Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Margi μου,κι εμένα η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις άλλο ένα εξάμηνο πριν προχωρήσεις σε εξωσωματική.Αυτό που πιστεύω ότι δεν πρέπει να αφήσεις είναι ο μικροβιακός παράγοντας.Να τον ψάξεις κι ας βγει αρνητικός.Είναι κρίμα να καταφέρεις να μείνεις έγκυος και να χαθεί από κανένα παλιομικρόβιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

margi μου σε περίπτωση που έχεις δυο ωοθήκες και μια σάλπιγγα διαπερατή μπορείς να μείνεις έγκυος κανονικά και με το νόμο ! Μην ακούς τον κάθε άσχετο αλμπάνη ! Τι δουλειά έχει κατ' αρχήν ο ουρολόγος και δίνει γυναικολογικές συμβουλές ;;; Έχω πάει σε 100 γιατρούς και όλοι μου είχαν πει το ίδιο. Μην τρελαθούμε τώρα και στην πιο απλή και βασική ιατρική !! Μα τι ανεύθυνοι και ελεεινοί γιατροί υπάρχουν !! :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις Ρένα μου! Το ωραίο είναι ότι ήθελε να μου δώσει αντιβίωση για 2 εβδομάδες, χωρίς καν να με βάλει να κάνω κάποια εξέταση κολπικόυ υγρού. Εγώ είπα "αμαν" να ησυχάσω από τους μύκητες, να πάρω αντιβίωση χωρίς να έχω ενοχλήσεις, να τρελαθώ πάλι;;; Και όσο θα παίρνω την αντιβίωση να μην κάνω προσπάθειες. Ξέρεις πόσοι μήνες έφυγαν γιατί κάποιοι ελεεινοί μου έλεγαν " όχι τώρα!!!". Και μετά λένε ότι φταίει η μία μου σάλπιγγα! Α, και μου είπε ότι είμαι μεγάλη και να μην αφήνω το χρόνο να περνάει, γιατί μέχρι τα 35 είναι καλά να κάνει μια γυναίκα εξωσωματική. Κι εγώ είμαι ήδη 35! Αλλά το ερώτημα είναι πώς έφτασα 35 και δεν έκανα παιδιά;;;Γιατί στα 32 μου έκανα πέτρα στο νεφρό και 6 μήνες δεν έπρεπε να μείνω έγκυος. Μετά υπήρχε υπόνοια για στίγμα και στουε δυο και μέχρι να διελευκανθεί η υπόθεση αφήσαμε άλλους 5 μήνες. Μετα κάποια ηλίθια μου είπε πως έχω άσθμα (αλλεργία ήταν), και πως έπρεπε να πάρω αντιβίωση και να μην μείνω έγκυος......Με όλα αυτά άρχισα προσπάθειες στα 34 και τότε έπαθα το εξωμήτριο. Και ποιος μου λέει εμένα ότι αν ειχα ξεκινήσει αμέσως τις προσπάθειες δεν θα εξελισσόταν καλύτερα τα πράγματα;;;Τον προηγούμενο μήνα έχασα την ωορρηξία γιτί 'επρεπε να δώσει σπέρμα ο άντρας μου. Να χάσω και τούτον για να πάεω αντιβίωση;;;Οχι δεν ξανακάνω το χατήρι κανενός. Κάνω προσπάθειες μόνη μου και ό, τι καταφέρω για 6 μήνες. Μετά βλέπουμε....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

margi μου εγώ μόλις έγινα 30. Έχω δεξιά σάλπιγγα και αριστερή ωοθήκη και παρ' όλα αυτά ο γιατρός μου με έβαλε να προσπαθήσω πρώτα 6-8 μήνες, γιατί αν και μειωμένες υπάρχουν πιθανότητες για φυσική σύλληψη. Μετά πήγα για εξωσωματική. Εγώ έκανα εξετάσεις αίματος, κολπικού υγρού, καρδιακό έλεγχο, υπέρηχο κοιλιάς και σαλπιγγογραφία και ο άντρας μου έκανε εξετάσεις αίματος, σπερμοδιάγραμμα και καρδιακό έλεγχο (δηλ. ό,τι και στον προγεννητικό συν κάποιες ακόμα). Αυτές όλες γίνονται σε μια δυο μέρες και μόνο ο έλεγχος μιας ορμόνης πρέπει να γίνει την 3η μέρα της περιόδου. Αν όλα είναι καλά ξεκινάς στον επόμενο κύκλο περιόδου. Επειδή έχω περάσει από όλα τα στάδια γνώμη μου είναι να αφήσεις 6 μήνες να περάσουν προσπαθώντας με φυσικό τρόπο κι αν δεν σου κάτσει να πας για εξωσωματική. Αν όντως έρθουν έτσι τα πράγματα και τελικά κάνεις εξωσωματική μη φρικάρεις καθόλου. Είναι τελικά μια πολύ απλή διαδικασία που μόλις την ολοκληρώσεις θα πεις : "Αυτό ήταν όλο ;". Το πιο βασικό παντού και πάντα είναι διατηρήσεις μια καλή ψυχολογία (αυτό θα έχεις βαρεθεί κι εσύ να το ακούς!). Δεν έχει πόνο, δεν αντιμετωπίζεις τέρατα, δεν γίνεσαι μπαλόνι, δε σου φυτρώνει δευτερο κεφάλι ούτε τρίτο χέρι όπως θέλουν να λένε διάφοροι άσχετοι! Πάντως όσες κοπέλες ξέρω εγώ είχαν και ωοθήκη και σάλπιγγα στη μια μεριά (δεξιά ή αριστερά) έμειναν έγκυες μέσα σε λίγους μήνες κι αν κάποιες από αυτές έκαναν εξωσωματική έκαναν στη συνέχεια δεύτερο παιδάκι με φυσικό τρόπο !! Μάλιστα οι μισές από αυτές είχαν και τον παράγοντα αδύναμο σπέρμα. Να ξεκινήσεις όσο γρηγορότερα τις προσπάθειες και να ακούς μόνο έναν γιατρό, το γυναικολόγο σου, αλλιώς κάθε ειδικότητα γιατρού θα σου βρει και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λες Ρένα μου!!Η εξωσωματική είναι πολύ απλή διαδικασία!!Εγώ ειδικά που την έκανα σε φυσικό κύκλο ήταν πραγματικά λες και έκανα φυσική σύλληψη.Παρόλο που με την καισαρική έλεγξε ο γιατρός την αριστερή σάλπιγγα και είναι υγιέστατη αν αποφασίσω να κάνω και δεύτερο παιδάκι πάλι εξωσωματική θα κάνω.Δε ρισκάρω με τίποτα να ταλαιπωρηθώ πάλι...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ. ΕΠΟΙΑΣΕ Η ΕΥΧΗ ΤΗΣ MARGI !! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕ.. ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ..

0Xmyp2.png

Kvh9p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θετικη σκεψη....δεξια σαλπιγγα τελειως κλειστη και δεξια ωοθηκη με κυστες......η αριστερη στην σαλπιγγογραφια φανηκε να ανοιγει....μετα την εξεταση εκλαιγα γιατι ημουν σιγουρη οτι θα εκανα εξωσωματικη!!!ο γιατρος μου μας ειχε πει να περιμενω αλλα εγω ειχα κουραστει και ξεκινησα για εξωσωματικη ...........η οποια δεν εγινε ποτε διοτι εμεινα εγκυος....για να μην πω για το σπερμα του αντρα μου το οποιο οσο περνανε τα χρονια περνει την κατρακυλα(ειναι θαυμα που εχετε κι ενα παιδι μας ελεγαν το μηνα που εμεινα εγκυος στον δευτερο γιο μου και ειχαμε παρει τις εξετασεις απο το σπερμοδιαγραμμα) κι εγω μενω πιο ευκολα εγκυος ωστοσο..τωρα περιμενω το τριτο μου παιδι...(ουτε εξετασεις ουτε τιποτα αυτη τη φορα το αφησαμε στη μητερα φυση)και σκεφτομια μετα να βαλω σπιραλ!αν μου το ελεγες αυτο πριν 6 χρονια θα σε ελεγα τρελο και οτι με κοροιδευεις!!!!!θελει πιστη,, δοκιμασια ειναι και θα περασει ακομα και να κανεις εξωσωματικη το σημαντικο ειναι εκεινη η στιγμη που θα το παρεις στην αγκαλια σου!!!!!!!!!!πιστη κοριτσια και αγαπη μεταξυ του ζευγαριου και ολα θα ερθουν!!!!!!!!!!!!καλη δυναμη και επιτυχια σε ολες σας.....

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νεξια, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να μην βάλεις κανένα μα κανένα σπιράλ.... Να χαρείς όσο παιδάκια κι αν έρθουν στη ζωή σου. Να είστε καλά εσύ και η οικογένειά σου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ!!!! ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΣΕ ΜΑΣ!

Εμένα η εμπειρία μου είναι η εξής.

Μια ρήξη εξωμητρίου κύησης (η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου) μου στέρησε την λειτουργία της αριστερής μου σάλπιγγας, την έχω αλλά δεν λειτουργεί. Ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά στην αριστερή ωοθήκη λόγω σοκολατοειδής κύστης και σαλπιγγογραφία η οποία έδειξε ότι τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά.

Μετά από 1 1/2 χρόνο περίπου χαλαρής προσπάθειας και με τις εξετάσεις του άντρα μου καθόλου καλές έμεινα έγκυος σε μια φάση που δεν το περίμενα με τίποτα... Να φανταστείτε ετοιμάζαν τον άντρα μου για μια μικροεπεμβασούλα μετά από 2 μέρες που έμαθα για την εγκυμοσύνη και επομένως δεν την έκανε.

Δυστυχώς βέβαια για μένα η κατάληξη δεν ήταν καλή πάλι... έκανα και το 2ο εξωμήτριο και πάει και η δεξιά σάλπιγγα (οι γιατροί βέβαια με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν είναι και πολύ συχνό φαινόμενο και ότι τα ποσοστά να σου ξανασυμβεί εξωμήτριο είναι μικρά - δεν θυμάμαι το ποσοστό!).

Η μοναδική λύση μου ήταν η εξωσωματική. Τα αποτελέσματα ήταν θετικά με την πρώτη και πολύ υψηλά - πήγαινα για δίδυμα σύμφωνα με τις χωριακές. Όταν το πρόβλημα είναι οι σάλπιγγες... η εξωσωματική συνήθως πάει καλά και πιάνεις αμέσως (όταν είσαι στα χερια σωστών γιατρών). Βέβαια για μένα τα προβλήματα δεν σταμάτησαν. Η αποβολή ήρθε πολύ σύντομα και οι εξετάσεις έδειξαν τα γνωστά απο το sex and the city "natural killers" και θρομβοφιλία.

Τώρα, μετά την δεύτερη εξωσωματική, τα αντιπατρικά εμβόλια και τις καθημερινές ενεσούλες μου είμαι έγκυος σε ...τρίδυμα και είναι όλα τέλεια! κουνάνε χεράκια ποδαράκια και είναι υγιέστατα.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ! ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Anna ευχομαι να πάνε όλα καλά. Μπράβο σου που δεν έχασες το κουράγιο σου με τόσα που σου συνέβησαν. Συνέχισες και βγήκες νικήτρια. Εισαι αξιέπαινη. Συγχαρητήρια!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ!!!! ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΣΕ ΜΑΣ!

Εμένα η εμπειρία μου είναι η εξής.

Μια ρήξη εξωμητρίου κύησης (η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου) μου στέρησε την λειτουργία της αριστερής μου σάλπιγγας, την έχω αλλά δεν λειτουργεί. Ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά στην αριστερή ωοθήκη λόγω σοκολατοειδής κύστης και σαλπιγγογραφία η οποία έδειξε ότι τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά.

Μετά από 1 1/2 χρόνο περίπου χαλαρής προσπάθειας και με τις εξετάσεις του άντρα μου καθόλου καλές έμεινα έγκυος σε μια φάση που δεν το περίμενα με τίποτα... Να φανταστείτε ετοιμάζαν τον άντρα μου για μια μικροεπεμβασούλα μετά από 2 μέρες που έμαθα για την εγκυμοσύνη και επομένως δεν την έκανε.

Δυστυχώς βέβαια για μένα η κατάληξη δεν ήταν καλή πάλι... έκανα και το 2ο εξωμήτριο και πάει και η δεξιά σάλπιγγα (οι γιατροί βέβαια με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν είναι και πολύ συχνό φαινόμενο και ότι τα ποσοστά να σου ξανασυμβεί εξωμήτριο είναι μικρά - δεν θυμάμαι το ποσοστό!).

Η μοναδική λύση μου ήταν η εξωσωματική. Τα αποτελέσματα ήταν θετικά με την πρώτη και πολύ υψηλά - πήγαινα για δίδυμα σύμφωνα με τις χωριακές. Όταν το πρόβλημα είναι οι σάλπιγγες... η εξωσωματική συνήθως πάει καλά και πιάνεις αμέσως (όταν είσαι στα χερια σωστών γιατρών). Βέβαια για μένα τα προβλήματα δεν σταμάτησαν. Η αποβολή ήρθε πολύ σύντομα και οι εξετάσεις έδειξαν τα γνωστά απο το sex and the city "natural killers" και θρομβοφιλία.

Τώρα, μετά την δεύτερη εξωσωματική, τα αντιπατρικά εμβόλια και τις καθημερινές ενεσούλες μου είμαι έγκυος σε ...τρίδυμα και είναι όλα τέλεια! κουνάνε χεράκια ποδαράκια και είναι υγιέστατα.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ! ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ!

Συγχαρητηρια δεν εχω τιποτε αλλο να πω μπραβο σου. με το καλο να ερθουν ταγγελουδια σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μην χάνετε την πίστη σας.

Η κολλητή μου με μία σάλπιγγα (από 17 χρονών) συνέλαβε μωρό στα 20. Ήταν πολύ δύσκολο για εκείνη, αλλά αναγκάστηκε να κάνει έκτρωση για πολλούς και διάφορους πολύ σημαντικούς λόγους.

Εκτός του ότι ΔΕΝ ήθελε αυτή την έκτρωση, είχε να σκέφτεται ότι στο μέλλον, όταν θα θέλησει να δημιουργήσει οικογένεια, θα έχει επιβαρύνει το πρόβλήμα της, λόγω της έκτρωσης. Τελικά, αυτή τη στιγμή έχει ένα πανέμορφο μωράκι 2 μηνών το οποίο πιάστηκε με φυσιολογικό τρόπο!!!

Το μόνο που θέλω να σας πω και να το τονίσω είναι ότι ο... λακαμάς ο γιατρός της, της είχε πει ότι πρέπει να κάνει εξωσωματική και πως δεν χρειαζεται καν να πολυπροσπαθήσει φυσιολογικά... Βλακείες!!! Από την στιγμή που στάματησε να παίρνει προφυλάξεις έμεινε έγκυος σε 8 μήνες.

Το καλό είναι ότι παντρεύτηκε με πολιτικό γάμο για να μπορέσει να αρχίσει την εξωσωματική όπως της είχε πει ο γιατρος, αλλά έμεινε έγκυος λίγες μέρες μετά και δεν χρειάστηκε ποτέ να την κάνει...

 

Γι' αυτό σας λέω, ειδικά αν είστε κάτω από 30-35, μην απελπίζεστε. Μπορεί να συλλάβετε μωράκι ακόμη και με φυσιολογικό τρόπο.

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές σας margi και HELEN80.

Πιστεύω πολύ ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους και η αλήθεια είναι ότι πολλά κορίτσια σ' αυτό το site μου έδωσαν πολύ κουράγιο!!! Τις ευχαριστώ όλες.

Αυτό λοιπόν ήθελα να τονίσω, ότι όταν θέλεις κάτι πολύ θα γίνει. Οι σάλπιγγες πιστεύω ότι είναι ένα απο τα μικρότερα προβλήματα καθώς έχουμε γεννηθεί τη σωστή περίοδο. Ακόμα και αν δεν έχουμε καμία (σάλπιγγα) η επιστήμη κάνει τα θαύματά της!

Συμπέρασμα. Με μία σάλπιγγα μένεις έγκυος φυσιολογικά (ίσως λίγο πιο δύσκολα, αλλά με το άγχος των ημερών γενικά δύσκολα μένεις έγκυος και χωρίς κανένα πρόβλημα).

Με καμία σάλπιγγα μένεις έγκυος με εξωσωματική. Δεν είναι επίπονη η διαδικασία όταν έχεις κάποιο στόχο. Το βασικό είναι οι κατάλληλοι γιατροί, ε και λίγα ευρουλάκια!

Εγώ στεναχωριέμαι πιο πολύ όταν βλέπω δίπλα μου ζευγάρια αγαπημένα με πολλές προσπάθειες και εξετάσεις και κανένα πρόβλημα να μην μπορούν να κάνουν παιδί κι ας έχει περάσει παραπάνω από 1, 2 και 3 χρόνια!!!

Εύχομαι σε όλες μας σε σύντομο χρονικό διάστημα να μας "παιδεύουν" τα μωράκια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ!!!! ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΣΕ ΜΑΣ!

Εμένα η εμπειρία μου είναι η εξής.

Μια ρήξη εξωμητρίου κύησης (η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου) μου στέρησε την λειτουργία της αριστερής μου σάλπιγγας, την έχω αλλά δεν λειτουργεί. Ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά στην αριστερή ωοθήκη λόγω σοκολατοειδής κύστης και σαλπιγγογραφία η οποία έδειξε ότι τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά.

Μετά από 1 1/2 χρόνο περίπου χαλαρής προσπάθειας και με τις εξετάσεις του άντρα μου καθόλου καλές έμεινα έγκυος σε μια φάση που δεν το περίμενα με τίποτα... Να φανταστείτε ετοιμάζαν τον άντρα μου για μια μικροεπεμβασούλα μετά από 2 μέρες που έμαθα για την εγκυμοσύνη και επομένως δεν την έκανε.

Δυστυχώς βέβαια για μένα η κατάληξη δεν ήταν καλή πάλι... έκανα και το 2ο εξωμήτριο και πάει και η δεξιά σάλπιγγα (οι γιατροί βέβαια με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν είναι και πολύ συχνό φαινόμενο και ότι τα ποσοστά να σου ξανασυμβεί εξωμήτριο είναι μικρά - δεν θυμάμαι το ποσοστό!).

Η μοναδική λύση μου ήταν η εξωσωματική. Τα αποτελέσματα ήταν θετικά με την πρώτη και πολύ υψηλά - πήγαινα για δίδυμα σύμφωνα με τις χωριακές. Όταν το πρόβλημα είναι οι σάλπιγγες... η εξωσωματική συνήθως πάει καλά και πιάνεις αμέσως (όταν είσαι στα χερια σωστών γιατρών). Βέβαια για μένα τα προβλήματα δεν σταμάτησαν. Η αποβολή ήρθε πολύ σύντομα και οι εξετάσεις έδειξαν τα γνωστά απο το sex and the city "natural killers" και θρομβοφιλία.

Τώρα, μετά την δεύτερη εξωσωματική, τα αντιπατρικά εμβόλια και τις καθημερινές ενεσούλες μου είμαι έγκυος σε ...τρίδυμα και είναι όλα τέλεια! κουνάνε χεράκια ποδαράκια και είναι υγιέστατα.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ! ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ!

 

μπραβο,τι καλα να ακουμε τετοια να περνουμε θαρρος!!!!να εισαι γερη κ με μεγαλη αγαλια για τα μωρουλακια σου!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ!!!! ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΣΕ ΜΑΣ!

Εμένα η εμπειρία μου είναι η εξής.

Μια ρήξη εξωμητρίου κύησης (η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου) μου στέρησε την λειτουργία της αριστερής μου σάλπιγγας, την έχω αλλά δεν λειτουργεί. Ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά στην αριστερή ωοθήκη λόγω σοκολατοειδής κύστης και σαλπιγγογραφία η οποία έδειξε ότι τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά.

Μετά από 1 1/2 χρόνο περίπου χαλαρής προσπάθειας και με τις εξετάσεις του άντρα μου καθόλου καλές έμεινα έγκυος σε μια φάση που δεν το περίμενα με τίποτα... Να φανταστείτε ετοιμάζαν τον άντρα μου για μια μικροεπεμβασούλα μετά από 2 μέρες που έμαθα για την εγκυμοσύνη και επομένως δεν την έκανε.

Δυστυχώς βέβαια για μένα η κατάληξη δεν ήταν καλή πάλι... έκανα και το 2ο εξωμήτριο και πάει και η δεξιά σάλπιγγα (οι γιατροί βέβαια με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν είναι και πολύ συχνό φαινόμενο και ότι τα ποσοστά να σου ξανασυμβεί εξωμήτριο είναι μικρά - δεν θυμάμαι το ποσοστό!).

Η μοναδική λύση μου ήταν η εξωσωματική. Τα αποτελέσματα ήταν θετικά με την πρώτη και πολύ υψηλά - πήγαινα για δίδυμα σύμφωνα με τις χωριακές. Όταν το πρόβλημα είναι οι σάλπιγγες... η εξωσωματική συνήθως πάει καλά και πιάνεις αμέσως (όταν είσαι στα χερια σωστών γιατρών). Βέβαια για μένα τα προβλήματα δεν σταμάτησαν. Η αποβολή ήρθε πολύ σύντομα και οι εξετάσεις έδειξαν τα γνωστά απο το sex and the city "natural killers" και θρομβοφιλία.

Τώρα, μετά την δεύτερη εξωσωματική, τα αντιπατρικά εμβόλια και τις καθημερινές ενεσούλες μου είμαι έγκυος σε ...τρίδυμα και είναι όλα τέλεια! κουνάνε χεράκια ποδαράκια και είναι υγιέστατα.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ! ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ!

 

Με το καλό Αννούλα μου. Σε ταλαιπώρησε λίγο η ζωή, αλλά στα έδωσε όλα πίσω και... τριπλά:shock:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

Να είσαστε πάντα καλά!!!:lol:

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές σας margi και HELEN80.

Πιστεύω πολύ ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους και η αλήθεια είναι ότι πολλά κορίτσια σ' αυτό το site μου έδωσαν πολύ κουράγιο!!! Τις ευχαριστώ όλες.

Αυτό λοιπόν ήθελα να τονίσω, ότι όταν θέλεις κάτι πολύ θα γίνει. Οι σάλπιγγες πιστεύω ότι είναι ένα απο τα μικρότερα προβλήματα καθώς έχουμε γεννηθεί τη σωστή περίοδο. Ακόμα και αν δεν έχουμε καμία (σάλπιγγα) η επιστήμη κάνει τα θαύματά της!

Συμπέρασμα. Με μία σάλπιγγα μένεις έγκυος φυσιολογικά (ίσως λίγο πιο δύσκολα, αλλά με το άγχος των ημερών γενικά δύσκολα μένεις έγκυος και χωρίς κανένα πρόβλημα).

Με καμία σάλπιγγα μένεις έγκυος με εξωσωματική. Δεν είναι επίπονη η διαδικασία όταν έχεις κάποιο στόχο. Το βασικό είναι οι κατάλληλοι γιατροί, ε και λίγα ευρουλάκια!

Εγώ στεναχωριέμαι πιο πολύ όταν βλέπω δίπλα μου ζευγάρια αγαπημένα με πολλές προσπάθειες και εξετάσεις και κανένα πρόβλημα να μην μπορούν να κάνουν παιδί κι ας έχει περάσει παραπάνω από 1, 2 και 3 χρόνια!!!

Εύχομαι σε όλες μας σε σύντομο χρονικό διάστημα να μας "παιδεύουν" τα μωράκια μας!!!!

Αννα μου πιστευω με το πισω μερος του μυαλου μου οτι καποια στιγμη θαποκτησω με οποιονδηποτε τροπο ενα μωρακι, φοβαμαι, φοβαμαι πολυ οτι οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος για τριτη φορα εαν θα διπλασιαζονται οι χοριακες, εαν ξαναπαθω εξωμητριο και χασω και την αλλη σαλπιγγα και αλλα διαφορα, καποιες αλλες στιγμες μεσα μου και στον αντρα μου λεω οτι αυτη τη φορα εαν μεινω εγκυος τα πραγματα θα πανε καλα. θελω παααααρα πολυ ενα παιδακι. ακουω συνεχεια δεξια αριστερα ααα ξερεις η ταδε ειναι εγκυος η αλλη ειναι κιαυτη εγκυος και εγω τρελλαινομαι ζηλευω αφανταστα. προς θΕΟΥ ολες οι γυναικες να φερνουν στο κοσμο ταγγελουδια τους, εγω στενοχωριεμαι πολυ και τον τελευταιο καιρο δεν ειμαι και πολυ καλα, εχω νευρα πολλα,ξεσπαω σε αλλους, με το παραμικρο αρπαζομαι ευκολα και οταν ειναι να βρισκομαστε καπου με παρεα με φιλους ή με το σοι: αντε λενιω και του χρονου με το δικο σου μωρο.....εκνευριζομαι δεν θελω νακουω αλλο, δεν εχουν ερθει στη θεση μου και δεν ξερουν ποσο υπεφερα και ποσο ακομη υποφερω, κανεις τους δεν μπορει να με καταλαβει μονον καποιος που τα περασε μπορει. εχω γινει κακια?ή μηπως εγω τα βλεπω τοσο τραγικα? δεν ξερω τι να πω. μετα κοιταω οτι υπαρχουν χειροτερα πραγματα στη ζωη και οτι το δικο μου ειναι μηδαμινο. σορυ αν σε κουρασα ηθελα να πω και εγω τα δικα μου....Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΠΙΣΤΗ, ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αννα μου πιστευω με το πισω μερος του μυαλου μου οτι καποια στιγμη θαποκτησω με οποιονδηποτε τροπο ενα μωρακι, φοβαμαι, φοβαμαι πολυ οτι οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος για τριτη φορα εαν θα διπλασιαζονται οι χοριακες, εαν ξαναπαθω εξωμητριο και χασω και την αλλη σαλπιγγα και αλλα διαφορα, καποιες αλλες στιγμες μεσα μου και στον αντρα μου λεω οτι αυτη τη φορα εαν μεινω εγκυος τα πραγματα θα πανε καλα. θελω παααααρα πολυ ενα παιδακι. ακουω συνεχεια δεξια αριστερα ααα ξερεις η ταδε ειναι εγκυος η αλλη ειναι κιαυτη εγκυος και εγω τρελλαινομαι ζηλευω αφανταστα. προς θΕΟΥ ολες οι γυναικες να φερνουν στο κοσμο ταγγελουδια τους, εγω στενοχωριεμαι πολυ και τον τελευταιο καιρο δεν ειμαι και πολυ καλα, εχω νευρα πολλα,ξεσπαω σε αλλους, με το παραμικρο αρπαζομαι ευκολα και οταν ειναι να βρισκομαστε καπου με παρεα με φιλους ή με το σοι: αντε λενιω και του χρονου με το δικο σου μωρο.....εκνευριζομαι δεν θελω νακουω αλλο, δεν εχουν ερθει στη θεση μου και δεν ξερουν ποσο υπεφερα και ποσο ακομη υποφερω, κανεις τους δεν μπορει να με καταλαβει μονον καποιος που τα περασε μπορει. εχω γινει κακια?ή μηπως εγω τα βλεπω τοσο τραγικα? δεν ξερω τι να πω. μετα κοιταω οτι υπαρχουν χειροτερα πραγματα στη ζωη και οτι το δικο μου ειναι μηδαμινο. σορυ αν σε κουρασα ηθελα να πω και εγω τα δικα μου....Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΠΙΣΤΗ, ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.
Να ήξερες πόσο με εκφράζουν τα λόγια σου, κοριτσάκι μου! Μολονότι ήμουν έγκυος, αισθάνομαι πως ποτέ δεν ήμουν. Εχω την εντύπωση πως προσπαθώ αιώνες για μωρό και όταν ακούω να μου λένε " άντε, με ένα μωρό!" από μέσα μου λέω " μεχρι πότε θα ακούω αυτή την ευχή;" Χθες φανταζόμουν πόσο πολύ θα χαιρόμουν αν ανακάλυπτα ότι είμαι έγκυος. Σκεφτόμουν πώς θα το ανακοίνωνα στους γονείς μου και με πήραν τα κλάμματα! Σήμερα, 26η μέρα του κύκλου, είδα αίμα στο εσώρουχό μου. Πάει κι αυτός ο μήνας! Προσπαθώ να μη χάνω την πίστη μου. Θα προσπαθήσω μέχρι τον Φλεβάρη. Αν δεν τα καταφέρουμε, θα ξεκινήσω εξωσωματική. Helen,κι εγώ ζηλεύω όταν ακούω για εγκυμοσύνες....Κι εγώ φοβάμαι μην πάθω ξανά τα ίδια....Κι ας εχει περάσει ενας χρόνος από το εξωμήτριο.:|

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μετά απο 3 εγκυμοσύνες στις οποίες δεν κατάφερα να δω τίποτα μέσα στη μήτρα η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι δεν θα καταφέρω να δω τίποτα ποτέ.... Γι αυτό το λόγο όταν κάναμε τη 2 εξωσωματική με τον άντρα μου αποφασίσαμε ότι δεν θα πούμε τίποτα σε κανέναν παρά μόνο αν δούμε κάτι εντός μήτρας. Το άγχος τεράστιο!

Κι εγώ φέτος έκλεισα τα 34 οπότε φαντάζεστε ότι το μόνο πράγμα που άκουγα μέχρι σήμερα ήταν οι εγκυμοσύνες των γνωστών μου αριστερά δεξιά και οι "ευχές" των συγγενών και γνωστών για το δικό μου μωρό. Δεν καταλαβαίνουν και δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ! Ούτε θα σταματήσουν ποτέ γιατί δεν ξέρουν να λένε και τίποτα άλλο παρά μόνο "πότε θα παντρευτείς και πότε θα κάνεις παιδί". Είναι μια πολύ στενάχωρη περίοδος αλλά... Μην δίνετε σημασία. ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ και οσο πιο χαλαροί είμαστε τόσο το καλύτερο. Εγώ έκανα 1 χρόνο μετά την τελευταία μου αποτυχία να ξαναπροσπαθήσω την εξωσωματική και η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα με τίποτα. Υπήρχε μια άρνηση και το καθυστερούσα συνέχεια. Όχι πως τώρα έχω τελειώσει... έχω πολύ δρόμο μπροστά μου το ξέρω αλλά με όλα τα μηνύματα απο τις υπόλοιπες κοπέλες εδώ στο site εχω πάρει πολύ κουράγιο και θάρρος και ξέρω ότι όλα θα πάνε καλά... για όλες μας! Τον τρόπο θα τον βρούμε στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

με λένε Άγγελο και είμαι νέο μέλος στο forum. Μετά από αναζήτηση που έκανα στο internet βρέθηκα στο forum στην συγκεκριμένη συζήτηση. Έχω σχέση με μία κοπέλα 32 χρονών εδώ και 4 χρόνια. Πριν 1 χρόνο περίπου και μετά από ξαφνικούς δυνατούς πόνους την πήγα στο νοσοκομείο όπου μας είπαν για κύστη στην δεξιά μεριά η οποία είχε κάνει συστροφή ή κάτι τέτοιο. Μπήκε αμέσως χειρουργείο με σκοπό να αφαιρεθεί μόνο η κύστη. Δυστυχώς όταν βγήκε ο γιατρός μου είπε ότι αναγκάστηκε να αφαιρέσει σάλπιγμα και ωοθήκη από την δεξιά μεριά αφού από την αιμορραγία είχε προκληθεί γάγγραινα.. Από τότε η Μαρία έχει επανέλθει σωματικά αλλά όχι ψυχικά. Αν και οι γιατροί (πήγαμε σε 2-3 διαφορετικούς) της είπαν ότι δεν θα έχει πρόβλημα δεν το πιστεύει και θεωρεί ότι απλά την παρηγορούν. Πρόσφατα μου είπε ότι θέλει να χωρίσουμε αφού δεν θέλει να «φορτωθώ» όπως λέει μία γυναίκα που δεν θα μπορεί να μου χαρίσει οικογένεια ή θα με βάλει σε διαδικασίες με εξωσωματικές κτλ. Εγώ την αγαπώ πραγματικά αλλά δεδομένου ότι δεν θέλει να το συζητήσουμε δεν μπορώ ή καλύτερα δεν ξέρω πώς να την βοηθήσω. Σκέφτηκα να πάμε σε κάποιον ψυχολόγο μιας και είναι στα όρια της κατάθλιψης πλέον αλλά ούτε να το ακούσει…Αυτή είναι η ιστορία μου. Κάθε συμβουλή για να την βοηθήσω δεκτή….δεν θέλω να την χάσω…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε αυτό που γράφεις είναι καταπληκτικό! Η κοπέλα σου είναι πολύ τυχερή που σε έχει δίπλα της, απλά ίσως να της είναι λίγο πρόσφατο όλο αυτό και να μην μπορεί ακόμα να συνέλθει. Αυτό που πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει, όπως βοήθησε και μένα, είναι να μιλήσει η ίδια ή απλά να διαβάσει τις ανακοινώσεις της κάθε κοπέλας που έχει περάσει τα ίδια ή παρόμοια και να πάρει θάρρος! Εγώ θα χαρώ πολύ να μιλήσω μαζί της αν το θελήσει.

Link to comment
Share on other sites

anna76 δεν ξέρω πως θα αντιδράσει αν της αναφέρω το ποστ μου εδώ. Είναι απότομη και μη συζητήσιμη σε αυτό το θέμα. Να μιλήσει μόνη της ελπίζω και εγώ αλλά δεν το βλέπω.... σκέφτηκα μήπως εσείς με βοηθήσετε ώστε να αρχίσω εγώ μια συζήτηση με σκοπό να την πείσω να ανοιχτεί. Δεν ξέρω πως ακριβώς αισθάνεται… Θεωρώ ότι έχει πέσει κατά πολύ η αυτοπεποίθησή της…

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...