Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

kalispera koritsia! Edw eimai kai egw...Me antiviosi kai xwris prospatheies ayto to mina. Na sas rwtisw kai egw kati. O gynnaikologos moy afoy brikame xlamydia, den moy edwse alles eksetaseis na kanw. Kai kyriws den moy eipe na kanw sapliggografia, alla eipe na teleiwsw tin antiviosi kai na synexisw kanonika tis prospatheies. An den exw meinei se kana xrono moy eipe, tote na kanw tis salpiggografia. Gia tin ypogonimotita yparxei periptwsi na eythynetai mono i yparksi twn xlamydiwn kai na min exw problima an apallaxtw? Giati egw iksera pws oti zimia einai na kanoyn moy tin exoyn kanei kai apla pairnw tin antiviosi gia na stamatisei edw i zimia. Oxi oti tha eimai pio gonimi meta tin antiviosi....Kai exw kollisei twra poy moy eipe na min kanw salpiggografia. Imoyna sigoyri oti tha moy zitoyse na tin kanw. Exeis, leei, perithwria logw ilikias (eimai 29). Alla den thelw na perimenw allo tzampa....

Ligo berdhemena ta egrapsa, alla opoia gnwrizei as moy pei tin apopsi tis, giati me blepw na to xanw to myalo moy. Eyxaristw!

 

lexi ποσο καιρο προσπαθητε για μωράκι?Σωστα σου ειπε ο γιατρός σου να παρεις πρωτα την αντιβιωση γιατι αν κανεις την σαλπιγγογραφια ενω εχεις μικροβιο τοτε επειδη με την πιεση που ανεβαινει το σκιαγραφικο στις σαλπιγγες μπορει να δημιουργησει περισσοτερα προβληματα, μπορει να μεταφερει τα μικροβια προς τα πανω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Angelinaki, τι έγινε τελικά; Κι εμένα με ξεκίνησαν συμπτώματα περιόδου. Αντε πάλι! Εφυγε κι αυτός ο μήνας.....

Margi μου, πρώτα καθυστέρησε μια μέρα, ώστε άρχισα να ελπίζω και σήμερα ήρθε η ΄΄σφαλιαρά΄΄ ηπεριοδος δηλαδή πρωί πρωί .

 

Χάλια μαύρα, ρε κορίτσια πιο πολυ στενάχωρεθηκα για τον άντρα μου, που ο καημενος χαρηκε τόσο πολυ με τη μια μέρα καθυστέρηση. ένα Δράμα είμαστε....

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia! Edw eimai kai egw...Me antiviosi kai xwris prospatheies ayto to mina. Na sas rwtisw kai egw kati. O gynnaikologos moy afoy brikame xlamydia, den moy edwse alles eksetaseis na kanw. Kai kyriws den moy eipe na kanw sapliggografia, alla eipe na teleiwsw tin antiviosi kai na synexisw kanonika tis prospatheies. An den exw meinei se kana xrono moy eipe, tote na kanw tis salpiggografia. Gia tin ypogonimotita yparxei periptwsi na eythynetai mono i yparksi twn xlamydiwn kai na min exw problima an apallaxtw? Giati egw iksera pws oti zimia einai na kanoyn moy tin exoyn kanei kai apla pairnw tin antiviosi gia na stamatisei edw i zimia. Oxi oti tha eimai pio gonimi meta tin antiviosi....Kai exw kollisei twra poy moy eipe na min kanw salpiggografia. Imoyna sigoyri oti tha moy zitoyse na tin kanw. Exeis, leei, perithwria logw ilikias (eimai 29). Alla den thelw na perimenw allo tzampa....

Ligo berdhemena ta egrapsa, alla opoia gnwrizei as moy pei tin apopsi tis, giati me blepw na to xanw to myalo moy. Eyxaristw!

Lexi πως ηρωίδα ότι έχεις χλαμυδια....?.....?????? με την ένσταση ιστού περιόδου ή με κόκκινο επιχρησμα???? έκανα και γω την εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα, σκεφτομαινα κάνω και την εξέταση για ιστό περιόδου, ωστα να δω αν έχω χλαμυδια

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, πρώτα καθυστέρησε μια μέρα, ώστε άρχισα να ελπίζω και σήμερα ήρθε η ΄΄σφαλιαρά΄΄ ηπεριοδος δηλαδή πρωί πρωί .

 

Χάλια μαύρα, ρε κορίτσια πιο πολυ στενάχωρεθηκα για τον άντρα μου, που ο καημενος χαρηκε τόσο πολυ με τη μια μέρα καθυστέρηση. ένα Δράμα είμαστε....

Μην στενοχωριέστε, μωρέ! Θα έρθει κι αυτό όταν θα είναι η ώρα του ;)

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Lexi πως ηρωίδα ότι έχεις χλαμυδια....?.....?????? με την ένσταση ιστού περιόδου ή με κόκκινο επιχρησμα???? έκανα και γω την εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα, σκεφτομαινα κάνω και την εξέταση για ιστό περιόδου, ωστα να δω αν έχω χλαμυδια

Lexi στο προηγούμενο μήνυμα ,το πλήκτρολογιο του pc τρελαθηκε.... Εννοούσα πως έμαθες ότι έχεις χλαμυδια?με την εξέταση ιστου περιόδου ή με κολπικο επιχρησμα?έκανα και γωβτην εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα , αλλα επειδή φοβάμαι για το οτιδήποτε σκεφτόμουν να κάνω και την εξέταση με ιστο περιόδου για να είμαι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, κορίτσια και πάλι!

Κατάφερα να διαβάσω στα γρήγορα κάποια μηνύματά σας, για να προλάβω να σας γράψω δυο λέξεις!

Πρώτα απ' όλα για την κοπέλα που ανέφερε το θέμα εξωσωματική+εξωμήτριο. Πράγματι ισχύει... Κινδυνεύεις πάλι για εξωμήτριο παρόλο που σου βάζουν το έμβρυο στη μήτρα κι αυτό γιατί κάποιες φορές το έμβρυο επιλέγει να ακολουθήσει την πορεία που θα ακολουθούσε φυσικά αν δεν είχε μπει με εξωσωματική κι έτσι παλινδρομεί στις σάλπιγγες. Δε σημαίνει ότι όποτε παλινδρομεί στις σάλπιγγες θα πάθει η γυναίκα εξωμήτριο. Για να πάθει μία γυναίκα εξωμήτριο στην εξωσωματική δε σημαίνει ότι φταίει η εξωσωματική, αλλά η κατάσταση της σάλπιγγας. Θυμάμαι όταν είχα ρωτήσει το ίδιο το γιατρό μου μου είχε πει ότι αν και η άλλη σάλπιγγα που έχει μείνει έχει πρόβλημα θα μπορούσα να πάθω πάλι εξωμήτριο στην εξωσωματική. Δε θα ξεχάσω την αγωνία μου μέχρι να μου πει ο γιατρός ότι βλέπει το μωρό μου μέσα στη μήτρα!

Γενικά ακούτε δεξιά και αριστερά ότι αυξάνονται οι πιθανότητες για δεύτερο εξωμήτριο μετά το πρώτο. Αυτό έχει να κάνει με ιατρικές στατιστικές και μόνο. Το γιατί; Αν για παράδειγμα έπαθε μία γυναίκα εξωμήτριο στη δεξιά σάλπιγγα λόγω συμφύσεων που έγιναν από μικροβιακή φλεγμονή, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει τραυματιστεί και η άλλη από το μικρόβιο και έτσι να γίνει ένα δεύτερο εξωμήτριο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις, δηλαδή μπορεί η άλλη σάλπιγγα να έχει μείνει άθικτη και να πάνε όλα καλά!

Το άλλο μεγάλο θέμα που σας έχει μπερδέψει με τα χλαμύδια: Φαίνονται στην καλλιέργεια ή στον ιστό περιόδου; Στην καλλιέργεια είναι βέβαιο ότι θα φανούν αν η μετάδοση του βακτηρίου έχει γίνει πρόσφατα. Το μικρόβιο λοιπόν είναι χαμηλά και έτσι μπορεί να διαγνωστεί. Αν όμως το έχετε πχ 5 ή 10 χρόνια και δεν το έχετε καταλάβει (δυστυχώς είναι ύπουλα τα χλαμύδια) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει μεταναστεύσει εσωτερικά και να έχει κάνει σαλπιγγίτιδες, ενδομητρίτιδες κτλ με ή χωρίς συμπτώματα. Στη pcr φαίνονται είτε είναι χρόνια είτε είναι πρόσφατα. Για μένα όποια δεν έχει κάνει pcr δεν έχει κάνει τίποτα...

Οι σαλπιγγίτιδες προκαλούν πόνους. Εγώ που έχω περάσει μπορώ να τις ξεχωρίσω από τους πόνους του εντέρου. Είναι πιο βαθύς ο πόνος των γυναικολογικών και συνήθως συνεχόμενος, ενώ του εντέρου πάει και έρχεται. Με μία γυναικολογική εξέταση με ψηλάφηση και υπέρηχο μπορεί να διαπιστώσει ο γυναικολόγος αν προέρχεται από τη μήτρα- σάλπιγγες!

Ελπίζω να βοήθησα! Να είστε όλες καλά!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου γλυκιά, ξέρεις τι μου συμβαίνει; Δεν μπορώ να ξεχάσω από πού ξεκίνησα... Κάθε φορά που κοιτάζω τη μικρή μου δε λέω "ααα εγώ τώρα έγινα μάνα, πάνε τα παλιά, δε θέλω να τα θυμάμαι". Δεν μπορώ να ξεχάσω αυτό τον πόνο και στεναχωριέμαι πολύ, όταν τον ίδιο πόνο νιώθουν κι άλλες γυναίκες... Θέλω όσο είμαι καλά, να μπαίνω σε αυτό το τόπικ και όχι μόνο να στηρίζω τις κοπέλες, αλλά να τις προλαβαίνω από λάθη που έκανα κι εγώ, ώστε να γίνουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα μανούλες!

Μπορεί να μη σας ξέρω, αλλά σας σκέφτομαι συνέχεια...

Καλή Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα εχουν προκυψει διαφορα απο τοτε που μιλησαμε τελευταια φορα.Ο γιατρος που με ανελαβε ειδε μια κυστη μικρη στην ωοθηκη γυρω στα δυομιση εκατοστα.Φοβήθηκε για κυστη ενδομητρίωσης,εκανα κι εναν ειδικο υπερηχο που επιβαιβεωσε οτι κατα 99% ηταν κυστη ενδομητριωσης, αρα εχουμε το θεμα με τις σαλπιγγες που η σαλπιγγογραφια δεν ηταν καλη και μια κυστη ενδομητριωσης αρα τι κανουμέ? Μολις στις 27/1 λοιπον εκανα λαπαροσκοπιση στην οποια αφαιρεθηκε η κυστη η οποια ηταν ενδομητριωσης(εσπασε και βγηκε το υγρο πριν την βγαλει ακομα ο γιατρος)και ενα υνομοιομα.Αλλα το πιο ευχαριστω σε ολα αυτα ειναι οτι ειδε πως οι σάλπιγγες ειναι διαβατες και ειπε πως θελει να προσπαθησουμε μονοι μας για νινακι.Βεβαια θα πρεπει να περιμενουμε κανα 3μηνο 4 μηνο γιατι πρεπει να κανω και διακοπη της περιοδου λογω της ενδομητριωσης...ΑΑΑ!μου εκαμε και το εμβολιο της ερυθρας που δεν την ειχα περασει και δεν ηθελε να το ρισκαρω..Βεβαια ουτως η αλλως κι απο το εμβόλιο της ερυθρας θα επρεπε να περιμενω ενα 3μηνο πριν μεινω εγκυος οποτε μεσα σε αυτο το 3μηνο θα διορθωθουν τα θεματακια που υπαρχουν και μετα θα ειμαστε ελευθεροι να απολαυσουμε τον ερωτα μας!!!!(χαχχαχα)

Ομως κοριτσια πραγματικα οι γιατροι ειναι απιστευτοι ,εμενα εδω και καποια χρονια μου εβρισκαν μια κυστη,αλλοι την ελεγαν ωχρο σωματιο αλλοι κυστη ανευ σημασιας κανεις δεν με ειχε ρωτησει ποσο καιρο την εχω ή αν πρεπει να κανουμε κατι περαιτερω για ελεγχο,μου ελεγαν οτι ειναι πολυ μικρη,αλλοι την εβλεπαν και αλλοι οχι,αν ειχαν ασχοληθει καλυτερα δεν θα ταλαιπωρομουν τωρα αν ειναι δυνατον...Τέλος παντων με την πρωτη που πηγα στον τωρινο γιατρο μου το ειδε, δοξασι ο θεος ελπιζω τα πραγματα να πανε καλυτερα απο εδω και περα...

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου, σιδερένια!

Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ έμπειρο μάτι να καταλάβει κανείς τις κύστες ενδομητρίωσης. Είναι πολύ σημαντικό που την πήραν χαμπάρι τώρα και δε γέμισες, γιατί μετά θα χανόταν η μπάλα. Αναμονή 3-4 μηνών δεν είναι τίποτα. Σαν νερό θα περάσουν. Εδώ εγώ περίμενα πάνω από 6 μήνες μέχρι να τελειώσουμε τη θεραπεία με την αντιβίωση! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και γρήγορα να μείνεις έγκυος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάλι αδιαθέτησα! Κλαίω από το πρωί. Αισθάνομαι ότι δεν θα κρατήσω ποτέ ένα μωρό στην αγκαλια. Και την εξωσωματική που είχα πει ότι θα ξεκινούσα το Μάρτη θα χρειαστεί να την αναβάλλω, γιατί τα ταμεία για να δικαιολογήσουν φάρμακα θέλουν να περάσεις από επιτροπή και να έχεις στα χέρια σου 2 σπερμοδιαγράμματα με απόσταση 3 μηνών μεταξύ τους...............Γιάτί τετοια ατυχία;;;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, μη σε παίρνει από κάτω... Έχεις δίκιο που νιώθεις έτσι και που θυμώνεις και που πληγώνεσαι. Δυστυχώς περνάμε μία περίοδο στη ζωή μας που πάνε όλα στραβά! Κάνε λίγο υπομονή ακόμα να μαζέψεις τα απαραίτητα χαρτιά και προχώρα στην εξωσωματική και θα δεις που θα πάνε όλα καλά! Αρκετά ταλαιπωρήθηκες και σωματικά και ψυχικά... Σε παρακαλώ μην κλαις μην χάνεις το focus σου!

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου, σιδερένια!

Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ έμπειρο μάτι να καταλάβει κανείς τις κύστες ενδομητρίωσης. Είναι πολύ σημαντικό που την πήραν χαμπάρι τώρα και δε γέμισες, γιατί μετά θα χανόταν η μπάλα. Αναμονή 3-4 μηνών δεν είναι τίποτα. Σαν νερό θα περάσουν. Εδώ εγώ περίμενα πάνω από 6 μήνες μέχρι να τελειώσουμε τη θεραπεία με την αντιβίωση! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και γρήγορα να μείνεις έγκυος!

 

 

σε ευχαριστω πολυ mammy να εισαι καλα.ναι ετσι πιστευω οτι θα περασουν γρηγορα.Βεβαια μου ειπε ο γιατρος μου πως βρηκε κι ενα υνομιωμα ακομα το οποιο ήταν πανω στην ουροδοχο κυστη και καλυμενο με ενδομητριωση:roll: αλλα δεν ηθελε να το πειραξει για να μην εχω αλλα προβληματα στη ζωη μου, γι αυτο το λογο και θελει να γινει διακοπη.Και παλι θα πω δοξασι ο θεος που εστω και τωρα αντιμετωπιστηκε..

Link to comment
Share on other sites

Πάλι αδιαθέτησα! Κλαίω από το πρωί. Αισθάνομαι ότι δεν θα κρατήσω ποτέ ένα μωρό στην αγκαλια. Και την εξωσωματική που είχα πει ότι θα ξεκινούσα το Μάρτη θα χρειαστεί να την αναβάλλω, γιατί τα ταμεία για να δικαιολογήσουν φάρμακα θέλουν να περάσεις από επιτροπή και να έχεις στα χέρια σου 2 σπερμοδιαγράμματα με απόσταση 3 μηνών μεταξύ τους...............Γιάτί τετοια ατυχία;;;;;

 

margi μου μην απογοητευεσαι...!ψαξτο λιγο καλυτερα το θεμα του ΙΚΑ μπες στο σαιτ του ΙΚΑ, αν υπαρχει προβλημα στις σαλπιγγες δεν ζητουν δυο σπερμοδιαγραμματα,αν παλι υπαρχει θεμα με το σπερμα δεν ξερω τι ακριβως γινετε, ψαξτο λιγο περισσοτερο ομως.Εχεις περασει πολλα και μπορει να παρεις την εγκριση απο την επιτροπη του ΙΚΑ. Μην απελπιζεσαι δεν πρωτα τι ακριβως χρειαζεται για την περιπτωση σας.Κλεισε ραντεβου με την επιτροπη, τα ραντεβου ουτως η αλλως απ οτι λενε ειναι για ενα μηνα περιπου μετα απο τι στιγμη που θα παρεις για να το προγραμματισεις οποτε και παλι εχεις χρονο.Μην βαζεις το καφαλι κατω παρε μια βαθια ανασα και απο αυριο το πρωι δες τι κινησεις πρεπει να κανεις με ηρεμια.

Προσπαθησε margi μου να εισαι ηρεμη ειναι σπανιο στην εποχη μας γυναικα να μην μπορει να μεινει εγκυος...σε φιλω!

Link to comment
Share on other sites

margi μου κι αν οντως χρειαζεται σπερμοδιαγραμμα με διαφορα 3 μηνων για να μην χανετε χρονο ας κανονισετε να γινει το πρωτο σπερμοδιαγραμμα αμεσα καντε τις διαδικασιες απο αυριο κιολας, μονο δες αν θελουν απο δημοσιο νοσοκομειο.Και μετα σε συνδυασμο με το ραντεβου της εξωσωματικης φροντιστε να μην χασετε χρονο,αν καταλαβαινεις τη λεω...κι ετσι μπορει να μην γινει πχ το Μαρτιο αλλα τον Απρίλιο...Φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο άντρας μου είναι άνεργος και δεν έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Εγώ έχω δημόσιο. Μέχρι τώρα τα πέρναμε εύκολα τα φάρμακα και πληρώναμε την συμμετοχή απλά. Τώρα πρέπει να περάσουμε από επιτροπή ακούω και το ένα σπερμοδιάγραμμα πρέπει να γίνει στο ικα.Πώς θα το κάνει ο άντρας μου που δεν εχει ασφάλεια;;;Εχω τόσα να ψάξω και δεν θέλω.....Θέλω να ξυπνήσω, να είναι ένας εφιαλτης και να είμαι καλά. Να μην χρειάζεται να κάνω καμία εξωσωματική, να μην έχω πάθει τίποτα και να είμαι ευτυχισμένη. Αυτό θα ήθελα, αλλα΄δεν γίνεται. Πόσα ακόμη θα περάσω;;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει margi μου καταλαβαινω οτι ολα αυτα σου φαινονται βουνο κι εχεις δικιο, ομως δεν πρεπει να το βαζεις κατω πραγματικα υπαρχουν τοσα προβληματα γυρω μας απο υγειας,οικονομικα, ομως νομιζω πως πρεπει να βρεις τη δυναμη και να πεις πως κανεις μια νεα αρχη αφου αποφασισες πως πας σε εξωσωματικη.Πρεπει να βρεις το κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, δε λες εσύ που είσαι στο Δημόσιο. Είναι πολύ σημαντικό! Κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα. Σ' έχει πάρει από κάτω και φαίνεται. Πρέπει να μετασχηματίσεις αυτή την πίκρα και τη στεναχώρια σε δύναμη και πείσμα να καταφέρεις το στόχο σου! Και μέσα στον εφιάλτη σου μη βάζεις την εξωσωματική. Δεν είναι δα και κάτι φοβερό! Το έχω περάσει-έστω και χωρίς φάρμακα- και μπορώ να σου ορκιστώ ότι θα το έκανα άλλες δέκα φορές, καθώς δεν ήταν καθόλου δυσάρεστη διαδικασία, ίσα ίσα ένιωθα περισσότερο προστατευμένη!

Η διάθεσή μας όταν αδιαθετούμε δεν πρέπει να επηρεάζει τις αποφάσεις μας γιατί οι ορμόνες μας μας κάνουν καταθλιπτικές και να τα βλέπουμε όλα στραβά! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να σκεφτείς θετικά και ότι θα αντιμετωπίσεις κάθε εμπόδιο που θα βρεθεί μπροστά σας κρατώντας ο ένας το χέρι του άλλου! Για σκέψου κι αυτές τις γυναίκες που κάνουν 15 χρόνια εξωσωματικές και παίρνουν τόσα φάρμακα κι όταν καταφέρνουν να γίνουν μητέρες λένε θα έκανα αυτά κι άλλα τόσα για να ζήσω αυτή την ευτυχία!

Αφού ήδη έχεις ασχοληθεί, έχεις δει τα υπέρ και τα κατά, παρά τις οικονομικές δυσκολίες σιγά σιγά θα τα καταφέρετε! Θα το δεις! Δεν ξέρω πώς να σε πείσω! Αυτά έλεγα πριν λίγους μήνες σε κάποιες φίλες μου που το όνειρο του παιδιού το έβλεπαν άπιαστο (στη μία από αυτή μάλιστα είχαν πει να υιοθετήσει) κι αυτή τη στιγμή έχουν τα παιδάκια τους και με σοβαρότερα προβλήματα από αυτά που περιγράφουμε εδώ μέσα! Πείσμα θέλει και πίστη! Και να μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω!!

πολλά φιλάκια στα δακρυάκια και σκάσε μου ένα χαμογελάκι τώρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δίκιο έχετε! Το παράκανα, αλλά λίγο το ότι είμαι άρρωστη ( γρίπη), λίγο το ότι είμαι μόνη μου ( ο άντρα μου λείπει) λίγο ότι αδιαθέτησα, λίγο που έμαθα πως δεν θα μπορε΄σω να κάνω εξωσωματική τον Μάρτη, όπως είχαμε προγραμματίσει, με έριξαν. Δεν την φοβάμαι την εξωσωματική. Ισα- ίσα σας έχω πει και παραπάνω πως το πήρα απόφαση. Η αναμονή με σκοτώνει. Ελεγα ότι θα κάνω προσπάθειες και το Φλεβάρη και μετά παίρνω το γιατρό και ξεκινάω. Τώρα; Πότε θα ξεκινήσουμε;;;Δεν θέλω να περιμένω άλλο. Κουράστηκα. Αυτό με έριξε περισσότερο από όλα....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi μου γλυκιά, μη στενοχωριέσαι. . . Βάλε τον άντρα σου να ασχοληθεί με τα γραφειοκρατικά της εξωσωματικής (τα χαρτιά που χρειάζονται, την ασφάλειά του - νομίζω ότι ως άνεργος εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ δικαιούται ΙΚΑ, αλλιώς ΠΡΟΝΟΙΑ, κτλ) Εσύ χαλάρωσε, σκέψου πως την άνοιξη θα ξεκινήσετε εξωσωματική - τι κι αν δεν είναι Μάρτης? ας είναι Απρίλης, Μάης. . ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

 

Και μέχρι τότε, συνεχίστε με έλεγχο ωορρηξίας και pregnyl, όπως και την τελευταία φορά. Ξέρεις ότι για φυσιολογική σύλληψη, ακόμα και όλα τέλεια να είναι, οι πιθανότητες είναι 1 στις 4??? Μην απογοητεύεσαι λοιπόν με την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια, μπορεί η τυχερή σας να είναι η επόμενη!!! Ξέρεις και κάτι ακόμα??? Σκεπτόμενη ότι σε λίγους μήνες θα κάνεις εξωσωματική -ο κόσμος να χαλάσει- θα αποβάλεις και το άγχος που σίγουρα έχεις τώρα (ακόμα και υποσυνείδητα) και θα αυξήσεις τις πιθανότητες για φυσιολογική σύλληψη!!!!! Αλλά ακόμα κι αυτό να μη γίνει, έχεις την εξωσωματική να σε περιμένει και πολλές ακόμα εναλλακτικές που πιθανόν να σου δώσει ο γιατρός σου.

 

2 σχέδια προς το παρόν, αν αποτύχει το πρώτο πάμε στο plan B. Μόνο μην το βάζεις κάτω!!! Η ψυχολογία σου είναι το παν!!! Πρέπει να τη διαφυλάξεις γιατί το παιδάκι σου θα χρειάζεται μια ψυχικά υγιή μαμά. . . . Έσω δυνατή!!! Και αισιόδοξη!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Lexi στο προηγούμενο μήνυμα ,το πλήκτρολογιο του pc τρελαθηκε.... Εννοούσα πως έμαθες ότι έχεις χλαμυδια?με την εξέταση ιστου περιόδου ή με κολπικο επιχρησμα?έκανα και γωβτην εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα , αλλα επειδή φοβάμαι για το οτιδήποτε σκεφτόμουν να κάνω και την εξέταση με ιστο περιόδου για να είμαι σίγουρη

angelinaki εγώ τα χλαμύδια τα ανακάλυψα απο καλλιέργια σπέρματος του άντρα μου. Η ίδια δεν έχω κάνει καμία σχετική εξέταση. Φαντάζομαι θα κάνω μόλις ολοκληρώσουμε την αντιβίωση. Καλύτερα για το θέμα γράφει η mammy30 παραπάνω.

Εγώ ακόμα στην αναμονή με την αντιβίωση. Ελπίζω μόνο να είναι πρόσφατη η μόλυνση (εφόσον φάνηκε και στην καλλιέργια του σπέρματος) και να μην μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά στις σάλπιγγες. Αν και ο ένας χρόνος προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα, δεν μου αφήνει μεγάλα περιθώρια αισιοδοξίας σε αυτό το θέμα. Αν και εφόσον απαλλαχτούμε απο τα χλαμύδια, τότε σίγουρα θα ζητήσω να κάνω σαλπιγγογραφία για να ξέρω που βαδίζω.

Link to comment
Share on other sites

Νικκι27 θυμάμαι ότι στην σαλπιγγογραφία σου τα είχαν πει άσχημα τα πράγματα, αλλά τελικά απο την λαπαροσκόπηση είδαν ότι οι σάλπιγγες είναι διαβατές? Ενδέχεται δηλαδή και η σαλπιγγογραφία να δώσει λάθος αποτελέσματα? Αυτό είναι πολύ ευχάριστω πάντως. Συγγνώμη αν σου θυμίζω άσχημα πράγματα, αλλά όλεσ εδώ στην ίδια κατάσταση είμαστε πάνω κάτω και είναι καλό που βοηθάμε η μία την άλλη να αντιμετωπίσει πιο υποψιασμένη και πιο σωστά τα εμπόδια που προκύπτουν.

Το λέω αυτό γιατί δεν ξέρω τι να ζητήσω (όταν και εφόσων απαλλαχτούμε απο τα χλαμύδια)

1)Να κάνω σαλπιγγογραφία?

2)ή μήπως να κάνω κατευθείαν μια διαγνωστική λαπαροσκόπηση έτσι ώστε ότι πρόβλημα υπάρχει να φανεί και να αντιμετωπιστεί (αν αντιμετωπίζεται).

Δεν ξέρω, σκέφτομαι και τον χρόνο (κυρίως όσον αφορά την ψυχολογία μου) και τα λεφτά...Γιατί δεν θέλω να δώσω για σαλπιγγογραφία και τελικά να καταλήξω σε λαπαροσκόπηση και να χάσω και χρόνο και επιπλέον λεφτά.

Είμαι πολυ μπερδεμένη για τις επόμενες κινήσεις μου

Και κάτι άλλο για όποια γνωρίζει: Η σαλπιγγογραφία γίνεται μόνο για να δουν αν είναι διαβατέσ οι σάλπιγγεσ ή γίνεται και για άλλα γυννακολογικά προβλήματα (πολύποδα, σαλπιγγίτιδα κλπ)

και τέλος: margi κουράγιο και υπομονή και θα τα καταφέρουμε. Γιατί εμείς δεν είμαστε ότι κ'ότι. Είμαστε κομάντος....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...