Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γειά σας κορίτσια

 

Η δική μου περίπτωση είναι διαφορετική. Πριν 4 χρόνια έπαθα θρόμβωση και Πνευμονική εμβολη και ψάχνοντας ανακαλύψαμε οτι είμαι θρομβοφιλική και αυτό προκαλέσθηκε απο τα αντισυλληπτικά που έπαιρνα τότε.

 

Τώρα είδα μια Αιματολόγο στο Ωνάσειο ( σε αυτή με είχαν στείλει απο τον Ερυθρό ) και μου είπε οτι όταν με το καλό μείνω έγκυος θα πρέπει να κάνω τις ενέσεις της Ηπαρίνης κάθε μέρα. Ομως ο γυναικολόγος είχε αναφέρει οτι η θρομβοφιλία είναι και λόγος υπογονιμότητας. Ξέρετε κάτι γι αυτό;; Μήπως πρέπει τις ενέσεις να τις αρχίσω μαζί με την προσπάθεια;

Link to comment
Share on other sites

Σε αιματολόγο ε? Χμμμ...Πριν 10 χρόνια περίπου δούλευα στην ελληνική αιματολογική εταιρεία και γνωρίζω αρκετούς αιματολόγους. Υπάρχει περίπτωση κανείς να δεχτεί να μου την κάνει στο νοσοκομείο που δουλεύει δωρεάν (λέω γω τώρα...)

 

εγώ τις πλήρωσα πριν 4 χρόνια 1500 ευρώ.........

Link to comment
Share on other sites

Firstimemommy,

 

Εγώ επειδή έκανα εξωσωματική τις ενέσεις ηπαρίνης τις ξεκίνησα μόλις έκανα την εμβρυομεταφορά και τις συνεχίζω ακόμα και σήμερα και θα τις συνεχίσω μέχρι το τέλος... και εύχομαι όλα να πάνε καλά..

 

Όμως επειδή εγώ προέρχομαι από εξωσωματική ίσως είναι διαφορετικές οι περιπτώσεις μας.. Ο γιατρός σου είναι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσει.

 

Με το καλό να μείνεις έγκυος πολύ σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: σε περίπτωση αποβολών, και εφόσον έχουν αποκλειστεί ανατομικοί ή άλλοι γυναικολογικοί παράγοντες, όλη η υπόλοιπη διερεύνηση για θρομβοφιλία κλπ γίνεται μόνο από αιματολόγο;

 

Ναι

Αλλά όχι κλπ, μόνο για τη θρομβοφιλία. Σε μερικές περιπτώσεις και για τον ανοσοφαινότυπο πχ για τα ΝΚ κύτταρα, αν και οι περισσότεροι αιματολόγοι δεν τα πιστεύουμε ως αιτια αποβολών ή υπογονιμότητας...

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια έκανα τις εξής εξετάσεις

ΠΟΛΥΜΟΡΦ/ΜΕΤΑΛΛΑΞ. ΓΟΝΙΔΙΟΥ

MTHFR (C677T)

MTHFR (A1298C)

Factor V LEIDEN (G1691A)

Factor V R2 (H1299R)

ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ (G20210A)

Factor XIII (V34L)

β-ινωδογόνο (455G->A)

PAI-1 (5G/4G)

ΗΡΑ1 (1a/1b)

ACE (INS/DEL)

ApoE (1,2,3,4)

ApoB (R3500Q)

 

καλύπτω το φάσμα της θρομβοφιλίας με αυτά ή έχει κι άλλα??

 

Οι εξετάσεις που έκανες είναι πολλές και υπερβολικές, ενώ δεν έκανες απλές εξατάσεις που είναι απαραίτητες στο πακέτο: PS, PC, AT-III, Lupus anticoagulant, ACA, anti-β2GPI, επίπεδα ομοκυστείνης

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας, πρωτη φορα γραφω και ευχομαι σε ολες να τα καταφερουν! Η ιστορια μου ειναι μεγαλη απο 27 χρονων οπου οταν εμεινα εγκυος τελικα οταν καναμε υπερηχο και ακουσαμε την καρδουλα του , ηταν δυστυχως στη σαλπιγγα.Ξεκινησαμε εξωσωματικη γιατι κ η αλλη σαλπιγγα ηταν υδροσαλπιγγα μετα απο 2 προσπαθειες με αρνητηκο, αλλαξαμε γιατρο αφαιρεσα κ την υδροσαλπιγγα μετα 3 προσπαθειες εγκυος σε διδυμα δυστυχως το ενα σταματησε στην 8η βδομαδα κ το αλλο στην 11η βδομαδα (κοριτσακι) οπως εδειξε ο καρυοτυπος που ηταν φυσιολογικος.Ξεκινησαμε εξετασεις οπου εδειξαν θρομβοφιλια κ νκ στον Τσι...που μου εκανε μια φορα εμβολιο αλλα τελικα στην εξωσωματικη που εκανα η χοριακη ηταν χαμηλη 20 μοναδες και επεσαν μετα ο Μ.....ς με εστειλε στην αιματολογο Φ.οπου εκανα γ σφαιρινες στο ιασω τελικα η αρχικη χοριακη ηταν 75 μοναδες αλλα επεσε μετα σε αλλο αιματολογο μου εδωσε απο την αρχη της διεργεσης ηπαρινη των 40 τρεις φορες τη μερα κ τελικα ειχα αιμοραγια ακομα κ τη μερα της εμβρυομεταφορας κ φυσικα χοριακη αρνητηκη.Στην επομενη δεν εκανα τιποτα κ η χοριακη ηταν 12μοναδες.Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα κ θα ηθελα αν καποια κοπελα εχει αποβολες και ξερει ή εχει παει σε Δε.δ...ο ή σε ανοσολογο αναπαραγωγης Μ....β... και ξερει κατι να με ενήμερωση.Σας ευχαρήστω :confused::confused::confused::?:?:

user_online.gif

user_online.gifreport.gif

 

Ηπαρίνη 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ? Για εξηγήσου!

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να με ενημερώσετε σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ για να μου γράψει εξετάσεις για να δω αν είμαι θρομβοφιλική?

αιματολόγο ή αγγειολόγο

 

γνωρίζει κάποια δυνατότητα να γίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη?ή σε ΙΚΑ?

 

Οι εξετάσεις που γίνονται είναι αιματολογικές και γίνονται μία φορά ή επαναλαμβάνονται για κάποιους μήνες?

 

Γίνονται σε οποιδήποτε ιατρικό κέντρο πχ ευρωδιάγνωση?

 

Εγώ θέλω να κάνω τις εξετάσεις βασικά για μένα και άσχετα από άλλη πιθανή εγκυμοσύνη......σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο ιντερνετ....όσοι είναι θρομβοφιλικοί κινδυνεύουν να πάθουν εγκεφαλικό και κολπική μαρμαριγή!

 

Αν δεν καλύπτονται από τα ταμεία ΙΚΑ -Ιδιωτική ασφάλεια .....ποιο είναι περίπου το κόστος?

 

1. Σε αιματολόγο

2. Σε δημόσιο πχ. ΑΧΕΠΑ, Παπαγεωργίου

3. Το ΙΚΑ δεν καλύπτει εκτός από ορισμένες περιπτώσεις, πχ > 3 αποβολές 1ου τριμήνου ή 2 δευτέρου τριμήνου και εξαρτάται και σε ποιον ελεγκτή θα πέσεις

4. Ο έλεγχος θρομβοφιλίας δεν έχει νόημα αν δεν υπάρχει γεγονός (θρόμβωση) ή οικογενειακό ιστορικό

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Ίσως φανεί λίγο χαζή η ερώτηση που θα κάνω αλλά είμαι κάπως άσχετη από αυτά και νομίζω ότι μπήκα στο σωστό θέμα του φόρουμ για να με βοηθήσετε. Μια φίλη μου είχε μια αποβολή και της διαγνώστηκε θρομβοφιλία στο όριο και CN (δεν ξέρω τι ειναι αυτό). Ο γιατρός της είπε ότι θα κάνει 4 μήνες θεραπεία με ενεσεις και όταν μείνει έγγυος κάθε μέρα μια ένεση. Επίσης της είπε ότι πιθανώς να είχε κι άλλες αποβολές στο παρελθόν λόγω θρομβοφιλίας αλλά δεν θα της καταλάβαινε γιατί το έμβρυο δε θα προλάβαινε να εμφυτευτεί στη μήτρα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: προσπαθούμε περίπου 2 χρόνια με το σύζυγό μου για παιδί και ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν συγκαταλέγεται η εξέταση για θρομβοφιλία μέσα στις εξετάσεις που κάνεις για υπογονιμότητα? Δεν έχω ακούσει κανένα γιατρό να στις ζητάει. Δεν είναι σημαντικό να ξέρεις αν έχεις θρομβοφιλία και αυτή να οφείλεται στην υπογονιμότητα? Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά, αλλά ελπίζω να με καταλάβατε. Thx!

 

Δεν έχει αποδειχθεί ότι η υπογονιμότητα μπορεί να οφείλεται στη θρομβοφιλία, εκτός ίσως από το αντιπηκτικό του λύκου. Γι'αυτό δεν είναι απαραίτητες οι εξετάσεις...

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια πριν λίγες μέρες πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου και έμαθα ότι είμαι θρομβοφιλική έχω ήπιας μορφής θρομβοφιλία.

Με γονίδιο ομοκυστεΐνης θετικό για μεταλλαγή (ετερόζυγος γονότυπος)

Και PAI-1 PCR φέρει γονότυπο 4G/4G σε ομοζυγωτία

 

Η ιστορία μου είναι η εξής πριν εφτά μήνες έχασα την μπέπμα μου στην 35 εβδομάδα μια εβδομάδα πριν μπω στον μήνα μου. Μία μέρα δεν άκουγα το μωρό μου πήγα στον μαιευτήριο για να κάνω υπέρηχο να δούμε τι γίνεται και διαπιστώσαμε ότι το μωρό δεν ζει, δεν είχε καθόλου καρδιακή λειτουργία. Ήταν το πρώτο μου μωράκι με μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα και γενικότερα χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας. Την ίδια μέρα γέννησα νεκρό το μωρό μου με καισαρική και είδαμε ότι στο ποδαράκι δεμένος ελαφρά ο ομφάλιος λώρος και γύρω από το σημείο είχε δημιουργηθεί θρόμβος. Στείλαμε τον πλακούντα και το μωρό για παθολογοανατομική εξέταση στην οποία βγήκαν όλα φυσιολογικά και το μόνο που βρέθηκε ήταν ο θρόμβος στον ομφάλιο λώρο. Αυτό ήταν η αιτιολογία για να κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας τις οποίες τις έκανα ένα εξάμηνο μετά την γέννα για να επανέλθει ο οργανισμός. Έχω ξεκινήσει προσπάθειες για μια νέα εγκυμοσύνη και αυτό που μου είπε ο γιατρός είναι ότι θα κάνω ενέσεις ηπαρίνης από τη στιγμή που θα μάθω ότι είμαι έγκυος μέχρι και ένα διάστημα μετά την εγκυμοσύνη.

 

Αυτή είναι η ιστορία μου και συγνώμη αν σας κούρασα αλλά βρίσκω συμπαράσταση εδώ με άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Σας φιλώ tzoi

0srQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tzoi τι να πω. Πως ήρθαν έτσι τα πράγματα, ώστε το πιο φυσιολογικό γεγονός της ζωής, να έχει γίνει πλέον τόσο δύσκολο.

Δε μένεις έγκυος στεναχωριέσαι, κάνεις εξωσωματικές αγωνιάς για το αποτέλεσμα, διανύεις τόσους μήνες & ξαφνικά χάνονται όλα

Δηλαδή πρέπει να είσαι συνεχεία στην τσίτα μέχρι να γεννήσεις?????? Και όλες αυτές τις εξετάσεις που μας κάνουν & τις χρυσοπληρώνουμε κι από πάνω δεν ωφελούν τελικά σε τίποτα????????????

Έχω σηκώσει πλέον τα χέρια ψηλά

Ελπίζω η Παναγιά να σου δίνει αρκετή δύναμη να ξεπεράσεις το χαμό σου & να συνεχίσεις τον αγώνα σου!!!!!!!!!!!!!!!!! Ήλιος

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΑΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ INOXEP H' CLEXAN 1 Ή 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω ειμαι ετεροζυγη θετικη στον παραγοντα mthfr ομοκυστεινης. εχασα ενα μωρακι οταν ημουν 9 εβδομαδων κ θελησα μονη μου να κανω αυτες τις εξετασεις. με το που εμεινα εγκυος στα διδυμα εκανα τεραστια αποκολληση λογω της θρομβοφιλιας κ ξεκινησα αμεσως ηπαρινες. τις σταματησα 2 μερες πριν γεννησω.

μου ειπαν πως πρεπει κ τα μωρακια μου να υποβληθουν σε αυτον τον ελεγχο κ καναμε εξετασεις στο αιμοραγικων διαθεσεων του νοσ.Παιδων. αυριο εχουμε ραντεβου με την αιματολογο

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ευαχαρηστώ για τα λόγια σας, μετά από εφτά μήνες και ακόμη δεν έχω συνέλθει πλήρως προχωράω όμως μπροστά α πόνος βέβαια θα υπάρχει. Είμαι του χώρου και γνωρίζω τις διαδικασίες τις εξετάσεις και όλα αυτά.

Ηλιος έχεις απόλυτο δίκαιο τελικά η καλύτερη και ομορφότερη στιγμή τις γυναίκας πλέον δεν είναι οι γιατροί συνηθίζουν να λένε ότι μια εγκυμοσύνη ξεκινάει πάντα με τις καλύτερες προυποθέσεις αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως θα καταλήξει.

 

Εμείς πάντα θα προσπαθούμε για το καλύτερο.

 

Τώρα που γνωρίζω ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω αλλά πάντα θα υπάρχει ένας φόβος

0srQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια....

 

Δεν προλαβαίνω τώρα να διαβάσω όλες τις σελίδες... αλλά θα το κάνω...

Η ιστορία μου είναι παρόμοια με της tzoi... έχασα το μωρό μου στην 36η εβδομάδα...

Μία μέρα απλά δεν ένιωσα το μωρό... πήγα στο μαιευτήριο όπου με ενημέρωσαν ότι δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία... Ήταν το πρώτο μου μωράκι με μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα και γενικότερα χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας.... πέρα από το αυξημένο αμνιακο... ότι εξετάσεις και αν κάναμε μετά ήταν όλα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

1,5 χρόνο μετά έμεινα ξανά έγκυος... στο τέλος του α/ τριμήνου ο γιατρός μου με πήρε από το χεράκι και με πήγε στην αιματολόγο... εξετάσεις αίματος έδειξαν ότι κάτι υπήρχε οπότε ξεκίνησα ενέσεις ηπαρίνης...

Απέκτησα ένα υπέροχο αγοράκι... φυσικά όπως μου είπε και η αιματολόγος η θρομβοφιλία και ο θάνατος του μωρού είναι 2 άσχετα γεγονότα... αν ήταν να χαθεί το μωρό θα είχε χαθεί νωρίτερα...

 

Τις ενέσεις τις συνέχισα μέχρι που σαράντισα... όταν ο μικρός έγινε 6 μηνών πήγα και εγώ στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ και έκανα full έλεγχο... ο λογαριασμός ήταν 650 euro και έδειξε ότι όντως υπάρχει θέμα σε περιόδους εγκυμοσύνης...

 

Τώρα είμαι έγκυος στο 2ο (ή 3ο άραγε) μωράκι μου... έχω ήδη ξεκινήσει ενέσεις ηπαρίνης και όλα πηγαίνουν καλά...

 

Εύχομαι μία καλή κατάληξη σε όλες σας... να αποκτήσετε το μωράκι που επιθυμείτε...

και να μην ανησυχείτε πολύ... όλα θα πάνε καλά... είμαι η απόδειξη για αυτό...

 

tzoi... η επόμενη φορά θα είναι εξίσου υπέροχη... απλά με λίγο περισσότερο άγχος... το οποίο πρέπει να προσπαθήσεις να το παλέψεις για να μην σε καταβάλλει... επίσης, όσο πλησιάζει ο καιρός για την 35η εβδομάδα τόσο χειρότερα θα είσαι... τουλάχιστον εγώ ήμουν... και τελικά έκανα καισαρική στην 36εβδ + 5 ημέρες...

αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GeοrginaT λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη και παράλληλα χαίρομαι που συνέχισες γρήγορα και πλέον έχεις το παιδάκι σου στην αγκαλιά σου.

Με το καλό να δεχτεις και το νέο μέλος!!!!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια....

 

Δεν προλαβαίνω τώρα να διαβάσω όλες τις σελίδες... αλλά θα το κάνω...

Η ιστορία μου είναι παρόμοια με της tzoi... έχασα το μωρό μου στην 36η εβδομάδα...

Μία μέρα απλά δεν ένιωσα το μωρό... πήγα στο μαιευτήριο όπου με ενημέρωσαν ότι δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία... Ήταν το πρώτο μου μωράκι με μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα και γενικότερα χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας.... πέρα από το αυξημένο αμνιακο... ότι εξετάσεις και αν κάναμε μετά ήταν όλα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

1,5 χρόνο μετά έμεινα ξανά έγκυος... στο τέλος του α/ τριμήνου ο γιατρός μου με πήρε από το χεράκι και με πήγε στην αιματολόγο... εξετάσεις αίματος έδειξαν ότι κάτι υπήρχε οπότε ξεκίνησα ενέσεις ηπαρίνης...

Απέκτησα ένα υπέροχο αγοράκι... φυσικά όπως μου είπε και η αιματολόγος η θρομβοφιλία και ο θάνατος του μωρού είναι 2 άσχετα γεγονότα... αν ήταν να χαθεί το μωρό θα είχε χαθεί νωρίτερα...

 

Τις ενέσεις τις συνέχισα μέχρι που σαράντισα... όταν ο μικρός έγινε 6 μηνών πήγα και εγώ στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ και έκανα full έλεγχο... ο λογαριασμός ήταν 650 euro και έδειξε ότι όντως υπάρχει θέμα σε περιόδους εγκυμοσύνης...

 

Τώρα είμαι έγκυος στο 2ο (ή 3ο άραγε) μωράκι μου... έχω ήδη ξεκινήσει ενέσεις ηπαρίνης και όλα πηγαίνουν καλά...

 

Εύχομαι μία καλή κατάληξη σε όλες σας... να αποκτήσετε το μωράκι που επιθυμείτε...

και να μην ανησυχείτε πολύ... όλα θα πάνε καλά... είμαι η απόδειξη για αυτό...

 

tzoi... η επόμενη φορά θα είναι εξίσου υπέροχη... απλά με λίγο περισσότερο άγχος... το οποίο πρέπει να προσπαθήσεις να το παλέψεις για να μην σε καταβάλλει... επίσης, όσο πλησιάζει ο καιρός για την 35η εβδομάδα τόσο χειρότερα θα είσαι... τουλάχιστον εγώ ήμουν... και τελικά έκανα καισαρική στην 36εβδ + 5 ημέρες...

αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε μου pm

 

Καλή μου GeorginaT ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι πάντα καλά και όλα θα πάνε καλά το αξίζεις.

Σου έχω στείλει και pm

0srQp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας.Μετα απο 2 βιοχημικες κυησεις τις οποις καταλαβα σε πολυ αρχικο σταδιο,ο γιατρος μου εγραψε εξετασεις θρομβοφιλιας.Εχω ανυσηχησει λιγο.Έκλεισα ραντεβού στο λαικο αλλα για το καλοκαιρι δεν ειχε νωριτερα.Georgina που ειχες κανει τις εξετασεις σου?Γενικα ο γιατρος τι σου ειχε πει δεν ειναι ανυσηχητικο ,εγω την εχω ακουσει λιγο

Link to comment
Share on other sites

Grecia,

 

τις εξετάσεις εμένα μου τις είχε γράψει η αιματολόγος... και τις έκανα στο Αρεταίειο... το οποίο στεγάζει την ομάδα του Πανεπιστημίου Αθηνών..

Δεν υπήρχε κάτι ανησυχητικό... πας τις κάνεις... είναι εφόρου ζωής... και ότι δείξουν...

τουλάχιστον μετά ξέρεις τι γίνεται... και τι πρέπει να κάνεις...

 

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και στο Αρεταίειο... ζητάς την ομάδα του κυρίου Οικονόμου... το κόστος είναι ανάλογα το ιστορικό σου... και παίρνεις και επιστροφή από το ταμείο σου... στις πρώτες σελίδες του topic θα βρεις αναλυτικές οδηγίες από τα κορίτσια...

 

Αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό... ούτε κάτι ιδιαίτερο... εξετάσεις αίματος είναι...

Γιατί ανησυχείς εσύ;;; Τι σε αγχώνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Georgina,

σέυχαριστώ για την απαντηση σου.Διαβαζα διαφορα για την θρομβοφιλια,πιθανοτητες περισσοτερες για εγκεφαλικα κλπ,και επηρεστηκα μηπως στην περιοδο εγκυμοσυνης ειναι επικινδυνα τα πραγματα.Εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου βεβαια (τον γυναικολογο)αλλα δεν ξερω, προσπαθουμε ενα χρονο και νιωθω μια απογοητευση γενικοτερα.Προσπαθω να μην αγχωνομαι αλλα δεν μπορω, και οσο και να θελω να το αποβαλλω τοσο περισσοτερο αγχωνομαι (φαυλος κύκλος)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

ευχομαι για ολες τις μανουλες να πανε ολα καλα για τα μωρακια τους...

να ρωτησω κατι?

μου ειπαν πως σε ατομα με θρομβοφιλια αντενδεικνυται η επισκληριδιος...

ξερετε κατι?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

ευχομαι για ολες τις μανουλες να πανε ολα καλα για τα μωρακια τους...

να ρωτησω κατι?

μου ειπαν πως σε ατομα με θρομβοφιλια αντενδεικνυται η επισκληριδιος...

ξερετε κατι?

 

Eγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο... επειδή ήταν προγραμματισμένο και ήξερα... το μόνο που με συμβούλευσε η αιματολόγος είναι να μην κάνω ένεση 24 ώρες πριν...

αν τώρα πας για φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου για το τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Georgina,

σέυχαριστώ για την απαντηση σου.Διαβαζα διαφορα για την θρομβοφιλια,πιθανοτητες περισσοτερες για εγκεφαλικα κλπ,και επηρεστηκα μηπως στην περιοδο εγκυμοσυνης ειναι επικινδυνα τα πραγματα.Εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου βεβαια (τον γυναικολογο)αλλα δεν ξερω, προσπαθουμε ενα χρονο και νιωθω μια απογοητευση γενικοτερα.Προσπαθω να μην αγχωνομαι αλλα δεν μπορω, και οσο και να θελω να το αποβαλλω τοσο περισσοτερο αγχωνομαι (φαυλος κύκλος)

 

Grecia...

σταμάτα να διαβάζεις... :)

όσο διαβάζεις τόσο περισσότερο και αγχώνεσαι και μπλέκεσαι...

Καταλαβαίνω τι περνάς... και εγώ περίμενα μία γρήγορη εγκυμοσύνη μετά το μωρό που έχασα που δεν ερχότανε... και όσο δεν ερχότανε αγχωνόμουν... και η κατάσταση γινόταν χειρότερη... το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να χρησιμοποιήσεις και test ωορρηξίας... και

να μην αγχώνεσαι... αν και ξέρω ότι το δεύτερο είναι λίγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Grecia...

σταμάτα να διαβάζεις... :)

όσο διαβάζεις τόσο περισσότερο και αγχώνεσαι και μπλέκεσαι...

Καταλαβαίνω τι περνάς... και εγώ περίμενα μία γρήγορη εγκυμοσύνη μετά το μωρό που έχασα που δεν ερχότανε... και όσο δεν ερχότανε αγχωνόμουν... και η κατάσταση γινόταν χειρότερη... το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να χρησιμοποιήσεις και test ωορρηξίας... και

να μην αγχώνεσαι... αν και ξέρω ότι το δεύτερο είναι λίγο δύσκολο...

GEORGINA ,

 

εχεις απολυτα δικιο.Θα χαλαρώσω απο εδω και περα,ετσι και αλλιως εως το καλοκαιρι που ειναι η εξεταση δεν μπορω να κανω κατι αλλο!

Σ'ευχαριστω και ευχομαι να ερθει με το καλο το ζουζουνι σου:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...