Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 15


Recommended Posts

Κοριτσια πηρα τα αποτελεσματα απο αμνιοκαλλιεργεια κ καρυοτυπο...

Ηταν κοριτσακι με τρισωμια 15, 60%μωσαικισμου...

Τελικα κ το περσυνο δεν ηταν ''τυχαιο γεγονος'' αλλα τρισωμια...

Δεν καταλαβα τιποτε...πως εχω ενα παιδι...?απλα θα δουμε γεννετιστη...

Κανεις που να ξερει κατι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο καλός γιατρός στις δύσκολες περιπτώσεις φαίνεται, αυτό ξέρω εγώ Χρυσάνθη, και πρέπει να γίνουμε εμείς τελικά γιατροί.αποροία έχω τι είπανε τελικά και στην Κατερινα, ο γενετιστής.ψάξτο κοπέλα μου

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια για την τρισωμία 15, δεν γνωρίζω κάτι, απλά να σου πω την δικιά μου ιστορία. είχα μια αποβολή το 04, γέννησα την κόρη μου το 07, σε ένα χρόνο είχα 2 παλίνδρομες[ 10/08 και 06/09] και ο καρυότυπος τις τελεύταίας παλίνδρομης έδειξε τρισωμία6, [κανείς δεν ήξερε να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό]και τώρα αυτη την στιγμή θηλάζω την δέυτερη κορούλα μου που ήρθε τελείως ξαφνικά και πριν προλάβουμε να κάνουμε εξετάσεις.οπότε αυτό που λένε καμια φορά απλά έτυχε είναι αλήθεια τελικά.απλά κατα την γνώμη μου καλά κάνεις και πας σε γενετιστη αλλα προσπάθησε να χαλαρώσεις και όλα θα γίνουν. πίστεψέ με:cool::cool:. καλή επιτυχία σου εύχομαι

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια...

μερουλα περισυ σε οσους πηγα του ελεγα να κανω καρυοτυπο κ να παω σε γενετιστη...κ ολοι μου ελεγαν οτι δεν χρειαζομαι γιατι ειναι τυχαιο γεγονος...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ο γιατρός ΔΕΝ μου είπε να κάνω καρυότυπο!!!!μονο τροφοβλάστη μου είπε. ΕΓΩ επέμενα και πήγα μόνη μου σε ένα ιδιωτικό κεντρο, πλήρωσα περιπου 200 αν θυμάμαι καλά. και ο λόγος που πήγα ήταν γιατι ήθελα να ΞΕΡΩ είχα ανάγκη να ηρεμήσω αν κουβαλάω κάτι ή όχι , για να ξέρω με τι έχω να κάνω. με θεωρούσαν υπερβολική , κυρίως ο άντρας μου , όμως εγώ ηρέμησα όταν έμαθα οτι δεν κουβαλάω κατι εγώ ως Μαρία!βοήθησε την ψυχολογία μου. πάντως ο γιατρός μου μου είχε πει καθαρά θυμάμαι ,,τι σου είπε ο γενετιστής,εγώ είμαι απλώς γυναικολόγος , δεν έιμαι γενετιστής μου είχε πει, και μπράβο του γι αυτό!!γιατι πολλοί το παίζουν παντογνώστες ενώ δεν είναι της ειδικότητας τους.......πάντως γιατρό άλλαξα τελικά για ΄'προληπτικούς" λόγους. και απ οτι φάνηκε σε αυτη μου την εγκυμοσύνη τυχαιο ήταν τοτε το γεγονός γιατι τώρα όλα οκ μεχρι στιγμης, τρισωμια δεν υπαρχει.παρακάτω τι μελει γενέσθαι ο Θεός μόνο ξέρει.

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΨΑΞΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑ, ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ .ΞΕΡΩ ΠΕΡΝΑΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ......

Κ εγώ αν είχα ήδη ένα παιδί και περνούσα οτι και εσύ ειλικρινά δεν ξέρω αν θα είχα κουράγιο να προσπαθήσω πάλι. Όμως αναρωτιέμαι και πιστεύω οτι η επιθυμία μου να γίνω μανούλα σε ΔΥΟ παιδάκια θα επικρατούσε.

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΨΑΞΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑ, ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ .ΞΕΡΩ ΠΕΡΝΑΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ......

Κ εγώ αν είχα ήδη ένα παιδί και περνούσα οτι και εσύ ειλικρινά δεν ξέρω αν θα είχα κουράγιο να προσπαθήσω πάλι. Όμως αναρωτιέμαι και πιστεύω οτι η επιθυμία μου να γίνω μανούλα σε ΔΥΟ παιδάκια θα επικρατούσε.

 

δεν ηθελα να μεινω με 1 ποτε...4 ηθελα αλλα δεν υπαρχει περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου λυπάμαι για αυτό που περνάς για την τρισωμία15

μπορείς να διαβάσεις εδώ δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτό θα σε βοηθήσει!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ραφαελα μου πηρα τηλ τον γιατρο μου ,μου ειπε οτι ειναι πολυ σπανια τρισωμια μου ειπε καλη μου το εμβρυο εχει ανωμαλιες του πρωσοπου και στα ακρα.δεν ξερω αν σε βοηθησα λυπαμαι πολυ,και εγω εχω χασει 2 μωρακια εχω ομως στην αγκαλιτσα μου 2 ακομα ,αγαπακι μου ψηλα το κεφαλι ...

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

ραφαελα μου πηρα τηλ τον γιατρο μου ,μου ειπε οτι ειναι πολυ σπανια τρισωμια μου ειπε καλη μου το εμβρυο εχει ανωμαλιες του πρωσοπου και στα ακρα.δεν ξερω αν σε βοηθησα λυπαμαι πολυ,και εγω εχω χασει 2 μωρακια εχω ομως στην αγκαλιτσα μου 2 ακομα ,αγαπακι μου ψηλα το κεφαλι ...

 

17 εβδ+ 1 ημερα εκανα υπερηχο κ ηταν μια κουκλα....αλλα μετα δεν αντεξε κ καποια στιγμη πεθανε....αν θα ζουσε θα φαινοταν σιγουρα στην β επιπεδου

Link to comment
Share on other sites

αγαπακι μου γλυκο δεν ξερω τι να σου πω για να απαλυνω τον πονο σου .λυπαμαι πολυ-πολυ εχω περασει απο αυτο το μονοπατι ,καλη μου ραφαελα η αγκαλια του μικρου σου γιου ειναι ενα βημα για να προχωρησεις ,μεσα απο την καρδια μου γρηγορα να γεμισει η κοιλιτσα σου απο ενα ομορφο ζουζουνακι να το κρατας στην αγκαλιτσα σου και ολα αυτα να ειναι ενα κακο ονειρο που δεν θα το ξαναδεις ποτε.

Με πολυ αγαπη Νινα .

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες που ειστε κοντα μου...θελω να τα πω καπου για να ηρεμησω...μεχρι πριν λιγες ημερες νομιζα οτι εφυγε επειδη εγω κουραζομου ή αγχωνομουν κ ειχα τυψεις....

το ηθελα αυτο το μωρακι κ το περσυνο...αλλα ειναι αγγελουδια...τουλαχιστον δεν θα υποφερουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια πηρα τα αποτελεσματα απο αμνιοκαλλιεργεια κ καρυοτυπο...

Ηταν κοριτσακι με τρισωμια 15, 60%μωσαικισμου...

Τελικα κ το περσυνο δεν ηταν ''τυχαιο γεγονος'' αλλα τρισωμια...

Δεν καταλαβα τιποτε...πως εχω ενα παιδι...?απλα θα δουμε γεννετιστη...

Κανεις που να ξερει κατι...

Έχεις διαβάσει το θέμα που άνοιξα με τίτλο ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ;

Ίσως διαφωτιστείς σε κάτι. Και ο δικός μου μπέμπης είχε κάποιο σύνδρομο (όχι χρωμοσωμικό) παρόλο που έχω ήδη ένα παιδί γερό. Σε μένα οι πιθανότητες επανεμφάνισης είναι 25%. Να ρωτήσω κάτι; Το πρώτο μωράκι που έχασες δεν είχε δισχιδή ράχη ή κάνω λάθος;

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει το θέμα που άνοιξα με τίτλο ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ;

Ίσως διαφωτιστείς σε κάτι. Και ο δικός μου μπέμπης είχε κάποιο σύνδρομο (όχι χρωμοσωμικό) παρόλο που έχω ήδη ένα παιδί γερό. Σε μένα οι πιθανότητες επανεμφάνισης είναι 25%. Να ρωτήσω κάτι; Το πρώτο μωράκι που έχασες δεν είχε δισχιδή ράχη ή κάνω λάθος;

 

Ντολη μου τα εχω διαβασει...εχω φτασει σε σημειο πια να ξερω κ εγω δεν ξερω τι....

ναι ειχε δισχιδη, δεν με παει ο ιουνιος εμενα...

θα δω γεννετιστη σιγουρα.

κ εμενα η μπεμπα περισυ μου ειπαν οτι ειχε συνδρομο κ οτι το συνδρομου που ειχε δεν ηταν χρωμωσωμικο...αλλα δεν ειχα κανει αμνιο για να φανει...εδω που εκανα αμνιο εδειξε.Η ειρωνια ειναι οτι πηγα σε 4 βλακες γιατρους κ τους ελεγα να κανω καρυοτυπο κ να δω γεννετιστη γιατι αισθανομαι οτι εχουμε προβλημα χρωμωσωμιακο...κ γελαγαν κ οι 4 κ μου λεγαν ''τυχαιο γεγονος''

το 15 ειναι σπανιο...

Link to comment
Share on other sites

επισης ντολη το οτι ειχε προβλημα το αγορακι σου δηλαδη αυτο το συνδρομο που οφειλονταν?

δηλαδη τα χρωμσωματα μας εχουν γενετικο υλικο...αρα για να εχουν προβλημα ειναι χρωμωσωμιακα...ετσι λεω εγω απο την λιγη βιολογια που ξερω.Μονο με χαρτογραφηση καρυοτυπου μπορουμε να δουμε που υπαρχει προβλημα...κ θα την κανω κ ας μου πουν κ οχι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΗ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Η 2η ΑΠΟΒΟΛΗ ΕΔΕΙΞΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΧΡΩΜ/ΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ,ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13.ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΦΑΣΗ ΕΞΕΤ Κ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΛΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ,ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΗ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Η 2η ΑΠΟΒΟΛΗ ΕΔΕΙΞΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΧΡΩΜ/ΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ,ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13.ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΦΑΣΗ ΕΞΕΤ Κ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΛΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ,ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.

 

van καλησπερα...ειχες δηλαδη 2 αποβολες..κ στην πρωτη δεν εδειξε κατι...

μην ακουσεις κανεναν για τυχαια γεγονοτα...εγω θα κανω καρυοτυπο κ θα δω γενετιστη βεβαια μου το προτεινε κ η γιατρος αλλα θα το εκανα απο περισυ αλλα με κοψαν οι ηλιθιοι που ειχα παει τοτε..κ με κοροιδευαν...μου λεγαν εχεις ενα παιδι σιγα μην εχεις προβλημα...κ η τρισωμια 15 ειναι πολυ σπανια τελικα...κ ειναι κ δυσκολο να φτασει μεχρι την εβδομαδα που εφτασα εγω...

μακαρι να μας πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΡΑΦΑΕΛ.ΣΤΗΝ 1η ΑΠΟΒΟΛΗ Δ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΟΞΑΖΩ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟΚΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΡΑΦΑΕΛ.ΣΤΗΝ 1η ΑΠΟΒΟΛΗ Δ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΟΞΑΖΩ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟΚΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

 

Εμενα μετα απο αυτο το βαρβατο ειναι σιγουρο οτι δεν ηταν τυχαιο γεγονος....που το εχουν ψωμοτυρι...

περιμενω ιστολογικη κ θα δω γενετιστη...αν κ ξερω απο τωρα τι θα μου πει...μενεις κ καθε φορα κανεις τροφοβλαστη...εγω δεν θελω ετσι...περασα 2 φορες τοσα κ αυτα τα μωρακια μου σιγουρα ταλαιπωρηθηκαν μεχρι να ψυγει η ψυχουλα τους κ δεν μπορω καθε φορα να μπαινω σε αυτη την λογικη...

αυτο το μωρο μετα τη 17η εβδομαδα το πιστεψα οτι θα το κρατησω στα χερια μου κ αυτο προσπαθουσε το κακομοιρο να επιβιωση φτανοντας σε μεγαλη εβδομαδα (αυτα τα εμβρυα αποβαλλοντε λεει απο τον οργανισμο στο πρωτο τριμηνο, ειναι σπανιο να προχωρησει σε μεγαλη εβδομαδα κ ποιο σπανιο να γεννηθουν)...κριμα στις μπεμπουλες μου.

 

Εχω ραντεβου τον Σεπτεμβρη με τον γενετιστη κ βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσακι ποσο συγκλονιστικα ειναι αυτα που περιγραφεις..

πραγματικα λυπαμαι πολυ, αλλα ενα ειναι σιγουρο πως δεν ειναι τιποτ τυχαιο,

φυσικα και εχεις δικιο να ανυσηχεις, αλλα οι γιατροι αν δεν εχουν τι να πουν τα ριχνουν στην τυχη.

 

πραγματικα νιωθω οτι σου αξιζει να ξαναγινεις μανουλα και να μην τα παρατησεις!

πρεπει να εχουμε πιστη, και ολα θα γινουν..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσακι ποσο συγκλονιστικα ειναι αυτα που περιγραφεις..

πραγματικα λυπαμαι πολυ, αλλα ενα ειναι σιγουρο πως δεν ειναι τιποτ τυχαιο,

φυσικα και εχεις δικιο να ανυσηχεις, αλλα οι γιατροι αν δεν εχουν τι να πουν τα ριχνουν στην τυχη.

 

πραγματικα νιωθω οτι σου αξιζει να ξαναγινεις μανουλα και να μην τα παρατησεις!

πρεπει να εχουμε πιστη, και ολα θα γινουν..

 

εφτασα να απορω πως εχω τον γιο μου.Πρεπει να ημουν πολυ τυχερη τελικα...

Η ειρωνια ειναι οτι περισυ πηγαινα σε γαιτρους κ τους ελεγα να κανω καρυοτυπο κ να δω γενετιστη γιατι ξερω οτι θεωρειται τρισωμια κ με κοροιδευαν...μιλαμε εριξα το διαβασμα της ζωη μου για να μαθω τι εγινε...τωρα πια εχω παρει μαστερ...

Επιτελους εμαθα ομως κ ηρεμησα...βασανιζομουν οτι εγω εφταιγα συνεχεια...ηταν κ τα δυο αρρωστα...αλλα γιατι να πρεπει να φτασω σε τετοιο σημειο?

Στον γιο μου εκανα αυχενικη κ ηξερα μονο το συνδρομο down ...τωρα εχω μαθει κ για αλλα πραγματα...εγινα γιατρος.

Τραβαω τα σπανια..ειδικα αυτο με το 15....?περισυ ειχα διαβασει για θανατηφορα τρισωμια κ ελεγα σιγα μην μου τυχει....σπανιο ειναι....

Link to comment
Share on other sites

μας κανουν τελικα να γινομαστε γιατροι απο μονες μας.

μην χανεις το κουραγιο σου καλη μου,

και εγω εχω δυο αποβολες σε μικρη εβδομαδα ευτυχως αλλα δεν παυει να ποναει, λιγοτερο αλλα ποναει..

 

εχουμε και στιγμα με τον αντρα μου οποτε το αγχος παντα υπαρχει.

προσπαθησε να σκεφτεσαι τα καλυτερα που θα ερθουν, εγω αυτο προσπαθω να κανω..

εσυ τουλαχιστον εχεις και μια παρηγορια, το αγγελουδακι σου να σου χαμογελαει...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...