Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Ο ομοιοπαθητικός μου στη Θεσσαλονίκη που τον θεωρώ πάρα πολύ καλό μου σύστησε στην Αθήνα έναν που θεωρεί καλό. Σου στέλνω το όνομα σε μήνυμα.

Aν θέλεις μου συστήνεις σε πμ τον ομοιοπαθητικό σου εφόσον είσαι ευχαριστημένη και πάλι αν θες μου λες δυο λογια γι'αυτόν?

Εχω πάει μέχρι στιγμής σε 2 και είχαν και καλά και κακά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια.Με λενε Ντινα και ειμαι 31.Απο τα 27 παρακολουθω το φορουμ αλλα ποτε δεν πηρα το θαρος να γραψω.Ειμαι 9 χρονια παντρεμενη και πριν 5 χρονια εκανα 2 αυτοματες αποβολες και μετα ενα εξωμητριο στο οποιο εχασα και τη μια μου σαλπιγγα.Μετα απο ενα χρονο εμαθα οτι εχω καρκινο στο θυροειδη και μεσα σε 1,5 χρονο εκανα 3 χειρουργεια γιατι μου εκανε μεταστάσεις σε λεμφαδένες και 3 ραδιενεργά ιώδια.πολυ μεγαλη ταλαιπωρία!!!!!!Τωρα 8 μηνες μετα το τελευταίο ιωδιο οι γιατροι μου ολοι (και εχω ενα πολυ μεγαλο γκρουπ γιατρων που συνεργάζονται πλέον μεταξυ τους) μου ειπαν να προσπαθησω να μείνω έγκυος.Εχω 10 μερες καθυστέρηση,με βαση κυκλου 24 ημερων και χωρις ποτε καθυστερήσεις,και η β χοριακη μου χθες βγηκε 0.Οι γιατροι μου λενε να ξανα κανω χοριακη σε 10 μερες γιατι με τα χαπια του θυροειδη που μου κόβανε και μου ξανα δίνανε για τα ιωδια παιζει να μη δειχνει ακομα.Ξερει κανεις αν αληθεύει αυτό η μου το λενε για να μη με στεναχωρουνε ????????Ευχαριστω για την υπομονή σας!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εξαρταται απ'την κατασταση της αλλης σαλπιγγας... αλλα εγω δεν εκανα σαλπιγγογραφια, και απο τοτε που μου αφαιρεσαν τη μια σαλπιγγα εχω μεινει 3 φορες εγκυος... Σχεδον με τον κρίνο,,, αφου απορώ πώς; Μεχρι να σιγουρευτω οτι είναι ενδομητρια η εγκυμοσυνη περναω μεγαλο ζορι ομως... Το αγχος και ο φοβος του εξωμητριου δυσκολο να το αποβάλλεις μετα απο τραυματικη εμπειρια... (ρήξη, απιστευτος πονος και επειγον χειρουργειο στις 3 το βραδυ, ευτυχως λαπαροσκοπικα)

 

5Olr.png

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπράβο κοπέλα μου. Τόσο τυχερή να είσαι σε όλη σου τη ζωή. Μετά από 3 παιδιά πιστεύω ότι πρέπει να απέβαλες το άγχος του εξωμητρίου. Τουλάχιστον εγώ που είχα 2 εξωμήτριες και 2 αφαιρέσεις σαλπίγγων ουτε που το σκέφτομαι. Το όνειρο ζωής μου είναι αποκτήσω μόνο ένα παιδί και μετά θα φτύνομαι όλη την ώρα για την τύχη μου.Σιγά μη ξανασκετώ τις εξωμήτριες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όταν αποκτήσεις το παιδί σου δεν σκέφτεσαι με τον ίδιο τρόπο το εξωμήτριο.Βέβαια εγώ προσωπικά για να σας πω την αλήθεια προσφάτως ανακάλυψα όταν πήγα να επισκεφτώ το Μητέρα για μία φίλη μου που νοσηλευόταν ότι δεν μπορούσα να περάσω εύκολα την είσοδό του. ξύπνησαν όλες οι κακές αναμνήσεις... δεν ξεχνιέται έτσι εύκολα τέτοια περιπέτεια... Εξαρτάται βέβαια κι από τον άνθρωπο και πώς το έχει εισπράξει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε ψυχραιμία και να βάζουμε προτεραιότητες. Μην μεγενθύνουμε τις δυσκολίες που έρχονται, πόσο μάλλον αυτές που φύγαν. Εξάλλου θεωρώ ότι ένα παιδικό χαμόγελο εξαφανίζει οποιαδήποτε φάντασμα του παρελθόντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, τι κάνετε; Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και ξεκινώ την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής. Ελπίζω να πανε όλα καλά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τι κάνετε; Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και ξεκινώ την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής. Ελπίζω να πανε όλα καλά.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ..ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!!! Τι κανετε;;; Εχω πολυ καιρο να μπω αλλα αποψε το αποφασισα κ διαβασα μαζεμενα ολα τα νεα σας. Ευχομαι ολοψυχα σε ολες καλη επιτυχια κ κυριως στη margi που την εχω συνεχεια στο μυαλο μου. Καλη επιτυχια κοριτσακι μου!!!!! Εισαι ο ενας απ τους 2 λογους που ξαναμπηκα αποψε, ηθελα να μαθω νεα σου.....

Link to comment
Share on other sites

2 φορες εγραψα κ τις δυο με πεταξε εξω :( Θα τα γραφω λοιπον σε δόσεις.....

Ο δευτερος λογος που ξαναμπηκα μετα απο τοσο καιρο ηταν γιατι ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη δικη μου ιστορια με αισιο (ευχομαι κ ελπιζω) τελος, σε περιπου 2 μηνες. Ειμαι εγκυος, τελος Σεπτεμβριου περιμενουμε την κορη μας!!!!!! Η μοναδικη μου σαλπιγγα δεν ηταν εμποδιο για φυσιολογικη συλληψη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, ειχα κανει ολες τις εξετασεις ( εκτος της εξετασης ιστου περιοδου, την οποια εμαθα απο τη mammy30 αλλα δεν προλαβα να κανω γιατι με προλαβε η εγκυμοσυνη. Την θεωρω ομως απαραιτητη κ μαλλον θα την κανω κ εγω στο μελλον). Κ ας μου λεγαν οι γιατροι πως δεν χρειαζεται, τις περισσοτερες φορες η εξωμητριος κυηση ειναι τυχαιο γεγονος. Αυτο συνιστω κ σε ολες τις κοπελες που εχουν περασει την τραυματικη εμπειρια της εξωμητριου. Καντε ολες τις εξετασεις, αποκλειστε το ενδεχομενο να υπαρχει καποιο προβλημα που μπορει να αντιμετωπιστει. Κ μπορεί να ειστε κ εσεις "τυχαιο γεγονος" κ την επομενη φορα να πανε ολα καλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν λοιπον κ τετοιες περιπτωσεις σαν τη δικη μου. Αναρωτιομουν αν υπηρχαν τετοιες κοπελες οταν εψαχνα απεγνωσμενα εδω μεσα για κουραγιο. Κ θελω να ευχαριστησω πολυ ολες τις κοπελες που μοιραστηκαν τις ιστοριες, τις εμπειριες κ τις γνωσεις τους. Ακομα κ αυτες που κανουν χρησιμες ερωτησεις!!! Σας ευχαριστω πολυ ολες!!!!!!!!

 

Οσο για τις υπολοιπες κοπελες που ειναι αδυνατον να τεκνοποιησουν φυσιολογικα 'η για αγνωστο λογο δεν ερχεται η πολυποθητη εγκυμοσυνη, μη χανετε χρονο!!! Η επιστημη ειναι στη διαθεση σας!!! Μη μιζεριαζετε κ χαλατε την ψυχικη σας υγεια κ προπαντως μη χανετε χρονο απ τις στιγμες με τα παιδια σας. Προχωρειστε στο επομενο βημα. Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη κ προσωπικα ειχα βαλει ενα χρονικο οριο προσπαθειων πριν προχωρησω σε εξωσωματικη. Δεν μπορουσα να περιμενω αλλο! Ανυπομονουσα κ ανυπομονω γι αυτο το παιδικο χαμογελο που λεει η Υπατια.

 

Να στε ολες καλα κοριτσια κ ο Θεος να δωσει στην καθεμια αυτο που επιθυμει!!!!!! Συν Αθηνα και χειρα κινει!!!

Ιδιαιτερες ευχες για καλη επιτυχια στη margi, που την εχω στο μυαλο μου σαν παλια γνωριμη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ινφάντα, τι όμορφα νέα είναι αυτά; Μπράβο κοριτσάκι μου! Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά την ομορφιά σου! Πόσο κουράγιο δίνει η ιστορία σου σε τόσα κορίτσια που το παλεύοθν μετά από εξωμήτριο!

Οσο για τις συμβουλές που δίνεις να μην χάνουμε χρόνο συμφωνώ απόλυτα. Πόσα χρόνια έχασα εξαιτίας των γιατρών αλλά και της δικιας μου δειλίας αλλά και ισχυρογνωμοσύνης πως θα τα καταφέρω μόνη μου. Δεν ήταν γραφτό. Ελπίζω να είναι γραφτό να τα καταφέρω με την εξωσωματική. Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και κυρ'ιως που με έχεις σττο μυαλό σου.

Κορίτσια, ελπίζω να μην σας απογοητεύσω αυτή τη φορά. Ελπίζω να σας πω ευχάριστα νέα για πρώτη φορά σε αυτό το θέμα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margino μου, άντε υπομονή λίγες μερούλες έμειναν! Όλα θα πάνε καλά!

Το παιδάκι μου είναι πλέον 2 ετών και δε σας κρύβω ότι μάλλον από το φθινόπωρο ή χειμώνα σκέφτομαι να επισκεφτώ πάλι τον ειδικό γονιμότητας για να προχωρήσουμε στη δεύτερη εξωσωματική για αδελφάκι... Και ο Θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα . Ειχα πολυ καιρο να μπω . Ή μαλλον πολυ καιρο να γραψω . Προσπαθουσα επιτηδες να απεχω , γτ δεν ημουνα κ πολυ στα καλα μου . Τον τελυταιο μηνα αρχισα ν ξαναμπαινω δειλα δειλα κ τωρα επιτελους αποφασισα να γραψω . Τα νεα μου εν συντομια ειναι οτι απο τον Οκτωμβριο που προσπαθω ολο εκανα ωοθ/ξια απο την βουλωμενη πλευρα . Μονο 2 φορες εκανα απο την καθαρη , αλλα τζιφος και τις 2 . Τελικα τον Μαιο (αφου εφαγα ακομη μια σφαλιαρα οτι κ εκεινος ο κυκλος θα εδινε ωαρια μονο απο τα δεξια) αποφασισα να παω σε εξωσωματικη . Με τα πολλα εκανα ωοληψια τωρα τον Ιουλιο κ τα κρυοσυντηρησα εχοντας σκοπο να κανω εμβρυομεταφορα στον κυκλο του Αυγουστου , λογω του οτι πηγαινα για υπερδιεγερση (εκανα μαλιστα μια ηπια που ευτυχως την προλαβα) . Προχθες μου ηρθε περιοδος και ειπα "επιτελους ηρθε ο μηνας μου!" . Αλλα υπολογισα χωρις τον ξενοδοχο . Οι ωοθηκες ειναι ακομα πρησμενες . Εχουν το διπλασιο μεγεθος ακομα (την ημερα της ωοληψιας ηταν στο τριπλασιο απο το φυσιολογικο μου ειχε πει ο γιατρος) κ ετσι η εμβρυομεταφορα αναβληθηκε για τον επομενο κυκλο....

Επιπλεον ολο αυτο τον καιρο παλευω να διορθωσω τους δεικτες που σχετιζονται με το αυτοανοσο μου , γτ ο εξωσωματικος δεν ηθελε με τιποτα να με βαλει σε διαδικασια εμβρυομεταφορας με τοσο υψηλες τιμες που ειχα. Με λιγα λογια περιμενα να με παει πισω το αυτοάνοσο κ τελικα απο αλλου μου ηρθε. Τελοσπαντων , ελπιζω να την βρω την ακρη μου επιτελους .

 

Margi μου ολα καλα να σου πανε κουκλα μου . Ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου . Καλη αρχη και θετικη σκεψη .

 

mammy30 οταν με το καλο το αποφασισεις ευχομαι να σου ερθουν ολα οπως τα θελεις

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου, πολύ ταλαιπωρήθηκες, βρε κορίτσι μου! Το καλό είναι βεβαια πως έχεις έτοιμα ωάρια και όταν έρθει η ώρα θα τα γονιμοποιήσετε!

Ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Ευη πότε έφτασε δυο χρονώντο κοριτσακι; Πω, πω! Μπράβο. Να πάνε όλα καλά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαι καινουργια και γραφω πρωτη φορα!Διαβαζα συχνα ψαχνωντας να βρω πραγματα μεσω internet γιατι ειχα πριν 2 μηνες περιπου μια εξωμητριο υστερα απο προσπαθειες 8 μηνων περιπου!Σε λίγο κλεινω τα 30 και εχω στεναχωρηθει πολυ φοβουμενη πως δεν θα τα ξανακαταφερω!Η γιατρος μου βεβαι αειναι καθυσηχαστικη πως ολα θα πανε καλα την επομενη φορα και πως με μια σαλπιγγα ειναι αρκετη για κανονικη συλληψη.Η λαπαροσκοπηση για την εξωμητριο πηγε καλα και μου ειπαν πως η αλλη σαλπιγγα ειναι μια χαρα αλλα οπως καταλαβαινετε εχω στεναχωρηθει αρκετα.Εχω μεγαλο κυκλο και ασταθη και χαρηκα πολυ οταν ειδα το θεετικο τεστ.Διαβαζω για κοπελες που τα καταφεραν και χαιρομαι πολυ και φυσικα περνω κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

alexioa, κάπως έτσι βρήκα κι εγώ το parents! Μετά από εξωμήτριο και ψάχνοντας στο ιντερνετ, στο google εντόπισα το "μια σάλπιγγα, εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη;" Μπήκα και έγινα μέλος μιας πολύ καλής διαδικτυακής παρέας. Να μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Αν όλα είναι καλά, η μία σάλπιγγα θα κάνει τη δουλίτσα της. Να μην χάσετε όμως χρόνο : να κάνετε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Να κάνετε σπερμοδιάγραμμα ( πολλοί θα σου πουν να μην κάνετε- μην ακούς κανέναν να στείλεις τον αντρούλη σου να το κάνει), να κάνεις εσύ αργότερα έλεγχο ωορρηξίας.Σου λέω :αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα, σύντομα θα μείνεις!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως η γιατρος μου ειπε πως δεν χρειαζετε απολυτως καμια εξεταση.Εμενα την ωορηξια μου την εχει τσεκαρει βεβαια και την τσεκαραμε και μετα την επεμβαση οπου και ετυχε να γινει απο την πλευρα που υοαρχει η σαλπιγγα!Δεν θα το αφησω στην τυχη, θα περιμενω κανενα εξαμηνο και μετα θα το κοιταξω με τη γιατρο μου οπου ευτυχως ειναι πολυ καλη και με καταλαβαινει!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα,

έχω κι εγώ την δυσάρεστη εμπειρία μιας εξωμήτριας κύησης και αφαίρεσης μιας σάλπιγγας. Κανείς δεν μου ανέφερε να κάνω εξετάσεις...ούτε μία!.Ούτε για μένα ούτε για τον άντρα μου. Μας είπαν απλά οτι η άλλη σάλπιγγα είναι καθαρή και οτι όλα θα πάνε καλά. Έχω τελείως αστατο κύκλο και δεν υπολογίζω καν γόνιμες μέρες.

Τι εξετάσεις θα έπρεπε δηλαδή να κανω?

Η εξέταση ιστού περιόδου που διάβασα παρακάτω τί είναι?

Να πάρει! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να αλλάξουμε γυναικολόγο. σε άλλο θέμα που άνοιξα ζήτησα την γνώμη σας γα έναν άλλον αλλα μάλλον καμία δεν το ξέρει γιατί δεν έχω καμία απάντηση. δεν έχω πουνα απευθυνθώ για να ρωτήσω όλα αυτά περι εξετάσεων που ακούω εδώ μέσα.

Πάλι καλά που μου ανοίξατε τα μάτια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...