Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Μιά ολόκληρη εβδομάδα κράτησε η χαρά μας....ίσως ήταν για να πάρουμε τα πάνω μας, να πάρουμε δύναμη γι αυτά που θα επακολουθήσουν...

Ήταν σήμερα να πάμε να δούμε σάκο αλλά ο Θεούλης με προετοίμασε από το μεσημέρι, μου έστειλε αιματάκι σίγα σιγά έτσι για να με προϊδεάσει μη μου το πει και απότομα ο γιατρός...το χάσαμε κι αυτό το σποράκι...

Εύχομαι να είμαι η τελευταία και να μη ξανανιώσει καμία έτσι, είναι πολύ σκληρό και στο μυαλό μου τρυγιρίζει μια τόσο δα μικρή λεξούλα μα με μεγάλη απορία "ΓΙΑTI?"

 

Margi ελπίζω να είσαι στη τελική ευθεία και μακάρι να πάνε όλα καλά...

 

Happysmile καλώς ήρθες στην παρέα είσαι μικρούλα ακόμα βέβαια αλλά έχεις ξεκινήσει προσπάθειες? γιατί νομίζω ότι μόνο τότε θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα για σένα...πιό νωρίς οι γιατροί δε νομίζω οτι μπορούν να βρουν κάτι, δοκιμάζοντας πάνε και αυτοί...

 

 

Ξέρετε κορίτσια (σε όλες αναφέρομαι) μόλις μου ήρθε ένα τραγούδι παλιό στο μυαλό μου "...εμείς γι αλλού κινήσαμε για αλλού και αλλού η ζωή μας πάει"

 

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

eimaiok,λυπάμαι πάρα πολύ!!!!!!είναι σίγουρο ότι το έχασες?μήπως χρειάζεσαι προγεστερόνη;

Margi μου, οι πολύποδες πράγματι παίζουν τον ρόλο τους!!!Να σκέφτεσαι ότι είναι ένα βήμα πιο πέρα!!!Ξέρω ότι είναι τόση η ταλαιπωρία σου που δεν αντέχεις λόγια παρηγοριάς...

Όσο για το νεαρό κορίτσι με μία σάλπιγγα και μία ωοθήκη να του πω να μην ανησυχεί καθόλου και παιδιά θα κάνει, αρκεί να προσέχει ιδιαίτερα να χρησιμοποιεί προφύλαξη στις επαφές της και να προσέχει γενικότερα τα γυναικολογικά της μην κολλήσει κανένα μικρόβιο και δημιουργήσει πρόβλημα και στη σαλπιγγούλα και στην ωοθήκη που έχουν μείνει!!!

Όσο για την αδελφούλα που μπήκε να μάθει, είναι πολύ συγκινητικό και μπράβο σου!!!

Κοίταξε η περίπτωση της αδελφής σου είναι δύσκολη!!!Ξέρω περιπτώσεις που τα κατάφεραν μόνο με εξωσωματική και ξέρω και περίπτωση 2 φίλων που τους είπαν ότι δεν είναι τόσο βατή αυτή που έμεινε και τώρα έχουν τα παιδάκια τους...

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να δούμε έναν όμορφο σάκο εχτές και δεν είδαμε τίποτα...και ο γιατρός πριν με δει αυτό μου είπε οτι ίσως χρειαστώ φαρμακευτική στήριξη αλλά με την προϋπόθεση ότι θα έβλεπε σάκο...σήμερα πήγα για χοριακή να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο 2ου εξωμήτριου...και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

eimaiok,λυπάμαι πάρα πολύ!!!!!!είναι σίγουρο ότι το έχασες?μήπως χρειάζεσαι προγεστερόνη;

Margi μου, οι πολύποδες πράγματι παίζουν τον ρόλο τους!!!Να σκέφτεσαι ότι είναι ένα βήμα πιο πέρα!!!Ξέρω ότι είναι τόση η ταλαιπωρία σου που δεν αντέχεις λόγια παρηγοριάς...

Όσο για το νεαρό κορίτσι με μία σάλπιγγα και μία ωοθήκη να του πω να μην ανησυχεί καθόλου και παιδιά θα κάνει, αρκεί να προσέχει ιδιαίτερα να χρησιμοποιεί προφύλαξη στις επαφές της και να προσέχει γενικότερα τα γυναικολογικά της μην κολλήσει κανένα μικρόβιο και δημιουργήσει πρόβλημα και στη σαλπιγγούλα και στην ωοθήκη που έχουν μείνει!!!

Όσο για την αδελφούλα που μπήκε να μάθει, είναι πολύ συγκινητικό και μπράβο σου!!!

Κοίταξε η περίπτωση της αδελφής σου είναι δύσκολη!!!Ξέρω περιπτώσεις που τα κατάφεραν μόνο με εξωσωματική και ξέρω και περίπτωση 2 φίλων που τους είπαν ότι δεν είναι τόσο βατή αυτή που έμεινε και τώρα έχουν τα παιδάκια τους...

Evi δεν μπορω να πιστεψω αυτό που έγινε στην αδερφή μου.Στο νοσοκομειο εκλαιγα όλη μέρα!Κάνω τον καραγκιοζη σε ολους μιας που μόνο εγώ και ο γαμπρός μου το ξέρει οι γονεις μου αν το μάθουν θα τρελαθούν!!Απο τότε είμαι σε άθλια κατάσταση και τρελαίνομαι και μόνο στην ιδέα οτι υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρει να κάνει παιδάκι.Δεν ξέρω και πιο είναι το κόστος μιας εξωσωματικής.Σκεφτόμουν μέχρι να δώ την περίπτωση της παρένθετης μητέρας (στην εσχάτη)για την αδερφη μου θα το έκανα με όλη μου την καρδιά)δεν ξέρω όμως τίποτα πάνω σ αυτο και δεν ξέρω στην Ελλάδα νομικά τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Αρχικα δεν πρέπει να αγχώνεσαι!Εφόσον σου ειπαν οι γιατροί οτι δεν εχεις προβλημα τεκνοποίησης βγάλτω απ το μυαλό σου και αστα τα πράγματα να ερθουν φυσικά.Εχεις σκοπο να κανεις τωρα μωράκι?Αν ναι ξεκίνα τις προσπάθειες και βλέπεις και πράτεις ανάλογα πάντα με τις συμβουλές του γιατρού σου.Γνώσεις δεν έχω αλλα πιο πάνω διαβασα οτι μια κοπελα με μια σάλπιγκα και μια ωοθήκη έμεινε εγκυος φυσιολογικά.Όσο για τις πολυκυστικές ωοθήκες εχω ακουσει οτι οντως ειναι ενα θεμα στο να μείνεις ευκολα εγκυος απο την αλλη μια ξαδέρφη μου εχοντας πολυκυστικες ωοθηκες εκανε πεντε παιδιά!!!!!!!Καταλαβαίνω το αγχο σου και το σεβομαι σου ευχομαι να σου πανε ολα κατ ευχην!!κουραγιοοοοοοοοοο!!!

καταρχην σας ευχαριστω για την γνωμη σας.ειναι πολυ σημαντικη για μενα.οχι δεν σκοπευω να κανω τωρα μωρακι μιας και ειμαι ακομα φοιτητρια στο εξωτερικο και θα λειπω τουλαχιστον 4 χρονια ακομα.απλα με προβληματιζει πολυ το γεγονος της μιας οωθηκης.ειμαι με καποιον που αγαπαω πολυ και ειμαστε πολυ καλα.ειναι σαν να μην υπαρχει αποσταση μεταξυ μας.επεισης θα ηθελα να ζητησω μια συγγνωμη που μπηκα ετσι ξεκαρφωτα στο θεμα σας.εχω διαβασει αρκετες απο τις ιστοριες σας και πραγματικα με συγκινησαν.εχω ακουσει και για την καταξυψη ωαριων αλλα δεν ξερω τιποτα σχετικα με αυτο.οποια γνωριζει οτιδηποτε για την περιπτωση μου η γνωμη της καλοδεχουμενη.οσο για τιν αderfoula πραγματικα καταλαβαινω πως νιωθεις γιατι καπως ετσι νιωθαν οι δικοι μου οταν επρεπε να μου πουν οτι η δεξια μου μερια δεν υπαρχει πια..κουραγιο θελει μονο και στηριξη απο ολους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια.

ειμαι 31 χρονων και εχω ενα γιο 2,5 ετων.στα 26 ειχα την πρωτη μου εγκυμοσυνη που ηταν τελικα εξωμήτριο.αφαιρεσα την δεξια σαλπιγγα γιατι ητα γεματη συφυσεις.εκανα τοτε σαλπιγγογραφια και η αριστερη ηταν καλα.ξαναεμεινα εγκυος και τελικα παλινδρομησε.με εξετασεις βρεθηκε οτι εχω θρομβοφιλια και με αντιπηκτικες ενεσεις τελικ α η τριτη εγκυμοσυνη μου εδωσε το παιδακι μου που το περιμενα τοσο πολυ.

μολις ο μικρος μου εγινε 2 ετων αποφασισουμε να κανουμε και ενα δευτερο παιδακι.εμεινα εγκυος και παλινδρομησε παλι.μετα απο εξετασεις βγηκε οτι ο οργανισμος μου αντιμετωπιζει σαν κατι ξενο το εμβρυο και σταματαει η εγκυοσυνη(καπως ετσι μου το εξηγησε ο γιατρος) μου ειπε ομως οτι θα τα καταφερουμε.σημερα εκανα σαλπιγγογραφια για να ειμαστε σιγουροι οι η σαλπιγγα που εχω ειναι ακομα καλη πριν προσπαθησω,αν και ογιατρος ηταν αισιοδοξος γιατι πετυχα την προηγουμενη συλληψη οποτε περασε το ωαριο στην μητρα.τελικα τα νεα δεν ηταν καλα και η σαλπιγγα που εχω τελικα εχει περιορισμενη βατοτητα.απογοητευτηκα.ο γιατρος ομως που μιλησαμε απλα στο τηλεφωνο μου ειπε να προσπαθησουμε και θα τα πουμε απο κοντα Δευτερα.εχω μπερδευτει.φοβαμαι μηπωςκαταληξει σε εξωμήτριο.Η γιατρος που μου εκανε την σαλπιγγογραφια ηταν πιο απογοητευμενη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.

ειμαι 31 χρονων και εχω ενα γιο 2,5 ετων.στα 26 ειχα την πρωτη μου εγκυμοσυνη που ηταν τελικα εξωμήτριο.αφαιρεσα την δεξια σαλπιγγα γιατι ητα γεματη συφυσεις.εκανα τοτε σαλπιγγογραφια και η αριστερη ηταν καλα.ξαναεμεινα εγκυος και τελικα παλινδρομησε.με εξετασεις βρεθηκε οτι εχω θρομβοφιλια και με αντιπηκτικες ενεσεις τελικ α η τριτη εγκυμοσυνη μου εδωσε το παιδακι μου που το περιμενα τοσο πολυ.

μολις ο μικρος μου εγινε 2 ετων αποφασισουμε να κανουμε και ενα δευτερο παιδακι.εμεινα εγκυος και παλινδρομησε παλι.μετα απο εξετασεις βγηκε οτι ο οργανισμος μου αντιμετωπιζει σαν κατι ξενο το εμβρυο και σταματαει η εγκυοσυνη(καπως ετσι μου το εξηγησε ο γιατρος) μου ειπε ομως οτι θα τα καταφερουμε.σημερα εκανα σαλπιγγογραφια για να ειμαστε σιγουροι οι η σαλπιγγα που εχω ειναι ακομα καλη πριν προσπαθησω,αν και ογιατρος ηταν αισιοδοξος γιατι πετυχα την προηγουμενη συλληψη οποτε περασε το ωαριο στην μητρα.τελικα τα νεα δεν ηταν καλα και η σαλπιγγα που εχω τελικα εχει περιορισμενη βατοτητα.απογοητευτηκα.ο γιατρος ομως που μιλησαμε απλα στο τηλεφωνο μου ειπε να προσπαθησουμε και θα τα πουμε απο κοντα Δευτερα.εχω μπερδευτει.φοβαμαι μηπωςκαταληξει σε εξωμήτριο.Η γιατρος που μου εκανε την σαλπιγγογραφια ηταν πιο απογοητευμενη.

ευχαριστω

 

 

 

Elina79 καταρχήν να σου πω οτι δεν 'εχω παιδάκι ακόμα...η πρώτη μου προσπάθεια ήταν εξωμήτριο με αφαίρεση δεξιάς σάλλπιγγας και, η δεύτερη προσπάθεια ήταν παλλίνδρομη και πρόσφατη μάλιστα...αυτό που δεν έχω καταλάβει ότι αφού γίνεται σύλληψη γιατί τα βάζουν οι γιατροί με την "καλή σάλλπιγγα"? το ότι γίνεται παλίνδρομη σημαίνει οτι έχει περάσει το στάδιο της σάλλπιγγας και το γονιμοποιημένο ωάριο είναι ήδη μέσα στη μήτρα...

Το ότι έδειξε περιορισμένη βατότητα δε σημαίνει οτι δε γίνεται να μείνεις έγκυος...έτσι φοβόμουν κι εγώ για δεύτερο εξωμήτριο αλλά δε σημαίνει οτι πάντα θα έχουμε αφαίρεση σάλλπιγγας...αν το καταλάβεις από την αρχή και είναι πολύ μικρή η χοριακή φεύγει με μια ένεση, ένα πολύ δυνατό φάρμακο, αλλά γλιτώνεις χειρουργεία και λαπαροσκοπήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες,

είμαι καινούριο μέλος αλλά αυτό που με έκανε να προχωρήσω και να κάνω την εγγραφή μου είναι ότι μολονότι δεν γνωρίζεστε ωστόσο αλληλοϋποστηρίζεστε, κάτι που στη δεδομένη στιγμή δεν μπορώ να το έχω από κανέναν γύρω μου. Πρόκειται να αρχίσω άλλη μία προσπάθεια για να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Δόξα τω θεώ έχω ήδη ένα, κάτι που με κάνει ήδη τυχερή.

Καλοκαίρι 2010 έκτακτο χειρουργείο, για ένα σωρό πράγματα: διάνοιξη μια υδροσάλπιγγας (με θεραπεία έπειτα με 3 αντιβιώσεις), αφαίρεση κώδωνος της άλλης και δημιουργίας μανσέτας, κύστεις και ένα σωρό συμφύσεις. Η γιατρός μου βγαίνοντας από το χειρουργείο μου είπε ότι με άφησε σε θέση να κάνω και άλλο παιδί. Και τώρα ήρθε η στιγμή να το προσπαθήσω. Με τί ηρεμία όμως? Δεν έχω πει σε κανέναν τίποτα για να μη με στρεσάρουν με ερωτήσεις, τί και πώς? Το μόνο που χρειάζομαι είναι να μου πει κάποιος ότι δεν είναι αδύνατον. Ότι μπορεί και να γίνει. Μόνο αυτό!!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν είναι αδύνατον!!!!!!!Όλα θα πάνε καλά!!!!!!

 

Evi26 σε ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό είναι ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν. Κι εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eimaiok, λυπάμαι πάρα- πάρα πολύ για την απώλειά σου! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο στενοχωρήθηκα, βρε κοπέλα μου! Τι να πω τώρα; Λόγια παρηγοριάς; Δεν νομίζω ότι βοηθάνε. Μόνο κουράγιο και όλα θα πάνε καλά για όλες μας επιτέλους!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

fribalina, κι εγώ πιστεύω πως μπορείς κι εσύ, κι εγώ, κι όλες μας να τα καταφέρουμε. Ισως να χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια και πιο πολύ κόπος και άγχος, αλλά όλα για κάποιο λόγο γίνονται. ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια γεια σας, κι εγω νεο μελος!διαβασα λιγο τα μνμ σας και μπορω να πω οτι καποιες ειστε πραγματικα πολυ δυνατες!πολλες φορες βρεθηκα κι εγω στη θεση της margi και την καταλαβαινω απολυτα!!!προσπαθω 2 χρονια για μωρακι, 2 σπερματεγχυσεις, σαλπιγγογραφιες, εξετασεις, λαπαροσκοπηση- υστεροσκοπηση με αφαιρεση ενος κομματιου της σαλπιγγας και με την αλλη χωρις καλη διαβατοτητα..........ψυχολογια χαλια!!!!:( ο γιατρος μου ειπε πως υπαρχει κινδυνος για εξωμητριο (εαν μεινω εγκυος καποια στιγμη) κ πως η πιο σιγουρη λυση για μας ειναι η εξωσωματικη.....

δεν ξερω τι θα κανω τελικα,εχω κουραστει κι εγω.τωρα αναρρωνω απο τη λαπαρ/ση που εκανα πριν λιγες μερες και λεω να χαλαρωσω λιγο!παντως ειναι πολυ δυσκολο να μην το σκεφτεσαι...εμενα μολις παω να κανω κατι,ειναι παντα στο μυαλο μου η φραση"μηπως αυτη τη φορα?".κλεινω τα 35 οπου να΄ναι κι απο περιθωρια...........λιγα.....:cry::(

Link to comment
Share on other sites

Γιαννάκι, κι εγώ σε λίγους μήνες μπαίνω στα 36! Βαρέθηκα να προσπαθώ και τις τελευταίες μέρες σταμάτησα να το σκέφτομαι και ηρέμησα. Επειδή θα κάνω υστεροσκόπηση και σταματήσαμε τις προσπάθειες, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ήρεμη νιώθω. Επιτέλους δεν μετράω μέρες, επιτέλους δεν αγωνιώ μήπως έρθει η περίοδος....Αχ, τι ωραία ηρεμία, Θεέ μου. Μολονότι συενοχωρέθηκα όταν ακουσα για τους πολύποδες, τώρα Λέω " καλύτερα!". Γιαννάκι μου, προσπάθησε το λίγο ακόμη. Τι πάει να πει "θα κάνεις εξωμήτριο!"! Αμαν κι αυτοί οι γιατροί! Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, χτυπάν στον πόνο μας και μας ωθούν όλες μας στην εξωσωματική. Η εξωσωματική είναι η έσχατη των λύσεων και όταν έρθει η ώρα θα την αντιμετωπίσω σαν μία "όαση" στην έρημο. Οταν όμως θα έχω εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες. Σε φιλώ. Να είσαι power!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου να΄σαι καλά!!Τελικά είναι καλό να μοιράζεσαι το πρόβλημά σου γιατί παίρνεις δύναμη έτσι!Κι εσύ τώρα που ξέρεις το πρόβλημα,να δεις ότι όλα θα βρουν το δρόμο τους πιο εύκολα.Οι πολύποδες,δεν είναι τίποτα..Είμαι σίγουρη πως όταν με το καλό έρθει η ώρα να ξαναπροσπαθήσετε,θα μείνεις έγκυος με την πρώτη!:wink: Όπου υπάρχει πρόβλημα,υπάρχει κ η λύση του.Θετική σκέψη πάντα ε??φιλιά πολλά και καληνύχτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετε!ειμαι κανουρια στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας.παρατηρησα οτι εχει τυχει σε πολλες το ατυχες γεγονος της μιας σαλπιγγας,αλλα σε λιγες εχει τυχει να τους εχει αφαιρεθει και η οωθηκη.ειμαι ακρετα μικρη.μολισ εκλεισα τα 21.πριν απο 4 χρονια εξαιτιας μιας κυστης,επαθα συστροφη σαλπιγγας και μου αφαιρεσαν την δεξια μου σαλπιγγα και την δεξια μου οωθηκη.τοτε δεν ειχα καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης.οι γιατροι μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα στο να κανω παιδια.αλλα μου εχει γινει ψυχωση.φοβαμαι μην ξαναπαθω το ιδιο.φοβαμαι μηπως δεν κανω παιδια.τι να κανω?με παρακολουθει ενας γυναικολογος και ειμαι πολυ ευχαριστημενη μιας και πηγα σε πολλους ασχετους.εχω πολυκυστικες ωοθηκες.δεν ξερω τι να σκεφτω.εχω ακουσει οτι υπαρχει και το ενδεχομενο καταψυξης των ωαριων.τι προτεινετε να κανω?εχω πελαγωσει!η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ.ευχαριστω.

 

 

Αν και πέρασαν αρκετές μέρες και δεν ξέρω αν θα το δεις, θα σου έλεγα να έκανες μια σαλπιγγογραφία για να δεις τί παίζει με την αριστερή σάλπιγγα. Πιστεύω δλδ, χωρίς βέβαια να είμαι γιατρός, οτι μόνο έτσι θα μπορέσεις να έχεις μια σαφή εικόνα. Καλή επιτυχία στις σπουδές σου και μην αγχώνεσαι ...

Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη έκλεισα ραντεβού με το νέο γυναικολόγο μου για να συζητήσουμε...

Όταν τον πρωτοσυνάντησα του είπα όλο το ιστορικό(εξωμήτριο και παλίνδρομη) και μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω εξετάσεις και σαλπιγγογραφία...

τι να κάνω βρε κορίτσια? αφού είχα μια παλινδρομη ήδη αυτό δε σημαίνει οτι η άλλη σάλπιγγα είναι καλή? το θεωρώ περιττό να κάνω αυτή την εξέταση τώρα. εσείς τι θα κάνατε? υπάρχουν περιπτώσεις που σε παλινδρομες μπορεί να φταίνε οι σάλπιγγες?

Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη έκλεισα ραντεβού με το νέο γυναικολόγο μου για να συζητήσουμε...

Όταν τον πρωτοσυνάντησα του είπα όλο το ιστορικό(εξωμήτριο και παλίνδρομη) και μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω εξετάσεις και σαλπιγγογραφία...

τι να κάνω βρε κορίτσια? αφού είχα μια παλινδρομη ήδη αυτό δε σημαίνει οτι η άλλη σάλπιγγα είναι καλή? το θεωρώ περιττό να κάνω αυτή την εξέταση τώρα. εσείς τι θα κάνατε? υπάρχουν περιπτώσεις που σε παλινδρομες μπορεί να φταίνε οι σάλπιγγες?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω πάνω σε αυτό ππου ρωτάς! Πάντως φταίει δεν φταίει η σάλπιγγα, η γνώμη μου είναι να την κάνεις την σαλπιγγογραφία για να γνωρίζεις τη λειτουργικότητα της σάλπιγγας. Δεν είναι τίποτα. Μην σε φοβίζει....Εμένα προσωπικά δεν με πόνεσε η σαλπιγγογραφία. Μην αγχώνεσαι λοιπόν. Να την κάνεις για να ησυχάσεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη έκλεισα ραντεβού με το νέο γυναικολόγο μου για να συζητήσουμε...

Όταν τον πρωτοσυνάντησα του είπα όλο το ιστορικό(εξωμήτριο και παλίνδρομη) και μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω εξετάσεις και σαλπιγγογραφία...

τι να κάνω βρε κορίτσια? αφού είχα μια παλινδρομη ήδη αυτό δε σημαίνει οτι η άλλη σάλπιγγα είναι καλή? το θεωρώ περιττό να κάνω αυτή την εξέταση τώρα. εσείς τι θα κάνατε? υπάρχουν περιπτώσεις που σε παλινδρομες μπορεί να φταίνε οι σάλπιγγες?

Με τον οργανισμό μας κοριτσάκι μου,ποτέ δεν είμαστε σίγουρες!κι εγώ είμαι της άποψης να την κάνεις τη σαλπιγγογραφία,τελείως ανώδυνη.Ίσως έτσι βρεις τι έφταιξε κ δεν πήγε καλά την προηγούμενη φορά.Τουλάχιστον μετά θα ξέρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Πειράζει να μπώ κατευθείαν στο θέμα μου γιατι θα σκάσω;

Μου έγραψε ο γυναικολόγος εξετάσεις ιστού περιόδου για χλαμυδια γιατί μετά απο εξετάσεις βρέθηκε πως η μια σάλπιγγα δεν είναι βατή.

Ωραια; ωραίααα.

Ζω εκτός Αθήνας και μου είναι λίγο δύσκολο να τρέχω στο Μητέρα γιατι ο γιατρος δεν μπορεί να μου πει πόσο κοστίζει και αν μπορώ να την κάνω την εξέταση αλλού.

Ξέρει κάποιος να μου πει που και πόσο κοστίζει περίπου για να μην τρέχω; Ξέρω οτι πριν την εξέταση πρέπει να παρω αυτο το υγρό για την ληψη αλλά γιατί να τρέχω;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σου είπε να κάνεις την εξέταση την δεύτερη μέρα της περιόδου?

εγώ την έκανα πριν λίγες μέρες την εξέταση για ανίχνευση DNA για μυκόπλασμα,ουρεαπλασμά και χλαμύδια στο ιδιώτικο κέντρο LOCUS MEDICUS THL.2106981332 και κοστίζει 195,00 ευρω. δεν ξέρω βέβαια εάν λέμε για την ίδια εξέτασει.πιστευω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει το κοριτσάκι από πάνω ακριβώς!!!Για την ακρίβεια κοστίζει 72 ευρώ το μικρόβιο!!!

Είναι το πιο αξιόπιστο κέντρο, από εκεί ξεκίνησε αυτή η εξέταση γι αυτό είναι η πιο φθηνή στην αγορά, γιατί οι άλλοι δανείζονται την πατέντα!!

Όποια έχει περάσει εξωμήτριο είναι πολύ σημαντικό να ελεγχθεί για χλαμύδια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σου είπε να κάνεις την εξέταση την δεύτερη μέρα της περιόδου?

εγώ την έκανα πριν λίγες μέρες την εξέταση για ανίχνευση DNA για μυκόπλασμα,ουρεαπλασμά και χλαμύδια στο ιδιώτικο κέντρο LOCUS MEDICUS THL.2106981332 και κοστίζει 195,00 ευρω. δεν ξέρω βέβαια εάν λέμε για την ίδια εξέτασει.πιστευω να σε βοήθησα.

 

Ναι για αυτήν μου είπε. Σ'ευχαριστώ. Ο γιατρός μου μου είχε πει να πάρω τηλέφωνο το Μητέρα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο κέντρο κοντά στον Πειραιά αλλά σιγά μην με βοηθούσαν. Το μονο που μου ελέγαν απο το τηλέφωνο ήταν να περάσω να πάρω το υγρό για την λήψη;;;

Θα τους πάρω τηλέφωνο. ;)

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει το κοριτσάκι από πάνω ακριβώς!!!Για την ακρίβεια κοστίζει 72 ευρώ το μικρόβιο!!!

Είναι το πιο αξιόπιστο κέντρο, από εκεί ξεκίνησε αυτή η εξέταση γι αυτό είναι η πιο φθηνή στην αγορά, γιατί οι άλλοι δανείζονται την πατέντα!!

Όποια έχει περάσει εξωμήτριο είναι πολύ σημαντικό να ελεγχθεί για χλαμύδια!!!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλέφωνο και ήταν πολύ πιο εξυπηρετικοί. Μέχρι και κούριερ στέλνουν αν μένεις πολύ μακριά. Τέλος πάντων εγώ θα πάω...

Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Να'στε καλά κορίτσια.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Τον περασμένο Οκτώβριο είχα ρήξη εξωμητρίου, έκανα επέμβαση και μου αφαίρεσαν την μια μου σάλπιγγα. Η γυναικολόγος με διαβεβαίωσε ότι θα μπορούσα να ξαναμείνω έγκυος -έχω ήδη τον Μιχαλάκη μου, τρισίμισι ετών- και ύστερα από 2 μήνες περίπου ΕΓΚΥΟΣ ξανά!! Είμαι στον τρίτο μήνα και όλα πάνε πολύ καλά -προς το παρόν, μην το ματιάσω!- Είχα, όμως, ψιλοκαλή ψυχολογία, δεν σκέφτηκα λεπτό ότι δεν θα ξανάμενα έγκυος και μάλιστα τόσο σύντομα και προσπαθούσα να ασχολούμαι με διάφορα πράγματα για να ξεχνιέμαι και να μην πέσω στο τρυπάκι της κατάθλιψης. Κορίτσια, μία σάλπιγγα δεν σημαίνει το τέλος του κόσμου, από την στιγμή που όλα τα υπόλοιπα είναι καλά, το μωράκι θα έρθει σίγουρα, αυτό να σκεφτόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...