Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Αναμενόμενες. ..Κ εγώ ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι.

Την συνέντευξη αυτή τη διάβασα κ αυτή με έβαλε στις μεγαλύτερες υποψίες. Μέρα αρχίσαμε να περνούμε τηλ όλους τους φίλους που γέννησαν πρόσφατα κ σε κανέναν δεν είχε κρατήσει κάτω από 30'.

Με τον γυναικολόγο είχα μιλήσει την παρασκευη αργά το βράδυ γιατί του χε τύχει γέννα κ δεν ήταν παρόν στην εξέταση. Το report του είχε φανεί οκ οπότε δεν έδωσε σημασία όταν του είπα ότι ο γιατρός δεν ήταν πολύ αναλυτικός. Θα τον ξαναπάρω σήμερα να το συζητήσουμε γιατί έχω μεγάλη ανησυχία. Εν τω μεταξύ μπαίνω την Πέμπτη στην 13 εβδομάδα οπότε δεν έχω πολυ χρόνο αν αποφασίσω να την επαναλάβω! !πφφφφφ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Αναμενόμενες. ..Κ εγώ ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι.

Την συνέντευξη αυτή τη διάβασα κ αυτή με έβαλε στις μεγαλύτερες υποψίες. Μέρα αρχίσαμε να περνούμε τηλ όλους τους φίλους που γέννησαν πρόσφατα κ σε κανέναν δεν είχε κρατήσει κάτω από 30'.

Με τον γυναικολόγο είχα μιλήσει την παρασκευη αργά το βράδυ γιατί του χε τύχει γέννα κ δεν ήταν παρόν στην εξέταση. Το report του είχε φανεί οκ οπότε δεν έδωσε σημασία όταν του είπα ότι ο γιατρός δεν ήταν πολύ αναλυτικός. Θα τον ξαναπάρω σήμερα να το συζητήσουμε γιατί έχω μεγάλη ανησυχία. Εν τω μεταξύ μπαίνω την Πέμπτη στην 13 εβδομάδα οπότε δεν έχω πολυ χρόνο αν αποφασίσω να την επαναλάβω! !πφφφφφ...

 

Να τον πάρεις να το συζητήσετε κι εφόσον του έχεις εμπιστοσύνη να κάνεις ίσως ότι σου πει. Το θέμα είναι εσύ να είσαι ήρεμη και ήσυχη ότι έχεις κάνει ότι έπρεπε. Για μένα είναι καλό που προλαβαίνεις ακόμα! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην κλινική του Νικολαιδη έκανα τους υπέρηχους μου και ενω οι άνθρωποι εχουν χρονια πείρας με κράτησαν κοντά στα 40 λεπτα

Δεν γινεται πρακτικά να κρατήσει 10 λεπτό. Μέχρι να γράψουν διαστάσεις παιρνει χρόνος. Περα απο αυτο δεν κοιτάνε μονο το μωρο κοιτάνε μυτρα πλακούντα μέχρι και την ροη του αίματος . Δεν χανεις τιποτα να πας και αλλού

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια Καλησπέρα.

Μίλησα με τον γιατρο σήμερα κ το συζητήσαμε. Του εξέφρασα τις ανησυχίες μου.Από την μεριά του μου είπε ότι το report ήταν πλήρες κ τον άφησε πολύ ικανοποίημενο . Παρόλα αυτά μου είπε ότι αν δεν νιώθω καλά μπορω να την επαναλάβω. Ουσιαστικά δεν μου απάντησε στο πώς γίνεται να τελείωσε η εξέταση σε 10' αλλά επειδή του έχω εμπιστοσύνη κ ήταν σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να την επαναλάβω αποφάσισα να μην την ξανακάνω κ ο θεός βοηθός. Τα ποσοστά βγήκαν πολύ καλά οπότε θα το ρισκάρω κ θα περιμένω ως την β επιπέδου που εννοείται ότι ξεκαθάρισα ότι δεν θα την κάνω στον ίδιο γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια Καλησπέρα.

Μίλησα με τον γιατρο σήμερα κ το συζητήσαμε. Του εξέφρασα τις ανησυχίες μου.Από την μεριά του μου είπε ότι το report ήταν πλήρες κ τον άφησε πολύ ικανοποίημενο . Παρόλα αυτά μου είπε ότι αν δεν νιώθω καλά μπορω να την επαναλάβω. Ουσιαστικά δεν μου απάντησε στο πώς γίνεται να τελείωσε η εξέταση σε 10' αλλά επειδή του έχω εμπιστοσύνη κ ήταν σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να την επαναλάβω αποφάσισα να μην την ξανακάνω κ ο θεός βοηθός. Τα ποσοστά βγήκαν πολύ καλά οπότε θα το ρισκάρω κ θα περιμένω ως την β επιπέδου που εννοείται ότι ξεκαθάρισα ότι δεν θα την κάνω στον ίδιο γιατρό!

 

Βασικά δεν σου ειπε τιποτα ουσιαστικό, ουτε απάντησε στα ερωτήματα σου, αλλα τον εμπιστεύεσαι τοςο πολυ που δεν παιρνεις μια δευτερη γνωμη; Τι σε σταματάει; Το κόστος; Τι σε κανει να τον εμπιστεύεσαι; Ο τρόπος που μιλάει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute,

Αποφάσισα να μην προχωρήσω γιατί μου είπε ότι το report ήταν πλήρες, ελέγχθηκαν αυτά που έπρεπε.

Επιπλέον έχω εμπιστοσύνη στον δικό μου γυναικολόγο κ θεωρώ εάν υπήρχε οποιαδήποτε υποψία θα μου το έλεγε.

Οπότε αφού οι πιθανότητες για τρισωμια 21 είναι 1:13.000 κ για τις άλλες δύο είναι επίσης Καλές λέω να μην υπερβάλω. Εν τω μεταξύ είμαι κ στο κρεβάτι με μικρή αποκολληση οπότε δεν θέλω να σηκώνομαι κ να πηγαίνω για επιπλέον εξετάσεις χωρίς σημαντικό λόγο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι την β επιπέδου θα την κάνω αλλού κ συγκεκριμένα μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα να πάω στον παφιλη που υπήρξε κ βοηθός του Κύπρου Νικολαΐδη, του εφευρέτη της αυχενικης.

Link to comment
Share on other sites

BabyCute,

Αποφάσισα να μην προχωρήσω γιατί μου είπε ότι το report ήταν πλήρες, ελέγχθηκαν αυτά που έπρεπε.

Επιπλέον έχω εμπιστοσύνη στον δικό μου γυναικολόγο κ θεωρώ εάν υπήρχε οποιαδήποτε υποψία θα μου το έλεγε.

Οπότε αφού οι πιθανότητες για τρισωμια 21 είναι 1:13.000 κ για τις άλλες δύο είναι επίσης Καλές λέω να μην υπερβάλω. Εν τω μεταξύ είμαι κ στο κρεβάτι με μικρή αποκολληση οπότε δεν θέλω να σηκώνομαι κ να πηγαίνω για επιπλέον εξετάσεις χωρίς σημαντικό λόγο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι την β επιπέδου θα την κάνω αλλού κ συγκεκριμένα μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα να πάω στον παφιλη που υπήρξε κ βοηθός του Κύπρου Νικολαΐδη, του εφευρέτη της αυχενικης.

Ολα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!

Αν κ έχουν περάσει μέρες που εφραψε καποια σε αυτό το post,θέλω να μοιραστώ κ εγώ την εμπειρία μου γτ είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Έκανα την Παρασκευή στον Δρ. Κόμη (πιστοποιημενος απο το fmf)την αυχενική σε ηλικία κύησης 12+2.

Ο υπερηχος κράτησε μόνο 10'....Όταν ρώτησα την Μαια μ που ήταν παρούσα αν κράτησε λίγο μ είπε ότι αν είναι καλός ο υπέρηχογραφιστης δεν θέλει παραπάνω..Βέβαια κ το μωρο ήταν σε καλή θέση.

Κατά τη διάρκεια του υπέρηχο μας έλεγε μόνο τα απολύτως απαραίτητα κ χρειάστηκε να τον ρωτήσω εγώ αν υπήρχε αποκολληση για να μου πει ότι βλέπει μια μικρή (είχα αίμα πριν λίγες μέρες οπότε το υποψιαζομασταν).

Κ παρόλο π βρήκε σχετικά αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες δεν μας εξήγησε τι είναι αυτό. Τα δε αποτελέσματα, τα οποία φαίνονται καλά, μας τα εξήγησε η μαία κ οχι αυτός. ..

Ο γυναικολόγος μ που πήρε το report μ είπε ότι όλα καλά και δεν μ σχολίασε κάτι.

Τι να κάνω? ??Μήπως πρέπει να επαναλάβω την αυχενική? ??

 

To ότι είναι πιστοποιημένος δε λέει και πολλά...επίσης αν κάποιος ήταν βοηθός του Νικολαϊδη επίσης δε λέει πολλά...εγώ στην εγκυμοσύνη μου άλλαξα 4 μέχρι να μείνω ευχαριστημένη...σε γνωστό ιδιωτικό μαιευτήριο των Αθηνών 2 φορές με ξεπέταξαν στο 10αλεπτο αλλά το 100αρικο το πήραν...μετά από μεγάλη έρευνα κατέληξα κάπου κ έμεινα πολύ πολύ ευχαριστημένη...αν θέλεις μπορώ να σου στείλω πμ....αυτό με την αυξημένη αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες να το προσέξεις...είχα κ εγώ το ίδιο κ ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε αιματολόγο ο οποίος μου χορήγησε ημερήσια δόση αντιπηκτικής ένεσης η οποία κρίθηκε απαραίτητη ακόμα και μετά τη γέννα...δε λέω ότι θα χρειαστείς κ εσύ αντιπηκτική αγωγή αλλά καλό θα είναι να το κοιτάξεις...να ξεκουράζεσαι κ με το καλό...

 

υγ: εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα κ μια δεύτερη γνώμη...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις 4/5 έκανα κ εγώ την αυχενική 12κ5εβδομαδων σε πιστοποιημενο γιατρό από το fmf του Λονδίνου.κρατησε 10λεπτά ακριβώς.τα αποτελέσματα τα περνούσε στον υπολογιστή ή βοηθός του.ειναι καθηγη

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθηγητής εμβρυομητρικης στο πανεπιστήμιο του Μόναχου και η εξέταση κόστισε 250 ευρό μαζί με τις αίματος.γυρω στα 6Ο τον έκοψα.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute,

Αποφάσισα να μην προχωρήσω γιατί μου είπε ότι το report ήταν πλήρες, ελέγχθηκαν αυτά που έπρεπε.

Επιπλέον έχω εμπιστοσύνη στον δικό μου γυναικολόγο κ θεωρώ εάν υπήρχε οποιαδήποτε υποψία θα μου το έλεγε.

Οπότε αφού οι πιθανότητες για τρισωμια 21 είναι 1:13.000 κ για τις άλλες δύο είναι επίσης Καλές λέω να μην υπερβάλω. Εν τω μεταξύ είμαι κ στο κρεβάτι με μικρή αποκολληση οπότε δεν θέλω να σηκώνομαι κ να πηγαίνω για επιπλέον εξετάσεις χωρίς σημαντικό λόγο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι την β επιπέδου θα την κάνω αλλού κ συγκεκριμένα μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα να πάω στον παφιλη που υπήρξε κ βοηθός του Κύπρου Νικολαΐδη, του εφευρέτη της αυχενικης.

 

Ο Παφίλης είναι εξαιρετικός, το είχα γράψει και παλαιότερα, δε θα το μετανιώσεις. Και η γυναίκα του γυναικολόγου μου στο Έλενα, εκεί πήγαινε να καταλάβεις!

 

Επίσης, ο Κόμης έχει τυπικά πιστοποίηση και το report που σου έδωσε όντως θα είναι το επίσημο. Πάντως δεν έχει δίπλωμα εμβρυομητρικής. Πιστοποίηση στην αυχενική έχουν 174 άτομα στην Ελλάδα και είναι σχετικά εύκολο (για γυναικολόγους εννοώ) να την αποκτήσουν, ενώ το συνολικό δίπλωμα εμβρυομητρικής (που απαιτεί και πρακτική και πολλά άλλα) έχουν μόνο 37 (ο Παφίλης μέσα σε αυτούς).

 

Καλύτερα να ελέγχετε αυτή τη λίστα https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma

Link to comment
Share on other sites

Ο Παφίλης είναι εξαιρετικός, το είχα γράψει και παλαιότερα, δε θα το μετανιώσεις. Και η γυναίκα του γυναικολόγου μου στο Έλενα, εκεί πήγαινε να καταλάβεις!

 

Επίσης, ο Κόμης έχει τυπικά πιστοποίηση και το report που σου έδωσε όντως θα είναι το επίσημο. Πάντως δεν έχει δίπλωμα εμβρυομητρικής. Πιστοποίηση στην αυχενική έχουν 174 άτομα στην Ελλάδα και είναι σχετικά εύκολο (για γυναικολόγους εννοώ) να την αποκτήσουν, ενώ το συνολικό δίπλωμα εμβρυομητρικής (που απαιτεί και πρακτική και πολλά άλλα) έχουν μόνο 37 (ο Παφίλης μέσα σε αυτούς).

 

Καλύτερα να ελέγχετε αυτή τη λίστα https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma

 

 

 

Και εγω έχω τις καλύτερες εντυπώσεις απο το Παφίλη !!! Εξαιρετικός !!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποίηση στην αυχενική έχουν 174 άτομα στην Ελλάδα και είναι σχετικά εύκολο (για γυναικολόγους εννοώ) να την αποκτήσουν, ενώ το συνολικό δίπλωμα εμβρυομητρικής (που απαιτεί και πρακτική και πολλά άλλα) έχουν μόνο 37 (ο Παφίλης μέσα σε αυτούς).

 

Καλύτερα να ελέγχετε αυτή τη λίστα https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma

 

Πάρα πολύ σωστά!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μεγάλο θέμα αυτό με τους σημαντικούς υπερηχος κ μακαρι να το χα ψάξει νωρίτερα ώστε να έχω όλες τις γνώσεις που έχω τώρα.

Σήμερα μου απάντησαν από το fmf foundation που είχα στείλει mail κ ουσιαστικά μου παν αυτό ,ότι δλδ ο συγκεκριμένος υπερηχας είναι certified αλλά ΌΧΙ για όλες τις μετρήσεις. ..Οπότε για αυτό κράτησε μόνο 10' (συν του ότι δεν μίλαγε καθόλου).

Μου είπαν ότι αφού πλέον μπήκα στη 14η εβδομάδα δεν μ συνιστούν να την επαναλάβω αλλά μ σύστησαν 2 fmf trainers για τους επόμενους υπερηχος, την Δούκα κ τον Ελευθεριάδη.

Παρολα αυτα αποφασίσαμε να πάμε στον Παφιλη κ Μάλιστα θα πάω να κάνω κ τον υπέρηχο που μπορείς να κάνεις πριν την κανονική β επιπέδου, γύρω στις 18 εβδομάδες.

Sunrise είμαι ήδη σε αντιπηκτικη αγωγή λόγω θρομβοφιλιας κ με παρακολουθεί αιματολογος.Ευτυχώς αυτό το χα ανακαλύψει εγκαιρα!!

Link to comment
Share on other sites

ellie87 Είναι αυτό που σου έγραψα και δεν το ξέρουν πολλές κοπέλες, άλλο πιστοποιήσεις άλλο δίπλωμα. Σωστά σου είπαν, αν ξεφύγεις του χρονικού περιθωρίου δεν μπορούν να δώσουν σωστά νούμερα οι μετρήσεις.

 

Επίσης, πέρα από τη μεθοδολογία του Νικολαϊδη, υπάρχουν και άλλες σχολές εμβρυομητρικής. Οπότε το 10' για κάποιον άλλο, μπορεί να είναι οκ.

 

Είμαι σίγουρη ότι θα μείνεις ευχαριστημένη από τον Παφίλη. Είναι υπέραναλυτικός, σου λέει τα πράγματα ως έχουν, χωρίς να σε τρομοκρατεί αναίτια.

 

Η β' επιπέδου θα κρατήσει γύρω στην ώρα, εμάς πήγε παραπάνω. Και θα πάρεις και dvd με όλη την εξέταση :D Όλα καλά να πάνε εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς αυτό είναι το κακό, πρέπει να ψάχνουμε και εμείς αντί να είμαστε ήσυχες με τις κατευθύνσεις των γιατρών μας..

 

Όταν κάποιος έχει την πιστοποίηση για την αυχενική πάει να πει ότι έχει εκπαιδευτεί κατάλληλα για αυτό. Το ότι αυτός την έκανε σε 10' δεν πάει να πει ότι κάποιος άλλος με μόνο την πιστοποίηση για την αυχενική δεν μπορεί να κάνει σωστά τη συγκεκριμένη εξέταση. Σίγουρα όμως δεν έχει την ίδια εμπειρία ούτε τις ίδιες γνώσεις με κάποιον που έχει το γενικό δίπλωμα εμβυιατρικής.

 

Μη στεναχωριέσαι τώρα και στεναχωρείς και την κοιλίτσα σου, δεν είναι ότι δεν έκανες και καθόλου την εξέταση. Όλα καλά θα πάνε και το μωρό σου θα είναι υγιέστατο. Αυτό με την αυξημένη αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες, θα έλεγα κι εγώ να το κοιτάξεις και να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, γιατί όχι από το γιατρό (εμβρυολόγο κατά προτίμηση) που θα κάνεις στο μέλλον τους επόμενους σοβαρούς υπερήχους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μεγάλο θέμα αυτό με τους σημαντικούς υπερηχος κ μακαρι να το χα ψάξει νωρίτερα ώστε να έχω όλες τις γνώσεις που έχω τώρα.

Σήμερα μου απάντησαν από το fmf foundation που είχα στείλει mail κ ουσιαστικά μου παν αυτό ,ότι δλδ ο συγκεκριμένος υπερηχας είναι certified αλλά ΌΧΙ για όλες τις μετρήσεις. ..Οπότε για αυτό κράτησε μόνο 10' (συν του ότι δεν μίλαγε καθόλου).

Μου είπαν ότι αφού πλέον μπήκα στη 14η εβδομάδα δεν μ συνιστούν να την επαναλάβω αλλά μ σύστησαν 2 fmf trainers για τους επόμενους υπερηχος, την Δούκα κ τον Ελευθεριάδη.

Παρολα αυτα αποφασίσαμε να πάμε στον Παφιλη κ Μάλιστα θα πάω να κάνω κ τον υπέρηχο που μπορείς να κάνεις πριν την κανονική β επιπέδου, γύρω στις 18 εβδομάδες.

Sunrise είμαι ήδη σε αντιπηκτικη αγωγή λόγω θρομβοφιλιας κ με παρακολουθεί αιματολογος.Ευτυχώς αυτό το χα ανακαλύψει εγκαιρα!!

Καλησπέρα!!!Elina τι σημαίνει certified αλλα για όχι ΟΛΕς τις μετρήσεις;

5-10/6 ειμαι για β επιπέδου και ειμαι σε μεγάλο δίλλημα αν πρεπει να κανω εκει που εκανα την αυχενικη και κρατηςε 10λεπτα ή όχι... Ειναι τοςο σημαντικές εξεταςεις, δεν πρεπει να τις αφήνουνε στην τύχη τους..

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eleni σημαίνει ότι συγκεκριμένα ο δικός μου δεν είχε την πιστοποίηση για να κάνει όλες τις πιθανές μετρήσεις που θα μπορούσε οπότε όπως κατάλαβα έκανε τις βασικές. ..

παραθέτω απόσπασμα της απαντήσης του fmf

"The usual time for the 11-13 scan lasts around half hour, however it depends on how many markers the doctors is certified and qualified to observe. I have checked Dr.Komis Andreas credentials and noticed that his scan would not include any extra markers in his calculation (nasal bone, ductus venosus, tricuspide regurgitation or any other marker for the first trimester)."

Θα σ πρότεινα να τσεκάρεις στο site του fmf εάν ο υπερηχας σου είναι πιστοποιημενος για την β επιπέδου η ακόμα καλύτερα αν έχει το πλήρες δίπλωμα (δίνουν το link τα κορίτσια παρακατω) πριν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Elina τι σημαίνει certified αλλα για όχι ΟΛΕς τις μετρήσεις;

5-10/6 ειμαι για β επιπέδου και ειμαι σε μεγάλο δίλλημα αν πρεπει να κανω εκει που εκανα την αυχενικη και κρατηςε 10λεπτα ή όχι... Ειναι τοςο σημαντικές εξεταςεις, δεν πρεπει να τις αφήνουνε στην τύχη τους..

 

 

Αν έχεις ήδη αμφιλεγόμενη εμπειρία γιατί να πας πάλι στον ίδιο υπερηχογραφιστή? Επειδή έκανα χθες την β επιπέδου και η εξέταση κράτησε σχεδόν μια ώρα (κάπου 45' είχε κρατήσει η αυχενική) έχω να σου πω ότι εφόσον όλα είναι καλά, με έναν καλό εμβρυολόγο η εμπειρία είναι υπέροχη. Να πας καλύτερα σε κάποιον από αυτούς που συστήνουν τα κορίτσια παραπάνω ή και στο δικό μου υπέροχο γιατρό και άνθρωπο κο Μπακούλα Βασίλη που είναι στο Κολωνάκι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικο ρολο παιζει και η θεση του μωρου, στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και η αυχενικη και η β επιπεδου κρατησαν παρα πολύ ωρα ( σε γιατρο από τους 37 της λιστας που ανεφερε μια κοπελα). Τωρα και ο δυο εξετασεις κρατησαν παρα πολύ λιγο γιατι ο μικρος ειχε την τελεια θεση. Επισης μου ειπε ο γιατρος ότι αν μια γυναικα είναι αδυνατη οι εξετασεις γινονται σε λιγοτερο χρονο.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη αμφιλεγόμενη εμπειρία γιατί να πας πάλι στον ίδιο υπερηχογραφιστή? Επειδή έκανα χθες την β επιπέδου και η εξέταση κράτησε σχεδόν μια ώρα (κάπου 45' είχε κρατήσει η αυχενική) έχω να σου πω ότι εφόσον όλα είναι καλά, με έναν καλό εμβρυολόγο η εμπειρία είναι υπέροχη. Να πας καλύτερα σε κάποιον από αυτούς που συστήνουν τα κορίτσια παραπάνω ή και στο δικό μου υπέροχο γιατρό και άνθρωπο κο Μπακούλα Βασίλη που είναι στο Κολωνάκι.

Ο γιατρος που την εκανα ηταν πολυ καλος, φύγαμε ικανοποιημένοι. Μας τα εξήγησε ολα αλλα με προβλημάτισε λιγο η διάρκεια. Δεν θελω να αμφισβητώ τον γιατρό μου, εχω μεγαλη ενπιςυοςυνη. Θεωρώ πως για να με έστειλε εκει κατι θα ξερει. Δεν θα διακινδύνευε την υγεία των μωρών θελω να πιςτευω!!!!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος που την εκανα ηταν πολυ καλος, φύγαμε ικανοποιημένοι. Μας τα εξήγησε ολα αλλα με προβλημάτισε λιγο η διάρκεια. Δεν θελω να αμφισβητώ τον γιατρό μου, εχω μεγαλη ενπιςυοςυνη. Θεωρώ πως για να με έστειλε εκει κατι θα ξερει. Δεν θα διακινδύνευε την υγεία των μωρών θελω να πιςτευω!!!!

 

Κορίτσι μου γλυκό εσύ ξέρεις! Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνονται τέτοιες εξετάσεις σε 5-10' όσο καλή θέση και να έχει το μωρό (το οποίο φυσικά παίζει το ρόλο του). Για αρχή μπορείς να δεις αν ο γιατρός που σου έκανε την αυχενική είναι πιστοποιημένος ΚΑΙ για τη β επιπέδου.

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μεγάλο θέμα αυτό με τους σημαντικούς υπερηχος κ μακαρι να το χα ψάξει νωρίτερα ώστε να έχω όλες τις γνώσεις που έχω τώρα.

Σήμερα μου απάντησαν από το fmf foundation που είχα στείλει mail κ ουσιαστικά μου παν αυτό ,ότι δλδ ο συγκεκριμένος υπερηχας είναι certified αλλά ΌΧΙ για όλες τις μετρήσεις. ..Οπότε για αυτό κράτησε μόνο 10' (συν του ότι δεν μίλαγε καθόλου).

Μου είπαν ότι αφού πλέον μπήκα στη 14η εβδομάδα δεν μ συνιστούν να την επαναλάβω αλλά μ σύστησαν 2 fmf trainers για τους επόμενους υπερηχος, την Δούκα κ τον Ελευθεριάδη.

Παρολα αυτα αποφασίσαμε να πάμε στον Παφιλη κ Μάλιστα θα πάω να κάνω κ τον υπέρηχο που μπορείς να κάνεις πριν την κανονική β επιπέδου, γύρω στις 18 εβδομάδες.

Sunrise είμαι ήδη σε αντιπηκτικη αγωγή λόγω θρομβοφιλιας κ με παρακολουθεί αιματολογος.Ευτυχώς αυτό το χα ανακαλύψει εγκαιρα!!

 

 

Ωραία, καλό αυτό...εγώ πάντως θα σου πρότεινα να του το αναφέρεις γιατί κατά πάσα πιθανότητα δεν επαρκεί η δόση που κάνεις...εξού κ η αυξημένη αντίσταση...μπορεί βέβαια κ να μη χρειάζεται αλλά επειδή είσαι ακόμα στις πρώτες εβδομάδες της κύησης καλύτερα να είσαι καλυμμένη από όλες τις πλευρές...καλή συνέχεια...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, καλό αυτό...εγώ πάντως θα σου πρότεινα να του το αναφέρεις γιατί κατά πάσα πιθανότητα δεν επαρκεί η δόση που κάνεις...εξού κ η αυξημένη αντίσταση...μπορεί βέβαια κ να μη χρειάζεται αλλά επειδή είσαι ακόμα στις πρώτες εβδομάδες της κύησης καλύτερα να είσαι καλυμμένη από όλες τις πλευρές...καλή συνέχεια...

 

Τις είδε τις εξετάσεις ο γιατρός κ μου ανέβασε την δόση από 3.500 IU σε 5.000 IU.Το πρόβλημα είναι ότι έπαιρνα κ σαλοσπιρ το οποίο μ το κόψανε λόγω της αποκολλησης.Μου είπε ο γιατρός όμως ότι μόλις συνέλθω θα πρέπει να το ξαναρχίσω. Πφφφφ πολλαααααα φάρμακα κ είμαι ακόμα στην αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Τις είδε τις εξετάσεις ο γιατρός κ μου ανέβασε την δόση από 3.500 IU σε 5.000 IU.Το πρόβλημα είναι ότι έπαιρνα κ σαλοσπιρ το οποίο μ το κόψανε λόγω της αποκολλησης.Μου είπε ο γιατρός όμως ότι μόλις συνέλθω θα πρέπει να το ξαναρχίσω. Πφφφφ πολλαααααα φάρμακα κ είμαι ακόμα στην αρχή!

 

Όλα καλά τότε! :wink:

 

υγ: ...καταλαβαίνω πως νιώθεις( κ εγώ από εξωσωματική είμαι) αλλά μη σκέφτεσαι τα φάρμακα σε αυτή τη φάςη τουλάχιςτον...κακά τα ψέμματα, είναι οι συνοδοιπόροι μας σε αυτό το ταξίδι...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...