Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Γεια σας, κορίτσια!!!! Συγγνώμη που χάθηκα!!! Οι δουλειές σε συνδυασμό με την μπέμπα δε μου αφήνουν πλέον ελεύθερο χρόνο! Η μικρούλα είναι σχεδόν 13 μηνών και μου φαίνεται σαν ψέματα κάθε φορά που ανοίγω και διαβάζω το τόπικ που δημιούργησα τότε μέσα στα κλάματα...

Margi μου, σιδερένια, γλυκιά μου κοπέλα!!! Άντε να το συλλάβουμε τώρα το μπεμπέ! Ξέρεις με την ιστορία σου μου θύμισες την καισαρική στη γέννα μου όπου μου βρήκαν οι καινούργιοι μου γιατροί ότι ο προηγούμενος μου είχε αφήσει κομμάτι από τη σάλπιγγα που έγινε το εξωμήτριο. Κι έτσι πριν με κλείσουν μου αφαίρεσαν και το κομμάτι και μου είπαν επίσης ότι η άλλη σάλπιγγα είναι υγιής σε περίπτωση που θέλω να κάνω δεύτερο παιδί με φυσιολογική σύλληψη... Εμείς βέβαια έχουμε το θέμα του μικροβίου και με φοβίζει πολύ το να κάνω ελεύθερα τώρα που καθάρισα τουλάχιστον εγώ από τα χλαμύδια...

Πάντως όποια κοπέλα έχει περάσει εξωμήτριο έχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό να έχει και χλαμύδια. Προσοχή όμως δε σημαίνει αυτό ότι όποια έχει περάσει εξωμήτριο οπωσδήποτε θα έχει και χλαμύδια... Έχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες... Δε θα ήταν πάντως κακό να ελεγθείτε όσες δεν το έχετε κάνει ήδη (με ιστό περιόδου κατά προτίμηση).

Όταν κάνετε μπανάκια και βρίσκεστε στην προσπάθεια δε μειώνονται οι πιθανότητες σύλληψης ίσα ίσα βάλτε την κοιλίτσα σας στον ήλιο να ζεσταθεί η μήτρα σας και η σάλπιγγά σας! Κάνει πολύ καλό! Η γυμναστική επίσης δεν επηρεάζει αρκεί να μην είναι ιδιαίτερα κουραστική! Όλα με μέτρο!!!

Κορίτσια μου, σας φιλώ όλες!!!!!!

 

να ρωτήσω... ο αντρας μου και εγω καναμε τα σχετικα τεστ στο γνωστο κεντρο και βγηκαν καθαρα- δηλαδη δεν εχουμε ουτε ο ενας ουτε ο αλλος χλαμυδια. εγω την εκανα την εξεταση αφου περασε μια περιοδος μετα την θεραπεια για να "καθαρισω" γιατι ετσι μου προτεινε ο μοριακος στο κεντρο. υπαρχει περιπτωση να ξανακολησουμε; ο γιατρος μας ειπε να προσπαθουμε για φυσιολογικη συλληψη ελευθερα μεχρι το τελος του χρονου και βλεπουμε. αν και ηταν πολυ θετικος παρολο που εχω μια μονο σαλπιγγα. δεν μου ειπε να φοβαμαι μηπως ξαναεμφανιστει... ειπε - ωραια, τελιωσαμε μ'αυτο. μητρα τελεια, ορρηξια κάνουμε μερα παρα μερα προσπαθεια.

ελπιζω να μην υπαρχει τετοια πιθανοτητα. :shock:

σ'ευχαριστω εκ των προτέρων

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eπανερχομαι μετα απο καιρο για να δωσω θαρρος σε ολα τα κοριτσια που οπως εγω εχουν μια σαλπιγγα.Εχω ηδη ενα αγορακι 2 χρονων με φυσικη συλληψη και τωρα ειμαι παλι εγκυος περιπου 8 εβδομαδων παλι με φυσικη συλληψη.

Συμπερασμα μην το βαζετε κατω ποτε.Φιλακια

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

και εγω μια σαλπιγγα εχω.η αλλη ειναι κλειστη.εχω μεινει 3 φορες εγκυος.οι 2 πρωτες παλινδρομες η τριτη δοξα το θεο προχωρα.σε λιγες μερες κλεινω τον 6ο.ετσι απελπισμενη ημουν κι εγω κοριτσια μου.βρειτε καλο γιατρο καντε την προσευχουλα σας και ολα θα γινουν.σας φιλω

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Aretim και Robenula, τι ευχάριστα νέα είναι αυτά!!!!!!!!!!Με το καλό!!!!!!

Lucciola μου, από την στιγμή που κάνατε έλεγχο και οι δύο και είστε καθαροί δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας! Στην περίπτωσή μας δυστυχώς ο άνδρας μου συνέχιζε να είναι θετικός κι εγώ αρνητική! Γι' αυτό είχαμε θεματάκι!!Να ξεκινήσεις προσπαθειούλες και σύντομα εύχομαι να μείνεις έγκυος!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aretim και Robenula, τι ευχάριστα νέα είναι αυτά!!!!!!!!!!Με το καλό!!!!!!

Lucciola μου, από την στιγμή που κάνατε έλεγχο και οι δύο και είστε καθαροί δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας! Στην περίπτωσή μας δυστυχώς ο άνδρας μου συνέχιζε να είναι θετικός κι εγώ αρνητική! Γι' αυτό είχαμε θεματάκι!!Να ξεκινήσεις προσπαθειούλες και σύντομα εύχομαι να μείνεις έγκυος!!!!!!!!!

 

κατ' αρχάς.... Aretim και Robenoula ΠΟΛΥ ευχάριστα νέα και πολύ ενθαρρυντικά για μας που προσπαθουμε ακόμα. με το καλό και να πάνε όλα καλά. και mammy30 σ'ευχαριστώ για την ευχή- από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί!

ο Γιατρός δίνει καποια εξήγηση στο γιατί βγαίνει συνέχεια θετικό; δεν πιάνει η αντιβίωση; απ'οτι έχω διαβάσει αυτό δεν μπορεί να μονιμοποιηθεί. έτσι δεν είναι; καποιοι θέλουν και μέχρι 6 μήνες θεραπεία αλλά στην τελική φεύγει!

σου εύχομαι να καθαρίσει!

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς σύμφωνα με έρευνες, επειδή τα χλαμύδια είναι αργέγονο μικρόβιο μπορεί να παραμείνει σε κάποιους που το έχουν πολλά χρόνια. Ήδη τώρα στην Αμερική γίνονται κάποια πειράματα με ένζυμα και έχουν δει αποτέλεσμα, αλλά ακόμα είναι σε πειραματικό στάδιο. Ο άνδρας μου είχε πάρει περίπου 4,5 μήνες αγωγή και δεν του έφυγαν. Του έχουν προτείνει να μπει και σε νοσοκομείο για ενδοφλέβεια αλλά όλα αυτά βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν είναι επικίνδυνα. 6 μήνες αντιβίωση μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα σε διάφορα όργανα. Και μας είπαν ότι είναι προτιμότερο να το ξεχάσουμε... Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κάνει παιδιά με χλαμύδια και το έχουν ανακαλύψει τα γεράματα από προστατίτιδα. Τα άτιμα σε άλλους ενεργοποιούνται και σε άλλους όχι... Μεγάλη ιστορία άστα... Αφού απαλλαχτήκατε ξέχασέ το... Εμείς έχουμε μάθει να ζούμε με αυτά...

πολλά φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλά απίστευτο να επιμένει επι χρόνια αυτό το μικρόβιο!

τι ταλαιπωρία κι'αυτή! δεν ξέρω τι να πώ. πραγματικά.

 

να ρωτήσω όμως κατι άσχετο; ελπίζω να μην φανώ αναίσθητη ...ξέρετε αν είναι προτιμότερο να αφαιρεθεί η μια σάλπιγγα αν λεει η σαλπιγγογραφία "παρατηρείται διάσταση του τελικού τμήματος της αριστερής σάλπιγγας. Στην καθυστερημένη λήψη παρατηρείται κατακράτηση του σκιαγραφικού αριστερά" ;;;;

 

τι ακριβώς σημαίνει; δεν ρώτησα πέρυσι που την έκανα να μου εξηγήσουν αναλυτικά και φοβάμαι μην περιμένω άδικα άλλους 4 μήνες χωρίς αποτέλεσμα. ο πρώτος γιατρός που την είδε μου είπε ΑΝ δεν μείνουμε έγκυοι μέχρι τέλος του χρόνου (το 2010 ήταν) ίσως να κανουμε μια επέμβαση να την απομονώσουμε. ο δεύτερος γυναικολόγος και τώρα μόνιμος τίποτα.

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ από μένα!

Εγώ σε αντίθεση με πολλές από δω μέσα, δεν το θεωρώ "γουρλίδικο" forum γι αυτό κ είχα αποφασίσει να μην ξαναμπώ. Ήταν πέρυσι, τέτοια εποχή περίπου, που αποφασίσαμε κ εμείς να κάνουμε παιδί κ τότε ήταν που σας ανακάλυψα. Έμαθα πολλά πράγματα από σας, αλλά νομίζω πως ό,τι διάβασα μου συνέβη κιόλας. . .

Ένας απ τους κυριότερους λόγους που άρχισα πάλι να σας διαβάζω τις τελευταίες μέρες, ήσουν εσύ margi. Είχα εντυπωσιαστεί μαζί σου, με όλα αυτά που σου έτυχαν κ τη δύναμή σου να τα ξεπερνάς κ να συνεχίζεις!!!!! Κ όχι μόνο αυτό, αλλά να έχεις πάντα μια καλή κουβέντα για όλες κ να τις ενθαρρύνεις κ να σαι ακόμα αισιόδοξη!!!!! Σε σκεφτόμουν όλο αυτό το διάστημα ( από τον Απρίλιο έχω να μπω) κ αναρωτιόμουν τι να γίνεσαι. Απ' ότι είδα οι αναποδιές συνεχίστηκαν αλλά όλα τελείωσαν πια, νομίζω πως δεν είναι τυχαίο που μπήκα τώρα, τώρα που από μέρα σε μέρα θα μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!!!!! Σου το εύχομαι ολόψυχα κοριτσάκι μου, έχεις δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες πια, όλα είναι έτοιμα για το μεγάλο γεγονός κ το σπουδαιότερο είναι ότι το αξίζεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Χαλάρωσε κ απόλαυσέ το. . . έρχεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος λόγος που μπήκα πάλι στο forum, είναι γιατί ήθελα να βρω έστω και μία κοπέλα με προηγούμενη εξωμήτριο που να μου πει ότι "να, εγώ ξανάμεινα έγκυος φυσιολογικά" Όλοι μου λένε έχω μια γνωστή, φίλη, συγγενή, συμπεθέρα που μετά από εξωμήτριο έκανε τόόόόόόσα παιδιά φυσιολογικά, αλλά δεν ξέρω κάποια που να μου πει ΕΓΩ με μια σάλπιγγα ξανάμεινα έγκυος φυσιολογικά.

Με αυτή την ελπίδα μπήκα κ η αλήθεια είναι πως μου αναπτερώσατε το ηθικό!!! Τελικά είστε υπαρκτά πρόσωπα, ε? Εύχομαι τα καλύτερα στις εγκυούλες!!!! Με το καλό να φέρουν τα μωράκια τους στον κόσμο κ να παίρνουμε σειρά κ εμείς!!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να γράψω κ εγώ την ιστορία μου στις "ιστορίες με αίσιο τέλος" (παρεπιπτόντως, εκεί δεν έχει γράψει καμία με μία σάλπιγγα ακόμα) αλλά μάλλον αργεί το τέλος... ελπίζω όχι για πολύ. . .

Είμαι 33 κ ο άντρας μου 36. Από το Σεπτέμβριο του 2010 μέχρι κ το Μάρτιο του 2011 είχα 2 βιοχημικές κ 1 εξωμήτριο κύηση. Μετά τις 2 βιοχημικές είχα θορυβηθεί κ μόνη μου επέμενα να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις, ενώ η επί χρόνια γιατρός μου καθώς κ ο καινούργιος που επισκέφτηκα για μια δεύτερη γνώμη μου λέγανε πως είμαι υπερβολική, δεν σημαίνουν τίποτα οι βιοχημικές κυήσεις απλά αποδεικνύουν πως είναι εφικτή η σύλληψη κτλ. Έκανα ορμονολογικό έλεγχο, δείκτες ηπατίτιδας, ερυθράς κ δεν θυμάμαι τι άλλες αρρώστιες, καλλιέργεια κολπικού υγρού κ τεστ θρομβοφιλίας κ ήταν όλα καλά.

Να σημειώσω εδώ πως μπορεί να με λέγανε υπερβολική κ σε σας να φαίνεται ότι "το ψαχνα" πολύ, αλλά δεν ήμουν καθόλου αγχωμένη, δεν κυνηγάγαμε τις γόνιμες μέρες κ ούτε το συζητάγαμε. Απλά ήθελα να έχω κάνει όλες τις απλές εξετάσεις για να είμαι σίγουρη. Είχαμε επαφές χωρίς προφυλάξεις κ όποτε κάτσει γιατί ακούγαμε από πολλούς φίλους ότι αργεί η σύλληψη, μετά από μεγάλο διάστημα ελεύθερων επαφών τα καταφέρνανε.

Μετά ήρθε η καθυστέρηση που δεν την περίμενα κιόλας, την 5η μέρα κάνω τεστ κ είναι θετικό, την 6η μέρα β-χοριακή καλή, τηλεφωνώ στο γιατρό, μου λέει να σε δω όταν η χοριακή φτάσει 1000. Τη 10η μέρα ξύπνησα με έντονο πόνο χαμηλά αριστερά ο οποίος πήγαινε προς το πόδι κ μούδιαζε οπότε αναρωτιόμουν αν ο πόνος είναι από το πόδι, μήπως το "πλάκωσα" στον ύπνο μου κ λοιπά. Το βράδυ της ίδιας μέρας είδα τις πρώτες καφέ σταγόνες. Ήμουν σίγουρη ότι το έχασα κ αυτό αλλά φοβόμουν για εξωμήτριο κ έτσι την άλλη μέρα τηλεφωνώ στο γιατρό κ του λέω την υποψία μου γιατί ο πόνος εξακολουθούσε μόνο αριστερά. Μου λέει στη 10η μέρα αποκλείεται να είναι εξωμήτριο, είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά μάλλον το έχασες κ είναι βιοχημική, πάρε παυσίπονο κ θα σου περάσει.

Τα καφέ συνέχιζαν, κάνω χοριακή μετά 3 μέρες ήταν κάτω του φυσιολογικού για τις μέρες καθυστέρησης. Του το ξαναλέω αλλά πάλι ήμουν "υπερβολική" που σκεφτόμουν για εξωμήτριο οπότε κ εγώ παύω να το σκέφτομαι για να μη με λένε υπερβολική. Εξάλλου μετά από 2 μέρες ξυπνάω από έντονο πόνο στην κοιλιά που δεν μου πέρναγε με 2 Depon κ 1 Ponstan κ πολύ αίμα αλλά λέω "είδες, δίκιο είχαν που σε λέγανε υπερβολική, σου ήρθε περίοδος". Η περίοδος κράτησε παραπάνω απ ότι συνήθως κ είχε πιο έντονο, σκούρο χρώμα (όχι καφέ) αλλά αυτές τις αλλαγές τις απέδωσα στη βιοχημική, τόλμαγα να τον ξαναπάρω τηλέφωνο??? Δέκα μέρες μετά το τέλος της περιόδου μετά από μια επαφή που είχαμε με τον άντρα μου, είδα πάλι καφέ σταγόνες κ είχα ενόχληση χαμηλά στα γεννητικά μου. Κάτι γίνεται σκέφτηκαμε, υποθέσαμε πως προχώρησε τελικά η εγκυμοσύνη κ πως ήμουν έγκυος ( για εξωμήτριο ούτε λόγος, δεν μας το είχε αποκλείσει κατηγορηματικά??) Κάνω β-χοριακή την άλλη μέρα κ ήταν 1930, πολύ χαμηλή για τις μέρες καθυστέρησης οπότε κ συνειδητοποιώ πως τα πράγματα δεν είναι κ τόσο ρόδινα... Μέχρι να το δω όμως στον υπέρηχο, ήλπιζα ακόμα πως μπορεί να είναι κανονική κύηση, τόσα κ τόσα είχα διαβάσει εδώ μέσα, γιατί όχι κ εγώ???

Ο υπέρηχος ήταν από τα πιο σοκαριστικά πράγματα που έχω βιώσει: το εμβρυάκι ήταν ζωντανό, χτύπαγε η καρδούλα του, ένα ολοστρόγγυλο πραγματάκι που παλλόταν ολόκληρο, μόνο που ήταν σε λάθος θέση, στην αριστερή σάλπιγγα!!! Είχα κλείσει την 7η εβδομάδα της κύησης βλέπετε. . . Δεν κινδύνεψε η ζωή μου αφού δεν είχε γίνει ρήξη, δεν το βίωσα τόσο τραγικά όσο άλλες κοπέλες αφού ούτε καν ήξερα ότι είμαι έγκυος, αλλά. . . αλλά ο φόβος για το μετά έχει φωλιάσει μέσα μου από τότε.

Τα υπόλοιπα είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία, έκανα λαπαροσκοπική σαλπιγγεκτομή κ ελέγξαν τη δεξιά σάλπιγγα με χρωστική κ είπαν ότι είναι βατή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να ξανακάνω εξωμήτριο. Μου είπαν πως δεν χρειάζεται να κάνω καμιά άλλη εξέταση κ πως μετά την επόμενή μου περίοδο να ξαναπροσπαθήσουμε. Εμείς όμως θα ξεκινήσουμε προσπάθειες από τα Χριστούγεννα που θα μαζευτούμε γιατί λόγω δουλειάς θα είμαστε σε διαφορετικές πόλεις.

Πήγα κ σε άλλον γιατρό κ αυτός τα ίδια μου είπε. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, καμία εξέταση δεν μπορεί να το αποτρέψει αν είναι να ξανασυμβεί. Του ανέφερα αυτό που υποστηρίζει τόσο ένθερμα η mammy30 για τα χλαμύδια, κ μου είπε ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονικά τεκμηριωμένη απόδειξη ότι αν θεραπεύσεις τα χλαμύδια, γλιτώνεις την εξωμήτριο. Τελοσπάντων, εγώ είχα χαλαρώσει αφού 2 πολύ σπουδαίοι επιστήμονες μου λέγανε τα ίδια κ επιπλέον δεν ήθελα να σκέφτομαι τα χειρότερα γιατί φοβόμουν ότι τα προσελκύω. . . Τώρα όμως που πέρασε ο καιρός κ δεν προσπαθούμε για παιδί ( κ επειδή σας ξαναδιαβάζω :) ) σκέφτομαι πως είναι ευκαιρία να κάνω κάποια εξέταση, μην χάνω άδικα τον καιρό μου. Σκεφτόμουν την εξέταση ιστού περιόδου για τα χλαμύδια που λέει η Εύη κ σαλπιγγογραφία γιατί 10 μήνες μετά το χειρουργείο μπορεί να χει βουλώσει κ η δεξιά σάλπιγγα, έτσι δεν είναι? Κανόνισα ραντεβού κ με τρίτο γιατρό για να το συζητήσουμε κ θα ξαναδώ κ τον δικό μου.

Αυτά κ τα δικά μου. Συγνώμη για το τόσο μεγάλο κείμενο, ήθελα να γράψω τα συμπτώματά μου αναλυτικά μήπως τα αναγνωρίσει κάποια κοπέλα στον εαυτό της, γιατί κ εγώ τις ατέλειωτες ώρες αναμονής πριν τον υπέρηχο έψαχνα απεγνωσμένα να βρω τα συμπτώματα της εξωμήτριου κύησης. Τώρα θα μου πείτε ποια θα κάτσει να διαβάσει 16 σελίδες ψάχνοντας για συμπτώματα λίγο πριν τον υπέρηχο, εγώ το έκανα γιατί όχι κ κάποια άλλη απελπισμένη??:)

Σας φιλώ κ εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο άλλος λόγος που μπήκα πάλι στο forum, είναι γιατί ήθελα να βρω έστω και μία κοπέλα με προηγούμενη εξωμήτριο που να μου πει ότι "να, εγώ ξανάμεινα έγκυος φυσιολογικά" Όλοι μου λένε έχω μια γνωστή, φίλη, συγγενή, συμπεθέρα που μετά από εξωμήτριο έκανε τόόόόόόσα παιδιά φυσιολογικά, αλλά δεν ξέρω κάποια που να μου πει ΕΓΩ με μια σάλπιγγα ξανάμεινα έγκυος φυσιολογικά.

Με αυτή την ελπίδα μπήκα κ η αλήθεια είναι πως μου αναπτερώσατε το ηθικό!!! Τελικά είστε υπαρκτά πρόσωπα, ε? Εύχομαι τα καλύτερα στις εγκυούλες!!!! Με το καλό να φέρουν τα μωράκια τους στον κόσμο κ να παίρνουμε σειρά κ εμείς!!!!!!!!!!!! :)

 

Kαλη μου Κωνσταντινια!Ειμαι και εγω μια κοπελα μονοσαλπιγγη με 2 εξωμητριες κυησεις και οι δυο απο την αριστερη σαλπιγγα.Την πρωτη την προλαβα αλλα στην δευτερη ειχα ρηξη.Στην πρωτη ακουσα καρδουλα,στην δευτερη δεν ηξερα καν πως ημουν εγκυος.Ομως παρολαυτα σε 1,5 μηνα περιμενω την μπεμπουλα μου για να κανει παρεα στον 5χρονο ταλιμπαν που ηδη ειναι στο σπιτι.Η συλληψη εγινε φυσιολογικα και μονο με 3 προσπαθειες τον μηνα εκεινο.Απλα ειναι θεμα τυχης!!!!Υπομονη και επιμονη!!!Πολλα φιλια!!!

Ελπιδα

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος λόγος που μπήκα πάλι στο forum, είναι γιατί ήθελα να βρω έστω και μία κοπέλα με προηγούμενη εξωμήτριο που να μου πει ότι "να, εγώ ξανάμεινα έγκυος φυσιολογικά" Όλοι μου λένε έχω μια γνωστή, φίλη, συγγενή, συμπεθέρα που μετά από εξωμήτριο έκανε τόόόόόόσα παιδιά φυσιολογικά, αλλά δεν ξέρω κάποια που να μου πει ΕΓΩ με μια σάλπιγγα ξανάμεινα έγκυος φυσιολογικά.

Με αυτή την ελπίδα μπήκα κ η αλήθεια είναι πως μου αναπτερώσατε το ηθικό!!! Τελικά είστε υπαρκτά πρόσωπα, ε? Εύχομαι τα καλύτερα στις εγκυούλες!!!! Με το καλό να φέρουν τα μωράκια τους στον κόσμο κ να παίρνουμε σειρά κ εμείς!!!!!!!!!!!! :)

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου πως δεν θα ξαναέμπαινα εδώ παρά μόνο για να σας πω ευχάριστα. Δεν έχω ευχάριστα ακόμη αλλά ελπίζω σύντομα. Μπήκα μόνο για να σε ευχαριστήσω για τις θερμές σου ευχές και για να σου πω πώς είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με σένα στο εξωμήτριο που πέρασα πριν δύο χρόνια. Καθυστέρηση 5 ημερών, έλευση περιόδου με ασυνήθιστη ροή και σκούρο αίμα, τελέιωμα περιόδου και έναρξη νέων προσπαθειών, πόνοι στην αριστερή μεριά, α' χοριακή 860 μονάδες (πολλές για τόσο λίγες μέρες μετά την "περίεργη"περίοδο-στην 8η μέρα του κύκλου υποτίθεται πως ήμουν), β' χοριακή 1660 μονάδες, υπέρηχος, υποψίες του γιατρού για εξωμήτριο, ρήξη, σαλπιγγεκτομή. Ημἐρα Τετάρτη έκαν την πρώτη χοριακή και μέχρι το Σαββατο έγινε η ρήξη.

Ολα αυτά ήταν ένα κακό όνειρο. Πέρασε και θέλω να το ξεχάσω. Θέλω να μείνω έγκυος και να πάνε όλα καλά.

Είμαι υπαρκτό πρόσωπο :P Μακάρι να μην ήμουν :(

Αλλά οι δυσκολίες για τους ανθρώπους είναι, για να τους κάνουν πιο δυνατούς, έτσι δεν λένε;

Αυτά από εμένα. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας.

Ευχομαι να σας ανακοινώσω σύντομα ευχάριστα νέα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου η δική σου ιστορία είναι από αυτές που δεν ξεχνιούνται μ αυτό το τόσο σπάνιο γεγονός που σου συνέβη!!!! Σ ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου υπενθυμίσεις το αίσιο τέλος της, πραγματικά μου δίνεις μεγάλη ελπίδα!!! Σου εύχομαι με το καλό η κορούλα σου κ να χαίρεσαι όλη την οικογένειά σου!!!!

Με φοβίζει μόνο αυτό που λές, ότι είναι θέμα τύχης. . . δυστυχώς, όμως, έτσι είναι. . . μακάρι να υπήρχε κάτι να κάνουμε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες 2ης εξωμητρίου. . .

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου margi, φυσικά και δεν χρειαζόταν να με ευχαριστήσεις, μάλλον εγώ θα πρέπει να σε ευχαριστήσω που υπάρχεις, που μοιράστηκες όλα αυτά που πέρασες μαζί μας προσθέτοντας έτσι ένα λιθαράκι στις γνώσεις μας, που είσαι δυνατή κ έγινες ακόμα περισσότερο κ που στο εξής ό,τι κ αν γίνει, όποια δυσκολία κ αν αντιμετωπίσω με το συγκεκριμένο θέμα θα σκέφτομαι εσένα κ θα παίρνω κουράγιο. Ξέρω πως θα προτιμούσες να μην αποτελείς παράδειγμα προς μίμηση για κάτι τέτοιο αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, αποτελείς. Κ σ ευχαριστώ γι αυτό. . δίνεις κουράγιο σε μένα κ σε πολλές άλλες, είμαι σίγουρη.

Κ όταν πια με το καλό μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου κ αργότερα τη γέννηση του πρώτου σου παιδιού, μαζί με σένα θα χαιρόμαστε κ πολλές άλλες άγνωστές σου, όπως τώρα ευχόμαστε όλες για σένα.

 

Όσο για μένα. . . εύχομαι να μη μου δώσει ο Θεός όλες τις δυσκολίες που μπορώ να αντέξω, εύχομαι να μη χρειαστεί να γίνω πιο δυνατή, εύχομαι να είμαι τυχερή. . . Το ίδιο εύχομαι κ για όλα τα κορίτσια που αγωνιούν με τη μοναδική τους σάλπιγγα. . .

 

Θα σας ενημερώσω αν μάθω κάτι καινούργιο απ τους γυναικολόγους, μπορεί σε κάποια να φανεί χρήσιμο. Καλή δύναμη σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια???

Όλα καλά???

Margi μου, τι έγινε με τις εξετάσεις??

Cherry μου, τώρα είδα το μήνυμά σου!!Πρόσεξε το εξής: Μία τραχηλίτιδα που δε θεραπεύεται πολλές φορές αφήνει το μικρόβιο να ανέβει ψηλά και να μολύνει τη μήτρα και τις σάλπιγγες. Ένα από τα αποτελέσματα είναι η υδροσάλπιγγα. Πρέπει να σ έχει ενημερώσει ο γιατρός σου ότι η υδροσάλπιγγα είναι μη αναστρέψιμη κατάσταση και θα ήταν καλό να αφαιρεθεί πριν την προσπάθεια για σύλληψη, καθώς είναι τοξική, δημιουργεί τοξικό ενδομήτριο και προκαλεί η μειωμένες πιθανότητες για σύλληψη ή και αποβολές!!!

Επομένως, πρέπει πρώτα απ όλα να διερευνίσετε το μικρόβιο και να το καταπολεμήσετε. Πρέπει να πάρετε αγωγή και οι δυο για να μην κολλάτε ο ένας τον άλλο!!!

mammy mou τώρα είδα το μήνυμά σου μετά απο τόσο καιρό...έκανα σαλπιγγογραφία και τελικά δεν είχα υδροσάλπιγγα. Η γιατρός βιάστηκε να βγάλει πόρισμα χωρίς καν να μου κάνει μια αιματολογική να δει πιθανούς λόγους για υδροσάλπιγγα ή να περιμένει έστω τα αποτελέσματα της σαλπιγγογραφίας...τζάμπα μου μαύρισε το συμπαν για 2 μέρες και 2 νύχτες...φυσικά άλλαξα γιατρό και μάλιστα αισθάνομαι μεγάλη ασφάλεια σε αυτήν! Τα ψάχνουμε όλα αιματολογικά, με το χέρι αλλά και με τον υπέρηχο...βέβαια οχι οτι ξεμπέρδεψα μιας και ακόμη δεν εχουμε παιδί και πέρασε και ο χρόνος γάμου οπότε πρέπει σιγά σιγά να κάνουμε εξετάσεις. Σήμερα ο άντρας μου θα πάει στον γιατρό να τον εξετάσει και μετά θα κάνει σπερμοδιάγραμμα. Εγώ πάλι έκανα καλλιέργεια και έχω...2 vaginalis- enterococcus faecalis - μυκητες και απουσια γαλακτοβακύλων...ολα αυτά είναι 1 μήνας θεράπείας και οχι προσπάθειας (παει και αυτος ο μηνας δηλαδη) και αν θα ξεμπαρδέψω...το enterococcus einai epimonow ios...aaaaaaaaaaaaaa!!!!kai to allo oraio...araiovia kai anaairovia kaliergeia na prosexete poy kanete giati einai suntheti exetash kai an den sthn kanei kala den perneis ta sosta apotelesmata...etsi egine me mena me ton io vaginalis (h myrodia psarilas)

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν προσπαθώ να φέρω στο νου μου τις αναμνήσεις της εποχής του εξωμητρίου δυσκολεύομαι πολύ... είτε επειδή τις απώθησα είτε επειδή τις έχει επισκιάσει η κορούλα μου... Αυτό που έχω να σας πω με βεβαιότητα είναι ότι εκείνη την περίοδο πίστευα ότι εγώ δε θα γίνω μάνα ποτέ... ποτέ... και έκλαιγα μέρα νύχτα... Μία υγιής εγκυμοσύνη μου φαινόταν άπιαστο όνειρο... Κι όμως ήρθε... κι όμως πήγαν όλα καλά... Έτσι θα γίνει και με σας είμαι σίγουρη και όλα θα τα θυμάστε σαν ένα κακό εφιάλτη...

Σας φιλώ όλες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!! Δυστυχώς σήμερα ήταν μια πολύ δύσκολη μέρα!!! Η αδερφή μου ξαναέμεινε εγκυος μετά απο εξωμήτρια κύηση!! Όντως αφαίρεσαι μια σάλπιγκα και η άλλη όπως είπε ο γιατρος δεν ηταν και ιδιαιτερα προσβάσιμη, πράγμα που σήμαινε ότι θα δυσκολευόταν πολύ να μείνει εγκυος! Όταν ξεκίνησε τις προσπάθειες έμεινε αμέσως εγκυος!!Ήταν σχεδον 2 μηνών και εχτές που πηγε για ενα απλο ελεγχο δεν ακούσανε την καρδούλα του μωρού.Ο γιατρος μας έστειλε στο μαιευτήριο να κανουνε ενδοκολπικό υπέρηχο μιας που τα μηχανήματα είναι πολύ καλύτερα!Σήμερα μάθαμε οτι το μωράκι μας δεν ζει πια! Παλίδρομος κύηση.Για δευτερη φορά παλι θα φύγουμε χωρις μωράκι!Στεναχωρίεμαι πολύ μα παρα πολυ για την αδερφή μου!Μακάρι ν αμπορούσα με τον οποιοδήποτε τροπο να την βοηθήσω! Ο γιατρός είπε οτι ηταν καθαρα ένα τυχαίο γεγονος και ότι δεν σχετίζεται με την πρώτη εξωμήτρια κύηση.Δεν χρειάζεται να κανει καμία εξέταση ούτε αυτή ουτε και ο αντρας της! Εγώ πάλι τρέμω μηπως ξανασυμβεί τιποτα και μηπως θα πρέπει να κάνουν ενα ελεγχο και να αποτρέψουν ενα ακόμα ασχημο γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καινούργια στο forum, με μια σάλπιγγα και εγώ λόγω εξωμητρίου πρίν απο ακριβώς 1 χρόνο. Το άγχος μου βέβαια εμένα έγκειται πιό πολύ στο οτι 2 μήνες μετά απο την αφαίρεση της (μαζί με μία κύστη ενδομητρίωσης στην αριστερή ωοθήκη) άρχισα να έχω καφέ και ρόζ σταγόνες καμμιά εβδομάδα πρίν την αναμενόμενη περίοδο ( σε κάθε κυκλο), κάτι που δεν το είχα πάθει ποτέ παλιότερα!!!

Αφού το έψαξε ο γιατρός μου κανα δυο μήνες με παπ και υπερήχους για να αποκλείσει τα υπόλοιπα καταλήξαμε στο οτι μάλλον είναι ορμονικό και τώρα παίρνω primolut μπας και απαλλαχθώ. Αφήστε που 2-3 φορές που έχω πάρει τεστ ωορρηξίας δεν έχω καταφέρει να την βρώ τη ρημάδα... και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται εφόσον σε τόσους υπερήχους τα βλέπω τα ωοθυλάκια μου...

Μόλις μου έρθει η περίοδος μου είπε ο γιατρός μου να πάω για έλεγχο ωορρηξίας. Ξέρει καμμιά σας πως γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καινούργια στο forum, με μια σάλπιγγα και εγώ λόγω εξωμητρίου πρίν απο ακριβώς 1 χρόνο. Το άγχος μου βέβαια εμένα έγκειται πιό πολύ στο οτι 2 μήνες μετά απο την αφαίρεση της (μαζί με μία κύστη ενδομητρίωσης στην αριστερή ωοθήκη) άρχισα να έχω καφέ και ρόζ σταγόνες καμμιά εβδομάδα πρίν την αναμενόμενη περίοδο ( σε κάθε κυκλο), κάτι που δεν το είχα πάθει ποτέ παλιότερα!!!

Αφού το έψαξε ο γιατρός μου κανα δυο μήνες με παπ και υπερήχους για να αποκλείσει τα υπόλοιπα καταλήξαμε στο οτι μάλλον είναι ορμονικό και τώρα παίρνω primolut μπας και απαλλαχθώ. Αφήστε που 2-3 φορές που έχω πάρει τεστ ωορρηξίας δεν έχω καταφέρει να την βρώ τη ρημάδα... και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται εφόσον σε τόσους υπερήχους τα βλέπω τα ωοθυλάκια μου...

Μόλις μου έρθει η περίοδος μου είπε ο γιατρός μου να πάω για έλεγχο ωορρηξίας. Ξέρει καμμιά σας πως γίνεται;;;

 

αιματολογικές εξετάσεις θα κάνεις σε συγκεκριμένη μέρα του κύκλου δεν είναι τίποτα.

εγώ έκανα την 3η μέρα του κύκλου μου:

LH, FSH, Προλακτίνη, Οιστραδιόλη (Ε2), Τεστοστερόνη Ελεύθερη, DHEA-S, 17 Υδροξυπροεστερόνη και Δ-4 Ανδροστενεδιόνη.

 

καλή επιτυχία! :wink:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτό νομίζω και εγώ αλλά ρωτάω γιατί όταν μίλησα μαζί του μου έδωσε την εντύπωση ότι θα πάω από εκεί. Δέν ξέρω ίσως να θέλει να δει και υπερηχογράφικά την εικόνα. Αναρωτιέμαι αν οι ορμονικές θα είναι αξιόπιστες από τη στιγμή που παίρνω τα primolute που είναι ορμόνη στην ουσία. Τέλος πάντων όπως και να χει σε 4 μέρες σταμάταω το χάπι οπότε μέχρι Πεμπτη θα αδιάθετήσω... εκτός αν γίνει κανένα θαύμα

Link to comment
Share on other sites

α ναι. συνήθως κάνουν και ένα υπέρηχο. έτσι για να δει την κατάσταση της μήτρας και αν γίνεται ωορρηξία. είναι και αυτό στο πρόγραμμα για τον έλεγχο. απλά είδα που έγραψες "Αφού το έψαξε ο γιατρός μου κανα δυο μήνες με παπ και υπερήχους για να αποκλείσει τα υπόλοιπα καταλήξαμε στο οτι μάλλον είναι ορμονικό" και μπερδεύτικα.:oops:

 

αλλά ναι. και πάλι καλή επιτυχία :)

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Άσε από υπέρηχους έχω χορτάσει τον τελευταίο χρόνο. Μια για την κύστη που βρήκαμε στην ωοθήκη, μια καπάκι με το έξωμήτριο, μια μετά την αφαίρεση για να δει ότι όλα εντάξει και τους τελευταίους 7 μήνες με αυτά τα καφέ ροζ πριν την περίοδο έχω κάνει 2-3 ακόμα. Έχω μάθει πλέον τα έσω μου απέξω... Η αλήθεια είναι ότι όσο περνά ο καιρός γίνομαι επιο νευρική και ανυπόμονη να γίνω επιτέλους μάνα. Νοιώθω σα να φτιάχνω ένα και να χαλάνε δύο... Πάντως και πάλι ευχαριστώ, κάνει καλό να ξέρεις ότι και άλλοι έχουν περάσει από εκεί

Link to comment
Share on other sites

τίποτα. εμένα οι ορμονικές δεν ήταν οι καλύτερες. η LH ήταν "μεγαλύτερη" από την FSH που σημαίνει πολυκυστικές, και η υδροξυπρογεστερόνη ήταν στα όρια. με ρώτησε η ενδοκρινολόγος αν κάνω ωορρηξία και αν έχω κανονικό κύκλο και της φάνηκε παράξενο όταν απάντησα ναι. γιατί τον περασμένο μήνα την είδαμε την ωορρηξία στον υπέρηχο. αυτόν τον μήνα όμως δεν κατάλαβα ωορρηξία αν και ο κύκλος παραμένει σταθερός. δεν ξέρω. πρέπει να κοιταχτώ από τον άλλο μήνα αν τελικά δεν είμαι έγκυος. περιμένω 21-22 να έρθει. ας μην έρθει αυτή την φορά...:cry:

πραγματκά το εύχομαι και για σένα!

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...