτυχώς εξελίχθηκε καλά, η κόρη μου είναι τώρα 10 μηνών, αλλά ξεκίνησε πάλι με αιμορραγία. Στο μαιευτήριο όπου νοσηλεύτηκα μου είπαν ότι υπάρχει υπόνοια θρομβοφιλίας, αλλά η καινούργια γυναικολόγος μου θεωρούσε ότι μετά από τρεις αποβολές πρέπει να ασχοληθείς με τη θρομβοφιλία.

 

Τώρα που θέλω να μείνω πάλι έγκυος, έκλεισα με δική μου πρωτοβουλία ραντεβού με αιματολόγο στο Λαϊκό για να συζητήσουμε αν αξίζει να το ψάξουμε. Δεν μπορώ να ξαναπεράσω τέτοια αγωνία. Άλλωστε ο αιματολόγος είναι ο αρμόδιος για τη θρομβοφιλία.

 

Μια πολύ καλή μου φίλη, μετά από 7 αποτυχημένες εξωσωματικές, έλυσε το πρόβλημα της θρομβοφιλίας και κατάφερε να αποκτήσει παιδί. Κανείς από τους γιατρούς που την παρακολουθούσαν μέχρι τότε δεν είχε σκεφθεί να της πει να κάνει εξετάσεις.

 

Εσύ έχεις και κληρονομικότητα, όπως γράφεις.

 

Προτείνω λοιπόν να δεις κάποιον αιματολόγο, να του πεις το ιστορικό σου και εκείνος θα κρίνει τι πρέπει να γίνει.

 

Ό,τι και αν κάνεις, σου εύχομαι το καλύτερο!

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Λυπάμαι πολύ για την εμπειρία σου, ξέρω πώς αισθάνεσαι γιατί έχω ζήσει κάτι παρόμοιο, όχι όμως με εξωσωματική. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη κατέληξε σε αποβολή την 19η εβδομάδα. Η τότε γυναικολόγος μου δεν έκανε καν τον κόπο να κάνει ιστολογική.

 

Η δεύτερη εγκυμοσύνη μου ευτυχώς εξελίχθηκε καλά, η κόρη μου είναι τώρα 10 μηνών, αλλά ξεκίνησε πάλι με αιμορραγία. Στο μαιευτήριο όπου νοσηλεύτηκα μου είπαν ότι υπάρχει υπόνοια θρομβοφιλίας, αλλά η καινούργια γυναικολόγος μου θεωρούσε ότι μετά από τρεις αποβολές πρέπει να ασχοληθείς με τη θρομβοφιλία.

 

Τώρα που θέλω να μείνω πάλι έγκυος, έκλεισα με δική μου πρωτοβουλία ραντεβού με αιματολόγο στο Λαϊκό για να συζητήσουμε αν αξίζει να το ψάξουμε. Δεν μπορώ να ξαναπεράσω τέτοια αγωνία. Άλλωστε ο αιματολόγος είναι ο αρμόδιος για τη θρομβοφιλία.

 

Μια πολύ καλή μου φίλη, μετά από 7 αποτυχημένες εξωσωματικές, έλυσε το πρόβλημα της θρομβοφιλίας και κατάφερε να αποκτήσει παιδί. Κανείς από τους γιατρούς που την παρακολουθούσαν μέχρι τότε δεν είχε σκεφθεί να της πει να κάνει εξετάσεις.

 

Εσύ έχεις και κληρονομικότητα, όπως γράφεις.

 

Προτείνω λοιπόν να δεις κάποιον αιματολόγο, να του πεις το ιστορικό σου και εκείνος θα κρίνει τι πρέπει να γίνει.

 

Ό,τι και αν κάνεις, σου εύχομαι το καλύτερο!

 

 

 

 

 

Γεια σου και σε ευχαριστω πολυ γι αυτα που μου ειπες.Ο γιατρος και μενα μου ειπε οτι ψαχνουμε και κανουμε εξετασεις σε καθ εξην αποβολες.Το θεμα ειναι και ισως φταιω και εγω γιατι δεν ημουν ενημερωμενη για την θρομβοφιλια και δεν το κρυβω οτι αυτην την παθηση και οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα στην εγκυμοσυνη το εμαθα απο εδω διαβαζοντας τις ιστοριες των κοριτσιων.Δεν το ηξερα και ετσι δεν εχω αναφερει για την κληρονομικατητα ουτε στον γιατρο που ειχα οταν εμεινα εγκυος ουτε στον γιατρο που εχω τωρα και μου εκανε και την αποξεση.Φυσικα τον γιατρο που ειχα του επιριπτω ευθυνες γιατι οφειλε να μου πει να το ψαξω και αυτο μιας και ειμαι και 36 ετων.Ο καινουργιος γιατρος μου ειπε να μην ανυσηχω γιατι στην επομενη εγκυμοσυνη θα πανε ολα καλα.Πιστευω οτι εχει καταλαβει τι ακριβως συνεβει γι αυτο και δεν με αφησε να κανω ιστολογικες.Σε ευχαριστω και παλι και σου ευχομαι καλη επιτυχια για το δευτερο μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Είμαι έγκυος στη 10εβδομάδα και εχθές είχα το δεύτερο ραντεβού με τον γιατρό μου, όπου όλα πήγαν τέλεια! Μου έδωσε και μία λίστα με τις εξετάσεις για προγεννετικό έλεγχο, ανάμεσα στις οποίες δεν υπάρχει εξέταση για θρομβοφιλία. Όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι αν δεν έχεις ιστορικό, δυσκολία στη σύλληψη και προηγούμενες αποβολές η εξέταση αυτή δε χρειάζεται... Δεν είναι ότι δεν τον εμπιστέυομαι αλλά επειδή έχω φίλη χωρίς σχετικό ιστορικό που το ανακάλυψε τυχαία, έχω λίγο ανησυχήσει! Όπως καταλαβαίνετε δεν θα ήθελα να φτάσω στο σημείο να έχω ιστορικό αποβολών για να μάθω αν πάσχω ή όχι από θρομβοφιλία... Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας όπως επίσης και το κόστος της εξέτασης, αν κάποια γνωρίζει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι! κι' εγώ δεν είχα ιστορικό στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δυστυχώς το ανακάλυψα μετά από άσχημα γεγονότα που συνέβησαν. Αν εσύ θέλεις σου συνιστώ να τη κάνεις για να ηρεμήσεις, το κόστος της αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 350 ? πριν 3μιση χρόνια που την έκανα στο ΙΑΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αυτή την εβδομάδα στο γιατρό για να με δει μετά την απόξεση. Γίνονται κάποιες εξετάσεις ? 2η φορά τυχαίο ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ (που λέει και η διαφήμιση). Εχω ακούσει για υστεροσκόπηση και για θρομβοφιλία. Εχει καμιά από εσάς εμπειρία ? Τα φώτα σας κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου μείωσε τη δόση αφού μου είπε να πάρω 6000 μονάδες από 4500 που έκανα μέχρι σήμερα. Μου άλλαξε το φάρμακο από Innohep 0,45 σε innohep 0,5, αλλά όπως μου είπε να μη κάνω όλη τη ένεση αλλά να βάζω το βελάκι στο 0,3. Φαντάζομαι ότι η περιεκτικότητα φαρμάκου στο 0,45 με το 0,5 είναι διαφορετική. Στο 0,45 η ένεση δεν έχει γραμμούλες για δοσολογία, ενώ στο 0,5 έχει. Καλά μόνο εγώ θα μπορούσα να ρωτάω τέτοια κουλά...

Και εγω τις ιδιες εκανα!!!να το πας ακριβως στο 0,3 και να μην κανεις παραπανο!!!και δεν κανεις κουλες ερωτησεις!!!σου αλλαξε την ενεση γιατι η 0,45 δεν σας καλυπτε πλεον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Μηπως ξερει καμια να μου πει κατι για τ' αποτελεσματα της εξετασης της θρομβοφιλιας που εκανα? Ολα φυσιολογικα λεει....μου φαινεται οτι το πιο σοβαρο ειναι η ομοζυγια PAI που ειναι 4G/4G.....

 

Factor V Leiden (G1691A) - Φυσιολογικο

Factor V R2 (H1299R) - Θετικο Ετεροζυγο

Prothrombin (G20210A) - Φυσιολογικο

Factor XIII (V34L) - Φυσιολογικο

b-Fibrinogen (-455 G>A) - Φυσιολογικο

PAI - 1 4G/5G - 4G/4G

GPIIIa (HRA-1)(l33P) a/b - a/b

MTHFR (C677T) - φυσιολογικο

MTHFR (A1298C) - Θετικο ετεροζυγο

ACE I/D - I/D

Apo B (R3500Q) - φυσιολογικο

Apo E - Ε3/3

 

GPIa 807C->Τ βγηκε φυσιολογικη...

 

Καποια στιγμη θα παω στην αιματολογο μου....Ολο το αναβαλλω, γιατι περιμενω να κανω τον επανελεγχο για τα χλαμυδια...πηρα αντιβιωση κ τωρα περιμενω την επομενη περιοδο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω θρομβοφιλία και έχω θετικό ομόζυγο (τοέχω πάρει και από τους δύο γονείς μου) το ΜΤHFR, σ'εσένα βλέπω δύο τιμές MTHFR οπότε δεν ξέρω σίγουρα να σου πω αν όντως έχεις θρομβοφιλία ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας! Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το θέμα αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να μάθω κάποια πράγματα. Πριν 2 μέρες πήρα τη πρώτη θετική χοριακή στη ζωή μου με την τρίτη προσπάθεια εξωσωμ. (και μάλλον είναι και δίδυμα) Τέλοσπάντων κάνω τις ινοχέπ 45επειδή απλά μου τις ξανάκανε και ο προηγούμενος γιατρός... Και αυτές τις μέρες έχω λίγο ροζ που με ανησυχεί. Έψαξα τα χαρτιά μου και βρήκα αυτά τα αποτελέσματα...

"Το εξετασθέν δείγμα είναι ετερόζυγο για τις μεταλλάξεις C677T και A1298C του γονιδίου της ομοκυστεϊναιμίας MTHFR" και σε μια άλλη σελίδα λέει ότι "το δείγμα δεν φέρει την μετάλλαξη R506Q Leiden του παράγοντα V". Και τέλος ότι το δείγμα φέρει το γονότυπο 4G/5G.

Πρέπει να δω αιματολόγο??? Το σημαίνουν αυτά? Δεν έχω καταλάβει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το θέμα αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να μάθω κάποια πράγματα. Πριν 2 μέρες πήρα τη πρώτη θετική χοριακή στη ζωή μου με την τρίτη προσπάθεια εξωσωμ. (και μάλλον είναι και δίδυμα) Τέλοσπάντων κάνω τις ινοχέπ 45επειδή απλά μου τις ξανάκανε και ο προηγούμενος γιατρός... Και αυτές τις μέρες έχω λίγο ροζ που με ανησυχεί. Έψαξα τα χαρτιά μου και βρήκα αυτά τα αποτελέσματα...

"Το εξετασθέν δείγμα είναι ετερόζυγο για τις μεταλλάξεις C677T και A1298C του γονιδίου της ομοκυστεϊναιμίας MTHFR" και σε μια άλλη σελίδα λέει ότι "το δείγμα δεν φέρει την μετάλλαξη R506Q Leiden του παράγοντα V". Και τέλος ότι το δείγμα φέρει το γονότυπο 4G/5G.

Πρέπει να δω αιματολόγο??? Το σημαίνουν αυτά? Δεν έχω καταλάβει καθόλου!

Να πας οποσδιποτε να σε δει αιματολογο Κυριακι!Τελειομινη εγκυμοσινη σου ευκομαι!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...