Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Κορίτσια τη βοήθεια σας.Είμαι 10w 3d και έχω ραντεβού με το γιατρό μου την άλλη εβδομάδα που θα έιμαι 11+w και μου είπε ότι ίσως μπορέσουμε να κάνουμε και αυχενική διαφάνεια.Τότε που μου το είπε δεν είχα διαβάσει αυτά που γράφετε εδώ και έτσι μου δημιουργήθηκαν πολλές απορίες εκ των υστέρων.Ο γιατρός μου είναι στο Locus Medicus στη Σοφίας Σλήμαν και λέγεται Βασίλειος Καπετάνιος.Πώς θα ξέρω αν ο ίδιος ή το κέντρο είναι πιστοποιημένα?Την αυχενική διαφάνεια θα μου την κάνει εκείνη τη στιγμή στο ιατρείο του?Μήπως έχει κάποια κοπέλα τον ίδιο γιατρό ή ανάλογη εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο?

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

διάλεξε εκεί που έχει το βελάκι Greece να δείς την λίστα με τους πιστοποιημένους ιατρούς

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

διάλεξε εκεί που έχει το βελάκι Greece να δείς την λίστα με τους πιστοποιημένους ιατρούς

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διεύθυνση.Πήρα τηλ.στο Locus Medicus και μου είπαν ότι για την αυχενική δεν χρειάζεται πιστοποίηση παρά καλό μηχάνημα υπερηχού και βέβαια γνώση του χειρισμού του από το γιατρό. Για την εξέταση Β' επιπέδου χρειάζεται πιστοποιημένος γιατρό και το Locus έχει τον κ. Μπακούλα.

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διεύθυνση.Πήρα τηλ.στο Locus Medicus και μου είπαν ότι για την αυχενική δεν χρειάζεται πιστοποίηση παρά καλό μηχάνημα υπερηχού και βέβαια γνώση του χειρισμού του από το γιατρό. Για την εξέταση Β' επιπέδου χρειάζεται πιστοποιημένος γιατρό και το Locus έχει τον κ. Μπακούλα.

 

 

Δεν ισχυει αυτο που σου ειπανε,και η αυχενικη χρειαζεται πιστοποιημενο γιατρο.Προφανως αυτοι δεν εχουν γιατρο με πιστοποιηση στην αυχενικη και γι"αυτο στο ειπανε....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατροι για Β επιπεδου,κοιτα εαν τουλαχιστον αυτος που σου λενε ειναι στην λιστα

 

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

Ναι αυτός είναι στη λίστα.Μπορεί αυτός να μου κάνει την αυχενική.Ουφ! Άγχος και γι'αυτό?

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που σου ειπανε,και η αυχενικη χρειαζεται πιστοποιημενο γιατρο.Προφανως αυτοι δεν εχουν γιατρο με πιστοποιηση στην αυχενικη και γι"αυτο στο ειπανε....

Ναι κι εγώ αυτό ξέρω και νομίζω και πιστοποιημένο μηχάνημα...Η αυχενική είναι πολύ σημαντική εξέταση...όταν την είχα κάνει εγώ το έλεγε από κάτω στα αποτλέσματα που μου δώσαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ αυτό ξέρω και νομίζω και πιστοποιημένο μηχάνημα...Η αυχενική είναι πολύ σημαντική εξέταση...όταν την είχα κάνει εγώ το έλεγε από κάτω στα αποτλέσματα που μου δώσαν.

 

 

Δεν εχω ακουσει για πιστοποιημενο μηχανημα,μονο οτι πρεπει να ειναι μηχανημα υψηλης ευκρινειας.

 

 

nip εγω δεν θα εκανα αυχενικη σε αυτο το κεντρο,εισαι υποχρεωμενη να πας?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει για πιστοποιημενο μηχανημα,μονο οτι πρεπει να ειναι μηχανημα υψηλης ευκρινειας.

 

 

nip εγω δεν θα εκανα αυχενικη σε αυτο το κεντρο,εισαι υποχρεωμενη να πας?

Δε θυμάμαι κι εγώ ακριβώς γι' αυτό έγραψα νομίζω για το μηχάνημα. Κάτι τέτοιο έγραφε από κάτω. Δε θυμάμαι αν έλεγε πιστοποιημένο ή υψηλής ευκρίνειας. Αν βρω την αυχενική θα σας πω τι έλεγε γιατί δεν την έχω στο σπίτι τα χω στο πατρικό μου κάπου. Συμφωνώ ότι πρέπει να κοιτάξει για αλλού πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι κι εγώ ακριβώς γι' αυτό έγραψα νομίζω για το μηχάνημα. Κάτι τέτοιο έγραφε από κάτω. Δε θυμάμαι αν έλεγε πιστοποιημένο ή υψηλής ευκρίνειας. Αν βρω την αυχενική θα σας πω τι έλεγε γιατί δεν την έχω στο σπίτι τα χω στο πατρικό μου κάπου. Συμφωνώ ότι πρέπει να κοιτάξει για αλλού πάντως...

 

οι γιατροι που δειχνουν με πιστοποιηση ειναι απο ολη την ελλαδα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι γιατροι που δειχνουν με πιστοποιηση ειναι απο ολη την ελλαδα????

οι γιατροι πρέπει να είναι πιστοποιημένοι το μηχάνημα δεν είμαι σίγουρη τι παίζει θυμάμαι όμως κάτι έλεγε και για το μηχάνημα στα αποτελέσματα που είχα πάρει. οι γιατροί λογικά είναι από όλη την Ελλάδα. Έχουν δώσει κάτι λίστες σε προηγούμενες αναρτήσεις κάπιοες κοπέλες νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διεύθυνση.Πήρα τηλ.στο Locus Medicus και μου είπαν ότι για την αυχενική δεν χρειάζεται πιστοποίηση παρά καλό μηχάνημα υπερηχού και βέβαια γνώση του χειρισμού του από το γιατρό. Για την εξέταση Β' επιπέδου χρειάζεται πιστοποιημένος γιατρό και το Locus έχει τον κ. Μπακούλα.

νασαι καλά τίποτε, κι γω εδώ τα είχα μάθει αυτά και από τον γιατρό μου.

και στις 3 βασικές εξετάσεις χρειάζεται πιστοποίηση όσο καλό μηχάνημα και γνώσεις κι αν έχει ο γιατρός, ή είναι πιστοποιημένος ή όχι.

Κι αν είναι σωστός σε στέλνει σε πιστοποιημένο ιατρό για αυχενική, β επιπέδου και ντοπλερ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει για πιστοποιημενο μηχανημα,μονο οτι πρεπει να ειναι μηχανημα υψηλης ευκρινειας.

 

 

nip εγω δεν θα εκανα αυχενικη σε αυτο το κεντρο,εισαι υποχρεωμενη να πας?

Δεν "πρέπει" φυσικά απλώς σε αυτό το κέντρο με βοήθησαν να μείνω έγκυος με τη βοήθεια κυτταρολόγου,βιοπαθολόγου,γενετιστή και άλλων ειδικοτήτων. Εκεί είναι φυσικά και ο γυναικολόγος μου στον οποίο εχω αποκτήσει εμπιστοσύνη και γι'αυτό το συζήτησα μαζί του το θέμα της πιστοποίησης και μου είπε ότι είναι και λίγο "εμποράκι" η υπόθεση χωρίς όμως να είναι μονοπωλιακή.Ο Ελληνικός Φορέας δίνει την πιστοποίηση σε όλους τους γιατρούς που πληρούν κάποιες προυποθέσεις όπως κατάλληλο μηχάνημα και γνώση χειρισμού του και όχι μόνο σε αυτούς που πιστοποιεί το FMF.Παρόλαυτα μου είπε ότι το κέντρο έχει πιστοποιημένο γιατρό(όντως βρήκα το όνομα του στη λίστα του FMF) και άμα θέλω θα μου κάνει την αυχενική αυτός ή μπορώ φυσικά να πάω οπουδήποτε αλλού αποφασίσω.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και με συγχωρείτε αν σας κούρασα, αλλά καταλαβαίνετε.............. το άγχος!!

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,επανέρχομαι πολύ πιο ήρεμη! Πήγα στο ραντεβού που είχα με το γιατρό μου και συζητήσαμε διεξοδικά το θέμα της αυχενικής και των πιστοποιήσεων.Κατάλαβε βεβαίως τις ανησυχίες μου και μου συνέστησε έναν πιστοποιημένο γιατρό που έχει εκπαιδευτεί κοντά στο Νικολαϊδη στο Λονδίνο, με τον οποίο και έκλεισα ραντεβού την επόμενη Τρίτη.Μου πρότεινε όμως αν ήθελα να κάναμε και εκείνη τη στιγμή έναν υπέρηχο αυχενικής ,χωρίς αιματολογικές εξετάσεις, έτσι για να μου φύγει το άγχος. Αν και το μπεμπάκι ήταν λίγο μικρό 11w4d οι μετρήσεις βγήκαν πολλοί καλές και είδαμε και τα όργανα του καρδιά,κρανίο, στομάχι όλα. Και το απίστευτο, δεν μου χρέωσε ούτε τον υπέρηχο ούτε την επίσκεψη και είμασταν 1,5 ώρα εκεί...τίποτα αρκεί που ηρέμησα μου είπε.:lol: Οφείλω και πάλι να τον ευχαριστήσω που φάνηκε αντάξιος της εμπιστοσύνης μας!!!!!

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα να καταθεσω κι εγώ την εμπειρία μου από την εξέταση της αυχενικης. Λοιπόν στις δυο Ιανουαρίου ήταν το προκαθορισμένο ραντεβού για αυχενικη. Είμαι έγκυος σε δυδιμα. Ο γυναικολογος μου μου είχε συστήσει τον υπερηχογραφιστη και το κέντρο. Ο αχαρακτηριστος υπερηχογραφιστηςδεν έκανε σωστά τις μετρήσεις γιατί τα μωρακια ήταν συνεχώς σε κίνηση και έξω περίμενε πολύς κόσμος στην αιθουσα αναμονης οπότε ενω αυτός μας είπε ότι όλα είναι υπέροχα και φυγαμε από το κέντρο μέσ την τρελή χαρά και όταν μπηκαμε στο αυτοκίνητο και είδαμε τα χαρτιά ,διαπιστωσαμε ότι βάση των μετρήσεων του το ένα μωρακι είχε αυξημένες πιθανότητες για νταουν. Πηγαμε στον γυναικολογο εντρομοι κι εκείνος μας είπε κάποιες θεωρίες για το πως πρέπει να κινηθουμε από εδώ και μπρος. Εμένα όμως με έτρωγε μέσα μου ότι οι μετρήσεις δεν έγιναν σωστά. Έτσι πήρα την απόφαση να κάνω δεύτερη αυχενικη αυτή τη φορά στην κυρία Σουκα που είναι εξαιρετική. Κάναμε την δεύτερη αυχενικη και ευτυχώς και τα δυο μωρακια είναι μια χαρά. Δόξα το Θεό και την Παναγία.

Το πως ήμουν τις τρεις μέρες που μεσολάβησαν από την πρώτη αυχενικη ως την δεύτερη δεν μπορώ να σας το περιγραψω.

Θέλω λοιπόν να καταληξω ότι ιατρικά λάθη γίνονται κάθε μερα και κάποιες φορές πρέπει να περνουμε και δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρομαι πολύ για σας που όλα είναι καλά όμως μήπως θα έπρεπε να ενημερώσεις για τις εν λόγω εξελίξεις τον πρώτο γιατρό που σου έκανε τις μετρήσεις? 'Ετσι προς γνώσιν και συμμόρφωσιν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.εψαχνα στο φορουμ για εξετασεις κ κοστος και ειδα την απαντηση σου. ειμαι 7 εβδομαδων και στο νοσοκομειο που πηγα (τζανειο),μου ειπαν οτι αυχενικη διαφανεια,κ β'επιπεδου δεν γραφονται ουτε καλυπτονται απο καποιο ασφαλιστικο ταμειο.εσεις στο αττικο πληρωσατε τοσα με ασφαλεια ή χωρις? με ενδιαφερει πολυ να βρω ενα νοσοκομειακο γιατρο να με αναλαβει,ακομα δεν εχω κατασταλαξει.για ιδιωτικο ουτε συζητηση,δε μας περισσευουν.οι γιατροι που αναφερετε,ειναι οντως καλοι? αναλαμβανουν εγκυες? ευχαριστω.

Επεξεργάστηκαν by AndieMarquise
διαγραφη
nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυχενικη διαφανεια εκανε η γυναικα μου στις 8/3/2012 στο αττικο.Μειναμε παρα πολυ ευχαριστημενοι.Την εξεταση την εκαναν δυο πιστοποιημενοι γιατροι για αυτον τον υπερηχο,ο κος Πιλαλης και η κα Σουκα που θεωρουνται κορυφη.Η διαρκεια της εξετασης κρατησε 45 λεπτα.Και μας εξηγουσαν τα παντα!!!Πληρωσαμε 42 ευρω ΜΟΝΟ:P οταν στα ιδιωτικα δινουν απο 60-100 ευρω.Επισης η β-επιπεδου στο αττικο που θα κανουμε με το καλο θα μας κοστισει 58 ευρω(σε ιδιωτικο 100-150 ευρω).Ελπιζω να σας βοηθησα.

καλησπερα.εψαχνα στο φορουμ για εξετασεις κ κοστος και ειδα την απαντηση σου. ειμαι 7 εβδομαδων και στο νοσοκομειο που πηγα (τζανειο),μου ειπαν οτι αυχενικη διαφανεια,κ β'επιπεδου δεν γραφονται ουτε καλυπτονται απο καποιο ασφαλιστικο ταμειο.εσεις στο αττικο πληρωσατε τοσα με ασφαλεια ή χωρις? με ενδιαφερει πολυ να βρω ενα νοσοκομειακο γιατρο να με αναλαβει,ακομα δεν εχω κατασταλαξει.για ιδιωτικο ουτε συζητηση,δε μας περισσευουν.οι γιατροι που αναφερετε,ειναι οντως καλοι? αναλαμβανουν εγκυες? ευχαριστω.

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γλυκές μανουλίτσες, στην ιστοσελίδα του Fetal medicine center υπάρχει και δωρεάν ηλεκρονικό σεμινάριο για γονείς που προκειται να κανουν την εξέταση και τί πρέπει αυτή να περιλαμβάνει, διαρκεί μια ώρα.Υπάρχουν ειδικά πιστοποιημένοι ιατροί που κανουν αυτην την εξέταση. Σας παραθέτω την ιστοσελίδα,με όλη μου την αγάπη και χωρίς διάθεση ...πολυξερολίασης, με την ελπίδα να βοηθήσω στη σωστή σας ενημέρωση. Καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες να έχετε!:-)

https://courses.fetalmedicine.com/fmf/patient

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα ήθελα να πω ότι ακόμα και οι πιστοποιημένοι γιατρόι δεν σημαίνει ότι είναι οι καλύτεροι..καλύτερα πριν επιλέξετε τον γιατρό για την αυχενική διαφάνεια μάθετε λεπτομέρειεσ απο το φιλικό και συγγενικό περιβάλλον σας..μην πάτε στα τυφλά..εγώ εμπιστέυτικα τον γιατρό μου και πήγα σε αυτόν που μου πρότινε αλλά έμεινα τελείως δυσαρεστημένη..Ήταν ο Αποστολίδης..στην Θεσσαλονίκη...δεν τον συνιστώ σε καμία εγκυούλα!

lbFKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ στο 1ο παιδί μου έκανα αυχενική στο Έλενας. Με τον γιατρό μου που είναι δ/ντης εκεί και με μεγάλη εμπειρία στην Αμερική. Η διάρκεια ήταν 5-6'. Πόση ώρα δηλαδή χρειάζεται για να μετρήσουν το υγρό πίσω στον αυχένα, να τσεκάρουν αν έχει οστό μύτης και αν οι καρδιακοί παλμοί είναι οκ? (εκτός αν το εμβρυάκι είναι τόσο κινητικό που δεν μπορεί ο γιατρός να μετρήσει το υγρό σωστά) Διαβάζω κάποια ποστ που γράφουν 40', 60'...τι στο καλό? Και ποιος είπε ότι η διάρκεια συνεπάγεται της αποτελεσματικότητας?(έχω ακούσει τα άπειρα) Στο Β-επιπέδου ναι! Εκεί έχουν να γίνουν άπειρες μετρήσεις και όντως η διάρκεια είναι σχεδόν 60'-70' αν το παιδί είναι σε σωστή θέση ή αν είναι δίδυμα και χρειάζεται περισσότερη ώρα.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ στο 1ο παιδί μου έκανα αυχενική στο Έλενας. Με τον γιατρό μου που είναι δ/ντης εκεί και με μεγάλη εμπειρία στην Αμερική. Η διάρκεια ήταν 5-6'. Πόση ώρα δηλαδή χρειάζεται για να μετρήσουν το υγρό πίσω στον αυχένα, να τσεκάρουν αν έχει οστό μύτης και αν οι καρδιακοί παλμοί είναι οκ? (εκτός αν το εμβρυάκι είναι τόσο κινητικό που δεν μπορεί ο γιατρός να μετρήσει το υγρό σωστά) Διαβάζω κάποια ποστ που γράφουν 40', 60'...τι στο καλό? Και ποιος είπε ότι η διάρκεια συνεπάγεται της αποτελεσματικότητας?(έχω ακούσει τα άπειρα) Στο Β-επιπέδου ναι! Εκεί έχουν να γίνουν άπειρες μετρήσεις και όντως η διάρκεια είναι σχεδόν 60'-70' αν το παιδί είναι σε σωστή θέση ή αν είναι δίδυμα και χρειάζεται περισσότερη ώρα.

 

 

Ο εφευρετης της αυχενικης διαφανειας ο Κυπρος Νικολαιδης δεν ειναι καθολου μα καθολου τυχαιος

 

 

- Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε; Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10;

«Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό»

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η διαρκεια οντως δεν εγγυαται το αποτελεσμα,μπορει να κανει 1 1/2 ωρα εξεταση και να κανει λαθος μετρησεις αλλα και στα 5 λεπτα τι προλαβαινει να μετρησει οεο ???Εμενα στην 1η μου κορη μου δωσανε 2 σελιδες μετρησεις(την εκανα στο Λητω) και κρατησε 1 ωρα η εξεταση,στην 2η κρατησε ουτε 10 λεπτα και το μονο που ειδανε ηταν το υγρο στον αυχενα και την μυτη,τιποτα αλλο(την εκανα στο Ελενα)Οταν πληρωνεις 150 ευρω γι"αυτη την εξεταση σε γιατρο που ειναι πιστοποιημενος απο τον Νικολαιδη περιμενεις να γινει σωστα η εξεταση αυτη.

 

 

Όταν οι συνθήκες είναι ιδανικές, το υπερηχογράφημα διαρκεί περίπου 30-45 λεπτά. Εάν το έμβρυο δε βρίσκεται στην κατάλληλη θέση, μπορεί ο γιατρός να κουνήσει ελαφρά τα κοιλιακά τοιχώματα της εγκύου, ώστε να αλλάξει θέση το έμβρυο. Εάν χρειαστεί επίσης, μπορεί να ζητηθεί να γίνει κάποιο διάλειμμα, μέχρι να επιτευχθεί η κατάλληλη θέση του εμβρύου. Η εξέταση αυτή απαιτεί αρκετή υπομονή από τους γονείς και θα πρέπει να δίνεται ο απαιτούμενος χρόνος για να μελετηθεί με προσοχή το έμβρυο. http://www.medicaltime.gr/2012/05/%CE%B1%CF%85%CF%87%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B7-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%85/

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για την Ψαρρα στη θεσσαλονικη έχετε ακούσει? όλοι μου λένε ότι ειναι απο τους καλύτερους γιατρούς για αυχενικη. Πριν δυο βδομάδες πήγε μια φίλη μου και όταν τη ρώτησα μου ειπε για κανά τέταρτο περίπου, τους ειπε τα πάντα, μέχρι και φύλο. Βέβαια είχε ιδανική θέση λέει το μωρο αλλα τι να πω! Ισως εχει όντως σχέση το πόσο κουνιέται το μωρο, η θέση του κτλ

Link to comment
Share on other sites

Η διαρκεια οντως δεν εγγυαται το αποτελεσμα,μπορει να κανει 1 1/2 ωρα εξεταση και να κανει λαθος μετρησεις αλλα και στα 5 λεπτα τι προλαβαινει να μετρησει οεο ???Εμενα στην 1η μου κορη μου δωσανε 2 σελιδες μετρησεις(την εκανα στο Λητω) και κρατησε 1 ωρα η εξεταση,στην 2η κρατησε ουτε 10 λεπτα και το μονο που ειδανε ηταν το υγρο στον αυχενα και την μυτη,τιποτα αλλο(την εκανα στο Ελενα)Οταν πληρωνεις 150 ευρω γι"αυτη την εξεταση σε γιατρο που ειναι πιστοποιημενος απο τον Νικολαιδη περιμενεις να γινει σωστα η εξεταση αυτη.

 

 

Όταν οι συνθήκες είναι ιδανικές, το υπερηχογράφημα διαρκεί περίπου 30-45 λεπτά. Εάν το έμβρυο δε βρίσκεται στην κατάλληλη θέση, μπορεί ο γιατρός να κουνήσει ελαφρά τα κοιλιακά τοιχώματα της εγκύου, ώστε να αλλάξει θέση το έμβρυο. Εάν χρειαστεί επίσης, μπορεί να ζητηθεί να γίνει κάποιο διάλειμμα, μέχρι να επιτευχθεί η κατάλληλη θέση του εμβρύου. Η εξέταση αυτή απαιτεί αρκετή υπομονή από τους γονείς και θα πρέπει να δίνεται ο απαιτούμενος χρόνος για να μελετηθεί με προσοχή το έμβρυο. http://www.medicaltime.gr/2012/05/%CE%B1%CF%85%CF%87%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B7-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%85/

 

Τόση ώρα μου πήρε και έμενα σε αυτή (στην προηγούμενη λιγότερο) την εγκυμοσύνη στο Έλενας. Παιδεύτηκε λίγο παραπάνω επειδή κουνιόταν συνέχεια και δεν μπορούσε να ελέγξει τον αυχένα. Μετά έκανα την αιματολογική.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...