Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Εβη μου, καλημέρα. Πόσο με ηρεμείς, βρε κοπέλα μου, και τι σαφείς και ολοκληρωμένες απαντήσεις δίνεις! Μπράβο σου. Χαίρομαι πάρα πολύ που σε γνώρισα - έστω μέσω διαδικτύου. Είσαι πολύ καλή και εύχομαι να σου πηγαίνουν όλα καλά από εδώ και πέρα. Χθες όπως είπα δεν είχα ούτε μια σταγόνα αίμα. Σήμερα είχα λίγο. Εβαλα σερβιέτα και περιμένω...Πονάει και η κοιλιά μου, ξέρεις κλασική αδιαθεσία περιόδου. Μάλλον θα μού έρθει κανονικά. Απλά εγώ επειδή στο εξωμήτριο είχα κανονικά περίοδο, και πού αδιαθετώ φοβάμαι λίγο. Είναι περίοδος, δεν είναι..., ξέρεις αναρωτιέμαι. Είχα προτείνει στο γιατρό να κάνω τεστ κάθε μήνα ακόμα και με περίοδο αλλά μου το απαγόρευσε. Μόνο αν βλέπω κάτι διαφορετικό στην περίοδο είπε. Αυτό το μήνα αυτό είναι το διαφορετικό. Τους προηγούμενους με το που έβλεπα αίμα, κάθε τρεις και λίγο άλλαζα σερβιέτα. Τα νούμερα αυτά μού τα έκανε η περίοδος πριν το χειρουργείο. Λες ο οργανισμός να επανήλθε στην πριν χειρουργείον εποχή;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Margi μου,είσαι πολύ γλυκό κορίτσι.Να ξέρεις ότι όλα αυτά σου τα λέω όχι έτσι δήθεν για να σε ηρεμήσω.Είναι η πραγματικότητα.Βεβαίως μπορεί να επανήλθες σιγά σιγά στον παλιό σου εαυτό.Και νομίζω ότι ο γιατρός σου έχει δίκιο ότι δεν πρέπει να κάνεις τεστ κάθε μήνα.Είναι πολύ ψυχοφθόρο.Σκέψου και το σενάριο ότι μπορεί να αγχώθηκες αυτό το μήνα και την καθυστερείς.Ξέρεις είναι εξαιρετικά σπάνιο ένα δεύτερο εξωμήτριο.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις και να παρακολουθείς τη ροή του αίματος.Πάντως βρε κοριτσάκι μου εσύ είχες πόνους περιόδου στο εξωμήτριο??Γιατί εγώ δεν είχα!!!Μόνο λίγο τράβηγμα και πόνο στην πλευρά της δεξιάς σάλπιγγας.Μάλλον αδιαθέτησες και όλα θα πάνε καλά τον επόμενο μήνα.

Ως προς το ψάξιμο του συζύγου.Μόνο και μόνο για να φύγουν οι ιδέες του μυαλού και χωρίς να είναι απόλυτο,αν στο χειρουργείο βρέθηκαν πολλές συμφύσεις θα είχε ένα νόημα ο άνδρας να εξετάσει όχι μόνο το σπέρμα του αλλά και το προστατικό του υγρό για μικρόβια που δημιουργούν συμφύσεις και φέρνουν αποβολές όπως τα χλαμύδια πχ...ή να εξεταστεί η γυναίκα με pcr ιστό περιόδου,που φαίνεται αν υπάρχουν μικρόβια στο ενδομήτρο και το κάνουν τοξικό...

Όταν έχεις κάποια ανησυχία Margi μου εγώ είμαι εδώ να το συζητάμε!!Και να ξέρεις ότι σύντομα θα έρθει η σειρά σου!!Σκέψου κι εμένα που 1,5 χρόνο ασχολούμασταν με τις αντιβιώσεις και έβλεπα κάθε μήνα να έρχεται περίοδος και ο καιρός να περνά!!Όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Ευη όλα να σου πηγαινουν καλά γιατί δεν πέρασες και λίγα.Μπράβο κοπέλα μου,να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συγχαρω και εδω την Εβη μας και ολα τα κοριτσακια που ειναι εγκυουλες.να πω και σε οσα περιμενουν και απογοητευονται καθε φορα που ερχεται η περιοδος οτι και εγω με μια σαλπιγγα που μου ειχαν πει οτι ειχε συμφυσεις εκανα το μπεμπαρο μου.Τιποτα δεν θα σας σταματησει απο το να γινετε μανουλες

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα...

σημερα ειχα νεοτερα απο τον γιατρο μου...μου ειπε οτι απο την δεξια σαλπιγγα δεν περασε το υγρο... ειμαι πολυ μπερδεμενη.Μας ειπε μετα απο 1 μηνα να κανουμε προσπαθειες και αν μετα 6 μηνες δεν προκυψει εγκυμοσυνη συζηταμε για εξωσωματικη....τι να κανω?? να προσπαθουμε? αν προκυψει εξωμητριο?εχετε ακουσει παρομοια περιπτωση που τελικα προεκυψε εγκυμοσυνη φυσιολογικα?δεν ξερω τι να σκεφτω,ψαχνω απο καπου να πιαστω...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα σαλπιγγογραφια το υγρο δεν περναγε απο τη σαλπιγγα και μου ειπαν κατευθειαν για εξωσωματικη.Εκανα μια απετυχε και ενα χρονο μετα τη σαλπιγγογραφια εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Ο γιατρος ειπε οτι καποιες φορες οι σαλπιγγες παθαινουν σπασμους και φαινονται κλειστες και παραπλανουν.Ευχομαι να μεινεις αμεσως εγκυος και να μη χρειαστει να μπεις στη διαδικασια της εξωσωματικης

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα σαλπιγγογραφια το υγρο δεν περναγε απο τη σαλπιγγα και μου ειπαν κατευθειαν για εξωσωματικη.Εκανα μια απετυχε και ενα χρονο μετα τη σαλπιγγογραφια εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Ο γιατρος ειπε οτι καποιες φορες οι σαλπιγγες παθαινουν σπασμους και φαινονται κλειστες και παραπλανουν.Ευχομαι να μεινεις αμεσως εγκυος και να μη χρειαστει να μπεις στη διαδικασια της εξωσωματικης

 

πραγματικα aretim κι εγω το ευχομαι.Βεβαια ισως ο γιατρος γι αυτο να μου ειπε να προσπαθησουμε για ενα 6μηνο και αν δεν γινει κατι μετα παμε για εξωσωματικη.Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι για 2ο εξωμητριο.Δεν μου ειπε κατι για σαλπιγγογραφια.Μηπως θα επρεπε να μπω στην διαδικασια? ή λογω του οτι την ειδε κατα την επεμβαση δεν υπαρχει λογος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν εκανα σαλπιγγογραφια το υγρο δεν περναγε απο τη σαλπιγγα και μου ειπαν κατευθειαν για εξωσωματικη.Εκανα μια απετυχε και ενα χρονο μετα τη σαλπιγγογραφια εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Ο γιατρος ειπε οτι καποιες φορες οι σαλπιγγες παθαινουν σπασμους και φαινονται κλειστες και παραπλανουν.Ευχομαι να μεινεις αμεσως εγκυος και να μη χρειαστει να μπεις στη διαδικασια της εξωσωματικης

Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει κι εγώ, το είχα γράψει και παραπάνω. Κλειστές και οι δύο σάλπιγγες, μία αποτυχημένη εξωσωματική και με φυσιολογικότατη σύλληψη δες το τικεράκι μου :arrow::arrow::arrow:.....

Link to comment
Share on other sites

Emi μου,η εξέταση που σου έκανε στο χειρουργείο είναι ίδια με τη σαλπιγγογραφία.Δε χρειάζεται να κάνεις.Η πιθανότητα εξωμητρίου υπάρχει και στην εξωσωματική.Επομένως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου είπε ο γιατρός σου.Προσπάθησε 6 μήνες και μετά βλέπεις!!Όλα θα πάνε καλά!!Μη χάνεις τις ελπίδες σου!!

Link to comment
Share on other sites

emi 30, έχουμε ακριβώς τον ίδιο φόβο. Κι εγώ τρ΄μω στην ιδέα μιας δεύτερης ατυχίας. Κορίτσια, σήμερα με πήρε πολύ από κάτω. Ενώ είχα ηρεμήσει κι ήμουν μια χαρά, τώρα είμαι μες στο άγχος και την απελπισία. Ας ελπίσουμε ότι θα μου περάσει.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi η evi εχει απολυτο δικιο, Δεν πρεπει να χανουμε τις ελπιδες μας.μην στενοχωριεσαι.Να δεις που εμεις μαζι θα το τσακωσουμε το μπεμπε;) Evi μου σέυχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Εσυ πως τα πας?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εμι μου, όλα καλά θα πάνε! Δεν θα μας ξανατύχει. Πρέπει να σταματήσουμε να το σκεφτόμαστε και να φοβόμαστε.

Εβη, θα έκανες χοριακή σήμερα.Ελπίζω να είναι ολα καλά :P Α, και κάτι άλλο. Από εδώ και πέρα υπόσχομαι να είμαι πιο αισιόδοξη. Είσαι ζωντανό παράδειγμα προς μίμηση. Πέρασες τ'οσα και το πάλεψες πολύ. Τα κατάφερες όμως ! Πραγματικά μάς δίνεις πολύ κουράγιο.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια,συγνωμη...τωρα που το σκεφτομαι...τι μου ειπε ο γιατρος να προσπαθησουμε για 6 μηνες?? μα εφοσον η σαλπιγγα εχει προβλημα,υπαρχει περιπτωση να ξαναγινουν τα ιδια.ειναι δυνατον να μου δινει τετοιες οδηγιες?? Θα τρελλαθω πραγματικα! ! !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου για πες μας τι ακριβώς πρόβλημα σου είπε ότι υπάρχει στην άλλη σάλπιγγα; Υπάρχουν συμφύσεις; Γιατί δεν πας και σε δεύτερο γιατρό να πάρεις και μια άλλη γνώμη; Κάνε αυτό που πρότεινε σε μένα η φίλη μου και ίσως το κάνω αφού συμβουλευτώ και τη γιατρό : κάνε σαλπιγγογραφία. Η φίλη μου είπε ότι έχει και θεραπευτικό χαρακτήρα εκτός από διαγνωστικό και πως αν υπάρχουν συμφύσεις, φεύγουν. Ετσι μού είπε. Δεν ξέρω αν ισχύει. Θα το ρωτήσω αυτή τη βδομάδα που θα πάω στη γυναικολόγο. Μην στενοχωριέσαι. Να δεις που θα τα καταφέρουμε και όλα αυτά θα είναι ένας άσχημος εφιάλτης μετά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

δεν διάβασα όλα τα μυνηματα συγνώμη.

 

Εχασα στα 26 μου αριστερά σάλπιγγα και ωοθήκη απο ενδομητρίωση που είχε κανει μια κύστη 8 εκατοστά.

 

3 εγκυμοσυνες με τον αέρα:

και όταν λέμε με τον αερα στην Ελενα εγινε μια ....."προσπάθεια" Σαββατο του Λαζάρου ... μετά νυστέψαμε (!!!!) Μεγάλη Εβδομάδα βλέπεις και μετά ..... εγκυος!

 

Μην αγχώνεσαι μην σκας ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!! ;):D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! margi μαλλον κατι τετοιο θα κανω αλλα με το νεο ετος.Εχω ακουσει κι εγω αρκετες περιπτωσεις που μετα απο σαλπιγγογραφια καταφεραν να μεινουν εγκυος φυσιολογικα και ισως τελικα εχει και θεραπευτικο χαρακτηρα.Πες μου σε παρακαλω τι θα σου πει εσενα ο γιατρος σου...

Τι γινεται με την ροη σου?εχεις κανονικα αιμα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τελικά μού ήρθε κανονικά περίοδος. Δεν σας κρύβω πως ακόμα και με αίμα ήθελα να κάνω το τεστ για να σιγουρευτώ πως δεν είμαι έγκυος. Εγώ κορίτσια όταν έπαθα το εξωμήτριο δεν είχα κανένα σύμπτωμα. Είχα καθυστέρηση 5 μέρες, δεν έκανα το τεστ γιατί ήθελα να περιμένω λίγο ακόμα για να είμαι 100% σίγουρη και να μην απογοητευτώ. Τελικά μετά από 5 μέρες ήρθε η περίοδος κανονικότατα! Λέω καλα που δεν έκανα το τεστ. Αφού τελείωσε η περίοδος αρχισα να έχω πονάκια στο αριστερό νεφρό και λίγο αιματάκι. Η γιατρός με έστειλε για χοριακή κι από κει και πέρα τα ξέρετε. Γι' αυτό φοβάμαι ακόμα κι όταν έχω περίοδο. Η γιατρός βέβαι μού είπε πως μόνο αν έχω καθυστέρηση έστω και μία ώρα να κάνω τεστ, όχι νωρίτερα. Μού είπε πως εκείνη τη φορά με προειδοποίσε κατα κάποιο τρόπο η καθυστέρηση και πως σίγουρα η περίοδος δεν ήταν ίδια με άλλες φορές. Δεν θυμάμαι για να πω την αλήθεια. Τώρα κρατάω σημειωματάριο, γράφοντας ακριβώς τα της περιόδου ( πότε ήρθε, τι χρώμα, πόσες μέρες κράτησε, ροή, τα πάντα). Κι όμως...Ακόμα κι όταν τελειώνει μετράω μέρες. Οταν φτάνω στην 11η μέρα και δεν έχω πάθει τίποτα, τότε ηρεμώ... Δράμα η υπόθεση. Εμι, αυτήν την εβδομάδα θα πάω σε μία αλλή γιατρό που έμαθα ότι είναι πολύ καλη. Δεν θέλω να πάω σ' αυτήν που είχα ως τώρα, για ψυχολογικούς λόγους. Μόλις περνάω την πόρτα του ιατρείου θυμάμαι όσα πέρασα, σκέφτομαι τα όνειρα που έκανα για την πρώτη μου εγκυμοσύνη, όταν περισυ τέτοιο καιρό άρχιζα σοβαρά προσπάθειες για παιδί,όπότε ψυχοπλακώνομαι και δεν θέλω. Θα κάνω μια καινούργια αρχή και θα τ'αφήσω όλα πίσω μου. Θα σου στείλω μηνυμα όταν τη δω για να σας πω τι με συμβούλεψε, οκ;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!!!Λοιπόν,να αρχίσω από τη χοριακή μου.Χθες ήταν 540.Δόξα τω Θεώ ως τώρα όλα καλά.Να σας πω τώρα κάτι για το εξωμήτριο: Το εξωμήτριο φέρνει αίμα σχεδόν πάντα και συνήθως σταγονοειδές καφέ.Εσύ Margi μου που είδες προφανώς πολύ αίμα σημαίνει ότι είχες ταυτόχρονα πτώση ενδομητρίου-άρα αποβολή και εξωμήτριο.Δεν εξηγείται αλλιώς.Εγώ προσωπικά είχα από την επόμενη μέρα της σύλληψης λίγο λίγο αιματάκι,αλλά περίοδος δεν ήρθε.Ένας δεύτερος τρόπος στην σπάνια περίπτωση που δεν υπάρχει αίμα είναι ο διπλασιασμός της χοριακής. Όταν η κύηση είναι εξωμήτριος δε διπλασιάζεται η χοριακή αλλά ανεβαίνει με αργούς ρυθμούς.

Τώρα όσον αφορά τη σαλπιγγογραφία.Η σαλπιγγογραφία ανοίγει τις σάλπιγγες σε περίπτωση που έχουν σπασμό ή έχουν μαζέψει υπολείμματα περιόδου,αλλά σε καμία περίπτωση δε θεραπεύει τις συμφύσεις.Οι συμφύσεις πρώτα από όλα δεν είναι μόνο εσωτερικές αλλά και εξωτερικές,περικωδωνικές όπως λέγονται...

Πιστεύω ότι οι γιατροί σωστά συμβουλεύουν για προσπάθεια έστω και με σάλπιγγα με συμφύσεις,γιατί η φύση παίζει πολλά παιχνίδια.Ξέρω περίπτωση με μία σάλπιγγα κατεστραμμένη που έμεινε αμέσως έγκυος.Επομένως,πρέπει να δοκιμάσουμε τα όριά μας.Θα μου πείτε υπάρχει ο φόβος.Ναι,υπάρχει.Αλλά μπορούμε να κάνουμε και διαφορετικά από το να προσπαθήσουμε.Να σας ενημερώσω ότι και η εξωσωματική έχει πιθανότητες εξωμητρίου κύησης γιατί το έμβρυο μπορεί να παλιδρομήσει στη σάλπιγγα.

Οι πιθανότητες τώρα επειδή το έχω ψάξει:Γυναίκα με μία εξωμήτριο κύηση έχει πιθανότητα να ξαναπάθει εξωμήτριο 15-20%.Το ποσοστό στην εξωσωματική αντίστοιχα είναι στο 3-10% αν δεν κάνω λάθος...Πιστεύετε ότι δεν αξίζει να προσπαθήσετε πρώτα πριν αγχωθείτε!!!Να ξέρετε ότι σας καταλαβαίνω απολύτως!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβη, πολύ χάρηκα που όλα πάνε καλά με τη χοριακή σου. Εχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες. ΝΑΙ! Αξίζει να το προσπαθήσουμε και ας παρακαλούμε να είμαστε πιο τυχερές αυτή την φορά! :wink: Ολα καλά θα πάνε από εδώ και πέρα για όλες μας. Πολλά φιλιά και να προσέχεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι,Margi μου,πρέπει να σκέφτεσαι!!Μη νομίζεις κι εγώ μέχρι να κάνω τον υπέρηχο την Παρασκευή φοβάμαι πολύ να είναι μέσα στη μήτρα.Γιατί έχω καλές χοριακές που δεν παραπέμπουν στο εξωμήτριο,αλλά το υπερηχογράφημα θα μου πάρει το άγχος!!!!!!5 μέρες αναμονή τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι,Margi μου,πρέπει να σκέφτεσαι!!Μη νομίζεις κι εγώ μέχρι να κάνω τον υπέρηχο την Παρασκευή φοβάμαι πολύ να είναι μέσα στη μήτρα.Γιατί έχω καλές χοριακές που δεν παραπέμπουν στο εξωμήτριο,αλλά το υπερηχογράφημα θα μου πάρει το άγχος!!!!!!5 μέρες αναμονή τι να κάνω...

kaλημερα κοριτσακι.εσυ δηλαδη ποσων εβδομαδων εισαι?εγω 5 εβδομαδωνκαι τεσσαρων ημερων.με το καλο κοριτσακι μου και γρηγορα η μαργκι μας και ολα τα κοριτσια

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...