Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

αγγελε, πόσος καιρός έχει περάσει μετά το χειρουργείο; Χρειάζεται χρόνο για να επανέλθει μια γυναίκα μετά από μία τόσο άσχημη εμπειρία. Μην την πιέζεις για ψυχολόγο, αν δεν είναι έτοιμη δεν θα το δεχτεί. Αυτό που σε συμβουλεύω να κάνεις είναι να της δείχνεις ότι την αγαπάς. Να της δίνεις συνεχώς κουράγιο. Οταν σου λέει ότι δεν θα κάνει παιδιά, να την ταρακουνάς και με σιγουριά να της λες πως μαζί σου θα κάνει θέλει δε θέλει. Εγώ, όταν με πιάνουν τα ψυχολογικά μου και λέω πως δεν θα μείνω έγκυος, ο άντρας μου πλέον μου φωνάζει. Δε σου λέω να της φωνάξεις, με τίποτα. Απλά, να είσαι δυνατός και αποφασιστικός. Να μην την αφήνεις να πέφτει. Ξέρεις, καμιά φορά λέμε στο σύντροφο "φύγε" ( κι εγώ το είπα) αλλά δεν το εννοούμε σε καμία περίπτωση. Ισα- ίσα....Θέλουμε να δούμε πως θα αντιδράσετε.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγγελε, πόσος καιρός έχει περάσει μετά το χειρουργείο; Χρειάζεται χρόνο για να επανέλθει μια γυναίκα μετά από μία τόσο άσχημη εμπειρία. Μην την πιέζεις για ψυχολόγο, αν δεν είναι έτοιμη δεν θα το δεχτεί. Αυτό που σε συμβουλεύω να κάνεις είναι να της δείχνεις ότι την αγαπάς. Να της δίνεις συνεχώς κουράγιο. Οταν σου λέει ότι δεν θα κάνει παιδιά, να την ταρακουνάς και με σιγουριά να της λες πως μαζί σου θα κάνει θέλει δε θέλει. Εγώ, όταν με πιάνουν τα ψυχολογικά μου και λέω πως δεν θα μείνω έγκυος, ο άντρας μου πλέον μου φωνάζει. Δε σου λέω να της φωνάξεις, με τίποτα. Απλά, να είσαι δυνατός και αποφασιστικός. Να μην την αφήνεις να πέφτει. Ξέρεις, καμιά φορά λέμε στο σύντροφο "φύγε" ( κι εγώ το είπα) αλλά δεν το εννοούμε σε καμία περίπτωση. Ισα- ίσα....Θέλουμε να δούμε πως θα αντιδράσετε.

Συμφωνω μαζι σου margi μου, τελικα ολες τα ιδια περναμε. προχθες θα πηγαιναμε για καφε με τον αντρα μου και στο δρομο βρηκε μια γνωστη του λιγο φουσκωμενη κοιλιτσα και κιλα, γυρνα και μου λεει μαλλον η μαρια ειναι εγκυος (αυτο καταλαβα κι εγω), με κατεβασμενα τα μουτρα και με μια θλιψη και εκνευρισμο μαζι γυρναω και του λεω " ε βεβαια ολες με την πρωτη μενουν εγκυες ....εγω βρεθηκα να ειμαι η αχρηστη της υποθεσης..." και μου απαντα με φωνες οπως λες και εσυ γιατι τωρα πια φωναζουμε για το καλο βεβαια για να μην με παιρνει απο κατω " αμαν βρε παιδακι μου μη σου πω οτι η ταδε ειναι εγκυος ή δεις καμια στο δρομο αμεσως να πεις κατι και να στεναχωρηθεις, συνελθε δεν θα σταματησουν οι γυναικες να κανουν παιδια επειδη εσυ στεναχωριεσαι" τι τοθελες πικρο καφε ηπια, εχει δικιο του εχω σπασει τα νευρα του κακομοιρη, τι να κανω ομως? ειχα σκεφτει και εγω πολλες φορες να παω σε ψυχολογο στην αρχη που εκανα την επεμβαση και μενα δεν ηθελα να μου μιλαει κανενας, δεν ηθελα νακουω το" μη στεναχωριεσαι...." δεν γινεται να μην στενοχωριεμαι τι μου λετε τωρα? δεν γινεται να μην κλαιω, δεν γινεται να μην ερχονται στιγμες που εμπαινα στο χειρουργειο και ελεγα στον αντρα μου και στους γονεις μου " εαν δεν ξυπνησω ελατε δωστε μου σφαλιαρες για να ξυπνησω (φοβομουν οτι κατι θα παθω και οτι δεν θα ξυπνησω απο τη ναρκωση), ή κανεις δεν θα μου πει να μην θυμαμαι για το πως ενιωσα οταν ηταν διπλα μου γυναικες που μολις ειχαν γεννησει, και που φευγοντας απο το μαιευτηριο κρατουσαν τα μωρακια τους και εγω τι κραταγα? τρεις ανθοδεσμες που ελεγαν περαστικα και καλη ανναρωση. :-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Helen, χθες με πήρε τηλ. η αδελφή μου. Πάνω στην κουβέντα μού λέει " Α, η τάδε είναι έγκυος!". Κοκάλωσα και ζήλεψα. Δεν το ήθελα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντέδρασα έτσι. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν " Πότε πρόλαβε και έμεινε έγκυος;;;" και μέσα μου σκεφτόμουν πως εγώ έχω ένα χρόνο που προσπαθώ και τίποτα! Εβαλα τα κλάματα. Ο άντρας μου φώναζε. " τι θα γίνει- μού λέει- μόλις μαθαίνουμε πως κάποια είναι έγκυος, θα κλαίμε;;;" Προς Θεού, δεν βλέπω με κακία τις εγκυούλες. Ισα-ίσα! Οταν όμως ακούω για εγκυμοσύνες, στενοχωριέμαι. Δεν είναι σωστό, το ξέρω. Ισως να είναι και φυσιολογική η αντίδρασή μας. Ισως και όχι! Αντι να πάω σε ψυχολογο, λίγους μήνες μετά το εξωμήτριο, πήγα σε έναν πνευματικό. Δεν ήμουν σίγουρη αρχικά. Πετυχα όμως έναν τόσο καλό παπά, που μου μίλησε τόσο όμορφα, ώστε εφυγα απο εκεί χαμογελώντας.Θέλω να ξαναπάω. Με κάνει να ηρεμώ. Δεν μπορώ να σου πω να κάνεις το ίδιο, γιατί ο πνευματικός είναι μεγάλη υπόθεση. Πρεπει να βρεθεί ο σωστός άνθρωπος. Πολύ παλιά που είχα πάει να εξομολογηθώ, ειχα φυγει κλαίγοντας από την εκκλησία και είχα αντιμετωπίσει το θέμα με πολύ μεγάλη απογοήτευση. Οταν λοιπόν μου το ξαναπρότεινε η μάμα μου, μόνο που δεν την έβρισα. Δεν ήθελα με τίποτα να πάω. Ενέδωσα όμως και πήγα και για πολύ καιρό ήμουν ήρεμη. Τώρα νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξαναπάω, γιατί κατρακύλησα στη ζηλεια.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια μου...τι κανετε??

Πρωτ' απ' ολα να ευχηθω στην evi!!!!! Να σου ζησει το κοριτσακι σου κουκλιτσα μου....καλοτυχη κ η παναγια μαζι της....

Margi μου τι κανεις...? Διαβαζω τα νεα σου...για το τελευταιο που λες...σε καταλαβαινω απολυτα..δεν υπαρχει λογος να σκεφτεσαι ομως αρνητικα για τον εαυτο σου...ολοι καταλαβαινουμε πως νιωθεις.. κ πως δεν ειναι ζηλια φθονου η κακιας...απλα ειναι κατι που επιθυμεις να συμβει κ σε σενα...κ θα ερθει πιστεψε με...αν κ μονοσαλπιγγες θα τα καταφερουμε...

Τα δικα μου νεα....δε θελω να σας κουρασω...ειναι κ η ωρα περασμενη.....Το Μαιο με χαρα εμαθα οτι ημουν εγκυος...η μια χοριακη διαδεχτηκε την αλλη κ ολα κυλουσαν φυιολογικα...η μεγαλυτερη χαρα ηταν οταν το ειδαμε στον ενδοκολπικο υπερηχο...μεσα στη μητρα.....εκει ηταν...εκει η μπουρμπουλιθρα μου, οπως την αποκαλουσα....6+3 ειδαμε την καρδια να παλλεται.....μετα...λιγα καφε....ξαπλα ξεκουραση ειπε ο γιατρος....ξαναπηγα για υπερηχο 8 εβδομαδων....κ....τιποτα....ειχε σταματησει να αναπτυσεται.....αυτο ηταν....8+2 ηρθε το τελος...

Επειτα απο το εξωμητριο....εζησα κ την παλινδρομο.....Επαψα να αναρωτιεμαι γιατι...δεν υπαρχουν οι απαντησεις...

Αποξεση...κ ιστολογικη η οποια δεν εδειξε τιποτα...τοτε? Τυχαιο.....δε νομιζω.....κ ομως....

Σημερα που σας γραφω κλεινω 2 μηνες απο εκεινη τη μερα...

Ακομα δεν εχω ξαναβαλει μπρος....θεωρω οτι θα πρεπει πρωτα να κανω καποιες εξετασεις κ μετα...ετσι..απλα για να ειμαι πιο προετοιμασμενη.....

Σας φιλω ολες.....κ καλη μας επιτυχια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια μου...τι κανετε??

Πρωτ' απ' ολα να ευχηθω στην evi!!!!! Να σου ζησει το κοριτσακι σου κουκλιτσα μου....καλοτυχη κ η παναγια μαζι της....

Margi μου τι κανεις...? Διαβαζω τα νεα σου...για το τελευταιο που λες...σε καταλαβαινω απολυτα..δεν υπαρχει λογος να σκεφτεσαι ομως αρνητικα για τον εαυτο σου...ολοι καταλαβαινουμε πως νιωθεις.. κ πως δεν ειναι ζηλια φθονου η κακιας...απλα ειναι κατι που επιθυμεις να συμβει κ σε σενα...κ θα ερθει πιστεψε με...αν κ μονοσαλπιγγες θα τα καταφερουμε...

Τα δικα μου νεα....δε θελω να σας κουρασω...ειναι κ η ωρα περασμενη.....Το Μαιο με χαρα εμαθα οτι ημουν εγκυος...η μια χοριακη διαδεχτηκε την αλλη κ ολα κυλουσαν φυιολογικα...η μεγαλυτερη χαρα ηταν οταν το ειδαμε στον ενδοκολπικο υπερηχο...μεσα στη μητρα.....εκει ηταν...εκει η μπουρμπουλιθρα μου, οπως την αποκαλουσα....6+3 ειδαμε την καρδια να παλλεται.....μετα...λιγα καφε....ξαπλα ξεκουραση ειπε ο γιατρος....ξαναπηγα για υπερηχο 8 εβδομαδων....κ....τιποτα....ειχε σταματησει να αναπτυσεται.....αυτο ηταν....8+2 ηρθε το τελος...

Επειτα απο το εξωμητριο....εζησα κ την παλινδρομο.....Επαψα να αναρωτιεμαι γιατι...δεν υπαρχουν οι απαντησεις...

Αποξεση...κ ιστολογικη η οποια δεν εδειξε τιποτα...τοτε? Τυχαιο.....δε νομιζω.....κ ομως....

Σημερα που σας γραφω κλεινω 2 μηνες απο εκεινη τη μερα...

Ακομα δεν εχω ξαναβαλει μπρος....θεωρω οτι θα πρεπει πρωτα να κανω καποιες εξετασεις κ μετα...ετσι..απλα για να ειμαι πιο προετοιμασμενη.....

Σας φιλω ολες.....κ καλη μας επιτυχια....

 

καλημερα,τελικα διαπιστωνω οτι η φετινη χρονια ηταν γκαντεμικη για τις περισσοτερες απο εμας!!!καλα ρε κοριτσια οι μαναδες μας που ολα τα κανανε χωρις σχεδον εξετασεις γιατι δεν ειχαν τοσα προβληματα...πως γιναμε ετσι,φταινε αυτα που τρωμε,αυτα που αναπνεουμε,τι?γιατι τοσα ''τυχαια"(που και εγω δεν νομιζω!!!!) γεγονοτα να μας συμβαινουν?επιτελους θελουμε απλα ενα παιδι,μπορει καποιος υπεθυνα να μας βοηθησει,ε?

κοριτσι μου σου ευχομαι(μου ευχομαι...μας ευχομαι,ειμαστε πολλες)η επομενη φορα να ειναι η τυχερη(δεν πιστευα οτι μια εγκυμοσυνη ειναι σαν το λοττο,την θελουν πολλοι αλλα λιγοι οι τυχεροι!!!)!!!καλη δυναμη,και ολα πιστευω οτι θα πανε καλα!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια θα το ξαναπω για το ακούω και εγώ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. Τώρα που γύρισα από διακοπές θα πάω στο γιατρό για το τεστ (γιατί με τα ψυχολογικά που είχα μέχρι και αυτό έχω αμελήσει) και θα αρχίσσουμε τις προσπάθειες επιτέλους μετά σχεδόν από 2 χρόνια για το 2ο παιδάκι μας.Δώστε μου τις ευχές σας και την θετική σας ενέργεια να τα καταφέρω γιατί πραγματικά δεν θα αντέξω κι άλλη αναποδιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αννα μου...ναι οντως...οι μαναδες μας κ οι παλαιοτερες γενικα τι καναν...απορω...νομιζω θα πρεπει να το ψαξουμε..ετσι...για να μας λυθει η απορια....

Απο μενα τι να σου πω...ειμαι 32 κ καπνιζα 16 χρονια...οταν βαλαμε μπρος το εκοψα μαχαιρι κ μετα απο ενα μηνα συνελλαβα (το εξωμητριο). Δεν το εχω ξαναρχισει...τον επομενο μηνα κλεινω χρονο χωρις τσιγαρο .....

Θρεφομαι σωστα....δεν πινω....δεν τρωω γλυκα γιατι δε μαρεσουν....το μονο που τρωω πολυ παγωτο....:oops:

Ασε που παιρνω κ φιλισιν καθε μερα γιατι εχω στιγμα...κ λοιπον....ενα εξωμητριο κ μια παλινδρομη...γιατι....? ελα ντε........

εσυ εισαι στη διαδικασια κ παλι...??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αννα μου...ναι οντως...οι μαναδες μας κ οι παλαιοτερες γενικα τι καναν...απορω...νομιζω θα πρεπει να το ψαξουμε..ετσι...για να μας λυθει η απορια....

Απο μενα τι να σου πω...ειμαι 32 κ καπνιζα 16 χρονια...οταν βαλαμε μπρος το εκοψα μαχαιρι κ μετα απο ενα μηνα συνελλαβα (το εξωμητριο). Δεν το εχω ξαναρχισει...τον επομενο μηνα κλεινω χρονο χωρις τσιγαρο .....

Θρεφομαι σωστα....δεν πινω....δεν τρωω γλυκα γιατι δε μαρεσουν....το μονο που τρωω πολυ παγωτο....:oops:

Ασε που παιρνω κ φιλισιν καθε μερα γιατι εχω στιγμα...κ λοιπον....ενα εξωμητριο κ μια παλινδρομη...γιατι....? ελα ντε........

εσυ εισαι στη διαδικασια κ παλι...?

 

και εγω 32 ειμαι καπνιζα για 10χρονια κ το ειχα κοψει για 4!!!μετα τον προωρο τοκετο(Απριλιο) στην 23η εβδομαδα ξανακανω απο κανενα(με το αγχος με βοηθησε) αλλα παλι σε λιγο θα το σταματησω!!!!ακομα δεν θα βαλουμε μπρος,εκανα διαφορες εξετασεις κ βρεθηκε θρομβοφιλια μετρια κ ουρεοπλασμα οποτε μετα την θεραπεια για το 2ο θα αρχισουμε!!!οσο για το φιλισιν κ εγω αρχισα να παιρνω,θα κανει καλο ουτως η αλλως κ για το μελλοντικο σπορακι μας!!!προς το παρον δεν το σκεφτομαι αλλα οταν αρχισουμε την προσπαθεια ειμαι σιγουρη οτι θα με πιασει η γνωστη μανια:''ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ''!!!εσεις ξεκινησατε?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου Αννα μου να ερθει κ να ειναι γερο!!!!!!

Τι γινετε ομως με αυτη τη θρομβοφιλια....παντου πια την ακουω....Εμεις οχι, δεν ξεκινησαμε ακομα...θελω κ εγω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια, θυροειδη, χλαμυδια, καρυοτυπο ζευγους κ κατατμηση dna...

Για τα χλαμυδια θα κανω με pcr περιοδου....η Εvi26 μου το ειχε πει..ειναι η πιο σιγουρη...κ εγω βλακειες...ρωτησα το γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκαιο, να μην την κανω....Αν βγω θετικη θα τον σπασω στο ξυλο:lol::lol::lol:

Περασαν οι διακοπες κ τωρα που επιστρεψαμε θα τα βαλουμε ολα σε μια σειρα...

Να σε ρωτησω για την θρομβοφιλια....εχω κλεισει ραντεβου στο λαικο..εκει λεει κανουν τον πληρη ελεγχο...εσυ που την εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου Αννα μου να ερθει κ να ειναι γερο!!!!!!

Τι γινετε ομως με αυτη τη θρομβοφιλια....παντου πια την ακουω....Εμεις οχι, δεν ξεκινησαμε ακομα...θελω κ εγω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια, θυροειδη, χλαμυδια, καρυοτυπο ζευγους κ κατατμηση dna...

Για τα χλαμυδια θα κανω με pcr περιοδου....η Εvi26 μου το ειχε πει..ειναι η πιο σιγουρη...κ εγω βλακειες...ρωτησα το γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκαιο, να μην την κανω....Αν βγω θετικη θα τον σπασω στο ξυλο:lol::lol::lol:

Περασαν οι διακοπες κ τωρα που επιστρεψαμε θα τα βαλουμε ολα σε μια σειρα...

Να σε ρωτησω για την θρομβοφιλια....εχω κλεισει ραντεβου στο λαικο..εκει λεει κανουν τον πληρη ελεγχο...εσυ που την εκανες?

 

εγω την εκανα σε γνωστο ιδιωτικο κεντρο εξετετασεων στην Θεσσαλονικη,τα εγραψα στο ΙΚΑ αλλα (περιεργο βρε) τα εργαστηρια τους δεν τις κανουν!!οποτε πληρωσα απο την τσεπη μου για ολες τις εξετασεις περιπου 450,00 κ εκανα τα χαρτια για να τα παρω απο το ΙΚΑ.Το ποσο κ το ποτε αγνωστο!!!ασχετο αλλα μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι τελικα μας κανουν τοσες κρατησεις αφου τσαμπα πανε ολα!!!:evil:

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κονστανς, πόσο λυπάμαι! Γιατι, ρε γαμώτο, τόση ατυχία;Δεν ήταν λίγο αυτό που περάσαμε με το εξωμήτριο; Πόσο πια πρέπει να παλέψουμε, να πονέσουμε, να κλάψουμε;;; Γιατί όταν κάτι ξεκινάει άσχημα δεν λέει να πάει καλά; Δε θέλω να κάνω πλέον καμία ευχή για μελλοντικές εγκυμοσύνες. Θέλω να κάνω μια ευχή για όλες μας. Να γίνουμε καλά....Να θεραπευτεί επιτέλους η ψυχή μας....Να μην ξαναασχοληθούμε ποτέ με γιατρούς και εξετάσεις......Να περνάμε καλά....Να ξεχάσουμε.....Κι αν, τελικά, μέσα στην καλή μας διάθεση, μπορέσουμε να μείνουμε έγκυες, να βοηθήσει ο Θεούλης να πάνε όλα καλά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα σε γνωστο ιδιωτικο κεντρο εξετετασεων στην Θεσσαλονικη,τα εγραψα στο ΙΚΑ αλλα (περιεργο βρε) τα εργαστηρια τους δεν τις κανουν!!οποτε πληρωσα απο την τσεπη μου για ολες τις εξετασεις περιπου 450,00 κ εκανα τα χαρτια για να τα παρω απο το ΙΚΑ.Το ποσο κ το ποτε αγνωστο!!!ασχετο αλλα μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι τελικα μας κανουν τοσες κρατησεις αφου τσαμπα πανε ολα!!!:evil:

 

Σε κάποιο άλλο θέμα συζήτησης διάβασα ότι αρκετές κοπέλες με ΙΚΑ κάνανε τις εξετάσεις αυτές έξω... καταθέσανε τα χαρτιά τους στο ΙΚΑ για να πάρουν επιστροφή, τους δίνανε κάτι ψιχουλα απο το ΙΚΑ, κάνανε ένσταση και τελικά πήραν τα λεφτά όλα πίσω.... Το θέμα είχε να κάνει με ΙΚΑ, ταμεία και ενστάσεις... Για δες το.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο θέμα συζήτησης διάβασα ότι αρκετές κοπέλες με ΙΚΑ κάνανε τις εξετάσεις αυτές έξω... καταθέσανε τα χαρτιά τους στο ΙΚΑ για να πάρουν επιστροφή, τους δίνανε κάτι ψιχουλα απο το ΙΚΑ, κάνανε ένσταση και τελικά πήραν τα λεφτά όλα πίσω.... Το θέμα είχε να κάνει με ΙΚΑ, ταμεία και ενστάσεις... Για δες το.[/Q

 

ναι κ εγω ετσι σκεφτομαι να κινηθω,ας με παρουν πρωτα τηλ για το τι δικαιουμε αρχικα κ βλεπουμε!!!ευχαριστω παντως!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, σας παρακολουθώ και σας διαβάζω καθημέρινα για ένα χρόνο και μερικές μέρες, βλέπετε και γω στις 14 αυγούστου εκλεισα 1 χρόνο απο το δικό μου εξωμήτριο... Εγω έχω βέβαια ένα παιδάκι του οποίου την οδύσεια την έχω διηγηθεί σε άλλο σχετικό θέμα και ώς προς τα προβλήματα τις επεμβάσεις τις θεραπείες για να μπορέσω να συλλάβω και τον πρόωρο τοκετό... Θεωρώ οτι η ψυχολογία μας ειναι το Α και το Ω και αυτο το λέω για να το ακούσετε όλες, (ακούς margi?) ξεχάστε τα όλααααααααα οσα εχετε περάσει διαγραψτε τα απο την μνήμη σας και θα δειτε. Εμενα η μικρή ήρθε όταν πραγματικά το ξέχασα (και σας λέω οτι επι 4 χρόνια έκλαιγα καθημερινά κοίταζα αλλού όταν διασταυρωνόμουν με καμια έγκυο, η κολλητή μου είχε αρχίσει να μου κάνει κουβέντες για υιοθεσία ή εξωσωματική) οταν πραγματικά το έβγαλα απο το μυαλό και συμβιβάστηκα με την πιθανότητα να μην γεμίσει ποτέ η δική μου η κοιλιά ηρθε η μικρή με ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ εκείνο τον μηνα που συνέλαβα απρογραμμάτιστη και εκτός των θεωρητικών γονίμων ημερών.. Το ειχα βγάλει τόσο απο το μυαλό μου που όταν συνειδητοποίησα την καθυστέρηση και πιστοποιήθηκε η εγκυμοσύνη ημουν 7 εβδομάδων.. Ο Θεός μου το στειλε το παιδάκι μου και τον ευγνωμονώ κάθε μέρα! Το εξωμητριο βέβαια δεν το έχω ξεπεράσει ακόμη θα θελα να κανω ένα δεύτερο παιδί αλλα το όλο συμβάν έτσι όπως έγινε νομίζω οτι με τραυμάτισε πολύ ψυχικά, έχω μόνιμες φοβίες οτι κάτι δεν παει καλά (απο άποψη υγείας) δεν έχω καμια διάθεση ερωτική και η ιδέα να ξαναβαλω μπρός με τρομάζει. Βλέπετε η αιτία του εξωμητρίου μου ήταν η ίδια αιτία που δεν μπορούσα να συλλάβω, πίστευα μέσα μου οτι αφου ειχα πρόσφατα γενήσει δεν θα είχε προλάβει να επανέλθει η κατάρα της ενδομητρίωσης κι όμως.. Θελω να πιστεύω οτι θα το ξεπεράσω και θα πείσω τον εαυτό μου να συνεχίσει και να ξεκολήσει για την ώρα δεν το έχω καταφέρει ακόμη.

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Αννα μου ναι εχεις δικιο...απορω κ εγω με τις κρατησεις...ολα τσαμπα πανε, οπως το ειπες!!! το χειρουργιο που εκανα τον νοεμβρη κοστισε 4300....ξερεις ποσα μου επεστρεψαν??300 ευρω!!!! εχω κανει ενσταση κ περιμενω μπας κ παρω τιποτα παραπανω...

εγω τη θρομβοφιλια, μαλλον στο λαικο θα την κανω, που εκει λενε κανουν τον πληρη ελεγχο 22 εξετασεις... 700 ευρω κοστιζει...για να δουμε τι θα παρω απο το Ικα...

Margi Μου...ποσα ακομα...ελα ντε...λες κ δεν εφτανε η μια σαλπιγγα..επρεπε να βιωσουμε κ παλινδρομη τι θα πει...για να δουμε λοιπον η τριτη φορα..τι θα μας δωσει....

Βασουλα, να σου ζησει το κοριτσακι σου....Με μια μονο επαφη μπραβο....Κ μενα η δευτερη εγκυμοσυνη με 2 επαφες ηρθε....Αν θελει να ερθει, βρισκει τον τροπο...

Για τις φοβιες που λες...ναι ...κ μενα μεχει τραυματισει ψυχικα...κ εγω νιωθω οτι κατι δεν παει καλα..αφου να φανταστεις..οταν εχω ωορηξια(που ειναι λογικο να πονας λιγο στις ωοθηκες) εγω βαζω ολο το κακο με το νου μου....καταλαβαινεις...

Το ξερεις ομως...κ το ξερω κ εγω...οτι κακο δεν υπαρχει...μονο εμεις το προκαλουμε στον εαυτο μας...χαλαρωσε λοιπον...απολαυσε τον ερωτα με τον αντρα σου...κ που ξερεις...μπορει κ να ερθει κ ενα δευτερο θαυματακι να κανει παρεα στη Νεφελη....

φιλακια σε ολες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα,

με λένε Άγγελο και είμαι νέο μέλος στο forum. Μετά από αναζήτηση που έκανα στο internet βρέθηκα στο forum στην συγκεκριμένη συζήτηση. Έχω σχέση με μία κοπέλα 32 χρονών εδώ και 4 χρόνια. Πριν 1 χρόνο περίπου και μετά από ξαφνικούς δυνατούς πόνους την πήγα στο νοσοκομείο όπου μας είπαν για κύστη στην δεξιά μεριά η οποία είχε κάνει συστροφή ή κάτι τέτοιο. Μπήκε αμέσως χειρουργείο με σκοπό να αφαιρεθεί μόνο η κύστη. Δυστυχώς όταν βγήκε ο γιατρός μου είπε ότι αναγκάστηκε να αφαιρέσει σάλπιγμα και ωοθήκη από την δεξιά μεριά αφού από την αιμορραγία είχε προκληθεί γάγγραινα.. Από τότε η Μαρία έχει επανέλθει σωματικά αλλά όχι ψυχικά. Αν και οι γιατροί (πήγαμε σε 2-3 διαφορετικούς) της είπαν ότι δεν θα έχει πρόβλημα δεν το πιστεύει και θεωρεί ότι απλά την παρηγορούν. Πρόσφατα μου είπε ότι θέλει να χωρίσουμε αφού δεν θέλει να «φορτωθώ» όπως λέει μία γυναίκα που δεν θα μπορεί να μου χαρίσει οικογένεια ή θα με βάλει σε διαδικασίες με εξωσωματικές κτλ. Εγώ την αγαπώ πραγματικά αλλά δεδομένου ότι δεν θέλει να το συζητήσουμε δεν μπορώ ή καλύτερα δεν ξέρω πώς να την βοηθήσω. Σκέφτηκα να πάμε σε κάποιον ψυχολόγο μιας και είναι στα όρια της κατάθλιψης πλέον αλλά ούτε να το ακούσει…Αυτή είναι η ιστορία μου. Κάθε συμβουλή για να την βοηθήσω δεκτή….δεν θέλω να την χάσω…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Άγγελε η κοπέλα σου είναι πολύ τυχερή που σε έχει.

Γνώμη μου είναι να συνεχίσετε να κάνετε προσπάθειες για να μείνει έγκυος, κάθε φορά που έρχεστε σε επάφη.

Πιστευώ πως το πρόβλημα της μίας σάλπιγγας δεν είναι πλέον τόσο σοβαρό (έχω προσωπική άποψη για το θέμα γιατί αν διαβάσεις παραπάνω η κολλητή μου έμεινε έγκυος φυσιολογικά με το ίδιο πρόβλημα). Θέλει θέληση, πίστη και λιγουλάκι τύχη.

Αν σκέφτεται θετικά θα σας έρθει. :-P Δεν υπάρχει λόγος άγχους, γιατί στην τελική, στις μέρες μας οι εξωσωματικές κάνουν θαύματα.

Εύχομαι το καλύτερο για σας!!!:-P

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες!

Μόλις εχθές διάβασα αυτά που γράφετε για το συγκεκριμένο θέμα και μου είναι πολύ δύσκολο να μην γράψω και εγώ, αφού είστε όλες καταπληκτικές!

 

Δεν θα σας κουράσω πολύ, περιληπτικά η ιστορία μου έχει ως εξής:

 

Είμαι παντρεμένη εδώ και τρία χρόνια, δυστυχώς λόγω κάποιων ψυχολογικών προβλημάτων που μου παρουσιάστηκαν λίγο πριν το γάμο (διαταραχή πανικού) έπρεπε να πάρω αγωγή αντικαταθλιπτικών (zoloft) και όπως αντιλαμβάνεστε δεν μου επιτρεπόταν να μείνω έγκυος. Με μεγάλη προσπάθεια τελικά σταμάτησα την αγωγή και για επτά μήνες κάναμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη, κάτι που το ήθελα όσο και εσείς!

Τελικά στους επτά μήνες μένω έγκυος αλλά δυστυχώς ήταν εξωμήτριος και καθώς είχα αδιαθετήσει κανονικά, δεν το κατάλαβα. Αιμορράγησα κάποιες μέρες αφού μου είχε τελειώσει η περίοδος και όπως καταλαβαίνετε μπήκα στο χειρουργείο και μου αφαίρεσαν λαπαροσκοπικά τη δεξιά σάλπιγγα. Όπως και εσείς αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα, πρώτα για το παιδάκι που χάθηκε και μετά για τη σάλπιγγα.

Λίγες μέρες μετά το χειρουργείο μου, δυστυχώς, έπρεπε πάλι να υποβληθώ σε αγωγή γιατί παρουσίασα πολύ έντονο άγχος και κρίσεις πανικού. Την αγωγή την παίρνω εδώ και ένα χρόνο σε συνδιασμό με ψυχοθεραπεία. Οπότε και πάλι δεν μου επιτρέπεται από τον γυναικολόγο μου να μείνω έγκυος.

 

Ωστόσο η ψυχίατρός μου (η οποία είναι πραγματικά καταπληκτική) μου είπε πως εαν θέλω μπορώ να κάνω προσπάθειες και όταν με το καλό μείνω έγκυος να σταματήσουμε την αγωγή. Την προηγούμενη εβδομάδα, σε γόνιμη μέρα, έγινε ελεύθερα και εύχομαι να έχω μείνει έγκυος. Περιμένω περίοδο την Τετάρτη-Πέμπτη. Δεν σας κρύβω ότι έκανα ένα self-clear, αλλά μόλις τέσσερις μέρες μετά τη σύλληψη και βγήκε αρνητικό. Αλλά έχω ένα πολύ έντονο προαίσθημα ότι ίσως να είμαι έγκυος. Λέω να επαναλάβω το τεστ και σήμερα 8 ημέρες μετά την πιθανή σύλληψη.

Εάν τελικά είναι θετικό θα πεθάνω από τη χαρά μου!!!!!!!

Μέσα από αυτά που διάβασα σε αυτή την ενότητα πήρα μεγάλο θάρρος από όλες σας και θέλω να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια που χωρίς να το ξέρετε μου προσφέρατε.

Εύχομαι σε όλες να κρατήσετε στην αγκαλιά σας το παιδάκι σας πολύ σύντομα και ξέρω ότι θα γίνετε υπέροχες μανούλες!

Ακόμα μία φορά σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δώσατε!

 

Άντζελα

Link to comment
Share on other sites

Eχω γραψει ξανα στην ενοτητα αυτη αλλα θα ηθελα να πω ξανα λιγα λογια για τις νεες κοπελες.Εχω και εξω ενα εξωμητριο στο ιστορικο μου με αφαιρεση της δεξιας σαλπιγγας,μια παλινδρομη πριν απο το εξωμητριο,μια σαλπιγγογραφια που να δειχνει μη βατη και την αριστερη σαλπιγγα,μια αποτυχημενη εξωσωματικη και μια απροσμενη συλληψη πριν 1,5 χρονο πριν που μεκανε μανουλα ενος υπεροχου αγοριου.Για αυτο το λογο να μην χανετε την πιστη σας ποτε.Ειναι το καλυτερο φαρμακο.

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες!

Μόλις εχθές διάβασα αυτά που γράφετε για το συγκεκριμένο θέμα και μου είναι πολύ δύσκολο να μην γράψω και εγώ, αφού είστε όλες καταπληκτικές!

 

Δεν θα σας κουράσω πολύ, περιληπτικά η ιστορία μου έχει ως εξής:

 

Είμαι παντρεμένη εδώ και τρία χρόνια, δυστυχώς λόγω κάποιων ψυχολογικών προβλημάτων που μου παρουσιάστηκαν λίγο πριν το γάμο (διαταραχή πανικού) έπρεπε να πάρω αγωγή αντικαταθλιπτικών (zoloft) και όπως αντιλαμβάνεστε δεν μου επιτρεπόταν να μείνω έγκυος. Με μεγάλη προσπάθεια τελικά σταμάτησα την αγωγή και για επτά μήνες κάναμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη, κάτι που το ήθελα όσο και εσείς!

Τελικά στους επτά μήνες μένω έγκυος αλλά δυστυχώς ήταν εξωμήτριος και καθώς είχα αδιαθετήσει κανονικά, δεν το κατάλαβα. Αιμορράγησα κάποιες μέρες αφού μου είχε τελειώσει η περίοδος και όπως καταλαβαίνετε μπήκα στο χειρουργείο και μου αφαίρεσαν λαπαροσκοπικά τη δεξιά σάλπιγγα. Όπως και εσείς αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα, πρώτα για το παιδάκι που χάθηκε και μετά για τη σάλπιγγα.

Λίγες μέρες μετά το χειρουργείο μου, δυστυχώς, έπρεπε πάλι να υποβληθώ σε αγωγή γιατί παρουσίασα πολύ έντονο άγχος και κρίσεις πανικού. Την αγωγή την παίρνω εδώ και ένα χρόνο σε συνδιασμό με ψυχοθεραπεία. Οπότε και πάλι δεν μου επιτρέπεται από τον γυναικολόγο μου να μείνω έγκυος.

 

Ωστόσο η ψυχίατρός μου (η οποία είναι πραγματικά καταπληκτική) μου είπε πως εαν θέλω μπορώ να κάνω προσπάθειες και όταν με το καλό μείνω έγκυος να σταματήσουμε την αγωγή. Την προηγούμενη εβδομάδα, σε γόνιμη μέρα, έγινε ελεύθερα και εύχομαι να έχω μείνει έγκυος. Περιμένω περίοδο την Τετάρτη-Πέμπτη. Δεν σας κρύβω ότι έκανα ένα self-clear, αλλά μόλις τέσσερις μέρες μετά τη σύλληψη και βγήκε αρνητικό. Αλλά έχω ένα πολύ έντονο προαίσθημα ότι ίσως να είμαι έγκυος. Λέω να επαναλάβω το τεστ και σήμερα 8 ημέρες μετά την πιθανή σύλληψη.

Εάν τελικά είναι θετικό θα πεθάνω από τη χαρά μου!!!!!!!

Μέσα από αυτά που διάβασα σε αυτή την ενότητα πήρα μεγάλο θάρρος από όλες σας και θέλω να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια που χωρίς να το ξέρετε μου προσφέρατε.

Εύχομαι σε όλες να κρατήσετε στην αγκαλιά σας το παιδάκι σας πολύ σύντομα και ξέρω ότι θα γίνετε υπέροχες μανούλες!

Ακόμα μία φορά σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δώσατε!

 

Άντζελα

 

Άντζελά μου σου εύχομαι να είσαι έγκυος και σύντομα να έχει ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου. Ακόμη όμως και να μην έχει συμβεί τώρα, ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ. :-P

Μην χάνεις την πίστη σου και πάνω από όλα μην έχεις άγχος.

Γιατί τόσο άγχος βρε κοριτσάκι??? :shock:Και στο λέω εγώ που όλοι στην οικογένειά μου με βρίζουν καθημερινά για το άγχος που κουβαλάω. Από άγχος και στρες της δουλειάς έχω νοσηλευθεί και 5 μέρες στο METROPOLITAN... Δεν είμαι και εγώ νορμάλ... μη νομίζεις. :?:roll:Αλλά εσύ γιατί? Ο γάμος σου προκάλεσε τέτοιο στρες?

Η λύση και για τις 2 μας είναι μία. Αποκέντρωση.;) Να πάμε να μείνουμε κάπου, που θα ακούμε μόνο πουλάκια να κελαηδούν και κοκκοράκια να κοκκορίζουν... Μόνο έτσι θα χαλαρώσουμε. Οι πόλεις μας δημιουργούν όλα αυτά τα ψυχοσωματικά.

Χαλάρωσε και όλα θα γίνουν!!!:-P

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου,

ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!!!

Το ψυχολογικό μου πρόβλημα είναι μεγάλη και μπερδεμένη ιστορία και δεν είχε σχέση με το γάμο, έχει να κάνει με παλαιότερα χρόνια.

Πάντως εγώ την αποκέντρωση την έχω κάνει, εδώ και εννέα μήνες μένω μόνιμα ξυλόκαστρο!!! Είναι τέλεια!!!! Δυστυχώς όμως πρέπει να επισκέπτομαι την Αθήνα λόγω δουλειάς!!

Να πω επίσης, ότι σίγουρα κάποιες κοπέλες έχουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα και το ξέρω, εκείνες μου δίνουν κουράγιο και μείωσα δραστικά την αγωγή μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ την αποκέντρωση την έχω κάνει, εδώ και εννέα μήνες μένω μόνιμα ξυλόκαστρο!!! Είναι τέλεια!!!!

 

Σε ζηλεύω αφάνταστα!!! Έκανες την ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογή. :-P Είναι βέβαιο πως θα μείνεις σύντομα έγκυος. Νομίζω το περιβάλλον που ζούμε παίζει τεράστιο ρόλο σε τέτοια θέματα σαν το δικό σου!!!

Με το καλό κοπελίτσα μου και κόψε τα φάρμακα, κάνε θεραπέια με την θάλασσα και τα πουλάκια που κελαηδούνε!!!

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Eχω γραψει ξανα στην ενοτητα αυτη αλλα θα ηθελα να πω ξανα λιγα λογια για τις νεες κοπελες.Εχω και εξω ενα εξωμητριο στο ιστορικο μου με αφαιρεση της δεξιας σαλπιγγας,μια παλινδρομη πριν απο το εξωμητριο,μια σαλπιγγογραφια που να δειχνει μη βατη και την αριστερη σαλπιγγα,μια αποτυχημενη εξωσωματικη και μια απροσμενη συλληψη πριν 1,5 χρονο πριν που μεκανε μανουλα ενος υπεροχου αγοριου.Για αυτο το λογο να μην χανετε την πιστη σας ποτε.Ειναι το καλυτερο φαρμακο.
Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Εμεινες έγκυος φυσιολογικά, αρετίμ;; Πόσο ενθαρρυντικό είναι αυτό που μας περιγράφεις, βρε κοπέλα μου! Εγω δίνω ένα περιθώριο στον εαυτό μου, μέχρι το Μαρτη - το πολύ. Μετα βουρ για εξωσωματική. Εχω σταματήσει να ψάχνομαι, δεν κοιτάω ούτε γόνιμες ούτε τίποτα, κάθε μέρα λέω πως θα τα καταφέρω και πιστεύω πως θα τα καταφέρω..:P;)..

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Angela, σου εύχομαι τα καλύτερα....Αχ, βρε κοριτσάκι μου, ήταν ανάγκη να σου τύχει εξωμήτριο; Τέλος πάντων....Τι να πούμε τωρα; ηταν να μας τύχει. Θα το ξεπεράσουμε και θα μοιάζει με κακό όνειρο αυτό που ζήσαμε!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφερεις margi και ολα τα υπολοιπα κοριτσια.Φυσιολογικα εμεινα και δεν το πιστευα και εγω πως η καθυστερηση οφειλοταν στον μπομπιρα που μεγαλωνε στην κοιλιτσα μου

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ... Καλο χειμωνα........ δεν αντέχω άλλο τη ζέστη!!!!!!

Ξερει καμια σας που γινονται οι μικροβιολογικες εξετάσεις για χλαμυδια και τετοια??? στο δημοσιο εννοω βεβαιως βεβαιως... ας εκμεταλευτώ λιγο όσα μου πέρνουν απο την τσέπη μου..επισης έχω και TSH και μαζί με τα χλαμύδια μου έχει γράψει και άλλα μικροβια που δεν καταλαβαίνω τι γράφει....

help me please...α καλό χειμώνα σας είπα...για να δουμε λιγο πιο αισιόδοξα τα πράγματα φετος..

φιλακια σε όλεσ σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...