Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

On 18/3/2020 at 7:33 ΜΜ, ThePapaz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Παρ'οτι από τη πρώτη μου εγκυμοσύνη διαβάζω και παρακολουθώ το φόρουμ δεν έτυχε να αναρτήσω κάτι. 

Λοιπόν, βάση της τελευταίας μου περιόδου η ΠΗΤ μου είναι στις 29 Σεπτεμβρίου ενώ βάση υπερηχου στις 5 Οκτώβρη. Υπάρχει μια διαφορά 6 ημερών. Ωστόσο πήγα για αυχενική στις 11 εβδομάδες και 1 ημέρα (βάση υπέρηχου) και μου είπε η γιατρός μου πως είναι μικρό ακόμα και πρέπει να συμπληρώσει τις 12 εβδομάδες και θα πάω τη 13η εβδομάδα πάλι βάση υπερηχου. Στην ουσία έπρεπε να είναι 45 πόντους και το φασολάκι μου ήταν 38. Κάποιοι που κάνουν την αυχενική στις 11 εβδομάδες είναι περισσότεροι πόντοι τα μικαρακια? Είμαι λιγάκι σε πανικό... 

Μην πανικοβαλλεσαι. Αναλογως την περιπτωση η γιατρος κανει την αυχενικη στις 11-14 εβδομαδες. Πρεπει να εισαι τουλαχιστον 11 και 2 ημερων για να πας. Ειναι λιγο μικροτερο απο το αναμενομενο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σιγουρα κατι παθολογικο. Το φυσιολογικο μηκος του εμβρυου την 10η-11η εβδομαδα ειναι 32-54mm.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου το κλείσανε βαση περιόδου όμως η ηλικίας κύησης βάση περιόδου είναι 6 ημέρες πιο μπροστά από αυτή του υπέρηχου. Μου είπε συγκεκριμένα πως η αυχενική γίνεται μεταξύ 12 και 13 εβδομάδων. Διαβάζω όμως σε διάφορα άρθρα ότι μπορεί να γίνει από τις 11 εβδομάδες και μετά... Εμένα στις 11 και 1 (βάση υπέρηχου) δεν ειχε μεγαλώσει αρκετά έτσι ώστε να γίνουν μετρήσεις.... Ανησύχησα αρκετά άλλα θέλω να είμαι αισιόδοξη όπως καθησυχαστικη ήταν και η γιατρός μου

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sentir...natureza said:

Μην πανικοβαλλεσαι. Αναλογως την περιπτωση η γιατρος κανει την αυχενικη στις 11-14 εβδομαδες. Πρεπει να εισαι τουλαχιστον 11 και 2 ημερων για να πας. Ειναι λιγο μικροτερο απο το αναμενομενο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σιγουρα κατι παθολογικο. Το φυσιολογικο μηκος του εμβρυου την 10η-11η εβδομαδα ειναι 32-54mm.

Συγγνώμη ίσως δε διευκρίνησα. 38 πόντους ήταν το κεφαλουριαιο μήκος (δε ξέρω άμα το αναφέρω σωστά). Μου εξήγησε πως από 45 και πάνω γίνεται η αυχενική. Το έμβρυο ολόκληρο ήταν 6,5 cm που όπως διάβασα είναι εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ThePapaz είπε:

Συγγνώμη ίσως δε διευκρίνησα. 38 πόντους ήταν το κεφαλουριαιο μήκος (δε ξέρω άμα το αναφέρω σωστά). Μου εξήγησε πως από 45 και πάνω γίνεται η αυχενική. Το έμβρυο ολόκληρο ήταν 6,5 cm που όπως διάβασα είναι εντάξει. 

Nαι το κεφαλουραιο εννοω οτι ειναι 32-54mm (χιλιοστα οχι ποντους)

 
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2020 at 1:21 ΠΜ, ThePapaz είπε:

Μου το κλείσανε βαση περιόδου όμως η ηλικίας κύησης βάση περιόδου είναι 6 ημέρες πιο μπροστά από αυτή του υπέρηχου. Μου είπε συγκεκριμένα πως η αυχενική γίνεται μεταξύ 12 και 13 εβδομάδων. Διαβάζω όμως σε διάφορα άρθρα ότι μπορεί να γίνει από τις 11 εβδομάδες και μετά... Εμένα στις 11 και 1 (βάση υπέρηχου) δεν ειχε μεγαλώσει αρκετά έτσι ώστε να γίνουν μετρήσεις.... Ανησύχησα αρκετά άλλα θέλω να είμαι αισιόδοξη όπως καθησυχαστικη ήταν και η γιατρός μου

Άδικα ανησυχείς θεωρώ,προφανώς έγινε καθυστερημένη σύλληψη.Η ηλικία κύησης θα φανεί άλλωστε κ στην αυχενική.Το ραντεβού το κλείνουν με βάση την περίοδο όμως η ηλικία κύησης μπορεί να διαφέρει.Εγω πχ πάντα ήμουν αρκετές μέρες μπροστά.Η αυχενική γίνεται απο 11 κ 1 έως 13 κ 6.Σε μια βδομάδα σίγουρα θα μπορείς να την κάνεις αν δεν την έκανες ήδη!Καλή επιτυχία! 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/24/2020 at 3:37 PM, Vespa33 said:

Άδικα ανησυχείς θεωρώ,προφανώς έγινε καθυστερημένη σύλληψη.Η ηλικία κύησης θα φανεί άλλωστε κ στην αυχενική.Το ραντεβού το κλείνουν με βάση την περίοδο όμως η ηλικία κύησης μπορεί να διαφέρει.Εγω πχ πάντα ήμουν αρκετές μέρες μπροστά.Η αυχενική γίνεται απο 11 κ 1 έως 13 κ 6.Σε μια βδομάδα σίγουρα θα μπορείς να την κάνεις αν δεν την έκανες ήδη!Καλή επιτυχία! 

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ <3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα ❤️

Αρχές Αυγούστου θα βρίσκομαι Αθήνα για κανένα μήνα και πρέπει να βρω γιατρό πιστοποιημενο για να κάνω την αυχενική διαφάνεια. Κορίτσια μου έχετε να μου προτείνετε κάποιον - εκ πείρας - νότια προάστια κατά προτίμηση; 

 

Σας ευχαριστώ 

Την αγάπη μου! 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σε εμένα πάντως ο γιατρός έκανε περίπου 15 λεπτά. Μίλησα με την γιατρό μου και μου είπε ότι από την στιγμή που ο γιατρός έκανε τόσο λίγο , προφανώς θεώρησε ότι όλα είναι καλά. Έχει τεράστια εμπειρία και μπορεί να κρίνει επιτοπου κάποια πράγματα. 

Αυτά είπε. Τώρα τι να πω. 

Link to comment
Share on other sites

έχει σημασία να ακολουθηθεί η σωστή διαδικασία που μαθαίνουν οι γιατροι όταν πιστοποιούνται σε αυτή την εξέταση. 

Ποιός είναι ο γιατρός που σου έκανε την εξέταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, belleblue είπε:

έχει σημασία να ακολουθηθεί η σωστή διαδικασία που μαθαίνουν οι γιατροι όταν πιστοποιούνται σε αυτή την εξέταση. 

Ποιός είναι ο γιατρός που σου έκανε την εξέταση?

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, ο κιτμιριδης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...