Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Λοιπόν θα σας γράψω και εγω την εμπειρία μου σχετικά με την αυχενική.

Εγώ την έκανα χτες σε γιατρό πιστοποιημένο από το fetal medicine, στο Λητώ.

Ενώ από το τηλέφωνο μου είχε πει ότι κρατάει τουλάχιστον 20 λεπτά εμένα κράτησε ακριβώς από την ώρα που ξεκίνησε ο υπέρηχος μέχρι την ώρα που τελείωσε 12 λεπτά.

Επίσης να σας πω ότι κράτησε 12 λεπτά και με το πρόβλημα που βρέθηκε στον αυχένα και έκανε αρκετές μετρήσεις εκεί.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μου δει κάτι παραπάνω. Το θέμα είναι ότι και εγώ ήμουν του 10 λεπτού και την Δευτέρα πάω για επαναληπτική σε άλλο νοσοκομείο.

Δεν ξέρω τελικά τι ισχύει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετικό έχει αυτός ο γιατρός που κάνει 45 λεπτά με εμένα που του πήρε 12 λεπτά.

 

Ίσως να έχει να κάνει με το αν ο γιατρός είναι σε καλή μέρα ή όχι.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κάνει αυχενική στο Λητώ και αλλού και ποτέ δεν κράτησε μόνο 10 λεπτά! Όσο καλή θέση και να έχει το παιδί κάποια πράγματα πρέπει να μετρηθούν 3 και 4 φορές για να θεωρηθούν ασφαλείς οι μετρήσεις... Αν έχεις το περιθώριο πήγαινε και αλλού για να είσαι ήσυχη... Τώρα να ήταν τόσο ατσίδα ο γιατρός που πρόλαβε να τα μετρήσει όλα;;; Τί να πω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπεις στη σελιδα http://www.fetalmedicine.com/fmf/online-education/01-11-136-week-scan/ και θα πατησεις δεξιά που λέει List of registrans, θα επιλέξεις χώρα και θα σου βγάλει ποιοι είναι πιστοποιημένοι

 

... :shock: βρηκα μεσα στην λιστα τον δικο μου... του 5λεπτου.. ο οποιος ειχε κανει λαθος οσον αφορα στο βαρος του μωρου κατα 350 γρ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τελικά τι ισχύει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετικό έχει αυτός ο γιατρός που κάνει 45 λεπτά με εμένα που του πήρε 12 λεπτά.

Ίσως να έχει να κάνει με το αν ο γιατρός είναι σε καλή μέρα ή όχι.

Εγώ πήγα σε δυο γιατρούς επειδή ο πρώτος ήταν εντελώς ηλίθιος.

Πρώτα απ'όλα για να μετρήσει ο γιατρός καμιά εικοσαριά πράματα που έχει πάνω στην αναφορά όταν σου τη δίνει, χρειάζεται αρκετή ώρα. Δεύτερον πρέπει να είναι σίγουρος ότι η λήψη του ήταν καλή. Π.χ. αν μετρά αυχενική το έμβρυο πρέπει να είναι τελείως προφίλ στην απεικόνιση. Άρα πρέπει να έχει τύχη βουνό για να μετρήσει τα πάντα με την πρώτη. ΄Ασε που επιβάλλεται και μια δεύτερη μέτρηση για σιγουριά. Εμένα που δεν είχε καθόλου τύχη, έκανε και παράλληλη εξέταση στο διπλανό δωμάτιο και συνολικά ασχολήθηκε κανένα τεταρτάκι, έβγαλε τελείως λάθος αποτελέσματα που μπορούσα μέχρι και γω να καταλάβω ότι οι απεικονίσεις δεν ήταν σωστές και αναγκάστηκα να πάω και αλλού, όπου η εξέταση κράτησε καμιά ωρίτσα.

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήγα σε δυο γιατρούς επειδή ο πρώτος ήταν εντελώς ηλίθιος.

Πρώτα απ'όλα για να μετρήσει ο γιατρός καμιά εικοσαριά πράματα που έχει πάνω στην αναφορά όταν σου τη δίνει, χρειάζεται αρκετή ώρα. Δεύτερον πρέπει να είναι σίγουρος ότι η λήψη του ήταν καλή. Π.χ. αν μετρά αυχενική το έμβρυο πρέπει να είναι τελείως προφίλ στην απεικόνιση. Άρα πρέπει να έχει τύχη βουνό για να μετρήσει τα πάντα με την πρώτη. ΄Ασε που επιβάλλεται και μια δεύτερη μέτρηση για σιγουριά. Εμένα που δεν είχε καθόλου τύχη, έκανε και παράλληλη εξέταση στο διπλανό δωμάτιο και συνολικά ασχολήθηκε κανένα τεταρτάκι, έβγαλε τελείως λάθος αποτελέσματα που μπορούσα μέχρι και γω να καταλάβω ότι οι απεικονίσεις δεν ήταν σωστές και αναγκάστικα να πάω και αλλού, όπου η εξέταση κράτησε καμιά ωρίτσα.

 

 

Όπως έγραψα και παραπάνω κάποιες μετρήσεις (ιδιαίτερα η αυχενική διαφάνεια) πρέπει να γίνονται τρεις με τέσσερις φορές και να σημειώνεται η μεγαλύτερη, για να θεωρούνται ασφαλέίς και σωστές. Παράλληλη εξέταση;;;;;;;;;;:confused: Απίστευτο!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

... :shock: βρηκα μεσα στην λιστα τον δικο μου... του 5λεπτου.. ο οποιος ειχε κανει λαθος οσον αφορα στο βαρος του μωρου κατα 350 γρ...

 

 

Το 5λεπτο δεν παίζει σε καμία περίπτωση σαν διάρκεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όσο για το βάρος, πάντα υπάρχει περίπτωση απόκλισης +-400 γρ περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλη εξέταση;;;;;;;;;;:confused: Απίστευτο!!!!!!!!!!!

Και όμως. Είχε δίπλα άλλη κοπέλα και πηγαινοερχόταν ο ηλίθιος! Ήμουν μέσα μιάμιση ώρα από την οποία μόνο 15 λεπτά ήταν εκεί ο γιατρός, ο οποίος θεωρείται και ο καλύτερος! Σε μένα πάντως ήταν απαράδεκτος. Άσε που στο τηλέφωνο σου λένε ότι δεν δέχονται ούτε κάρτες, ούτε τσεκ. Μόνο μετρητάκια και αδήλωτα! Δεν ξαναπατάω με τίποτα!

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το 5λεπτο δεν παίζει σε καμία περίπτωση σαν διάρκεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όσο για το βάρος, πάντα υπάρχει περίπτωση απόκλισης +-400 γρ περίπου!

 

Συγνώμη…προλαβαινει να μετρήσει ποδια χερια δαχτυλα, τραχηλο –με ιστορικο ανεπαρκειας τραχηλου στην προηγουμενη εγκυμοσυνη- μεσα σε 5 λεπτα..? 5!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη…προλαβαινει να μετρήσει ποδια χερια δαχτυλα, τραχηλο –με ιστορικο ανεπαρκειας τραχηλου στην προηγουμενη εγκυμοσυνη- μεσα σε 5 λεπτα..? 5!

 

 

Φυσικά και όχι εκτός κι αν είναι ο Superman!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Εγώ χτες έκανα την επαναληπτική στο Ιασώ από γιατρό πάλι πιστοποιημένο από το Fetal Medicine. Η εξέταση κράτησε πάλι 10 λεπτά. Και το αστείο??? Άλλα μου βρήκε ο ένας και άλλα ο άλλος. Άλλη μέτρηση ο ένας και άλλη ο άλλος.

Ποιος έχει δίκιο??? ΟΕΟ??????

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομαδα θα κανω την αυχενικη στο γιατρο μου.Κοιταξα ομως την λίστα του Fetal Medicine και δεν είναι πιστοποιημένος.Του έχω όμως εμπιστοσύνη.Κι από ότι διαβάζω υπάρχουν παράπονα από γιατρούς που είναι πιστοποιημένοι. Μήπως τελικά σημασία έχει η εμπειρία και οι γνώσεις του γιατρού;

Μπερδευτηκα...

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομαδα θα κανω την αυχενικη στο γιατρο μου.Κοιταξα ομως την λίστα του Fetal Medicine και δεν είναι πιστοποιημένος.Του έχω όμως εμπιστοσύνη.Κι από ότι διαβάζω υπάρχουν παράπονα από γιατρούς που είναι πιστοποιημένοι. Μήπως τελικά σημασία έχει η εμπειρία και οι γνώσεις του γιατρού;

Μπερδευτηκα...

Εγώ γι' αυτήν την πιστοποίηση πρώτη φορά από εσάς έμαθα και εμένα ο γιατρός που μου έκανε στο Λητώ την αυχενική και μου φάνηκε πολύ καλός δεν ήταν στη λίστα. Άραγε επαρκούν περίπου 20 πιστοποιημένοι γιατροί για όλες τις ελληνίδες;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτα για αυχενικη?? Πρωτη φορα το ακουω τι να πω!

 

Εγω παντως επειδη την εχω κανει ηδη 2 φορες την εξεταση στον Κουρτη, ποτε δε διηρκεσε λιγοτερο απο 45 λεπτα με 1 ωρα.. Ειναι πολυ λεπτομερης και τα "ψειριζει" ολα με το παραπανω.. Ασε που δεν εδωσα ποτε και 200 ευρω!

 

Απαραδεκτοι!

 

 

Απο την εμπειρία μου πρέπει να πω πως ο Κούρτης είναι εγγύηση! Και για μένα ο χρόνος ήταν γύρω στα 45 λεπτά αλλά πρέπει να πω πως επειδή στον υπέρηχο 2ου επιπέδου μου βρήκε πρόβλημα στα ποδαράκια του μικρού μου και μετά πήγα και σε άλλους γιατρούς (πανεπιστημιακούς) για επιβεβαίωση, σε όλους όσους πήγα τον ήξεραν και αμέσως αντέδρασαν θετικά στην κρίση του. Τον θεωρώ πολύ διεξοδικό και θα σε ενημερώσει για οποιαδήποτε λεπτομέρια.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Κούρτης είναι ο καλύτερος γιατρός για υπερήχους.

Όποιον γιατρό και να ρωτήσεις, αυτόν θα σου συστήσουν.

Το κακό είναι οτι έχει μεγάλη αναμονή για ραντεβού. Ίσως γιατί προσπάθησα τον 15Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας$ κοριτσια!Αυριο εχω ραντεβου για αυχενικη στο Ελενα με τον Φαρμακιδη!Τον ξερει καμια?εχετε ακουσει κατι?

Και κατι ακομη...Τελικα τι πρεπει να βλεπουμε στην αυχενικη?Εκτος απο ρινικο και παχος αυχενα?Καρδουλα,ουροδοχο νεφρα,ακρα,δαχτυλακια...τι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η εξεταση κρατησε....1,5 ολοκληρο λεπτο!!!!Μιλαμε για ξεπετα!Ειδαμε καρδουλα,παχος αυχενα,και 4 ακρα!ουτε καν ρινικο!!!Τα νευρα μου ειναι χαλια!εκλεισα ραντεβου για την αλλη βδομαδα στον παλιο μου μαιευτηρα και θα την ξανακανω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η εξεταση κρατησε....1,5 ολοκληρο λεπτο!!!!Μιλαμε για ξεπετα!Ειδαμε καρδουλα,παχος αυχενα,και 4 ακρα!ουτε καν ρινικο!!!Τα νευρα μου ειναι χαλια!εκλεισα ραντεβου για την αλλη βδομαδα στον παλιο μου μαιευτηρα και θα την ξανακανω...

 

:shock::shock::shock: Τι λες τώρα!!!!???:confused: Απίστευτο!!!:evil::evil:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Και ομως...Τι να πω?Πληρη απογοητευση!Αλλα κι εγω εμεινα κοκαλο και του λεω αυτο ηταν?Τελειωσαμε!Ναι μου λεει!Αλλα επρεπε να τον ρωτησω...δηλαδη μου εγγυαστε(το σκοτωσα?)οτι το μωρο μου ειναι καλα???Αλλα δεν μιλησα!Εν τω μεταξυ στοχαρτι που μου εδωσε μονο τα cm της αυχενικης γραφει και οτι υπαρχει καρδιακη λειτουργια!Για τα ποδαρακια και τα χερακια προφορικα μου τα πε...

Link to comment
Share on other sites

Και ομως...Τι να πω?Πληρη απογοητευση!Αλλα κι εγω εμεινα κοκαλο και του λεω αυτο ηταν?Τελειωσαμε!Ναι μου λεει!Αλλα επρεπε να τον ρωτησω...δηλαδη μου εγγυαστε(το σκοτωσα?)οτι το μωρο μου ειναι καλα???Αλλα δεν μιλησα!Εν τω μεταξυ στοχαρτι που μου εδωσε μονο τα cm της αυχενικης γραφει και οτι υπαρχει καρδιακη λειτουργια!Για τα ποδαρακια και τα χερακια προφορικα μου τα πε...

 

Τι να πω....Αίσχος!!!Εμένα μου έδωσαν έναν φάκελο με εκτυπωμένες φωτογραφίες του μωρού με βελάκια που έδειχναν το ρινικό οστό,τον αυχένα κτλ.Και 3-4 σελίδες με τις μετρήσεις και τα συμπεράσματα!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερω!Στη πρωτη εγκυμοσυνη ετσι μου εδωσαν κι εμενα!Εννοειται οτι δεν εμπιστευομαι ουτε την μετρηση που μου εκανε (1,4)!Ο αλλος γιατρος εκνε 4-5 μετρησεις για να επιβεβαιωσει!Αυτος μια και στο δευτερολεπτο!Μια αυχενικη χωρις να φυγω απο το ιατρειο τρελη δεν θα κανω?Στην πρωτη πηγα για αμνιο...

Link to comment
Share on other sites

ΦΩΤΙΑ μου βαλατε οεεεοο!

δεν ειναι ο γιατρος μου στην λίστα οοοεεεεοοο!

τωρα βεβαια είναι αργα γιατι ειμαι ήδη στην 26βδομάδα και εχω κανει και β επιπέδου. ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ. ενοιωθα και τυχερη που δεν έτρεχα σε άλλους γιατρους και την έκανε ο ίδιος (τρομαρα μου)

κορίτσια αν ήταν κατι στην β επιπεδου δεν θα το έδειχνε;

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

λογικα θα φαινοτανε!Δηλαδη αν δεν ειναι σε αυτη τη λιστα δεν ξερει να κανει αυχενικη και β επιπεδου?τι ειναι αυτη η λιστα?που πορω να δω αν ειναι ο αλλος γιατρος που θα παω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...