Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Εγώ έκανα 2 εξωμήτριες και δεν τις σκέφτομαι καθόλου. Το μόνο που έχω στο μυαλό μου είναι αν θα προλάβω να γίνω μαμά σε ένα παιδί. Οι κακές αναμνήσεις, οι φόβοι και γενικώς όλες οι ψυχολογικές διακυμάνσεις ή η απόκτηση άλλου παιδιού μου φαίνεται υπερβολική πολυτέλεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα, σημερα πρωί πρωί με έφαγε η αγωνία να κάνω τεστ εγκυμοσυνης, έφαγα ένα αρνητικό αποτέλεσμα και ήσυχασα. Βέβαια είμαι τρεις μερες πριν τις 21-3 που θα μου ρέει περίοδος κανονικά αλλα πιστεύω πως το αρνητικο δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Angelinaki3 τα τεστ κυήσεως είναι δεν είναι πάντα αξιόπιστα. Η φίλη μου έκανε τεστ βγήκε αρνητικό και μετά από πίεση του άνδρα της αφού κάπνισε μία κούτα τσιγάρα πήγε μετά από 2-3 ημέρες για εξέταση αίματος και βγήκε θετικό και τώρα έχει τον παίδαρο. Σε εμένα αντιθέτως όλα επιβεβαιώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και σε μένα όλα τα αρνητικά τεστ ως τώρα επιβεβαιώθηκαν!!Σε ευχαριστώ πάντως Υπατια μου που προσπαθείς να με εμψυχωσεις!! ΕΣΥ σε τι φάση είσαι τώρα?? ετοιμάζεται για εξωσωματικη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!θα ήθελα κι εγώ τη συμβουλή και βοήθειά σας, όσο γίνεται...

Είμαι 26 ετών πλέον και στα 21 μου υποβλήθηκα σε εγχείρηση (όχι λαπαροσκοπική) λόγω κυσταδενώματος στη δεξιά ωοθήκη. Μεγάλο σοκ τότε...τα συμπτώματα διάφορα που δε με παρέπεμπαν σε κάτι τέτοιο..στην αρχή πόνος στα νεφρά, μετά τσιμπήματα στο συκώτι, δύσπνοια, εύκολη κόπωση, δυσκοιλιότητα (είχα σταματήσει να ενεργούμαι αρκετές μέρες) και τέλος γρήγορο "φούσκωμα της κοιλίας" (μέσα σε 2 εβδομάδες)...πέρασα απο όλες τις ειδικότητες που σχετίζονται, κανείς δεν έβρισκε τίποτα...όταν φούσκωσε και η κοιλιά (παρότι ήμουν σίγουρη ότι δεν επρόκειτο για εγκυμοσύνη) πήγα στην τότε γυναικολόγο μου...η οποία μου είπε δεν έχω τίποτα( άκουσον άκουσον)...κατέληξα σε έναν γαστρεντερολόγο για το θέμα της δυσκοιλιότητας και εκείνος ήταν που μου έκανε κ τη διάγνωση...το υποψιάστηκε δηλαδή και με παρέπεμψε για υπέρηχο κοιλίας...Διαπιστώθηκε ότι η κύστη είχε στριμώξει όλα μου τα ζωτικά όργανα, εξού και όλα αυτα τα συμπτώματα.Έφτανε απο ωοθήκη εώς καρδιά.Την επόμενη μέρα κιόλας είχα ραντεβού με τον χειρούργο καθώς η κύστη ήταν αρκετά μεγάλη και φοβόντουσαν μην σπάσει και πάθω αιμορραγία...Στην αρχή ήμουν ψύχραιμη...μόλις έμαθα ότι θα μου αφαιρέσει ωοθήκη και σάλπιγγα γιατί δεν είναι πλεόν λειτουργικά και υπήρχε ο φόβος μην εμφανίσω πάλι κάτι αντιστοιχο...εκεί δε μπορώ να ομολογήσω πως ένιωσα..σκέφτηκα είμαι 21 χρονών, ένιωσα ότι έμενα μισή γυναικολογικά..Μη τα πολυλογώ...Η βιοψία έδειξε:

Είδος Υλικού:Κύστη Δεξιάς Ωοθήκης

Κλινική Διάγνωση: Κυσταδένωμα

Περιγραφή: κύστη διαστάσεων 30*22*19 εκ με λέια εξωτερική επιφάνεια, επί της οποίας προσφύεται σάλπιγγα μήκους 19εκ. και διαμέτρου 0.5 εκ. Κατα τη διάνοιξη η κύστη έχει λέια εσωτερική επιφάνεια, πληρούται από βλεννώδες περιεχόμενο, ενώ σε μια θέση προβάλλει πολύχρωμο κυστικό μόρφωμα μείζωνος διαμέτρου 10εκ. πληρούμενο απο βλεννώδες περιεχόμενο. Έγινε ταχεία βιοψία η οποία εδόθη " σε μια τομή που ελήφθη βλεννώδες κυσταδένωμα, χωρίς να μπορεί να αποκλεισθεί βλεννώδης όγκος οριακής κακοήθειας"

 

Εννοείται ότι μετά την εγχείρηση άλλαξα γυναικολόγο..μιας που η προηγούμενη δεν είχε δει καν την κύστη (να πω ότι ήταν και μικρή;!)..Έλαβα τη βιοψία στα χέρια μου 4 μήνες αργότερα (καλώς ή κακώς χειρουργήθηκα σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί δεν είχα τα χρήματα που ζητούσαν τα ιδιωτικά)..μόλις είδα το οριακής κακοήθειας έτρεμα..ο γυναικολόγος μου σύστησε να πάρω την κύστη απο το νοσοκομείο να τη στείλουμε Αθήνα για αναλυτικότερη βιοψία..δε χρειάζεται να σας πω ότι η κύστη δεν υπήρχε πια..μου είπαν απο το νοσοκομείο ότι δόθηκε στους φοιτητες του πανεπιστημίου (ξέρετε σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο τί γίνεται...) και πλέον δεν υπάρχει πιά..το θέμα έληξε εκεί...

Το ζήτημα που με απασχολεί τώρα όμως είναι άλλο...Ο γιατρός με επιβεβαιώνει συνεχώς ότι μπορώ να κάνω παιδί όταν θελήσω, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, παρόλα αυτά δεν πείθομαι...δε θα πεισθώ μέχρι να μου συμβεί..μου έδω απο τότε αντισυλλιπτικά χάπια για την αποφυγή δημιουργίας ωοθήκης και μου είπε ότι πρέπει να κόψω τα χάπια ένα χρόνο πριν θελήσω να κάνω παιδί...Μια γνωστή μου, που δουλεύει μαία σε έναν άλλο γυναικολόγο, όταν της το είπα μου λέει "Δεν έχεις τη μια ωοθήκη και παίρνεις και αντισυλλιπτικά;Μειώνονται πολυ οι πιθανότητες να μπορέσεις να συλλάβεις κάποια στιγμή". Μπορώ να πω ότι με εκνέυρισε πολυ το ύφος της και το είπε πολύ ελαφρά τη καρδία...Εμένα όμως με ανησύχησε...ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και να παίρνω τα χάπια κανονικά μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα.. Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, αν πρέπει να αλλάξω γιατρό ή όχι...Γνωρίζετε κάτι εσείς επ΄αυτού; Σας παρακαλώ πείτε μου γιατί έχω αγχωθεί λίγο...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου, δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω. Πέρασες πολλά....Μακάρι να πάνε όλα καλά! Πάντως δεν νομίζω να μειώνονται οι πιθανότητες σύλληψης επειδή πάιρνεις αντισυλλ. Οταν τα σταματήσεις, θα τα καταφέρεις. Τόσα κορίτσια παίρνουν και μένουν αμέσως μόλις τα σταματουν....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου, δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω. Πέρασες πολλά....Μακάρι να πάνε όλα καλά! Πάντως δεν νομίζω να μειώνονται οι πιθανότητες σύλληψης επειδή πάιρνεις αντισυλλ. Οταν τα σταματήσεις, θα τα καταφέρεις. Τόσα κορίτσια παίρνουν και μένουν αμέσως μόλις τα σταματουν....

 

Μακάρι..ίσως φάνηκα χαζή η ερώτηση μου αλλά κι εγώ ήξερα μέχρι τώρα ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικά με αυτό και μόλις το άκουσα πραγματικά ανησύχησα..

Σε ευχαριστώ για την απάντηση:P

Link to comment
Share on other sites

Angelinaki3 λέω να συνεχίσω για λίγο διάστημα την εξωσωματική μήπως μου ξαναέρθει περίοδος και αποκτήσω και τρίτο παγάκι. Μετά βουρ για σικλακούρ να φτιαχτεί το θλιβερό 1 έως 2 χιλιοστά ενδομήτριο για να ετοιμαστώ για εμβρομεταφορά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Πως θα ήθελα να γίνω πειραματόζωο στον Τίλι που λέει ότι φτιάχνει από βλαστοκύτταρα ωάρια. Βαρέθηκα, αφ ότου ξεκίνησα τις εξωσωματικές κυνηγάω ωάρια και ενδομήτριο.

 

Mina Paparrigopoulou συμφωνώ με τη Margi. Τα αντισυλληπτικά δεν σε πειράζουν και αποτρέπουν και τον κίνδυνο να βγάλεις άλλες κύστες. Κατά σύμπτωση η κοπέλα που έγραφα παραπάνω ότι έμεινε έγκυος και το τεστ έδειχνε αρνητικό είχε και αυτή παρόμοια εμπειρία. Από λάθος γιατρού γύρω στα 20 τς χρόνια της αφαίρεσαν την ωοθήκη και οι 2 σάλπιγγές της ήταν κλειστές. Παρ΄όλα αυτά τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

Angelinaki3 λέω να συνεχίσω για λίγο διάστημα την εξωσωματική μήπως μου ξαναέρθει περίοδος και αποκτήσω και τρίτο παγάκι. Μετά βουρ για σικλακούρ να φτιαχτεί το θλιβερό 1 έως 2 χιλιοστά ενδομήτριο για να ετοιμαστώ για εμβρομεταφορά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Πως θα ήθελα να γίνω πειραματόζωο στον Τίλι που λέει ότι φτιάχνει από βλαστοκύτταρα ωάρια. Βαρέθηκα, αφ ότου ξεκίνησα τις εξωσωματικές κυνηγάω ωάρια και ενδομήτριο.

 

Mina Paparrigopoulou συμφωνώ με τη Margi. Τα αντισυλληπτικά δεν σε πειράζουν και αποτρέπουν και τον κίνδυνο να βγάλεις άλλες κύστες. Κατά σύμπτωση η κοπέλα που έγραφα παραπάνω ότι έμεινε έγκυος και το τεστ έδειχνε αρνητικό είχε και αυτή παρόμοια εμπειρία. Από λάθος γιατρού γύρω στα 20 τς χρόνια της αφαίρεσαν την ωοθήκη και οι 2 σάλπιγγές της ήταν κλειστές. Παρ΄όλα αυτά τα κατάφερε.

Τι εννοείς με τη λεξη τρίτο παγακιι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Angelinaki3 λέω να συνεχίσω για λίγο διάστημα την εξωσωματική μήπως μου ξαναέρθει περίοδος και αποκτήσω και τρίτο παγάκι. Μετά βουρ για σικλακούρ να φτιαχτεί το θλιβερό 1 έως 2 χιλιοστά ενδομήτριο για να ετοιμαστώ για εμβρομεταφορά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Πως θα ήθελα να γίνω πειραματόζωο στον Τίλι που λέει ότι φτιάχνει από βλαστοκύτταρα ωάρια. Βαρέθηκα, αφ ότου ξεκίνησα τις εξωσωματικές κυνηγάω ωάρια και ενδομήτριο.

 

Mina Paparrigopoulou συμφωνώ με τη Margi. Τα αντισυλληπτικά δεν σε πειράζουν και αποτρέπουν και τον κίνδυνο να βγάλεις άλλες κύστες. Κατά σύμπτωση η κοπέλα που έγραφα παραπάνω ότι έμεινε έγκυος και το τεστ έδειχνε αρνητικό είχε και αυτή παρόμοια εμπειρία. Από λάθος γιατρού γύρω στα 20 τς χρόνια της αφαίρεσαν την ωοθήκη και οι 2 σάλπιγγές της ήταν κλειστές. Παρ΄όλα αυτά τα κατάφερε.

 

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ!Κι ο γιατρός έτσι μου είπε να τα παίρνω λόγω πρόληψης για να μην εμφανιστεί κύστη στη υγιή ωοθήκη.Αλλά τρόμαξα όσο να ναι και σκέφτηκα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζετε κι εσείς κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Angelinaki3 παγάκια ή παγωτίνια συνήθως λέμε στα φόρουμ τα κατεψυγμένα έμβρυα.

 

Mina Paparrigopoulou ελπίζω τώρα να είσαι πιο ήρεμη. Να ξέρεις ότι όταν παίρνεις αντισυλληπτικά δεν πρέπει να καπνίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπήκα να σας χαιρετήσω. Δεν ξαναμπαίνω σε αυτό το φόρουμ....Βαρέθηκα.....Ολα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Να είστε καλά, γερές, δυνατές και πάνω από όλα ΤΥΧΕΡΕΣ!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα γιατί αισθανόμουν άσχημα που ειδικά σε σας που σας πονάω πολύ, γιατί πέρασα τα ίδια και γμωρίζω πώς είναι να περνάς από εξωμήτριο και να χάνεις παιδί και σάλπιγγα, χρωστούσα μία εξήγηση.

Για μένα τα νέα δεν είναι ευχάριστα. Φαίνεται μεγάλο διάφραγμα στη μέση της μήτρας. Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα να έχει περάσει "σκιά" στην μαγνητική, γιατί μόνο σε μία πλάκα φαίνεται το διάφραγμα, ο γιατρός προτείνει διαγνωστική υστεροσκόπηση. Οπως όμως τον άκουσα, δεν μου δίνει πολλές ελπίδες.....Αν γίνει αφαίρεση, μετά από 6 μήνες εξωσωματική. Σιγά, αν κάνω επέμβαση και δώσω όλα τα λεφτά εκεί, πού να βρω μετά για εξωσωμ;;; Μου προτεινε βέβαια αν θέλω να κάνουμε την εξωσωματική και έτσι, αλλά να είμαι προετοιμασμένη για όλα......

Τεσπα.....Σας ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας τις προσπάθειες. Εγώ δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ.....Οπως φαίνεται με επηρεάζει αρνητικά. Το γεγονός ότι βρήκα γιατρό από άτομα εδώ μέσα και τα εμπιστεύτηκα χωρίς να τα ξέρω, με κάνει να νιώθω ηλίθια, ειδικά τώρα που αποδεικνύεται πως ο γιατρός ήταν "μούφα" για μένα ( για αυτές ίσως ήταν ο καλύτερος).....Οπως και να έχει λειτούργησα λάθος και αυτό με ενοχλεί βαθύτατα. Μέχρι και ο άντρας μου μού την είπε σήμερα...."σου είπαν δηλαδή δυο τρεις εκεί μέσα πως είναι καλός και συ τις πίστεψες;;" Ξέρετε πώς ένιωσα;;;Ηλίθια, άβουλη, ξεροκέφαλη......Με 3000 ευρώ που έδωσα εκεί θα κατέβαινα Αθήνα και θα πήγαινα στον Μαστρομηνα ή τον Παράσχο, ρε γμτ! Πώς γελάστηκα έτσι; Πώς η ανάγκη για παιδί θόλωσε τόσο την κριση μου και την λογική μου, πείτε μου;;

Θέλω λοιπόν από εδώ και στο εξής που στα ήδη υπάρχοντα προβλήματά μου προστίθενται κι άλλα, να λειτουργήσω ανεξάρτητα και ελεύθερα. Να πάρω αποφάσεις με τον άντρα μου και μόνο χωρίς να ρωτάω πράγματα δεξιά και αριστερά σε φόρουμ και σε άτομα που δεν τα γνωρίζεις.....

Πέρασα δυομισι χρόνια εδώ μέσα. Κορίτσια, δεν έγραψα ευχαριστα νέα ούτε μία φορά....Θα ξαναμπώ κάποια στιγμή για να σας ανακοινώσω ευχάριστα. Ευχομαι να μην καθυστερήσω πολύ.....

__________________

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπήκα γιατί αισθανόμουν άσχημα που ειδικά σε σας που σας πονάω πολύ, γιατί πέρασα τα ίδια και γμωρίζω πώς είναι να περνάς από εξωμήτριο και να χάνεις παιδί και σάλπιγγα, χρωστούσα μία εξήγηση.

Για μένα τα νέα δεν είναι ευχάριστα. Φαίνεται μεγάλο διάφραγμα στη μέση της μήτρας. Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα να έχει περάσει "σκιά" στην μαγνητική, γιατί μόνο σε μία πλάκα φαίνεται το διάφραγμα, ο γιατρός προτείνει διαγνωστική υστεροσκόπηση. Οπως όμως τον άκουσα, δεν μου δίνει πολλές ελπίδες.....Αν γίνει αφαίρεση, μετά από 6 μήνες εξωσωματική. Σιγά, αν κάνω επέμβαση και δώσω όλα τα λεφτά εκεί, πού να βρω μετά για εξωσωμ;;; Μου προτεινε βέβαια αν θέλω να κάνουμε την εξωσωματική και έτσι, αλλά να είμαι προετοιμασμένη για όλα......

Τεσπα.....Σας ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας τις προσπάθειες. Εγώ δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ.....Οπως φαίνεται με επηρεάζει αρνητικά. Το γεγονός ότι βρήκα γιατρό από άτομα εδώ μέσα και τα εμπιστεύτηκα χωρίς να τα ξέρω, με κάνει να νιώθω ηλίθια, ειδικά τώρα που αποδεικνύεται πως ο γιατρός ήταν "μούφα" για μένα ( για αυτές ίσως ήταν ο καλύτερος).....Οπως και να έχει λειτούργησα λάθος και αυτό με ενοχλεί βαθύτατα. Μέχρι και ο άντρας μου μού την είπε σήμερα...."σου είπαν δηλαδή δυο τρεις εκεί μέσα πως είναι καλός και συ τις πίστεψες;;" Ξέρετε πώς ένιωσα;;;Ηλίθια, άβουλη, ξεροκέφαλη......Με 3000 ευρώ που έδωσα εκεί θα κατέβαινα Αθήνα και θα πήγαινα στον Μαστρομηνα ή τον Παράσχο, ρε γμτ! Πώς γελάστηκα έτσι; Πώς η ανάγκη για παιδί θόλωσε τόσο την κριση μου και την λογική μου, πείτε μου;;

Θέλω λοιπόν από εδώ και στο εξής που στα ήδη υπάρχοντα προβλήματά μου προστίθενται κι άλλα, να λειτουργήσω ανεξάρτητα και ελεύθερα. Να πάρω αποφάσεις με τον άντρα μου και μόνο χωρίς να ρωτάω πράγματα δεξιά και αριστερά σε φόρουμ και σε άτομα που δεν τα γνωρίζεις.....

Πέρασα δυομισι χρόνια εδώ μέσα. Κορίτσια, δεν έγραψα ευχαριστα νέα ούτε μία φορά....Θα ξαναμπώ κάποια στιγμή για να σας ανακοινώσω ευχάριστα. Ευχομαι να μην καθυστερήσω πολύ.....

__________________

 

 

margi το θεμα του γιατρου ειναι υποκειμενικο...απο κι και μετα το μονο που θελω να σου πω και να σου ευχηθω ειναι να σου πανε ολα καλα και να μας ανακοινωσεις ευχαριστα συντομα..μεσα απ την καρδια μου καλη επιτυχια κοριτσακι μου..

Link to comment
Share on other sites

margi αποκλείεται να μην σου συμβεί κατι καλό.Εγώ έκανα 2 παιδιά χωρίς καμία σαλπιγγα λειτουργική και χωρίς εξωσωματική(εκανα IVF αλλά αποτυχημένες)

Αφού τα κατάφερα εγώ σίγουρα θα τα καταφέρεις κι εσύ!

Η σκέψη μου μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

margi αποκλείεται να μην σου συμβεί κατι καλό.Εγώ έκανα 2 παιδιά χωρίς καμία σαλπιγγα λειτουργική και χωρίς εξωσωματική(εκανα IVF αλλά αποτυχημένες)

Αφού τα κατάφερα εγώ σίγουρα θα τα καταφέρεις κι εσύ!

Η σκέψη μου μαζί σου

Πως βρε κούκλα μου τα καταφερες???? Δώσε μας λίγο κουράγιο και δύναμη!!!!ο γιατρός τι σου είπε? πως εξηγείται αυτο επιστημονικως? σημερα είμαι σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση , έχω μια μερα καθυστέρηση αλλα όλα τα συμπτωματα της περιόδου, και πολλα αρνητικά τεστ εγκυμοσυνης!!! Περίεργα παιχνίδια μου παίζει η μοίρα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε! Και ο γιατρός στον οποίο θα έκανα την 3η IVF είχε μείνει με το στόμα ανοιχτό.

Σύντομο βιογραφικό.Αποβολή,Εξωμήτριο(ρήξη σάλπιγγος), σαλπιγγογραφία τραγική(1 σάλπιγγα διαλυμένη και 1 απροσπέλαστη εντελώς απο φουλ συμφύσεις ),η IVF ήταν μονόδρομος απο όλους τους γιατρούς που συμβουλεύτηκα, 2 IVF κάκιστες(ελάχιστα ωάρια παρά την φαρμ/κή διέγερση, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.Παράλληλα μικροπροβλήματα υγείας και μια οικογενειακή τραγωδία.Με τις gonal αγορασμένες περιμένω περίοδο για να ξεκινήσω και δεν έρχεται. ?????????

Μέσα σε 3 χρόνια έκανα 2 παιδάκια χωρίς το παραμικρό μαιευτικό πρόβλημα και με φυσιολογικο τοκετό.

Γι' αυτό λέω οτι αφού τα κατάφερα εγώ θα τα καταφέρουν όλες.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε! Και ο γιατρός στον οποίο θα έκανα την 3η IVF είχε μείνει με το στόμα ανοιχτό.

Σύντομο βιογραφικό.Αποβολή,Εξωμήτριο(ρήξη σάλπιγγος), σαλπιγγογραφία τραγική(1 σάλπιγγα διαλυμένη και 1 απροσπέλαστη εντελώς απο φουλ συμφύσεις ),η IVF ήταν μονόδρομος απο όλους τους γιατρούς που συμβουλεύτηκα, 2 IVF κάκιστες(ελάχιστα ωάρια παρά την φαρμ/κή διέγερση, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.Παράλληλα μικροπροβλήματα υγείας και μια οικογενειακή τραγωδία.Με τις gonal αγορασμένες περιμένω περίοδο για να ξεκινήσω και δεν έρχεται. ?????????

Μέσα σε 3 χρόνια έκανα 2 παιδάκια χωρίς το παραμικρό μαιευτικό πρόβλημα και με φυσιολογικο τοκετό.

Γι' αυτό λέω οτι αφού τα κατάφερα εγώ θα τα καταφέρουν όλες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εγώ αντιθέτως δεν νπορω να καταφέρω τίποτα σωστό!!!! Μετα απο σπερματεγχυση είχα δυο ημέρες καθυστέρηση, ίσα για να ελπίσω οτι κατι καλο μπορει να γινει μετα απο τοση τλαιπωρια αλλα σημερα ήρθε η περίοδος για να μου υπενθυμίσει πως δεν μπορώ να καταφέρω κάτι σωστο. Έχω ρίξει πολυ κλάμα σημερα! Ενώ με προετοίμασε ο γιατρός για την αποτυχία παρόλο αυτά δεν το πήρα ψύχραιμα

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οχι μην απογοητεύεσαι. Σε καταλαβαίνω...Εγώ έκλαιγα κάθε μήνα που αδιαθετούσα και τι κέρδισα? Θα συμβεί πίστεψέ το αν το θέλεις πραγματικά και τις δυσκολίες θα τις γυρνάς πάντα προς το καλό.

Απλά δεν έχει έρθει η ώρα του ακόμα :)))

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω γραψει και παλιοτερα εδω αλλα επειδη βλεπω οτι υπαρχουν ακια νεα κοριτσακια να σας πω τα δικα μου να παρετε θαρρος.Το 2007 εχασα τη μια μου σαλπιγγα απο εξωμητριο και στην σαλπιγγογραφια φαινοταν και ηα εναπομεινουσα σαλπιγγα σχεδον τελειως βουλωμενη.εκανα μια αποτυχημενη εξωσωματικη και πριν κανω τη δευτερη εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Ο γιος μου ειναι σχεδον 2,5 χρονων.πριν μια βδομαδα βιωσα το θαυμα για δευτερη φορα γεννωντας την κορουλα μου στην οποια εμεινα εγκυος παλι φυσιολογικα.Αυτο που θελω να πω ειναι να μην χανετε ποτε τις ελπιδες σας και οτι ολες θα γινεται μανουλες

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα κοριτσια!

ειδα το θεμα και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια ακομη σχετικη εμπειρια για να σας δωσω θαρρος και για να μην απογοητευεστε :D

Η νυφη μου λοιπον, εχοντας ενα κοριτσακι ηδη, αποφασισε να κανει και δευτερο παιδι πριν 2,5 χρονια. Το επιασε λοιπον, και επειδη ηταν εξομητριο της αφαιρεσαν την μια σαλπιγγα. πονος, στενοχωρια, κλαμα ... αφηστε...

Ο γιατρος τοτε ειχε πει να προσπαθησουν για 1 με 1,5 χρονο και αν δεν πιασουν, τοτε θα βλεπανε τι θα κανανε.

Ομως, μεσα σε 1 χρονο προσπαθειας (και με αγχος) πιασανε την υπεροχη ανηψια μου που σημερα ειναι 2,5 χρονων, υγιεστατη (!) πανεμορφη και πανεξυπνη!

Ωστοσο, πολλες φορες μου λεει οτι αν δεν ειχε αγχος, θα ειχε πιασει ακομη νωριτερα την ανηψια μου και ισως να μην ειχαν 5 χρονια διαφορα οι ανηψιες μου μεταξυ τους!

Βεβαια, στο μεσοδιαστημα, πλουσια τα φαρμακεια για τα τεστ... αλλα ολα καλα στο τελος! και παιδακι δευτερο εκανε και καλα ειναι και μας εχει μουρλανει!

Οποτε, κοριτσια μην απογοητευεστε και ολα θα γινουν!:-P

Ελπιζω να σας εδωσα λιγο κουραγιο....

Σας φιλω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οχι μην απογοητεύεσαι. Σε καταλαβαίνω...Εγώ έκλαιγα κάθε μήνα που αδιαθετούσα και τι κέρδισα? Θα συμβεί πίστεψέ το αν το θέλεις πραγματικά και τις δυσκολίες θα τις γυρνάς πάντα προς το καλό.

Απλά δεν έχει έρθει η ώρα του ακόμα :)))

 

 

 

 

 

 

Αχ physcomum και εγώ έτσι πίστευα ότι θα συμβεί, αλλα έχουν περάσει 2,5 χρόνια απο τότε, σχεδόν τρία και τίποτα δεν εχει συμβεί!!! Βεβαια αν το μονο προβλημα ειναι η σαλπιγγα, τοτε ναι θα ξανασυμβει, αλλα αν υπαρχουν και αλλα προβληματα , οπωσ η δικη μου περιπτωση, δεν ειναι τοσο ευκολο. Μετα την αποτυγχυμενη σπερματεγχυση έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ούτε η εξωσωματικη θα εχει θετικό αποτέλεσμα, οπότε ξανά κλάμα εγω!!!! Σου λέω όλα εναντίον μου ειναι , ακόμα και ο χρόνος που περνάει τόσο γρήγορα ! Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα εινα να συλλάβω φυσιολογικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...