Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Καλά τα λέει η Margi μας! Κι εμένα τότε ο γιατρός με το φυσικό κύκλο μου είχε δώσει ένα 17% επιτυχία και με είχε προετοιμάσει να μην απογοητευτώ σε περίπτωση αποτυχίας! Αν είναι όμως να πετύχει... Από αυτό το μικρό ποσοστό ήρθε το κοριτσάκι μου στον κόσμο!

Μην χάνετε τις ελπίδες σας! Πιστέψτε το με όλη σας την ψυχή!

Θυμάμαι όταν περίμενα στην αναμονή με τη φωτογραφία του ενός και μόνο εμβρύου (το οποίο ήταν μέτριο προς πολύ καλό υπόψη και όχι άριστο) μπήκα μέσα για την εμβρυομεταφορά και το φιλούσα! Τότε με κοίταξε λίγο τρομαγμένη η εμβρυολόγος γιατί φοβήθηκε μην ταυτιστώ ψυχολογικά με το έμβρυο και τελικά δεν πετύχει και πέσω σε κατάθλιψη, διότι είχα περάσει πολλά ήδη... Την κοίταξα βαθιά στα μάτια και της είπα: ξέρω τι σκέφτεστε, είμαι σίγουρη όμως ότι αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει... Και είχα δίκιο...

Καλό σας βράδυ!

Τώρα με έκανες να δακρύσω....Είμαι που είμαι χάλια ψυχολογικά, διάβασα και αυτό κι έπεσα στα πατώματα. Ευη μου, εσύ ξέρεις γιαυτό θα σε ρωτήσω. Χθες έμαθα πως έχω ένα μικρό διάφραγμα στην μήτρα ( γύρω στο 1 εκατοστό ) - καρδιόσχημη- μερικώς διαχωρισμένη- έτσι χαρακτηρίζεται! Ο γιατρός που θα μου κάνει την εξωσωμ είπε πως αν είναι πάνω από ένα εκατοστό μάς προκαλέι πρόβλημα και θα χρειαστεί να ξανακάνω υστεροσκ. Ο γιατρός που μου έκανε την υστεροσκόπη το καλοκαίρι επιμένει πως δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα και να μην το πειράξω καθόλου. Αγχος, στενοχώρια και πάλι άγχος και πάλι αδιέξοδο.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα με έκανες να δακρύσω....Είμαι που είμαι χάλια ψυχολογικά, διάβασα και αυτό κι έπεσα στα πατώματα. Ευη μου, εσύ ξέρεις γιαυτό θα σε ρωτήσω. Χθες έμαθα πως έχω ένα μικρό διάφραγμα στην μήτρα ( γύρω στο 1 εκατοστό ) - καρδιόσχημη- μερικώς διαχωρισμένη- έτσι χαρακτηρίζεται! Ο γιατρός που θα μου κάνει την εξωσωμ είπε πως αν είναι πάνω από ένα εκατοστό μάς προκαλέι πρόβλημα και θα χρειαστεί να ξανακάνω υστεροσκ. Ο γιατρός που μου έκανε την υστεροσκόπη το καλοκαίρι επιμένει πως δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα και να μην το πειράξω καθόλου. Αγχος, στενοχώρια και πάλι άγχος και πάλι αδιέξοδο.....

Margi μου μην ανησυχείς , την προηγούμενη βδομάδα άκουσα στην δουλειά μου για μια παρόμοια περίπτωση η οποία είχε αίσιο τέλος και το αποτέλεσμα ήταν ένα πανέμορφο αγοράκι που το είχα μπροστά μου!!!, μην απογοητευεσε τώρα που το πήρες απόφαση, όλα Καλα θα πανε ,να έχεις πίστη στο Θεό !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, εγώ σας έγραψα την ιστορία μου για να σας δώσω δύναμη και όχι να σας ρίξω τα πατώματα! Χίλια συγγνώμη!

Λοιπόν για την καρδιόσχημη μήτρα μη φοβάσαι καθόλου! Το έχει μία καλή μου φίλη η οποία μάλιστα έκανε εξωσωματική και κυοφορεί και δίδυμα μάλιστα! Το ίδιο της είπε και ο Χασιάκος! Δεν το αφαιρούμε, δεν επεμβαίνουμε στη μήτρα χωρίς λόγο! Μια χαρά στα είχε πει και ο γιατρός σου!

Όλα θα πάνε καλά! Θα το δεις! Να είσαι αισιόδοξη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που είστε όλες??? μπαίνω για να δω τα νέα σας , αλλα τίποτα, Margi πως τα πας? ξεκινήσεις της διαδικασίες της έξω σωματικής??? εγώ μετα την σπερματεγχυση περιμένω (μακαρι οχι )περίοδο 21/3 και μετα βούρ για τις εξετασεις της έξω σωματικής !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aggelikaki, μαζεύω τα δικαιολογητικά και τέλη Μαρτίου κατεβαίνω Αθήνα για να περάσω από επιτροπή....Εχουμε τα χάλια μας, έχουμε και αυτό το άγχος. Ευχομαι να είσαι έγκυος!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κοπέλα μου, απο το στόμα σου και στου θεού τ αυτί !!!!! Εκεί που πάω να ελπίσω ότι κάτι μπορεί να γίνει αυτο το μήνα, εκεί νιώθω και ένα σύμπτωμα της περιόδου μου και απογοητεύομαι!!!

Είπαμε πως θα πάμε για εξωσωματικη εμείς και θα ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ !!!!! Απο τότε που συμφωνήσαμε με τον άντρα μου για την εξωσωματικη με έπιασε μια αισιοδοξία και άλλαξε αμέσως η ψυχολογία μου, εκεί που ήμουν στα όρια της κατάθλιψης , τώρα είμαι υπόδειγμα αισιοδοξίας!!! Κατα κάποιο τροπο βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα γι αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Ax,κοριτσάκι μου, κι εγώ αισθάνθηκα αισιοδοξία αλλά τώρα που ξεκινήσαμε με την επιτροπή κατααγχώθηκα. Πρέπει να πάω Αθήνα, να περιμένω 2 μέρες εκεί για απάντηση, δεν ξέρω από πού πρέπει να πάρω φάρμακα( μάλλον από εκεί πάλι) άστα, είμαι σε απόγνωση. Λες και όλα πια κινούνται γύρω από την Αθήνα. Δεν υπολογίζουν τις άλλες γυναίκες. Και τα οικονομικά μας είναι χάλια. Ετσι μου έρχεται να τα παρατήσω, πριν κάν αρχίσω.....Γιατί να μην μας έρθει φυσιολογικά;;;Δεν μπορώ, δεν αντέχω άλλο.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Όλες μας πιάνει κατά περιόδους η απαισιοδοξία, φυσικό είναι. Κι εγώ δεν είμαι καλά, δεν μου ήρθε και η μπαμπέσα η περίοδος κι αφού δεν έχω σάλπιγγες δεν μπορώ να ελπίζω ότι είμαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Margi, ψηλά το κεφάλι! Όλα θα πάνε καλά! Να προετοιμάζεις τον εαυτό σου θετικά, διότι σύντομα θα δεχτείς τα εμβρυάκια σας, τα παιδάκια σας στην κοιλιά σου! Είναι ιερός ο σκοπός.

Όσον αφορά τα χλαμύδια τα καταραμένα: είναι σημαντικό να καθαρίσει η γυναίκα για να μην είναι τοξική η μήτρα. Ο άνδρας και να μην καθαρίσει δεν πειράζει, διότι στην εξωσωματική περνούν από αντιβίωση το σπέρμα του! Προσοχή όμως επαφές πάντα με προφύλαξη εφόσον κάποιος από τους δύο δεν έχει θεραπευτεί!

Άντε να αρχίζουμε να ανακοινώνουμε εγκυμοσύνες εδώ μέσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

margi καλύ επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου! Σκέψου ότι τώρα πας με πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες και αφού έχουν διορθωθεί όλα τα προβλήματα. Αυτό και μόνο πρέπει να σε κάνει αισιόδοξη. Εγώ όταν πέφτω ψυχολογικά, λέω πάντα στον εαυτό μου: -Ο επιμένων νικά. Δοκίμασέ το, μπορεί να σε βοηθήσει και εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Margi, ψηλά το κεφάλι! Όλα θα πάνε καλά! Να προετοιμάζεις τον εαυτό σου θετικά, διότι σύντομα θα δεχτείς τα εμβρυάκια σας, τα παιδάκια σας στην κοιλιά σου! Είναι ιερός ο σκοπός.

Όσον αφορά τα χλαμύδια τα καταραμένα: είναι σημαντικό να καθαρίσει η γυναίκα για να μην είναι τοξική η μήτρα. Ο άνδρας και να μην καθαρίσει δεν πειράζει, διότι στην εξωσωματική περνούν από αντιβίωση το σπέρμα του! Προσοχή όμως επαφές πάντα με προφύλαξη εφόσον κάποιος από τους δύο δεν έχει θεραπευτεί!

Άντε να αρχίζουμε να ανακοινώνουμε εγκυμοσύνες εδώ μέσα!

 

Ευχαριστώ mammy30 για τις πληροφορίες. Έχω κλείσει σε ένα κέντρο για να κάνω αυτην την εξέταση για χλαμυδια , ουρές πλάσμα , μυκοπλασμα όταν μου έρθει η περίοδος 21/3 (μακάρι οχι) και μάλλον μόλις πάρω τα ποτελεσματαα και αν προλαβαίνουμε τον ίδιο μήνα να κάνουμε την εξωσωματικη

Link to comment
Share on other sites

Ax,κοριτσάκι μου, κι εγώ αισθάνθηκα αισιοδοξία αλλά τώρα που ξεκινήσαμε με την επιτροπή κατααγχώθηκα. Πρέπει να πάω Αθήνα, να περιμένω 2 μέρες εκεί για απάντηση, δεν ξέρω από πού πρέπει να πάρω φάρμακα( μάλλον από εκεί πάλι) άστα, είμαι σε απόγνωση. Λες και όλα πια κινούνται γύρω από την Αθήνα. Δεν υπολογίζουν τις άλλες γυναίκες. Και τα οικονομικά μας είναι χάλια. Ετσι μου έρχεται να τα παρατήσω, πριν κάν αρχίσω.....Γιατί να μην μας έρθει φυσιολογικά;;;Δεν μπορώ, δεν αντέχω άλλο.....

 

Κανε υπομονή και σε λίγο που θα έχεις τελειώσει με την εξωσωματικη και όλα θα έχουν παει Καλα, θα μπαίνεις στο site εσύ για να μας έμψυχωνεις ώστε να μην τα παραταμε κτλ αφού για σένα θα είναι όλα ένα μακρινός εφιάλτης που πέρασε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πάει στράφι όλη η προσπάθεια! το περιβόητο διάφραγμα της μήτρας μου αν είναι λέει ο εξωσωματικος πάνω από 1 εκατ ( που μάλλον είναι ) πρέπει να αφαιρεθεί! σε δημόσιο νοσοκ η επέμβαση δεν γίνεται γιατί τώρα με την οικον κρίση δεν διαθέτουν τα κατάλληλα μηχανήματα, οπότε πρέπει να πάω σε ιδιωτικό. Λεφτά για ιδιωτικό δεν ε΄χω, ψυχολογικά δεν μπορώ να πω ότι ξαναμπαίνω σε νοσοκ πάλι για υστεροσκόπηση, άρα, αν χρειαστεί να γίνει κάτι τέτοιο, σταματάω κάθε προσπάθεια και δεν ξαναασχολούμαι με το θέμα σύλληψη και παιδί.......Θα τελειώσει εδώ αυτή η οδυνηρή προσπάθεια και ελπίζω να καταφέρω να ησυχάσω! Τέτοιοι γιατροί που βρέθηκαν στον δρόμο μου να μην βρεθούν μπροστά σας κορίτσια! Εμεινα χωρίς παιδί εξαιτίας των παραλείψεών τους!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπατία μου, δεν θέλω να ξανακάνω επέμβαση. Πάει και τελείωσε.....δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα. Τα τελευταία δύο χρόνια μπαινοβγαίνω σε νοσοκ. Μέσα σε 6 μήνες έκανα 3 χειρουργεία. Οχι, δεν θέλω να ξανακάνω. Βαρέθηκα.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου θετικά margi !!!! Ξέρω πως δεν είναι πάντα εύκολο , αλλα αυτο οφείλουμε να κάνουμε για να πανε όλα Καλα!!!!

 

Εγώ για παράδειγμα μετα την σπερματεγχυση είμαι τώρα σε φάση αναμονής της περιόδου , και όλη την ώρα φαντάζομαι πως έχω τα συμπτωματα που είχα στο εξωμητριο !!!

 

Θέλω να πω Πως δεν μας βοηθάει αυτο, να σκεφτόμαστε αρνητικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς να μην σκέφτομαι αρνητικά;;;Δεν μου πήγε και τίποτα καλά μετά το παλιοεξωμήτριο!!! Παιδεύομαι 2,5 χρόνια και ενώ θα έπρεπε τώρα να είμαι ήρεμη και να περιμένω να ξεκινήσω την εξωσωματική, δεν ξέρω τι θα γίνει. Κορίτσια, αν μου πει ο γιατρός πως πρέπει να κάνω υστερο πάλι, θα τα παρατήσω όλα και δεν θα ξαναασχοληθώ. Ειλικρινά! Δεν θέλω άλλο πόνο. Τέλος.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Πώς να μην σκέφτομαι αρνητικά;;;Δεν μου πήγε και τίποτα καλά μετά το παλιοεξωμήτριο!!! Παιδεύομαι 2,5 χρόνια και ενώ θα έπρεπε τώρα να είμαι ήρεμη και να περιμένω να ξεκινήσω την εξωσωματική, δεν ξέρω τι θα γίνει. Κορίτσια, αν μου πει ο γιατρός πως πρέπει να κάνω υστερο πάλι, θα τα παρατήσω όλα και δεν θα ξαναασχοληθώ. Ειλικρινά! Δεν θέλω άλλο πόνο. Τέλος.....

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και γω 2,5 χρόνια παιδευομαι!!!! Πολυ κλάμα στεναχώρια κτλ. Είμαι 31 χρόνων και νομίζω τα 2,5 τελευταία χρόνια έχω γεράσει!!!! ΑΛΛΑ δεν τα παράταω , έχω στραφεί στο Θεό τώρα και νομίζω πως θα με βοηθήσει, αυτο σου προτείνω να κανείς και συ και όλα θα πανε Καλα !πιστεψε το και θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικάκι, θα πω στον γιατρό να μου κάνει την εξωσωματική κι ας υπάρχει διαφραγματάκι! Ας γίνει ό,τι είναι να γίνει!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, συμφωνώ με την τελευταία σου απόφαση. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει αφαίρεση του διαφράγματος αν αυτό δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα έως τώρα. Κι όπως σου έχω ξαναγράψει φίλη μου με διάφραγμα και με περίεργο σχήμα μήτρας κυοφορεί δίδυμα αυτή τη στιγμή. Προχώρα στην εξωσωματική και όλα θα πάνε καλά θα το δεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ευη μου θέλω να προχωρήσουμε, δεν ξέρω τι θα πει ο γιατρός. Αν δεν θελήσει να με αναλάβει θα πάω σε άλλον και δεν θα πω τίποτα. Αλλά δεν στο κρύβω, φοβάμαι !

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi τι να πω! Πάντως, συμφωνώ να πάρεις και δεύτερη γνώμη για την εξωσωματική. Μπορεί όντως να μην επηρρεάζει το διάφραγμα. Με όλα αυτά που διαβάζω, έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στους γιατρούς. Πάντως, εσύ έχεις φτάσει τόσο κοντά στον στόχο σου και θεωρώ πως είναι κρίμα να εγκαταλείψεις τώρα. Μακάρι κοπέλα μου να σου πάνε όλα καλά. Αν και δεν σε ξέρω, δεν φαντάζεσαι πως το εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα. Αφού η ζωή δεν τα έφερε φυσιολογικά για μας, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή και προσήλωση στον στόχο μας. Υπομονή λοιπόν και ο ήλιος θα λάμψει και για μας κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέει η Lexi... Ο φόβος είναι απολύτως φυσιολογικός. Όλες νιώθουμε φόβο. Κι από τη στιγμή που ξεκινάς προσπάθειες για παιδάκι να ξέρεις ότι ο φόβος και η αγωνία θα είναι ο μόνιμος σύντροφός σου. Θα μείνεις έγκυος, φόβος για την αυχενική. Περνά η αυχενική, φόβος για τη β επιπέδου. Μετά να γεννήσεις και να βγει γερό. Μετά να μεγαλώνει καλά, μετά να μη χτυπήσει και πάθει τίποτα... Άστα να πάνε...

Και για να σας εκμυστηρευτώ και κάτι: Σκέφτομαι από Σεπτέμβρη ίσως να κάνω δεύτερη εξωσωματική για δεύτερο παιδί. Δε σας κρύβω ότι φοβάμαι όπως την πρώτη φορά! Ξέρω θα μου πείτε ότι είναι αλλιώς όταν έχεις ήδη ένα παιδί! Ναι, είναι, αλλά αυτές οι δυσάρεστες αναμνήσεις από το εξωμήτριο δε θα καταφέρω να τις ξεχάσω ποτέ...

Margi μου, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θέλω να μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου, να σε δω να γράφεις πόσο ευτυχισμένη είσαι! Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και είναι κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...