Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ηλιάννα εσυ σιγουρα? Γιατι εγω στις 43 μέρες , την μέρα που είχα το ραντεβου με τον γυναικολόγο ειδα αιμα κανονικα κοκκινο σαν περιοδου.

Τελικα ομως ήταν απο τα λοχεια ή ορμονες παρολο που στις 20 μέρες ειχα καθαρισει .

 

Τωρα ειμαι σιγουρη πως ειναι περιοδος ...ποναει η μεση μου και γύρισε η καλη μου γκρινια :lol::roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω θα δω πως θα παει μεχρι αυριο

 

Σε αυτην την γεννα ειχα πιο πολυ αιμαι απ οτι στις αλλες δυο και για πιο πολλες μερες(περιπου 15)

Καπου στις 35 μερες ειδα μια φορα ελαχιστο ροζ και σημερα αιμα κανονικα!

Και εχω βγαλει και δυο σπιρακια στο προσωπο-ουτε μεση ουτε κοιλια να ποναει,αντε και λιγο γκρινια

4

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι χαζομάρες θα ρωτησω αλλα ας το πάρει το ποτάμι :lol:

Θα πω και τον πονο μου με την ευκαιρία !

 

Εδω και τρεις μέρες έχω ξανα περίοδο . :(

Εδω και τρεις μέρες η μωρουλινίτσα μας ειναι πολυ ανησυχη , δεν κοιμαται την ημέρα σχεδόν καθόλου (10λεπτο το πολυ) και το βράδυ ξυπνάει καθε 1,5-2 ώρες για να θηλάσει .

 

Υπάρχει συσχετισμός ή ουδεμία σχέση ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καπου διαβασα οτι τις μερες τις περιοδου εχουμε λιγοτερο γαλα(αν κανω λαθος διορθωστε με,ειμαι η τελευταια που μπορω να μιλησω για θηλασμο)

Ο μπεμπης μου εχει αυτα τα 10λεπτα υπνου απο 20 ημερων,μονο οταν ειμαστε βολτα κοιμααααται

4

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι χαζομάρες θα ρωτησω αλλα ας το πάρει το ποτάμι :lol:

Θα πω και τον πονο μου με την ευκαιρία !

 

Εδω και τρεις μέρες έχω ξανα περίοδο . :(

Εδω και τρεις μέρες η μωρουλινίτσα μας ειναι πολυ ανησυχη , δεν κοιμαται την ημέρα σχεδόν καθόλου (10λεπτο το πολυ) και το βράδυ ξυπνάει καθε 1,5-2 ώρες για να θηλάσει .

 

Υπάρχει συσχετισμός ή ουδεμία σχέση ?

 

Πιο πιθανό μου φαίνεται να περνάτε άλμα ανάπτυξης ταυτόχρονα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι περνάμε άλμα ανάπτυξης οπως φαίνεται :D Εβαλα τον αντρα μου να ψάξει στο νετ (σε γερμανικά φορουμ και σελιδες) και εκει καταλήξαμε απο τα σημαδια :)

 

Σημερα φτάσαμε μεχρι το Ντυσελντορφ για να ξεχαστει και να κοιμηθει ...αυριο ... θα δουμε . Ευκαιρια να κανουμε τουρ στη Γερμανία , έχει και αδεια ο ερωτας μου :lol::lol:

 

Σας ευχαριστώ πολυ κοριτσακια :D:D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι περνάμε άλμα ανάπτυξης οπως φαίνεται :D Εβαλα τον αντρα μου να ψάξει στο νετ (σε γερμανικά φορουμ και σελιδες) και εκει καταλήξαμε απο τα σημαδια :)

 

Σημερα φτάσαμε μεχρι το Ντυσελντορφ για να ξεχαστει και να κοιμηθει ...αυριο ... θα δουμε . Ευκαιρια να κανουμε τουρ στη Γερμανία , έχει και αδεια ο ερωτας μου :lol::lol:

 

Σας ευχαριστώ πολυ κοριτσακια :D:D

 

 

Ετσι μπράβο, να βλέπεις τη θετική πλευρά των πραγμάτων!! :lol:

Άντε καλές βόλτες. Να πεις του άντρα σου όμως, να βάζει και τις δυο σας σε καροτσάκι, μπας και κλείσεις και συ λίγο μάτι Λαμπρινούλα! :lol::lol::lol:

 

Αν σου πω οτι σ'εχω συμπαθήσει απ'την απίστευτη φατσούλα του μωρού σου θα με πιστέψεις? :shock::D

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολυ Χλόη μου :D

Αχ να ξερες πως το ονειρευομαι το καροτσακι ! Σαν διδυμάκια να μασταν διπλα διπλα :lol::lol:

 

Αποψε το βραδυ λιγο καλυτερα ξυπναγαμε καθε 3ωρο αλλα μετα τις 5 καθε ώρα ! Μολις κατάφερα να την κοιμισω λιγο τωρα , να δουμε για ποσο :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αποψε το βραδυ λιγο καλυτερα ξυπναγαμε καθε 3ωρο αλλα μετα τις 5 καθε ώρα ! Μολις κατάφερα να την κοιμισω λιγο τωρα , να δουμε για ποσο :D

 

Κι εμεις ξυτπνησαμε στ τριωρο και απο τις 5 και μετα καθε 1 με 1,5 ωρα :?

4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια αδιαθετησα χτες. :cry:

Εσας οταν σας ηρθε ειχατε αιμα κανονικο?και πολυ?γιατι εγω εχω λιγο και σκουρο κοκκινο 2 μερα σημερα.Καμια παρομοια εμπειρια?για να μην ενοχλησω τον γιατρουλη μου...τον λυπαμαι...ειχε 50 γεννες μονο μεσα στον αυγουστο :?

Link to comment
Share on other sites

εγω απο οτι θυμαμαι λιγο μετα τον 2ο μηνα ειχα πολυ λιγο αιμα και κρατησε ελαχιστες μερες μαλλον 3 δεν θυμαμαι καλα και απο τοτε δεν ξαναειχα καθολου.

ειχα ρωτησει τον γιατρο μου κ μου ειχε πει πως θα αδιαθετω απο δω και περα κανονικα και θα κοβονταν το γαλα

τελικα δεν ισχυσε τιποτα απο τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αδιαθετησα χτες. :cry:

Εσας οταν σας ηρθε ειχατε αιμα κανονικο?και πολυ?γιατι εγω εχω λιγο και σκουρο κοκκινο 2 μερα σημερα.Καμια παρομοια εμπειρια?για να μην ενοχλησω τον γιατρουλη μου...τον λυπαμαι...ειχε 50 γεννες μονο μεσα στον αυγουστο :?

 

Εγω αδιαθετησα στις 50 μερες και ειχα κανονικο(οπως και πριν την εγκυμοσυνη) τρεις μερες κονονικο αιμα και μια ακαθαρισιες

 

Στον Δημητρη μου αδιαθετησα στους 4,5 μηνες και ειχα 8 μερες αιμοραγια

 

Εχθες που με ειδε ο γιατρος μου ειπε οτι δεν αφου θηλαζω και παλι αποκλστικα δεν το βλεπει να ερθει περιοδος τον Σεπτεμβριο

4

Link to comment
Share on other sites

ειχα ρωτησει τον γιατρο μου κ μου ειχε πει πως θα αδιαθετω απο δω και περα κανονικα και θα κοβονταν το γαλα τελικα δεν ισχυσε τιποτα απο τα δυο

Σουπερ ο γιατρος!!!!Απολυτα ενημερωμενος για τον θηλασμο!!!

Δεν τον πηρες μετα τηλ να τονρωτησεις γιατι δεν εγιναν τα οσα ειπε;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να του πω..εδω και η μαια του η οποια θα με ενημερωνε υποτιθεται τα σχετικα με τον θηλασμο ψιλοασχετη ηταν!

εχει χαρη που σαν γυναικολογος ειναι πολυ καλος, την επομενη φορα θα τον ενημερωσω εγω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση κορίτσια-υπάρχει περίπτωση ο θηλασμός να "αναστατώνει" τον κύκλο μας? πάντα ο κύκλος μου ήταν ακανόνιστος,τώρα όμως βλέπω ακόμα μια καθυστέρηση :roll: περίοδος πρώτη φορά μου είχε έρθει στον πέμπτο μήνα μετά τη γέννα κι απο τότε οι κύκλοι ήταν 32-35 ημερών...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει! Χτες μαλιστα πηρα τηλεφωνο την γιατρο μου και μιλαγαμε γι αυτο το θεμα. Μου ειπε οσο θηλαζεις ο κυκλος σου θα ειναι ακανονιστος! Εγω αδιαθετησα μια φορα στον 4ο μηνα και μετα τιποτα ξανα! Μου ειπε μπορει να αδιαθετησεις μονο μια φορα η να αδιαθετεις καθε μηνα αλλα να αλλαξει ο κυκλος σου , αυτο που περιγραφεις, να γινει μεγαλυτερος η μικροτερος. Μπορει επισης να μην εχεις και καθολου περιοδο οσο θηλαζεις. Μην αγχωνεσαι !!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Λεςςςςς ??? :wink:

Αυτο φοβηθηκα και εγω κ πηρα χτες την γιατρο αλλα σου λεω με καθησυχασε ! Εμενα ειναι παρακατι 2μηνο!!! Αλλα απ'οτι μου ειπαν εδω τα κοριτσια παιζει ρολο που δεν ξανα αδιαθετησα γιατι εχει ο μπεμπης απο μεσα Ιουλιου που ξυπναει παλι τα βραδυα και τρωει ενω μεσα Ιουνιου με μεσα Ιουλιου το ειχε κοψει..... :cry:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, και εμένα πολύ με προβληματίζει ο κύκλος μου. Η μπέμπα μου είναι σχεδόν 6 μηνών και αδιαθέτησα στον 3ο μήνα μετά την καισαρική τομή. Θήλαζα αποκλειστικά και τώρα που έχω πάει για δουλέιά έχω προσθέσει βανίλια και φρούτα τα άλλα 3με4 γεύματα θηλάζω. Τον πρώτο μήνα είχα κανονική περίοδο την 2η και 3η φορά πολύ!!! 10 μέρες υπερβολικό αίμα, είπα πως θα μείνω από την ατονία. Τώρα πάλι αδιαθέτησα 20/8/08 και στις 2/9/2008 είχα για μία μέρα συσπάσεις με αίμα και μέχρι σήμερα καφέ κυλίδες. Τί είναι αυτά δεν ξέρω. Εγώ πάντως ακόμη νιώθω συσπάσεις.

BILLY 2004- BEBOULA 2008

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην ανησυχείτε καθόλου για την περίοδο που δεν έρχεται αντίθετα να χαίρεστε. Οι ορμόνες της περιόδου είναι επιβαρυντικές για το σώμα της γυναίκας και οι μήνες που δεν έχουμε περίοδο κατα τη διάρκεια του θηλασμού είναι ότι καλύτερο. Εγώ εύχομαι να καθηστερήσει για πολύ ακόμα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν το παιδί θηλάζει αρκετά είναι φυσιολογικό ο κύκλος να μην είναι σταθερός. Επίσης αν για κάποιο λόγο το παιδί αυξήσει τους θηλασμούς μπορεί για ένα διάστημα να ξανασταματήσει η περίοδος.

 

Το τεστ εγκυμοσύνης δεν επηρεάζεται από το θηλασμό, λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

απλά για...γνώση άλλων που μπορεί να εχουν το ιδιο θέμα κάποια στιγμή,ναι,ο θηλασμός ισως και να αναστατώσει τον κυκλο,η περίοδος ήρθε στις 41 μερες :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...