Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Mariannao, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μείνεις γρήγορα έγκυος! Το ότι είναι ανοιχτή και η άλλη σου σάλπιγγα είναι θετικό! Αλλες εξετάσεις εχετε κάνει; Ο άντρας σου έλεγξε το σπέρμα; Εσύ έκανες υστεροσκόπηση;Πιστεύω πως αν δεν έγιναν, καλό είναι να γίνουν σύντομα!

ευχαριστω πολυ margi μου!!!ναι το σπερμα του αντρα μου ειναι πολυ καλο υστεροσκοπηση δεν εκανα αλλα η λαπαροσκοπηση ειναι ακομα καλυτερα που εχω κανει τα βλεπουν ολα!αλλα δεν ξερω τι μποει να γινετε ο γιατρος μου λεει οτι ειναι νωρις ακομα αλλα εγω βιαζομαι πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D μαλλον το καλοκαιρι τηα προχωρισω σε σπερματευχευση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πόσο χρονών είσαι; Δες τι θα γίνει ως το Σεπτέμβρη και μετά προχώρα σε ό,τι θες...Δώσε τρεις μήνες στον εαυτό σου χωρίς άγχος και όλα θα πάνε καλά....Από τη στιγμή που οι εξετάσεις σας βγήκαν καλές, μην φοβάσαι...Θα έρθει και πιστεύω θα έρθει φυσιολογικά....Αν είσαι μικρή κ έχεις περιθώρια, μην το πιέζεις ακόμη τόσο πολύ!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

μικρη ειμαι δεν λεω 24 χρονων αλλα η υπομονη μου δεν αντεχει αλλο εχουν περασει 3 χρονια κ μου φαινετε αιωνας!ο γιατροσ μου προτεινε αν δεν γινει σε κανα 2 μηνο να κανω σπερματευχευση!εσυ που βρισκεσαι μαγκι μου?εχεισ νινι η προσαπθειτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα. λοιπόν δεν ξέρω αν θυμάτε κανένας την ιστορία μου αν και οχι τόσο τραγική για μενα είναι μια πληγή. έκανα εξέταση για χλαμύδια στο locus medicus πρίν 2 μήνες, έκανα 30 μέρες θεραπεία με αντιβίοση -μαζι και ο άντρας μου- και αφού έπρεπε να είμαι αδιάθετη για την επαναληπτική εξέταση περίμενα πάλι ενα μήνα και βγήκε πάλι θετική! μου είχε πει ο γυναικολόγος πώς ίσως οφείλεται η μια κλειστη σάλπιγγα στους μικρο οργανισμούς της χλαμυδιας και ίσως να φτιάξει με την θεραπεία. έχει κάνει καμία από εσάς και δεύτερη φορά θεραπεία και αν ναι πόσο καιρό μπορεί να επιμένει ετσι; οσες φορές το έχω ψάξει η θεραπεία έιναι για 7 μέρες. εγώ έκανα 30 μέρες. και απόψε θα μάθω για την καινούργια θεραπεία μέσω τηλεφώνου.

αν ξέρει καμία απο εσάς να μου πείτε.... :(

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς όλα τα κορίτσια που έκαναν αφαίρεση σάλπιγγας μετά από εξωμήτριο!

Βρε κορίτσια, βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα και θέλω τη γνώμη σας. Μετα από εξωμήτριο που είχα, η αριστερή σάλπιγγα αφαιρέθηκε. Εκανα σαλπιγγογραφία μετά από 6 μήνες κι έδειξε ότι η αριστερή σάλπιγγα απεικονίζεται κατά το πρώτο ήμιση αυτής! Τότε δεν έδωσα σημασία, ίσα- ίσα χάρηκα κιολας που είχα λίγη σαλπιγγούλα. Η γιατρός μου δεν έκανε τότε καμία παρατήρηση σχετικά.

Και φτάνω στο σήμερα. Ακόμη δεν έιμαι έγκυος. Εκανα αφαίρεση πολυπόδων τον Φλεβάρη, αλλά πριν από ένα μήνα που έκανα πάλι διαγνωστική υστεροσκόπηση φάνηκαν υπολείμματα από έναν πολύποδα. Αυτό σημαίνει και δεύτερο χειρουργείο για να τον καθαρίσω. Αποφασίζω να επισκεφτώ ιδιωτικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη, για να προγραμματίση την επέμβαση. Ο γιατρός που βλέπει την σαλπιγγογραφία, με στέλνει αδιάβαστη. Το κομμάτι της σάλπιγγας που έμεινς πρέπει να αφαιρεθεί εντελώς, γιατί ενέχει κίνδυνο νέου εξωμητρίου σε περίπτωση μεγάλη αν κάνω εξωσωματική, μικρότερη αν μείνω έγκυος φυσιολογικά.

Κι έρχομαι και ρωτώ: στη δική σας περίπτωση τι έγινε; Κατεβάστε τις σαλπιγγογραφίες σας, σας παρακαλώ, δείτε τες και πείτε μου, αν απεικονίζεται καθόλου η σάλπιγγα που αφαιρέθηκε. Κάποιοι άλλοι του χώρου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και πως ο γιατρός τα μεγαλοποίησε...Εγώ δεν ξέρω τι να πω....Το μόνο που ξέρω είναι ότι πολλά βάσανα μαζεμένα δεν τα αντέχει το ανθρώπινο μυαλό.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου margi,εγω προσωπικα την πατησα με αυτον τον τροπο και επαθα το δευτερο μου εξωμητριο στο 1 εκατοστο της σαλπιγγας που ειχε αφησει ο γιατρος μετα την λαπαροσκοπικη αφαιρεση της αριστερης σαλπιγγας λογω του πρωτο εξωμητριου.Και να σκεφτεις πως η συλληψη ηρθε φυσιολογικα.Αφου θα μπεις στην διαδικασια της επεμβασης καλο θα ηταν για μενα να αφαιρεσεις οτι εμεινε απο την σαλπιγγα γιατι εγω εξαιτιας αυτου του εκατοστου που εμεινε κοντεψα να πεθανω.Και οσο μπορεις να εχεις κουραγιο και πιστη(αν και κρινοντας απο τα γραφομενα σου εχεις τεραστια αποθεματα και απο τα δυο) γιατι αν και περασα δυο εξωμητρια σε 1 εξαμηνο πριν δυο χρονια σε 2,5 μηνες περιμενω να κρατησω στην αγκαλια μου την μπεμπουλα η οποια ηρθε εντελως στα ξαφνικα.Μακαρι κοπελα μου να σου πανε ολα καλα!!!

Πολλα φιλια,Ελπιδα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοπέλα μου. Να έρθει με το καλό το παιδάκι σου!

Δεν ξέρω τι να κάνω....Είδα κι έναν άλλο γιατρό σήμερα και μου είπε να αφαιρέσω μόνο τον πολύποδα, να κάνω 6 μήνες προσπάθειες και αν δεν τα καταφέρω να κάνω εξωσωματική...Είπε να μην την αφαιρέσω τη σάλπιγγα, να μην μπω στη διαδικασία της λαπαροσκόπησης.....Δεν ξέρω....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου margi,και σε αλλους 5 γιατρους να πας ο καθενας μπορει να σου πει και κατι διαφορετικο.Εσυ να ακουσεις αυτον που εχεις περισσοτερη εμπιστοσυνη.Και αν αργοτερα πας για εξωσωματικη τοτε αρμοδιος για την αντιμετωπιση απο εκει και περα ειναι ο υπευθυνος γιατρος σου.Εσυ να αποβαλλεις το αγχος γιατι καπου υπαρχει και ο παραγοντας τυχη που ειναι πολυ σημαντικος.Να ευχαριστηθεις το καλοκαιρακι μαζι με τον συζυγο και απο το φθινοπωρο τα βαζεις κατω τα πραγματα και αποφασιζεις.και σου τα λεω αυτα γιατι εγω εμεινα εγγυος προσπαθωντας ολο και ολο δυο φορες γιατι το ειχαμε αφησει για λιγο το θεμα του μωρου.Ειχαμε κανονισει μετακομιση,ταξιδι στην Βαρκελωνη,και προετοιμασια καινουργιου σπιτιου,οποτε οταν εμαθα πως ειμαι εγγυος πελαγωσαμε για λιγο αλλα στο τελος ολα γινανε εκτος απο το ταξιδι:?.Αυτα τα λιγα απο εμενα ,πολλα φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρονια ανεξηγητης υπογονιμοτητας (αφου ολες οι εξετασεις ηταν πολυ καλες και η σαλπιγγογραφια φυσικα) κανω σπερματεγχυση και στη δευτερη προσπαθεια μενω εγκυος αλλα δυστυχως ηταν εξωμητριο και φυσικα αφαιρεθηκε η σαλπιγγα.

Η απογοητευση ηταν μεγαλη και αποφασισα να ξανω ivf η οποια απετυχε...

 

Τελικα εμεινα εγκυος φυσιολογικα και αναπαντεχα με μια σαλπιγγα!

Η δευτερη εγκυμοσυνη...ηταν εντελως τυχαια και απρογραμματιστη...

Κοριτσια καλη επιτυχια και θετικη σκεψη!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ η δικη μου ιστορια περιλαμβανει...μια σαλπιγγα . Το πασχα εκανα σαλπιγγογραφια γιατι ειχα σκοπο να κανω σπερματεγχυση . Με το δικο μου το μυαλο πιστευα πως ειναι περιττη κ την εκανα κυριολεκτικα με το ζορι γτ ηξερα οτι θα πονουσα . Οπως κ πονεσα . Μεχρι τοτε ηξερα οτι το βασικο μου προβλημα ηταν οι πολυκυστικες , με αραιομηνορροια κ ωορρηξια η οποια δεν ηξερα καθε ποτε συμβαινει (εξ' ου κ η αποφαση για σπερματεγχυση) . Εδω να σημειωσω οτι το σπερμα του συζυγου ειναι αριστο. Τοσο που ο γιατρος ηθελε να επαναλαβουμε το σπερμοδιαγραμμα , γιατι μας ελεγε οτι ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο!!

Τελικα η σαλπιγγογραφια εδειξε οτι η δεξια μου σαλπιγγα ηταν εντελως βουλωμενη . η αλλη ΟΚ . Και οι 2 γιατροι (ακτινολογος και γυν/γος που σημειωτεον ουτε γνωριζονταν , ουτε ποτε ηρθαν σε επαφη) μου δηλωσαν οτι ηταν κατα 90% σιγουροι οτι προηλθε απο μια οξεια σκωληειδιτιδα που ειχα στα 12-13 , δεν θυμαμαι ακριβως , και οτι αν ελυνα το προβλημα της ωοθυλακιορρηξιας με καποιο τροπο θα ειχα μια εγκυμοσυνη σιγουρα . Απλα κ οι δυο μου τονισαν οτι τον μηνα που θα ειχα ωοθ/ξια απο την βουλωμενη σαλπιγγα δεν θα ηταν κ τοσο πιθανη η συλληψη. Ενω θα προσπαθουσαμε πιο εντατικα τον μηνα που θα εμφανιζα αυγουλακι απο την "τυχερη" αριστερη , οπως την ελεγε χαριτολογώντας ο γυναικολογος. Οπως κ εγινε .

Για να μην τα πολυλογω τελη Μαΐου που μου ηρθε περιοδος αρχισα την κλομιφαινη κ μετα εκανα pregnyl και ακολουθησαν επαφες με τον συζυγο για τις επομενες 4 μερες . Στον υπερηχο φαινοταν ενα ωοθυλακιο στην αριστερη ωοθηκη κ ενα στην δεξια . Ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον θα ωριμαζε αυτο απο την αριστερη γτ ηταν πιο μεγαλο . Αλλα κ αυτο απο την δεξια να ωριμαζε λεει δεν τον πειραζε κ ιδιαιτερα καθως στην ουσια το ωαριο μολις γινει η ωορρηξια απελευθερωνεται στον δουγλασειο χωρο (σκεφτειτε το σαν ενα κενο χωρο μεσα στην κοιλια μας που ειναι πολυ κοντα στις σαλπιγγες μας) κ οτι απο εκει το "συλλαμβανει" η πιο διαθεσιμη σαλπιγγα , η οποια ειναι συνηθως κ η πιο κοντινη. Αυτο ομως μου ειπε δεν ειναι απαραιτητο , διοτι εχει επιτευχθει κ κυηση σε γυναικα που ειχε περισωθει μονο μια ωοθηκη (πχ απο την αριστερη πλευρα) κ μια σαλπιγγα απο την αντιθετη πλευρα!

Τελικα εσκασε το αριστερο ωοθυλακιο , κ τωρα ειμαι στην 5w + 6d κυησης , κοινως αυριο κλεινω την 6η! Με την πρωτη σοβαρη προσπαθεια και χωρις σπερματεγχυση παρακαλω! Το μονο που ευχομαι τωρα ειναι να συνεχισει η εγκυμοσυνη μου καλα μεχρι τελους κ να περασουμε τον σκοπελο των πρωτων εβδομαδων , που ειναι κ οι πιο επικινδυνες για αποβολη .

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Αν εχουμε την σωστη παρακολουθηση μια χαρα τα καταφερνουμε ολες κ ας εχουμε μονο μια σαλπιγγα διαθεσιμη. Κ σας το λεω εγω που την περιοδο που επαιρνα τα φαρμακα προκλησης ωοθ/ξιας ημουνα σχεδον σιγουρη οτι θα κατεληγα αργα ή γρηγορα στην εξωσωματικη.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, κοπέλα μου! Καλή εγκυμοσύνη να έχεις.

Θέλω όμως να τονίσω κάτι που διάβασα στο μήνυμά σου και κάνει τη δική σου περίπτωση πιο "εύκολη" από την περίπτωση άλλων κοριτσιών.ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΠΕΡΜΑ!!!Παίζει σημαντικότατο ρόλο.

 

Φιλιά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα margi . Το να εχεις καλο σπερμα σου δινει πολυ περισσοτερες επιλογες . Αλλωστε αυτος ηταν κ ο λογος που ο γιατρος μου επεμενε να μην παμε σε σπερματεγχυση με την πρωτη . Συγκεκριμενα μου ειπε "Με τοσο καλο σπερμα αν κανουμε προκληση ωοθ. απο μονη σου θα εχεις 25% πιθανοτητες να μεινεις εγκυος. Για την σπερματεγχυση θα παρεις ακριβως τα ιδια φαρμακα κ θα εχεις 30% πιθανοτητες .Αξιζει να μου δωσεις 350 ευρω για το εξτρα 5% ?" . Κ ετσι με προετρεψε να προσπαθησουμε μονοι μας για 3 μηνες με κλομιφαινη . Κ αν δεν ειχα αποτελεσμα θα προσπαθουσαμε με αλλα πιο δυνατα φαρμακα (φανταζομαι γοναδοτροπινες) για αλλους 3 μηνες.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, 3-4 εκατοστά είναι η σάλπιγγα που έμεινε μέσα! Πήγα στο γιατρό που με χειρούργησε στο εξωμήτριο και του ζήτησα εξηγήσεις. Είπε ότι υπήρχε ανατομική δυσκολία και ένα μικρό ινομυωματάκι στο σημείο εκείνο και δεν θέλησε να πειράξει την σάλπιγγα γιατί υπήρχε ήδη αιμορραγία και θα προκαλούνταν ακόμη περισσότερη....Πρεπει να την αφαιρέσω είπε σε περίπτωση που κάνω εξωσωματική.....Κοινώς αηδίες....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου margi,και σε αλλους 5 γιατρους να πας ο καθενας μπορει να σου πει και κατι διαφορετικο.Εσυ να ακουσεις αυτον που εχεις περισσοτερη εμπιστοσυνη.Και αν αργοτερα πας για εξωσωματικη τοτε αρμοδιος για την αντιμετωπιση απο εκει και περα ειναι ο υπευθυνος γιατρος σου.Εσυ να αποβαλλεις το αγχος γιατι καπου υπαρχει και ο παραγοντας τυχη που ειναι πολυ σημαντικος.Να ευχαριστηθεις το καλοκαιρακι μαζι με τον συζυγο και απο το φθινοπωρο τα βαζεις κατω τα πραγματα και αποφασιζεις.και σου τα λεω αυτα γιατι εγω εμεινα εγγυος προσπαθωντας ολο και ολο δυο φορες γιατι το ειχαμε αφησει για λιγο το θεμα του μωρου.Ειχαμε κανονισει μετακομιση,ταξιδι στην Βαρκελωνη,και προετοιμασια καινουργιου σπιτιου,οποτε οταν εμαθα πως ειμαι εγγυος πελαγωσαμε για λιγο αλλα στο τελος ολα γινανε εκτος απο το ταξιδι:?.Αυτα τα λιγα απο εμενα ,πολλα φιλια!

 

Margi μου δεν θελω να σε πικρανω αλλα οπως λεει κ η elpida74 παραπανω πιθανοτατα καθε γιατρος θα σου λεει τα δικα του . Διαλεξε την γνωμη αυτου που σε παρακολουθησει ή προκειται να σε παρακολουθησει αν τελικα καταληξεις σε εξωσωματικη . Εγω προσωπικα θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα να την βγαλω κ την υπολοιπη . 4 εκ δεν τα λες κ αμελητεα οσον αφορα τον κινδυνο εξωμητριας...Αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη μου γνωμη . Τωρα για ολα αυτα που σου ειπε ο γιατρος που σε χειρουργησε , μπορει οντως να συναντησε δυσκολιες , αλλα αυτο σημαινει οτι αν αποφασισεις να την βγαλεις ο νεος γιατρος που θα σε χειρουργησει θα πρεπει να ειναι πιο μαγκας κ τσιφτης για να καταφερει να προσπερασει τις δυσκολιες αφαιρεσης που συναντησε ο πρωτος .

 

Εν κατακλειδι : Διαλεξε τον γιατρο που νομιζεις οτι δεν σε δουλευει/εκμεταλευεται κ ειναι καλυτερος επιστημονας κατα τη γνωμη σου , ακολουθησε την δικη του συμβουλη κ ολα τα αλλα βρισκονται .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν σημαντικό για μένα όσες έχουν ακούσει ή ζήσει την απώλεια μίας σάλπιγγας να μου δώσουν στοιχεία σχετικά με τη δυσκολία ή μη της φυσιολογικής σύλληψης.Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

 

 

Εχασα και γω μια σαλπιγγα ειχα στεναχωριθει και εινα φυσιολογικο και ανχωθηκα πολυ γιατι τοσο εγω οσο και ο ανδρας μου θελαμε ενα μωρο μετα απο 2χρονια προσπαθεια εφερα στον κοσμο ενα αγορακι.

Δεν χριαζετε να ανυσηχεις και πολυ παραπανω να ανχωθεις γιατι ο ψυχολογικος παραγωντας παιζει πολυ μεγαλο ρολο να το ξερεις.

Αν ζουσες το 1960 ισως αυτο να αποτελουσε προβλημα με την τοτε ιατρικη το 2011 δεν χρειαζετε να ανυσηχεις για κατι τετοιο.

Βεβαια ωραιο ειναι να εχεις ενα γιατρο που να ειναι κοντα σου και να σε εμψυνχωνει:wink::wink::wink: Η ψυχολογια φιλεναδα ειναι το παν. Ολα θα πανε καλα και νομιζω και αλλες φιλες μας που βιωσαν την απωλια σαλπιγγας δεν ειχαν προβλημα να τεκνοποιησουν.

σου ευχωμαι μεσα απο την ψυχη μου να αποκτησεις το μωρακι που ονειρευεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ μετά από όσα έχω περάσει- άσχετα που δεν έχω μείνει έγκυος ακόμη- πιστεύω πως η απώλεια μίας σάλπιγγας δεν είναι ικανή να σε αφήσει χωρίς παιδί εκτός κι αν συντρέχουν κι άλλοι λόγοι....Με μία σάλπιγγα, με καλό σπέρμα και χωρίς προβλήματα στην μήτρα ( πχ πολύποδες, ινομυώματα) ή οπουδήποτε αλλού (πχ ωοθήκες) μένεις άνετα έγκυος....

 

Παρεμπιπτόντως, η Mummy 30 έχει κάνει ένα κοριτσάκι! Εβη, μου λείπουν οι συμβουλές σου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου δεν θελω να σε πικρανω αλλα οπως λεει κ η elpida74 παραπανω πιθανοτατα καθε γιατρος θα σου λεει τα δικα του . Διαλεξε την γνωμη αυτου που σε παρακολουθησει ή προκειται να σε παρακολουθησει αν τελικα καταληξεις σε εξωσωματικη . Εγω προσωπικα θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα να την βγαλω κ την υπολοιπη . 4 εκ δεν τα λες κ αμελητεα οσον αφορα τον κινδυνο εξωμητριας...Αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη μου γνωμη . Τωρα για ολα αυτα που σου ειπε ο γιατρος που σε χειρουργησε , μπορει οντως να συναντησε δυσκολιες , αλλα αυτο σημαινει οτι αν αποφασισεις να την βγαλεις ο νεος γιατρος που θα σε χειρουργησει θα πρεπει να ειναι πιο μαγκας κ τσιφτης για να καταφερει να προσπερασει τις δυσκολιες αφαιρεσης που συναντησε ο πρωτος .

 

Εν κατακλειδι : Διαλεξε τον γιατρο που νομιζεις οτι δεν σε δουλευει/εκμεταλευεται κ ειναι καλυτερος επιστημονας κατα τη γνωμη σου , ακολουθησε την δικη του συμβουλη κ ολα τα αλλα βρισκονται .

Εχεις δίκιο καλή μου....Σκοπεύω να κάνω ό,τι είναι καλύτερο για μένα από εδώ και πέρα...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μετά από όσα έχω περάσει- άσχετα που δεν έχω μείνει έγκυος ακόμη- πιστεύω πως η απώλεια μίας σάλπιγγας δεν είναι ικανή να σε αφήσει χωρίς παιδί εκτός κι αν συντρέχουν κι άλλοι λόγοι....Με μία σάλπιγγα, με καλό σπέρμα και χωρίς προβλήματα στην μήτρα ( πχ πολύποδες, ινομυώματα) ή οπουδήποτε αλλού (πχ ωοθήκες) μένεις άνετα έγκυος....

 

Παρεμπιπτόντως, η Mummy 30 έχει κάνει ένα κοριτσάκι! Εβη, μου λείπουν οι συμβουλές σου!

 

συμφωνω οπως τα λες ειναι margi απώλεια μίας σάλπιγγας δεν είναι ικανή να σε αφήσει χωρίς παιδί ;););););)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εδω και πάλι... υπομονή και μακριά το άγχος. Έτσι δεν λένε όλοι οι γιατροί; Ε λοιπόν δόξα τον Θεό επιτέλους έφυγαν τα χλαμύδια (γιουπι!) και τώρα ξαναξεκινάμε τις προσπάθιες! Η κάθε μια με τον πόνο της, ε;

Η αλήθεια είναι πώς να έχεις μόνο μια σάλπιγγα μειώνει τις πιθανότητες αλλά δεν τις μηδενίζει. Είναι πάντως μια ανακούφιση που γράφω σε αυτο το μικρό το άσπρο το κουτάκι σαν να γράφω στην καλύτερή μου φίλη. Τα εσώψυχα...

Αυτα.

Ευχομαι τα καλύτερα σε ολες. Να φύγει επιτέλους αυτό το μαύρο συννεφάκι απο πάνω απο το κεφάλι μας (απο ολες μας) και να βρεθούμε έγκυες επιτέλους μέχρι το τέλος του χρόνου. Που θα παέι... δεν θα πιάσει μια ευχή; Εχώ μείνει πολύ πίσω. :confused:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Να πάνε όλα καλά, lucciola! Δεν πειράζει που έχασες χρόνο. Εκανες το σωστό. Τώρα είσαι έτοιμη να ξεκινήσεις από την αρχή και όλα θα πάνε καλά. Κι εγώ έχασα τους τελευταίους 8 μήνες παλεύοντας με 3 τεράστιους πολύποδες ενδομητρίου που τους αφαίρεσα, αλλά έμειναν υπολέιμματα και αναγκάστηκα να μπω σε νέο χειρουργείο. Εκανα και λαπαροσκόπηση και αφαίρεσα ολοκληρωτικά την σάλπιγγα που έιχε κάνει το εξωμήτριο ( ήταν 1,5 εκατ). Αφαίρεσα επίσης δύο ινομυώματα και ό,τι είχε μείνει από πολύποδες. Περιμένω περίοδο και ξεκινάω επιτέλους προσπάθειες για μωρό. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Να πάνε όλα καλά, lucciola! Δεν πειράζει που έχασες χρόνο. Εκανες το σωστό. Τώρα είσαι έτοιμη να ξεκινήσεις από την αρχή και όλα θα πάνε καλά. Κι εγώ έχασα τους τελευταίους 8 μήνες παλεύοντας με 3 τεράστιους πολύποδες ενδομητρίου που τους αφαίρεσα, αλλά έμειναν υπολέιμματα και αναγκάστηκα να μπω σε νέο χειρουργείο. Εκανα και λαπαροσκόπηση και αφαίρεσα ολοκληρωτικά την σάλπιγγα που έιχε κάνει το εξωμήτριο ( ήταν 1,5 εκατ). Αφαίρεσα επίσης δύο ινομυώματα και ό,τι είχε μείνει από πολύποδες. Περιμένω περίοδο και ξεκινάω επιτέλους προσπάθειες για μωρό. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας!

 

Χαρά στο κουράγιο σου. Ελπίζω να είσαι επιτέλους καλά στην υγεία σου και σου εύχομαι σύντομα να μείνεις έγκυος. Θέλει πολύ δύναμη -ψυχική και σωματική- να περάσεις τόσα εμπόδια οσα πέρασες εσύ. Και μπράβο σου που δεν το έχεις βάλει κάτω. Πιστεύω πάντως πως θα τα καταφέρουμε.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο - τα μπάνια στην θάλασσα όταν έχουμε ωορηξία μειώνουν πιθανότητες για σύλληψη; Ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό μου. Επίσης έχω διαβάσει πως το ποδήλατο δεν απαγορεύεται οταν κάνουμε προσπάθιες... ξέρει κανένας; Αν...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!!!! Συγγνώμη που χάθηκα!!! Οι δουλειές σε συνδυασμό με την μπέμπα δε μου αφήνουν πλέον ελεύθερο χρόνο! Η μικρούλα είναι σχεδόν 13 μηνών και μου φαίνεται σαν ψέματα κάθε φορά που ανοίγω και διαβάζω το τόπικ που δημιούργησα τότε μέσα στα κλάματα...

Margi μου, σιδερένια, γλυκιά μου κοπέλα!!! Άντε να το συλλάβουμε τώρα το μπεμπέ! Ξέρεις με την ιστορία σου μου θύμισες την καισαρική στη γέννα μου όπου μου βρήκαν οι καινούργιοι μου γιατροί ότι ο προηγούμενος μου είχε αφήσει κομμάτι από τη σάλπιγγα που έγινε το εξωμήτριο. Κι έτσι πριν με κλείσουν μου αφαίρεσαν και το κομμάτι και μου είπαν επίσης ότι η άλλη σάλπιγγα είναι υγιής σε περίπτωση που θέλω να κάνω δεύτερο παιδί με φυσιολογική σύλληψη... Εμείς βέβαια έχουμε το θέμα του μικροβίου και με φοβίζει πολύ το να κάνω ελεύθερα τώρα που καθάρισα τουλάχιστον εγώ από τα χλαμύδια...

Πάντως όποια κοπέλα έχει περάσει εξωμήτριο έχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό να έχει και χλαμύδια. Προσοχή όμως δε σημαίνει αυτό ότι όποια έχει περάσει εξωμήτριο οπωσδήποτε θα έχει και χλαμύδια... Έχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες... Δε θα ήταν πάντως κακό να ελεγθείτε όσες δεν το έχετε κάνει ήδη (με ιστό περιόδου κατά προτίμηση).

Όταν κάνετε μπανάκια και βρίσκεστε στην προσπάθεια δε μειώνονται οι πιθανότητες σύλληψης ίσα ίσα βάλτε την κοιλίτσα σας στον ήλιο να ζεσταθεί η μήτρα σας και η σάλπιγγά σας! Κάνει πολύ καλό! Η γυμναστική επίσης δεν επηρεάζει αρκεί να μην είναι ιδιαίτερα κουραστική! Όλα με μέτρο!!!

Κορίτσια μου, σας φιλώ όλες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβη μου, ας είσαι εσύ και η μικρή σου καλά κι ας μην μπαίνεις τόσο συχνά....Ουτε κι εμείς οι υπόλοιπες πολυμπαίνουμε. Είναι ένα θέμα που πονάει πάρα πολύ. Εγώ πλέον αποφάσισα να ξαναμπώ μόνο αν μπορώ να απαντήσω σε κορίτσια που ρωτούν διάφορα πράγματα στα οποία αισθάνομαι ότι ξέρω να απαντήσω σωστά.....Δεν θέλω να ξαναμπώ για να παραπονεθώ για τα τόσα που μου συμβαίνουν.......Και βεβαίως θα μπω για να ανακοινώσω μόνο ευχάριστα.....Ελπίζω αυτό να γίνει σύντομα....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις και θα ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!!!!!Είμαι σίγουρη γι' αυτό!!!!!!

Και δε θέλω να είσαι απαισιόδοξη και να κάνεις αυτό που θες! Μην πιέζεις τον εαυτό σου και αν κάτι σε αγχώνει να το απομακρύνεις!!

φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...