Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και το γκάλοπ καλα κρατεί!! Ενα-ενα τα θυμάμαι...

Ψιλοαχρηστα:

- Θερμόμετρο μπάνιου (το χρησιμοποιησαμε μονο στην πολυ αρχη, όταν αρχίσαμε όμως να έχουμε λιγη αυτοπεποίθηση και επικράτησε και η κοινη λογικη, τσεκαραμε τη θερμοκρασια του νερου με τον αγκωνα όπως οι μαμαδες μας!!)

- θερμόμετρο δωματιου (ω,ναι, οι πωλητριες σε πειθουν ν'αγοράσεις και τέτοιο στο πρωτο παιδι!)

- ειδικό λεκανάκι για το πλύσιμο (δεν αγόρασα, το δανείστηκα, αλλα και οποιοδηποτε πλαστικό λεκανακι απο το σουπερ μαρκετ κανει μια χαρα τη δουλεια του και ειναι φτηνότερο!)

 

Χρήσιμα:

- Θήλαστρο (οταν επέστρεψα στη δουλεια στους 2 μηνες, το χρησιμοποιουσα στη δουλεια το μεσημερι - κλεινομουν για κανενα τεταρτο στην τουαλετα- μετα εβαζα το γαλα στο ψυγειο του γραφειου και το εφερνα σπιτι σε μικρη ισοθερμικη θήκη για μπιμπερό με ειδικές παγοκυστες. Κι΄έτσι ο μικρός έπινε δικο μου γάλα για μεγαλυτερο διάστημα! Επισης μπορουσα να του αφηνω δικό μου γαλα αν ηταν να λειψω πολλες ωρες απο το σπιτι)

- ένα μικρό "νεσεσεράκι" με φερμουαρ απο το Λητω με βρεφικο νυχοκόπτη, θερμόμετρο, "μπαλονάκι" που καθαρίζει τις μυξούλες, δοσομετρητη-συριγγα για φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα άχρηστα για μένα

 

πορτ μπεμπέ το χρησιμοποίησα μόνο για να την φέρω από την κλινική.

μάρσιπο μου έπεφταν τα νεφρά,και ο άντρας μου δεν το φορούσε γιατί δεν ήθελε να είναι σαν καγκουρό.

σάκοι για τον ύπνο

θήλαστρο, πονούσε υπερβολικά

θερμόμετρο μπάνιου

 

 

τα χρήσιμα

 

ενδοεπικοινωνία είναι μεγάλο το σπίτι για να την ακούω παντού, και είμαι και ανασφαλής.

αλλαξιερα

καθισματακι αυτοκινήτου για νεογέννητα με βόλεψε πάρα πολύ γιατί πηγαίναμε παντού με το αμάξι από 10 ημερών και ήταν και ασφαλισμένη.

πλαστικό μπανακι με ειδική θεσουλα

καρεκλάκι φαγητού.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

τα πόστ που αναφερόντουσαν στο θέμα των σαράντα ημερών μετά τη γέννηση του παιδιού και την ευχή του παπά, μεταφέρθηκαν εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=560

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Σοφία... Και εμεις εχουμε αυτο της Chicco και το παιδι μεχρι 2 μηνων δεν μπορουσε να καθίσει.. Παρόλο που εχει και το προσθετο μαξιλαρακι για το νεογεννητο. βεβαια πλέον το εχουμε καταχρησιμοποιήσει γιατι μετακινουμαστε πολύ με το αυτοκινητο αλλα στην αρχη ηταν αχρηστο. Επισης αυτο που δεν μου αρεσει στο συγκεκριμενο ειναι οτι μπορεις να το τοποθετησεις μονο προς τα πίσω (δηλαδη να κοιταει το παιδι από το πίσω παραθυρο.. Το ξερω οτι γινεται για θεμα ασφαλειας αλλα τωρα πια που εινα 6,5 μηνων θα μπορουσα καλιστα να το γυρισω προς τα μπροστα.. Το παιδι κραταει τελεια το κεφαλι τους και θα μπορουσα να το χρησιμοποιήσω τουλαχιστον 2-3 μηνες ακόμα .. Ομως ο μικρουλης πλέον δεν κοιμαται στο αυτοκίνητο οπότε για καθε μετακίνηση πρέπει να καθεται καποιος πίσω να του κανει παρεα γιατι αλλιως κλαίει και δεν μπορω να πάω πουθενα.. Ρωτηστε αν υπαρχουν καρεκλάκια που να μπαινουν και προς τα μπρος και προς τα πίσω.. δεν πορει θα υπαρχουν..

Αχρηστη μου ηταν και μενα η ενδοεπικοινωνία

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καρεκλάκια που μεχρι τα 9 κιλα ειναι γυρισμένα προς τα πίσω και μετά τα 9 και μεχρι τα 18 τα γυρνας μπροστα (ειναι τα τυπου απο νεογεννητο εως 18 κιλα).

Το μόνο "μειονεκτημα" ειναι ότι ειναι "μονιμα" δεμενα στο κάθισμα, ειναι μεγαλα και, φυσικα, δεν έχουν χερουλι μεταφοράς όπως τα μικρα, δηλ. δεν μπορεις να μεταφερεις το μωρό μεσα σ'αυτα εκτος αυτοκινητου. Άπ΄την άλλη, τα χρησιμοποιείς για μεγαλύτερο διάστημα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ακριβώς αχρηστη αγορά, αλλά με κάνουν και θυμώνω τα πανάκριβα, επώνυμα σεντόνια τα οποία δεν μπορείς να σιδερώσεις με τίποτα. Υποτίθεται ότι όταν πληρώνεις ακριβά κάποια προιόντα, πρέπει να έχουν κάποια ποιότητα, τι πω,τα νευρα μου :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μα σε πολλά μωρουδιακά πληρωνεις τελικά το "design" - είναι όλα γλυκουλια, χαριτωμενα, πανεμορφα - αλλα η ποιότητα, αστα να πανε...Και που να δεις τι γινεται με σεντόνια, φανελακια, φορμακια κλπ μετα από τα πολλά πλυσιματα σε καυτα νερα (που δεν θα τα αποφυγεις βεβαια, γιατι πως αλλιως θα καθαριζουν οι διάφορες βρωμιτσες του μικρου ζουζουνιου??) - μπαινουν, ξεχειλωνουν, χανουν το σχημα τους...

Στο δευτερο παιδι, που αντιμετωπιζεις τα παντα πιο "cool", σκεφτεσαι αλλιως οταν ψωνιζεις: απλα και ανθεκτικά!

 

Α, και κατι που θυμήθηκα: Αν ράβει καποια μαμα/πεθερα, δεν φαντάζεστε πόσα λεφτα μπορείτε να γλυτώσετε αν σας ραψουν καποια πραγματάκια για το μωρο (πανες αγκαλιάς, πετσετουλες για τον ποπό, σελτεδακια). Τα υφασματα κοστίζουν παμφθηνα σε κάποιες αποθηκες και το ραψιμο ειναι πολυ ευκολο!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως εκτός από τα δώρα που μας φέρναν παίρναμε τα ποιο φτηνά από αυτά τα είδη..

 

Επίσης σεντονάκια πήρα με λάστιχο (τα από κάτω) από κάτω από βιοτεχνία με τέτοια είδη αρκετά φτηνά. Τέτοια έχουν και στα jumbo σε πολύ καλές τιμές...Εξάλλου δεν είναι να κρατήσουν και πολλά χρόνια...

 

Επίσης η μάνα μου είχε κρατήσει και δικά μας σεντονάκια (σχέδιο winnie the pooh από την δεκαετία 70 ή 80!!! απίστευτό έτσι)..Μια χαρά ήταν, αν και εκείνα τα χρόνια τα υφάσματα ήταν πολύ καλύτερα από τα τωρινά..

 

 

Εξάλλου όταν μεγαλώσουν και αρχίσουν να ζητάνε έχουμε να δώσουμε πολλά λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από παλιά πράγματα έχω δύο μαξιλαροθηκες, τη μία την είχα στην κούνια μου όταν εγώ ήμουν μικρή και την άλλη την έραψε η γιαγιά μου για την κούνια της μητέρας μου. Οπότε ο μικρός θα είναι πλέον η τρίτη γενιά που θα κοιμάτε στην ίδια μαξιλαροθήκη.

 

Νομίζω όμως ότι είναι πολύ καλή ιδέα να ράψω μόνη μου κάποια σεντονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Αχρηστη και επικίνδυνη αγορά : η φούσκα για την μύτη (ο γιατρός ρητά και δια ροπάλου το απαγεόρευσε, κάνει λεει ωτίτιδες).

 

Πολύ χρήσιμο και για εμάς : το μαξιλαράκι για το κάθισμα αυτοκινήτου (έχει ένα στρώμα για την πλατούλα του και ένα περιλαίμιο γι ανα σητρίζει το λαιμό όπως κοιμάται).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν "πιάνει το χέρι σου", είναι καλη ιδέα! Εμενα - ευτυχως! - μου ειχε ραψει η μαμα μου

- 6αδες από πάνες τετραγωνες αγκαλιας (3 είδη: βαμβακερες, πικε και φανελένιες) τις οποιες χρησιμοποιουσα συνεχως για να σκεπαζω το μωρο στο καροτσι, στο αυτοκινητο ή όταν το κρατουσαμε αγκαλια.

- 6αδες απο μακροστενες πετσετουλες που τις εβαζα στον ωμο μου και ακουμπουσε εκει το το προσωπακι του οταν το κρατουσα αγκαλια να ρευτει (γλυτωναν και τα ρουχα μου απο γουλιστες...!)

- μικρα τετραγωνα πετσετακια για τοπικο πλυσιμο και σκουπισμα

- μακροστενα σελτεδακια που εβαζα πανω στο πλαστικο της αλλαξιερας οταν το αλλαζα ή επαιρνα μαζι μου στην τσαντα όταν βγαιναμε εκτος σπιτιου,

Ολα ρελιασμενα με γλυκουλες κορδελιτσες - και με κόστος λιγοτερο απο το μισο των ετοιμων!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα σε πολλά μωρουδιακά πληρωνεις τελικά το "design" - είναι όλα γλυκουλια, χαριτωμενα, πανεμορφα - αλλα η ποιότητα, αστα να πανε...Και που να δεις τι γινεται με σεντόνια, φανελακια, φορμακια κλπ μετα από τα πολλά πλυσιματα σε καυτα νερα (που δεν θα τα αποφυγεις βεβαια, γιατι πως αλλιως θα καθαριζουν οι διάφορες βρωμιτσες του μικρου ζουζουνιου??) - μπαινουν, ξεχειλωνουν, χανουν το σχημα τους...

Στο δευτερο παιδι, που αντιμετωπιζεις τα παντα πιο "cool", σκεφτεσαι αλλιως οταν ψωνιζεις: απλα και ανθεκτικά!

 

Α, και κατι που θυμήθηκα: Αν ράβει καποια μαμα/πεθερα, δεν φαντάζεστε πόσα λεφτα μπορείτε να γλυτώσετε αν σας ραψουν καποια πραγματάκια για το μωρο (πανες αγκαλιάς, πετσετουλες για τον ποπό, σελτεδακια). Τα υφασματα κοστίζουν παμφθηνα σε κάποιες αποθηκες και το ραψιμο ειναι πολυ ευκολο!

 

εγώ είχα πάρει πάμφθηνα από Ikea κάτι ημίδιπλα σεντόνια παιδικά (πολύ όμορφα) και έκανα 4 σύνολο (όχι εγώ η πεθερά μου :D ) για την κούνια της...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μαμα μου ειχε κρατησει πανες και σεντονακια-μαξιλαροθηκες απο εμενα και τον αδερφο μου και παρόλο που πριν γεννησω ελεγα "δεν τα θελω,θα παρω καινουρια" τωρα εκτος απο οτι αγοριστικο υπηρχε που το χρησιμοποιω εννοειται,της ειπα προχθες να βγαλει και τα κοριτσιστικα γιατι χρειαζομαι κι αλλα(λετε να παρεξηγηθει το αγιρακι μου αν τον ξαπλωσω στα ρο :oops: )!Τελικα οτι υπαρχει καλο ειναι...

Οσο για τα υπολοιπα jumbo και παλι jumbo...Μεγαλη διαφορα στις τιμες...Τουλαχιστον εδω σε μας που δεν εχει στοκαδικα και βιοτεχνιες...

Επισης κι εμενα η μαμα μου μου εραψε πανακια για το ρεψιμο και θα μου κανει τωρα και σεντονακια

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καρεκλάκια που μεχρι τα 9 κιλα ειναι γυρισμένα προς τα πίσω και μετά τα 9 και μεχρι τα 18 τα γυρνας μπροστα (ειναι τα τυπου απο νεογεννητο εως 18 κιλα).

Το μόνο "μειονεκτημα" ειναι ότι ειναι "μονιμα" δεμενα στο κάθισμα, ειναι μεγαλα και, φυσικα, δεν έχουν χερουλι μεταφοράς όπως τα μικρα, δηλ. δεν μπορεις να μεταφερεις το μωρό μεσα σ'αυτα εκτος αυτοκινητου. Άπ΄την άλλη, τα χρησιμοποιείς για μεγαλύτερο διάστημα..

 

Για να πω την αληθεια αυτο με το χερουλι μας εχει εκυπηρετησει πολύ.. Γιατι αν πάμε καπου τον κουβαλαμε με αυτο και εχει καπου να καθεται το παιδι, ειδικα σε σπίτια που δεν θελουμε να βαζουμε μεσα το καροτσι.. Ειδικα αν τον εχει παρει ο υπνος στο αυτοκινητο, ειναι σωτηριο γιατι δεν χρειαζεται να το ξυπνησεις.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εντελως αχρηστα μας βγηκαν τα εξης

:arrow: mobilo για την κουνια(τζαμπα τα λεφτα,καμια σημασια δεν το εδωσε)

:arrow: υπνοσακος (ιδρωνε παρα πολυ μεσα)

:arrow: Φορμάκια χοντρά χειμωνιάτικα βελουτε(ζεσταινοτανε και μετα ιδρωνε)

:arrow: κορμακια μακρυμανικα(επισης ζεσταινοτανε)

:arrow: δαχτυλιδι μπανιου (δεν καθησε ουτε στιγμη μεσα)

:arrow: παπλωμα (πολυ ζεστο)

:arrow: θηλαστρο(τζαμπα τα λεφτα-κοντεψε να μου κοψει το γαλα)

:arrow: φόρμα εξόδου(σαν αστροναυτης)

:arrow: παντοφλακια αγκαλιας και γενικα απειρα παπουτσια (τα οποια κλωτσαει)

:arrow: Θερμόμετρο μπάνιου

:arrow: πουαρ για τις μυξες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

:arrow: κουνουπιέρα (δεν ήταν καθόλου σταθερή παρόλο που ηταν ακριβή)

:arrow: πιίλες (δεν του άρεσαν)

:arrow: γάλα σε σκόνη (το συνέστησε ο παιδίατρος της κλινικής, αλλά τελικά δεν το χρειάστηκαμε)

:arrow: μάρσιπος (ο συγκεκριμένος μάλλον προοριζονταν για άτομο με ύψος τουλάχιστον 1,80)

Link to comment
Share on other sites

Άκρως απαραίτητα βρήκα τα εξής:

 

-Την αλλαξιέρα. Έχω όλα τα απαραίτητα συγκεντρωμένα (πάνες, κρέμες κλπ.) και δε μου βγαίνει η μέση στο άλλαγμα.

-Την ενδοεπικοινωνία, παρ'ολο που ακούω και την ανάσα της χωρίς αυτή, πιο πολύ για σιγουριά.

-Κάθισμα αυτοκινήτου. Αρχικά για νεογένητα έως 13κ. και τώρα 0-18.

Δυστυχώς στο εμπόριο πολλά πουλιούνται για νεογέννητα,αλλά δεν ξαπλώνουν εντελώς. Αυτό που πήρα ήταν της chicco που είναι σαν πορτ μπεμπε-ριλάξ. Και παρ'όλο που είναι σχεδόν ξάπλα, γλύστραγε κι έτσι της έβαζα μια πετσετούλα στον ποπό της. Με βόλεψε γιατί κοιμόταν κι όλας εκεί, την κούναγα, την έβαζα δίπλα μου π.χ. στο τραπέζι της κουζίνας ή στον πάγκο όταν έκανα δουλειές.

- Σελτεδάκια για την αλλαξιέρα ή το δρόμο

-Άπειρα πανάκια, γιατί βγάζαμε πολλές γουλίτσες, αλλά και γιατί όταν την παίρνανε αγκαλιά δεν ήθελα να ακουμπάει απευθείας επάνω στα ρούχα τους.

-Άπειρα φορμάκια (προσοχή να ανοίγουν από κάτω αλλά και μέχρι χαμηλά επάνω). Μέχρι 8-9 μηνών δεν της φορούσα σχεδόν καθόλου φορεματάκια-πανελονάκια κλπ.

-Πολλά ζιπουνάκια με κοντό μανίκι ή τιράντα

-Την κουνουπιέρα και το πάντα της κούνιας (ακόμα κοιμάται με σφηνωμένο το κεφάλι στο πάντα, γιατί;;;)

 

(καλά εγώ σιχαίνομαι και το σίδερο, οπότε έχω συγκεντρώσει τεράστιες ποσότητες καθημερινών ρούχων)

 

-Κουδουνίστρες, μασητικά, γενικά παιχνιδάκια φθηνά και πολλά (να ναι καλά το Jumbo) με ήχους και χρώματα

-Πάρκο, παρ'όλο που δεν της αρέσει καθόλου, ήταν η μόνη λύση να πάω μέχρι την τουαλέτα ειδικά όταν άρχισε να κουτρουβαλάει.

-Κατωσέντονα με λάστιχο όμως

-Πετσέτες για το πλύσιμο κατά την αλλαγή της πάνας

-Ένα εργαλείο για να ρουφάς τις μυξούλες της (όχι το μπαλονάκι), δε θυμάμαι πώς το λένε, το πήρα από το φαρμακείο

-Προστατευτικά για ντουλάπια, πρίζες, γωνίες.

 

Θα μπορούσα να ζήσω χωρίς:

 

-Θερμαντήρα μπιμπερό

-Ριλάξ (δεν πολυκαθόταν)

-Μομπιλ για την κούνια

-Στράτα (που δε συνίσταται κι από τους γιατρούς έτσι κι αλλιώς)

-Λιγότερες κουβερτούλες

-Αποστειρωτή

-Δοσομετρητή γάλακτος, ειδικά τους πρώτους μήνες που δεν έτρωγε σταθερές ποσότητες.

 

Εντελώς άχρηστα θεωρώ (και κάποια δεν μπήκα καν στον κόπο να πάρω ή τα άλλαζα αν ήταν δώρο):

-Υγραντήρα

-Παπούτσια (αγκαλιάς και μη)

- Αυτό το θεόχοντρο ρουχαλάκι για τις εξόδους (λες και θα πηγαίναμε επίσκεψη στους εσκιμώους). Ποτέ δεν το φόρεσε

-Πάπλωμα μέχρι τον πρώτο χρόνο (γιατί απαγορεύεται). Τώρα το χρησιμοποιώ, γιατί πρόσεξα ότι ενώ στριφογυρνάει όλη νύχτα, έχει φαίνεται περιθώριο κι έτσι δε φεύγει από τη θέση του. Σε αντίθεση με τις κουβέρτες που κατέληγαν ένα κουβάρι στην άκρη του κρεβατιού.

-Θερμόμετρο μπάνιου

-Σφουγγάρι οποιαδήποτε μορφής

-Πιπίλες, θήκες κι όλα τα σχετικά γιατί ποτέ δεν την "έπιασε"

-Το μπαλονάκι για τις μύξες, δεν κάνει τίποτα

 

Αυτά...Αν θυμηθώ κι άλλα επανέρχομαι.

 

Πάντως σίγουρα εξαρτάται από το παιδί. Π.χ. κάποια μπορεί να κάθονται στο ριλάξ άλλα όχι. Καλό είναι να αγοράσετε τα άκρως απαραίτητα γι'αρχή και ότι αφορά στην ασφάλειά τους και να βλέπετε στην πορεία. Αν πάλι μπορείτε να δανειστείτε πράγματα για δοκιμή, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ριλάξ (δεν πολυκαθόταν)

Το έχω ακούσει και από άλλους γονείς να μην κάθεται το μωρό τους στο ριλάξ και έχω την απορία που το βάζετε και κάθεται την ώρα που είναι ξύπνιο;

Link to comment
Share on other sites

Ριλάξ (δεν πολυκαθόταν)

Το έχω ακούσει και από άλλους γονείς να μην κάθεται το μωρό τους στο ριλάξ και έχω την απορία που το βάζετε και κάθεται την ώρα που είναι ξύπνιο;

 

Εμένα η δικιά μου καθόταν μέχρι 4 μηνών.Μετά την είχα σε ένα καροτσάκι που είχα αποκλειστικα για μέσα στο σπίτι και την έκανα βόλτες μέσα στο σπίτι!Μπορεί να φαίνεται αστείο,εμένα όμως με βοήθησε πολύ γιατί αλλιώς θα έπρεπε να την είχα συνεχώς αγκαλιά!Έτσι έκανα και τις δουλειές μου!Π.χ. ήθελα να πλύνω τα πιάτα?Την είχα δίπλα μου.Άπλωνα ρούχα?Την έπαιρνα μαζί μου στο μπαλκόνι!Έκανα ντούζ?Μαζί και αυτή στο μπάνιο! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Ριλάξ (δεν πολυκαθόταν)

Το έχω ακούσει και από άλλους γονείς να μην κάθεται το μωρό τους στο ριλάξ και έχω την απορία που το βάζετε και κάθεται την ώρα που είναι ξύπνιο;

 

 

Εμείς πάντως το ρηλάξ το "λιώσαμε" :lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ριλάξ (δεν πολυκαθόταν)

Το έχω ακούσει και από άλλους γονείς να μην κάθεται το μωρό τους στο ριλάξ και έχω την απορία που το βάζετε και κάθεται την ώρα που είναι ξύπνιο;

 

 

Εμείς πάντως το ρηλάξ το "λιώσαμε" :lol:

 

και μεις

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα επίσης ότι πολύ χρήσιμο ήταν η βάση για το μπάνιο της, όχι πετσετε όμως που κρατάει νερά και σαπούνια, αλλά από βαμβακερό δυχτάκι.

 

Στα άχρηστα θα πρόσθετα και το παρκοκρεβατο (δεν αγόρασα ποτε). ίσως να είναι χρήσιμο αν τα μικρά σας "ξενοκοιμούνται", μόνιμα σε καμιά γιαγιά ή κάτι τέτοιο. Πάντως δε μου φαίνονται ασφαλή από τη στιγμή που μπορούν να σηκωθούν όρθια..

 

Στα παντελως αχρηστα...την καλαθουνα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το θέμα, αν και το τι βολεύει τελικά στον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό.

 

Αγορές που άξιζαν τελικά τον κόπο:

 

-Το πολύ καλό θήλαστρο, ακριβούτσικο μεν αλλά κυριολεκτικά με έσωσε. Ηλεκτρικό και διπλής άντλησης, γρήγορο και καθόλου επίπονο. Κατάλαβα την αξία του όταν σε ανάγκη χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ένα απλό ηλεκτρικό .... δεινοπάθησα για να βγάλω ένα γεύμα!

-το μαξιλάρι θηλασμού. Χωρίς αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να βολευτώ εύκολα. Το χρησιμοποίησα από την εγκυμοσύνη για να με ξεκουράζει στον ύπνο και το χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα, στηρίζει πολύ καλά την μπεμπουλίνα όταν κάθεται.

-Το μόμπιλε. Χωρίς αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσει μόνη στην κούνια της, αλλά και το βράδυ όταν ξύπναγε μέχρι να ετοιμάσω το γάλα της την ηρεμούσε.

-Το γυμναστήριο και μάλιστα όχι αυτό που αγοράσαμε εμείς - όσο όμορφο και αν φαινόταν αποδείχτηκε πατάτα - αλλά αυτό που μας δάνεισε η κουμπάρα μου. Το μοναδικό παιχνίδι που ασχολήθηκε αρκετά.

-Το πορτ μπεμπε με ειδικούς ιμάντες για να δένει στο αυτοκίνητο σαν καθισματάκι. Απαραίτητο για εμάς που κάνουμε μεγάλα ταξίδια (6 - 7 ώρες). Δυστυχώς πια δεν τη χωράει :cry: .

- Η συσκευή για καθαρισμό της μυτούλας από το φαρμακείο. Όχι το μπαλονάκι - καμιά σχέση η μέρα με τη νύχτα.

 

Περιττές αγορές

 

-ριλάξ, δεν έκατσε σχεδόν ποτέ

-απαράδεκτο το καθισματάκι αυτοκινήτου (pegperego). Ποτέ δεν βολεύτηκε το παιδί μέσα σε αυτό, πάντα σαν κουβάρι γινόταν άσε που καταίδρωνε. Επίσης και εμάς ο γιατρός μας απαγόρεψε να την βάλουμε πριν τον τρίτο μήνα. Ελπίζω να είμαστε πιο τυχερή στο επόμενο κάθισμα.

-τα πολλά μπιμπερό. Καλό είναι να δεις πιο βολεύει πρώτα το παιδί.

 

ΥΓ: Έχω φτιάξει μια λίστα με τις πρώτες "απαραίτητες" αγορές και τα απαραίτητα για το μαιευτήριο. Όποιος την θέλει ας με ενημερώσει με πμ για να του τη στείλω, μπορεί να του φανεί χρήσιμη :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ριλάξ (δεν πολυκαθόταν)

Το έχω ακούσει και από άλλους γονείς να μην κάθεται το μωρό τους στο ριλάξ και έχω την απορία που το βάζετε και κάθεται την ώρα που είναι ξύπνιο;

 

 

Εμείς πάντως το ρηλάξ το "λιώσαμε" :lol:

 

και μεις

 

εμείς δύο βαμβακερά μάλιστα ρηλάξ λιώσαμε, δεν ήθελε να πάει αλλού , στο πάρκο δεν καθόταν στο πάτωμα έγλυφε τα πάντα, μόνο εκέι βρήκα την υγειά μου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...