Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Ετσι σκέφτομαι κι εγώ κι ας πέρασαν 2 χρόνια και 3 μήνες από το εξωμήτριο! Τι έκανα; Σε τι έφταιξα; τι λάθη πληρώνω; Δεχτηκα το χτύπημα του εξωμητρίου κι είπα ένταξει, θα έρθει μωρό αργότερα! Γιατί πέρασε τόσος καιρός κι εγώ ταλαιπωριέμαι ακόμη;Γιατί έπρεπε να περάσω τόσα; Γιατί δεν με αξιωνει ο Θεός με ένα παιδί; Σε αυτόν τον κύκλο ( είμαι στην 11η μέρα) δεν είμαι καθόλου χαρούμενη ούτε αισιοδοξη για το αποτέλεσμα. Τώρα πια το γνωρίζω ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει. Κι ας έκανα τόσα χειρουργεία κι ας κάναμε και οι δυο θεραπείες. Τι φταίει και δεν μένω; Κι αν κάνω εξωσωματική ποιος μού εγγυάται ότι θα μείνω;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις δίκιο γιατί είναι και η ηλικία στη μέση (δεν θυμάμαι βέβαια τη δική σου margi μου). Εγώ ας πούμε τον Μάρτιο κλείνω τα 36 και όπως καταλαβαίνεις τα περιθώρια μειώνονται. Γιατί όσο μεγαλώνουμε είναι πιό δύσκολο και φυσιολογικά αλλά και με εξωσωματική -πόσο μάλλον με 1 σάλπιγγα.

Εγώ πάντως σήμερα είμαι στη 2η μέρα και έχω αρχίσει απο χτες να κρατάω θερμοκρασία. Θα το κάνω επιμελώς αυτό το μήνα και απο τον επόμενο θα ξεκινήσω να κάνω έλεγχο ωορρηξίας με τον γιατρό μου για σιγουριά. Αν μέχρι τον Μάρτιο δεν μείνω (που μακάρι Παναγία μου!) μάλλον θα την ψάξω για εξωσωματική (έτσι λέω τώρα τουλάχιστον)

Εύχομαι όλες μας το 2012 να γίνουμε μανούλες...

Link to comment
Share on other sites

Και γω Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την εξωσωματικη Πολύ Σοβαρά.Ο γιατρός μου είπε να κάνω σαλπιγγογραφια για να δούμε την "καλή " σαλπιγγα. Αλλα βρε κορίτσια Πείτε μου την γνώμη σας.... Μετα Από δυο Χρόνια τι να μου πει η σαλπιγγογραφια;;; Εγω του την ζητουσα την σαλπιγγγογραφια αμεσωσ μετα τι εξωμητριο , αλλα μου ελεγε δεν χρειαζεται ... Να εχω υπομονη και θα μεινω εφκυοσ. Τωρα Τι χρησιμότητα θα έχει Αυτό; Αν λειτουργούσε σωστά η σαλπιγγα, θα Είχα μείνει εγκυος Εδώ και δυο Χρόνια που προσπαθω;;; Έχω δικιο ή Όχι. Νομίζω ότι περισσότερο θα με απογοητεύσει η εξέταση.Αυτό το μήνα πήγα για υπέροχο και μου βρήκε 4 ωαρια·(παίρνω χαπια για ωορηξια όπως Έχω πει παλαιότερα) Επίσης Αυτό με στεναχωρεσε περισσότερο γιατί σκέφτηκα αν με τέσσερα ωαρια δεν καταγράψω να μεινω εγκυος, τι άλλο να περιμένω;;; Τις τελευταίες μερες όλα τα βλέπω μαύρα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο και όσο περνάει ο καιρός το άγχος μεγαλώνει. Κάθε μήνα που μου έρχεται περίοδος δεν ξέρω για σας αλλα εμένα με πιάνει το παράπονο και τα κλάματα. Και όσο θυμάμαι στα 20 μου πόσο ανακουφιζόμουν όταν μου ερχόταν...

Anyway Angelinaki3 όπως μου τα έχει εξηγήσει εμένα ο γιατρός μου, σαλπιγγογραφία μετά το εξωμήτριο δεν είναι απαραίτητη γιατί εξετάζουν όλα τα αναπαραγωγικά όργανα κατα την αφαίρεση της σάλπιγγας με το εξωμήτριο κύημα, οπότε αν είχε πρόβλημα διαβατότητας η άλλη σάλπιγγα την περίοδο εκείνη θα το είχατε ανακαλύψει λογικά. Τώρα ίσως να θέλει να επιβεβαιώσει ο γιατρός σου οτι όλα εξακολουθούν να είναι όλα Ok γιατί έχει περάσει και καιρός.... Όπως και να 'χει ηρέμησε (τι σου λέω τώρα!) γιατί είτε βγεί καλή είτε όχι τουλάχιστον θα ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις.

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι όταν έμεινα έγκυος με το εξωμήτριο ήταν ο μήνας που δεν ασχολήθηκα καθόλου (παρόλο που είχα εντοπίσει την ωορρηξία μου και είχα έρθει σε επαφή σούπερ γόνιμες μέρες) γιατί είχαμε μπει με τον άντρα μου στη διαδικασία να ψαχνουμε για σπίτι. Έχω διαβάσει άπειρες περιπτώσεις κοριτσιών εδώ μεσα που έμειναν μετά απο διακοπές και άλλα παρόμοια. Δεν ξέρω μάλλον πρέπει να βρίσκουμε κάτι να ασχολούμαστε κάθε μήνα για να φεύγει το μυαλό αλλα πόσο εφικτό είναι αυτό;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Fofi 35 και μένα όταν μου ερχετε περίοδος, έχουμε δράματα, κλάματα και ιστορίες , κάνω μια βδομάδα για να συνερθω! Αbyway Αυτό το Σαββατοκυριακο θα Έχω ωορηξια όπως μου είπε ο γιατρός, οπότε θελω να δω τι θα γίνει και Αυτό το μήνα , και Από τον επόμενο θα αρχίσω τις εξετασεις και ότι άλλο μου πει ο γιατρός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική αλλά το ρημάδι το μυαλό πως να το ξεγελάσω? Ίσως αν ήμουν 5-6 χρόνια μικρότερη να μην είχα τέτοια εμμονή , γιατί κορίτσια μην κοροιδευόμαστε εμμονή μας έχει γίνει. Και εγώ πάντως τον άλλο μήνα θα ξεκινήσω να την ψάχνω και κυρίως για την ωορρηξία μου και τα ορμονικά μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γράφω για πρώτη φορά, ενώ σας διαβάζω εδώ και τρεις μήνες περίπου. Θα ήθελα τη γνώμη σας και στο δικό μου ζήτημα, που είναι παρόμοιο...Ηλικία 37. Κύκλος σταθερός (26-27 ημερών). Διεγνωσμένη υδροσάπιγγα δεξιά, ελαχίστως ανοιχτή. Αριστερή σάλπιγγα διαβατή. Προσπαθούμε για σύλληψη δύο μήνες περίπου. Η περίοδος μου ήρθε ακριβώς την 26η ημέρα (22/10). Είμαι στην δεύτερη ημέρα. Η ροή είναι κανονική. Το αίμα κόκκινο και διαυγές(ελαφρύ), καθαρό. Πρώτη φορά πονάω τόσο πολύ στην κοιλιά. (ο πόνος δεν φεύγει ούτε με αναλγητικά, όπως συνήθως. Σήμερα πήρα τρία αναβράζοντα και πάλι δεν μπορώ να πω ότι είμαι εντάξει). Και χθες και σήμερα ξυπνάω στις 8.00π.μ. από τους πόνους αυτούς. Πριν την περίοδο, είχα για 15 μέρες πρησμένη κοιλιά, πρησμένο και ευαίσθητο στήθος. Η θερμοκρασία μου ήταν για 15 ημέρες 37 - 37,5. Γενική κόπωση. Τώρα η θερμοκρασία μου (με περίοδο) είναι στους 37 βαθμούς, και παρατήρησα έντονες τις φλέβες στην (πρησμένη)κοιλιά και στο στήθος. Οι θηλές ελαφρώς πιο σκούρες. Υπάρχει λέτε περίπτωση να είμαι έγκυος με περίοδο; Γιατί η θερμοκρασία μου δεν έχει πέσει στη φυσιολογική τιμή (36,6); Επίσης, το πρόσωπό μου φαίνεται συνεχώς κουρασμένο και έχω παρατηρήσει και μια ελαφριά τριχόπτωση.

Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί ενώ ποθώ την εγκυμοσύνη, φοβάμαι μήπως όλα αυτά είναι ενδείξεις για κάτι κακό...Τι λέτε;

Σας ευχαριστώ...

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα whispering και καλώς ήρθες.

Κατ' αρχήν μην πανικοβάλεσαι.. Ενας σίγουρος και γρήγορος τρόπος για να μάθεις αν είσαι εγκυος ή οχι είναι μια απλή εξέταση β χοριακής. Τώρα αν δεν παίζει εγκυμοσύνη μπορεί μπορεί να έχεις κρυώσει και γι'αυτό να έχεις έντονα συμπτώματα περιόδου, δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει κάτι κακό.

Τον πρώτο καιρό που προσπαθούσα εγώ να φανταστείς μέχρι και ανακατωσούρες είχα στο στομάχι και συχνοουρίες κ.α αλλα τελικά μόνο η φαντασία μου ήταν και προφανώς ο μεγάλος μου πόθος να κάνω ένα παιδάκι. Σε καμμία περίπτωση δεν σου λέω οτι φαντάζεσαι πράγματα αλλά κράτα μικρό καλάθι γιατί οι προσδοκίες προσγειώνουν ανώμαλα (στο λέω εκ πείρας) και είναι κρίμα να αρχίσεις να στενεχωριέσαι απο τώρα- εξάλλου προσπαθείς τόοοσο λίγο καιρό. Σου εύχομαι πάντως να είσαι απο τις λίγες περιπτώσεις που έχουν περίοδο παράλληλα με εγκυμοσύνη. Περιμένουμε τα νέα σου όπως και να 'χει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ fofi35!!!

Είναι ανακουφιστικό τελικά να μοιράζεσαι τις σκέψεις σου...

Εχεις πολύ δίκιο σε όλα. Ο φόβος του εξωμήτριου με έφτασε σ' αυτό το σημείο. Μάλλον αδικαιολόγητα, αλλά ξέρεις πως είναι...Χοριακή δεν θα κάνω μέχρι να έχω πιο σίγουρα σημάδια, γιατί νομίζω ότι επιβαρύνει την ψυχολογία.

Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Σου εύχομαι να μείνεις σύντομα έγκυος και να πάνε όλα καλά. (είμαι γουρλού!)

(οι μέρες της ωορηξίας σε κάποιες περιπτώσεις συμβαίνουν και μετά την 15η ημέρα)

Ως τότε, ας παρατηρούμε το σώμα και τον εαυτό μας και ας του δώσουμε το χρόνο του -με υπομονή και ηρεμία-. Ας χαιρόμαστε έστω, αυτή την μεγάλη δυνατότητα που μας έδωσε η φύση!!!

Εύχομαι το πολυπόθητο σε όλες!

Ευχαριστώ και πάλι.;)

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ πολύ για την ευχή σου Whispering....

Το κακό με όλες μας είναι οτι ενώ ξερουμε οτι το άγχος δεν οδηγεί πουθενά είμαστε μονίμως αγχωμένες - και όχι χωρίς λόγο με αυτά που ακούμε τριγύρω.

Πόσες γυναίκες στην εποχή της μητέρας μας ξέρουμε που να μην έχουν παιδιά. Εγώ πάντως καμμία! Ενώ εμείς δουλεύουμε σαν τρελές, διατροφή μέτρια προς χάλια και θυμόμαστε στα 30φεύγα μας οτι πρέπει να κάνουμε και κανένα παιδί πριν την εμμηνόπαυση ;). Παλιά δεν καταλαβαίνανε τίποτε ρε παιδάκι μου, τι αποβολές είχανε και πάλι μένανε στο τσακ μπαμ. Είναι να τρελαίνεσαι! Ευτυχώς να λέμε που η επιστήμη έχει προχωρήσει...

 

Το ξέρω καλή μου Whispering οτι η ωορρηξία μπορεί να γίνει μετά την 15η μέρα, απλά με ανησυχεί το γεγονός οτι αν είναι έτσι, στη δική μου περίπτωση η 2η φάση του κύκλου είναι πολύ μικρή (ο κύκλος μου είναι 25-27 μέρες) και απ' οτι έχω διαβάσει αυτό μάλλον εμποδίζει την εγκατάστηση εγκυμοσύνης. Να φανταστείς όταν έμεινα στο εξωμήτριο το τεστ έδειξε θετικό την 10η μέρα που σημαίνει ωορρηξία την 11η. Τώρα μέχρι την 15η καμμία φατσούλα δεν χαμογέλασε:-( Γι' αυτό σκέφτομαι να αρχίσω απο τον άλλο μήνα να την εντοπίζω με υπέρηχο για πιο σίγουρα

Anyway υπομονή και πάλι υπομονή, εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε, αλλά ελπίζω σύντομα απο άλλο sub!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

fofi μου, μάλλον ο κάθε κύκλος είναι διαφορετικός γι'αυτό και η διαφορά στις μέρες τις ωορηξίας (και όχι μόνο).:confused:

Κάνεις πολυ καλά με τον υπέρηχο, γιατί έτσι θα ξέρεις τι γίνεται και θα αυξήσεις αυτόματα τις πιθανότητες των προσπαθειών!

Μπράβο και κυρίως μην απογοητεύεσαι. Ξεκίνα για να νικήσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη νικήσεις. Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου. Αρκεί σε κάθε βήμα να λύνεις τα θέματα που προκύπτουν ένα-ένα, με ψυχραιμία. Δεν υπάρχουν προβλήματα...μόνο λύσεις!!!:-P Όσα περνάμε είναι δοκιμασίες και ευκαιρίες για να γίνουμε δυνατότεροι και ωριμότεροι...

 

Όσο για τα δικά μου...Λέω να χαλαρώσω πολύ!!! (αφού το τελευταίο δίμηνο μου φάνηκε χρόνος - δε λέει έτσι). Λέω επίσης να ασκήσω λίγο το σώμα μου, να περιποιηθώ λίγο τον εαυτό μου (που το 'χει τόσο ανάγκη), να κάνω τρέλες με τον αγαπημένο μου, γενικά να καλοπεράσουμε και να στείλουμε στο σύμπαν όλη τη θετική μας ενέργεια για να συνομωτήσει υπέρ μας!!!:D (εχω οίστρο απόψε):lol:

 

Χαίρομαι πολύ για τη συνομιλία μας. Περιμένω τα νέα σου και αν μπορώ να βοηθήσω σε οτιδήποτε θα το κάνω με χαρά.

Κάνε τη μέρα σου όμορφη...Γεια!

(σου λέω δεν παίζομαι σήμερα...κρίση αισιοδοξίας!!! :lol:)

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κατα σύμπτωση με έχει πιάσει μια αισιοδοξία αυτές τις 2 μέρες. Δεν ξέρω ίσως φταίνε τα φεγγάρια (που λέει και το τραγούδι;)) Πλησιάζει και το 3ήμερο, θα κολλήσω και την Δευτέρα μία άδεια και θα περάσουμε ένα τετραήμερο μούρλια με τον αντρούλη μου (θα είμαι και στα μέσα του κύκλου χιχι)!!!!

Ξεκίνησα και εγώ pilates την προηγούμενη εβδομάδα ακριβώς για να ασκηθεί λίγο το σώμα αλλά και να "φεύγει" και λίγο το μυαλό (και τα 7-8 παραπανίσια μου κιλάκια αν γίνεται...) Ψάχνουμε και για καινούργιο σπίτι να μετακομίσουμε μπάς και αλλάξει η αύρα τι να πώ. Πάντως μέχρι τέλος του χρόνου λέω και εγώ να το δώ πιο χαλαρά μήπως και σταθούμε πιο τυχεροί. Δεν μπορεί, δεν είμαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία με 1 σάλπιγγα, κάποια στιγμή θα γυρίσει ο τροχός.

 

Άντε καλή μας μέρα και πάντα τέτοια ψυχολογία εύχομαι σε όλες εδω μέσα

Link to comment
Share on other sites

Fofi35 και Αngelinaki

το να είμαστε θετικές είναι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε. Σίγουρα θα υπαρχουν και οι στιγμές της αδυμαμίας, που κι αυτές κάνουν καλό γιατί εκτωνώνουμε την πίεση που νιώθουμε. Αλλά ως γνωστόν, το πως αισθανόμαστε εμείς επηρεάζει την ατμόσφαιρα, τον σύντροφο και φυσικά το ίδιο μας το σώμα, καλό είναι να βάζουμε ένα όριο στις αρνητικές σκέψεις. Κι όταν δεν γίνεται αλλιώς λίγη κουβεντούλα εδώ, λίγο με τους ανθρώπους μας και θα τις ξεπερνάμε τις άσχημες στιγμές.:rolleyes:

Νομίζω πως σε κάθε κύκλο (πέρα από γόνιμες μερες κ.τ.λ) απλά πρέπει να προσέχουμε πολύ τον εαυτό μας και να τον αγαπάμε. Κάπως έτσι θα δημιουργήσουμε και το κατάλληλο έδαφος...

Λοιπόν, εύχομαι οι επόμενες γόνιμες να είναι και τυχερές

για όλες...:P

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ πάντως σκοπεύω μέχρι τον Μάρτιο που κλείνω τα 36 να μου κάνω δώρο μία εγκυμοσύνη. Γιατί βρε αδερφέ δεν δικαιούμαι και 'γω να κάνω ένα δώρο στο εαυτό μου...;

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας... Μπορεί να μπλοκάρει τελείως τον οργανισμό, να αυξήσει το ανοσιοποιητικό σύστημα (μη φυσιολογικά) το οποίο με τη σειρά του θα εμποδίζει την εμφύτευση γιατί θα αντιμετωπίζει το έμβρυο σαν ξένο σώμα...

Πρέπει να είστε αισιόδοξες!

Την εξωσωματική μην την φοβάστε. Δεν είναι τίποτα το φοβερό. Επίσης ζητείστε από το γιατρό σας να σας εξηγήσει και τη δυνατότητα του φυσικού κύκλου (για να μην πάρετε φάρμακα), απόφαση που πήραμε κι εμείς και έχουμε την μπέμπα μας τώρα! Προσοχή όμως οι περισσότεροι αποθαρρύνουν γιατί έχει λιγότερες πιθανότητες σε σχέση με την εξωσωματική με πρόκληση. Μην ψαρώσετε! Βρείτε άλλο γιατρό! Οι γυναίκες που έχουν μείνει μία φορά έγκυος έστω και με εξωμήτριο είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα συλλάβουν έστω και μ ένα έμβρυο! Εμάς τότε ο γιατρός μας είχε δώσει 17% πιθανότητα! Και ήμασταν τυχεροί...

Δείτε κι αυτά τα δύο άρθρα που είναι πολύ ενδιαφέροντα:

http://www.locus-medicus.gr/index.php/el/home/2-uncategorised/123-ivf-article-el

http://www.locus-medicus.gr/index.php/el/subfertility

Εμείς σ' αυτό το κέντρο βρήκαμε το πρόβλημά μας και σωθήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα πράγματι mammy. Έχω παρακολουθήσει τη ιστορία σου και αν θυμάμαι καλά έμεινες με την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο.

 

Συμφωνώ επίσης οτι η "κακή" ψυχολογία μπορεί να μπλοκάρει τον οργανισμό και αυτό φαίνεται απο το πόσες κοπέλες που προσπαθούν καιρό, μένουν τελικά έγκυος τον μήνα που δεν το περιμένουν (γιατί απλά όταν το θεωρείς απίθανο δεν το σκέφτεσαι...). Και σε μένα το ίδιο συνέβη στο εξωμήτριο. Δεν το περίμενα γιατί ο γιατρός μου είχε βρει μία κύστη ενδομητρίωσης 4,5cm και το θεώρησε απίθανο να μπορέσει να γίνει σύλληψη αλλα τελικά....

 

Όταν είμαι στις καλές μου σκέφτομαι οτι άν κατάφερα και έμεινα έγκυος με τέτοια κύστη θα με εμποδίσει η έλλειψη μίας σάλπιγγας;

 

Ελπίζω να γίνουν πολλά post με "επιτυχίες" αυτό το μήνα σε αυτό το sub της μίας σάλπιγγας κορίτσια

 

Φιλιά σε όλες θα τα πούμε αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

mummy30

πολύ ενδιαφέροντα όσα λες. Τι εννοείς ακριβώς με τη "δυνατότητα φυσικού κύκλου"; Αν μπορείς εστω και εν συντομία να το εξηγήσεις θα ήταν πολύ χρήσιμο. Θα επισκεφθώ και τα links που έδωσες και επανέρχομαι.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Να χαίρεστε τη μπέμπα σας!!!:-P

 

Και μια ακόμη ερώτηση για όποια μπορεί να απαντήσει: Τι πιστεύεται, είναι καλύτερα να αφαιρεθεί η υδροσάλπιγγα άμεσα ή να δώσω χρόνο πρώτα; (μήπως και δεν αποτελεσει εμπόδιο). Ως τώρα κάνω το δεύτερο...:rolleyes:

 

Fofi35 εύχομαι κι εγώ αυτό που εύχεσαι για όλες! Που θα παει, θα μας συμβεί...

Infanda μη μας στεναχωριέσαι...και τα πιο δύσκολα ακόμη, κι αυτά περνάνε...αρκεί να τα βοηθήσουμε λιγάκι.

Σ' ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές....:)

 

Φιλιά!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

mummy30

πολύ ενδιαφέροντα όσα λες. Τι εννοείς ακριβώς με τη "δυνατότητα φυσικού κύκλου"; Αν μπορείς εστω και εν συντομία να το εξηγήσεις θα ήταν πολύ χρήσιμο. Θα επισκεφθώ και τα links που έδωσες και επανέρχομαι.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Να χαίρεστε τη μπέμπα σας!!!:-P

 

Και μια ακόμη ερώτηση για όποια μπορεί να απαντήσει: Τι πιστεύεται, είναι καλύτερα να αφαιρεθεί η υδροσάλπιγγα άμεσα ή να δώσω χρόνο πρώτα; (μήπως και δεν αποτελεσει εμπόδιο). Ως τώρα κάνω το δεύτερο...:rolleyes:

 

Fofi35 εύχομαι κι εγώ αυτό που εύχεσαι για όλες! Που θα παει, θα μας συμβεί...

Infanda μη μας στεναχωριέσαι...και τα πιο δύσκολα ακόμη, κι αυτά περνάνε...αρκεί να τα βοηθήσουμε λιγάκι.

Σ' ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές....:)

 

Φιλιά!

 

Whispering χωρις να θελω να το παιξω ξερολας αλλα μαλλον θα χρειαστει να την αφαιρεσεις την σαλπιγγα . Οπως θα σου εχουν ηδη πει οι γιατροι σου φανταζομαι μια φλεγμενουσα σαλπιγγα ισως να δημιουργει τοξικο περιβαλλον στην μητρα κ να μην επιτρεπει εμφυτευση . Εμενα παρολο που κ οι δυο γιατροι μου ειπαν οτι η αποφραξη στην σαλπιγγα μου προηλθε απο την οξεια σκωλικοειδιτιδα που περασα (κ αρα ειναι καθαρα θεμα συμφυσεων κ οχι υδροσαλπιγγα ή πυοσαλπιγγα) , με συμβουλευσαν ειτε να δουμε αν μπορουμε να την "ξεμπουκωσουμε" με συμφυσιολυση ή να την αφαιρεσω για τον παραπανω λογο . Εστω κ σαν ιδεα οτι μπορει να μην ειναι απο την σκωλ/δα ειναι πολυ αρνητικοι στο να παω εστω κ για σπερματεγχυση , αν δεν δουμε ακριβως τι την βουλωσε.

Επειδη εγω δεν ημουνα ετοιμη (ουτε ψυχολογικα ουτε οικονομικα) για τιποτα απο τα 2 προσπαθησα ετσι κ εμεινα εγκυος μεν , αλλα δεν πηγε καλα . Τωρα που ξαναηρθε η ωρα για νεα προσπαθεια ο γιατρος μου εδωσε διορια 3 κυκλους με προκληση κ προσπαθεια δια της κανονικης οδου. Αν δεν μεινω εγκυος δεν ξερω ποια απο ολες τις επιλογες θα διαλεξω εν τελει . Πιθανον στην συμφυσιολυση ή κ στην αφαιρεση .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η εξωσωματική μπορεί να γίνει και σε φυσικό κύκλο. Δηλαδή να παρακολουθήσει ο γιατρός την ωορρηξία σας, να πάρει το ωάριο του μήνα σας,να το γονιμοποιήσει και να κάνει την εμβρυομεταφορά στη μήτρα χωρίς να πάρετε φάρμακα πρόκλησης!!!

Αγαπητή φίλη Whispering, οι έρευνες λένε ότι όταν αφαιρείται η υδροσάλπιγγα αυξάνονται οι πιθανότητες σύλληψης καθώς η υδροσάλπιγγα είναι σάλπιγγα με πύον που δημιουργεί τοξικότητα στο ενδομήτριο και δεν επιτρέπει την εύκολη εμφύτευση. Επομένως, αν είναι διαγνωσμένη η υδροσάλπιγγά σου καλύτερα να την αφαιρέσεις το γρηγορότερο!!!

Μακάρι κορίτσια να γεμίσει με εγκυμοσύνες αυτό το τόπικ... Το περιμένω πώς και πώς!

Σας φιλώ όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Katerina και Mummy

σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και για τις συμβουλές...

Αναρωτιέμαι γιατί ο γιατρός μου μετά τη σαλπιγγογραφία (δεξιά υδροσάλπιγγα - αριστερή φυσιολογική) μου έδωσε αυτό το περιθώριο κάποιων μηνών, μήπως και μείνω έγκυος φυσιολογικά...υπάρχουν περιπτώσεις ανάλογες που το κατάφεραν; Μήπως έτσι θέτω σε κίνδυνο και την αριστερή μου σάλπιγγα, που φαίνεται να είναι εντάξει; Τι λέτε;

 

Γιατί αν είναι να περάσω αυτους τους μήνες προσπαθώντας αλλά με άγχος, δε νομίζω να καταφέρω τίποτα. Θα αναστέλλω όλες μου τις λειτουργίες από φόβο...Σωστά;

Τι να κάνω; Μήπως να πάρω μια δεύτερη γνώμη;

 

Επίσης, δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις προγεννετικού ελέγχου ούτε για μένα, ούτε για το σύντροφο. Έχω την εντύπωση ότι η ηλικία μου (37) λογικά θα τον οδηγούσε σε κάτι τέτοιο...Έχω δίκιο;

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

 

Katerina σου εύχομαι να μείνεις μέσα στους 3 επόμενους κύκλους...:-)

Σας ευχαριστώ και σας φιλώ...:rolleyes:

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...