Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ στην Α έκανα υπέρηχο για 7 λεπτά και στην β για 15 λεπτά. Φαίνεται από τη διάρκεια του βίντεο που έχω στα χέρια μου στον ίδιο γιατρό έκανα και για το πρώτο παιδί και τώρα που είμαι έγκυος. Και στο πρώτο παιδί νομίζω κάπως έτσι ήταν οι χρόνοι (τώρα μπορώ να πω ότι μου φάνηκε να κρατάει παραπάνω η β) και το παιδί μου ευτυχώς γεννήθηκε υγιές. Για το δεύτερο θα δείξει όταν με το καλό γεννηθεί καθώς και η β ανιχνεύει το 70% και όχι το 100% και το γράφει κάτω κάτω... Ο γιατρός που πήγα είναι πιστοποιημένος για α' αλλά δεν είναι στη λίστα του β' ο γιατρός μου όταν του το είπα γέλασε και μου είπε...ο άνθρωπος έχει μεγάλη εμπειρία σε αυτό..δεν ξέρω τι παίζει με τις πιστοποιήσεις και τι υπάρχει από πίσω αλλά σε αυτόν να πας τον εμπιστεύομαι...και πήγα

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι 12εβδομαδων και 1 ημέρας, σύμφωνα με την ΤΕΡ μου κ σημέρα έκανα την αυχενική μου. Ολα έδειξαν καλα στον υπέρηχο, απλα τα αποτελέσματα των βιοχημικών θα βγουν τη Τρίτη, όποτε κ θα έχω το ποσοστό πιθανότητας, που απο όσο γνωρίζω βγαίνει συνδυαστικά κ με τον υπέρηχο της αυχενικης.

Σε εσάς μπορείτε να μου πείτε τα νούμερα του υπερήχου σας; Για παράδειγμα εμενα το κεφαλουριαιο μήκος ειναι 66,00 mm και η αυχενική 1,70mm. Η ηλικία μου ειναι 29 κ ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Σε εσάς τι νούμερα είχε;

Ευχαριστω προκαταβολικά!

g2h4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι 12εβδομαδων και 1 ημέρας, σύμφωνα με την ΤΕΡ μου κ σημέρα έκανα την αυχενική μου. Ολα έδειξαν καλα στον υπέρηχο, απλα τα αποτελέσματα των βιοχημικών θα βγουν τη Τρίτη, όποτε κ θα έχω το ποσοστό πιθανότητας, που απο όσο γνωρίζω βγαίνει συνδυαστικά κ με τον υπέρηχο της αυχενικης.

Σε εσάς μπορείτε να μου πείτε τα νούμερα του υπερήχου σας; Για παράδειγμα εμενα το κεφαλουριαιο μήκος ειναι 66,00 mm και η αυχενική 1,70mm. Η ηλικία μου ειναι 29 κ ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Σε εσάς τι νούμερα είχε;

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Καλησπέρα! Πολυ καλές οι μετρήσεις σου! Θα δεις βεβαια και τα συνδυαστικά με την papp a . Και εγω 29 ειμαι. Κεφαλουριαιο 69 και αυχενικη 1,6. Με το καλο το μωράκι σου!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πολυ καλές οι μετρήσεις σου! Θα δεις βεβαια και τα συνδυαστικά με την papp a . Και εγω 29 ειμαι. Κεφαλουριαιο 69 και αυχενικη 1,6. Με το καλο το μωράκι σου!

 

 

Ευχαριστω για την απάντηση! Απλα το έχω άγχος κ ψάχνω κ βλέπω κοπέλες με άλλες μετρήσεις κ αγχώνομαι, παρόλο που μου είπε ο γιατρός το οκ.

Εύχομαι κ σε σένα με το καλό το μωράκι σου!

g2h4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την απάντηση! Απλα το έχω άγχος κ ψάχνω κ βλέπω κοπέλες με άλλες μετρήσεις κ αγχώνομαι, παρόλο που μου είπε ο γιατρός το οκ.

Εύχομαι κ σε σένα με το καλό το μωράκι σου!

Ευχαριςτω πολυ!Μην διαβάζεις αλλες περιπτώσεις, το μονο που καταφέρνεις ειναι να αγχωνεσαι η ίδια και να αγχωνεις και το ζουζουνακι σου!!! Να ακούς τι σου λέει ο γιατρος! Στο λεω γιατι μπήκα και εγω σε αυτο το τριπάκι να ψάχνω κλπ και τρελάθηκα με αυτα πιυ διάβαζα! Ειςτε μια χαρουλαααα!!!!! Ο,τι αλλο θες στη διάθεση σου!!!! 😊

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριςτω πολυ!Μην διαβάζεις αλλες περιπτώσεις, το μονο που καταφέρνεις ειναι να αγχωνεσαι η ίδια και να αγχωνεις και το ζουζουνακι σου!!! Να ακούς τι σου λέει ο γιατρος! Στο λεω γιατι μπήκα και εγω σε αυτο το τριπάκι να ψάχνω κλπ και τρελάθηκα με αυτα πιυ διάβαζα! Ειςτε μια χαρουλαααα!!!!! Ο,τι αλλο θες στη διάθεση σου!!!! 😊

 

 

Θα συμφωνήσω, μην συγκρίνεις τίποτα, κάθε εγκυμοσύνη και γυναίκα είναι διαφορετικές, το θέμα είναι να είμαστε μέσα στα φυσιολογικά όρια. Μια χαρά είναι οι μετρήσεις σου και λογικά μια χαρά θα είναι κι οι αιματολογικές, είναι σπάνιο να είναι καλή η αυχενική και όχι οι αιματολογικές!

 

Να μέχρι κι ο μπέμπης μου συμφωνεί, όση ώρα σας γράφω μπουρμπουληθρίζει!! :lol:

Με το καλό σε όλες μας!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κατι άλλο.... Ποσο σας κόστισε; Εμενα 120? μαζί με τον υπέρηχο και τις αιματολογικές

 

Εγώ δεν θέλω να θυμάμαι!! :lol:

Έχω πει ονομαστικά τον υπερηχογράφο μου και δεν θα ήθελα να πω ποσό, πάντως σίγουρα πιο πολλά από 120!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και κατι άλλο.... Ποσο σας κόστισε; Εμενα 120? μαζί με τον υπέρηχο και τις αιματολογικές

Εγω δεν θυμαμαι ακριβώς! Ή 120 ή 140 μαζι με τΙς αιματολογικές!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα τοσο παίζουν οι τιμές. Γιατί κατι κοιτούσα στο Αττικό κ σε βιοχημικά εργαστήρια κ βρήκα τιμές γύρω στα 80-100?. Το ακριβότερο απο ίσο ειδα ήταν το Μητέρα με 140?. Εγω το έκανα στο ιατρείο του μαιευτήρα μου, αλλα με εμβρυολόγο, οχι με αυτόν.

g2h4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι πάνω κάτω οι τιμές παίζουν 120-150 ευρώ, εκτός αν την κάνεις σε δημόσιο όμως πρέπει να κλείσεις αρκετά νωρίς ραντεβού 1 μήνα πριν σίγουρα, μη σου πω και δύο!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου καλησπεραααα!!!!σε ένα μήνα και κάτι και εγώ τα πάω για Αυχενική διαφάνεια......το ξέρω ότι είμαι σε λάθος θέμα αλλά πειτε μου υπάρχει κάπου τοπικ με θεμα (μωράκια Ιανουαρίου -Φεβρουαριου2017????)θα ήταν ωραίο να φτιάξουμε μια ομάδα όλες αυτές που είμαστε κοντά σε εβδομάδες!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια.κ εγω εχω κλείσει ραντεβού για αυχενική στις 2/8. Ειμαι εγκυος στο δεύτερο παιδακι μου.εχω κ ενα κοριτσακι 3ετων.οσον αφορά το χρόνο που διάβασα πρωτύτερα εμενα η αυχενική ειχε κρατήσει σιγουρα πάνω απο 30'.την ειχα κανει σε ενα εξειδικευμένο ιδιωτικό κέντρο που μου ειχε συστήσει ο γυναικολόγος μου.ειχα μεινει πολυ ευχαριστημένη κ μου ανέλυαν τα παντα με καθε λεπτομερεία.οποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει να της πω πληροφορίες.στον Πειραιά ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, χρειάζομαι την γνώμη σας.. Θέλω να κανονισω για αυχενική και μου πρότειναν τον ιωαννη παπαστεφανου... Να κλείσω μαζί του....???

Τα έχω παίξει και έχω μπερδευτεί...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χρειάζομαι την γνώμη σας.. Θέλω να κανονισω για αυχενική και μου πρότειναν τον ιωαννη παπαστεφανου... Να κλείσω μαζί του....???

Τα έχω παίξει και έχω μπερδευτεί...!!!

 

Κορίτσι πήγαινε εκεί που σου προτείνει ο μαιευτήρας σου.... Τσέκαρε μόνο να είναι πιστοποιημένος γιατρός! Καλή επιτυχία!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι πήγαινε εκεί που σου προτείνει ο μαιευτήρας σου.... Τσέκαρε μόνο να είναι πιστοποιημένος γιατρός! Καλή επιτυχία!

 

Μου είχε πει να πάω στο γαία και μέχρι εκεί.. Δεν μου πρότεινε κανέναν. Εκτός αυτού θα τον αλλάξω γιατί είχα ένα θέμα με καφέ υγρά και ή αντιμετώπιση που είχα ήταν τραγική. Μου είπε πάρε utrogestan και μάλλον θα πάει καλά.. Καμια εξήγηση, ούτε να με δει, ούτε τίποτα.. Στο forum μπήκα και κατάλαβα ότι συμβαίνει συχνά..

Ο παπαστεφανου απ ότι εψαξα είναι πιστοποιημένος και είναι και στις δύο λίστες που βλέπεις ποιοι είναι..

Απλά έλεγα μήπως έχει καμία εμπειρία με τον συγκεκριμένο..

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει να πάω στο γαία και μέχρι εκεί.. Δεν μου πρότεινε κανέναν. Εκτός αυτού θα τον αλλάξω γιατί είχα ένα θέμα με καφέ υγρά και ή αντιμετώπιση που είχα ήταν τραγική. Μου είπε πάρε utrogestan και μάλλον θα πάει καλά.. Καμια εξήγηση, ούτε να με δει, ούτε τίποτα.. Στο forum μπήκα και κατάλαβα ότι συμβαίνει συχνά..

Ο παπαστεφανου απ ότι εψαξα είναι πιστοποιημένος και είναι και στις δύο λίστες που βλέπεις ποιοι είναι..

Απλά έλεγα μήπως έχει καμία εμπειρία με τον συγκεκριμένο..

 

Κατάλαβα... Αφού είναι πιστοποιημένος μην ανησυχεις... Κι εγώ στο Γαία θα κανω με κάποιον Αναγνωστόπουλο.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Αφού είναι πιστοποιημένος μην ανησυχεις... Κι εγώ στο Γαία θα κανω με κάποιον Αναγνωστόπουλο.

 

Καλα αποτελέσματα σου εύχομαι... Να είναι όλα τέλεια...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε ποια εβδομάδα κάνατε αυχενικη διαφάνεια;

Τι ακριβώς δείχνει; και πως γίνεται με κολπικό ή κοιλιακό υπέρηχο;

Όταν πάω για την αυχενική θα είμαι 10 εβδομαδων

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καραμελακι, τι κανεις;;

Εκλεισες ραντεβου για την αυχενικη;

Εγω θα την κανω την τριτη που μας ερχεται.

Θα ειμαι 11w4d.

Μου ειπαν απο το κέντρο οτι η εξεταση γινεται εφοσον το μωρακι ειναι πανω απο 45 χιλιοστα.

Εχω άγχος γμτ. Μαζι γινεται και η αιματος papp-a, της οποιας τα αποτελεσματα θα βγουν την επομενη μερα, οπως μου ειπαν.

Ο υπερηχος γινεται κανονικα στην κοιλια και σε σπανιες περιπτωσεις αν χρειαστει σου κανουν και κολπικο. Αυτο το τελευταιο το ακουσα.

Αν δεν ισχυει ας με διαψευσει καποια αλλη κοπελα.

Μεχρι τωρα εκανα υπερηχους ανα 2 βδομαδες, και τωρα μεχρι την αυχενικη κλεινω 3 βδομαδες και νιωθω μια ανασφαλεια που εχω περισσοτερο καιρο να δω καρδουλα!

Ελπιζω να μας πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Caramela_ki, καλημέρα, συνήθως γίνεται γύρω στη 12η εβδομάδα, και είναι ο πρώτος βασικός μεγάλος υπέρηχος και προγεννητικός έλεγχος. Εσύ, βεβαια, απ' ό,τι βλέπω είσαι ειδική περίπτωση (με τρία εμβρυάκια!!!:-P)

Βλέπουν τα πάντα, από το σχηματισμό των οργάνων του εμβρύου, την ανατομία και τα οστά του, την καρδιά του και τη λειτουργία της, και επικεντρώνονται σε μετρήσεις του ρινικού οστού και του πάχους της αυχενικής διαφάνειας, απ' όπου μπορούν να βγουν εκτιμήσεις για χρωμοσωμικές ανωμαλίες του εμβρύου, καθώς επίσης μπορούν να εντοπίσουν και τυχόν ανατομικά ζητήματα.

Επίσης, τα αποτελέσματα συνδυάζονται και με την Papp-A, που για 'σενα με τα 3 μωράκια, δεν ξέρω τι γίνεται.

Καλά αποτελέσματα σε όσες κοπέλες την κάνουν αυτές τις ημέρες!

Να επισημάνω να ελέγξετε ότι ο/η γιατρός που θα την κάνετε να είναι πιστοποιημένος/η!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...