Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κορίτσια το κέφι σας μου έφτιαξε τη διάθεση!!!:P:p:p

Σας χάρηκα πολύ...Τι διάλογος...:D

Κaterina2512 είσαι φανταστική...Τι κέφι...Με χαλάρωσες απίστευτα...ευχαριστώ...Χαχαχα...ακόμη γελάω...Σατίρισες όλο το ιατρικό προσωπικό όπως του άξιζε. Ε! Ναί! Είναι πολύ καίριο συχνά-πυκνά να τους βλέπουμε και έτσι, γιατί δεν αντέχει κανείς διαφορετικά...Μπράβο για το κουράγιο σου και τη διάθεσή σου...:D Θα σου έρθει το νινι...δεν υπάρχει περίπτωση...:-P

 

Lucciola, ξεπέρνα την απογοήτευση και πάρε τη γνώμη ενός γιατρού που να μπορείς να εμπιστευτείς, και όλα θα πάνε καλά...;)

 

Fofi35...χαίρομαι πολύ που πέρασες όμορφα....Να σου συμβεί αυτή τη φορά...στο εύχομαι πολύ!!!!!! Και μ'αρέσει που έχεις το σχέδιο έτοιμο, σε περίπτωση που δεν...Ναι! Ναι!

Θα αποδείξουμε ότι είναι στο χέρι μας...;)

Όσο για μένα Ενέδωσα...ενέδωσα (άλλωστε είναι τόσο ευχάριστο το άτιμο)και συνεχίζω να ενδίδω...Ααααχχχχ....

 

Κaterina2512 εύχομαι κι εγώ ο καινούργιος γιατρός να με διαφωτίσει αλλά μέχρι τότε...και όσο η neraidoula θα τινάζει το ραβδάκι της και θα μας στέλνει τη μπεμπεδονεραιδόσκονή της (τέλειο!!!!:lol:)...κάτι μπορεί να γίνει εδώ μέσα...το αισθάνομαι...;) Χι...χι...χι...

 

Φιλιά σε όλες και...απάνω του...

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι που θα κατσω να σκασω! Παντα με τους γιατρους ημουνα ανετη λογω φυσης , αλλα απο τοτε που σπουδασα κ αρχισα να δουλευω στον χωρο της υγειας , τους απομυθοποιησα εντελως . Ανθρωποι ειναι κ αυτοι . Κ δεν με νοιαζει κιολας αν νομιζουν οι ιδιοι τους οτι ειναι το Α και το Ω . Εγω ακουω ποιο ειναι το προβλημα κ ποιες θεραπειες μου προτεινουν. Εφαρμοζω την καθε θεραπεια κ ξεμπερδευω . Ακομη κ για προβληματα που ειναι χρονια , απλα αλλαζεις τροπο ζωης κ το παλευεις . Τελος .

 

Σαμπως αμα γκρινιαξω η στεναχωρηθω θα περασει το προβλημα? Αμ δε...

Γι' αυτο σας λεω ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ . Ειμαστε καλα , δεν ποναμε , δεν μας λειπει κατι σωματικα , κινητρο για να αγωνιστουμε εχουμε . Αρα βουρ στον πατσααααααα!!!!!!!!!!!!

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω...

Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι...χρειάζεται άλλωστε να μπορούμε να δίνουμε δύναμη στο εαυτό μας και στους άλλους...

Είναι το καλύτερο!!!....Και το χούμορ μας επίσης...

 

Ευχές για όλες:rolleyes:

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε 1500 ολα για την λαμπαροσκοπιση και μου ειπε οτι υπαρχει και περιπτωση να καλυψει και κατι το ΙΚΑ. τι λετε; μουφες;

 

Καλημέρα σε όλες!!!!!

 

lucciola εγώ την επέμβαση για την αφαίρεση της σάλπιγγας λόγω του εξωμητρίου την έκανα λαπαροσκοπικά και μου στοίχισε (πρίν 13 μήνες) περίπου 2800 (1200 το μαιευτήριο και 1600 ο γιατρός) γιατί έκανα και μία διανυκτέρευση. Σε πληροφορώ οτι το ΙΚΑ μου έδωσε πίσω μόλις 137 Euro (ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!!). Θα είχα πάρει τελικά περισσότερα αν τα είχα βάλει στα ιατρικά έξοδα της φορολογικής μου δήλωσης:?. Άσε αν περιμένεις απο το ΙΚΑ σώθηκες. Καλύτερα να το ψάξεις λίγο πρίν καταθέσεις τα χαρτιά στο ΙΚΑ για να δείς τι σε συμφέρει καλύτερα. Πάντως η τιμή είναι μία χαρα (εγώ ειχα κάνει και αφαίρεση της σάλπιγγας και μίας κύστης ενδομητρίωσης που είχα και ιστολογική και παράλληλα ελέγξανε τη διαβατότητα της άλλης σάλπιγγας γι΄αυτό πήγε τόσο). Καλή τύχη!!!!!

 

Υπόλοιπα γλυκά μου κορίτσια δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει αλλα "παίζει" πολύ αισιοδοξία τελευταίως στο τόπικ. Τυχαίο; Δεν νομίζω... Κάτι θα παίξει μέχρι τις γιορτές να μου το θυμηθείτε:wink:

 

Whispering η αλήθεια είναι οτι για τα πάντα προσπαθώ να έχω ένα plan B ακόμα και c για να ξέρω που πατάω. Αν έρθει η ώρα να μπώ στο δίλλημα για να το βάλω σε εφαρμογή (που μακάρι να μην χρειαστεί!) θα κάνω ένα δημοψήφισμα :lol: που είναι και της μόδας εδώ στο τόπικ!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες μου γεια σας!

 

Ναι λοιπον ! Επιτελους εκατσα μολις τωρα στον...πωπο μου , απο τις 10 το πρωι που γυρναω στους γιατρους !!!

 

Τα νεα μου ειναι 1) απο τον γυναικολογο : τα ωοθυλακια απο την αριστερη καλη πλευρα υπεστρεψαν οπως ηταν αναμενομενο . Τα αλλα 4 απο την δεξια οσο πανε κ ανθιζουν κ τελικα θα τα σκασουμε για να μην κανω κανενα κυστικό . Το Σαββατο θα ειναι η μερα μας αλλα θα το παρω πολυυυ χαλαρα γτ δεν πιστευω οτι θα επιτευχθει εγκυμοσυνη . 2) Η αιματολογος επιμενει στην διαγνωση της για μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο κ μου εγραψε κ Neurobion διοτι φανηκε οτι η Βιταμινη Β12 πηρε κατα πολυ την κατιουσα. Μου εγραψε απο τωρα τις εξετασεις που θελει να κανω οταν με το καλο μεινω , καθως κ τις αντιπηκτικες να τις εχω στο σπιτι απο τωρα για παν ενδεχομενο 3) Η ρευματολογος μετα απο επανεξεταση κ μελετη των νεων μου εξετασεων μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα εχω οροαρνητικη σπονδυλοαρθριτιδα . Με εβαλε να επαναλαβω καποιες απο τις εξετασεις μεσα στο προσεχες διαστημα οποτε μπορεσω (οικονομικα) κ στα καπακια να αρχισω κορτιζονη , ασβεστιο κ Βιταμινη D . Για την σκληροδερμια μου ειπε επειδη δεν εχω συμπτωματα , να μην το σκεφτομαι μεν , αλλα αμα δω περιεργα συμπτωματα να την ειδοποιησω παραυτα .

 

Κατα τα αλλα ολα καλα κ επιτελους αρχιζω να χαλαρωνω . Εχω τον συζυγο σε αναμονη κ "νηστεια" για τις 3 ημερες που απαιτουνται πριν την προσπαθεια κ ο καημενουλης με κοιταει με ενα κουταβισιο βλεμμα αλλο πραμα. Κανω πως δεν το βλεπω...

 

Εσεις πως ειστε? Ηθικο? Ελπιζω ακμαιοτατοοοοο :D

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια...σήμερα έχουμε κι εμείς κάποια ευχάριστα νέα...πήραμε τη δεύτερη καλλιέργεια σπέρματος του άντρα μου και έδειξε αρνητική σε όλα...τα παλιοχλαμύδια φύγανε όπως φαίνεται... ευτυχώς με μόνο 10 μέρες θεραπείας...Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάει στο γυν/λόγο για τεστ παπ και μου είπε να κάνουμε και καλλιέργεια κολπικού υγρού έτσι για να είμαστε σίγουροι οτι είναι όλα οκ...οπότε αναμονή άλλη μια εβδομάδα μέχρι να βγούν και τα δικά μου αποτελέσματα...αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι: ποιά είναι η πιό αξιόπιστη εξέταση στη γυναίκα για τα χλαμύδια? η καλλιέργεια κολπικού υγρού ή δείγμα από τον ιστό περιόδου?

 

Κατερινα2512 κι έμενα ο αιματολόγος μου μου συνέστησε neurobion (3 ανα ημέρα) είχα κι εγώ β12 χαμηλή...επιδημία έπεσε??? πάντως μου έχουν κάνει πολύ καλό γιατί από την ημέρα που τα ξεκίνησα (σορυ γι αυτό που θα πω) πάω τουαλέτα κάθε μέρα...είχα ένα ψιλοθεματάκι με αυτό...και αισθάνομαι πολύ καλυτερα....αυτό με το ρευματολόγο δεν το κατάλαβα τι ακριβώς είχες???παίζει ρόλο σε περίπτωση κύησης? σόρυ για την ερώτηση αν θέλεις μου απαντάς..

Link to comment
Share on other sites

eimaiok τελεια τα νεα σου . Ενας στοχος την φορα ειναι αρκετος για να πανηγυριζεις . Σε καταλαβαινω απολυτα γτ κ εγω το ιδιο αγχος ειχα , διοτι πριν απο κανα 2-3 βδομαδες ξεμπερδεψαμε κ εμεις με το ουρεοπλασμα (αρνητικοι πλεον κ οι 2 μας) . πισης κ εγω εκανα τεστ παπ κ χτες εμαθα οτι ολα ειναι μια χαρα . Παει κ αυτο το αγχος . Του χρονου με υγεία ξανα. Οσο για την εξεταση που ενδεικνυται κ εγω οταν το εψαχνα επεσα πανω στην εξεταση ιστου περιοδου . Αλλα προσωπικη κ επαγγελματικη μου γνωμη υστερα απο τοσο ψαξιμο , ειναι να καταφευγουν οι γυναικες σε αυτη την λυση μονο οταν εχουν υποψια οτι οι σαλπιγγες τους ειναι βουλωμενες απο χλαμυδια . Αλλιως πιστευω οτι η απλη καλλιεργεια (με ληψη κ απο τον ενδοτραχηλο απαραιτητα) σε καλυπτει . Εσυ εχεις βουλωμενη σαλπιγγα ? Κ αν ναι απο τι ? Αν θες μου απαντας βεβαιως...

 

Για την Β12 υπαρχουν 3 βασικοι λογοι ελειψης . Απο τους πιο απλους στου πιο σοβαρους :

1. Ανθρωποι που εχουν προβλημα με το στομαχι (πχ καποιο ειδος γαστριτιδας) συνηθως εχουν μειωμενη απορροφηση της Β12 αρα κ ελλεψη της

2. Ασθενεις που παιρνουν μετφορμινη (το γνωστο σε καποιες απο εμας Glucophage) . Η μετφορμινη ειναι φαρμακο για διαβητικους κ για οσες γυναικες εχουν αντισταση στην ινσουλινη λογω πολυκυστικων ωοθηκων . Ερευνες εχουν δειξει οτι μεχρι κ 30% των ασθενων που παιρνουν για χρονια το συγκεκριμενο φαρμακο πορει να εμφανισουν ελλειψη Β12.

3.Σε όσους εχουν συνηθως μεταλαξεις στον παραγοντα MTHFR , ειτε στον 697 ειτε στον 1298 , παρατηρουνται μειωμενα επιπεδα B12 , B6 καθως κ φυλικου οξεος (η αλλιως Β9) . Η ελλειψεις αυτες συμβαλουν στην αυξηση μιας ουσιας που ονομαζεται ομοκυστείνη κ ειναι υπευθυνη για καρδιαγγειακα νοσηματα καθως φραζει τις αρτηριες πολυ πιο γρηγορα κ επιθετικα απο οτι η χοληστερινη . Σε φαση εγκυμοσυνης η αυξημενη ομοκυστεινη μπορει να προκαλεσει εμφρακτα στον πλακουντα , αρα χαλια αιματωση στο εμβρυο κ κατ' επεκταση ενδομητριο θανατο .

 

Εγω πληρω τα 2 τελευταια κριτηρια , αρα δεν ηταν κ περιεργο που η Β12 ηταν στα πατωματα . :?

 

Τα ρευματολογικα/αυτοανοσα που εχω δεν εχουν αμεση σχεση με την εγκυμοσυνη , αλλα τα ανακαλυψα με ανοσολογικο ελεγχο που εκανα αμεσως μετα την παλινδομηση που ειχα . Λογω ομως των αυτοανοσων εχω αυξημενους δεικτες φλεγμονης κ τελικα χρειαζομαι κ κορτιζονη , συν ολα τα αλλα για να σταθεροποιηθει το ανοσοποιητικο μου καπως κ να μην εχω προβληματα μετα . Εντος κ εκτος εγκυμοσυνης .

 

Αυτα απο εμενα . Αυτο που λες με την τουαλετα πολυ με προβληματισε . Αν εσενα σε "ρυθμισε" εμενα θα με κανει πυραυλο!!!! Βλεπω να μετακομιζω στο μπανιο!!! Κριμα κ οτι ειχα αρχισει να στρωνω...:evil:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράααααααααααααααααβο σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πολύ σημαντικό που καθάρισε ο σύζυγος!!!Η πιο αξιόπιστη και για τους δυο είναι η pcr (στη γυναίκα γίνεται με τον ιστό περιόδου και στον άνδρα με το προστατικό υγρό) Μέχρι τότε σεξ με προφύλαξη προσοχή!!!!Για να μην κολλάτε ο ένας τον άλλο μέχρι να δείτε τα τελικά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα2512 η μία και μονάκριβη σάλπιγγα που έχω είναι πλήρως διαβατή....την άλλη τη χαιρετίσαμε πριν 1,5 χρόνο περίπου .

Από εξετάσεις που έκανα τον τελευταίο καιρό και μετά από μια βιοχημική που είχα το Γενάρη βρέθηκε οτι είμαι ομόζυγη στο MTFR (δε θυμάμαι νούμερο) σε ένα από τα 2 πάντως καθώς και η Β2 γλυκοπρωτεϊνη ασθενώς θετική, καταλάβε ο αιματολόγος οτι κάτι πάιζει με το ανοσοποιητικό μου σύφνωνα και με κάτι άλλες που είχα κάνει αιματολογικές, η ομοκυστεύνη μου είναι καλή ,πέρα από την προδιάθεση θρομβοφιλίας όπου μου συνέστησε να κάνω ηπαρίνες σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Επίσης μου είπε μέτα από ένα μήνα που θα τελειώσει η αντιβίωση (των χλαμυδίων) να κάνω και ΝΚ Natural Killers...έχει κάνει καμιά σας αυτή την εξέταση? από το ιντερνετ που διάβασα οι απόψεις διίστανται...άλλοι γιατροί συμφωνούν άλλοι όχι...είναι σε πειραματική φάση ακόμα μου είπε κάποιος παθολόγος... δε ξέρω τι να κάνω...άλλες κοπέλες που διάβασα εδώ την έχουν κάνει αυτή την εξέταση λόγω προετοιμασίας για εξωσωματική...πράγμα που ακόμα δεν το σκέφτομαι και όπως μου είπε και ο γυναικολόγος μου αφού είμαι μια χαρά δε χρειάζεται να κάνω εξωσωματική αλλά ας την κάνω την εξέταση...τι να πω δε ξέρω είμαι μπερδεμένη...

 

Mammy30 εύχομαι να είσαι πάντα καλά και να είσαι εδώ να μας στηρίζεις

 

καλή μας υπομονή...

 

Έυχομαι τα κορίτσια που προσπαθούν περισσότερα χρόνια από μένα, μέχρι τα Χριστούγεννα να έχουν σποράκια στις κοιλίτσες τους...άντε για να πάρουμε κι εμείς οι νεώτερες στο club σειρά:-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εγώ στη μικρή μου είχα πόνους περιόδου για 2 μέρες και εκείνη η περίοδος δεν ήρθε ποτέ...

Να είσαι καλά, eimaiok μου!!Είναι πολύ σημαντικό να μην ξεχνάς από πού ξεκίνησες... Γιατί γενικά ο κόσμος ξεχνάει κι αυτό είναι κακό...Σας φιλώ όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

eimaiok εγω ειμαι ετεροζυγη στον MTHFR1298 , που δεν ειναι κ τιποτα το αξιοσημειωτο . Ειμαι στο τελευταιο σκαλακι της κληρονομικης θρομβοφιλιας λοιπον. Επισης η δικη μου β2 γλυκοπρωτεινη ηταν αρνητικη . Η ομοκυστεινη μου τσιμπουσε λιγο. Τα δικο μου βασικο προβληματακι ειναι τα αντικαρδιολιπινικα (εξου κ η διαγνωση του μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου συνδρομου) . Θα χρειαστω κ εγω αντιπηκτικες με την πρωτη χοριακη .

Για την προδιαθεση στα αυτοανοσα εμενα η αιματολογος θελησε να με δει κ ρευματολογος . Συγκεκριμενα θελησε να σιγουρευτει για το αν θα μου δωσει κορτιζονη . Για ΝΚ δεν ξερω . Κ μενα μου τα συνεστηασαν σε περιπτωση που δεν επιτυχουμε σε μικρο χρονικο διαστημα εγκυμοσυνη . Κ εγω τα ιδια ακουω κ βλεπω . Μερικοι τα παραδεχονται μερικοι οχι...Πολυ μπερδεμα....Παντως 2 απο τις 3 φιλες/γνωστες μου που κατεφυγαν σε εξωσωματικη δεν εκαναν υποχρεωτικα ελεγχο ΝΚ πριν την διαδικασια . Η τριτη κοπελα δεν ξερω αν εκανε η οχι.

 

Angelinaki3 κ εγω ειχα πονους περιοδου στην εγκυμοσυνη μου . Κ για πολλες μερες τον πρωτο μηνα . Οποτε μην εγκαταλειπεις την ελπιδα :)

 

mammy30 κ απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω που εισαι ακομα εδω κ μaς στηριζεις!

 

lucciola που εισαι κοριτσαρα μου?????

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

eimaiok εγω ειμαι ετεροζυγη στον MTHFR1298 , που δεν ειναι κ τιποτα το αξιοσημειωτο . Ειμαι στο τελευταιο σκαλακι της κληρονομικης θρομβοφιλιας λοιπον. Επισης η δικη μου β2 γλυκοπρωτεινη ηταν αρνητικη . Η ομοκυστεινη μου τσιμπουσε λιγο. Τα δικο μου βασικο προβληματακι ειναι τα αντικαρδιολιπινικα (εξου κ η διαγνωση του μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου συνδρομου) . Θα χρειαστω κ εγω αντιπηκτικες με την πρωτη χοριακη .

Για την προδιαθεση στα αυτοανοσα εμενα η αιματολογος θελησε να με δει κ ρευματολογος . Συγκεκριμενα θελησε να σιγουρευτει για το αν θα μου δωσει κορτιζονη . Για ΝΚ δεν ξερω . Κ μενα μου τα συνεστηασαν σε περιπτωση που δεν επιτυχουμε σε μικρο χρονικο διαστημα εγκυμοσυνη . Κ εγω τα ιδια ακουω κ βλεπω . Μερικοι τα παραδεχονται μερικοι οχι...Πολυ μπερδεμα....Παντως 2 απο τις 3 φιλες/γνωστες μου που κατεφυγαν σε εξωσωματικη δεν εκαναν υποχρεωτικα ελεγχο ΝΚ πριν την διαδικασια . Η τριτη κοπελα δεν ξερω αν εκανε η οχι.

 

Angelinaki3 κ εγω ειχα πονους περιοδου στην εγκυμοσυνη μου . Κ για πολλες μερες τον πρωτο μηνα . Οποτε μην εγκαταλειπεις την ελπιδα :)

 

mammy30 κ απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω που εισαι ακομα εδω κ μaς στηριζεις!

 

lucciola που εισαι κοριτσαρα μου?????

 

εδώ είμαι και γώ... έκλεισα ραντεβού για την λαμπαροσκόπιση /υστεροσκόπιση τελικά. σε 10 περίπου μέρες. πήρα και τα αποτελέσματα από το παπ αρνητικό. και πήρα τις αιματολογικές για θυροειδή... ευτυχώς καλά είναι. θα δουμε αν θα μου αλλάξει το φάρμακο η ενδοκρινολόγος.

με έχει και πέρνω vibramycin για μια βδομάδα μετά την σαλπιγγογραφία και μετά λεει θα κάνω μαλλον μύκυτες και μου έγραψε υπόθετα...

είπε οτι θα ξεκινήσουμε να "ξεβουλώσουμε" την υδροσάλπιγγα πρώτα και αν χρειαστεί να κάνουμε σαλπιγγοτομή θα είναι επεμβατική οπότε θα πάει από 1000 ευρω 1500. μας είπε οτι δεν τον εδιαφέρει το κέδρος θέλει απλά να μας βοηθήσει να μείνουμε έγκυος.

 

δεν ξέρω τι να σκεφτώ. σκεφτόμαστε θετικά... ;;;;:?::rolleyes:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετες μέρες να γράψω αλλά παρακολούθω τις εξελίξεις. Δυστυχώς είμαι φρέσκια σε όλα αυτά τα ζητήματα και δεν μπορώ να δώσω συμβουλές γιατί δεν έχω αρκετή εμπειρία...Είστε όλες πολύ προχωρημένες...Εγώ τον καινούργιο γιατρό μου θα τον δω μετά τις 20 Νοέμβρίου, οπότε τα νέα για την κατάσταση μου θα σας τα πω αργότερα...Μια ερώτηση μόνο: Όλα αυτά που περνάτε με βάλανε σε σκέψεις. Μήπως να μην περιμένω το ραντεβού με το γιατρό και να προχωρήσω σε προγεννετικές εξετάσεις; Εχω διεγνωσμένη υδροσάλπιγγα δεξιά και όπως με είχατε ενημερώσει και εσείς, αυτό κάπου οφείλεται (λοιμώξεις κ.τ.λ). Μήπως να προχωρήσω σε εξετάσεις και να πάω μετά στο νέο γιατρό; Τι λέτε; Αν όχι, μήπως χάνω χρόνο;

lucciola από ότι έχω καταλάβει η λαπαροσκόπηση είναι μια πολύ σημαντική εξέταση-επέμβαση. Επομένως κάνετε πολύ καλά που προχωράτε σε αυτήν...Αν εμπιστέυεσαι το γιατρό σου, δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι. Σκέψου ότι είναι ένα βήμα πιο κοντά στην επιθυμία σου...Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Angelinaki εύχομαι να έχεις θετικές εξελίξεις, και οι πόνοι αυτοί να είναι πόνοι εγκυμοσύνης :wink:...

Margi και Fofi35 που είστε; Τι κάνετε;

 

Φιλιά:rolleyes:

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση....Όχι προγεννετικές (συγνώμη λάθος), εννούσα τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω για να δω, εάν κάτι εμποδίζει τη σύλληψη!!! Sorry....:D

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lucciola πουλακι μου προσω ολοταχως βλεπω! :D Κ εγω επαιρνα αντιβιωση μετα την σαλπιγγογραφια , αλλα μαζι επαιρνα κ κατι αλλα χαπια απο το στομα που ειναι προβιοτικα ειδικα για την ευαισθητη περιοχη , που σε βοηθανε να προλαβεις του μυκητες . Με σωσανε σου λεω! Να φανταστεις τα επαιρνα κ στην εγκυμοσυνη (που λογω utrogestan) ειχαν θεριεψει οι μυκητες . Με πλυσεις χαμομηλιου , γιαουρτακι απο κατω κ τα χαπια αυτα καταφερα να μην με ξαναθυμηθουνε οι ρημαδιασμενοι οι μυκητες . Να σκεφτεσαι θετικα παντα , με συγκρατημενη αισιοδοξια αναλογα την περισταση . ;)

 

Whispering μην βιαζεσαι να κανεις εξετασεις γτ δεν εχει νοημα . Οπως θα ειδες εμεις εχουμε μεν τα προβληματακια μας , αλλα καθε μια εχει κ το δικο της . Σαφως σε αυτo το thread μας ενωνει ολες μια εκλειπουσα σαλπιγγα , αλλα απο εκει κ περα ανακαλυψαμε ολα τα υπολοιπα προβληματα στην πορεια . Ακομα κ αν θες να κανεις εξετασεις χωρις την καθοδηγηση ειδικου, απο που θα αρχισεις ? Τι εχεις κανεις ήδη κ τι οχι ? Τι προβλημα εχεις εκτος απο την υδροσαλπιγγα (αν εχεις) ? Οι απαντησεις για ολα αυτα προκυπτουν απο το ιστορικο που θα σου παρει ο γιατρος σου . Αλλωστε μεχρι τις 20 Νοεμβριου ειναι λιγες οι ημερες . Δεν χανεις κ τον απιστευτο χρονο .

 

Αν θελεις παντως μπορω να σου στειλνω οοοολες τις εξετασεις που θα μπορουσαν να γινουν σε καθε γυναικα με στοχο την τεκνοποιηση , αλλα τι νοημα θα ειχε ? Ολες μαζι δεν προκειται να τις κανεις γτ και κοστιζουν σε χρημα αλλα κ καποιος πρεπει να στις γραψει . Αρα καταληγουμε κ παλι στον γιατρο....;)

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

katerina2512 ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου:D, που είναι και οι λογικότερες. Απλά, σκεφτόμουν μήπως στην πρώτη επίσκεψη στο γιατρό, του προσκόμιζα περισσότερα στοιχεία... Αν δε σου κάνει κόπο να μου πεις έστω τις βασικότερες θα σου ήμουν ευγνώμων...

Έχω κάνει (εκτός από τεστ ΠΑΠ, που ήταν καλό) μόνο σαλπιγγογραφία, στην οποία φάνηκε η δεξιά υδροσάλπιγγα. Η αριστερή είναι διαβατή. Ούτε ο σύντροφος έχει κάνει σχετικές εξετάσεις...Ο προηγούμενος γιατρός τον οποίο επισκέφθηκα τον Σεπτέμβρη δεν μας έστειλε να κάνουμε άμεσα τις εξετάσεις αυτές. Ίσως δεν το έκρινε σκόπιμο με βάση όλη την εξέταση(υπέρηχο)...αλλά ξέρεις λίγο η ηλικία, λίγο η αγωνία μήπως δεν κάνω κάτι σωστά, με οδήγησε στη σκέψη αυτή. Δεν θέλω να αδιαφορήσω για κάτι που αφορά σε αυτό το θέμα!!!

Αν βρεις χρόνο να μου κάνεις αυτή την ενημέρωση θα ήταν χρήσιμο για μένα ούτως ή άλλως. Θα πάρω μία ιδέα για όλα αυτά ακόμη κι αν δεν χρειαστούν όλα... Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια...:D

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

margi τα χαπια λεγονται lactofemme . Προσωπικα το ειχα συζητησει με τον γυναικολογο μου κ δεν ειχε καμια αντιρρηση , τοσο εντος τοσο κ εκτος εγκυμοσυνης . Επαιρνα 2/ημερα οταν η μυκητιαση ηταν φουλ κ 1/ημερα προφυλακτικα σε φασεις που επαιρνα αντιβιωσεις ή προγεστερονη .

 

Whispering τα παρακατω με πολυ αγαπη :

 

Απαραίτητες

-Γενική αίματος

-Σίδηρος (Fe)

-Φερριτίνη

-Σάκχαρο αίματος *

-Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη (HbA1c) *

-Καμπυλη σακχαρου*

 

*Τα τελευταια 3 ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αν εχουμε διαγνωστει με συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων , αν εχουμε (οικογενειακο ή ατομικο) ιστορικο με διαβητη κυησης ή οικογενειακο ιστορικο με διαβητη γενικοτερα .Επισης οσες παιρνουμε μετφορμινη οπωσδηποτε Β12!!!!

 

-Κάλιο

-Νατριο

 

-Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης

 

Πληρη ορμονικο έλεγχο (απο 2η εως 4η μέρα του κύκλου συνηθως) . Ειναι πολλες οι ορμονες που μπορει να εξετασει κανεις . Αναλογα με το ιστορικο της γυναικας μπορει να προσθεσουμε στις παρακατω ή να αφαιρεσουμε καποιες απο αυτες .

 

-LH

-FSH

-Προλακτινη

-E2

-Τεστοστερόνη (TESTO)

-Ελεύθερη Τεστοστερόνη (F-TESTO)

-17-Υδροξυπρογεστερόνη (17-ΟΗ PRG)

-Ανδροστενεδιόνη (Δ4)

-Θεική Δεϋδροεπιανδροστερόνη (S-DHEA)

-Φυλοσυνδετη σφαιρίνη (SHBG)

-Προγεστερόνη (PRG) ( από 21η έως 23η μέρα του κύκλου )

 

Οι ακολουθες 2 οταν η γυναικα ειναι ανω των 35 συνηθως για να ελεγξουμε τα "αποθεματα" της

 

-Aνασταλτίνη Β (inhibin B) ( δείχνει το απόθεμα των ωαρίων)

-Aντιμυλλέριο ορμόνη (AMH)

 

-Θυρεοειδικες ορμονες Τ3 –Τ4 –TSH

Λιγο πιο υπερβολικο κ συνηθως υστερα απο απαιτηση του ενδοκρινολογου μπορουμε να κανουμε

-Αντιθυρεοειδικά αντισώματα (ΑΝΤΙ-TPO, ANTI-TG)

 

Εξέταση κολπικού επιχρίσματος:

-Χλαμυδια

-Ουρεόπλασμα

-Μυκόπλασμα

-Αεροβια κ αναεροβια

 

- Διακολπικό υπερηχογράφημα έσω γεννητικών οργάνων

- Test pap

 

-Σπερμοδιαγραμμα

 

-Σαλπιγγογραφια (ειδικα αν ξεζουμιζουμε τον συζυγο πανω απο 1 χρονο , αλλα νινι γιοκ) . Επισης αν διαγνωστηκαμε με χλαμυδια SOS! SOS! Θεραπευομαστε απο τα ρημαδια πρωτα κ μετα κανουμε σαλπιγγογραφια , διοτι με την εγχυση του σκιαγραφικου μπορει να μεταφερθουν χλαμυδια κ προς τις σαλπιγγες .

 

Προαιρετικες (καποιες απο αυτες θα τις κανουμε ουτως η αλλως στις αρχες της εγκυμοσυνης μας)

 

-VDRL

-Αυστραλιανό αντιγόνο

-Αντισωματα ηπατιτιδας

-HIV

-Αντισωματα ΕΡΥΘΡΑΣ IgG

-Αντισωματα ΕΡΥΘΡΑΣ IgM

-Αντισωματα CMV IgM

-Αντισωματα CMV IgG

-Αντισωματα Toxoplasma IgG

-Αντισωματα Toxoplasma IgM

 

 

Εντελως προαιρετικες εκτος κ αν εχουμε (οικογενειακο ή/και ατομικο) ιστορικο θρομβοφιλίας , εγκεφαλικα κ ΟΕΜ (Οξυ Εμφραγμα Μυοκαρδιου) στην οικογενεια που να επαθαν οι κοντινοι συγγενεις μας τα παρανω σε μικρη ηλικια (κατω των 45) ή εχουμε συνεχομενες αποβολες/παλινδρομησεις , ειναι οι εξετασεις Θρομβοφιλιας. Για οποια ενδιαφερεται πειτε μου να ποσταρω το πληρες πακετο γτ ειναι πολλες . Εγω τις εκανα αυτες γτ εχω οικογενειακο ιστορικο και μια παλινδρομηση στην 9η εβδ σχεδον . Επισης μαλλον θρομβωθηκε , ηπια ευτυχως, το ποδι μου μετα την παλινδρομηση γτ πηρα στα καπακια και αντισυλληπτικα , ενω δεν ηξερα το προβλημα μου.

 

Στην ιδια παραπανω κατηγορια ανηκουν κ οι εξετασεις για αυτοανοσα νοσηματα . Το αν θα τις κανεις εξαρταται απο την κλινικη σου εικονα κ απο το οικογενειακό σου ιστορικο. Επισης για οποια ενδιαφερεται θα τις ποσταρω .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόρες. Έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας τη μέθοδο της βασικής θερμοκρασίας για να επιβεβαιώσει την ωορρηξία της? Κρατάω αυτό τον μήνα από την 1η μέρα. Αρχικά ήμουν στο 36.4-36.5. Την 11η και 12η 36.3 και μετά άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά. Δηλ. 14η μέρα 36.4 την επόμενη 36.5 κλπ μέχρι το 36.8 που έχει σταθεροποιηθεί 3μέρες τώρα. Πιστεύετε ότι η αργή άνοδος είναι θέμα? Πολλά φιλιά σε όλες .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόρες. Έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας τη μέθοδο της βασικής θερμοκρασίας για να επιβεβαιώσει την ωορρηξία της? Κρατάω αυτό τον μήνα από την 1η μέρα. Αρχικά ήμουν στο 36.4-36.5. Την 11η και 12η 36.3 και μετά άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά. Δηλ. 14η μέρα 36.4 την επόμενη 36.5 κλπ μέχρι το 36.8 που έχει σταθεροποιηθεί 3μέρες τώρα. Πιστεύετε ότι η αργή άνοδος είναι θέμα? Πολλά φιλιά σε όλες .

 

Δεν την χρησιμοποιησα ποτε ως μεθοδο γτ δεν εχει νοημα σε μενα . Αλλα νομιζω οτι ειναι οργανικο καθαρα το ποσο γρηγορα ή ποσο πολυ αυξανεται η θερμοκρασια στην καθεμια μας . Αρκει να αυξανεται τις επιμαχες μερες κ σε σενα αυξηθηκε μια χαρουλα ;)

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Katerina2512...:o!!!!!!Είχες τόσο δίκιο!!!!!!!!!!!!:o!!!!!

Από που να ξεκινήσει κανείς...χα...χα...χα...:lol:

Έχω μέινει έκπληκτη....και φυσικά θα πάω πρώτα στο γιατρό και βλέπουμε...:D

Παρόλα αυτά....αποθήκευσα τις πληροφορίες σου, για να τις μελετήσω....Σ'ευχαριστώ πάρα-πολύ.....για το χρόνο σου και την καλή σου διάθεση να βοηθήσεις όλες μας...:D

Πολλά Φιλιά!!!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ψυθιριζουσα ή αλλιως Whispering :lol::lol::lol::lol:

 

Ειναι πολλες οι ρημαδες οντως :roll: Πανε στον γιατρο με το καλο κ πολυ πιθανον θα σου ζητησει να κανεις καποιες απο αυτες .

Εγω λεω τωρα να παω να παρασυρω τον συζυγο σε ακολασιες για μια ακομη φορα σημερα μπας κ αυξησω τις απειροελαχιστες πιθανοτητες για αυτο το μηνααααααα! Κ αν μου κατσει???? χαχαχαχχαχαχα

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

fofi35

Θα συμφωνήσω με την katerina ότι το ποσο γρηγορα ή το ποσο πολυ θα ανέβει η θερμοκρασία, διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα...δεν φαντάζομαι ότι είναι λόγος ανησυχίας...Το αντίθετο:D!!!!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

katerina2512

αυτό να κάνεις....όρμα:lol:!!!!!!

Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κάτσει....!!!!χα χα χα χα!!!:D

Διασκέδασέ το και θά ρθει το μωράκι......

Με το καλό katerina μου....με το καλό:D!!!!

 

Φιλιά!!!! (και πάλι ευχαριστώ....);)

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...