Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι περίεργα φαγητά θέλατε στην εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

Εμένα προς το παρόν το έμβρυο μου έχει τάσεις χορτοφαγίας (έχει επηρεαστεί από τη μαμά του που κάνει γιόγκα) αν και που και που χαζοτρώω κρέας...με τρομάζουν κιόλας που λένε ότι θα πάθω τίποτα αμά δεν τρώω συχνά κρεας κτλ.

Απορία: τώρα το Πάσχα δεν κάνει να φάω μαγειρίτσα της μαμάς μου, ε;;;;;

 

Η ψύχωση του μήνα πάντως είναι το κασέρι! Πολύ κασέρι λέμε και τώρα που το είπα μου τρέχουν τα σάλια και είμαι στο γραφείο :((( Πάω να εφοδιαστώ το απόγευμα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χε χε χε κι εγώ πολύ κασέρι, αλλά από μικρή :wink:

Όσο για την μαγειρίτσα ας σου πούνε τα πιό έμπειρα κορίτσια...εγώ δεν τρώω έτσι κι αλλιώς έντερα, τα σιχαίνομαι.

Ο γιατρός μου μου είχε πει κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης να αποφεύγω έντερα, συκώτια και τέτοια!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι δεν κάνει να τρως εντόσθια αλλά ένα πιατάκι....και αν το έχει φτιάξει η μανούλα μου λέτε να με βλάψει;;;; οεο;;;; και όσο το λέμε τόσο μου μπαίνει και η ιδέα :)))) Το πολύ πολύ να της ζητήσω να βάλει μόνο ψιλοκομμένο συκωτάκι και αυτό λίγο έτσι για να μου φύγει η ιδεά.

 

Εξάλλου τα παλιά τα χρόνια οι έγκυες καταναλώναν μεγάλες ποσότητες συκωτιούς μιας και υπήρχε η αντίληψη ότι βοηθάει στο σίδηρο....τι θα μου κάνει μια σταλίτσα :))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο που το σκέφτομαι μου έρχεται να τα βγάλω...οπότε αφού δεν τα τρώω δεν θα στερηθώ κιόλας :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Για τα έντερα δεν ξέρω αλλά το συκώτι από τη στιγμή που είναι μαγειρεμένο καλά (χωρίς να είναι ροζ δηλαδή) μάλλον επιβάλεται γιατί ανεβάζει και τον αιματοκρίτη.

Εγώ έχω 26 παρακαλώ στον 5ο μήνα αλλά έχω και στίγμα και τρώω μετά από ρητή εντολή του γιατρού κρέας και συκώτι καθημερινά συν 3 μπουκαλάκια LEGOFER και 3 fillicine μαζί για να γίνεται καλύτερη απορρόφηση.....

 

Μαγειρείτσα πάντως δεν τρώω γιατί δεν έτρωγα ούτως ή αλλιώς....

 

Όσο για επιθυμίες για φαγητό τίποτα το ιδιαίτερο..... μάλλον πιο πολύ τυρί από πριν...γενικά τυρί και ειδικότερα φέτα... Όχι ότι δεν έτρωγα και πριν πολύ αλλά τώρα πρέπει να είναι περισσότερο...

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε όλα τα βιβλία που έχω περί εγκυμοσύνης γράφει να αποφεύγετε το συκώτι για τα διάφορα που μπορείς να κολλήσεις.

Όσο για τον αιματοκρίτη ξέρω πως είναι το καλύτερο.

Αχ παναγιά μου 3 LEGOFER πίνεις; Εγώ ένα και πια δεν το αντέχω.... μπλιάχ

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Και σε όλα τα βιβλία που έχω περί εγκυμοσύνης γράφει να αποφεύγετε το συκώτι για τα διάφορα που μπορείς να κολλήσεις.

Όσο για τον αιματοκρίτη ξέρω πως είναι το καλύτερο.

Αχ παναγιά μου 3 LEGOFER πίνεις; Εγώ ένα και πια δεν το αντέχω.... μπλιάχ

 

Και εγώ που ειχα χαμηλό αιματοκρίτη έτρωγα από μόνη συκώτι οτι και καλά κάνει καλό και μόλις το άκουσε ο γιατρός μου κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό! Μου είπε να το τρώω μόνο αν ξέρω το ζώο απο το οποίο έχει βγει, αν έχω τρελή εμπιστοσύνη στον κρεοπώλη κλπ. Οπότε παρόλο που τρελαίνομαι για μοσχαρίσιο συκώτι, το έκοψα και περιορίστηκα στο μοσχαράκι :)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα σου έλεγα πως πολύ καλά έκανες :wink:

γιατί ποιός είναι σήμερα σίγουρος για τον κρεοπώλη;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα σου έλεγα πως πολύ καλά έκανες :wink:

γιατί ποιός είναι σήμερα σίγουρος για τον κρεοπώλη;;;

 

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ :D

 

Αλήθεια εσυ πως τα πας με τη διατροφή? Όλα καλά?

Παρουσιάστηκε και σε μια ξαδερφή μου που βρίσκεται στην 33η εβδομαδα ζαχαρο και δεν μπορεις να φανταστείς το τι βλακείες και δικαιολογίες μου έχει πει προκειμένου να μην κανει καμπύλη και να το ψάξει περισσότερο... Μου φαίνεται οτι δεν θέλει να κόψει το φαγητό... αλλά τι να της πεις. Ευτυχώε θα πάει στο γιατρό της σήμερα και ελπίζω να της βάλει μυαλο.

Link to comment
Share on other sites

Της παρουσιάστηκε ζάχαρο στις κανονικές εξετάσεις αίματος; Και καμπύλη δεν έχει κάνει; Μεγάλη βλακεία της...

εγώ πήγα σε ειδικό και μου είπε πως αν η απλή εξέταση έδειχνε άσχημα αποτελέσματα και μάλιστα νιστική (ευτυχώς δεν είχα κάτι τέτοιο κάθε μήνα που έκανα εξετάσεις αίματος) τότε θα έπρεπε να ανησυχούσαμε και θα μιλούσαμε για ζάχαρο.

Τα αποτελέσματα της καμπύλης δεν δείχνουν να έχω ζάχαρο απλά μιά διαταραχή της καμπύλης, που παρουσιάζεται σε πολλές έγκυες και δεν πρέπει να αγχώνομαι και να ψοφάω της πείνας όπως αρχικά έκανα από φόβο.

Μπορώ να τρώω τα πάντα μου είπε και όλα με μέτρο :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της παρουσιάστηκε ζάχαρο στις κανονικές εξετάσεις αίματος; Και καμπύλη δεν έχει κάνει; Μεγάλη βλακεία της...

εγώ πήγα σε ειδικό και μου είπε πως αν η απλή εξέταση έδειχνε άσχημα αποτελέσματα και μάλιστα νιστική (ευτυχώς δεν είχα κάτι τέτοιο κάθε μήνα που έκανα εξετάσεις αίματος) τότε θα έπρεπε να ανησυχούσαμε και θα μιλούσαμε για ζάχαρο.

Τα αποτελέσματα της καμπύλης δεν δείχνουν να έχω ζάχαρο απλά μιά διαταραχή της καμπύλης, που παρουσιάζεται σε πολλές έγκυες και δεν πρέπει να αγχώνομαι και να ψοφάω της πείνας όπως αρχικά έκανα από φόβο.

Μπορώ να τρώω τα πάντα μου είπε και όλα με μέτρο :wink:

 

 

Της παρουσιάστκε ζάχαρο στη γενική ούρων και ο γιατρός της την έστειλε σε ενδοκρινολόγο. Είχε κάνει παλιότερα καμπύλη και ήταν εντάξει. Η ενδοκρινολόγος της ζητάει να ξανακάνει καμπύλη αν και της είπε πως είναι πολύ πιθανό να μην έχει και τίποτα. Και η ξαδέρφη έχει αναπτύξει μια θεωρεία του στυλ οτι μέχρι να κάνει τη καμπύλη και να την δει η ενδοκρινολόγος και να της δώσει τη διατροφή, θα έχει φτάσει στο μήνα της οπότε γιατιί να μην το αφήσει, να προσέξει μόνη της τη διατροφή και να πει στο γυναικολόγο να κάνει καισαρική την 37η εβδομάδα... Βλακείες σου λέω. Ελπίζω ο γιατρός της να την αρχίσει στα χαστούκια το απόγευμα μήπως και συνέλθει....

Link to comment
Share on other sites

χαζομάρα της...εγώ προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα ποτέ...σαν τρελλή έκανα όταν με κατατρόμαξε ο γυναικολόγος μου με την καμπύλη. Και μέσα σε 4 μέρες είχα πάει τα αποτελέσματα και στον ενδοκρινολόγο.

Μέσα σε δυο μέρες μπορεί να έχει τα αποτελέσματα και να πάει και στον ενδοκρινολόγο να τα δεί.

Μόνη της διατροφή μπορεί να κάνει, αλλά σκοπός είναι να την κάνει κιόλας.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ. Εδώ έμεινα στο σπίτι ξάπλα τόσο καιρό. Ξέρεις τι άθλιο που είναι να χρειάζεσαι πάπια για την ανάγκη σου? Τέλοσπάντων. Ας μην τα θυμάμαι αυτά, πάει τέλειωσαν :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα ούτε και εγώ εαν δεν μου το πρότεινε η γιατρός κορίτσια........ so be cool.....

 

Όσο για τον κρεοπώλη είναι κουμπάρος μου με πάντρεψε οπότε μια εμπιστοσύνη παραπάνω του έχω μιας και δίνει και στο δικό του το παιδί....

 

Αντε και εγώ δεν τρώω συκώτι...σας πληροφορώ ότι με 3 LEGOFER και 3 FILLICINE και κρέας ή κιμά κάθε μέρα και είχα 26.......

 

Any comments...???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα ούτε και εγώ εαν δεν μου το πρότεινε η γιατρός κορίτσια........ so be cool.....

 

Όσο για τον κρεοπώλη είναι κουμπάρος μου με πάντρεψε οπότε μια εμπιστοσύνη παραπάνω του έχω μιας και δίνει και στο δικό του το παιδί....

 

Αντε και εγώ δεν τρώω συκώτι...σας πληροφορώ ότι με 3 LEGOFER και 3 FILLICINE και κρέας ή κιμά κάθε μέρα και είχα 26.......

 

Any comments...???

 

Είναι απόφαση δική σου το τι θα κάνεις...εγώ απλά σου είπα πως δεν θα το διακινδύνευα και πάντοτε μιλάω για τον εαυτό μου και όχι για τους άλλους :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λιγούρα μου εσύ χαχαχα

 

smilie_essen_083.gif

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι...εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα....αφού τα σπορ κομμένα κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς για να εκτονωθούμε 8)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι...εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα....αφού τα σπορ κομμένα κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς για να εκτονωθούμε 8)

 

Yeap. έτσι είναι λοιπόν,

και έχω τώρα μια λιγουρίτσα..........

μάλλον θα τη βγάλω με κανένα κουλούρι...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D:D:D

τι να κάνουμε ρε σαρδελάκι μου, σεξ δεν έχει οπότε , ας χρησιμοποιήσουμε την δευτερη καλύτερη απόλαυση...

:shock::shock::shock::shock:

 

:lol: :lol: :lol:

Ρο κορίτσια λίγο έλειψα και το γυρίσατε στις μαγειρίτσες? μέχρι πριν λίγο λέγαμε για υποκατάστατα τις σοκολάτες ... ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΡΙΤΣΑ ΠΩΣ ΠΗΓΑΤΕ??? :lol: :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

είπα εγώ κάτι για την μαγειρίτσα ότι ούτως ή άλλως δεν τρώω γιατί με αηδιάζουν τα έντερα και η κυρία Aphrodite_k το είδε σήμερα (Παρασκευή το είχα γράψει) κι έτσι το γυρίσαμε πάλι το θέμα :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

είπα εγώ κάτι για την μαγειρίτσα ότι ούτως ή άλλως δεν τρώω γιατί με αηδιάζουν τα έντερα και η κυρία Aphrodite_k το είδε σήμερα (Παρασκευή το είχα γράψει) κι έτσι το γυρίσαμε πάλι το θέμα :lol:

 

σορι ρε παιδιά, αλλά είναι ευαίσθητο θέμα το φαγητό .... και ειδικά αυτά που μας αρέσουν. :wink::wink::wink::wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D:D:D

τι να κάνουμε ρε σαρδελάκι μου, σεξ δεν έχει οπότε , ας χρησιμοποιήσουμε την δευτερη καλύτερη απόλαυση...

:shock::shock::shock::shock:

 

:lol: :lol: :lol:

Ρο κορίτσια λίγο έλειψα και το γυρίσατε στις μαγειρίτσες? μέχρι πριν λίγο λέγαμε για υποκατάστατα τις σοκολάτες ... ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΡΙΤΣΑ ΠΩΣ ΠΗΓΑΤΕ??? :lol: :lol:

 

νίκη μου, είναι οι εναλλαγες στη γευση που λέγαμε.......... από λυκό σε αλμυρο και το ανάποδο.... ε, εγώ είμαι το ανάποδο...

:D:D:D

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

αχ θα μείνω...

 

και σιχαίνομαι και τη μαγειρίτσα....

Αλλά ένα ψαρονέφρι ή μια χειρινή εκείνη τη μέρα τα ταράζω.

 

προχθές κορίτσια χαιρόμουν που όλη μέρα είχα φάει ελάχιστα, και έκανα διατροφούλα με φρούτα, γάλα, κλπ...

 

Ε, ρε και όταν βράδιασε.....

Ξύπνησε το τέρας μέσα μου - όχι το μωρό- και έφαγα ένα εκμέκ καταίφι ΝΑ! - με το συμπάθειο- ΠΑΕΙ Η ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. ΤΗΝ Γ&^%$ :lol::lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...