Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Καλημέρα Χριστινάκι!

Όντως χαθήκαμε...... άντε με το καλό να αρχίσεις τις εξετάσεις. Εύχομαι να είναι όλες πάρα πολύ καλές!!

Μόνο μην αγχώνεσαι και προσπάθησε να το ξεχάσεις λίγο τώρα που είναι Χριστούγεννα. Κάνε θετικές σκέψεις κ πράγματα που σε ευχαριστούν. Άσε το άγχος στην άκρη γιατί θα σου δημιουργήσει προβλήματα, στον εαυτό σου πρώτα κ ύστερα στην σχέση σου με τον άντρα σου. Να ξέρεις ότι οι καθυστερήσεις του κύκλου σου μπορεί να εκεί (με εμένα έτσι είχε γίνει για 3-4 μήνες).

Εγώ σήμερα πάω στο γιατρό για υπέρηχο. είμαι στην 10η μέρα και θυμίζω ότι πήρα κλομιφαίνη αυτό το μήνα.

 

Καλημερα κοριτσια .

Χριστινακι με το καλο οι εξετασεις σου! Αφου μπαινεις σιγα σιγα σε διαδικασια , ολο κ κατι καλο θα προκυψει ;)

 

Baby girl Καλα αποτελεσματα για σημερα ! Ειναι το πρωτο ραντεβου για αυτο το μηνα? Αντε να μαθεις τι ψαρακια πιασατε αυτο το μηνα με την κλομιφαινη κ να μας τα πεις!!!!!

 

Κ εγω σημερα το απογευμα εχω ραντεβου με τον γιατρο , ειμαι στην 7η μερα , αλλα απο χτες το βραδυ πεφτει χιονι εδω που ειμαι κ συνεχιζει ολη μερα σημερα . Οποτε θα δω τι θα κανω με το μεταφορικο κομματι του πραγματος (ο γιατρος ειναι 27χλμ μακρια απο εκει που μενω) .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Angelinaki, δυστυχώς κι εμένα η καλλιέργεια αρνητική μου έβγαινε και ήμουν φουλ γεμάτη χλαμύδια στο ενδομήτριο!! Καλό είναι να κάνεις και την άλλη εξέταση, για να είσαι 100% σίγουρη!!!

 

mammy 30 esu sixes kanena symptoma apo ta xlamydia ?? H apo monh sou apofasises na kaneis Kai thn ejetasi apo isto .ti na kanww? O gynaikologos sty synesthse???

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!!!! ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!! ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ!!!! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!!!! ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!! ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ!!!! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ....
Κατά πρώτον συγχαρητήρία, κατα δεύτερον χρόνια πολλά και κατά τρίτον: μας το ξαναλές αυτό που είπες;;;Αλήθεια δεν έχεις καμία σάλπιγγα; και πώς έγινε η σύλληψη; Μήπως, βρε κοριτσάκι μου, σου είχε αφήσει ο γιατρός κα;νένα μικρό κομμάτι σάλπιγγας κι εγινε το θαυματάκι σου; Συγγνώμη που είμαι λίγο δύσπιστη αλλά μου φαίνεται εξωπραγματικό. Οπως και να έχει εγώ σου εύχομαι να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

 

Χρονια πολλά σε όλες τις μονοσαλπιγγούλες! Να σας έχει ο Θεός καλά κορίτσια μου! Βλέπετε πως γίνονται θαύματα πού και πού. Ποιος ξέρει, το επόμενο μπορεί να είμαστε κάποια από εμάς!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και θα υπαρχει κάποιο μικρό κομματάκι ή κάτι... δεν γεννήθηκα χωρίς σάλπιγγες. Τις αφαίρεσα αργοτερα μετά απο εξωμήτρια. Αλλά εμένα το ερώτημά μου στον γιατρό ήταν απο που μπήκε το ωάριο και συνάντησε το σπερματοζωάριο και η απάντησή του δεν με κάλυψε....

Η εγκύμοσύνη δεν πήγε καλά λόγω θρομβοφιλίας... δεν το πρόλαβα νωρίς γιατί δεν πήγαινε το μυαλό μου με τίποτα σε εγκυμοσύνη όταν έβλεπα τις ανωμαλίες της περιόδου... Αλλά μετά απο τρίδυμη γέννα ο πόνος της αποβολής είναι πάντα πιο μαλακός.... να μην σου πω ότι απλά δεν προλαβαίνω να το σκεφτώ... Το θέμα δεν ήταν όμως η εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Το θέμα ήταν ότι απλά ΥΠΗΡΞΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!! εγώ απλά κουφάθηκα και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας σεβόμενη την αγωνία σας και το άγχος που είχα περάσει κι εγώ πριν απο λίγο καιρό!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!! ΚΑΙ 1 ΚΑΙ 2 ΚΑΙ 3 ΜΑΖΙ!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, Αννα, θα σου κάνω δύο ερωτήσεις: πες μου, έχεις τρίδυμα;;;

πες μου, έκανες δύο εξωμήτρια;;;

Βρε κοπέλα μου, τι ακούω τώρα; Καταρχήν, μπράβο σου που έκανες τρία παιδάκια. Να τα χαίρεσαι! Χαρας στο κουράγιο σου. Γραψε μας λίγα λόγια για την δική σου καταπληκτική ( φαντάζομαι ) ιστορία.

Κρίμα που δεν πρόλαβες το θαυματάκι σου ( γιατί ήταν ένα θαυματάκι τελικά!). Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε η συλληψη και από την στιγμή που δεν σου το εξήγησε επαρκώς ο γιατρός, ό,τι και να πούμε οι υπόλοιποι εικασίες θα κάνουμε. Ισως μας κατατοπίσει η mummy που ξέρει τα πάντα.

Φιλια και να προσέχεις τα μικρά σου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Αννα, θα σου κάνω δύο ερωτήσεις: πες μου, έχεις τρίδυμα;;;

πες μου, έκανες δύο εξωμήτρια;;;

Βρε κοπέλα μου, τι ακούω τώρα; Καταρχήν, μπράβο σου που έκανες τρία παιδάκια. Να τα χαίρεσαι! Χαρας στο κουράγιο σου. Γραψε μας λίγα λόγια για την δική σου καταπληκτική ( φαντάζομαι ) ιστορία.

Κρίμα που δεν πρόλαβες το θαυματάκι σου ( γιατί ήταν ένα θαυματάκι τελικά!). Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε η συλληψη και από την στιγμή που δεν σου το εξήγησε επαρκώς ο γιατρός, ό,τι και να πούμε οι υπόλοιποι εικασίες θα κάνουμε. Ισως μας κατατοπίσει η mummy που ξέρει τα πάντα.

Φιλια και να προσέχεις τα μικρά σου!

 

Λοιπόν ναι.

1) Έχω τρίδυμα που στις 7/1 θα κλείσουν τον 1ο χρόνο της ζωής τους. 1 αγοράκι και 2 κοριτσάκια.

2) Έκανα 2 εξωμήτρια (το ένα με ρήξη και άμεση χειρουργική επέμβαση)

στη συνέχεια είχα και μια αποβολή που μετά απο εξετάσεις μου βρήκαν ΝΚ και θρομβοφιλία.

η 4η εγκυμοσύνη όμως κατέληξε πολύ καλά όπως προανέφερα... με 3 παιδάκια μέσα στο σπίτι.

η επόμενη ήταν ένα θαυματάκι το οποίο όμως δυστυχώς δεν πρόλαβα... αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!! Γιατί να μην ξανασυμβεί? Απλά τώρα θα είμαι πιο υποψιασμένη...

Link to comment
Share on other sites

Αννα, με εξωσωματική τα έκανες τα μικρά σου, ε; Πόσες προσπάθειες έκανες αν επιτρέπεται; Το δεύτερο εξωμήτριο πώς έγινε; Τι σου ειχαν πει τότε οι γιατροί;Με το δεύτερο εξωμήτριο έχασες και την δεύτερη σάλπιγγα φαντάζομαι....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται.

Μετά το δεύτερο εξωμήτριο το οποίο δεν ξέρω γιατί έγινε (να σου πω την αλήθεια δεν ρωτάω και πολλά και δεν θυμάμαι και πολλά- προφανώς οι σάλπιγγές μου δεν ήταν καλές εσωτερικά και δεν προχωρούσε σωστά το έμβρυο προς τη μήτρα... δεν θυμάμαι πολλά) έκανα μία εξωσωματική η οποία πήγε καλά. Η σύλληψη έγινε και η πρώτη χοριακή θυμάμαι ήταν πολύ υψηλή οπότε ήταν πιθανό και τότε να ήταν 2.... όμως απέβαλλα πολύ νωρίς (πάλι καλά). Έκανα τις εξετάσεις για τις καθ' έξην αποβολές και μου βρήκαν ΝΚ και θρομβοφιλία. Οπότε έκανα κάποια εμβόλια και πολλές ενέσεις (σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι ενέσεις) και η 2η εξωσωματική μου έδωσε τα τρίδυμα μου. Χαίρομαι πολύ που ο γιατρός μου ήταν cool και με άφησε να τα κρατήσω και τα 3 γιατί ξέρω πολλές περιπτώσεις που οι γιατροί πιέζουν για μερική μείωση... Τωρα ποιον δεν θα είχα, ε?

Το βασικό που μπορώ να σου πω είναι ότι όλα έρχονται... μπορεί λίγο πιο μετά απ' ότι τα εχουμε προγραμματίσει. Γεννηθήκαμε την κατάλληλη εποχή που η επιστήμη μπορεί να κάνει πολλά και να λύσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην υπογονιμότητα. Κι όταν έρθουν τα καλά... ότι άλλο έχει συμβεί πιο πριν το ξεχνάμε. Εγώ ειλικρινά δεν θυμάμαι και πολλά απο τις αποτυχημένες εγκυμοσύνες και το άγχος της αναμονής. Μόνο ότι κάποια στιγμή συνέβησαν... Και γι αυτό έγραψα σ' αυτή τη στήλη. Για να σας πω ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα έρθουν όλα όσα ποθείτε ... εκεί που δεν το περιμένετε....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο! Οταν έρχεται η χαρά μέσα στο σπίτι σου γιατί να θυμάσαι τα κακά;;Εμένα δυόμισι χρόνια μετά το εξωμήτριο δεν έχει μπει στο σπίτι μου παρά μόνο προβλήματα- προβλήματα- προβλήματα. Βαρέθηκα πια.....Είναι και το οικονομικό που με λυγίζει και δεν με αφήνει να πάρω τις αποφάσεις που θα ήθελα να πάρω. Να σου πω ποιες είναι αυτές; Να πήγαινα σε ένα καλό γιατρό ειδικευμένο στην εξωσωματική και να κάνω μία και αν δεν πετύχει δεύτερη και τρίτη προσπάθεια εξωσ. Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω, γιαυτό σκέφτομαι να πάω σε δημόσιο νοσοκ κι ό,τι γίνει. Σκέφτομαι την άλλη εβδομάδα να δω έναν γιατρό στο πανεπ.Ιωαννίνων και να δω τι θα κάνω....Κι εκεί χρειάζονται λεφτά. Τι να πεις...όπου φτωχός κι η μοίρα του, τελικά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω απόλυτα. Εμάς για να καταλήξουμε εδω μας φύγανε πάνω απο 10.000? (2 εξωσωματικές, εξετάσεις, χειρουργεία, γέννα) όλα σε ιδιωτικά νοσοκομεία αναγκαστικά. Εγώ ήμουν υπέρ του δημοσίου, δεν ήμουν ψωνάρα που να θέλω ξενοδοχείο για να γεννήσω αλλά αναγκαστικά διαλέγεις έναν καλό γιατρό που θα σου φέρει το αποτέλεσμα που θέλεις, κι αυτό βέβαια το πληρώνεις!!! Τα οποία βέβαια λεφτά και φυσικά δεν είχαμε... ακόμη τα ξεχρεώνουμε.... (Και πάλι καλά λίγα μας πήραν οι γιατροί!)

Υπομονή!!!! Σίγουρα φτάνεις σε ένα σημείο που νομίζεις ότι δεν αντέχεις άλλο... Όμως χαλάρωσε και όλα θα γίνουν !

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα σημερα σαλπιγγογραφια..πονεσα ενιωθα οτι θα σβησω ναι μεν ηταν πονοι περιοδου αλλα ενιωθα οτι χανομαι απο τη ζαλαδα...αλλα αυτο δεν ειναι το χειροτερο..το χειροτερο ειναι οτι η μια μου σαλπιγγα ειναι τελειως κλειστη..και η αλλη ναι μεν εχει καποια μικρη διαβατοτητα αλλα το μηκος της-μακρος της ειναι πολυ μεγαλο και δυσκολευει τα πραγματα ακομα περισσοτερο.Ο γιατρος μου επαθε πλακα,με τετοια καλη κλινικη εικονα που ειχω,με εξετασεις ολες καθαρες,χωρις κανενα χειρουργειο στη ζωη μου,πιστευε οτι ειναι θεμα μηνων να μεινω εγκυος.Κοριτσια τρελαθηκα με επιασαν τα κλαματα,καταλαβα οτι κατι συμβαινει στη μεση της εξέτασης οταν ο γιατρος μου με ρωτησε αν ειχα ποτε σαλπιγγιτιδα,του ειπα ποτε,ποτε δεν ειχα διαπιστωμενη σαλπιγγιτιδα και παντα ημουν απολυτα τυπικη στον γυναικολογικο ελεγχο,τεστ παπ-καλλιεργειες κολπικου υγρου-υπερηχος παντα ολα πολυ καλα,ακομα και τωρα η pcr σε ιστο περιοδου αρνητικη για χλαμυδια.Με επιασαν τα κλαματα δεν μπορουσα να σταματησω μας μιλησε ο γιατρος για εξωσωματικη..χωρις να αποκλειει βεβαια και καποιο θαυμα!(σαν θαυμα το αναφερω εγω αυτος προσπαθουσε να μας δωσει κουραγιο με διαφορα λογια και πως τιποτα δεν τελειωσε)παντως με παραπεμπει πλεον σε αλλον γιατρο..τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!!!! ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!! ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ!!!! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ....

 

Αννα μονο που δεν εκλαψα απο συγκινηση απο την ιστορια σου!!!!!! Ειναι μεγαλη ελπιδα να το ακουμε αυτο , ειδικα εμεις που υπολοιπομαστε μια (τουλαχιστον) σαλπιγγα...

 

κοριτσια εκανα σημερα σαλπιγγογραφια..πονεσα ενιωθα οτι θα σβησω ναι μεν ηταν πονοι περιοδου αλλα ενιωθα οτι χανομαι απο τη ζαλαδα...αλλα αυτο δεν ειναι το χειροτερο..το χειροτερο ειναι οτι η μια μου σαλπιγγα ειναι τελειως κλειστη..και η αλλη ναι μεν εχει καποια μικρη διαβατοτητα αλλα το μηκος της-μακρος της ειναι πολυ μεγαλο και δυσκολευει τα πραγματα ακομα περισσοτερο.Ο γιατρος μου επαθε πλακα,με τετοια καλη κλινικη εικονα που ειχω,με εξετασεις ολες καθαρες,χωρις κανενα χειρουργειο στη ζωη μου,πιστευε οτι ειναι θεμα μηνων να μεινω εγκυος.Κοριτσια τρελαθηκα με επιασαν τα κλαματα,καταλαβα οτι κατι συμβαινει στη μεση της εξέτασης οταν ο γιατρος μου με ρωτησε αν ειχα ποτε σαλπιγγιτιδα,του ειπα ποτε,ποτε δεν ειχα διαπιστωμενη σαλπιγγιτιδα και παντα ημουν απολυτα τυπικη στον γυναικολογικο ελεγχο,τεστ παπ-καλλιεργειες κολπικου υγρου-υπερηχος παντα ολα πολυ καλα,ακομα και τωρα η pcr σε ιστο περιοδου αρνητικη για χλαμυδια.Με επιασαν τα κλαματα δεν μπορουσα να σταματησω μας μιλησε ο γιατρος για εξωσωματικη..χωρις να αποκλειει βεβαια και καποιο θαυμα!(σαν θαυμα το αναφερω εγω αυτος προσπαθουσε να μας δωσει κουραγιο με διαφορα λογια και πως τιποτα δεν τελειωσε)παντως με παραπεμπει πλεον σε αλλον γιατρο..τι να πω?

 

Niki27 πολλες φορες οι γυναικες δεν αντιλαμβανονται μια σαλπιγγιτιδα . Ουτε φαινεται απο πουθενα . Την δικη μου κλειστη σαλπιγγα την προκαλεσαν συμφυσεις απο σκωλικοειδιτιδα . Μηπως κ σε σενα επαιξε ρολο κατι τετοιο? Κ σε μενα μιλησαν για εξωσωματικη , αλλα δεν το βαζω κατω . Δεν λεω σε σενα ισως να ειναι ενα εξτρα εμποδιο το μεγαλο μηκος της αλλη ανοιχτης σαλπιγγας , αλλα μηπως να επαιρνες κ δευτερη γνωμη?

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

katerina2512 σιγουρα δεν θα το βαλω κατω,ασχετα αν ακομα μου ειναι δυσκολο να πιστεψω αυτο που συμβαινει.Θα παω να παρω γνωμη κι απο αλλο γιατρο την αλλη εβδομαδα.Το μονο χειρουργειο που εχω κανει ειναι αφαιρεση σε αμυγδαλες,τιποτα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Niki27 το ξερω οτι σου ηρθε νταγκ! στο κεφαλι ολο αυτο , αλλα σκεψου οτι ευτυχως σε φωτισε ο Θεος κ την εκανες την εξεταση . Διοτι εμενα που εχω κ πολυκυστικες , σχεδον με σβαρνισαν να παω να την κανω την ρημαδα . Κ εγω πιστευα οτι δεν υπαρχει προβλημα κ οτι τζαμπα θα με κανουν να πονεσω . Να ομως που ειχα αδικο κ η δεξια ειναι βουλωμενη! Κ σκεψου οτι ηταν εκεινη την περιοδο να αρχισω σπερματεγχυσεις...Αν δεν την εκανα θα προσπαθουσα , θα ηλπιζα κ θα πληρωνα ενα σκασμο λεφτα για καθε μηνα σπερματεγχυσης , ενω στην ουσια απο την δεξια πλευρα δεν εχω καμια πιθανοτητα να πιασω !

Συμφιλιωσου λοιπον με την ιδεα , βαλε κατω τα ψυχολογικα κ χρηματικα σου αποθεματα κ πραξε αναλογως . ;)

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki27 το ξερω οτι σου ηρθε νταγκ! στο κεφαλι ολο αυτο , αλλα σκεψου οτι ευτυχως σε φωτισε ο Θεος κ την εκανες την εξεταση . Διοτι εμενα που εχω κ πολυκυστικες , σχεδον με σβαρνισαν να παω να την κανω την ρημαδα . Κ εγω πιστευα οτι δεν υπαρχει προβλημα κ οτι τζαμπα θα με κανουν να πονεσω . Να ομως που ειχα αδικο κ η δεξια ειναι βουλωμενη! Κ σκεψου οτι ηταν εκεινη την περιοδο να αρχισω σπερματεγχυσεις...Αν δεν την εκανα θα προσπαθουσα , θα ηλπιζα κ θα πληρωνα ενα σκασμο λεφτα για καθε μηνα σπερματεγχυσης , ενω στην ουσια απο την δεξια πλευρα δεν εχω καμια πιθανοτητα να πιασω !

Συμφιλιωσου λοιπον με την ιδεα , βαλε κατω τα ψυχολογικα κ χρηματικα σου αποθεματα κ πραξε αναλογως . ;)

 

katerina2512 ευτυχως δε λες τιποτα γιατι προσπαθουσαμε ενα χρονο με πολυ καλο σπερμα ο συζυγος και εγω κανενα θεμα ολα τελεια μου ελεγαν ολοι οι γιατροι γιατι δεν πηγα μονο σε εναν..ακομα κι ο δικος μου ο γιατρος ηταν της αποψης οτι τζαμπα θα ταλαιπωρηθω γιατι δεν θα εχω τιποτα και ελεγε να παμε σε σπερματεγχυση, και παλι καλα που επεμεινα να την κανω.Πραγματικα δεν εχει σημασια για καμια μας πως θα αποκτησουμε το παιδακι μας αρκει να εχουμε πιστη και υπομονη.

Την Τριτη θα παω σε αλλον γιατρο ποιο ειδικο για την περιπτωση γιατι ο δικος μου δεν μπορει να κανει κατι αλλο αυτη τη στιγμη..Δεν θα το βαλω κατω..καμια μας δεν πρεπει να το κανει αυτο.Σε ευχαριστω πολυ και ευχομαι το 2012 να εχουμε πολλα ευχαριστα και να εχεις κι εσυ πιστη και υπομονη..ολα θα γινουν

Link to comment
Share on other sites

Νίκη 27 και γω πρόσφατα έκανα σαλπιγγογραφια και μπορώ να καταλάβω για τον πόνο που λες, έτρεμα ολόκληρη από τον πόνο. Τελ/σπα το αποτέλεσμα ήταν ότι η μοναδική μου σαλπιγγα είναι καλή !!!!!! Άλλα.... Γιατί δεν μένω έγκυος εδώ και δυο χρόνια που προσπαθώ μετά το εξωμητειο ?????? οεοοοοο????

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα παίρνω τα χάπια για πρόκληση οωρηξιας για έξι μήνες και αν δεν μείνω θα πάμε για εξωσωματικη!!!!!!

 

εγώ να πω την αλήθεια έχω τόσο κουραστεί ψυχολογικά που θέλω να πάω αμέσως για εξωσωματικη•

 

Εσείς τι λέτε ???? Δεν αντέχω άλλο αυτό το μαρτύριο κάθε φορά να εφευρισκω ΄΄συμτωματά΄΄ εγκυμοσύνης και πάντα η περίοδος να με διαψεύδει !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκη 27 και γω πρόσφατα έκανα σαλπιγγογραφια και μπορώ να καταλάβω για τον πόνο που λες, έτρεμα ολόκληρη από τον πόνο. Τελ/σπα το αποτέλεσμα ήταν ότι η μοναδική μου σαλπιγγα είναι καλή !!!!!! Άλλα.... Γιατί δεν μένω έγκυος εδώ και δυο χρόνια που προσπαθώ μετά το εξωμητειο ?????? οεοοοοο????

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα παίρνω τα χάπια για πρόκληση οωρηξιας για έξι μήνες και αν δεν μείνω θα πάμε για εξωσωματικη!!!!!!

 

εγώ να πω την αλήθεια έχω τόσο κουραστεί ψυχολογικά που θέλω να πάω αμέσως για εξωσωματικη•

 

Εσείς τι λέτε ???? Δεν αντέχω άλλο αυτό το μαρτύριο κάθε φορά να εφευρισκω ΄΄συμτωματά΄΄ εγκυμοσύνης και πάντα η περίοδος να με διαψεύδει !!!!!

 

Ποσο δικιο εχεις Angelinaki!

Αυτο με τα συμπτωματα σε τσακιζει πραγματικα . Απο την αλλη ομως - κ μιλαω μονο για μενα - το χειροτερο μου ειναι να ξερω οτι ολα αυτα που νιωθω προερχονται απο τα utrogestan . Κ προσπαθω να τα αγνοησω , αλλα ολο κ καποιο απο αυτα τα συμπτωματα μου δινει ελπιδα για κατι που δεν υπαρχει...

 

Τελοσπαντων στο ερωτημα σου τωρα . Τα ιδια μου ειχε πει κ ο εξωσωματικος που πηγα τον Μαη : 6 μηνες προσπαθεια με κλομιφαινη κ μετα εξωσωματικη ή συμφυσιολυση . Αν αγχωθω σε οποοιδηποτε σημειο αυτου του χρονικου διαστηματος μου ειπε να παω κατευθειαν για εξωσωματικη . Αλλα εγω δεν θελω ή μαλλον δεν μπορω προς το παρον . Οποτε θα εξαντλησω κ τους επομενους 3 κυκλους που μου μενουν (χωρις αυτον που διανυω) κ μετα βλεπουμε. Εσυ αν νομιζεις οτι αυτη τη στιγη δεν σε εξυπηρετει αλλο το να προσπαθεις με χαπια προχωρα το . Αν μπορεις κ σε παιρνει οικονομικα κ ψυχολογικα καντο .

 

Παντως σημερα γυρισα στο σπιτι μου απο μια επισκεψη κ εχω αναμεικτα συναισθηματα . Πηγα σε μια παλια συναδελφο που τωρα μπηκε στον μηνα της . Ειχε μεινει εγκυος 1 μηνα πριν απο εμενα . Κ αυτη με μια σαλπιγγα κ μια ωοθηκη λογω κυστης . Εκανε χειρουργειο πριν 4 χρονια κ τοτε της ειχαν αφαιρεσει κ την ωοθηκη κ την σαλπιγγα . Ειχε μεινει εγκυος πριν 2 χρονια αλλα παλινδρομησε . Τωρα που ξαναεμεινε εγκυος ενω προσπαθουσε για 7 μηνες κ αγχωνοταν , στο τελος ειπε "αι στο καλο. Δεν προσπαθω αλλο . Αν ειναι να μην κανω παιδι ας μην κανω" . Θυμαμαι που μου το ελεγε στο τηλεφωνο . Κ τον επομενο μηνα εμεινε....

Απο την μια για μια ακομη φορα καταλαβα ποσο ασχημο εμποδιο ειναι το αγχος . Απο την αλλη με επιασε ενα σφιξιμο γιατι θα μπορουσε αυτη η συναντηση να ειχε δυο φουσκοκοιλιτσες σημερα που θα ανταλασσαν χαρουμενες τις εντυπωσεις τους , αν το νινι μου δεν παλινδρομουσε.

 

Μακαρι να ελθει μια εγκυμοσυνη να μου απαλυνει τον πονο της προηγουμενης αποτυχημενης . Το ξερω οτι δεν θα ειναι το ιδιο μωρακι , το ξερω οτι δεν θα το ξεχασω ποτε , αλλα τουλαχιστον θα παρηγορηθω οτι το προηγουμενο σπορακι μου βοηθησε κ εδειξε τον δρομο να ερθει το νεο μου σπορακι να με βρει :cry:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, θα έρθει και η δική σου η στιγμή! Από την φίλη σου να αντλεις δύναμη μόνο και κουράγιο γιατι πέρασε πολλά και τα κατάφερε! Ετσι θα τα καταφέρεις κι εσύ, κι εγώ, κι όλες μας!

Οσο για μένα, είπα να δω έναν γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου που κάνει εξωσωματικές. Δεν ξέρω πολλά για αυτόν. Από μία κοπέλα εδώ εμαθα ότι είναι καλός. Θα πάω την Πέμπτη να δω τι θα μου προτείνει. Και λέω, αν τελικά μου αρέσει ως γιατρός, να κάνω μια προσπάθεια εξωσωματικής από την Ανοιξη και μετά, έστω και σε δημόσιο, αφού δεν έχουμε λεφτά για ιδιωτικό....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Νίκη 27 και γω πρόσφατα έκανα σαλπιγγογραφια και μπορώ να καταλάβω για τον πόνο που λες, έτρεμα ολόκληρη από τον πόνο. Τελ/σπα το αποτέλεσμα ήταν ότι η μοναδική μου σαλπιγγα είναι καλή !!!!!! Άλλα.... Γιατί δεν μένω έγκυος εδώ και δυο χρόνια που προσπαθώ μετά το εξωμητειο ?????? οεοοοοο????

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα παίρνω τα χάπια για πρόκληση οωρηξιας για έξι μήνες και αν δεν μείνω θα πάμε για εξωσωματικη!!!!!!

 

εγώ να πω την αλήθεια έχω τόσο κουραστεί ψυχολογικά που θέλω να πάω αμέσως για εξωσωματικη•

 

Εσείς τι λέτε ???? Δεν αντέχω άλλο αυτό το μαρτύριο κάθε φορά να εφευρισκω ΄΄συμτωματά΄΄ και πάντα η περίοδος να με!!!!!

 

Angelinaki3, για μια ακομα φορα θα πω για να το ακουσω κι εγω πως πρεπει να εχουμε πιστη και υπομονη αλλα πρωτα απ ολα θα πρεπει να ειμαστε ηρεμες κατι που και για μενα ειναι πολυ δυσκολο λογω της ασθενειας του πατερα μου και τις δυσκολες καταστασεις που περνα εδω κι εναμιση χρονο δηλ αμεσως μετα το γαμο μου..αλλα φυσικα και το αγχος το δικο μου που δεν εμενα εγκυος και ηθελα και θελω τοσο πολυ να προλαβω να του χαρισω ενα εγγονακι..οσο αναφορα εσενα προσπαθησε να εισαι ηρεμη, ακομα και το ενδεχομενο της εξωσωματικης δεν πρεπει να τρομαζει καμια μας,ευτυχως που εχει προχωρησει η επιστημη και με τον ενα η τον αλλον τροπο θα μεινουμε εγκυες.Ποσο χρονων εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι και γω σαν και σας. Μετά την σαλπιγγογραφία ανακάλυψα ότι η αριστερή μου σάλπιγγα ήταν τελείως φραγμένη και η δεξιά με μερική διαβατότητα και συμφύσεις. Στην ουσία έχω μια σάλπιγγα και αυτή σε κακά χάλια.

Επαθα πατατράκ.... Εκλαιγα συνέχεια και σκέφτόμουν απίθανα πράγματα. Η γιατρός μου είπε πως η εξέταση προκαλέι πρόσκαιρη διάνοιξη για 3-4 μήνες και γι'αυτό να προσπαθούσαμε γερά. Τον πρώτο κύκλο τον χάσαμε γιατί όλο έκλαιγα αλλά τον δεύτερο τα καταφέραμε και τώρα έχω ένα μπέμπη 8 μηνών :D. Η γιατρός μου είπε την χαρακτηριστική φράση "ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ;"

NIKI27 νιώθω πως σου ήρθε το αποτέλεσμα αλλά μην το βάζεις κάτω. Εγώ είχα και πρόβλημα στον τράχηλο που λόγω μιας επέμβασης για αλλοιώσεις απο HPV είχε μικρίνει και εμπόδιζε τα σπερματοζωάρια να περάσουν (αυτός ήταν ακόμα ένας λόγος που "πέθανα" στην σαλπιγγογραφία).

 

Ξέρω πως όσο και αν σας λένε να μην αγχώνεστε και να μην μετράτε μέρες αυτό δεν γίνεται. Σκεφτείτε κάποιους λόγους όμως που μια εγκυμοσύνη θα σας δυσκόλευε τώρα. Εγω έτσι έλεγα.... Είχα μια μετακόμιση και έλεγα "ας είναι, θα κάνουμε την μετακόμιση με την ησυχία μας και μετά θα ξεκινήσουμε για εξωσωματική".

 

Εδώ μέσα βρήκα παρέα στο προβλημά μου και σας έχω συνέχεια στο μυαλό μου σαν φίλες μου. Εύχομαι σύντομα να ακούσω τα χαμπέρια σας....:wink: Είμαι σίγουρη ότι καμιά δεν θα μείνει παραπονεμένη. Πολλά φιλιά και καλή χρονιά να έχουμε.:lol:

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι και γω σαν και σας. Μετά την σαλπιγγογραφία ανακάλυψα ότι η αριστερή μου σάλπιγγα ήταν τελείως φραγμένη και η δεξιά με μερική διαβατότητα και συμφύσεις. Στην ουσία έχω μια σάλπιγγα και αυτή σε κακά χάλια.

Επαθα πατατράκ.... Εκλαιγα συνέχεια και σκέφτόμουν απίθανα πράγματα. Η γιατρός μου είπε πως η εξέταση προκαλέι πρόσκαιρη διάνοιξη για 3-4 μήνες και γι'αυτό να προσπαθούσαμε γερά. Τον πρώτο κύκλο τον χάσαμε γιατί όλο έκλαιγα αλλά τον δεύτερο τα καταφέραμε και τώρα έχω ένα μπέμπη 8 μηνών :D. Η γιατρός μου είπε την χαρακτηριστική φράση "ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ;"

NIKI27 νιώθω πως σου ήρθε το αποτέλεσμα αλλά μην το βάζεις κάτω. Εγώ είχα και πρόβλημα στον τράχηλο που λόγω μιας επέμβασης για αλλοιώσεις απο HPV είχε μικρίνει και εμπόδιζε τα σπερματοζωάρια να περάσουν (αυτός ήταν ακόμα ένας λόγος που "πέθανα" στην σαλπιγγογρα

Ξέρω πως όσο και αν σας λένε να μην αγχώνεστε και να μην μετράτε μέρες αυτό δεν γίνεται. Σκεφτείτε κάποιους λόγους όμως που μια εγκυμοσύνη θα σας δυσκόλευε τώρα. Εγω έτσι έλεγα.... Είχα μια μετακόμιση και έλεγα "ας είναι, θα κάνουμε την μετακόμιση με την ησυχία μας και μετά θα ξεκινήσουμε για εξωσωματική".

 

Εδώ μέσα βρήκα παρέα στο προβλημά μου και σας έχω συνέχεια στο μυαλό μου σαν φίλες μου. Εύχομαι σύντομα να ακούσω τα χαμπέρια σας....:wink: Είμαι σίγουρη ότι καμιά δεν θα μείνει παραπονεμένη. Πολλά φιλιά και καλή χρονιά να έχουμε.:lol:

 

 

Κοπελα μου πολυ ενθαρυντικο το μηνυμα σου,ειναι σαν βλεπω εμενα με αυτα που λες και μενα αυτος ο μηνας λογω ψυχολογιας χαθηκε.Εμενα την Τριτη θα με δει αλλος γιατρος και μετα θα εχω πιο ολοκληρωμενη εικονα για το τι γινετε απο εδω και περα.Σε φιλω να χαιρεσαι το παιδακι σου και να εχετε υγεια.Καλη χρονια να εχουμε

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά σε όλες! Αποφάσισα να συμμετάσχω στο συγκεκριμένο υπόμνημα γιατί θεωρώ ότι είναι αυτό που είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου. Μετά από 11 μήνες προσπαθειών για σύλληψη ξεκινήσαμε τις εξετάσεις απο τον σύζυγο. Αν και το σπερμοδιάγραμμα ήταν φυσιολογικό στην καλλιέργεια, ήταν θετικός σε χλαμύδια. Μετά απο επίσκεψη στον γυνναικολόγο μου μας συνέστησε αγωγή με αντιβιωτικά και εκ νέου προσπάθειες.... Το θέμα είναι ότι εγώ έχω πανικοβληθεί λίγο, ιδιαίτερα αφού διάβασα τι προκαλούν τα χλαμύδια στις σάλπιγγες.

Αν έχει κάποια σχετική εμπειρία θα ήταν εύκολο να μου απαντήσει στα παρακάτω?

1) Υπάρχει περίπτωση να έχω πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά στις σάλπιγγες χωρίς να έχω καταλάβει τίποτα?

2) Αν έχουν προκληθεί συμφύσεις η αντιβίωση βελτιώνει και την διαβατότητα των σαλπίγγων?

Ο γυνναικολόγος μου, μου είπε να πάρω πρώτα την αντιβίωση, να συνεχίσουμε και κάποιους μήνες ακόμη και μετά να προχωρήσουμε σε σαλπιγγογραφία. Αν και εγώ είχα προετοιμαστεί να την κάνω κατευθείαν...

anyway...αν και ο γυνναικολόγος με καθησύχασε, θα με βοηθούσε πολύ να ακούσω και κάποιον με σχετική εμπειρία, έτσι ώστε να μην χάνω χρόνο τζάμπα και να την κάνω την σαλπιγγογραφία το συντομότερο δυνατόν, διότι αυτή η ήττα που τρώω κάθε μήνα δεν παλεύεται......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...