Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καρεκλάκι φαγητού -μέχρι πότε το χρησιμοποιήσατε;


Recommended Posts

Ξέρω ότι έχω αργήσει να το πάρω μιας και ο Κωνσταντίνος έφτασε 10 μηνών αλλά το σκεφτόμαστε να το πάρουμε αλλαζοντας κάποια δώρα της βάφτισης (ναι το βαφτίσαμε το μικρούλι!!!) και τώρα ανησυχώ αν έχει νοημα μια τέτοια αγορά. Θα κάθετε λέτε ή θα επαναστατει; Εως τώρα τον ταίζα στο ρηλαξ και επειδή ειναι σε ιδιαίτερα κινητική φάση γινομαστε χάλια γιατί όλο κουνιέται, πέφτει το φαγητο πάνω του, πανω μου, στο πάτωμα κλπ καταλαβαίνετε! Εσεις μέχρι ποσο μηνών βαζατε τα ζουζουνια στο καρεκλάκι φαγητου;

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μεχρι να απαντησουν οι πιο εμπειρες μαμαδες να σου πω οτι η νυφη μου το χρησιμοποιει ακομα η ανιψια μου ειναι 18 μηνων... και δειχνει οτι θα χρειαστει ακομα ... εμενα μ εχει βολεψει πολυ και θα το κρατησω και για το 2ο αν θελει Ο Θεος

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε και εμεις καρεκλακι φαγητου της chicco αλλα η μικρη μετα απο 18 μηνων δεν εμπαινε να καθησει με τιποτα.........

η εμπαινε και σηκωνοταν ορθια ....ετσι και γω το εδωσα σενα αλλο παιδακι που ειναι μικροτερο:wink:

 

ομως το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και που ξερεις το μικρουλι σου μπορει να καθησει παραπανω απ οτι το δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

ο ζουζούνος μας είναι 18 μηνών και το χρησιμοποιούμε ακόμα,και όχι μόνο για φαγητό. Κάθεται με τα παιχνιδάκια του και παίζει (τουβλάκια κυβάκια κτλ) αλλά και στο φαγητό μας είναι απαραίτητο..και θα μας είναι για πολύ ακόμα φαντάζομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην παρεις το μεγαλο καθισμα αυτο με τα ποδια. Παρε αυτο που δενεται στην καρεκλα...

 

Πραγματικα, πολυ καλη ιδεα! Πολυ οικονομικο και το παιρνεις μαζι σου σε γιαγιαδες, φιλους, ταβερνες κ.τ.λ. Εμενα στην αρχη δεν μου "γεμιζε" το ματι αλλα στην πορεια φανηκε απο τις ποιο χρησιμες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παντως σχετικο με το καθε παιδι. Αλλα καθονται πολυ στο καθισμα και οχι μονο για φαγητο και αλλα (οπως η κορη μου) καθισε μονο μεχρι 1 ετους. Μετα ηταν τετοια η μανια της να μας μιμειται που ηθελε να καθεται σε καρεκλα οπως εμεις.

Εκει βολευει αυτο το πτυσσομενο καρεκλακι που εφαρμοζει σε ολες τις καρεκλες.

Αν το ηξερα απο την αρχη, θα ειχα αγορασει αυτο και οχι το μεγαλο καθισμα φαγητου.

Εαν το παρεις παντως, παρε καποιο με 50 ευρω απο το mothercare. Τα πιο ακριβα κατα τη γνωμη μου ειναι πεταμενα λεφτα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 18 μηνών, το χρησιμοποιούμε από τότε που άρχισε να κάθεται και θα το χρησιμοποιούμε ακόμη για πολύ καιρό. Μας έχει βολέψει πάρα πολύ. Μπορούμε έτσι να τρώμε όλοι μαζί στο τραπέζι χωρίς άγχος. Επίσης της αρέσει πολλές φορές να κάθεται δίπλα μου όταν μαγειρεύω και να κοιτάζει. Μερικές φορές βέβαια δεν κάθεται, αλλά προτιμά να στέκεται όρθια πάνω σε μια καρέκλα και να τρώει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Αλέξανδρος κοντεύει τα δύο και ακόμα κάθεται στο καρεκλάκι. Πολλές φορές, ειδικά τώρα τελευταία, φέρνει αντιρρήσεις, γιατί άλλοτε θέλει να μας μιμηθεί και να κάτσει σε κανονική καρέκλα και άλλοτε θέλει να τρώει όρθιος και να περιφέρεται. Σε γενικές γραμμές, όμως, πείθεται (ακόμα!) και κάθεται στο καρεκλάκι.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το καστοράκι μου (15 μηνών) ακόμα στο καρεκλάκι τον ταϊζω και να σας πω την αλήθεια νομίζω ότι είναι και το πιο χρήσιμο είδος για τα μωρά μας.

Βέβαια δεν κάθεται τόση ώρα που καθόταν όταν ήταν πιο μικρούλης αλλά και θα φάει και θα παίξει για λίγη ώρα. Άσε που μπορείς να τα βάλεις και σε πολύ ξαπλωτη θέση όταν είναι μικρά (εννοείται από 6 μηνών και μετα). Σωθήκαμε οι μανάδες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμο εμείς ακόμα το χρησιμοποιούμε ηλικία 3 παρα κάτι, το σπρώχνουμε στο τραπέζι δίπλα μας και τρώμε όλοι μαζί παρέα.

 

Κάπως έτσι μας βλέπω κι εμάς σε λίγο. Τα παιδιά μας θα έχουν 22 μήνες διαφορά, δλδ. όταν το μικρό αρχίσει να τρώει, ή κόρη μου θα είναι πρώτα ο Θεός τουλάχιστον 2 χρονών και τεσσάρων μηνών, οπότε δεν αποκλείεται να έχουμε δύο καρεκλάκια και να τρώμε οι τέσσερις στο τραπέζι!

Έχουμε της Stokke που κληρονομήσαμε από μια ξαδέρφη και μπορείς να ρυθμίζεις το ύψος καθώς μεγαλώνει το παιδί. Δεν έχει δικό του τραπεζάκι, απλά το παιδί τρώει στο κανονικό τραπέζι. Μια συνάδελφος έχει το ίδιο και το χρησιμοποιεί και τώρα που ο γιος της είναι 4 χρονών, γιατί είναι ακόμα δεν φτάνει το τραπέζι όταν κάθεται σε κανονική καρέκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα - να σας ζησει ο μικρουλης

το καθισματακι ειναι μια απο τις πιο χρησιμες αγορες - το χρησιμοποιείς μεχρι τριων ετων ανετα και επιπλεον εαν κανεις δευτερο συνεχιζεις για αλλα τρια χρονια -

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o Θεόφιλος καθόταν μέχρι λίγο μετά τα 2 από τότε που ξεκινήσαμε τις στέρεες...πάρα πολύ χρήσιμο..όπως ήπαν και κάποιες άλλες κοπέλες έπαιζε κιόλας εκεί, τον έβαζα ενώ εγώ π.χ μαγείρευα και ασχολιόταμ με διάφορα ή καμιά φορά κάθονταν εκεί και ασχολιόταν με τις ώρες με κανένα μπισκοτάκι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Κορίτσια μέχρι πότε βαζατε τα παιδιά σας σε καρέκλακι? Ο δικος μου είναι δεκαπέντε μηνών και δύο μέρες τώρα δυσανασχετούσε όταν τον έβαζα. Τελικά κατάλαβα πως τον ενοχλεί το πλαστικό χώρισμα που έχει για τα πόδια, για να μην γλιστρησει το μωρό. Δεν χωράει και τον πιέζει. 

 

Ποτέ χρησιμοποιήσετε κανονική καρέκλα? Δεν είναι επικίνδυνη? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια μέχρι πότε βαζατε τα παιδιά σας σε καρέκλακι? Ο δικος μου είναι δεκαπέντε μηνών και δύο μέρες τώρα δυσανασχετούσε όταν τον έβαζα. Τελικά κατάλαβα πως τον ενοχλεί το πλαστικό χώρισμα που έχει για τα πόδια, για να μην γλιστρησει το μωρό. Δεν χωράει και τον πιέζει. 

 

Ποτέ χρησιμοποιήσετε κανονική καρέκλα? Δεν είναι επικίνδυνη? 

εαν  καθετε σταθερα στην καρεκλα δεν νομιζω να ειναι επικινδυνο εμενα ειναι 29 μηνων και ακομα τον εχω στο καρεκλακι γιατι στη καρεκλα ενω του αρεσει να καθετε να τρωει δε φτανει καλα στο τραπεζι και δε βολευετε και απο μονος του μου ζηταει να τον βαλω στο καρεκλακι να ειναι ποιο ανετος  αφου σκεφτομαι μηπως βρω να του βαλω τιποτα στη καρεκλα να τη ψυλωσω λιγο για να φτανει στο τραπεζι ποιο ανετα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το κατηργησα γυρω στους 19-20 μηνες. Ειδα οτι καποιες φορες προτιμουσε να κατσει στην καρεκλα (και με βολεψε πολυ να πω την αληθεια που ζητουσε τη καρεκλα γιατι το συγκεκριμενο καθισμα δεν το συμπαθησα ιδιαιτερα, καθως ηταν δυσκολο στο καθαρισμα και ογκωδες), οποτε το μαζεψα και πλεον καθεται ειτε σε ενα σκαμπω (που ειναι 8-10 ποντους πιο ψηλο απο την καρεκλα), ειτε στην καρεκλα (με μαξιλαρι). @xaroumenh mama υπαρχουν καθισματα για την καρεκλα. Ειμαι σε σκεψη να του παρω, απλα απορω αν ειναι αχρηστη αγορα καθως σε λιγοτερο απο ενα χρονο θα καθεται κανονικα στην καρεκλα. Παντως, σε επομενο παιδακι σιγουρα θα παρω τετοιο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

και εμείς το χρησιμοποιούσαμε πολύυυυ καιρό!  το χρησιμοποιούσα εκτός φαγητού ,και για να παίζει με 

ζυμάρι, χρώματα, γιαούρτια, μιας και έτσι απασχολιόταν ωραία και περιοριζόταν η βρωμιά σε ένα συγκεκριμένο σημείο.

 

Είχα μαζέψει παλιές πετσέτες και κάθε μέρα είχα ένα σπρέι νερού και την πετσέτα και καθάριζα όλο το κάθισμα ! Μια πετσέτα για τα φαγητά, μια πετσέτα για τα χρώματα ζυμάρια βρώμικα παιχνίδια.  Χρώματα ζαχαροπλαστικής φυσικά όταν εννοώ χρώματα, ενώ όταν σταματησε να βαζει στο στομα, εβαζα και πραγματικές υγρές τέμπερες.. 

 

Εμένα είχε πολύ χώρο, δεν στένευε - ενώ το τραπεζάκι έβγαινε το πάνω μέρος του (σαν δίσκος) εύκολα, και μπορούσες να έχεις το πάνω μέρος για το φαγητό και το κάτω για τα χρώματα ή ζυμάρια.   Μας το είχαν χαρίσει οπότε δε θυμαμαι μάρκα. Όσες αγοράσετε προσέξτε να είναι ευρυχωρο και ας πλέει στην αρχή!  

να βγαίνει το ύφασμα-πλαστικο μαξιλάρι εύ-κο-λα! . Μετά από κάποια ηλικία το χρησιμοποιούσαμε πάντα χωρίς το κάλλυμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue είπε:

Εμένα είχε πολύ χώρο, δεν στένευε - ενώ το τραπεζάκι έβγαινε το πάνω μέρος του (σαν δίσκος) εύκολα, και μπορούσες να έχεις το πάνω μέρος για το φαγητό και το κάτω για τα χρώματα ή ζυμάρια.   Μας το είχαν χαρίσει οπότε δε θυμαμαι μάρκα. Όσες αγοράσετε προσέξτε να είναι ευρυχωρο και ας πλέει στην αρχή!  

να βγαίνει το ύφασμα-πλαστικο μαξιλάρι εύ-κο-λα! . Μετά από κάποια ηλικία το χρησιμοποιούσαμε πάντα χωρίς το κάλλυμα. 

Kι εμενα μου το χαρισαν, αλλα αν το ειχα επιλεξει μονη μου θα διαλεγα ενα απλο (οπως αυτο τοιυ γνωστου σουηδικου καταστηματος), χωρις καλυμμα, απλο, ευκολο στο καθαρισμα. Παρ'ολα αυτα επειδη κι εμας εβγαινε το τραπεζακι τελειως με βολεψε απο ενα σημειο και μετα για να τρωει απο το τραπεζι μαζι μας.

 
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχουν κανει δωρο ενα πανακριβο της   stokke  για να μπαινει μπροστα στο τραπεζι.σε λιγο καιρο θα αρχισουμε τις στερεες  κ αναρωτιεμαι μηπως να παρω ενα απο τα κλασσικα με το φουσκωτο μαξιλαρι.το stokke δεν εχει ουτε δισκο ουτε μαξιλαρι κ δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να παρω τα ακριβα εξαρτηματα του η ενα καινουργιο.για αργοτερα μου φαινεται βολικο ενω για τωρα το βρισκω αβολο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

το χρησιμοποιούσα εκτός φαγητού ,και για να παίζει

Και εμείς το χρησιμοποιούσαμε κ για άλλους λογους, κυρίως για να ασχολείται με παιχνίδακια κ γω με το μαγείρεμα. Αλλά πλέον τον ενοχλεί το χώρισμα. Δεν χωράει κ τον πιέζει. Αντιμετώπισε καμιά μαμά το ίδιο θέμα? Από ότι είδα δεν αποσπάται αυτό το κομμάτι. 

 

Σε καρέκλα που αναγκαστικά τον ταισα κάθεται καλά αλλά σκύβει για να πιάσει τα παιχνίδια του κ φοβάμαι. Απ την άλλη δεν φτάνει στο τραπέζι κ δεν μπορούμε να φάμε όλοι μαζι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Και εμείς το χρησιμοποιούσαμε κ για άλλους λογους, κυρίως για να ασχολείται με παιχνίδακια κ γω με το μαγείρεμα. Αλλά πλέον τον ενοχλεί το χώρισμα. Δεν χωράει κ τον πιέζει. Αντιμετώπισε καμιά μαμά το ίδιο θέμα? Από ότι είδα δεν αποσπάται αυτό το κομμάτι. 

 

Σε καρέκλα που αναγκαστικά τον ταισα κάθεται καλά αλλά σκύβει για να πιάσει τα παιχνίδια του κ φοβάμαι. Απ την άλλη δεν φτάνει στο τραπέζι κ δεν μπορούμε να φάμε όλοι μαζι.

 

Για να μη χωράει υποθέτω έχει περάσει το χρόνο; Προσωπικά σε παιδάκι αρκετά μεγάλο για να σκαρφαλώσει/περπατήσει δε θα ένιωθα άνετα με τα τυπικα καρεκλάκι που μπορεί αρκετά εύκολα και να τα τουμπάρει πια αν νευριάσει και να προσπαθήσει να βγει έξω. Καλύτερα καρέκλα ή το καθισματάκι που πιάνει πάνω στην καρέκλα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Kι εμενα μου το χαρισαν, αλλα αν το ειχα επιλεξει μονη μου θα διαλεγα ενα απλο (οπως αυτο τοιυ γνωστου σουηδικου καταστηματος), χωρις καλυμμα, απλο, ευκολο στο καθαρισμα. Παρ'ολα αυτα επειδη κι εμας εβγαινε το τραπεζακι τελειως με βολεψε απο ενα σημειο και μετα για να τρωει απο το τραπεζι μαζι μας.

Τα έχω δει αυτά που λες κ είναι πάρα πολύ στενά κ κοντά κ μου φαίνονται κ πολύ σκληρά κ άβολα. Δεν ξέρω γιατί σε δυσκόλεψε στο καθαρισμα, εμείς έχουμε ένα με χοντρο πλαστικό κάλυμμα που καθαρίζει με ένα βετεξ πανευκολα, επισης γίνεται ριλαξ για όταν είναι πιο μικρό το παιδί, αυξομειωνεται το ύψος για να προσαρμόζεται κ στο τραπέζι κ ανάλογα με το ύψος του παιδιου, βγαίνει το τραπεζάκι κ πλένεται, ειναι φαρδύ το κάθισμα, πραγματικά ήταν από τα καλύτερα δώρα που μας έχουν κάνει. Ακόμα κ όταν δεν τρώει η μικρή κάθεται κ παίζει ενώ εγώ μαγειρεύω πχ. Αυτό που δε με έχει βολεψει ιδιαίτερα ειναι το υφασματινο καρεκλακι που δένει στην καρέκλα γιατί δε μου φαίνεται καθόλου σταθερό κ φοβάμαι όταν κάθεται η κόρη μου μη βρεθεί με το κεφάλι στο πάτωμα. Το παίρνω σε εξόδους κ εκδρομές αλλά μέχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...