Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω τις εξετάσεις θρομβοφιλιας τις έκανα στο αρεταιειο.

κακός απο οτι αποδείχτηκε.

τυχαία με έστειλαν σε μια αιματολόγο στο τζανειο, η οποία δούλευε χρόνια στο ιπποκράτειο, στο τμήμα θρομβοφιλιας.

μου εξήγησε οτι εξειδηκευμενα εργαστήρια για τις εξετάσεις αυτές είναι το ιπποκράτειο και το λαϊκό. και οτι στο αρεταιειο μου εκαναν εξετασεις που δεν ηταν αναγκη να γινουν ενω παρελειψαν κάποιες βασικές.

στο αρεταιειο λοιπον πληρωσα 390ε, προφανως χωρις λογο.

 

ο οικονομου που σε αναλαμβάνει και σου παίρνει το ιστορικό για να επιλεξει ποιες εξετασεις θα σου κανει ,δεν μου γέμισε το ματι.

στην αρχη βεβαια ειναι πολυ ευγενικός και εχει όρεξη να σου εξηγησει ακομα και πραγματα που δεν σε ενδιαφέρουν .προφανως για να σε αγχωσει και να δωσεις το λεφτουδακια σου χωρις 2η σκεψη.

εγω μεχρι τα κλαματα εβαλα την ωρα που μου εκανε τα πραγματα τοσο τραγικα.

οταν ομως πηγα να παρω τα αποτελέσματα ουτε χρονο να μου εξηγησει τι σημεναν οι αριθμοι δεν ειχε.

αφου λοιπον κατσικοθηκα εκει και δεν εφευγα αν δεν του μιλαγα,

ηρθε ( με στιλακι αγενεστατο ) και μου ειπε οτι μεχρι τωρα οι εξετασεις δεν δείχνουν πρόβλημα αλλα επειδη ομως κατι βλεπει ...θελει 130 ε ακομα για να δει..

 

Α! να μην ξεχασω το χερι που μου εβαλε που τον πηρα τηλ.και τον ενόχλησα για να μου πει ενα ναι η ενα οχι(οπως ειχαμε συνεννοηθεί )μια και ειμαι απο επαρχεία και καθως με ειχε τρελάνει ηθελα να μαθω αμεσως μόλις εβγαιναν τα αποτελεσματα αν πάσχω η οχι!!!

 

το αποτελεσμα ειναι οτι τωρα ειμαι εγκυος και τρεχω και δεν φτανω.

 

 

η επιλογη δικη σας...

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καιρο εχω να σας "δω" κορίτσια και έχουμε εξελίξεις..

να αρχισω αναποδα και να σας πω οτι ειμαι έγκυος (μεχρι σημερα δηλαδη γιατι αυριο ποιος ξερει..)

 

πηρα και τα αποτελεσματα των εξετασεων θρομβοφιλιας.εδω αρχιζει η ιστορια με το αρεταιειο και τον οικονομου.

 

απογοητευτηκα απο την σταση του οικονομου και απο την επιλογη μου.σας εξηγω αμεσως γιατι..

 

Ο οικονομου στην αρχη ειναι πολυ ευγενικός και εχει όρεξη να σου εξηγησει ακομα και πραγματα που δεν σε ενδιαφέρουν .

προφανως για να σε αγχωσει και να δωσεις τα λεφτουδακια σου χωρις 2η σκεψη.

μεχρι τα κλαματα εβαλα την ωρα που μου εκανε τα πραγματα τοσο τραγικα.

οταν ομως πηγα να παρω τα αποτελέσματα ειδα εναν άλλο κηριο σκληρό και αγενεστατο.

ουτε χρονο να μου εξηγησει τι σημεναν οι αριθμοι δεν ειχε.

κατσικοθηκα λοιπον εκει και δεν εφευγα αν δεν του μιλαγα,

 

Απ τα πολλα βγηκε απο το γραφειο και με δεχτηκε στον διάδρομο για να μου πει οτι μεχρι τωρα οι εξετασεις δεν δείχνουν πρόβλημα αλλα επειδη κατι βλεπει ...θελει 130 ε ακομα για να δει καλα...

να μην ξεχασω το χερι που μου εβαλε που τον πηρα τηλ.και τον ενόχλησα για να μου πει ενα ναι η ενα οχι(οπως ειχαμε συνεννοηθεί )μια και ειμαι απο επαρχεία και καθως με ειχε τρελάνει ηθελα να μαθω αμεσως μόλις εβγαιναν τα αποτελεσματα αν πάσχω η οχι!!!

 

πηρα λοιπον τις εξετασεις μου και πηγα στον γυναικολογο μου

ο οποιος με εστειλε σε μια αιματολόγο στο τζανειο που δούλευε χρόνια στο ιπποκράτειο, στο τμήμα θρομβοφιλιας.

 

η αιματολογος μου εξήγησε οτι εξειδηκευμενα εργαστήρια για τις εξετάσεις αυτές είναι το ιπποκράτειο και το λαϊκό. και οτι στο αρεταιειο μου εκαναν εξετασεις που δεν ηταν αναγκη να γινουν ενω παρελειψαν κάποιες βασικές.

 

ετσι λοιπον μου προτεινε να κανω αυτες που έλειπαν.

 

σήμερα έκανα τις εξετασεις με ρίσκο να μην δείξουν πραγματικά αποτελέσματά. κανονικά δεν γίνονται σε εγκυμοσύνη γιατι υπάρχει περίπτωση λαθους (το θετικο αποτελεσμα αμφισβητείτε,οχι το αρνητικό)

αν βγουν θετικές θα ακολουθήσω αντιπηκτική αγωγή.

 

 

την επόμενή τρίτη βγαίνουν τα αποτελέσματα,την τετάρτη θα πάω για υπέρηχο να δω το μωρακι αν το δω...

το κακο με όλα αυτα ειναι πως δεν μπορω να νιώσω έγκυος,να νιώσω την χαρά της εγκυμοσύνης(μην πάθω τα ιδια με την περασμένη φορά)

 

 

σας τα ειπα μπερδεμενα??sorry ειμαι τοσο ζαλισμενη..αλλα ηθελα να σας τα πω

..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

καιρο εχω να σας "δω" κορίτσια και έχουμε εξελίξεις..

να αρχισω αναποδα και να σας πω οτι ειμαι έγκυος (μεχρι σημερα δηλαδη γιατι αυριο ποιος ξερει..)

 

πηρα και τα αποτελεσματα των εξετασεων θρομβοφιλιας.εδω αρχιζει η ιστορια με το αρεταιειο και τον οικονομου.

 

απογοητευτηκα απο την σταση του οικονομου και απο την επιλογη μου.σας εξηγω αμεσως γιατι..

 

Ο οικονομου στην αρχη ειναι πολυ ευγενικός και εχει όρεξη να σου εξηγησει ακομα και πραγματα που δεν σε ενδιαφέρουν .

προφανως για να σε αγχωσει και να δωσεις τα λεφτουδακια σου χωρις 2η σκεψη.

μεχρι τα κλαματα εβαλα την ωρα που μου εκανε τα πραγματα τοσο τραγικα.

οταν ομως πηγα να παρω τα αποτελέσματα ειδα εναν άλλο κηριο σκληρό και αγενεστατο.

ουτε χρονο να μου εξηγησει τι σημεναν οι αριθμοι δεν ειχε.

κατσικοθηκα λοιπον εκει και δεν εφευγα αν δεν του μιλαγα,

 

Απ τα πολλα βγηκε απο το γραφειο και με δεχτηκε στον διάδρομο για να μου πει οτι μεχρι τωρα οι εξετασεις δεν δείχνουν πρόβλημα αλλα επειδη κατι βλεπει ...θελει 130 ε ακομα για να δει καλα...

να μην ξεχασω το χερι που μου εβαλε που τον πηρα τηλ.και τον ενόχλησα για να μου πει ενα ναι η ενα οχι(οπως ειχαμε συνεννοηθεί )μια και ειμαι απο επαρχεία και καθως με ειχε τρελάνει ηθελα να μαθω αμεσως μόλις εβγαιναν τα αποτελεσματα αν πάσχω η οχι!!!

 

πηρα λοιπον τις εξετασεις μου και πηγα στον γυναικολογο μου

ο οποιος με εστειλε σε μια αιματολόγο στο τζανειο που δούλευε χρόνια στο ιπποκράτειο, στο τμήμα θρομβοφιλιας.

 

η αιματολογος μου εξήγησε οτι εξειδηκευμενα εργαστήρια για τις εξετάσεις αυτές είναι το ιπποκράτειο και το λαϊκό. και οτι στο αρεταιειο μου εκαναν εξετασεις που δεν ηταν αναγκη να γινουν ενω παρελειψαν κάποιες βασικές.

 

ετσι λοιπον μου προτεινε να κανω αυτες που έλειπαν.

 

σήμερα έκανα τις εξετασεις με ρίσκο να μην δείξουν πραγματικά αποτελέσματά. κανονικά δεν γίνονται σε εγκυμοσύνη γιατι υπάρχει περίπτωση λαθους (το θετικο αποτελεσμα αμφισβητείτε,οχι το αρνητικό)

αν βγουν θετικές θα ακολουθήσω αντιπηκτική αγωγή.

 

 

την επόμενή τρίτη βγαίνουν τα αποτελέσματα,την τετάρτη θα πάω για υπέρηχο να δω το μωρακι αν το δω...

το κακο με όλα αυτα ειναι πως δεν μπορω να νιώσω έγκυος,να νιώσω την χαρά της εγκυμοσύνης(μην πάθω τα ιδια με την περασμένη φορά)

 

 

σας τα ειπα μπερδεμενα??sorry ειμαι τοσο ζαλισμενη..αλλα ηθελα να σας τα πω

..

Μικρη μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ευχομαι όλα να σου παν τέλεια και σε 9 μηνες να κρατάς το μωράκι σου αγγαλια...

 

Οοσον αφορα το θεμα του Οικονόμου...θα σου πω πως δεν γνωριζω πως συμπεριφερεται οταν περνεις τις εξετάσεις γιατι εγω έστειλα την αδερφη μου να τις πάρει αφου θα τι πηγαινα στον γυναικολόγο μου..

Εμενα τις εξετασεις που πρεπει να κανω μου τις εγραψε ο γιατρος μου....όταν πηγα στο Αρρεταίειο έιδα ότι δεν τις κάνουν όλες και ετσι τι υπόλλοιπες τις εκανα στο Ιασω...

Με ευτο τον τροπο γλυτωσα ένα πόσο που πήρα πίσω από το ΙΚΑ.

Οσον αφορα το Λαικο και το Ιπποκρατει και εμενα μου ειχαν πει πως ειναι τα καλυτερα δημοσια νοσοκομεια για να κανεις αυτον τον έλεγχο...όταν όμως το Απριλη είχα πάρει τηλ και στα δυο να κλεισω ραντεβού ειχαν διαθεσιμη ημερομηνία το Οκτωμβριο...και επειδη ηθελα να κανω τις εξετασεις άμεσα γι αυτο και δεν τα προτημησα...

Εφοσον είσαι ήδη εγκυος δεν ξερω αν έχουν νωριτερα ημερομηνιες για να πας εκει...Πάντως μην αγχωνεσαι και όλα θα πας τελεια...

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα κορίτσια,

Χάρηκα πολύ πεταλουδίτσα μου για το χαρμόσυνο νέο σου.Όλα θα πάνε καλά και να έχεις πάντα θετική σκέψη.

Συμφωνώ μαζί σου με τον Κο Οικονόμου.Δεν μπορεί απλά να σου δίνει ένα χαρτί και μετά να κάνει ότι δεν σε ξέρει.

Και εγώ πήγα σε αιματολόγο και μου είπε ότι ήταν υπερβολή που έκανα τόσες εξετάσεις και στο κάτω κάτω όλοι αυτοι οι δείκτες δεν ενοχοποιούνται για παλύνδρομη κύηση.

Anyway μου είπε να κάνω επανέλεγχο μετά απο ένα τρίμηνο και άν 2 δείκτες βγόυν το ίδιο πάει να πεί ότι έχω θρομβοφιλία.

Αυτή τη φορά όμως θα τις κάνω άλλου και όχι στο Αρεταίειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Κι εγώ πήγα να πάρω τις εξετάσεις και δεν βρήκα τον ίδιο τον Οικονόμου. Ρώτησα μια συνεργάτιδά του και μου είπε να πάω στο γυναικολόγο μου. Την άλλη μέρα ξαναπήρα τον Οικονόμου αλλά μου είπαν τα ίδια.

Έτσι πήγα σε αιματολόγο.

Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ από άλλες κοπέλες ότι συνεργάστηκαν με τον Οικονόμου και ήταν πολύ κατατοπιστικός. Νόμισα λοιπόν ότι έτυχε στη δική μου περίπτωση να μην τον βρω. Απ' ότι κατάλαβα όμως διαβάζοντάς σας, είναι τελικά πάγια τακτική του.

Δεν ξέρω τι να πω.

Εγώ έκανα προχθές κάτι συμπληρωματικές εξετάσεις στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ και θα δω τι θα μου πουν και μετά θα πάω και σε άλλον αιματολόγο που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου.

Και μετά θα το κλείσω το θέμα και δεν θα ξανασχοληθώ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσαρες μου.

κι εγω αυτο ευχομαι..να πανε ολα καλα για μενα και για εσας.

φιλακια!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσαρες μου.

κι εγω αυτο ευχομαι..να πανε ολα καλα για μενα και για εσας.

φιλακια!!

 

Καλά, Πεταλουδίτσα μου, είμαι πολύ ζώον :evil::evil::evil:. Διάβαζα το πρωί εντελώς βιαστικά και δεν συνειδητοποίησα ότι μόλις έμεινες έγκυος.

Τα θερμά μου συγχαρήτηρια κοριτσάρα μου, με το καλό, όλα να σου πάνε καλά, να έχεις μια θαυμάσια εγκυμοσύνη και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου.

 

ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ!!!

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα τα πραγματα..εχω αιμοραγια..

πολυ φοβαμαι οτι δεν προλαβα να κανω τις σωστες εξετασεις θρομβοφιλιας και με προλαβε αυτη.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα τα πραγματα..εχω αιμοραγια..

πολυ φοβαμαι οτι δεν προλαβα να κανω τις σωστες εξετασεις θρομβοφιλιας και με προλαβε αυτη.

 

Πώς είσαι γλυκειά μου; Πέρασε η αιμορραγία; Περιμένουμε τα νέα σου και ευχόμαστε να είναι όλα τέλεια για σένα και για το μωρό σου!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον.

εχω ανοίξει ενα θεμα με τιτλο- βοηθεια!!!(χοριακη)

μην επαναλαμβάνομαι κ κουράζω.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=44136

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον.

εχω ανοίξει ενα θεμα με τιτλο- βοηθεια!!!(χοριακη)

μην επαναλαμβάνομαι κ κουράζω.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=44136

 

Με το καλο!

Για να ειμαι ειλικρινης "χαιρομαι" που βρισκω ομοιοπαθεις. Εχω κι εγω θρομβοφιλια Layden. Ειναι μια παθηση που δεν ειχα ξανακουσει ποτε στη ζωη μου! Κι επειδη ανηκω στην κατηγορια κληρονομικη εσπαγα το κεφαλι μου να δω απο ποιον την κληρονομησα. Μαλλον η ενοχη ειναι η μαμα μου η οποια παιρνει salospir. Απο την αλλη ομως εκανε και δυο παιδια χωρις κανενα προβλημα και δεν ειχε ποτε αποβολη ουτε αυτη ουτε και αλλες γυναικες της οικογενειας. Εμενα η γυναικολογος ειχε συμπεριλαβει στον προγεννητικο ελεγχο, τον οποιο εκανα μολις εμεινα εγκυος βεβαια, την APCR. Εκανα αυτη την εξεταση 2 φορες γιατι η μικροβιολογος βρηκε οτι δεν ειναι στα φυσιολογικα πλαισια. Απο κει και μετα αρχισε η φασαρια. Πηγα μεσω του ταμειου μου (ΙΚΑ-ΤΑΞΥ) σε μια αιματολογο η οποια μου ζητησε να παω στο Αχεπα και να δω εναν συναδελφο της που ειδικευεται στην θρομβοφιλια, μαζι με το βιβλιαριο μου ωστε να χρεωθουν οι εξετασεις εκει. Οντως ετσι εκανα, δεν πληρωσα ευρω για εξετασεις, εκανα ξανα πιο αναλυτικες στο νοσοκομειο που αν τις πληρωνα θα εβγαιναν πανω απο 500 ευρω. Απο τον συγκεκριμενο γιατρο ειμαι πολυ ευχαριστημενη, διαβασα εδω για καποιον αλλο που φερεται ασχημα. Ο δικος μου μου εξηγησε τα περι θρομβοφιλιας, με ευγενεια και οποτε τον χρειαστηκα τον βρηκα στο τηλεφωνο. Μου εδωσε στην αρχη Innohep αλλα παρουσιασα αλλεργικη αντιδραση, εβγαλα μεγαλα σπυρια σαν τσιμπηματα κουνουπιων και τη διεκοψα. Μετα εκανα Clexane των 0.4 μεχρι και 40 μερες μετα. Απο τον 4ο μηνα. Και μην ακουτε βλακειες μπορειτε να θηλασετε χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Το μονο "προβλημα" ειναι οτι δεν πρεπει να συνδυαστει η ηπαρινη με την επισκληριδιο. Η γυναικολογος μου ειχε πει να κανω την ενεση πρωι απο τον 8ο, επειδη κατα κανονα τα νερα σπανε βραδυ για να μπορεσω να κανω την επισκληριδιο. Να υπαρχει ενα ασφαλες χρονικο περιθωριο δηλαδη. Τελικα πηγα με ραντεβου κι ετσι την προηγουμενη απλα δεν εκανα ηπαρινη. Ολα πηγαν πολυ καλα. Δεν θελει αγχος. Τωρα τα λεω ετσι ψυχρα, αλλα εκανα υπομονη και σκεφτομουν το καλο το δικο μου και του μωρου. Ασε που και στην επομενη εγκυμοσυνη το ιδιο θα πρεπει να γινει. Ισως και απο πιο νωρις. Στην αρχη ειχα σκασει που επρεπε να κανω ενεσεις αλλα συνηθισα σιγα σιγα. Πρωτα στην κοιλια και μολις φουσκωσα στον μηρο.

Επισης εχω να πω οτι μου εχουν μεινει καποιες ενεσεις Innohep και Clexane, λιγες βεβαια αλλα δεν πειραζει, ειναι κλειστα κουτια, αν καποια κοπελα τις χρειαζεται ας με πει, θα τις στειλω ευχαριστως! :)

Clexane 0,4 εχω 5 κουτια

Innohep 0,35 6 κουτια

 

Σορυ για το σεντονι :oops:

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επίσημα απο χτές μπαίνω και εγώ στο club της θρομβοφιλίας. Έχω και εγώ κληρονομική θρομβοφιλία. Η τιμή της APCR ήταν ανεβασμένη. Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζομαι θεραπεία, θα χρειαστώ θεραπεία μόνο σε κατάσταση που ο οργανισμός μου είναι σε σοκ όπως ακινήσια, εγκυμοσύνη κτλ. Μετά απο 4 ολόκληρα χρόνια έχω ένα αποτέλεσμα στα χέρια μου!!Κάτι είναι και αυτό!!! Τώρα θα ξεκινήσουμε τα αντιπατρικά!!Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

chamosof17 καλημερα!

να τα παρουμε απ την αρχη. γιατί κανεις εξετάσεις? είχες αποτυχημένες εγκυμοσύνες?

που τον εκανες τον ελεγχο θρομβοφιλιας?(απο περιεργια ρωτάω)

και μια τελευταια απορια..γιατι αφου βρηκες το προβλημα συνεχίζεις με τα αντιπατρικα?

τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι πανακριβα..

σου εύχομαι ολα να πάνε οπως τα θες.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

τι κανανε οι admin???συγχωνεψαν τα 2 θεματα ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ.

λεω και γω...γιατι δεν βγάζω άκρη τοσες μερες??

εν το μεταξύ σε δυο συνεχόμενα μυνηματα επαναλαμβανομαι αισχρα..θα με περνανε για jazz.

thanks admin..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

chamosof17 καλημερα!

να τα παρουμε απ την αρχη. γιατί κανεις εξετάσεις? είχες αποτυχημένες εγκυμοσύνες?

που τον εκανες τον ελεγχο θρομβοφιλιας?(απο περιεργια ρωτάω)

και μια τελευταια απορια..γιατι αφου βρηκες το προβλημα συνεχίζεις με τα αντιπατρικα?

τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι πανακριβα..

σου εύχομαι ολα να πάνε οπως τα θες.

 

καλησπέρα, εξετάσεις κάνω γιατί έχω ήδη μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου. Ο γιατρός μου επειδή είναι ψείρας, ξεκινήσαμε απο την αρχή να κάνουμε τις εξετάσεις για θρομβοφιλία. Τις έχω κάνει

α) σε ιδιώτη αιματολόγο

β) στο κρατικό Νικαιάς

γ)στο Λαϊκο

δ) στο Ωνάσσειο.

Μετά λοιπόν απο 4 χρόνια κατάφεραν να μου πουν με σιγουριά οτι έχω συγγενή θρομβοφιλία, οπότε στην εγκυμοσύνη θα πάρω αγωγή. Τώρα για τα αντιπατρικά, κάναμε το τεστ με τον άντρα μου και είμαστε αρνητικοί, οπότε τώρα πρέπει να κλείσω rdv για τα κάνω το εμβόλιο. Εντάξει είναι ακριβά αλλά όχι και πανάκριβα συγκρινόμενα βέβαια με τις επαναλαμβανόμενες εξετάσεις θρομβοφιλίας που έκανα. Αυτά, εσύ πώς τα πάς? Όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Μετά λοιπόν απο 4 χρόνια κατάφεραν να μου πουν με σιγουριά οτι έχω συγγενή θρομβοφιλία, οπότε στην εγκυμοσύνη θα πάρω αγωγή. Τώρα για τα αντιπατρικά, κάναμε το τεστ με τον άντρα μου και είμαστε αρνητικοί, οπότε τώρα πρέπει να κλείσω rdv για τα κάνω το εμβόλιο. Εντάξει είναι ακριβά αλλά όχι και πανάκριβα συγκρινόμενα βέβαια με τις επαναλαμβανόμενες εξετάσεις θρομβοφιλίας που έκανα. Αυτά, εσύ πώς τα πάς? Όλα καλά?

user_online.gifreport.gif

κοριτσια καλησπερα, εχω και γω θρομβοφιλια, δηλ αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και παιρνω αντιπηκτικη αγωγη....την ανακαλυψα μετα απο πολυ προσπαθεια στο ιπποκρατειο...στην εγκυμοσυνη θα παρω ηπαρινη..βεβαια δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος...

θαθελα να ρωτησω τι εννοεις με το εμβολιο, υπαρχει εμβολιο για τη θρομβοφιλια....

quote.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα kales, το εμβόλιο θα το κάνω για τα αντιπατρικά, για την αγωγή της θρομβοφιλίας θα με ενημερώσει η αιματολόγος μου όταν με το καλό μείνω έγκυος, φαντάζομαι οτι θα έχει salospir και ίσως και τις ενεσούλες που κάνουν καθημερινά. Αλλά και πάλι σου λεώ φαντάζομαι, γιατί με την αιματολόγο είπαμε θα τα πούμε με λεπτομέρειες όταν μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

ναι στην εγκυμοσυνη κανεις ενεσεις ηπαρινης και μερικες φορες δινουν σαλοσπιρ επισης..αλλα κανονικα επαρκει η ηπαρινη γιατι η δοση της παει αναλογα με το βαρος σου...

για τα αντιπατρικα δεν ειμαι ενημερωμενη....και δεν τα ξερω...

σου ευχομαι να μεινεις εγκυος γρηγορα και να πανε ολα καλα...και ελπιζω και γω να τα καταφερς και να τα λεμε τοτε!!!!

εμενα παντως με παρακολουθουν στο ιπποκρατειο και ειναι αξιοπιστοι γιατροι και ενδιαφερονται προσωπικα για τους ασθενεις..κανουν πολυ στενη παρακολουθηση....

Link to comment
Share on other sites

το Ιπποκράτειο η αλήθεια είναι οτι δεν το επισκέφτηκα, δεν γνωρίζω τί γίνεται εκεί. Απλά ως τελευταία λύση βρήκα το Ωνάσσειο γιατί είχε νοσηλευτεί ο πατέρας μου σε κάποια στιγμή εκεί, και είχα ακούσει οτι το αιματολογικό του τμήμα είναι αξιόπιστο. Όχι οτι τα υπόλοιπα νοσοκομεία δεν είναι, αλλά είχα κουραστεί τόσα χρόνια να τρυπιέμαι χωρίς αποτέλεσμα τονίζω και πάλι όμως δεν φταίνε τα νοσοκομεία. Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι απο τις πιο δύσκολες αιματολογικές εξετάσεις. Σου εύχομαι και σένα γρήγορα με ένα bebe!!

Link to comment
Share on other sites

το Ιπποκράτειο η αλήθεια είναι οτι δεν το επισκέφτηκα, δεν γνωρίζω τί γίνεται εκεί. Απλά ως τελευταία λύση βρήκα το Ωνάσσειο γιατί είχε νοσηλευτεί ο πατέρας μου σε κάποια στιγμή εκεί, και είχα ακούσει οτι το αιματολογικό του τμήμα είναι αξιόπιστο. Όχι οτι τα υπόλοιπα νοσοκομεία δεν είναι, αλλά είχα κουραστεί τόσα χρόνια να τρυπιέμαι χωρίς αποτέλεσμα τονίζω και πάλι όμως δεν φταίνε τα νοσοκομεία. Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι απο τις πιο δύσκολες αιματολογικές εξετάσεις. Σου εύχομαι και σένα γρήγορα με ένα bebe!!

 

 

μολις χτες πηγα σ αυτην την αιματολογο!για την Μελισσαρη δεν μιλαμε?εμεινα πολυ ευχαριστημενη και υπ οψην ειχα ηδη παει σε δυο αλλους πριν,ο ενας εκ των οποιων ειναι και "ονομα",αλλα μαλλον τα λεφτα των ενδιεφεραν.

Link to comment
Share on other sites

μολις χτες πηγα σ αυτην την αιματολογο!για την Μελισσαρη δεν μιλαμε?εμεινα πολυ ευχαριστημενη και υπ οψην ειχα ηδη παει σε δυο αλλους πριν,ο ενας εκ των οποιων ειναι και "ονομα",αλλα μαλλον τα λεφτα των ενδιεφεραν.

συγνώμη αλλα σε ποιό νοσοκομείο είναι η Μαλισσάρη;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...