Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Angelinaki3 προχωρήσαμε σε πολλές και άκαρπες.

Υπατιααα θα έρθουν και για μας καλύτερες μέρες, μην ανησυχείς !! Στο λέω σήμερα που έχω σκάσει στο κλάμα γιατί πάλι μου ήρθε περίοδος, πάλι , πάλι,ποτε δεν με ξεχνάει. και το τελευταίο διάστημα περιτριγυριζομαι απο εγγυες, στην δουλειά μου δυο συναδελφισσες έχουν μείνει έγκυες.παντού έγκυες, εκτός απο μένα!!!!! Κάθε μήνα κλάμα, και όταν το σκέφτομαι για εξωσωματικη, στο ΤΈΛΟΣ κάτι με σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Aggelikaki πόσο καιρό είπαμε ότι προσπαθείς; Αχ, βρε κορίτσι μου, έτσι κι εγώ. Τα τελευταία χρόνια κι εγώ κλάιω κάθε μήνα. Τεσπα. Τον επόμενο ξεκινάω εξωσωματικη!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Aggelikaki πόσο καιρό είπαμε ότι προσπαθείς; Αχ, βρε κορίτσι μου, έτσι κι εγώ. Τα τελευταία χρόνια κι εγώ κλάιω κάθε μήνα. Τεσπα. Τον επόμενο ξεκινάω εξωσωματικη!

Margi προσπαθω πάνω απο 2 χρόνια , αλλα τώρα έχω φτάσει στα όρια μου!!!!! Θέλω να κάνω εξωσωματικη αλλα φοβάμαι, μην ξανά είναι εξωμητριο , μην παθών τίποτα απο τις πολλές ορμονες κτλ ενώ φυσιολογικά έχω καταλάβει ότι σε καμία περίπτωση δεν μένω έγκυος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα,ΕΣΥ το αποφάσισε για εξωσωματικη,ε?

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικάκι μου, δεν μένω με ΤΙΠΟΤΑ έγκυος. Προσπαθώ, προσπαθώ, τίποτα.....Εκανα την λαπαροσκόπηση τον Ιούλιο, από τότε προσπαθώ ( προσπαθούσα και πριν αλλά λόγω πολυπόδων ίσως να μην έμενα). Τώρα είμαι καθαρή, πάλι δεν μένω. Δεν έχουμε όμως και πολύ γρήγορο σπέρμα, οπότε, ξέρω κι εγω; Φταίει αυτό, φταίει κάτι άλλο, δεν ξέρω,σηκώνω τα χέρια ψηλά. Οπότε ναι! Αυριο, μεθαυριο αδιαθετώ ( εκεί να δεις κλάμα που θα πέσει, μολονότι το περιμένω!), μετά θα μαζέψω τα κομμάτια μου και θα μπω στην διαδικασία εξωσωματικής. Αν τα καταφέρω καλώς. Αλλιώς θα το πάρω απόφαση.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο margi τώρα που το πήρες απόφαση, μην σταματας!!!! Σου έχουν αφαιρέσει και σε σένα τη σαλπιγγα μετα απο εξωμητριο? ΕΣΥ πόσο καιρο προσπαθούσες μέχρι που πήρες την απόφαση για εξωσωματικη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν έμεινα έγκυος με εξωσωματική, στις εξωμήτριες κυήσεις. Μετά αναγκαστικά άρχισα τις εξωσωματικές αφού δεν υπήρχε άλλη διέξοδος. Angelikaki3 το ότι όλες δίπλα σου μένουν έγκυες δες το ως σημάδι ότι έρχεται η σειρά σου. margi αφού δεν έχετε γρήγορο σπέρμα τί το σκέφτεσαι; Εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση, δαγκωτό και νά σου η σούπερ επιτυχία. Σου λέω είναι σιγουράκι.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικάκι μου, το εξωμήτριο το έκανα τον Ιουλιο 2009. Εκτοτε προσπαθώ.....Βέβαια στην πορεία προέκυψαν πολλά θέματα. Θέμα αρχικά με το σπέρμα ( λίγη ποσότητα, χαμηλή κινητικότητα). Εκανε μια θεραπεία κι έφτασε στα 34 εκ/μλ η ποσότητα και στα 36% η κινητικότ. Είπε ο ουρολόγος να προσπαθήσουμε για λίγο γιατί δεν ήταν και χάλια το σπέρμα. Εκανα κι εγώ υστεοσκόπηση, είχα 3 πολύποδες, τους αφαίρεσα δις παρακαλώ ( στην πρώτη υστεροσκόπηση δεν έφυγε ο ένας), έκανα και λαπαροσκόπηση και τελείωσα με όλα αυτά το Καλοκαίρι που μας πέρασε. Ο γιατρός που μου έκανε λαπαρο είπε να προσπαθήσουμε 3 μήνες κι αν δεν.....εξωσωματική. Εμείς προσπαθήσαμε 6 μήνες, αλλά δεν.....οπότε ξεκινάω την διαδικασία εξωσωματικής. Την σάλπιγγα μου την αφαίρεσαν τότε. Οπότε μετράω 2,5 χρόνια προσπαθειών μετά το εξωμήτριο.

Υπατία, σε δημόσιο νοσοκ θα κάνω την εξωσωμ οπότε δεν ξέρω αν παίζει το ενδεχόμενο μικρογονιμοποίησης. Πολύ τρέξιμο όμως με τις επιτροπές και όλα τα χαρτιά που χρειάζονται. Θα χρειαστεί να πάω Αθήνα για την επιτροπή, θα μου φύγει σίγουρα κανα 300αρί! Βάλε τους υπερήχους και τα αίματα που πρέπει να κάνω ανα δυο μέρες σε πόλη κοντινή από αυτήν που μένω ( εδώ δεν διαθέτουμε τίποτα, ούτε γιατρούς ούτε μικοβιολόγους) , βενζίνες, γιατρούς κτλ, άστα. Στην Ελλάδα ζούμε. Ακόμη και το φθηνό βγαίνει τελικά πανάκριβο!

Αγγελικάκι, εσυ τι άλλες εξετασεις εχεις κάνει; Το σπέρμα σας πώς είναι;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, εγώ έχω κανει σαλπιγγογραφια , η οποία έδειξε ότι η εναπομείνασα σαλπιγγα είναι διαβατή , έχω κανει καλλιεργειακολπικου υγρού για διάφορα μικρόβια, και ήταν αρνητικό το αποτέλεσμα , σήμερα δώσαμε και σπέρμα για σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια και θα ξέρουμε σε δυο μέρες!!! Έχω διαβάσει για τις ορμονολογικες εξετασεις που πρέπει να κανεί η γυναίκα!!!! Τις εχει κανει καμία απο εσάς και αν ναι ξέρει να με καθοδηγήσει???? ο γιατρός μου βρε κορίτσια όλο μου λεει,μην ανησυχείς και μην ανησυχείς!!!! Εγώ ψάχνω και του λέω τι εξέταση να κάνουμε. Τέλος πάντων εγώ φοβάμαι την εξωσωματικη , πολυ για τον λόγο της αποτυχίας , δηλαδή το έχω σαν την τελευταία μου ελπίδα, και αν αποτύχει δεν θα έχω κουράγιο για δεύτερη φορά!!!! Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται ??

Link to comment
Share on other sites

πώς δεν σε καταλαβαίνω! Κι εγώ τα ίδια σκέφτομαι και φοβάμαι τόσο πολύ. Και ήμερα που αδιαθετησα, κόντεψα να πεθάνω από την στενοχώρια μου. Τώρα άντε να τρέχω σε γιατρούς για εξωσωματική! Και τι θα γίνει αν δεν πετύχει;;Θα χάσω και την τελευταία μου ελπίδα;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια όλες τα ίδια σκεφτόμαστε....... Σήμερα άκουσα και για άλλη γνωστή μου που έμεινε έγκυος.... αφού κάποιες φορές νομίζω ότι όλοι μου λένε για εγκυμοσύνης , για να μου τονίσουν πόσο ΄΄αχρηστή΄ είμαι και δεν μπορώ να μείνω έγκυος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι αισθάνομαι κι εγώ. Μην ακούσω για εγκυμοσύνη....Αμέσως σκέφτομαι τι τυχερή που είναι η άλλη και τι άχρηστη είμαι έγώ!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα. (είναι 12 αλλα ας πούμε καλημέρα) :)

εχω αρχίσει και πιστεύω πως δεν έγινε σωστή δουλειά στις σάλπιγγές μου γιατί δεν γίνεται να κάνω καλή ωορρηξία, να έχουμε καλό σπέρμα, να είναι και οι δυο σάλπιγγες βατές και να μην μένουμε. κάτι δεν πάει καλά. και δεν βοηθάει που μπαίνω εδω που και που να δω τι κάνετε και τελικά το κλείνω αγχομένη. δεν ξέρω τι να κάνω. θα παω στην ενδοκρινολόγο και στον γυναικολόγο πάλι και μετά για IUI. δεν μπορώ να περιμένω. ο γυναικολόγος επιμένει να κάνω υπομονή γιατί είναι ολα καλά και να περιμένουμε λίγο ακόμα. φταίει το άγχος; φταίει η αναιμία;

τι φταίει; και το γράφω εδώ γιατί ακόμα αισθάνομαι σαν να εχω μονο μια σάλπιγγα. εχω διαβάσει τοσο άρθρα και τόσα ποστ σε φόρουμ και εχω αρχίσει να τρελένομαι. :(

τελικά δεν με βοηθάει να μπαίνω εδώ. (γι' αυτό και δεν πολυ μπαίνω)

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Joandry πως διαγνωσατε τα χλαμυδια, με κολπικη καλλιεργεια ή με ιστο περιοδου? Λενε οτι μονο η pcr εξεταση με ιστο περιοδου ειναι πιο αξιοπιστη!Γενικα τι γινεται, παμε και κανουμε αυτη την εξεταση για να ειμαστε πιο σιγουρες ?

 

girandola ναι, με ιστό περιόδου είναι πιο σίγουρο γιατί εαν το έχεις το μικρόβιο από καιρό δεν θα φανεί σε μια απλή κολπική καλλιέργεια.

και απ' οτι ξέρω μονο στο Μητέρα και στο Locus Medicus μπορείς να την κάνεις την εξέταση. :)

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και με καλλιεργεια σπέρματος δεν μπορούμε να εξακριβωσουμε αν υπάρχουν χλαμυδια κτλ εγώ έχω κανει τη καλλιεργεια κολπικου υγρου και δεν έδειξε τίποτα , οπότε είπα να κάνω και μια καλλιεργεια σπέρματος, έτσι για να βρίσκεται !!!!

 

 

Mammy 30 χρειάζομαι τα φώτα σου!!! Νομίζω ότι σε σένα και τον συζηγο σου φάνηκε κάποιο μικρόβιο απο την καλλιεργεια σπέρματος, σωστά???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, κορίτσια μου!

Αγγελικούλα μου, στην καλλιέργεια σπέρματος δυστυχώς δεν φάνηκαν ούτε εκεί τα χλαμύδια. Έγινε ανάλυση του προστατικού ή ουρηθρικού υγρού όπως λέγεται! Αυτό είναι αξιόπιστο στους άνδρες! Αυτό γίνεται ως εξής ο ουρολόγος ή ο μικροβιολόγος κάνουν ελαφρές μαλάξεις του προστάτη μέσω του πρωκτού και βγαίνει υγρό από το πέος του άνδρα το οποίο συλλέγεται και αναλύεται. Φαίνεται λοιπόν τι μικρόβια έχει στο βάθος ο προστάτης. Εγώ είχα κάνει pcr περιόδου και όταν βγήκα θετική έκανε την παραπάνω εξέταση ο άνδρα μου και βγήκε θετικός...

Margi μου, καλή επιτυχία σου εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν γιατί σου αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά το σπερμοδιαγραμμα δεν βγήκε καλό, και ο γιατρός μας είπε οποσδηποτε εξωσωματικη!!!!! Σημερα έκανα σπερματεγχυση για να μην πω πως δεν προσπάθησα πριν την εξωσωματικη , αν και ξέρω πως οι πιθανότητες μου είναι λίγες!!!!! Αν δεν πετύχει η σπερματεγχυση Μάρτιο ή Απρίλιο αρχίζω εξωσωματικη!!!! Τι να πω !! Το πεπρωμένο φυγειν αδύνατο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aggelikaki κι εγώ μετά το Πάσχα ξεκινάω εξωσωμ. Σου έυχομαι να οετύχει η σπερματέγχυση!

 

Margi μου , χλωμο το βλέπω, ακόμη και ο γιατρός με προετοίμασε ψυχολογικά για την αποτυχία!!! Για να μην στενάχωρεθω αν δεν πετύχει!!

 

Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τον άντρα σου , απο ότι διάβασα είχατε και στις αδύναμο σπερμα, ε??? τι θεραπεία έκανε ο άντρας σου και πόσο αλλάξαμε οι τιμές της εξέτασης μετα την θεραπεία θυμάσαι?

 

Τελικά έχουμε πολλα κοινά εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου στην πρώτη εξέταση είχε 18,9 εκατ / ml και 36% κινητικότητα. Πήρε μια αντιβίωσω γιατί είχε αντισπερμικά αντισώματα ( δεν θυμάμαι ποια) καρνιτίνη και eviol. Στο δεύτερο που κάναμε μετά από 3 μήνες είχε φτάσει στα 34εκ/μλ και 35% κινητικότητα. Δεν υπήρξε δηλ καμία βελτίωση στην κινητικότα και μάλιστα είχε και αυξημένη ρευστοποιηση ( στα 65 min) ......Εκτοτε δεν το ξανάκανε. Μες στην εβδομάδα θα το επαναλάβει βέβαια γιατί χρειάζεται για την εξωσωμ....

Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει γίνει, βρε κορίτσι. Ο Θεός είναι μεγάλος. Μπορει να πέτυχε. Πού το ξέρεις;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει η Margi μας! Κι εμένα τότε ο γιατρός με το φυσικό κύκλο μου είχε δώσει ένα 17% επιτυχία και με είχε προετοιμάσει να μην απογοητευτώ σε περίπτωση αποτυχίας! Αν είναι όμως να πετύχει... Από αυτό το μικρό ποσοστό ήρθε το κοριτσάκι μου στον κόσμο!

Μην χάνετε τις ελπίδες σας! Πιστέψτε το με όλη σας την ψυχή!

Θυμάμαι όταν περίμενα στην αναμονή με τη φωτογραφία του ενός και μόνο εμβρύου (το οποίο ήταν μέτριο προς πολύ καλό υπόψη και όχι άριστο) μπήκα μέσα για την εμβρυομεταφορά και το φιλούσα! Τότε με κοίταξε λίγο τρομαγμένη η εμβρυολόγος γιατί φοβήθηκε μην ταυτιστώ ψυχολογικά με το έμβρυο και τελικά δεν πετύχει και πέσω σε κατάθλιψη, διότι είχα περάσει πολλά ήδη... Την κοίταξα βαθιά στα μάτια και της είπα: ξέρω τι σκέφτεστε, είμαι σίγουρη όμως ότι αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει... Και είχα δίκιο...

Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...