Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρονια πολλα margi μου και σε ολες τις μονοσαλπιγγουλες εδω....καλα χριστουγεννα με υγεια στις ιοκογενειες σας και στα μωρακια σας και σε οσες περιμενουμε ναποκτησουμε μπεμπε του χρονου να ειναι γεματη η ακαλια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες!!!!!!!Εύχομαι η επόμενη χρονιά να σας βρει όλες εγκυούλες!!!

Υ.Γ. Margi μου, όπως τα περιγράφει η Κονστάνς είναι τα πράγματα. Εμείς κατά τη διάρκεια της θεραπείας μας επέτρεψε ο γιατρός επαφές μόνο με προφυλακτικό αλλά εμείς την αποφεύγαμε την επαφή-κάναμε μια μικρή θυσία. Αυτό γίνεται επειδή παίρνετε και οι δυο αγωγοί να μην κολλάει συνέχεια ο ένας τον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε όλους ειμαι καινουρια στο φορουμ σας διαβαζω και περνω κουραγιο δεν ειναι τωρα η μερες καταλληλες για να λεμε δυσαρεστα θεματα ας ειμαστε αισιοδοξες οτι ο καινουριος χρονος θα μας φερει ενα μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Τι κάνετε; mariaparos, καλώς όρισες στο parents! Οντως δεν είναι μέρες να συζητάμε δυσάρεστα τέτοιες μέρες, αλλά φαντάζομαι ( μακάρι να πέφτω έξω) πως, για να μπήκες στο συγκεκριμένο θεματάκι κάτι σε βασανίζει, οπότε, αν θες, μίλησέ μας. Είμαστε εδώ η μία για την άλλη, να παίρνουμε και να δίνουμε κουράγιο.

Να σας ρωτήσω κάτι. Πήγα σήμερα να δώσω δείγμα για τεστ παπ. Η γιατρός την ώρα που έπαιρνε δείγμα μού είπε να μην σηκώνω βάρη γιατί ο τράχηλος της μήτρας είναι πολύ χαμηλα και αν δεν προσέξω κινδυνεύει να βγει και έξω!! Τα έπαιξα λίγο. Μου είπε να μην ανησυχω, αλλά εγώ προβληματίστηκα. Τόσες φορές έχω εξεταστεί. Ποτέ δεν μου είπαν κάτι τέτοιο! Περίεργο δεν είναι;Από τη νάλλη λέω μην είναι και θετικό και να εκμεταλλευτώ δεόντως τις μέρες, γιατί από παλια άκουγα ότι γυναίκες που έχουν χαμηλά την μήτρα μένουν πιο εύκολα έγκυες!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου,πραγματικά δεν ξέρω τι εννοούσε... Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι όταν με το καλό μείνεις έγκυος πρέπει ο γυναικολόγος να παρακολουθεί το μήκος του τραχήλου, γιατί μπορεί να χρειάζεσαι περίδεση. Μπορεί να κάνω και λάθος...θα το ψάξω και θα σου πω...φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Εβη μου, έχω θορυβηθεί ιδιαίτερα. Ο γιατρός στο γυν είπε ότι ίσως πρόκειται για μερική πρόπτωση της μήτρας, πράγμα που δεν δικαιολογείται λόγω ηλικίας. Τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν βομβάρισα τη γιατρό με ερωτήσεις και το πέρασα στο ντουκου. Τώρα παίρνω τηλ στο ιατρείο, αλλά σιγα μην δουλευει σήμερα. Φοβάμαι τόσο πολύ! Θέλω να φύγω από το ιντερνετ να μην ψάχνω άλλο.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου,άσε το ίντερνετ...δεν είναι ο σωστός οδηγός!!!Επίσης μην ακούς κάθε γιατρό τι λέει!!!Δεν μπορεί να μην το είχε προσέξει κανένας ως τώρα!!!Μπορεί να μην είναι τίποτα!!!Πάντως αν ήταν σοβαρό θα σου το είχαν πει!!!Το πολύ- πολύ να χρειάζεται να κάνεις ξάπλες στην εγκυμοσύνη σου!!!Ε και τι έγινε??θυσίες για το μωράκι σου!!!

Εγώ δεν την παρακολουθώ την κατάσταση από κοντά...όπως τα έχω ψυχολογήσει τα πράγματα πιστεύω ότι δεν έχεις πέσει σε καλούς γιατρούς και σε έχουν τρελάνει!!!Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δεις έναν σοβαρό γιατρό ακόμα κι αν χρειαστεί να έρθεις Αθήνα!!!Είμαι βέβαιη ότι όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα μείνεις έγκυος!!!

Εύχομαι η νέα χρονιά να γεμίσουν οι κοιλίτσες σας με μωράκια κάθε ευτυχία και υγεία!!!

Πάντως αν αποφασίσεις να έρθεις Αθήνα σου συστήνω ανεπιφύλακτα τον Χασιάκο ή τον συνεργάτη του τον Μουστακαρία!!!Τίμιοι άνθρωποι και μεγάλοι επιστήμονες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβη μου σε ευχαριστώ. Εχω κανονίσει να με δει τη Δευτέρα ένας γιατρός του Πανεπιστημιακού Ιωαννίνων. Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Θα με δει πρώτα και στη συνέχεια θα κανονίσουμε διαγνωστική υστεροσκόπηση!! Οι γιατροι που με έχουν δει κατά καιρούς _ αν εξαιρέσω μόνο τον ουρολόγο του συζύγου- ήταν όλοι τους....τι να πω!!! Θα δω τι κλικ θα μου κάνει ο γιατρός τη Δευτέρα και αν δεν μείνω ούτε από αυτόν ευχαριστημένη, έρχομαι Αθήνα. Στον Χασιάκο ήρθε από Σπάρτη η κουμπάρα μου και μου είπε τα καλύτερα. Ιδιαίτερη εντύπωση της έκανε ο Μουστακαρίας από αποψη εμφάνισης!!! Κούκλος μου είπε ότι είναι!! Θα έρθω λοιπόν μπας κι ανοίξει λίγο τα ματάκι μου....

Καλή χρονιά να έχετε όλες σας. Εβη μου, να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου! Κονστανς σύντομα να μείνεις έγκυος. Σε όλα τα κορίτσια΄πολλές ευχές. Για τον εαυτό μου εύχομαι να μην ξαναδώ άλλους γιατρούς!!! Να ηρεμήσω και να συνέλθω....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια και οτι επιθυμειτε.ευχαριστω margi για το καλοσωρισμα και πιστευω πως εκανες την καλυτερη κινειση παντα για καθε θεμα πρεπει να περνουμε συμβουλες και γνωμες για το καθε τι που μας απασχολει και πολυ περισσοτερο οταν αφορα την υγεια μας.ειμαι καινουρια και δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα , στην αρχη σας διαβαζα και επερνα κουραγιο ημουν λιγο επιφυλακτικη ομωσ τωρα ξερω οτι θα μου κανει καλο. ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπιζω να μην σας κουρασω με την ιστορια μου.το 2006 μετα απο ενα χρονο προσπαθεια εμεινα εγκυος δυστιχως ομως ηταν εξωμητρια κυηση εκανα χειρουργειο και αφαιρεσα την δεξια σαλπιγγα, μετα εκανα σαλπιγγογραφια για να δουμε εαν η αλλη ηταν βατη, ομως και εκει ειχα προβλημα ειχα πολυποδες, κανω υστεροσκοπηση και τους αφαιρεσα, μετα απο 2 χρονια το 2008 και ενω ολλα ηταν καλα μενω εγκυος αλλα και παλυ αυτο που φοβομουνα δεν προλαβα να το χαρω, εφυγε πολυ γρηγορα την 5 εβδομαδα.τωρα εδω σχεδον και δυο χρονια τιποτα εχω αλλαξει τεσσερης γιατρους οχι οτι δεν ημουν ευχαριστιμενη ομως δεν μπορω να πιστεψω οτι ολλα ειναι καλα, εαν ειναι τοτε γιατι δεν μενω ο καιρος περναει ειμαι 35 χρονων , ποτε θα γινω εγω μανα, τωρα παω παρακατω στης 11/1 εχω ραντεβου με αλλο γιατρο δεν προκειται να το βαλω κατω,φυσικα και καμια αλλη πρεπει να πολεμαμε και να εχουμε πιστη οτι ολλα θα πανε καλα.ευχαριστω πολυ που με ακουσατε.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια από Πάρο, πέρασες πολλά, κοριτσάκι μου κι είναι λογικό να ανυπομονείς κι εσύ να γίνεις μαμά! Εκτος από υστεροσκόπηση, άλλες εξετάσεις έχεις κάνει; Σπερμοδιάγραμμμα έχει γίνει; Οι γιατροί που έχεις δει ως τώρα τι σου έχουν πει; Ελπίζω ο νέος γιατρός να σε καθοδηγήσει σωστά και να αποκτήσεις σύντομα αυτό που επιθυμείς.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εχει κανει ο ανδρας μου σπερματοδιαγραμμα και ειναι καλο, τωρα τι αλλο να πω, πιστευω οτι αυτοσ ο γιατρος ειναι πολυ καλος απο αυτα που μου εχουν πει μπορει να τον εχεις ακουσει λεγετε κοραντζης αστερης.επειδη ειμαι καινουρια δεν ξερω κατι για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια από Πάρο, πέρασες πολλά, κοριτσάκι μου κι είναι λογικό να ανυπομονείς κι εσύ να γίνεις μαμά! Εκτος από υστεροσκόπηση, άλλες εξετάσεις έχεις κάνει; Σπερμοδιάγραμμμα έχει γίνει; Οι γιατροί που έχεις δει ως τώρα τι σου έχουν πει; Ελπίζω ο νέος γιατρός να σε καθοδηγήσει σωστά και να αποκτήσεις σύντομα αυτό που επιθυμείς.

ξεχασα να πω οτι εχω κανει και δυο σπερματενχυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα του γιατρού σου το γνωρίζω!!!Κάπου στο parents είχα διαβάσει γι΄αυτόν και θυμάμαι που μου έκανε εντύπωση το μικρό του όνομα. Θυμάμαι επίσης ότι έγραφαν τα καλύτερα γι' αυτόν.

Κι εμένα η δική μου ιστορία παρόμοια με τη δική σου. Μετά από μήνες προσπαθειων έμεινα έγκυος, ήταν εξωμήτριο, έχασα τη σάλπιγγα. Προσπαθώ τους τελευταίους 15 μήνες και δεν έχουμε καταφέρει τίποτα ακόμη. Υπήρχε πρόβλημα με το σπέρμα, τώρα έχει διορθωθεί και συνεχίζουμε....

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Ο γιατρός σου είναι στην Πάτρα;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου, οχι στη αθηνα ειναι.ελπιζω και σενα να πανε ολλα καλα και φυσικα σε ολλες μας .σημερα κλεινω οκτω χρονια παντρεμενη ελπιζω αυτη η χρονια να παει καλα. οταν γυρισω μετα απο το ραντεβου θα σου πω στης εντυπωσεις.παντως ξερω δυο περιπτωσεις που ειχαν σοβαρα προβληματα και τελεικα εκαναν παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες σας. Μόλις συνδέθηκα για 1η φορά. Μπορώ να ρωτήσω κάτι? Σόρρυ εκ των προτέρων αν μπαίνω σαν σφήνα σε άλλους είδους συζητήσεις αλλά είπαμε είναι η 1η φορά θα το μάθω που θα πάει... Λοιπόν η ερώτηση: με υψηλή FSH την παλεύω την εξωσωματική ή όχι? υπάρχει καμιά κοπέλα με την ίδια εμπειρία? ευχαριστώ..:)

Link to comment
Share on other sites

Μιρ μου δεν ξέρω να σου απαντἠσω! Μπες καλύτερα στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή να ζητήσεις πληροφορίες.

Μαρία μου, μακάρι να σε βοηθήσει ο γιατρός που λες. Πόσο χρονών είσαι;Εγώ είμαι 35 μισό κι εχω τρεισίμησι χρόνια παντρεμένη.

Κορίτσια, πήγα στο γιατρό. Οντως ο τράχηλος είναι χαμηλά άλλά δεν δημιουργεί προς το παρόν πρόβλημα. Αν μείνω έγκυος το πολύ-πολύ να προσέχω ( ούτως ή άλλως θα το έκανα) και θα κάνω καισαρική, για να μην τον πιέσω περισσότερο. Με το που θα αδιαθετήσω ( μακάρι να μην γίνει ) θα κάνω υστεροσκόπηση. Να σας εξομολογηθώ κάτι;Πρώτη φορά που είμαι αισιόδοξη. Αισθάνομαι πως δεν θα χρειαστεί να κάνω υστεροσκόπηση. Δεν ξέρω γιατί. Ακόμη στην 19η μέρα είμαι, δεν έχω δει καμία καθυστέρηση, αλλά έχω ένα καλό προαίσθημα. Μακάρι να μου βγει αληθινό!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου θα περιμενω τα ευχαριστα και εγω 35 χρονων ειμαι.αυτη την φορα και εγω εχω ελπιδες οτι θα πανε ολλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιρ μου δεν ξέρω να σου απαντἠσω! Μπες καλύτερα στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή να ζητήσεις πληροφορίες.

Μαρία μου, μακάρι να σε βοηθήσει ο γιατρός που λες. Πόσο χρονών είσαι;Εγώ είμαι 35 μισό κι εχω τρεισίμησι χρόνια παντρεμένη.

Κορίτσια, πήγα στο γιατρό. Οντως ο τράχηλος είναι χαμηλά άλλά δεν δημιουργεί προς το παρόν πρόβλημα. Αν μείνω έγκυος το πολύ-πολύ να προσέχω ( ούτως ή άλλως θα το έκανα) και θα κάνω καισαρική, για να μην τον πιέσω περισσότερο. Με το που θα αδιαθετήσω ( μακάρι να μην γίνει ) θα κάνω υστεροσκόπηση. Να σας εξομολογηθώ κάτι;Πρώτη φορά που είμαι αισιόδοξη. Αισθάνομαι πως δεν θα χρειαστεί να κάνω υστεροσκόπηση. Δεν ξέρω γιατί. Ακόμη στην 19η μέρα είμαι, δεν έχω δει καμία καθυστέρηση, αλλά έχω ένα καλό προαίσθημα. Μακάρι να μου βγει αληθινό!

Μακαρι margi μου να μην σου ερθει η ακατανομαστη και να εισαι εγκυουλα, στο ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου γιατι εχεις ταλαιπωρηθει και εσυ οπως και ολες μας εδω μεσα. εγω οπως ξερεις ξανα ξεκινησα προσπαθειες τον Δεκεμβρη...αλλα τζιφος αδιαθετησα πρωι-πρωι της πρωτοχρονιας....μου μπηκε ο χρονος "κοκκινος" και ελπιζω να μου βγει με ενα νινακι αγκαλια, οχι μονο σε μενα σε ολες μας.......απο την αλλη βδομαδα ξεκιναω παλι τον "αγωνα μου"..........:oops:

Link to comment
Share on other sites

Helen, πιστεύω πως όλα θα μας πάνε καλά αυτόν τον χρόνο. Είμαι πιο ήρεμη και μακάρι να παραμείνω έτσι. Αυτες τις μέρες βγήκα πολύ με φιλους και γνωστούς και ξεχάστηκα. Πολλά φιλιά. Να είμαστε καλά και του χρόνου με μωράκια!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλες σας!!!Εύχομαι οι κοιλίτσες σας να γεμίσουν με μπεμπάκια!!!!!

Καλωσήρθες Μαρία από Πάρο!!!!!!!Βλέπω έχεις περάσει κι εσύ πολλά!!!

Τον Κοραντζή τον έχει μία πολύ καλή μου φίλη και είναι πολύ ευχαριστημένη!!! Κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα!!!

Όπως περιγράφεις την ιστορία σου και με τόσο πρώιμη αποβολή (5 εβδομάδων) στη θέση σου θα έκανα 3 εξετάσεις που προκαλούν πρώιμες αποβολές:

1. θα εξέταζα το θυροειδή μου

2. θα έκανα ιστό περιόδου για να ανιχνεύσω μικρόβια που τυχόν κάνουν το ενδομήτριο τοξικό και προκαλούν αποβολές

3. και στο τέλος ίσως να έκανα και ένα καρυότυπο ζεύγους.

Mir μου, όσο για την fsh να σου πω ότι δε θεωρείται από πολλούς αξιόπιστη πάντοτε. Δείχνει ως ένα βαθμό την ποιότητα της ωορρηξίας του μήνα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι απόλυτη τιμή που μπορεί να προβλέψει την επιτυχία ή μη της εξωσωματικής!!!Καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου κι όχι εδώ στα φόρουμ!!!

Δες κι αυτό το άρθρο:

http://npetrogiannis.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=89

 

Margi μου, πιστεύω ότι κάνεις πολύ καλά που πας σε πανεπιστημιακό γιατρό!!!!!!Περιμένω με αγωνία τα νέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονια σε ευχαριστώ πολυ evi26 για τις συμβουλές σου , αλλά κανείς γιατρός μέχρι τώρα δεν μου είπε να κάνω κάποιες από αυτές τις εξετάσεις, πίστευω ότι ο Κοραντζής θα τα εξετάσει όλλα αυτά.θα σας ενημερώσω για οτι νεότερο εχω, μου κάνει πολύ καλο κορίτσια που μοιράζομαι τα πρόβληματα μου μαζί σας, τώρα νίωθω καλύτερα.θα ήθελα να μάθω κάτι και για σένα evi26

Link to comment
Share on other sites

Ο Κοραντζής ξέρω ότι κάνει τα πάντα!!!Είναι πάρα πολύ προσεκτικός στη δουλειά του!!!

Μαρία μου, εγώ έχω ανοίξει αυτό το τόπικ, τότε με αγωνία αν θα γίνω μάνα, τώρα έχω το μωράκι μου στην αγκαλιά μου!!!Δες από την αρχή το συγκεκριμένο τόπικ, έχω γράψει τα πάντα για μένα!!!φιλάκια πολλά και περιμένω τα νέα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Μαρία, η Εβη μας είναι πάντα κοντά μας και μας καθοδηγεί σαν γιατρός! Για μένα ήταν μεγάλη τύχη το ότι βρήκα το συγκεκριμένο θέμα. Πήρα θάρρος και πίστεψα ότι και σε μένα μπορεί να συμβεί το θαυματάκι, όπως και σε άλλα κορίτσια εδώ μέσα. Ειδικά η έβη με βοήθησε πολύ και στην ψυχολογία. Εχει πάντα μία απάντηση για όλες τις απορίες μου. Εβάκι να είσαι καλά κοπέλα μου και από εδώ και πέρα να έχεις μόνο χαρές στη ζωή σου. Πολλά φιλιά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...