Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΥΠΑΡΙΝΕΣ

 

luvelina μου,να σου πω την αμαρτια μου,απο την μια θα χαρω που ειμαι οκ,αλλα απο την αλλη θα ηθελα να ειμουν εκτος οριων γιατι θα εντοπιζα και το προβλημα,εαν ειμαι οκ τοτε δεν ειναι η θρομβοφιλια αλλα τι ειναι???και επειδη ετοιμαζομαι για εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων θα ηθελα να ξερω αν ειχα εγω το προβλημα ή το εμβρυο.μην ξαναπαθω τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

ιπποκαμπε

οι ενεσεις εχουν περιπου 15€ το κουτακι με τις 2.

καλο ειναι να τις γραψεις....

οι τιμες διαφερουν αναλογα με την εταιρια.οι δικες μου εχουν 7ε η συσκευασια των 2.απο την στιγμη που ο γιατρος σου πει οτι πρεπει ν ατις παρεις ο γιατρος του ικα ειναι υποχρεομενος να στις γραψει και αμλιτσα στην εγκυμοσυνη δεν πληρωνεις ουτε συμμετοχη.για κανενα φαρμακο.καλη επιτυχια ιπποκαμπε.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε. Ίσως φανεί λίγο χαζή η ερώτηση που θα κάνω αλλά είμαι κάπως άσχετη από αυτά και νομίζω ότι μπήκα στο σωστό θέμα του φόρουμ για να με βοηθήσετε. Μια φίλη μου είχε μια αποβολή και της διαγνώστηκε θρομβοφιλία στο όριο και CN (δεν ξέρω τι ειναι αυτό). Ο γιατρός της είπε ότι θα κάνει 4 μήνες θεραπεία με ενεσεις και όταν μείνει έγγυος κάθε μέρα μια ένεση. Επίσης της είπε ότι πιθανώς να είχε κι άλλες αποβολές στο παρελθόν λόγω θρομβοφιλίας αλλά δεν θα της καταλάβαινε γιατί το έμβρυο δε θα προλάβαινε να εμφυτευτεί στη μήτρα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: προσπαθούμε περίπου 2 χρόνια με το σύζυγό μου για παιδί και ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν συγκαταλέγεται η εξέταση για θρομβοφιλία μέσα στις εξετάσεις που κάνεις για υπογονιμότητα? Δεν έχω ακούσει κανένα γιατρό να στις ζητάει. Δεν είναι σημαντικό να ξέρεις αν έχεις θρομβοφιλία και αυτή να οφείλεται στην υπογονιμότητα? Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά, αλλά ελπίζω να με καταλάβατε. Thx!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Ίσως φανεί λίγο χαζή η ερώτηση που θα κάνω αλλά είμαι κάπως άσχετη από αυτά και νομίζω ότι μπήκα στο σωστό θέμα του φόρουμ για να με βοηθήσετε. Μια φίλη μου είχε μια αποβολή και της διαγνώστηκε θρομβοφιλία στο όριο και CN (δεν ξέρω τι ειναι αυτό). Ο γιατρός της είπε ότι θα κάνει 4 μήνες θεραπεία με ενεσεις και όταν μείνει έγγυος κάθε μέρα μια ένεση. Επίσης της είπε ότι πιθανώς να είχε κι άλλες αποβολές στο παρελθόν λόγω θρομβοφιλίας αλλά δεν θα της καταλάβαινε γιατί το έμβρυο δε θα προλάβαινε να εμφυτευτεί στη μήτρα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: προσπαθούμε περίπου 2 χρόνια με το σύζυγό μου για παιδί και ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν συγκαταλέγεται η εξέταση για θρομβοφιλία μέσα στις εξετάσεις που κάνεις για υπογονιμότητα? Δεν έχω ακούσει κανένα γιατρό να στις ζητάει. Δεν είναι σημαντικό να ξέρεις αν έχεις θρομβοφιλία και αυτή να οφείλεται στην υπογονιμότητα? Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά, αλλά ελπίζω να με καταλάβατε. Thx!

εχεις απολυτο δικιο αλλα επιδη ειναι ακριβη εξεταση δεν στην γραφουν.μονο μετα απο αποβολες.εγω τις εκανα μαζι με ανοσολογικες και γενικα ολο το πακετο επειδη κι εγω δεν εμενα εγκυος για αρκετα χρονια.να πεις στον γιατρο σου να στις γραψει και να τις κανεις για να εισαι σιγουρη.μετα απο 2 χρονια καλο ειναι να ψαχτεις λιγο χωρις να θελω να σε αγχωσω,αλλα για να εχεις και την σιγουρια οταν με το καλο μεινεις οτι ολα θα πανε καλα.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την panan,ρινουλα τι ικα θελει 3-4 καθ'εξιν αποβολες.

 

κοριτσια πηρα αποτελεσματα.ομοκυστεινη απο 16,6 τωρα 10,78 (φ.τ.5-15),αντιπηκτικο του λυκου απο 28,9 τωρα 41,3 (φ.τ.33-42).τωρα τι θα πει ο αιματολογος,γιατι καλα φαινονται τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο αλλα επιδη ειναι ακριβη εξεταση δεν στην γραφουν.μονο μετα απο αποβολες.εγω τις εκανα μαζι με ανοσολογικες και γενικα ολο το πακετο επειδη κι εγω δεν εμενα εγκυος για αρκετα χρονια.να πεις στον γιατρο σου να στις γραψει και να τις κανεις για να εισαι σιγουρη.μετα απο 2 χρονια καλο ειναι να ψαχτεις λιγο χωρις να θελω να σε αγχωσω,αλλα για να εχεις και την σιγουρια οταν με το καλο μεινεις οτι ολα θα πανε καλα.

 

ξέρεις αν τις εξετάσεις αυτές τις καλύπτουν ιδιωτικές ασφάλειες? (έχω ιδιωτική ασφάλεια αλλά όχι τοκετού. Αλλιώς πόσο κοστίζουν περίπου ιδιωτικά και που μπορεί να τις κάνει κανείς?

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις αν τις εξετάσεις αυτές τις καλύπτουν ιδιωτικές ασφάλειες? (έχω ιδιωτική ασφάλεια αλλά όχι τοκετού. Αλλιώς πόσο κοστίζουν περίπου ιδιωτικά και που μπορεί να τις κάνει κανείς?

 

δεν γνωριζω για τις ιδιωτικες ασφαλειες.κοστιζουν απο 500 εως 1500 €,εγω τις εκανα με 540 €,θα βρεις εναν αιματολογο και αυτος θα σου πει τι εξετασεις θα κανεις και θα πας σε μικροβιολογικο εργαστηριο,θα δωσεις αιμα,και σε 15 μερες θα εχεις αποτελεσματα,θα τα πας στον αιματολογο και θα σου πει τι να κανεις.αν παλι θες να τα κανεις μεσω ικα :πρεπει να βρεις γυναικολογο του ικα που θα σου γραψει οτι εχεις κανει 4 καθ'εξιν αποβολες,να πας στο κεντρικο ικα που ανηκεις να το περασεις επιτροπη,να πας στο νοσοκομειο να πληρωσεις τις εξετασεις και περιμενεις 40 μερες,στο μεταξυ θα πας στο τοπικο ικα και θα καταθεσεις τις αποδειξεις του νοσοκομειου και της εξετασεις για να πανε παλι στο κεντρικο,να εγκριθουν για να παρεις τα χρηματα,εαν δεν σου τα δωσουνε κανεις ενσταση και περιμενεις 3 μηνες,αλλα θα στα δωσουνε.τοσο απλα!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:,εγω ξεκινησα και τα παρατησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν γνωριζω για τις ιδιωτικες ασφαλειες.κοστιζουν απο 500 εως 1500 ?,εγω τις εκανα με 540 ?,θα βρεις εναν αιματολογο και αυτος θα σου πει τι εξετασεις θα κανεις και θα πας σε μικροβιολογικο εργαστηριο,θα δωσεις αιμα,και σε 15 μερες θα εχεις αποτελεσματα,θα τα πας στον αιματολογο και θα σου πει τι να κανεις.αν παλι θες να τα κανεις μεσω ικα :πρεπει να βρεις γυναικολογο του ικα που θα σου γραψει οτι εχεις κανει 4 καθ'εξιν αποβολες,να πας στο κεντρικο ικα που ανηκεις να το περασεις επιτροπη,να πας στο νοσοκομειο να πληρωσεις τις εξετασεις και περιμενεις 40 μερες,στο μεταξυ θα πας στο τοπικο ικα και θα καταθεσεις τις αποδειξεις του νοσοκομειου και της εξετασεις για να πανε παλι στο κεντρικο,να εγκριθουν για να παρεις τα χρηματα,εαν δεν σου τα δωσουνε κανεις ενσταση και περιμενεις 3 μηνες,αλλα θα στα δωσουνε.τοσο απλα!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:,εγω ξεκινησα και τα παρατησα.

 

Σε αιματολόγο ε? Χμμμ...Πριν 10 χρόνια περίπου δούλευα στην ελληνική αιματολογική εταιρεία και γνωρίζω αρκετούς αιματολόγους. Υπάρχει περίπτωση κανείς να δεχτεί να μου την κάνει στο νοσοκομείο που δουλεύει δωρεάν (λέω γω τώρα...)

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πριν 1 μήνα εξετάσεις θρομβοφιλίας και εξετάσεις για NK. πήγα στο αρεταίειο μου πήραν ιστορικό και έκανα τις ανάλογες εξετάσεις που χρειαζόντουσαν. Πλήρωσα περίπου 350Ευρω. Έπειτα πήγα στον οικογενειακό γιατρό του ικα και μου τις έγραψε. Την επόμενη πήγα στο ικα τα κατάθεσα μαζί με την απόδειξη και σε 2 μέρες μου επιστρέψανε 200 ευρώ. Έχω κάνει ένσταση και θα μου επιστρέψουν και τα υπόλοιπα σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας, πρωτη φορα γραφω και ευχομαι σε ολες να τα καταφερουν! Η ιστορια μου ειναι μεγαλη απο 27 χρονων οπου οταν εμεινα εγκυος τελικα οταν καναμε υπερηχο και ακουσαμε την καρδουλα του , ηταν δυστυχως στη σαλπιγγα.Ξεκινησαμε εξωσωματικη γιατι κ η αλλη σαλπιγγα ηταν υδροσαλπιγγα μετα απο 2 προσπαθειες με αρνητηκο, αλλαξαμε γιατρο αφαιρεσα κ την υδροσαλπιγγα μετα 3 προσπαθειες εγκυος σε διδυμα δυστυχως το ενα σταματησε στην 8η βδομαδα κ το αλλο στην 11η βδομαδα (κοριτσακι) οπως εδειξε ο καρυοτυπος που ηταν φυσιολογικος.Ξεκινησαμε εξετασεις οπου εδειξαν θρομβοφιλια κ νκ στον Τσι...που μου εκανε μια φορα εμβολιο αλλα τελικα στην εξωσωματικη που εκανα η χοριακη ηταν χαμηλη 20 μοναδες και επεσαν μετα ο Μ.....ς με εστειλε στην αιματολογο Φ.οπου εκανα γ σφαιρινες στο ιασω τελικα η αρχικη χοριακη ηταν 75 μοναδες αλλα επεσε μετα σε αλλο αιματολογο μου εδωσε απο την αρχη της διεργεσης ηπαρινη των 40 τρεις φορες τη μερα κ τελικα ειχα αιμοραγια ακομα κ τη μερα της εμβρυομεταφορας κ φυσικα χοριακη αρνητηκη.Στην επομενη δεν εκανα τιποτα κ η χοριακη ηταν 12μοναδες.Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα κ θα ηθελα αν καποια κοπελα εχει αποβολες και ξερει ή εχει παει σε Δε.δ...ο ή σε ανοσολογο αναπαραγωγης Μ....β... και ξερει κατι να με ενήμερωση.Σας ευχαρήστω :confused::confused::confused::?:?:

user_online.gif

user_online.gifreport.gif

1 εξωμητριο,μια παλινδρομη 8η-11η βδομαδα,3 βιοχημικες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις εξετάσεις θρομβοφιλίας βγήκα με υψηλή Ομοκυστείνη (20) με ανώτατο το 20. Μου ξεκίνησε Φιλισίν & από την εμβρυομεταφορά και μετά θα κάνω ενέσεις Ιπαρίνης & ανα πιάσει αυτή τη φορά θα τις συνεχίσω μέχρι να γεννήσω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες οπότε ζητώ συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί... ο γιατρός μου έγραψε για αρχή τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και δεν ξέρω που να τις κάνω. στην βιοιατρική πάει περίπου 500? και θέλω να κοιτάξω κι αλλού ..ξέρετε τι γίνεται με τα δημόσια? είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eξετασεις πληρεις για θρομβοφιλια κανουν στο λαικο κ μαλιστα ειναι απο τα καλυτερα σε αυτο, οσο για το ταμειο σου δεν ξερω παρε τηλ. να ρωτησεις.Σου ευχομαι να ξεμπερδευεις.

1 εξωμητριο,μια παλινδρομη 8η-11η βδομαδα,3 βιοχημικες

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια έκανα τις εξής εξετάσεις

ΠΟΛΥΜΟΡΦ/ΜΕΤΑΛΛΑΞ. ΓΟΝΙΔΙΟΥ

MTHFR (C677T)

MTHFR (A1298C)

Factor V LEIDEN (G1691A)

Factor V R2 (H1299R)

ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ (G20210A)

Factor XIII (V34L)

β-ινωδογόνο (455G->A)

PAI-1 (5G/4G)

ΗΡΑ1 (1a/1b)

ACE (INS/DEL)

ApoE (1,2,3,4)

ApoB (R3500Q)

 

καλύπτω το φάσμα της θρομβοφιλίας με αυτά ή έχει κι άλλα??

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi απ' ότι ξέρω οι εξετάσεις για θρομβοφιλία είναι πάρα πολλές, απλά εμείς εξετάζουμε ότι σχετίζετε περισσότερο με εγκυμοσύνη. Τα αποτελέσματά σου θα τα εκτιμήσει καλύτερα ένας αιματολόγος.

Οι ομόζυγοι και ετερόζυγοι γονιδιακοί παράγοντες που ανακαλύπτουμε με τις εξετάσεις σημαίνει ότι υπάρχει κληρονομική προδιάθεση του οργανισμού για τη δημιουργία θρόμβου, όχι ότι έχουμε θρομβοφιλία.

Μπορεί ο αιματολόγος να σου ζητήσει επιπλέον κάποιες εξετάσεις (μάλλον όχι μοριακές) για να κρίνει αν όντως πρέπει να πάρεις αντιπηκτική αγωγή κατά τη διάρκεια του πρωτοκόλλου της εξωσωματικής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: σε περίπτωση αποβολών, και εφόσον έχουν αποκλειστεί ανατομικοί ή άλλοι γυναικολογικοί παράγοντες, όλη η υπόλοιπη διερεύνηση για θρομβοφιλία κλπ γίνεται μόνο από αιματολόγο;

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ Ήρα και καλή επιτυχία, με το καλό μια θετικότατη χοριακή!!!

Αν γνωρίζει και μπορεί κάποια ας μου συστήσει ειδικό στα θέματα θρομβοφιλίας & κύησης γιατρό στη Θεσσαλονίκη.!!

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ Ήρα και καλή επιτυχία, με το καλό μια θετικότατη χοριακή!!!

Αν γνωρίζει και μπορεί κάποια ας μου συστήσει ειδικό στα θέματα θρομβοφιλίας & κύησης γιατρό στη Θεσσαλονίκη.!!

τι κανεις κοριτσακι μου?ξεκινησες τελικα προετοιμασια για εξωσωματικη?σε εχασα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια, δεν έχω ξαναγράψει σε αυτό το θέμα. Είμαι κι εγώ θρομβοφιλική (ετεροζυγώτης σε FV LEIDEN, ΜΤΗFR 1298 και PAI 1). Είμαι 40 ετών. Μένω αμέσως έγκυος αλλά δυστυχώς δεν προχωράνε οι κυήσεις. Η μεγαλύτερη έφτασε μέχρι τις 14 εβδομάδες και η αυχενική έδειξε ανεγκεφαλία οπότε έγινε διακοπή. Μετά την 3η προσπάθεια έκανα ελέγχους και βρέθηκε η θρομβοφιλία. Ο γιατρός μου συνέστησε φυλλικό οξύ, neurobion από πριν και clexane 0,4 από την 20η μέρα του κύκλου. (παρεπιπτόντως καμμιά σας δεν ανέφερε ενέσεις πριν την επιβεβαίωση εγκυμοσύνης).Anyway εκεί που πίστευα οτι βρήκα την αιτία τον προηγούμενο μήνα έκανα τεστ θετικό και μετά από 4 μέρες με έπιασε δυνατός πόνος με ναυτία και τάση λιποθυμίας. Ο γιατρός φοβήθηκε για εξωμήτριο και με έστειλε για υπέρηχο. Ήταν πολύ νωρίς για να φάνεί ξεκάθαρα κάτι στο ενδομήτριο, έκανα χοριακές όπου φάνηκε σταδιακή πτώση, και ήρθε αίμα περιόδου..Ο γιατρός μου λέει να κάνω και υστεροσαλπιγγογραφία γιατί είναι το μόνο που δεν έκανα. Δεν υπάρχει μια εξήγηση που να δικαιολογεί όλες τις αποτυχίες, δεν ξέρω τι να σκεφτώ:?::cry:. Ίσως το τελευταίο να ήταν τυχαίο, καποια γενετική ανωμαλία. θα ξαναπροσπαθήσω μόλις κάνω την υστεροσαλπιγγογραφία γιατί με έχουν αγχώσει με την ηλικία μου.

Ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα.

Ειχα μια αποβολη (3 μηνων)πρν αρκετα χρονια.

Ο ελεγχος θρομβοφιλιας που εκανα πριν 2 χρονια, εδειξε υψηλη ομοκυστεινη και χρονο προθρομβινης.

Πριν μεινω εγκυος επαιρνα,σαλοσπιρ,φυλλικό οξύ, neurobion. Με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη ξεκινησα ενεσεις Ινοχεπ 0,45 στην κοιλια (για ολοκληρη την εγκυμοσυνη και 2 μηνες μετα). Ειχα πολυ καλο αιματολογο που συνεργαζοταν με την γιατρο μου. Τωρα εχουμε εναν μπεμπη 6 1/2 μηνων :)

an1cE-a07KB0010MDAwOGQ0fDkwMjI5NWRhfE9VUiBCQUJZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα.

Ειχα μια αποβολη (3 μηνων)πρν αρκετα χρονια.

Ο ελεγχος θρομβοφιλιας που εκανα πριν 2 χρονια, εδειξε υψηλη ομοκυστεινη και χρονο προθρομβινης.

Πριν μεινω εγκυος επαιρνα,σαλοσπιρ,φυλλικό οξύ, neurobion. Με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη ξεκινησα ενεσεις Ινοχεπ 0,45 στην κοιλια (για ολοκληρη την εγκυμοσυνη και 2 μηνες μετα). Ειχα πολυ καλο αιματολογο που συνεργαζοταν με την γιατρο μου. Τωρα εχουμε εναν μπεμπη 6 1/2 μηνων :)

 

 

Μπορείς να αναφέρεις τον αιματολόγο; Είναι Αθήνα;

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...