Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Επίσης η αντιβίωση νομίζω ότι μου έχει προκαλέσει μύκητες....Άντε να δω πως θα απαλλαγώ και απο αυτό.....

 

lexi μου σε πρωτη φαση να τρως γιαουρτακια ή παρε τις βιταμινες ουλτρα λεβι ,καπως ετσι λεγονται..κι εγω τωρα πινω αντιβιωση και επερνα κι απο αυτες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Lexi οπως τα λες ειναι..μην ανυσηχεις η φαση εκεινη ηταν οντως πολυ ασχημη γιατι μαθενα απο απαντησεις εξετασεων το ενα μετα το αλλο αφου ελεγα στον αντρα μου θα πω του γιατρου να μην με βαλει να κανω τιποτα αλλο γιατι ολο και κατι θα βρει, φαντασου οτι θα πρεπει να δω κι αιματολογο...Tελος παντων οντως ειχα διαβασει οτι λογω συσπασεων που γινονται την ωρα της σαλπιγγογραφιας και εμεις αυτο δεν μπορουμε να το καταλαβουβε μπορει να να υπαρξει ψευδος θετικο το αποτελεσμα..Εγω δεν ειχα και επιλογη ειχα τις σαλπιγγες που ειχα δει οτι δεν ειναι καλα και πλεον την κυστη που ουσιαστικα ο γιατρος μου ηταν μαλλον απολυτα σιγουρος οτι ηταν κυστη ενδομιτριωσης ,δεν μπορουσα να το αφησω ετσι αρα τη λυση εδωσε η λαπαροσκοπιση.Ο γιατρος εριξε υγρο στις σαλπιγγες και ειδε οτι λειτουργουν κανονικα και ηταν διαβατες..τι να πω χαρηκα πολυ φαντασου ημουν ακομα στην ανανηψη και ολα τα εβλεπα θολα και του λεω αληθεια λετε?

Lexi κοιταξε να δεις εγω επειδη ειχα πολυ αγχος κι εχω ακομα με προβλημα υγειας σοβαρο του μπαμπα μου δεν μπορουσα να αγχωνομαι και για τα δικα μου,Με το που εκλεισα ενα χρονο προσπαθειων ζητησα απο τον τοτε γιατρο μου να κανω την σαλπιγγογραφια,κι εμενα δεν ηθελε να την κανω εγω ομως επεμεινα.Βεβαια αν ημουν πιο ηρεμη ισως να τον ακουγα και να περιμενα κι αλλους μηνες αλλα δεν μπορουσα.Παντως το αποτελεσμα μεσα απο αυτα ειναι οτι βρηκα εναν αλλο γιατρο που ειδε την ενδομιτριωση και πραγματικα ευχαριστω το θεο γιατι θα μπορουσαν να ειναι χειροτερα τα πραγματα.

Lexi εγω αν με ρωτας οταν ξεμπερδεψεις με τα χλαμυδια αφου προσπαθειτε ενα χρονο θα σου προτεινα να την κανεις την σαλπιγγογραφια εστω και μετα απο κανα 3μηνο-4μηνο(εντωμεταξυ μπορει να εχει ερθει και το νινακι) για να ηρεμησεις και λιγακι και να προσπαθεισετε ελευθερα κι ολας,γινετε και σε δημοσιο νοσοκομειο...ενα ενα τα βηματα,ισως να μην χρειαζεσε λαπαροσκοπιση.σας ζαλισα ομως οποτε σταματαω την φλυαρια...φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Niki μια από τα ίδια! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω μία εξέταση και να μην βρεθεί κάτι αρνητικό σε αυτήν. Ασε! Μέχρι και το αίμα μου είναι σε μια κατάσταση που παρόμοια δεν έχουν συναντήσει οι γιατροί. Να φανταστείς, αν χρειαστεί να κάνω χειρουργείο, πρέπει να δώσω αιμα δικό μου, γιατί δεν είμαι συμβατή σε κανένα άλλο αιμα.......Αμα δεν σε θέλει η κωλοτύχη, δεν σε θέλει, τελεία και παύλα....

λεξι, μόλις τελειώσεις την θεραπεία να κάνεις την σαλπιγγογραφία. Συνήθως δίνει ακριβείς και αξιοπιστες απαντήσεις. Και κοστίζει 200 ευρώ, ενώ η λαπαροσκόπηση είναι χειρουργείο κανονικό και κοστίζει πάνω από 2000!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Lexi μου, όπως σου είπε και η φιλενάδα μας, η σαλπιγγογραφία μπορεί να δείξει έναν προσωρινό σπασμό των σαλπίγγων στον οποίο μάλιστα δρα θεραπευτικά η σαλπιγγογραφία! Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες γυναίκες το πρώτο τρίμηνο μετά τη σαλπιγγογραφία συλλαμβάνουν! Λαπαροσκόπηση δε χρειάζεται να κάνεις χωρίς λόγο! Και προσοχή δεν κάνουμε σαλπιγγογραφία αν δεν έχουμε θεραπευτεί πλήρως από τα μικρόβια.

Margi μου, θυμάμαι μου είχε πει μία γιατρίνα αιματολόγος που είχα στην εγκυμοσύνη ότι όσο ψαχνόμαστε εμείς οι άνθρωποι βρίσκουμε. Κι αυτή είναι η αλήθεια. Κι εγώ μετά τις δύο απώλειες των εμβρύων, όταν άρχιζα να ψάχνομαι, τη μία βρήκα μικρόβια, την άλλη είχε 3 παράγοντες θρομβοφιλίας και μόλις μένω έγκυος βγαίνει κι άλλη μία εξέταση και είχα και έναν ήπιο παράγοντα αυτοάνοσου... Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είμαι κι εγώ άστα να πάνε! Με τη σωστή καθοδήγηση και με θετική ενέργεια όλα ξεπερνιούνται! Τι να κάνουμε... κάποιες γυναίκες ήμασταν πιο άτυχες στην απόκτηση παιδιού, δε μας ήρθε μπαμ και κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Ήθελα να σας πω κι εγώ την απορία εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Μετά από προσπάθειες περίπου 1.5 έτους αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε εξετάσεις να δούμε τι γινεται.

 

Σήμερα έκανα εγώ σαλπιγγογραφια και το αποτέλεσμα ήταν:

μήτρα: σχήμα & μέγεθος φυσιολογικό

δ. σαλπιγγα: ευχερής δίοδος με φυσιολογική σκιαγράφηση

αρ. σάλπιγγα: δν απεικονίζεται.

 

Ο γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε ότι η αριστερή σάλπιγγα φαίνεται σαν να έχει κάτι στην είσοδο ή πιο ψηλά και εμποδίζει τη διάβασή της και ότι πρέπει να συζητήσω με το γυναικολόγο μου για τις περαιτέρω ενέργειες.

 

Είχε καμία παρόμοια αποτελέσματα. Τι σημαινουν; Πόσο δύσκολη είναι η φισιολογική σύλληψη;

 

ΥΓ. Ο σύζυγός μου θα πάει τις επόμενες μέρες να κάνει σπερμοδιαγραμμα να δούμε και από εκεί τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!

Ήθελα να σας πω κι εγώ την απορία εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Μετά από προσπάθειες περίπου 1.5 έτους αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε εξετάσεις να δούμε τι γινεται.

 

Σήμερα έκανα εγώ σαλπιγγογραφια και το αποτέλεσμα ήταν:

μήτρα: σχήμα & μέγεθος φυσιολογικό

δ. σαλπιγγα: ευχερής δίοδος με φυσιολογική σκιαγράφηση

αρ. σάλπιγγα: δν απεικονίζεται.

 

Ο γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε ότι η αριστερή σάλπιγγα φαίνεται σαν να έχει κάτι στην είσοδο ή πιο ψηλά και εμποδίζει τη διάβασή της και ότι πρέπει να συζητήσω με το γυναικολόγο μου για τις περαιτέρω ενέργειες.

 

Είχε καμία παρόμοια αποτελέσματα. Τι σημαινουν; Πόσο δύσκολη είναι η φισιολογική σύλληψη;

 

ΥΓ. Ο σύζυγός μου θα πάει τις επόμενες μέρες να κάνει σπερμοδιαγραμμα να δούμε και από εκεί τι γίνεται.

 

Καταρχην καλως ηρθες

 

Οχι απλα παρομοια , αλλα θα βρεις πολλες κοπελες με τα ιδια ακριβως ευρηματα στην σαλπιγγογραφια τους , σε αυτο το thread τουλαχιστον .

Παμε τωρα στο θεμα σου . Η αριστερη σαλπιγγα ειτε εκανε σπασμό λογω του οτι πονουσες (αν πονουσες) κ φανηκε σαν να ειναι κλειστη ενω δεν ειναι , ειτε για καποιο λογο μπορει να ειναι αποφραγμενη . Οι αιτιες πολλες . Μικροβιο που ισως δημιουργησε φλεγμονη στην σαλπιγγα κ την εκλεισε , χειρουργικη επεμβαση ή φλεγμονη στην περιοχη της κατω κοιλιας (σκωλικοειδιτιδα , περιτονιτιδα , σκωλικοειδεκτομη κλπ) που δημιουργησε συμφυσεις κ την "στραγγαλιζουν" , "υπολειμματα" απο ιστους (συνηθως βλεννες) που καλυπτουν την εισοδο της σαλπιγγας .

 

Πανε στον γιατρο σου , οπως ειπε ο ακτινολογος κ θα σε διαφωτισει , για το τι πιστευει οτι εφταιξε . Αν μπορει βεβαια να βγαλει συμπερασμα ο ανθρωπος μονο απο την σαλπιγγογραφια.

 

Ασχετως αιτιας ομως το αποτελεσμα μετραει αυτη την στιγμη , το οποιο ειναι οτι προσπαθεις να μεινεις εγκυος μονο απο την μια σαλπιγγα . Το οποιο ουτε κακο ειναι , ουτε αδυνατο . Απλα ισως σου παρει λιγο παραπανω χρονο να το πετυχεις . Αν κανεις σιγουρα ωοθ/ξια ειναι θεμα χρονου να πετυχεις εγκυμοσυνη απο την ξεβουλωμενη πλευρα .

 

Λαμπρο παραδειγμα εγω , που εκανα σαλπιγγογραφια τελη Απριλιου κ βρεθηκε κλειστη η δεξια σαλπιγγα . Μου ηρθε περιοδος τελη Μαιου , ειδα οτι θα εκανα ωοθ/ξια απο την καθαρη πλευρα εκεινο τον μηνα κ εμεινα εγκυος . Δεν προχωρησε βεβαια , αλλα σημασια εχει οτι εμεινα .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το ξερω πως χαθηκα , αλλα ολη η γκαντεμια του κοσμου εχει πεσει πανω μου . Αυτο το μηνα (δεν μου εφτανε οτι εκανα υποτιθεται ωοθ/ξια απο την δεξια βουλωμενη πλευρα) επαθα κ υπερδιεγερση ωοθηκων ! Ετρεχα σε γιατρους με ασχημους πονους κ πρηξιμο στην κοιλια! Κ σαν να μην εφτανε αυτο , η γιατρος ειδε 2 κυστεις που δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι κυστεις , αλλα μπορει λεει να ειναι τα ωοθυλακια που σκασανε ! Θα φανει στον επομενο υπερηχο . Κ θελετε να ακουσετε το ΠΙΟ ΓΕΛΟΙΟ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ?

Η μια κυστη φαινεται δεξια (οκ αναμενομενο) κ η αλλη αριστερα.....Η γιατρος ειπε οτι ο πονος που προκληθηκε μπορει να ηταν συνδυασμός της υπερδιεγερσης κ το οτι ωριμασε κ εσκασε ωαριο ΚΑΙ απο την αριστερη πλευρα . Κ εγω οχι μονο δεν το ηξερα , αλλα ημουνα κ μακρια απο τον αντρα μου κ δεν το εκμεταλευτηκα.....Τωρα βεβαια με τον πονο που ειχα , σιγα να μην μπορουσα να κανω ντοινγκ-ντοινγκ ακομα κ να ημουνα μαζι του , αλλα λεμε τωρα..... :evil:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες

 

Οχι απλα παρομοια , αλλα θα βρεις πολλες κοπελες με τα ιδια ακριβως ευρηματα στην σαλπιγγογραφια τους , σε αυτο το thread τουλαχιστον .

Παμε τωρα στο θεμα σου . Η αριστερη σαλπιγγα ειτε εκανε σπασμό λογω του οτι πονουσες (αν πονουσες) κ φανηκε σαν να ειναι κλειστη ενω δεν ειναι , ειτε για καποιο λογο μπορει να ειναι αποφραγμενη . Οι αιτιες πολλες . Μικροβιο που ισως δημιουργησε φλεγμονη στην σαλπιγγα κ την εκλεισε , χειρουργικη επεμβαση ή φλεγμονη στην περιοχη της κατω κοιλιας (σκωλικοειδιτιδα , περιτονιτιδα , σκωλικοειδεκτομη κλπ) που δημιουργησε συμφυσεις κ την "στραγγαλιζουν" , "υπολειμματα" απο ιστους (συνηθως βλεννες) που καλυπτουν την εισοδο της σαλπιγγας .

 

Πανε στον γιατρο σου , οπως ειπε ο ακτινολογος κ θα σε διαφωτισει , για το τι πιστευει οτι εφταιξε . Αν μπορει βεβαια να βγαλει συμπερασμα ο ανθρωπος μονο απο την σαλπιγγογραφια.

 

Ασχετως αιτιας ομως το αποτελεσμα μετραει αυτη την στιγμη , το οποιο ειναι οτι προσπαθεις να μεινεις εγκυος μονο απο την μια σαλπιγγα . Το οποιο ουτε κακο ειναι , ουτε αδυνατο . Απλα ισως σου παρει λιγο παραπανω χρονο να το πετυχεις . Αν κανεις σιγουρα ωοθ/ξια ειναι θεμα χρονου να πετυχεις εγκυμοσυνη απο την ξεβουλωμενη πλευρα .

 

Λαμπρο παραδειγμα εγω , που εκανα σαλπιγγογραφια τελη Απριλιου κ βρεθηκε κλειστη η δεξια σαλπιγγα . Μου ηρθε περιοδος τελη Μαιου , ειδα οτι θα εκανα ωοθ/ξια απο την καθαρη πλευρα εκεινο τον μηνα κ εμεινα εγκυος . Δεν προχωρησε βεβαια , αλλα σημασια εχει οτι εμεινα .

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Επειδή είμαι λίγο άσχετη, τι είναι η συντομογραφία ωοθ/ξία; Για να μάθεις από μια μεριά έχεις ωορηξία κάνεις κάποια εξέταση;

 

Θα κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος που μου έχει δώσει ο γιατρός μου, θα πάει και ο άντρας μου για σπερμοδιάγραμμα και με όλα αυτά θα πάμε στο γυναικολόγο μου να δούμε τι γίνεται.

 

Πάντως κατά την εξέταση δεν πόνεσα καθόλου, λίγο άβολα μόνο ενιωσα. Όσο για επεμβάσεις εκεί κοντά στην περιοχή, μόνο όταν ήμουν 2 χρονών που έκανα κήλη. Δεν πιστεύω από τότε να προκλήθηκε κάτι. (μπορεί και όλα αυτά που γράφω να είναι άσχετα....lol)

Link to comment
Share on other sites

Black mamba, καλωσήρθες! Όπως σου τα έγραψε και το Κατερινάκι! Το πιθανότερο είναι ότι έχεις συμφύσεις στη μία σάλπιγγα οι οποίες την ακινητοποιούν και δεν τις επιτρέπουν να κάνει τις απαραίτητες συσπάσεις για να επιτευχθεί η σύλληψη! Έχει όμως μία υγιέστατη σάλπιγγα που σημαίνει ότι μπορεί να μείνεις έγκυος τους 6 από τους 12 μήνες! Το πρόβλημα είναι ότι η ωορρηξία είναι ακανόνιστη! Δηλαδή δεν κάνει απαραίτητα εναλλάξ ωορρηξία. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να την παρακολουθείς με το γιατρό σου με υπερήχους ή απλώς να το αφήσεις στην τύχη!

Επιπλέον, θα σου πρότεινα κι εσύ και ο άνδρας σου να εξεταστείτε για μικρόβια (κυρίως για χλαμύδια) όχι με απλή εξέταση καλλιέργεια τραχήλου ή σπέρματος, αλλά κυρίως καλλιέργεια ουρηθρικού υγρού ή pcr...

Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Πως πάει η προσπάθεια? Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και η διάθεσή μου είναι στα πατώματα και πιο κάτω. Είναι που είναι απογοήτευση ο ερχομός της περιόδου τρελαίνονται και οι ορμόνες.....και έχω και τους μύκητες, και πάει και χάλια η δουλειά μου, και μάλλον θα μείνει και ο άντρας μου άνεργος.....Απο που να την αντλήσεις την αισιοδοξία μου λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Πως πάει η προσπάθεια? Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και η διάθεσή μου είναι στα πατώματα και πιο κάτω. Είναι που είναι απογοήτευση ο ερχομός της περιόδου τρελαίνονται και οι ορμόνες.....και έχω και τους μύκητες, και πάει και χάλια η δουλειά μου, και μάλλον θα μείνει και ο άντρας μου άνεργος.....Απο που να την αντλήσεις την αισιοδοξία μου λέτε?

Aυτό αναρωτιέμαι κι εγώ! Από πού να αντλήσουμε δυναμη και κουράγιο με όλα τα κακά που συμβαίνουν γύρω μας; Κι εμένα ο άντρας μου είναι άνεργος και εγώ παίρνω με το ζόρι 800 ευρώ. Πληρώνουμε ενοικιο και δάνειο και μας περισσεύουν για να ζήσουμε 300 ευρώ! Πώς να τα βγάλουμε πέρα; Πώς να δούμε θετικά τα πράγματα; Ακόμη και για εξετάσεις δεν έχουμε τα χρήματα να τις κανουμε.

Οσο για τους μύκητες, απλά κάνουν χειρότερη την μελαγχολία μας! Είναι τόσο δύσκολη κατάσταση οι παλιομύκητες! Βάλε για 3 μέρες από ένα υπόθετο lomexin μηπως και σε βοηθήσουν!

Για παιδί;;;Δεν το βλέπω πλέον, όσον αφορά εμένα. Δεν έχουμε λεφτά ούτε ένα σπερομοδιάγραμμα να κάνουμε. Πώς να μεγαλώσουμε ένα παιδί σε αυτά τα χάλια που είμαστε;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

και εμένα margi αυτό το θέμα των χρημάτων με έχει ρίξει περισσότερο ψυχολογικά. Γιατί και να υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα υγείας...πλέον δεν υπάρχει σάλιο.

Και εγώ προγραμμάτιζα να κάνω την σαλπιγγογραφία όταν τελειώσω με την θεραπεία, αλλά δεν το βλέπω για το επόμενο τρίμηνο τουλάχιστον. Και όλο αυτό φέρνει και γκρίνια....Εγώ μονίμως το άγχος μου για το θέμα του παιδιού...Ο άντρας μου, μου λέει: Εδώ δεν θα έχουμε να φάμε σε λίγο και εσύ με αγχώνεις συνέχεια με τα ίδια και τα ίδια. Όταν και αν έχουμε, θα τις κάνουμε τις εξετάσεις.

Εγώ πάλι του λέω να μην πληρώσουμε το στεγαστικό.....Πως με βρίσκετε?!

Δεν με νοιάζει, τα δάνεια δεν πάνε πουθενά, εκεί θα είναι και θα μας περιμένουν, σε αντίθεση με τον χρόνο που περνάει ανεπιστρεπτί....

Γ...σε τα με λίγα λόγια.

Μargi, θα την βρούμε ρε κοπελιά την άκρη, κάθε μήνα και απο κάτι. Τον ένα μήνα θα κόψω απο το στεγαστικό, τον άλλο απο το φαι, τον τρίτο δεν θα πληρώσω τα κοινόχρηστα....Εδώ που φτάσαμε, τίποτα δεν είναι ντροπή πλέον....

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πως θα το μεγαλώσουμε, δεν το σκέφτομαι καθόλου ....Ας το κάνω εγώ και βασιλιά θα το έχω, έχω δεν έχω λεφτά.....Εγώ από φτωχή οικογένεια είμαι, και με τα αδέρφια μου μέναμε στο ίδιο δωμάτιο 2*3 μέχρι τα 27 μου. Και όταν ήμουν μικρή δεν έπαιρνα χαρτζιλίκι στο σχολείο για να πάρουν τα μικρά. Παρόλα αυτά έχω περάσει πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και οι γονείς μου κατάφερναν και τα πιο απλά πράγματα να τα κάνουν να φαίνονται γιορτή. Αυτά που χρειάζεται ένα παιδί για να είναι ευτυχισμένο εμείς τα έχουμε όλα οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου το πως θα το μεγαλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πως θα το μεγαλώσουμε, δεν το σκέφτομαι καθόλου ....Ας το κάνω εγώ και βασιλιά θα το έχω, έχω δεν έχω λεφτά.....Εγώ από φτωχή οικογένεια είμαι, και με τα αδέρφια μου μέναμε στο ίδιο δωμάτιο 2*3 μέχρι τα 27 μου. Και όταν ήμουν μικρή δεν έπαιρνα χαρτζιλίκι στο σχολείο για να πάρουν τα μικρά. Παρόλα αυτά έχω περάσει πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και οι γονείς μου κατάφερναν και τα πιο απλά πράγματα να τα κάνουν να φαίνονται γιορτή. Αυτά που χρειάζεται ένα παιδί για να είναι ευτυχισμένο εμείς τα έχουμε όλα οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου το πως θα το μεγαλώσεις.
Κι εγώ μία από τα ίδια. Εχεις απόλυτο δίκιο. Απλά, κάποιες στιγμές πάνω στην απογοήτευτησή μου που δεν μένω, για να χρυσώσω το χάπι, προσπαθώ να με πείσω πως δεν πειράζει που δεν έρχεται......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για όλους...

Επειδή είχα κι εγώ θέμα μετά τις περιόδους χρησιμοποιώ το refresh και μ έχει σώσει. Τίποτα άλλο δε με βοηθάει... Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε! φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για όλους...

Επειδή είχα κι εγώ θέμα μετά τις περιόδους χρησιμοποιώ το refresh και μ έχει σώσει. Τίποτα άλλο δε με βοηθάει... Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε! φιλάκια πολλά

 

Τί ακριβώς είναι το refresh? Συγνώμη αλλά είμαι λίγο άσχετη μάλλον...

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα σας, μια ερωτηση. εχει καμια διαγνωση οτι είχε περάσει χλαμυδια για να μου διευκρινήσει κάποια πράγματα γιατι κοντεύω να τρελαθώ!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα joandry! Εγώ έχω διαγνωσθεί με χλαμύδια, και άλλες κοπέλες στο φόρουμ. Εγώ μόλις τελείωσα την αντιβίωση που μου είχαν δώσει για 3 εβδομάδες. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα, αν εξαιρέσεις το ότι δεν είχαμε καταφέρει να συλλάβουμε μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών, οπότε και αποφασίσαμε να ψαχτούμε. Γενικά είναι λίγο ύπολο μικρόβιο, ειδικά για τις γυνναίκες, γιατί προκαλεί συμφύσεις στισ σάλπιγγες ενώ τις περισσότερες φορές δεν έχει συμπτώματα.

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Ύπατια τι κρίμα να έχεις χάσει και τις δυο σαλπιγγες! Φαντάζομαι ότι προχώρησε σε εξωσωματικη, την σημερινή εποχή τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο για μια γυναίκα που θέλει να φέρει στον κόσμο ένα παιδι!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα joandry! Εγώ έχω διαγνωσθεί με χλαμύδια, και άλλες κοπέλες στο φόρουμ. Εγώ μόλις τελείωσα την αντιβίωση που μου είχαν δώσει για 3 εβδομάδες. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα, αν εξαιρέσεις το ότι δεν είχαμε καταφέρει να συλλάβουμε μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών, οπότε και αποφασίσαμε να ψαχτούμε. Γενικά είναι λίγο ύπολο μικρόβιο, ειδικά για τις γυνναίκες, γιατί προκαλεί συμφύσεις στισ σάλπιγγες ενώ τις περισσότερες φορές δεν έχει συμπτώματα.

Φιλιά!

 

Joandry πως διαγνωσατε τα χλαμυδια, με κολπικη καλλιεργεια ή με ιστο περιοδου? Λενε οτι μονο η pcr εξεταση με ιστο περιοδου ειναι πιο αξιοπιστη!Γενικα τι γινεται, παμε και κανουμε αυτη την εξεταση για να ειμαστε πιο σιγουρες ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Επειδή είμαι λίγο άσχετη, τι είναι η συντομογραφία ωοθ/ξία; Για να μάθεις από μια μεριά έχεις ωορηξία κάνεις κάποια εξέταση;

 

Θα κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος που μου έχει δώσει ο γιατρός μου, θα πάει και ο άντρας μου για σπερμοδιάγραμμα και με όλα αυτά θα πάμε στο γυναικολόγο μου να δούμε τι γίνεται.

 

Πάντως κατά την εξέταση δεν πόνεσα καθόλου, λίγο άβολα μόνο ενιωσα. Όσο για επεμβάσεις εκεί κοντά στην περιοχή, μόνο όταν ήμουν 2 χρονών που έκανα κήλη. Δεν πιστεύω από τότε να προκλήθηκε κάτι. (μπορεί και όλα αυτά που γράφω να είναι άσχετα....lol)[/QUO

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΕΘΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΗΤΑΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΦΕΙΛΩΤΑΝ ΣΕ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΟΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ ΠΡΙΝ?ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΠΕΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Επεξεργάστηκαν by μπιμπο
ΔΙΑΓΡΑΦΗ
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΕΘΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΗΤΑΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΦΕΙΛΩΤΑΝ ΣΕ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΟΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ ΠΡΙΝ?ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΠΕΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...