Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας

και γω πασχω απο θρομβοφιλια και μαλιστα το ανακαλυψα δυστυχως αφου ειχα μια παλλινδρομη κυηση...λιγο καιρο πριν μεινω εγκυος στα διδυμακια μου εκανα μονη μου την εξεταση(γενικα ψαχτηκα πολυ με εξετασεις γιατι προσπαθουσαμε 4 χρονια να κανουμε παιδι) και ημουν θετικη σε εναν παραγοντα της θρομβοφιλιας. οταν εμεινα εγκυος στα διδυμακια μου πριν καλα καλα δουμε τους σακους εκανα μια τεραστια αποκολληση...ολο το πρωτο τριμηνο ακινησια στο κρεβατι..ξεκινησα ομως αμεσως τις αντιπηκτικες και ειμαι σιγουρη, απολυτα σιγουρη πως η εγκυμοσυνη μου σωθηκε απο αυτες(καλα μετα ειχα και συσπασεις απο τον 5 μηνα, μπαινοβγαινα στο ΜΗΤΕΡΑ καθε τρεις και λιγο..εκανα και ανοσοσφαιρινες που βοηθησαν εξισου πολυ)τελικα εφερα στον κοσμο ενα υγιεστατο αγορακι και ενα υγιεστατο κοριτσακι στις 34 και 3 μερες.

Η θρομβοφιλια ειναι περισσοτερο κοινη απο οτι πιστευουμε και ευθυνεται για παλλινδρομησεις αλλα και για την μη εμφυτευση του εμβρυου στην μητρα..

Παρεπιμτοντως εχω πολλες ενεσεις ινοχεπ 0,45 τις οποιες δεν χρειαζομαι πια.

αν τις θελει κανεις τις στελνω πολυ ευχαριστως!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχομαι σε ολες καλα αποτελεσματα...

marilina για τα φαρμακα που θες να χαρισεις καλο ειναι να μπεις εδω...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38976&highlight=%F0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%E1+%E6%E7%F4%E7%F3%E7+%F6%E1%F1%EC%E1%EA%F9%ED

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ ενέσεις innohep- 1 την ημέρα, εδώ και ένα μήνα περίπου(και απ οτι είπε ο γιατρός μου μέχρι το τέλος).Ηθελα να ρωτήσω: διάβασα μερικές που γράφουν για μελανιές από τις ενέσεις.Αν και τον πρώτο καιρο δεν είχα κάρι ιδιαίτερο την τελευταία εβδομάδα έχει ερεθηστεί η περιοχή που τις κάνω(γύρω από τον αφαλό) και ώρες ώρες με μεγάλη φαγούρα.Είναι δυνατόν να με "πείραξαν " οι ενέσεις μετά από καιρό?Η κοκκινίλα δεν είναι μόνο στο σημείο της ένεσεις αλλά και γύρω από αυτό.Εχει καμιά σας τέτοια εμπειρία?Τι κάνατε?(προσπαθώ νατην παλέψω με Bepanthol)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ ενέσεις innohep- 1 την ημέρα, εδώ και ένα μήνα περίπου(και απ οτι είπε ο γιατρός μου μέχρι το τέλος).Ηθελα να ρωτήσω: διάβασα μερικές που γράφουν για μελανιές από τις ενέσεις.Αν και τον πρώτο καιρο δεν είχα κάρι ιδιαίτερο την τελευταία εβδομάδα έχει ερεθηστεί η περιοχή που τις κάνω(γύρω από τον αφαλό) και ώρες ώρες με μεγάλη φαγούρα.Είναι δυνατόν να με "πείραξαν " οι ενέσεις μετά από καιρό?Η κοκκινίλα δεν είναι μόνο στο σημείο της ένεσεις αλλά και γύρω από αυτό.Εχει καμιά σας τέτοια εμπειρία?Τι κάνατε?(προσπαθώ νατην παλέψω με Bepanthol)

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να ρωτήσεις τον αιματολόγο που σε παρακολουθεί?

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

To σίγουρο είναι οτι θα ρωτήσω τον γυναικλόγο μου την Τετάρτη που θα πάω.Αιματολόγο δεν έχω.Το περίεργο όμως είναι οτι οι ερεθισμοί δεν εμφανίστηκαν από την αρχή...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To σίγουρο είναι οτι θα ρωτήσω τον γυναικλόγο μου την Τετάρτη που θα πάω.Αιματολόγο δεν έχω.Το περίεργο όμως είναι οτι οι ερεθισμοί δεν εμφανίστηκαν από την αρχή...

 

madrid05 αν πρόκειται για αλλεργική αντίδραση τότε αυτή μπορεί να εμφανιστεί και μετά από χρόνια. Επίσης μπορεί να εξαφανιστεί στα καλά του καθουμένου και να εμφανιστεί εκεί που δεν το περιμένεις πάλι. Πρέπει να ενημερώσεις οπωσδήποτε το γιατρό σου για να σου δώσει περαιτέρω οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ ενέσεις innohep- 1 την ημέρα, εδώ και ένα μήνα περίπου(και απ οτι είπε ο γιατρός μου μέχρι το τέλος).Ηθελα να ρωτήσω: διάβασα μερικές που γράφουν για μελανιές από τις ενέσεις.Αν και τον πρώτο καιρο δεν είχα κάρι ιδιαίτερο την τελευταία εβδομάδα έχει ερεθηστεί η περιοχή που τις κάνω(γύρω από τον αφαλό) και ώρες ώρες με μεγάλη φαγούρα.Είναι δυνατόν να με "πείραξαν " οι ενέσεις μετά από καιρό?Η κοκκινίλα δεν είναι μόνο στο σημείο της ένεσεις αλλά και γύρω από αυτό.Εχει καμιά σας τέτοια εμπειρία?Τι κάνατε?(προσπαθώ νατην παλέψω με Bepanthol)

 

Madrid05, εγώ έκανα ενέσεις Clexane στην περιοχή της κοιλιάς καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, μέχρι και 40 ημέρες μετά που γέννησα λόγω θρομβοφιλίας. Όταν άρχισαν να παρουσιάζονται οι πρώτες μελανιές, μίλησα και με τον αιματολόγο, και με τον ενδοκρινολόγο και με το γυναικολόγο που με παρακολουθούσαν (με τη μόνη ειδικότητα γιατρού που νομίζω ότι ΔΕ μίλησα ήταν κτηνίατρος :rolleyes:), και όλοι μου συνέστησαν να "περνάω" το σημείο που θα χτυπήσω την ένεση με ένα παγάκι πρώτα γιατί έτσι και δε θα με πονούσε η ένεση και δε θα μελάνιαζα. Ομολογώ ότι έπιασε. Μη φανταστείς, μελανίτσες παρουσιάζονταν ανά διαστήματα, αλλά γλύτωσα την κοιλίτσα μου απ'το να γίνει μπλε ολόκληρη. Ελπίζω να σε βοήθησα καθόλου :)

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

madrid ρωτα καλυτερα γιατι οι κοκκινιλες ειναι σιγουρα ερεθισμος...

να προσεχεις αφου απολυμαινεις την περιοχη πριν την ενεση, μετα να μην ακουμπας το σημειο που την κανεις...να διπλωνεις το δερμα στην γυρω περιοχη...(μηπως φταιει κατι τετοιο)

 

tarshou...thanx για την συμβουλη...θα την δοκιμασουμε!!!!!!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στην παρέα σας. ήθελα να ρωτήσω αν έχεις θρομβοφιλία υπάρχει κάποιο ή κάποια συμπτώματα? ή μπορεί να έχεις και να μη φαίνεται ούτε από τις γενικές αίματος?π.χ. αιμοπετάλια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, προσωπικά, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα. Ή τουλάχιστον ο γιατρός μου δε μου έστρεψε την προσοχή σε κάτι που να θεωρείται ως σύμπτωμα. Σε αναλυτικές εξετάσεις αίματος που μου έδωσε να κάνω πριν ξεκινήσουμε τις εξωσωματικές το βρήκαμε.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιπποκαμπε...νομιζω κανουν αρκετο καιρο...για τιμες δεν ξερω γιατι εγω τις ειχα κανει το 2000 ψαχνοντας κατι αλλο,επειδη τοτε ειχα ενα προβλημα...

παρε ομως στο 213-2060800 στο ΛΑΙΚΟ και ζητησε να σε συνδεσουν με το τμημα Θρομβοφιλιας..

εμενα εκει με παρακολουθουν...ξερω ομως οτι υπαρχει τμημα και στο Αρεταιειο και στο Ιποκρατειο...

δες και εδω....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25439

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32712

 

καλη επιτυχια και ευχομαι να μην εχεις ΤΙΠΟΤΑ!!!!!:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΜΕ ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ 1300 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ.ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ,ΑΜΑ ΔΕΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ.ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στην παρέα σας. ήθελα να ρωτήσω αν έχεις θρομβοφιλία υπάρχει κάποιο ή κάποια συμπτώματα? ή μπορεί να έχεις και να μη φαίνεται ούτε από τις γενικές αίματος?π.χ. αιμοπετάλια κτλ?

 

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια.Εγω κοπελα μου που εχω θρομβοφιλια δεν ειχα κανενα συπτωμα απο τις εξετασεις που εκανα το βρηκαν και το εχω απο τοτε που γεννηθηκα να σκεφτεις.

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποιώ κι εγώ ενέσεις innohep- 1 την ημέρα, εδώ και ένα μήνα περίπου(και απ οτι είπε ο γιατρός μου μέχρι το τέλος).Ηθελα να ρωτήσω: διάβασα μερικές που γράφουν για μελανιές από τις ενέσεις.Αν και τον πρώτο καιρο δεν είχα κάρι ιδιαίτερο την τελευταία εβδομάδα έχει ερεθηστεί η περιοχή που τις κάνω(γύρω από τον αφαλό) και ώρες ώρες με μεγάλη φαγούρα.Είναι δυνατόν να με "πείραξαν " οι ενέσεις μετά από καιρό?Η κοκκινίλα δεν είναι μόνο στο σημείο της ένεσεις αλλά και γύρω από αυτό.Εχει καμιά σας τέτοια εμπειρία?Τι κάνατε?(προσπαθώ νατην παλέψω με Bepanthol)

 

Δεν νομιζω πως σε πειραξαν οι ενεσεις αλλα ρωτησε εναν γιατρο για σιγουρα.Και εγω κανω τις ιδιες αλλα για να μην κανω μελανια το συγκεκριμενο σημειο που βαζω την ενεση μετα κανω κυκλικες κινησεις για να διαλυθει το φαρμακο και να μην μελανιασει,ετσι δεν εχω μελανιες.

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει το εξής. Εγώ ήμουν 6 εβδομάδων όταν είδα καφέ αίμα και σιγά για μια εβδομάδα είχα περισσότερο αίμα ώσπου σταμάτησε στις 7 εβδομάδες η καρδούλα από το μωράκι. Όταν έχεις θρομβοφιλία έχεις αίμα όταν πάει να παλινδρομήσει η κύηση? Eίχε καμία αίμα για 1 εβδομάδα ενώ έπαιρνε autrosistan?

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΖΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ,ΑΜΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΑΥΤΟ,ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει το εξής. Εγώ ήμουν 6 εβδομάδων όταν είδα καφέ αίμα και σιγά για μια εβδομάδα είχα περισσότερο αίμα ώσπου σταμάτησε στις 7 εβδομάδες η καρδούλα από το μωράκι. Όταν έχεις θρομβοφιλία έχεις αίμα όταν πάει να παλινδρομήσει η κύηση? Eίχε καμία αίμα για 1 εβδομάδα ενώ έπαιρνε autrosistan?

 

Εγω και στις δυο παλλινδρομες που ειχα σταματησε η καρδουλα 8η εβδομαδα και ειχα αιμα καφε απο την 5η επαιρνα και utrogestan.Τωρα που κανω τις ενεσουλες μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν ειχα τιποτε.

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια.Εγω κοπελα μου που εχω θρομβοφιλια δεν ειχα κανενα συπτωμα απο τις εξετασεις που εκανα το βρηκαν και το εχω απο τοτε που γεννηθηκα να σκεφτεις.

οκ σε ευχαριστώ πολύ..απλά έβλεπα κατι περιπτώσεις για τραύματα και αιμορραγίες και ήθελα να βεβαιωθώ..θα πάω να κάνω και εγώ εξετάσεις τότε, γιατί είχα παλίνδρομη πριν από 2 εβδομάδες..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Και εγώ έχω θρομβοφιλία!

Εγώ πάλι είχα μία αποβολή την 5η εβδομάδα,πριν πάω καν στο γιατρό και μια παλλίνδρομη,την 12η περίπου την ανακαλύψαμε αλλά είχε ήδη σταματήσει πιο νωρίς. Στη δεύτερη από την αρχή φαινόταν ότι κάτι δεν παει καλά γιατί δεν υ΄πήρχε σωστή ανάπτυξη του σάκου και του εμβρύου και αργήσαμε κιόλας να ακούσουμε καρδούλα!!!

barbie χαίρομαι που πάνε όλα καλά τώρα στην εγκυμοσύνη σου! Μας δίνεις κουράγιο!

Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ martha8 να εισαι καλα και σε εσενα ευχομαι να πανε ολα τελεια που αν ειναι αυτο το προβλημα σιγουρα την επομενη φορα δεν θα εχεις προβλημα.Evilila μου εγω ειμαι της αποψης να πας για να ξερεις αν ειναι αυτο το προβλημα να εισαι προετοιμασμενη την επομενη φορα.Σε ολα τα κοριτσακια ευχομαι να μεινουν εγκυουλες και αυτες που ειναι με το καλο να κρατησουν το μωρακι στα χερια τους.

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ barbie!!!

Σήμερα έχω ραντεβού με έναν αλλο αιματολόγο, γιατί η πρώτη δε μου άρεσε και λογικά μετά ξεκινάμε.Αντε να δουμε.....! :)

 

Καλή επιτυχία με τον καινούργιο γιατρό! εμένα δεν μου τις κανουν εδώ στην επαρχία τις εξετάσεις! Πρέπει να πάω Θεσ/νίκη! Δεν μπαίνουν σ' αυτήν την διαδικασία απο την πρώτη παλλίδρομη! Ο μικροβιολόγος λεει πως δεν ξέρουν να τις διαβάσουν! Μπορεί γι' αυτό να τις αποφευγουν! να μην έχουν την εμπειρια! όλα με ενοχλούν!

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ barbie!!!

Σήμερα έχω ραντεβού με έναν αλλο αιματολόγο, γιατί η πρώτη δε μου άρεσε και λογικά μετά ξεκινάμε.Αντε να δουμε.....! :)

 

Εγω παντως με τους αιματολογους δεν πολυ βρηκα ακρη γιατι αλλα μου ελεγε ο ενας και αλλα ο αλλος με αποτελεσμα να παω σε μια ανοσολογο οπου και μου ειπε τι θα κανω και ακολουθω πιστα τις συμβουλες τις.Σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!!!

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...