Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

ρενα και θακ, δεν θα σας πω "καλώς ήρθατε", γιατί πραγματικά πιστεύω πως το θεματάκι αυτό είναι από τα πιο επώδυνα, αφού έχει να κάνει ως επί το πλέιστον με εξωμήτριο και το γνωρίζουμε όλες ότι δεν υπάρχει κάτι χειρότερο!

Μέσα όμως στην ατυχία μας είμαστε τυχερές που βρίσκουμε α΄τομα που έχουν περάσει τα ίδια, μπορούν να μας καταλάβουν και να μας δώσουν μία συμβουλή μέσα από την εμπειρία τους. Ρένα, πολύ σωστά αυτά που σου είπε η μισέλ. Αν δεν το έχεις ψάξει το θέμα, κάνε τα αδύνατα δυνατά να δεις τι γίνεται. Θακ, να μην κάνεις αμέσως σαλπιγγογραφία. Εγώ την έκανα μετά από έξι μήνες αποτυχημένων προσπαθειών. Ηρέμησε, προσπάθησε να χαλαρώσεις, όσο περνάει ο καιρός θα αισθάνεσαι καλύτερα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρός στον οποίο πάω πλέον είναι στο Πανεπιστημιακό στη Λάρισα, λέγεται Μεσσήνης και είναι διευθυντής μαιευτικής-γυναικολογικής. Όταν έκανα το χειρουργείο για την εξωμήτριο (αλλού τότε) ο γιατρός μου είπε ότι εξέτασε όλη τη μήτρα (δεν θυμάμαι πώς) και μου είπε ότι είναι σε άριστη κατάσταση. Έχω κάνει PCR για ένα σωρό μικρόβια , όλα καλά, γενικά ό,τι εξετάσεις έκανα στη συνέχεια ήταν χωρίς κανένα πρόβλημα ούτε δικό μου ούτε του συζύγου.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει τα καλύτερα για το Μεσσήνη. Είμαι σίγουρη ότι θα σε καθοδηγήσει σωστά. Αφού δεν υπάρχει κάποιο π΄ροβλημα κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε. Τι είναι το pcr; Η εξέταση του ιστού περιόδου;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Η PCR είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιούν για να ανακαλύψουν το γενετικό υλικού κάποιου οργανισμού (εάν υπάρχει) και είναι η πιο σίγουρη μέθοδος για να βρεις εάν έχεις κάποιο μικρόβιο. Π.χ. αν θέλεις να δεις εάν έχεις χλαμύδια η απλή εξέταση του κολπικού δείγματος δεν είναι πάντα σίγουρη, ενώ η PCR είναι γιατί έστω και η παραμικρή ποσότητα χλαμυδίου να υπάρχει θα φανεί αν εντοπιστεί το γενετικό του υλικό. Επειδή είμαι βιολόγος και είχα λίγο ιδέα από αυτά ζήτησα να μου κάνουν και PCR για όλα τα μικρόβια για σιγουριά. Ήταν όλα καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία είναι ότι σήμερα έκανα κι άλλη χοριακή και από 12 έγινε 60 μέσα σε 4 μέρες ενώ παράλληλα έχω λίγο αίμα (άρα θα αδιαθετήσω) και από ότι φαίνεται δεν πάει καλά (όπως λέει και ο γιατρός) γιατί έπρεπε εξ αρχής η πρώτη τιμή να ήταν μεγαλύτερη. Τουλάχιστον να είχε πέσει να το έπερνα απόφαση... αυτό το "έμπα ψυχή, εύγα ψυχή" δεν το αντέχω άλλο... Την Πέμπτη θα επαναλάβω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η βλακεία είναι ότι σήμερα έκανα κι άλλη χοριακή και από 12 έγινε 60 μέσα σε 4 μέρες ενώ παράλληλα έχω λίγο αίμα (άρα θα αδιαθετήσω) και από ότι φαίνεται δεν πάει καλά (όπως λέει και ο γιατρός) γιατί έπρεπε εξ αρχής η πρώτη τιμή να ήταν μεγαλύτερη. Τουλάχιστον να είχε πέσει να το έπερνα απόφαση... αυτό το "έμπα ψυχή, εύγα ψυχή" δεν το αντέχω άλλο... Την Πέμπτη θα επαναλάβω
Βρε Ρένα μου, τι λες τώρα; Γιατί ανέβηκε η τιμή της χοριακής; Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Τι να πω, βρε κορίτσι μου.....Πολλά βάσανα σε βρήκαν...Να έχεις τη χάρη της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου που γιορτάζει αύριο και να γίνεις σύντομα μανούλα.

Οσο για αυτή την εξέταση που μου λες. Γίνεται σε όλα τα μικροβιολογικά εργαστήρια; Γιατί εδώ στα Γιάννενα σε ένα που είχα ρωτήσει πιο παλιά ούτε καν ήξεραν την εξέταση. Και πόσο περίπου κοστίζει; Εχουμε μπει τώρα σε έναν αγώνα εξετάσεων και έχω ξεπαραδιαστεί.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ . ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ .ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ FORUM ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΦΩΝΗ .ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΙΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΕΘΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΟΥΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΨΥΧΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

MICHEL ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΚΑΡΔΙΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ .ΔΙΑΒΑΖΩ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ -ΖΩΗΣ -ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ''ΑΤΥΧΗ''ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ .ΠΑΝΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ .ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ , ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ , ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ.Λ.Π. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ , ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΒΑΡΗ , ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙ , ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ Κ.Λ.Π. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ...................!ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ .

Link to comment
Share on other sites

Και τον προηγούμενο μήνα που είχα θετική χοριακή ανέβηκε τις πρώτες μέρες αλλά μετά είχα αίμα κι έπεσε. Όταν είναι βιοχημική κύηση και χάνετε έτσι συμβαίνει. Αύριο που θα κάνω πάλι χοριακή λογικά θα έχει πέσει. margi μου σ'ευχαριστώ για την ευχή και το ωραίο είναι ότι έχω το όνομα της Αγ. Ειρήνης Χρυσοβαλάντου, γιατί όταν ήταν έγκυος η μαμά μου σε μένα οι γιατροί της είπαν να με ρίξει γιατί θα πεθαίναμε και οι δύο (τουλάχιστον να ζούσε η μάνα και όχι το μωρό) αλλά η μαμά μου με κράτησε και με έταξε στην Αγία! Όσο για την PCR δεν την κάνουν όλα τα εργαστήρια. Εγώ είχα πληρώσει γύρω στα 120-130. Ανάλογα και με το γιατρό πάντα. margi (αν επιτρέπεται) στα Γιάννενα πας στο Πανεπιστημιακό; Εγώ δεν ζω στα Γιάννενα αλλά τη λαπαροσκόπηση είχα έρθει εκεί στο Δαλκαλίτση και την έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ έχω περάσει τα ίδια.Ρήξη και αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας.Τα 'χω γράψει στις "Δύσκολες στιγμές" και δεν θέλω να σας κουράσω..Το αποτέλεσμα αυτής της ιστορίας ήταν κατάθλιψη και κρίσεις πανικού.τώρα τελειώνω μια θεραπεία που κάνω σχετικά με αυτά και θα ξαναπροσπαθήσω για 2ο παιδάκι.Φοβάμαι πολύ....αλλά θέλω τόσο να κάνω κι άλλο παιδί!!!Ελπίζω όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rena, στο Πανεπιστημιακό έχω δει τον Μακρυδήμα, ο οποίος με εξέτασε και είπε ότι τα βλέπει όλα καλά. Μέχρι εκείνη τη στιγμή νόμιζα πως εγώ φταίω που δεν μένω έγκυος. Εκείνος μού είπε να κάνω και υστεροσκόπηση στο Δαλκαλίτση, αλλά δεν τη έκανα γιατί βρέθηκε πρόβλημα με το σπέρμα και τώρα τρέχουμε γι' αυτό. Ο Δαλκαλίτσης έχω ακούσει ότι έιναι πολύ καλός. Πέρισυ με το εξωμήτριο που έπαθα, ο γιατρός που έβλεπα έξω, όταν υποψιάστηκε ότι έιναι εξωμήτριο, είπε να πάω αμέσως στον Δαλκαλίτση. Αυτός όμως έλειπε και εντωμεταξυ έπαθα ρήξη και μπήκα στο Χατζηκώστα που εφημέρευε. Οταν μού είπαν ότι θα αφαιρεθεί η σάλπιγγα, τον πήρα τηλ τον Δαλκαλίτση να τον ρωτησω. Αυτός μού μίλησε πολύ καλά και ειπε ότι από τη στιγμή που η σάλπιγγα έκανε εξωμήτριο, θα κάνει ξανά αν την αφησω. Εσένα γενικώς τι εντύπωση σού άφησε ως γιατρος;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ο Δαλκαλίτσης είναι πάρα πολύ καλός γιατρός. Πήγα συστημένη εκεί και έμαθα και στη συνέχεια τα καλύτερα γι'αυτόν. Είναι πολύ καλός και σαν άνθρωπος αλλά βασικότατο πολύ καλός επιστήμονας. Και όταν λέω ότι πήγα συστημένη δεν εννοώ από δω και από κει από γνωστούς αλλά ένας οικογενειακός φίλος και φοβερός επιστήμονας (επίσης γυναικολόγος) με έστειλε σ'αυτόν. Έμαθα ότι ήταν ο πρώτος γιατρός που εφάρμοσε τη λαπαροσκόπηση στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ. ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΥΣΤΗ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 01/04/2010. ΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΣΗΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ. ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ.. ΗΜΟΥΝ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΟΥΤΕ ΕΝΑ CLEAR BLUE .ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ. ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΓΙΝΕΙ.

0Xmyp2.png

Kvh9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είσαι! Το καλό είναι ότι τουλάχιστον μένεις εύκολα έγκυος. Εγώ μετά το εξωμήτριο πέρισυ δεν είχα ούτε μία μέρα καθυστέρηση, δεν χρειάστηκε να κάνω ούτε ένα τεστ. Πολύ απλά δεν μένω....Να συνεχίσεις να είσαι ήρεμη και να δώσεις γρήγορα στο παιδάκι σου ένα αδελφάκι.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύω άλλο ... Δύο μέρες μετά η χοριακή πήγε από 60 σε 220, ενώ έχω πλέον κανονικά περίοδο !! Κάνω ήδη πρόβα αυτή την άσπρη ρομπίτσα με τα χεράκια δεμένα πίσω :confused::confused::confused::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου,γέννησα με καισαρική,γιατί δυστυχώς δεν έκανα διαστολή!!Πήγαν όλα όμως μια χαρά!!

Η pcr είναι η εξέταση που έκανα κι εγώ και βρήκα τα χλαμύδια και γίνεται ή στον ιστό περιόδου ή στο προστατικό υγρό του άνδρα.Υπόψη ότι το σπέρμα δε δείχνει πάντα το μικρόβιο αν είναι χρόνιο.Του άνδρα μου δεν είχε φανεί στην καλλιέργεια όπως σου έχω ξαναπεί.

Επίσης για την ποιότητα μην ανησυχείς.Ο άνδρας μου είχε ανώμαλες μορφές στο 75%,ακόμα χειρότερα από το δικό σου και συλλάβαμε 3 φορές!!!Όλα θα πάνε καλά!!!

Τα μικρόβια ψάξτε,κορίτσια!!!!!!!

Όσο για τη χοριακή που ανεβαίνει αργά αργά μπορεί να είναι 3 πράγματα: ή εξωμήτριο ή αποβολή ή μύλη κύηση.Πρέπει να υπάρχει στενή παρακολούθηση από τον γιατρό!!!

Link to comment
Share on other sites

evi26 καλησπέρα ! επειδή δεν κατάλαβα αν αναφέρεσαι σε μένα όσον αφορά τη χοριακή. Πάντως η χοριακή ανά δύο μέρες σχεδόν διπλασιάζεται οπότε στη δική μου περίπτωση που μέσα σε 2 μέρες σχεδόν τετραπλασιαστηκε θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι ένας καλός οιωνός ώστε να μην είναι εξωμήτριος. Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο αλλά τη φορά που έπαθα το εξωμήτριο είχα και αργή άνοδο χοριακής (από 130 σε 150 κ.λ.π.), είχα πόνους αριστερά, είχα δυσκιλιότητα φοβερή. Αφού ο λόγος που με έκανε να πάω στο νοσοκομείο τότε ήταν το έντερο και ο πόνος εκεί. Τώρα δεν έχω τέτοια συμπτώματα. Εσείς τι συμπτώματα είχατε;

Link to comment
Share on other sites

Ρένα μου, δεν έχω καταλάβει καλά. Νόμιζα πως έκανες απόξεση και περίμενες να κάτέβει η χοριακή σου. Διαπιστώνω όμως ότι είσαι μια χαρά εγκυούλα και το θέλουμε να ανεβαίνει η χοριακή, σωστα;;;Αλλά γιατί τόσο αίμα; Τι δεν έχω καταλάβει βρε καλό μου κορίτσι; Τι σου λέει ο γιατρός;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εβη μου, μπαίνω πολύ συχνά στη σελίδα για τον Χασιάκο και μαθαίνω από έκεί τα νέα σου! Να ξερες πως συγκινήθηκα με την περιγραφή της γέννας σου! Τη Δευτέρα θα πάμε σε ουρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Θα είναι η τρίτη γνώμη που θα πάρουμε. Να σου πω: Ξέρεις τι είναι τα αντισπερμικά αντισώματα; Βρέθηκε θετίκός ο άντρας μου κατά 20% και ο πρώτος ουρολόγος του είπε να πάρει αντιβίωση για ένα μήνα, γιατί -λέει- πολύ πιθανόν να προσπαθεί ο οργανισμός του να παλέψει κάποια λοίμωξη. Η δεύτερη όμως που πήγαμε είπε ότι δεν πρέπει να πάρουμε καμία αντιβίωση, γιατί η καλλιέργεια είναι αρνητική σε κάθε μικρόβιο.

Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Το μικρόβιο που είχε ο άντρας σου και οδηγηήκατε στη μικρογονιμοποίηση ήταν τα χλαμύδια ή κάτι διαφορετικό. Ωρες- ώρες αναρωτιέμαι τι δεν κανουμε σωστά και μήπως πρέπει να ψαχτώ περισσότερο. Η γιατρός είπε να μην κάνω pcr, αφού βγήκαμε αρνητικοι στις καλλιέργειες και να μην το ψάχνω και αγχώνομαι περισσότερο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πέρισυ έλεγα πως μπορεί του χρόνου να είμαι έγκυος και τώρα νιώθω πως δεν θα τα καταφέρω ( τουλάχιστον με τον παραδοσιακό τρόπο).

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου,εμείς ήμασταν θετικοί στα χλαμύδια.Είναι το κυριότερο βακτήριο που προκαλεί εξωμήτρια.Δε θέλω να σε μπερδέψω ούτε να σε αγχώσω,αλλά στη θέση σου θα έκανα την pcr έτσι για να μου φύγει η ιδέα.Όπως σου έχω ξαναπεί εμείς βγαίναμε και οι δυο αρνητικοί στις καλλιέργειές μας.Μόνο οι pcr έδειξε κι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι είχαμε το μικρόβιο πολλά χρόνια.Για να στο εξηγήσω καλύτερα,αν τα χλαμύδια τα έχεις πολλά χρόνια τότε στη γυναίκα ανεβαίνουν από τον τράχηλο στο ενδομήτριο και τις σάλπιγγες και στον άνδρα από το σπέρμα του μέσα στον προστάτη.Αυτά τα αντισπερμικά δεν τα γνωρίζω να σου πω την αλήθεια.Εμείς λύση στους ουρολόγους δεν βρήκαμε και πήγαμε σε παθολόγο λοιμωξιολόγο και μας βοήθησε.Φαντάσου ότι ο άνδρας μου είχε δει τουλάχιστον 5-6 ουρολόγους οι οποίοι δεν μπορούσαν να εξηγήσουν την κατάσταση.Τελικά μετά την προτροπή ενός φιλικού μας ζευγαριού πήγαμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ και κάναμε την pcr και βρέθηκε το μικρόβιο.Γλυκιά μου κοπέλα,οι γιατροί όταν γυρίζουν σπιτάκι τους μας ξεχνούν και δεν νιώθουν τον πόνο μας.Ξέρεις τι κλάμα είχα ρίξει?Κατάθλιψη είχα πάθει.Πήγαινε να την κάνεις την εξετασούλα να είστε καλυμμένοι.Δε χρειάζεται να την κάνετε και οι δυο.Αν την κάνεις εσύ και βγεις θετική σε κάποιο μικρόβιο θα πάρετε και οι δυο αγωγή.

Ρένα μου,συγγνώμη κι εγώ δεν κατάλαβα τι είχες γράψει.Αν υπερδιπλασιάζεται η χοριακή σου,πχ έχεις πρώτο νούμερο 200 και μετά γίνει πχ 430 τότε πάνε όλα τέλεια!!Συγγνώμη για την παρανόηση!!Με το καλό σου εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσεις έχετε θεραπευτεί, εβη μου; Αυτά ήταν που σας οδήγησαν στην μικρογονιμοποίηση; Δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι να την κάνω.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αίμα συνεχίστηκε και η χοριακή έπεσε σήμερα. Απόξεση δεν δεν έχω κάνει ποτέ. Ο γιατρός σήμερα μου είπε ότι ήταν άλλη μια βιοχημική . Μετά το καλοκαίρι θα κάνω κι άλλες εξετάσεις Αμάν πια ! Δεν αντέχω άλλο με τις εξετάσεις (λεφτά, άγχος ατέλειωτο). Μου έρχεται να τα παρατήσω...

Link to comment
Share on other sites

Margi μου,ναι τα χλαμύδια θεραπεύονται.Μόνο αν τα έχεις πάρα πολλά χρόνια τότε απλώς πρέπει να τα αποδυναμώσετε με αγωγή πολλών ημερών.Εγώ θεραπεύτηκα εντελώς,ο άνδρας μου όχι.Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούσαμε και φυσιολογικά.Απλώς μας είχαν πει 50-50%να ξανακάνουμε αποβολή.Εμείς δεν αντέχαμε άλλη ταλαιπωρία και έτσι κάναμε μικρογονιμοποίηση ώστε να απομονωθεί το σπερματοζωάριο και να του ρίξουμε αντιβίωση.Έτσι κι έγινε και πήγαν όλα καλά.Μην παίρνεις όμως παράδειγμα εμάς.Είμαστε σπάνια περίπτωση.Όλα θα πάνε καλά!!!Πάντως θεραπεύσιμα εννοείται πως είναι!!Βακτήριο είναι άλλωστε!!!

Από χρήματα άλλο τίποτα.Τουλάχιστον χιλιάρικο μας έφυγε μέχρι να δούμε τι έφερνε αποβολές και εξωμήτρια...

Link to comment
Share on other sites

Εβάκι μου, πήγα σε έναν ουρολόγο που μου έσπασε τα νέυρα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να είμαι πιο αισιόδοξη από εδώ και πέρα και να λέω πως θα τα καταφέρω να μείνω έγκυος. Ουτε λίγο ούτε πολύ μου είπε πως είναι δύσκολο να μείνω έγκυος, όχι λόγω σπέρματος γιατί αυτό διορθώνεται αλλά λόγω εξωμητρίου και να προχωρήσω σε εξωσωματική. Εγώ δεν την αποκλείω την εξωσωματική, αλλά όχι επιδή μου το είπε αυτός. Θα κάνω τις προσπαθειούλες μου ακόμα ένα εξαμηνο και μετά βλέπουμε...

Ρενα μου, να είναι η τελευταία φορά και να χαμογελασεις γρήγορα από χαρά σου εύχομαι

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...