Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Γεια σου HELEN80 καλα δυο φορές, ο γιατρος σου τι σου ειπε ??? Εγώ δεν ήξερα καν τι ηταν η εκτροπη κυηση και το έμαθα με τον χειροτερο τροπο όπως πολλα κοριτσια απο ότι κατάλαβα από το forum..μου είπε ο γιατρός μου από τον Σεπτέμβριο πάλι προσπαθειες...όσο αφορά το σπερμοδιάγραμμα δεν νομίζω ότι χρειάζεται έχεισ μείνει ήδη δύο φορές έγκυοσ όπότε δεν νομίζω να ευθυνεται κάπου ο άντρας σου... σου έδωσε χάπια ο γιατρός σου? εμένα μου εδωσε προγεστερολη από σεπτέμβριο για να μείνω πιο εύκολα έγκυος αλλά τρέμει η ψυχή μου μην τυχόν μου ξανασυμβεί....

ειμαι ακόμα στην 2 βδομαδα μετα το χειρουργείο και καταλαβαίνεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου HELEN80 καλα δυο φορές, ο γιατρος σου τι σου ειπε ??? Εγώ δεν ήξερα καν τι ηταν η εκτροπη κυηση και το έμαθα με τον χειροτερο τροπο όπως πολλα κοριτσια απο ότι κατάλαβα από το forum..μου είπε ο γιατρός μου από τον Σεπτέμβριο πάλι προσπαθειες...όσο αφορά το σπερμοδιάγραμμα δεν νομίζω ότι χρειάζεται έχεισ μείνει ήδη δύο φορές έγκυοσ όπότε δεν νομίζω να ευθυνεται κάπου ο άντρας σου... σου έδωσε χάπια ο γιατρός σου? εμένα μου εδωσε προγεστερολη από σεπτέμβριο για να μείνω πιο εύκολα έγκυος αλλά τρέμει η ψυχή μου μην τυχόν μου ξανασυμβεί....

ειμαι ακόμα στην 2 βδομαδα μετα το χειρουργείο και καταλαβαίνεις..

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη παλλινδρομησε, χωρις να κανω αποξεση. ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι τυχαιο, στις περισσοτερες γυναικες η μια εγκυμοσυνη ειναι παλλινδρομη. στη δευτερη οπου και με πειραξε αφανταστα, ειχα συμφυσεις στη σαλπιγγα και κολλησε το εμβρυο ακριβως στη μεση της σαλπιγγας οπου και μου εκανε ρηξη με εσωτερικη αιμοραγια και εγω οπου ο αιματοκριτης απο 43 που ειχα μεσα σε 6 ωρες εφτασε 33. εχουν περασει 3 μηνες απο το χειρουργειο, και μου εχει δωσει να κανω μια σειρα ορμονικων εξετασεων ακι τον αλλον μηνα θα κανω σαλπιγγογραφια να δουμε εαν η σαπλιγγουλα μου η αλλη ειναι ενταξει. απο χαπια παιρνω μονο φυλλικο οξυ, τιποτε αλλο. γιατι σου εδωσε προγεστερολη?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λεέι ένα χάπι που θα το παίρνω από Σεπτέβριο μου θα αρχίσουμε τισ προσπάθειες συγκεκριμένεσ μερες του κύκλου για να γονιμοποιηθεί πιο εύκολα το ωάριο...αυτό καταλαβα..σε πιο νοσοκομείο έκανες την επεμβαση? Εγώ πήγα πρώτα στο αττικο και με διώξανε με εσωτερική αιμοραγία και μετά βρήκα τον γιατρό που με χειρούργησε από γνωστή μου και την έκανα στο αλεξάντρα γιατί δεν έπερνα παράταση ..

Link to comment
Share on other sites

αλλά για σαλπιγγογραφία δεν μου ανέφερε τιποτα... έιχα κάνει προγενετικο έλενχο και ορμονολογικές ενώ ήμουν έγκυος στο εξωμητριο γιατί δεν το ήξερα και μου τησ είχε δώσει ο γιατρός μου.. και τώρα μου έδωσε ο γιατρόσ που με χειρούργησε κάποιες μικροβιολογηκές αλλά από σεπτέμβριο..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. πόσο σας νιώθω! πριν ένα μήνα ανακάλυψα ότι είχα εξωμητριο σε κύηση 6,6 εβδομάδων, χειρουργηθηκα και έχασα την αριστερή σάλπιγγα.για 2.5 εβδομάδες είχα καταθλιψη, αναρωτιόμουν γιατί ετυχε σε μένα, έψαχνα να βρω τι έκανα λάθος το μηνα της συλληψης, ένιωθα άχρηστη ως γυναικα, σκεφτόμουν ότι αν ξανακάνω τεστ εγκυμοσυνης και βγει θετικό θα τρέμω μηπως είναι πάλι εξωμητριο...προσπάθω να συνελθω, να μην το σκέπτομαι πλέον, και να παίρνω ζωή από την μία και μοναδική μου κορούλα. το φορουμ με βοηθησε πολύ γιατι είδα ότι υπάρχουν γυναικες που έμειναν έγκυες μετά από μία τετοια απαισια εμπειρία και μου δίνει ελπίδες.απλώς διαβάζω στο ιντερνετ ότι η αφαιρεση σάλπιγγας είναι σπάνια και αντιμετωπίζεται πλεόν το εξωμητριο με φάρμακα ή μόνο με καθαρισμό της σάλπιγγας και αναρωτίεμαι σε τι γιατρούς έπεσα...επίσης ένα μηνα μετά έχω πόνο στο σημείο της αφαίρεσης, είναι φυσιολογικό? ο γιατρός μου είπε να μην πάω για εγκυμοσυνη πριν το 6μηνο αλλά δεν μου είπε για εξετάσεις, εσείς βλέπω κανατε...δεν ξέρω νιωθω πάρα πολύ άτυχη ρε γαμωτο, εγώ ήμουν πάντα της θεωρίας "καθε εμποδιο για καλά, και αναρωτιεμαι τώρα ποιο είναι το καλό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια, εγω ειμαι στην 7η μερα μετα το χειρουργειο δεν ηξερα καν ότι μπορει να συμβει εξωμήτριος κυηση και να προκαλέσει όλα αυτά.... διαβάζω καιρό τώρα το foroum για διάφορα θέματα αλλά μετά από αυτό που έπαθα έννοιωσα την ανάγκη να σας γράψω γιατί μονο εσείς θα με καταλάβετε...Πριν ένα μήνα περίπου πήγα στον γιατρό μου για το καθιερωμένο τεστ ΠΑΠ μου είπε ότι όλα είναι τέλεια , υπάρχει ένα μικρο ωχραιμάτωμα το οποίο θα σπάσει στην επόμενη περίοδο... αδιαθέτησα λοιπόν κανονικά απλά μετα είχα τελειώματα περιόδου για καιρό - ο γιατρόσ με καθυσήχασε ότι ήταν λόγο της κύστης που προσπαθεί να σπάσει , μετά από μέρες ξεκίνησαν οι πόνοι τα ίδια ο ιατροσ μου παλί.. με πηγαίνει ο άντρας μου στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ όπου του λένε .... να σας ζήσει είναι έγκυος..... δεν έχουν τον θεό τους...με στέλνουν σπίτι με την λογική να κάνω πάλι χοριακή μετά από δύο μέρες μήπως είναι αποβολή... για το αίμα στην κοιλιά μου που βρήκαν στον υπέρηχο ούτε λόγος.....πάω συστημένη σε άλλων ιατρό την ίδια μέρα γιατι δεν μπορούσα να κάτσω από τους πόνους , κανένα παυσίπονα δεν με έκανε καλα, ο οποίος με έβαλε επείγον χειρουργείο το οποίο μου κόστισε την αριστερή μου σάλπιγγα και το πρώτο μου μωράκι.... τη απαίσιο συναίσθημα...και τώρα τι... γιατι σε μένα...αν το είχε δει ο πρώτοσ ιατρος που με παρακολουθούσε χρόνια δεν θα τα παθαινα όλα αυτα.. ήμουν 7 εβδομάδων.. κριμα.. θα αποκτήσω ποτέ παιδί...

μαρισοφ, λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου. Περάσαμε όλες τα ίδια και σε καταλαβαίνουμε. Δεν μπορώ να σου πω πως δεν θα το ξεχάσει. Σε μένα πέρασε 1 χρόνος και ακόμη το θυμάμαι και κλαίω. Ακόμα αναρωτιέμαι αν θα κάνω παιδί ποτέ μου. Εκείνο που θα σου πω είναι ότι σιγά σιγά ο πόνος θα καταλαγιάσει και δεν θα το σκέφτεσαι τόσο συχνά. Και αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, τότε το μόνο που θα σου πω είναι ότι ΝΑΙ!!!Θα μείνεις εγκυος.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. πόσο σας νιώθω! πριν ένα μήνα ανακάλυψα ότι είχα εξωμητριο σε κύηση 6,6 εβδομάδων, χειρουργηθηκα και έχασα την αριστερή σάλπιγγα.για 2.5 εβδομάδες είχα καταθλιψη, αναρωτιόμουν γιατί ετυχε σε μένα, έψαχνα να βρω τι έκανα λάθος το μηνα της συλληψης, ένιωθα άχρηστη ως γυναικα, σκεφτόμουν ότι αν ξανακάνω τεστ εγκυμοσυνης και βγει θετικό θα τρέμω μηπως είναι πάλι εξωμητριο...προσπάθω να συνελθω, να μην το σκέπτομαι πλέον, και να παίρνω ζωή από την μία και μοναδική μου κορούλα. το φορουμ με βοηθησε πολύ γιατι είδα ότι υπάρχουν γυναικες που έμειναν έγκυες μετά από μία τετοια απαισια εμπειρία και μου δίνει ελπίδες.απλώς διαβάζω στο ιντερνετ ότι η αφαιρεση σάλπιγγας είναι σπάνια και αντιμετωπίζεται πλεόν το εξωμητριο με φάρμακα ή μόνο με καθαρισμό της σάλπιγγας και αναρωτίεμαι σε τι γιατρούς έπεσα...επίσης ένα μηνα μετά έχω πόνο στο σημείο της αφαίρεσης, είναι φυσιολογικό? ο γιατρός μου είπε να μην πάω για εγκυμοσυνη πριν το 6μηνο αλλά δεν μου είπε για εξετάσεις, εσείς βλέπω κανατε...δεν ξέρω νιωθω πάρα πολύ άτυχη ρε γαμωτο, εγώ ήμουν πάντα της θεωρίας "καθε εμποδιο για καλά, και αναρωτιεμαι τώρα ποιο είναι το καλό??
Πώς μου θυμίζεις εμένα μετά το χειρουργείο πέρισυ τέτοιο καιρό! Ειδικά αυτό με το θετικό τεστ δεν μπορείς να φανταστεις πόσες φορές το έχω σκεφτει. Τώρα πλέον μετά από τόσο καιρό που προσπαθώ λέω αμάν να δω θετική γραμμή σε αυτό το παλιοτεστ:wink: ( Μην φοβηθείτε εξαιτίας μου ότι θα αργήσετε να μείνετε κι εσείς.... Εμεις εχουμε θεματάκι και με το σπέρμα, γιαυτό αργούμε οκ;;;)

Οσο για τη σάλπιγγα μη το σκέφτεσαι. Καλύτερα...."Σαλπιγγα που έχει κάνει ένα εξωμήτριο θα κάνει και δέυτερο." Ετσι μου είχε πει ένας γιατρός, όταν του εξέφρασα τις ίδιες απορίες με σένα ( σου είπα: μοιάζουμε στις σκέψεις και τις απορίες). Να πάνε όλα ΄καλά από εδώ και πέρα. Α, πονάκια έχω ακόμα και τώρα, μην ανυσηχεις

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν σημαντικό για μένα όσες έχουν ακούσει ή ζήσει την απώλεια μίας σάλπιγγας να μου δώσουν στοιχεία σχετικά με τη δυσκολία ή μη της φυσιολογικής σύλληψης.Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

Οτι θελει ο ανθρωπος γινεται και αυτο σας το λεω απο προσωπικη εμπειρια.Πριν 6 χρονια αγγιξα την καταθλιψη και τα ψιχοφαρμακα μετα απο 2 αποτυχημενες εγγυμοσυνες και ενα εξωμητριο που μου στερησε την μια σαλπιγγα.Νομιζα οτι δεν θα αποκτησω ποτε αυτο που λαχταρουσα πιο πολυ στην ζωη μου ενα παιδι.Τωρα εξι χρονια μετα βλεπω τον Αλεξη μου αντρα σωστο να με φιλαει και ξερω οτι ολα γινονται σε αυτη την ζωη.Μολις 6 μηνες μετα το εξωμητριο οι εμετοι με επανεφεραν στην ταξη...ναι ημουν εγγυος μολις σταματησα τα αντισηλληπτικα που μου ειχε δωσει η γιατρος μετα την επεμβαση..μολις τα διεκοψα εμεινα αμεσως εγγυος...γι αυτο σας λεω...η ζωη σου δινει παντα οτι ζητας....μην απελπιζεσται ....εγω με μια σαλπιγγα καταφερα αυτο που οντας υγιεις δεν ειχα καταφερει.Τωρα προσπαθω για το δευτερο και ξερω οτι καποια στιγμη θα γινει.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

...οταν φερεις στον κοσμο το δευτερο παιδι σου μετα απο τοσο πονο...θα ξερεις οτι εισαι τοσο δυνατη οσο κανεις και μπορεις να κανεις τοσα...που ουτε καν το πιστευες...θα εισαι η καλυτερη μαμα του κοσμου και καθε μερα που περνα θα τα βλεπεις να μεγαλωνουν και θα ξερεςι οτι ο πονος σου αξιζε..σκεψου ποσες γυναικες παθαινουν τα ιδια χωρις να εχουν παιδι..εσυ εχεις τουλαχιστον την κορη σου.

Καθε φορα που κοταω το γιο μου...ξερω οτι αξιζε...ολες οι θυσιες και οι πονοι που περασα αξιζαν..γι αυτο το θαυμα που ζω καθε μερα..να βλεπω αυτο το ομορφο δεντρακι να μεγαλωνει...αληθινα αξιζε...

Link to comment
Share on other sites

margi μου σ'ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια .. ειναι φρέσκο ακόμα και πονάει ... δύσκολο πολύ ... σκέφτομαι πολλές φορές γιατί να μην ήμουν και εγώ ένα από τα χιλιάδεσ κορίτσια που μαθαίνουν ότι είναι έγκυος τρέχουν να το πουν σε όλους όλο χαρά και ειναι ευτυχισμένες ??? αλλά όχι μόνο εγώ όλες όσες έζησαν τα ίδια με μένα .. και δεν ξέρω αν και όταν τελικα μείνω έγκυος θα προλάβω να πάω στον γιατρό να μου πει ότι όλα ειναι εντάξη ή θα μείνω στην διαδρομή από το άνχος μου .. ο θεός τα δύσκολα τα δίνει στους δυνατούς...

Margi μου ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι τον Δεκέμβριο θα μείνω έγκυος ... εύχομαι το ίδιο και σε σένα ...

ο θείος μου είχε το ίδιο πρόβλημα και ο γιατρός πριν 15 χρόνια τώρα λένε , του είχε πει να πάει όσες πιο πολλέσ μέρες διακοπές να καει στο ήλίο να μην σκέφτεται τίποτα και να είναι συνέχεια στην παραλία και όλα θα ερθούν....και όταν γυρίσανε η θεία μου ήταν έγκυος στο πρώτο τουσ παιδάκι... ούτε φάρμακα ουτε τρεχάματα...α... και προσπαθούσανε για παιδί πολλά χρόνια...ευχομαι και εσύ όταν γυρίσεις από της διακοπές σου να ακούσεις τα ευχάριστω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετίζω τα καινούργια κορίτσια!!Όπως θα δείτε είμαι η κοπέλα που άνοιξε το συγκεκριμένο τόπικ.Αυτή την στιγμή είμαι 39 εβδομάδων και περιμένω το πρώτο μου παιδάκι από ώρα σε ώρα και από μέρα σε μέρα.Όταν είχα χειρουργηθεί μου φαίνονταν όλα μαύρα, είχα πάθει κατάθλιψη.Μετά από 1,5 χρόνο καταφέραμε να γίνουμε υποψήφιοι γονείς.

Ένα θα σας πω,όταν προσπαθώ να φέρω στη μνήμη μου αυτό το δυσάρεστο γεγονός το θυμάμαι αχνά και σαν να πρόκειται για άλλο πρόσωπο.Τώρα όταν κλείνω τα μάτια μου μου έρχονται στο νου οι υπέρηχοι από την αρχή της εγκυμοσύνης και η γλυκιά αναμονή της κορούλας μου!!

Πιστέψτε το!!!!!Θα γίνετε μανούλες και όλα αυτά θα τα θυμάστε σαν ένα κακό εφιάλτη!!!Αυτό όμως που λέω και ξαναλέω είναι ψαχτείτε να δείτε αν έγινε τυχαία το εξωμήτριο ή αν ήταν από μικρόβιο,γιατί εμάς υπήρχε χρόνια μικρόβιο (χλαμύδια)που δεν το γνωρίζαμε!!Πολλές φορές βέβαια το εξωμήτριο είναι απλώς η κακιά στιγμή,χωρίς λόγο!!!!

Σας στέλνω τις ευχές μου όλα να πάνε τέλεια σε όλες σας και μία-μία να μας ανακοινώνει την εγκυμοσύνη της!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβη μου, με το καλό να έρθει το μωρό. Δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα μυνηματα μου. Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και βγήκε....άστα καλύτερα. Η καλλιέργεια έδειξε αμφίβολο για χλαμύδια και γι' αυτο θα το επαναλάβουμε. Το θέμα έιναι ότι - όπως μας είπαν- δεν είναι σίγουρο τίποτα και αν τελικά είναι θα παρουμε θεραπεία και οι δυο. Εγώ έκανα κολπικό υγρό ( συνέχεια κάνω- ξέρεις το πρόβλημα) και μου το βγάζουν αρνητικό για χλαμύδια. Εσείς πώς ανακαλύψατε το μικρόβιο; Από την καλλιέργεια σπέρματος ή από δική σου;Και κάτι ακόμη: θεραπεύονται εύκολα; η μικροβιολόγος είπε ότι με κατάλληλη αγωγη δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Μακάρι η νέα εξέταση του άντρα μου να βγει αρνητική στα χλαμύδια και να μας δώσει καλύτερα νούμερα σε ποσότητα και κινητικότητα. Εβη μου, εκεί που έιχα ψιλοσυνέλθει, με πήρε παλι από κάτω. Η ελπίδα για παιδί, η ελπίδα για φυσιολογική σύλληψη ολοένα και απομακρύνεται....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που μπορουμε κ δινουμε συμπαρασταση ο ενας στον αλλο ειναι πολυ σημαντικο...margi μου οταν παρεις το μηνυμα μου στειλε μου μηνυμα...ακομα κανενας δεν μαπαντησε για το προβλημα μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Τα νέα μου δεν είναι πολύ καλά. Κάναμε το σπερμοδιάγραμμα και δεν βγήκε καθόλου καλό. Δεν έχω τα αποτελέσματα στα χέρια μου. Την Δευτέρα θα τα πάρω μαζί με την καλλιέργεια. Πάντως η μικροβιολόγος απέφευγε να μου τα πει τηλεφωνικώς. Το μόνο που μου είπε είναι ότι είναι 14 εκ ( ενω κανονικά θα έπρεπε να ήταν πάνω από 60!) και κινητικότητα 17% ( ενώ θα έπρεπε πάνω από 25%). Θα μας τα πει καλύτερα ο ουρολόγος είπε.....Οπως καταλαβαίνετε, είμαι χάλια.....Ο άντρας μου επιμένει πως το εργαστήριο έκανε λάθος και θέλει να πάμε να το επαναλάβουμε αλλου. Θα το ξανακάνουμε. Κι εγώ το θέλω, αλλά δε νομίζω να έχουμε φοβερές αποκλίσεις! Εκείνος λέει πως το κάναμε νωρίς ( στις 2μισι μέρες από την τελευταία εκσπερμάτιση) ότι ήταν πολύ αγχωμένος, άυπνος και γι' αυτό βγήκε χάλια. Τι να πω....Εγώ πάντως την είχα την κακή διαίσθηση. Ρε κορίτσια, υπάρχει περίπτωση βελτίωσης με κατάλληλη αγωγή;;

 

 

margi μου γλυκεια,τι κανεις???:wink::wink::wink: να μην στενοχωριεσαι και ολα θα πανε καλα!! ας παρει και μερικες βιταμινουλες ο αντρουλης σου,εχω ακουσει οτι και το ροδι κανει καλο (χυμος). Οσο για επαναληψη της εξετασης καλο ειναι να γινει μετα απο ενα 2μηνο περιπου.

 

τα δικα μου??? :confused::confused::confused: εχω κανει την εξωσωματικη που λεγαμε,διοτι οπως θυμασαι και η αλλη μου η σαλπιγγα....:roll::roll:κλειστη... τωρα ειμαι σε αναμονη για το αποτελεσμα!!!!

 

να μην αγχωνεσαι,μανουλες ολες θα γινουμε...με τον ενα ή με τον αλλο τροπο...:lol::lol::lol:

 

 

ΑΑΑ evi μου, καλη λεφτερια και με το καλο το μωρακι σου!!!

 

 

Στα υπολοιπα κοριτσια,πιστη και δυναμη και ολα ειναι δυνατα!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

margi μου γλυκεια,τι κανεις???:wink::wink::wink: να μην στενοχωριεσαι και ολα θα πανε καλα!! ας παρει και μερικες βιταμινουλες ο αντρουλης σου,εχω ακουσει οτι και το ροδι κανει καλο (χυμος). Οσο για επαναληψη της εξετασης καλο ειναι να γινει μετα απο ενα 2μηνο περιπου.

 

τα δικα μου??? :confused::confused::confused: εχω κανει την εξωσωματικη που λεγαμε,διοτι οπως θυμασαι και η αλλη μου η σαλπιγγα....:roll::roll:κλειστη... τωρα ειμαι σε αναμονη για το αποτελεσμα!!!!

 

να μην αγχωνεσαι,μανουλες ολες θα γινουμε...με τον ενα ή με τον αλλο τροπο...:lol::lol::lol:

 

 

ΑΑΑ evi μου, καλη λεφτερια και με το καλο το μωρακι σου!!!

 

 

Στα υπολοιπα κοριτσια,πιστη και δυναμη και ολα ειναι δυνατα!!!!!:-P

Εμυ μου, καλά είμαι κοριτσάκι μου! Είχαμε χαθεί. Σου εύχομαι να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα. Πότε θα ξέρεις;;Μακάρι να έχεις μέινει εγκυούλα! Το σπερμοδιάγραμμα, που λες, το κάναμε σε ένα μικροβιολογικό, αλλά επειδή τα αποτελέσματα ήταν ελλιπή, ο ουρολόγος μάς έστειλε κατευθείαν για επανάληψη. Ασε που δεν είχε 3 μέρες αποχη. Την Τετάρτη θα πάρουμε αποτέλεσματα νέου σπερμοδιαγράμματος, καλλιέργειας, ορμονολογικές του συζύγου και θα δώσει και ούρα. Και βουρ στον ουρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Μακάρι να είναι λίγο καλύτερα και να μας δώσει ελπίδες.....Αλλά, ότι και να είναι το αποφασίσαμε: αν μας που ότι υπάρχουν πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης, το πολύ μέχρι τα Χριστούγεννα θα περιμένουμε. Αν δεν γίνει τίποτα, θα κανουμε εξωσωματική. Τα χρόνια περνάνε και εγώ αδημονώ να κρατήσω το δικό μου μωρό στην αγκαλιά. Θα το προσπαθήσω όσο παίρνει....Φιλιά και ενεημέρωσέ μας για τα ευχάριστα.:-)

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εμυ μου, καλά είμαι κοριτσάκι μου! Είχαμε χαθεί. Σου εύχομαι να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα. Πότε θα ξέρεις;;Μακάρι να έχεις μέινει εγκυούλα! Το σπερμοδιάγραμμα, που λες, το κάναμε σε ένα μικροβιολογικό, αλλά επειδή τα αποτελέσματα ήταν ελλιπή, ο ουρολόγος μάς έστειλε κατευθείαν για επανάληψη. Ασε που δεν είχε 3 μέρες αποχη. Την Τετάρτη θα πάρουμε αποτέλεσματα νέου σπερμοδιαγράμματος, καλλιέργειας, ορμονολογικές του συζύγου και θα δώσει και ούρα. Και βουρ στον ουρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Μακάρι να είναι λίγο καλύτερα και να μας δώσει ελπίδες.....Αλλά, ότι και να είναι το αποφασίσαμε: αν μας που ότι υπάρχουν πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης, το πολύ μέχρι τα Χριστούγεννα θα περιμένουμε. Αν δεν γίνει τίποτα, θα κανουμε εξωσωματική. Τα χρόνια περνάνε και εγώ αδημονώ να κρατήσω το δικό μου μωρό στην αγκαλιά. Θα το προσπαθήσω όσο παίρνει....Φιλιά και ενεημέρωσέ μας για τα ευχάριστα.:-)

 

 

να μην χανεις την ελπιδα σου... και πιστεψε με ειτε φυσιολογικα ειτε με εξωσωματικη το αποτελεσμα το ιδιο θα ειναι!!! Μην αφηνεις τον χρονο να περναει!!!

 

Εγω θα κανω εξεταση την επομενη βδομαδα και ελπιζω να πανε ολα καλα:wink:;-):wink:

 

τα λεμε, φιλια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά γέννησα τα ξημερώματα σου Σαββάτου!!!!Εύχομαι αυτή η γέννα να φέρει γούρι σε αυτό το τόπικ και γρήγορα όλα τα κοριτσάκια να μείνουν έγκυες!!

Margi μου,εμείς τα χλαμύδια τα βρήκαμε με ιστό περιόδου εγώ και με εξέταση στο προστατικό υγρό (όχι απλή καλλιέργεια σπέρματος) στον άνδρα μου!!Δεν πρέπει να σε παίρνει από κάτω,γιατί είστε πολύ κοντά στο να βρείτε την αιτία!!Θα την αντιμετωπίσετε και όλα θα πάνε καλά!!Θέλει υπομονή,κοριτσάκι μου,το ξέρω!!!Θυμίσου ότι σε λίγο καιρό θα σου φαίνονται σαν κακός εφιάλτης όλα αυτά!!!Ό,τι χρειαστείς μη διαστάσεις να με ρωτήσεις!!!

πολλά φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!! Να σας ζήσει η μικρούλα, να την δείτε όπως επιθυμείτε, να είναι πάντα χαρούμενη και ευτυχισμένη. Μπράβο εβάκι μου! Το υποψιαζόμουν ότι θα έχεις γεννήσει. Πώς ήταν η γέννα; Φυσιολογικά ή με καισαρική;

Χλαμύδια τελικά δεν εμφανίστηκαν στη νέα εξέταση. Το σπέρμα είναι σε καλούτσικη κατάσταση. Υπάρχουν όμως κάποιες ανώμαλιες στην ποιότητα ( γύρω στο 50%) και τώρα θα παμε σε έναν ουρολόγο να μας καθοδηγήσει. Είχαμε πάρει γραμμη από τον πρώτο μας ουρολόγο που μας έδωσε και πολύ θάρρος, αλλά μετά μπερδευτήκαμε με έναν άλλο που μας είπε διαφορετικα πράγματα και μας έκανε να αμφισβητήσουμε τον πρώτο και να μπερδευτούμε. Ετσι θα πάμε στο Πανεπιστημιακό να πάρουμε μία τελευταία γνώμη από έναν καλό - λένε- γιατρό και βλέπουμε τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα. Ούτε και με νοιαζει πια....Εχω κουραστει πολύ. Η τρίτη επέτειος γάμου πλησιάζει, έχω κλέισει τα 35, έχω χάσει μία σάλπιγγα, έχω οπίσθια θέση στη μήτρα, ο σύζυγος έχει πρόβλημα στο σπέρμα.....Απορώ γιατί το ψάχνω ακόμα και δεν το παίρνω αποφαση να τα παρατήσω επιτέλους......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!! Να σας ζήσει η μικρούλα, να την δείτε όπως επιθυμείτε, να είναι πάντα χαρούμενη και ευτυχισμένη. Μπράβο εβάκι μου! Το υποψιαζόμουν ότι θα έχεις γεννήσει. Πώς ήταν η γέννα; Φυσιολογικά ή με καισαρική;

Χλαμύδια τελικά δεν εμφανίστηκαν στη νέα εξέταση. Το σπέρμα είναι σε καλούτσικη κατάσταση. Υπάρχουν όμως κάποιες ανώμαλιες στην ποιότητα ( γύρω στο 50%) και τώρα θα παμε σε έναν ουρολόγο να μας καθοδηγήσει. Είχαμε πάρει γραμμη από τον πρώτο μας ουρολόγο που μας έδωσε και πολύ θάρρος, αλλά μετά μπερδευτήκαμε με έναν άλλο που μας είπε διαφορετικα πράγματα και μας έκανε να αμφισβητήσουμε τον πρώτο και να μπερδευτούμε. Ετσι θα πάμε στο Πανεπιστημιακό να πάρουμε μία τελευταία γνώμη από έναν καλό - λένε- γιατρό και βλέπουμε τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα. Ούτε και με νοιαζει πια....Εχω κουραστει πολύ. Η τρίτη επέτειος γάμου πλησιάζει, έχω κλέισει τα 35, έχω χάσει μία σάλπιγγα, έχω οπίσθια θέση στη μήτρα, ο σύζυγος έχει πρόβλημα στο σπέρμα.....Απορώ γιατί το ψάχνω ακόμα και δεν το παίρνω αποφαση να τα παρατήσω επιτέλους......

 

Ίσως αν τα παρατήσεις να έρθει εκεί που δεν το περιμένεις!! Να σου πω την περίπτωση μου για να πάρεις δύναμη, αν και αυτό θα είναι προς στιγμήν. Έχω υπάρξει στη θέση σου και ξέρω ακριβώς πως είναι! Ο σύζυγος εκανε επέμβαση με κιρσοκήλη 3ου βαθμου και στους δύο όρχεις! μετά την επέμβαση τα μικρόβια που γέννησε ο οργανισμός του ως αντίδραση τον οδήγησαν να παίρνει αντιβιώσεις για μήνες. Λίγο αργότερα του προέκυψε υδροκήλη παρακαλώ! κάτι που δεν επηρρεάζει το σπέρμα απο οτι μας είπε ο γιατρός αλλά μετά απο όλα αυτά φαντάσου ψυχολογία. Εγώ η κυρία νόμιζα πως για όλα έφταιγε αυτός ο καημένος μου. Και πάω μια ωραία μέρα για σαλπιγγογραφία και βγαίνω με κλάματα! κλειστή η μία και ο λόγος ανύπαρκτος! δε φαινόταν αν υπήρχε καν κάποτε. Υποθέσαμε πως γεννήθηκα με μία. Οι γιατροί, εκτός του ουρολόγου μας (καλα να τον εχει ο Θεός) μας είπαν να μη περιμένουμε καν να πιάσουμε ετσι παιδί. Και μάλιστα έπρεπε να κάνω επέμβαση εγώ, να δούμε γιατί είναι κλειστή η σάλπιγγα διότι μπορεί σε περίπτωση εγκυμοσύνης (τεχνητής εννοείται) να μολυνθεί το έμβυο και να το χάσουμε. Και εκεί που έχω κανονίσει να μπώ για την περιβόητη επέμβαση και το έχουμε παρατήσει το θέμα εγκυμοσύνη μένω έγκυος!! πώς; μόνο ο θεός το ξέρει. Να έχεις πίστη αυτό εχω να σου πώ και να χαλαρώσεις όσο αυτό είναι δυνατόν. Ξέρω πως ο καθένας τη καμπούρα του κοιτάει και μας μένουν τα ευχάριστα απο τους άλλους, αλλά πραγματικά αν κοιτάξουμε δίπλα θα δούμε πολύ χειρότερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !

Κι άλλο μέλος στην παρέα σας. Η ιστορία μου εν συντομία έχει ως εξής : μόλις παντρεύτηκα έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια, αλλά μια ηλίθια γιατρός ήταν η αιτία να το χάσω τελείως άδικα. Κάνω μετά μια λαπαροσκόπηση λόγω μιας κύστης με αποτέλεσμα να χάσω δεξιά ωοθήκη. Μετά 3 μήνες μένω έγκυος πάλι και αυτή τη φορά ήταν εξωμήτριος που παραλίγο να μου κοστίσει τη ζωή γιατί δεν το είχε πάρει χαμπάρι η γιατρός (άλλο μπάζο κι αυτό !). Χάνω την αριστερή μου σάλπιγγα αυτή τη φορά. Τώρα έχω μια αριστερή ωοθήκη και μια διαβατή δεξιά σάλπιγγα. Προσπάθησα για πάνω από ένα χρόνο αλλά δεν έμεινα έγκυος. Έκανα 3 εξωσωματικές : η πρώτη δεν πέτυχε και οι άλλες δύο ήταν βιοχημικές. Τώρα είμαι στη φάση που βιώνω την τελευταία βιοχημική "απώλεια". Ο γιατρός (πλέον έχω ψαχτεί πάρα πολύ και νομίζω είμαι σε καλά χέρια, θα δείξει) δεν θεωρεί απίθανη και τη φυσική σύλληψη αλλά ... Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το γενετικό υλικό μας και τα έμβρυα είναι καλής ή πολύ καλής ποιότητας. Γιατί τόσος κόπος χαμένος όμως;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM .ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ΜΗΝΑ ΥΠΕΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΛΑΜΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ -ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ .ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ .ΑΡΧΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΥΗΣΗ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΚΑΦΕ ΕΚΚΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΑΛΑΡΟΣ -ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ .Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ .3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΗ ΒΛΕΝΝΗ ΠΗΧΤΗ ΜΕ ΜΑΥΡΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΝΤΟΥΖ.ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΤΑΡΑΧΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΚΥΗΣΗ ( ΔΙΔΥΜΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ?)ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 30.000 , ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ ΗΜΟΥΝ !!!!!!!!!!!! ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΕΡΒΕΙ ΤΙΣ 5.000 ΜΟΝΑΔΕΣ ( ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ) .ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΛΑΜΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ( 1.500 ΣΕ ΙΔΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ) .ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ .Ο ΔΕ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΘΑΡΟΣ .

ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ .ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΔΙΑΘΕΣΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ.ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΓΙΑΤΡΟ .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .............ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ .

Link to comment
Share on other sites

ΘΑΚ,,,Καλως μας ηρθες! ελπιζω να σου λυσουμε τις αποριες,οσο μπορουμε και ξερουμε,απο τις προσωπικες μας εμπειριες!

το φορουμ αυτο ειναι απλα ΥΠΕΡΟΧΟ.Ειμαστε μια οικογενεια,με αλλα λογια.

Περασες και εσυ...οχι και λιγα!!! αλλα οπως λεμε παντα,μετα απο τοσα συννεφα,θα βγει και ο ηλιος...και θα ειναι πιο λαμπερος απο ποτε!!!!!

 

.....ολα θα πανε καλα,αρκει να αλλαξεις ψυχολογια,και αυτο θα γινει με την επισκεψη που θα κανεις σε καινουργιο γιατρο!

 

....για την συνεχεια που εχεις να κανεις,μαλλον θα σου πει ο γιατρος.Μην κανεις καμια σαλπιγγογραφια τωρα,τοσο νωρις,μετα απο αυτα που περασες.Κανε υπομονη ,να σου πει αυτος τις κινησεις!(αρκει να πετυχεις τον σωστο γιατρο!!!!).....ολα ειναι θεμα τυχης,τελικα.......

σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,και σε περιμενουμε να μας πεις τα νεα σου,μολις μιλησεις με τον γιατρο σου.φιλακια πολλα!!!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

*ρενα*.καλως ηρθες και εσυ,στο αγαπημενο φορουμακι!

......πολυ καλο,το οτι εχεις βρει γιατρο να εμπιστευεσαι! λυπαμαι για τις απωλειες,αλλα μην στεναχωριεσαι,το καλο ειναι οτι εισαι αισιοδοξη αυτη τη φορα!

 

...εχω περασει και εγωω.....αρκετα!!!! αλλα ακομα δεν εχω βρει καποιον να τον εμπιστευομαι!!!.....αν θες,(επιτρεπεται),πες το ονομα του γιατρου σου(ειδα οτι το εψαξες πολυ,αρα κατι καλο θα εχεις βρει!)....

.........να πω και μια γνωμη τωρα,για την περιπτωση σου?.....αφου εχεις καλα ωαρια,και εμβρυα,μαλλον κατι παιζει με το ενδομητριο,και δεν εμψυτευονται,και σου δινουν βιοχημικες! κοιταξε το αυτο!

...ταυτοχρονα θα ελεγα να κανεις και εναν ελεγχο θρομβοφιλιας,και ΝΚ,κυτταρα.(στο Λαικο,δωρεαν!).

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και σε σενα,κοπελα μου,περιμενουμε νεα σου!!!!!φιλια!!!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...