Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα...

Σήμερα έχω ραντεβουδακι με το γιατρό να μου γράψει τη σαλπιγγογραφία και περιμένω ανυπόμονα πότε θα αδιαθετήσω να πάω να την κάνω...

Evi26 μου αυτό που αναφέρεις για χλαμύδια κλπ τι ακριβώς είναι? προκαλούν προβλήματα σύλληψης? βλάπτουν τις σάλλπιγγες? ευθύνονται για τυχόν αποβολές? (σκέφτομαι να του πω να μου την γράψει και αυτή την εξέταση να ξεμπερδέυω)

 

Έχω διαβάσει τόσα και τόσα εδώ μέσα και η αλήθεια είναι οτι άρχισα να σκέφτομαι την περίπτωση της εξωσωματικής , πράγμα το οποίο δεν ήθελα καν να το σκέφτομαι μέχρι πριν λίγο καιρό...έχω μπερδευτεί...

εν το μεταξύ έχω νευριάσει λιγάκι με τους γιατρούς γιατί και αυτοί σου λένε να κάνεις μια αξέταση αλλά δεν σου εξηγούν αναλυτικά γιατί την κάνεις σου λένε γενικά και αόριστα πράγματα και δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν ίσως θεωρούν οτι τα γνωρίζουμε όλα ή για να μας προστατεύσουν από "κρίση πανικού"? τα περισσότερα πράγματα τα έχω μάθει απο δω μέσα και έχω δώσει κάποιες εξηγήσεις στον εαυτό μου και αυτό είναι πολύ σημαντικό γι αυτόν που αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειμαιοκ μου, προκαλούν όλα αυτά που αναφέρεις δυστυχώς!!!Αν βάλεις στο google εξωμήτριος κύησης θα σου βγάλει στα μισά εξωμήτριος+χλαμύδια...Καταστρέφουν τις σάλπιγγες και κάνουν εξωμήτρια. Δε σημαίνει αυτό βέβαια ότι πάντοτε το εξωμήτριο οφείλεται σε χλαμύδια, αλλά πρέπει να εξεταστεί η γυναίκα οπωσδήποτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλέφωνο και ήταν πολύ πιο εξυπηρετικοί. Μέχρι και κούριερ στέλνουν αν μένεις πολύ μακριά. Τέλος πάντων εγώ θα πάω...

Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Να'στε καλά κορίτσια.

καλησπέρα όλα καλά θα πάνε αρκεί να μην αγχωθείς, είναι μία πολύ απλή εξέτασει , εγώ ευτυχώς δεν έχω χλαμύδια αλλα ακόμα ψάχνω να βρώ τι έχω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα όλα καλά θα πάνε αρκεί να μην αγχωθείς, είναι μία πολύ απλή εξέτασει , εγώ ευτυχώς δεν έχω χλαμύδια αλλα ακόμα ψάχνω να βρώ τι έχω.
Γιατί πρέπει να έχεις κάτι; Μπορεί και να ήταν τυχαίο το εξωμήτριο! Θυμησέ μας λίγο πόσο καιρό προσπαθείτε μετα το εξωμήτριο; Εγώ δεν έχω κάνει την ειδική αυτή εξέταση για τα χλαμύδια. Ρώτησα σε μικροβιολογικό της πόλης μου και είπαν ότι δεν την κάνουν τη συγκεκριμένη εξέταση.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Αν και πέρασαν αρκετές μέρες και δεν ξέρω αν θα το δεις, θα σου έλεγα να έκανες μια σαλπιγγογραφία για να δεις τί παίζει με την αριστερή σάλπιγγα. Πιστεύω δλδ, χωρίς βέβαια να είμαι γιατρός, οτι μόνο έτσι θα μπορέσεις να έχεις μια σαφή εικόνα. Καλή επιτυχία στις σπουδές σου και μην αγχώνεσαι ...

χαιρετε!περασαν αρκετες μερες γιατι ειχα εξεταστικη και καταλαβαινετε.σαλπιγγογραφια ε?υπαρχει οριο ηλικιας για κατι τετοιο?θελω να πω...μηπως ειμαι πολυ μικρη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί πρέπει να έχεις κάτι; Μπορεί και να ήταν τυχαίο το εξωμήτριο! Θυμησέ μας λίγο πόσο καιρό προσπαθείτε μετα το εξωμήτριο; Εγώ δεν έχω κάνει την ειδική αυτή εξέταση για τα χλαμύδια. Ρώτησα σε μικροβιολογικό της πόλης μου και είπαν ότι δεν την κάνουν τη συγκεκριμένη εξέταση.

καλησπέρα τι κάνεις? Το λέω αυτό γιατί όλοι μου λένε καλά, γιαυτό εάν μου βρούνε κάτι ίσως βρούμε κάποια άκρη.Προσπαθούμε συνολικά 6 χρονια από το εξωμήτριο, αλλά πρίν 3 χρόνια είχα και μία αποβολή.Πιστεύω οτι πρέπει να την κάνεις αυτήν την εξέταση, μία φίλη μου που είχε χλαμύδια δεν έμενε έγκυος, αλλά μόλις ολοκλήρωσε την θεραπεία έμεινε αμέσως έγκυος.Αυτή η εξέταση γίνεται μονο σε δύο κέντρα ένα δημόσιο και το ιδιωτικό που είπα πιό πάνω.Ότι άλλο θέλεις ρώταμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο κέντρα σε όλη την Ελλάδα;;;Και όσες είναι εκτός Αθήνας τι μπορεί να γίνει για εκείνες; Αλήθεια, η θεραπεία πόσο διαρκεί;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τι κάνεις? Το λέω αυτό γιατί όλοι μου λένε καλά, γιαυτό εάν μου βρούνε κάτι ίσως βρούμε κάποια άκρη.Προσπαθούμε συνολικά 6 χρονια από το εξωμήτριο, αλλά πρίν 3 χρόνια είχα και μία αποβολή.Πιστεύω οτι πρέπει να την κάνεις αυτήν την εξέταση, μία φίλη μου που είχε χλαμύδια δεν έμενε έγκυος, αλλά μόλις ολοκλήρωσε την θεραπεία έμεινε αμέσως έγκυος.Αυτή η εξέταση γίνεται μονο σε δύο κέντρα ένα δημόσιο και το ιδιωτικό που είπα πιό πάνω.Ότι άλλο θέλεις ρώταμε.

Αυτή η εξέταση,δεν είναι η ίδια που κάνουμε στο μικροβιολόγο για ουρεόπλασμα-μυκόπλασμα-χλαμύδια κτλ..??Νόμιζα ότι σε αυτή φαίνονται όλα!:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!help κοριτσια!! εδω και 4 μηνες εχω μια σχεση και δεν χρησημοποιουμε καποια μεθοδο αντισυλληψης (απλα εξπερματωνει εξω) και τον τελευταιο μηνα ζαλιζομαι εντονα, ανακατευομαι, αισθανομαι κοπωση τρωω πολυ και πηρα κιλακια!! ομως αδιαθετησα 2 φορες τον ιδιο μηνα και χαμηλη ροη και ελεχιστους πονους...λετε να εχω κανενα μωρακι ???:P

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο κέντρα σε όλη την Ελλάδα;;;Και όσες είναι εκτός Αθήνας τι μπορεί να γίνει για εκείνες; Αλήθεια, η θεραπεία πόσο διαρκεί;;

Ναι διστυχώς αυτά τα δύο κέντρα είναι απο ότι ξέρω και εγώ από μακριά είμαι αλλά τη να κάνουμε πρέπει να τρέχουμε για να βρούμε επιτέλους μία άκρη.εσυ από που είσαι? αυτή η εξέταση γίνεται την δεύτερη μέρα στης περιόδου.Απο ότι ξέρω από την φίλη μου διαρκεί περίπου 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η εξέταση,δεν είναι η ίδια που κάνουμε στο μικροβιολόγο για ουρεόπλασμα-μυκόπλασμα-χλαμύδια κτλ..??Νόμιζα ότι σε αυτή φαίνονται όλα!:confused:

αυτή η εξέταση είναι για ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ DNA ΓΙΑ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ, ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΑΠΟ EP ME PCR.ΜΕ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΤΗΝ 2 ΗΜΕΡΑ.Έτσι ακριβώς μου την εχει δώσει ο γιατρός μου, πήγεναι στο μικροβιολόγικο και ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να προγραμματίσω ποτε ακριβώς θα είναι η δεύτερη μέρα της περιοδου, να πάρω άδεια, να πάω Αθήνα, να κλείσω ξενοδοχείο, να....,να....., για να κάνω ένα μωρό! Οχι, ρε κορίτσια, δεν αντέχω άλλο. Τρέχω συνέχεια για το ένα και το άλλο. Εχουν έρθει όλα στη ζωή μου άνω - κάτω, βρίσκω συνέχεια δικαιολογίες για να λείπω από τη δουλεια και κάνω την μία εξέταση μετά την άλλη (βλέπετε εκτός τα γυναικολογικά, δυστυχώς αντιμετωπίζω κι άλλα θέματα με την υγεια μου) αναβάλλω συνέχεια την προσπάθεια εγκυμοσύνης, γιατι όλο και κάτι βρίσκουν που χρήζει θεραπείας, έχω τρελαθεί...Βγάζω τους πολύποδες αύριο και ΤΕΡΜΑ! Δεν ξαναασχολούμαι.....Ας πάνε τα παιδάκια εκεί που δεν υπάρχουν προβλήματα, τι να πω....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να προγραμματίσω ποτε ακριβώς θα είναι η δεύτερη μέρα της περιοδου, να πάρω άδεια, να πάω Αθήνα, να κλείσω ξενοδοχείο, να....,να....., για να κάνω ένα μωρό! Οχι, ρε κορίτσια, δεν αντέχω άλλο. Τρέχω συνέχεια για το ένα και το άλλο. Εχουν έρθει όλα στη ζωή μου άνω - κάτω, βρίσκω συνέχεια δικαιολογίες για να λείπω από τη δουλεια και κάνω την μία εξέταση μετά την άλλη (βλέπετε εκτός τα γυναικολογικά, δυστυχώς αντιμετωπίζω κι άλλα θέματα με την υγεια μου) αναβάλλω συνέχεια την προσπάθεια εγκυμοσύνης, γιατι όλο και κάτι βρίσκουν που χρήζει θεραπείας, έχω τρελαθεί...Βγάζω τους πολύποδες αύριο και ΤΕΡΜΑ! Δεν ξαναασχολούμαι.....Ας πάνε τα παιδάκια εκεί που δεν υπάρχουν προβλήματα, τι να πω....

Βρε μικρή μου,γιατί τα λες αυτά τώρα??αφού δεν τα πιστεύεις..Έχεις κουραστεί,το καταλαβαίνω,αλλά σκέψου τι ωραία που θα είναι όταν με το καλό καταφέρεις και κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!!!:lol:

Σε παρακαλώ,μην στεναχωριέσαι κ μην σκέφτεσαι αρνητικά....Θα κουραστούμε λίγο παραπάνω εμείς,γιατί είμαστε από τις γυναίκες που δεν φτάνουν τόσο εύκολα το στόχο τους,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τα καταφέρουμε στο τέλος!!!!Κάπου άκουσα ότι "όταν το ζευγάρι θέλει,η επιστήμη μπορεί"!Οπότε, ηθικό ακμαίο και θετική σκέψη ε??:)φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, νομίζω ότι το κέντρο πλέον έχεις κούριερ που μπορεί να αναλάβει το δείγμα να το πάρει από όλη την Ελλάδα!!!!!Τηλεφωνήστε στο κέντρο να σας κατευθύνουν!!!

Κορίτσια, όσες έχετε περάσει εξωμήτριο, να έχετε υπόψη σας ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρχουν χλαμύδια- σχεδόν πάντα. Όπου πατήσεις στο google "εξωμήτριο" σχεδόν πάντα βγαίνει μαζί με τη λέξη "χλαμύδια". Καλύτερα να είναι αρνητικό και να είστε σίγουρες παρά να συνεχίσουν να υπάρχουν και να σας καταστρέψουν και την άλλη σάλπιγγα ή να σας φέρνουν αποβολές!!!!!Μην το αφήνετε!!!Για όλα υπάρχουν λύσεις!!

Όσο για τη θεραπεία κανονικά προτείνεται ένα 20ημερο με 1 ή 2 αντιβιώσεις. Αν τα έχετε καιρό και δεν το ξέρετε ίσως αργήσουν να φύγουν. Εγώ πχ έκανα 3 φορές pcr. Τη δεύτερη είχε γίνει ασθενές θετικό, έκανα αγωγή περίπου 2,5 μήνες και μετά έκανα εξέταση και βγήκε αρνητικό!!!Χρειάζεται υπομονή και είναι σπάσιμο νεύρων το ξέρω, αλλά είμαι σίγουρη ότι αν δεν τα είχα ανακαλύψει δε θα είχα το μωράκι μου τώρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν θα ξανακάνω τίποτα. Ειλικρινά σας μιλάω. Κάνω μία εξε΄ταση και μου βρίσκουν χίλια δυο άλλα προβλήματα. Σήμερα πήγα να βγάλω τους πολύποδες, για να μπορέσω να κάνω παιδί. Ξέρετε τι έπαθα;;;Δεν με έβαζαν με τίποτα στο χειρουργείο γιατί το αίμα μου δεν είναι συμβατό με κάμία ομάδα αίματος. Β θετικό μεν, με ένα αντιγόνο όμως που το κάνει να μην δέχεται άλλο αίμα στην ενδεχόμενη μετάγγιση. Τελικά την έκανα την αφαίρεση πολυπόδων κι ας μην υπήρχε αίμα στο χειρουργείο ( ήταν απλή επέμβαση ) αλλά τώρα μπαίνω σε νέους αγώνες για να δούμε τι συμβαίνει με το αίμα!!! Για αυτό σας λέω....Να πάνε όλα να γαμ....Δεν θέλω να κάνω καμία μα καμία άλλη εξέταση. Εγώ θα κάνω για χλαμύδια κι αυτοί εκτός από χλαμύδια ποιοςς ξέρει τι άλλο θα μου ανακαλύψουν. Δεν μπορώ να χω άλλο έτσι....Δεν θέλω να ζω έχοντας στο νου μου τι άλλες εξετάσεις να κάνω. Οι πολύποδες βγήκαν, το αίμα ήρθε....Και δεν ξέρω τι θα μου φέρει αυτή η ανακάλυψη. Το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι ότι αν σήμερα χρειαζόμουν μετάγγιση, πολύ απλά θα.....πέθανα! Και αν δεν το ψάξω περισσότερο, δεν ξέρω τι να περιμένω. Ε, λοιπόν, δεν είμαι πλέον για το συγκεκριμένο φόρουμ, γιατί πολύ απλά....δεν με ενδιαφέρει πλέον να κάνω παιδί. Με ενδιαφέρει να είμαι καλά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου, δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα... Κι εγώ όταν έψαχνα την αιτία - και βρήκα τελικά τα χλαμύδια- βρήκα ότι είχα ΚΑΙ θρομβοφιλία σε 3 παράγοντες. Κι έτσι προληπτικά έκανα και ενέσεις αντιπηκτικές στην εγκυμοσύνη... Όσο ψάχνουμε βρίσκουμε έτσι είναι...

Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να αρρωστήσεις ψυχολογικά για να κάνεις ένα παιδί!!!! Δυστυχώς δεν είναι για όλους τους ανθρώπους πάντα εύκολο να τεκτοποιήσουν. Κάποιοι το κάνουν στο φτερό, κάποιοι βασανίζονται περισσότερο... Το θέμα είναι πόσο το θες εσύ!!! Όταν διένυα την ίδια περίοδο που διανύεις εσύ τώρα- του ψαξίματος- είχα κουραστεί μεν ψυχολογικά, από την άλλη όμως είχα πεισμώσει απίστευτα και έλεγα δε θα του περάσει!!!

Ό,τι και να αποφασίσεις εμείς είμαστε εδώ να σε στηρίζουμε και να σ αγαπάμε και να σε καταλαβαίνουμε όσο κανείς...

Γιατί είμαστε ομοιοπαθούσες...

 

Υ.Γ. Απ' ό,τι βλέπεις ενώ έχω παιδί σχεδόν 8 μηνών, δεν έπαψα να μπαίνω σε αυτό το τόπικ, γιατί δεν μπορώ να ξεχάσω από πού ξεκίνησα...

Link to comment
Share on other sites

Εβη μου, φοβάμαι πλέον όχι για το αν θα κάνω παιδί, αλλά για το τι θα μου ξημερώσει σε άλλα θέματα σχετικά με την υγεία μου. Μετά το εξωμήτριο πήρα την κάτω βόλτα. Να ήταν μόνο γυναικολογικά τα προβλήματα, θα πείσμωνα, όπως λες κι εσυ! Εμένα όμως είναι σαν να με έχει καταραστεί όλο το σύμπαν....Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω πάθει όλο αυτο τον καιρό:προβλήματα υγείας που δεν τα αντιμετώπισα όπως θα έπρεπε επειδή δεν ήθελα να κάνω θεραπείες λόγω προσπαθειών...Τι να σου λέω τώρα....Αυτά μόνο από κοντά θα μπορούσα να στα πω και πάλι δεν θα πίστευες πως έχεις απέναντι σου ένα άτομο με τόσα προβλήματα....Παιδί θέλω όσο δεν μπορεις να φανταστείς....Αλλά κουράστηκα, έβη μου...Κουράστηκα να μου βρίσκουν συνεχώς το ένα και το άλλο. Θέλω να ηρεμήσω.....Θέλω να ξαναβρώ την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Απ' όταν έμπλεξα με γιατρούς αισθάνομαι σαράβαλο...Χθες ήταν η χαριστική βολή για μενα. Ηθελα να ουρλιάξω μέσα στο νοσοκομείο μα κρατιόμουν απίστευτα...Ολα σε μένα πια;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Margi, διαβάζοντας την ιστορία σου θέλω μόνο να πω...ότι μια απο τα ίδια κι εδώ. Πριν απο χρόνια έμεινα έγκυος...και αντί να χαρώ είπα θα περιμένω να δω τί θα γίνει. Γιατί? Γιατί πάσχω απο ένα αυτοάνοσο και η γιατρός μου μου είχε πει ότι δεν ξέρουμε πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός μου. Αντέδρασε. Και το έχασα. Και τώρα μετά απο 4 χρόνια, εξετάσεων, προβλημάτων με το αυτοάνοσο, με το γυναικολογικό, με ορμόνες, με κύστες, με συμφύσεις, με υδροσάλπιγγα και με πόσα ακόμα που θα γέμιζα σελίδες αν τα έγραφα.

Έχω να σου πω μόνο αυτο! Εσύ να είσαι καλά, στα πόδια σου, και η ψυχή σου ήρεμη. Όλα τα άλλα αν θέλει ο θεός θα τα φέρει. Εσύ για το μόνο που θα πρέπει να νοιαστείς είναι η υγεία σου.

Εύχομαι η περιπέτειά σου να τελειώνει κάπου εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Φριμπαλίνα, σε ευχαριστὠ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Διαβάζοντας αυτα που μου γράφεις αναρωτιέμαι : γιατί τόσα προβλήματα μαζεμένα σε κάποια άτομα; Να αντιμετωπίσεις το ένα, το δεύτερο, το τρίτο, άντε να πεις τα αντιμετωπίζω. Τόσα όμως;;;;Εχει φοβηθεί το μάτι μου τους γιατρούς και τις εξετάσεις. Ντρεπομαι ακόμη και τον ίδιο μου τον άντρα. Ημουν μία χαρούμενη, υγιής γυναίκα. Παντρεύτηκα και ήμουν ευτυχισμένη. Και μετά άρχισα προσπάθειες για παιδί....Και από τότε έγινα μία αγχώδης, φοβισμένη, δυστυχισμένη γυναίκα....Οχι, ρε γαμώτο, δεν το θέλω αυτό...Μακάρι να πάνε όλα καλά με σένα και να μπορέσεις να είσαι δυνατή. Κουράγιο μας λένε όλοι...Πόσο;;;λέω εγώ....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη σκέφτομαι πως όλη αυτή η διαδικασία αναζήτησης του τι φταίει και δεν μένω έγκυος ίσως να μου βγήκε σε καλό. Εμαθα, έστω και στα 35, ότι έχω σπάνια ομάδα αίματος!!! Τουλάχιστον, αν μου συμβεί κάτι, (ο μη γένοιτο) θα ξέρουν οι γιατροί πώς να αντιμετωπίσουν την κατάσταση μου.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε!περασαν αρκετες μερες γιατι ειχα εξεταστικη και καταλαβαινετε.σαλπιγγογραφια ε?υπαρχει οριο ηλικιας για κατι τετοιο?θελω να πω...μηπως ειμαι πολυ μικρη???

 

 

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ο μόνος αρμόδιος είναι ο γιατρός που σε παρακολουθεί. Ρώτα τον και ανάλογα πράξε...ίσως να μην χρειάζεται σαλπιγγογραφία, μπορεί και ένας υπέρηχος να ¨δείξει¨ κάτι...αυτός (ο γιατρός σου) τί σου έχει πει? πώς βλέπει την κατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να θέσω και μια ερώτηση αν έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία ίσως με βοηθούσε : Η σαλπιγγογραφία που έκανα τον 11/10 έδειξε μία σάλπιγγα διαβατή (αλλά μέχρι το κωδωνικό στόμιο) και την άλλη μη διαβατή (εντελώς κλειστή). Ο γιατρός μου τότε μου συνέστησε λαπαροσκόπηση καθόσον όπως μου είπε ¨είδε μόνο συμφήσεις και όχι κάτι άλλο πιο σοβαρό) ή εξωσωματική και το άφησε πάνω μου. Διάλεξα την εξωσωματική στην οποία και υποβλήθηκα πριν 1 μήνα περίπου αλλά διακόψαμε την προσπάθεια λόγω κακής ανταπόκρισης (ανέπτυξα όλο κι΄όλο 3-4 ωοθηλάκια τα οποία δεν προχώρησαν). Τώρα σκέφτομαι ξανά την λαπαροσκόπηση και μάλιστα έκλεισα ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο για να με δουν και ανάλογα να δώ τί μπορεί να γίνει. Έχετε παρόμοια εμπειρία ?? Σας βοήθησε η λαπαροσκόπηση?? ή και χωρίς αυτήν (την λαπαροσκόπηση) καταφέρατε φυσιολογική σύλληψη με παρόμοια ευρήματα??

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να θέσω και μια ερώτηση αν έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία ίσως με βοηθούσε : Η σαλπιγγογραφία που έκανα τον 11/10 έδειξε μία σάλπιγγα διαβατή (αλλά μέχρι το κωδωνικό στόμιο) και την άλλη μη διαβατή (εντελώς κλειστή). Ο γιατρός μου τότε μου συνέστησε λαπαροσκόπηση καθόσον όπως μου είπε ¨είδε μόνο συμφήσεις και όχι κάτι άλλο πιο σοβαρό) ή εξωσωματική και το άφησε πάνω μου. Διάλεξα την εξωσωματική στην οποία και υποβλήθηκα πριν 1 μήνα περίπου αλλά διακόψαμε την προσπάθεια λόγω κακής ανταπόκρισης (ανέπτυξα όλο κι΄όλο 3-4 ωοθηλάκια τα οποία δεν προχώρησαν). Τώρα σκέφτομαι ξανά την λαπαροσκόπηση και μάλιστα έκλεισα ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο για να με δουν και ανάλογα να δώ τί μπορεί να γίνει. Έχετε παρόμοια εμπειρία ?? Σας βοήθησε η λαπαροσκόπηση?? ή και χωρίς αυτήν (την λαπαροσκόπηση) καταφέρατε φυσιολογική σύλληψη με παρόμοια ευρήματα??

Μir μου,νομίζω ότι θα πρέπει να την κάνεις την λαπαροσκόπηση για να είσαι πιο σίγουρη για το τι συμβαίνει.Είναι μια εξέταση που δείχνει τα πάντα κ αν ανακαλύψεις κάτι που δεν το ήξερες μέχρι τώρα,θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις πιο εύκολα.Κι εγώ είμαι στην ίδια φάση με σένα,έκανα λαπαροσκόπηση (η σαλπιγγογραφία δεν είχε δείξει κάτι ανησυχητικό) κ τελικά αφαίρεσα την δεξιά σάλπιγγα λόγω συγκόλλησης(από παλιό χειρουργείο όταν ήμουν μικρή) κ η αριστερή διαβατή μεν αλλά με κωδωνικό στόμιο (κλειστή στην ουσία).Αν την είχα κάνει πέρυσι,θα είχα γλιτώσει κ τις 2 σπερματεγχύσεις που έκανα χωρίς,φυσικά,αποτέλεσμα...:confused: Τώρα πια μου είπε ο γιατρός ότι είναι σχεδόν αδύνατο να συλλάβω φυσιολογικά οπότε πρέπει να σκεφτούμε την εξωσωματική.Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...:(κι όλα να σου πάνε καλά!:)φιλιά

Link to comment
Share on other sites

giannaki ευχαριστώ για ό,τι έγραψες να είσαι καλά και καλή επιτυχία. Δεν κατάλαβα μόνο το σημείο που έγραψες: ¨κ η αριστερή διαβατή μεν αλλά με κωδωνικό στόμιο (κλειστή στην ουσία) ¨ . Tί εννοείς ακριβώς?? γιατί εμένα (αν έχουμε το ίδιο θεματάκι) ο γιατρός μου ειπε 50-50 για φυσιολογική σύλληψη...εσένα γιατί σου είπε οτι είναι αδύνατο???

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη σκέφτομαι πως όλη αυτή η διαδικασία αναζήτησης του τι φταίει και δεν μένω έγκυος ίσως να μου βγήκε σε καλό. Εμαθα, έστω και στα 35, ότι έχω σπάνια ομάδα αίματος!!! Τουλάχιστον, αν μου συμβεί κάτι, (ο μη γένοιτο) θα ξέρουν οι γιατροί πώς να αντιμετωπίσουν την κατάσταση μου.

 

Αγαπητή margi, μέσα σε όλες τις περιπέτειες (μπες βγες σε νοσοκομεία, στην εντατική) έχοντας ήδη κινδυνέψει να πεθάνω καμιά 10αρια φορές έμαθα ένα πράγμα... Να πιστεύω περισσότερο! Στον θεό? Στην καλή μου τύχη? Δεν ξέρω, σε κάτι που παρά όλες τις αντιξοότητες με κρατά ζωντανη. Έμαθα να εκτιμώ πολύ περισσότερο τη ζωή μου, τους ανθρώπους μου, ακόμα και το κάθε μέρα που είμαι όρθια και περπατάω. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, κι ας ζω εδώ και χρόνια με καθημερινό πόνο. Εϊμαι τυχερή, γιατί έχω τους ανθρώπους μου. Κι όσο το γιατί να συμβαίνουν τόσα άσχημα όλα μαζεμένα σε κάποιος μόνο ανθρώπους? Για να μην πω και άλλα άσχημα που έχουν συμβεί σε μένα, θέλω να πω μόνο αυτό. Γιατί κάποιοι είναι δυνατοί και τα αντέχουν. Είναι άδικο? Ίσως και να είναι! Για μένα είναι πιο άδικο να ζήσεις μια ζωή χωρίς να εκτιμήσεις την ίδια τη ζωή, τους ανθρώπους σου, τις στιγμές ευτυχίας που έχεις βιώσει.

Εύχομαι μόνο καλή δύναμη, σε κάθε δυσκολία να ξέρεις ότι όσο εσύ δεν βάζεις το κεφάλι κάτω...τόσο θα σου χαμογελάσει κάποια στιγμή η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...