Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 15


Recommended Posts

επισης ντολη το οτι ειχε προβλημα το αγορακι σου δηλαδη αυτο το συνδρομο που οφειλονταν?

δηλαδη τα χρωμσωματα μας εχουν γενετικο υλικο...αρα για να εχουν προβλημα ειναι χρωμωσωμιακα...ετσι λεω εγω απο την λιγη βιολογια που ξερω.Μονο με χαρτογραφηση καρυοτυπου μπορουμε να δουμε που υπαρχει προβλημα...κ θα την κανω κ ας μου πουν κ οχι.

Αυτό το σύνδρομο δεν ανιχνεύεται με τις γνωστές εξετάσεις που υπάρχουν. Εμένα η απάντηση από τη λήψη τροφοβλάστη ήταν ένα χρωμοσωμικά φυσιολογικό αγοράκι. Μέσα στο κάθε χρωμόσωμα, υπάρχουν κι εγώ δεν ξέρω πόσα γονίδια. Το πρόβλημα οφείλεται σε ένα γονίδιο την μετάλλαξη του οποίου μπορεί να φέρουμε εμείς, ή να έγινε πάνω στον διαχωρισμό. Ακόμη δεν έχουμε καταλήξει στην απομόνωση του γονιδίου και την ταυτοποίηση του συνδρόμου. Δυστυχώς ο καρυότυπος σε εμάς δεν θα δείξει τίποτα. Και αν μείνω πάλι έγκυος, θα βασιστούμε σε υπερηχογραφικά ευρήματα, όπως την προηγούμενη φορά, εκτός αν βρούμε και απομονώσουμε το γονίδιο, το στείλουμε στο εξωτερικό για ανάλυση και μετά από ένα χρόνο έχουμε την απάντηση στα χέρια μας, οπότε θα μπορούμε να κάνουμε έλεγχο του συγκεκριμένου γονιδίου...

Εσύ δεν χρειάζεται να ψαχτείς τόσο γιατί ξέρεις ακριβώς τι είναι και σε πιο χρωμόσωμα υπήρξε το πρόβλημα...Ο γενετιστής θα σου πει πιθανότητες επανεμφάνισης. Εμένα λειτουργεί όπως η μεσογειακή αναιμία. 25% πιθανότητες επανεμφάνισης σε κάθε νέα εγκυμοσύνη.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί θεωρείς ότι και η πρώτη σου μπέμπα είχε χρωμοσωμική ανωμαλία. Η δισχιδής ράχη είναι ξεκάθαρη διάγνωση και καμία σχέση δεν έχει με τρισωμία. Δεν θα μπορούσες να κάνεις καρυότυπο τότε, γιατί απλά δεν υπήρχε λόγος..Αν ήταν έτσι, όλοι θα έπρεπε να κάναμε καρυότυπο πριν την εγκυμοσύνη, αλλά και πάλι είναι κάτι που δείχνει πάρα μα πάρα πολύ συγκεκριμένα σύνδρομα και σε καμία περίπτωση δεν σε προστατεύει από τέτοιου είδους ατυχίες. Μην βασανίζεσαι άλλο με αυτές τις σκέψεις. Κι εμένα η εγκυμοσύνη στην αρχή δεν πήγαινε καλά, η χοριακή ανέβαινε πολύ αργά, μάλλον η φύση προσπαθούσε να αποβάλλει κάτι που δεν ήταν συμβατό με τη ζωή. Όμως κι εμένα ο μικρός μου Ηρακλής (ο άντρας μου τον ονόμασε έτσι , θέλοντας να τονίσει τη δύναμη που είχε), πάλεψε πολύ για τη ζωή του κι εγώ πήρα την απόφαση να την τερματίσω στις 18 εβδομάδες. Είναι πολύ σκληρό αυτό, όμως είναι το σωστό. Δεν θα μπορούσαν να ζήσουν τα μωρά μας, όσο κι αν πάλευαν γι αυτό. Εμένα θα πέθαινε ενδομητρίως, γιατί είχε πολύ στενό θώρακα και θα διαλύονταν οι πνεύμονες. Καμιά φορά καλή μου, δεν αποφασίζουμε εμείς για ότι πρόκειται να μας συμβεί. Μια αγκαλιά από μένα.........

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ντολη εψαξα παρα πολυ κ η δισχιδης ραχη ουσιαστικα ειναι τρισωμια 18...το λενε κ οι γιατροι αυτο...απλα αν σου κατσει μια φορα κ εχεις ηδη ενα παιδι σου λενε τυχαιο γεγονος....

ο ασχετος ομως δεν κοιταξε την συνολικη εικονα του μωρου που οντως ειχε προβλημα....κ μειναμε στην σπονδυλικη στηλη.μετα απο αυτο που μου ετυχε παλι τρισωμια 15 σπανιο κ τα δυο γεγονοτα δεν ειναι τυχαια...υπαρχει προβλημα κ πρεπει να το ψαξουμε...

3 εγκυμοσυνες 1 παιδι...το ποσοστο κλεινει προς τα ασχημα γεγονοτα...απλα η διαισθηση μου ηταν απο περισυ οτι ηταν τρισωμια κ κανεις δεν με πιστευε...τωρα θα κανω αυτο που ξερω κ δεν θα αφησω κανεναν να μου επιβαλει την γνωμη του αν δεν εχει επιστημονικη απαντηση....τιποτε δεν ειναι τυχαιο.

 

να σημειωσω επισης οτι η μπεμπα περισυ ειχε ραιβοποδια,μεγαλη μυτη, μυτερα αυτακια κ υπερτελορισμο...αυτα ειναι τρισωμιες.Τα ειχα ψαξει κ μου λεγαν βλακειες του τυπου...''η ραιβοποδια απο την θεση στην κοιλια, το περιεργο προσωπο επειδη ειχε υδροκεφαλο''....ναι αλλα η τρισωμια 15 στην β επιπεδου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα...αν ποτε καταφερει ενα εμβρυο να φτασει σε αυτην την εβδομαδα...παντως η φετινη μπεμπα ηταν κουκλα δεν ειχε κανενα προβλημα στο κεφαλακι της μεχρι την 17η εβδομαδα.Μετα πεθανε κ δεν προλαβε να φανει το προβλημα...

 

α επισης οταν πηγα στον γιατρο μου ελεγε οτι στην ιστολογικη οτι θελουν γραφουν...αντε τωρα να πιστεψεις γιατρο που θαβει συναδελφους του....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μετα απο αυτο το βαρβατο ειναι σιγουρο οτι δεν ηταν τυχαιο γεγονος....που το εχουν ψωμοτυρι...

περιμενω ιστολογικη κ θα δω γενετιστη...αν κ ξερω απο τωρα τι θα μου πει...μενεις κ καθε φορα κανεις τροφοβλαστη...εγω δεν θελω ετσι...περασα 2 φορες τοσα κ αυτα τα μωρακια μου σιγουρα ταλαιπωρηθηκαν μεχρι να ψυγει η ψυχουλα τους κ δεν μπορω καθε φορα να μπαινω σε αυτη την λογικη...

αυτο το μωρο μετα τη 17η εβδομαδα το πιστεψα οτι θα το κρατησω στα χερια μου κ αυτο προσπαθουσε το κακομοιρο να επιβιωση φτανοντας σε μεγαλη εβδομαδα (αυτα τα εμβρυα αποβαλλοντε λεει απο τον οργανισμο στο πρωτο τριμηνο, ειναι σπανιο να προχωρησει σε μεγαλη εβδομαδα κ ποιο σπανιο να γεννηθουν)...κριμα στις μπεμπουλες μου.

 

Εχω ραντεβου τον Σεπτεμβρη με τον γενετιστη κ βλεπουμε....

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΡΑΦΑΕΛ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΝΕΥΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ,Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21,ΔΙΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ 1/2010, ΗΜΟΥΝΑ 4 ΜΗΝΩΝ.

ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ,ΤΟΝ 3/2010 ΞΑΝΑΜΕΝΩ ΕΓΓΥΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΙΣ 10 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑΣ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΑΨΩ......ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΑΦΑΕΛ ΜΟΥ ,ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ......................

Link to comment
Share on other sites

Ντολη που πιστεψε με ακομα ποναω για το περσυνο κ για το φετινο οχι κ τοσο...(ισως ομως να το εχω συνηθισει κ το παιρνω διαφορετικα)

Ειναι μεγαλη υποθεση να σταμαται η καρδουλα να χτυπαει απο μονη της κ διαφορετικα να το αποφασιζω εγω...

 

Δεν βασανιζω το μυαλο μου...απλα περισυ ειπα οκ τυχαιο γεγονος θα ακουσω κ τους 4 που πηγα κ ολα θα πανε καλα....μονο καλα δεν πηγαν.επρεπε να πιστεψω σε εμενα κ να κανω αυτο που πιστευα...να ψαχτουμε.Τρομαρα μου εχω κ σχεση με τα ιατρικα αλλα τιποτε δεν ξερω...

 

Εχω ψαξει τωρα κ ξερω τι θα κανω...20.000ευρω μου λειπουν μονο....:roll:

 

Δεν μπορω να πηγαινω με τις πιθανοτητες να μενω εγκυος κ καθε φορα να κανω ληψη τροφολαστη να περιμενω αποτελεσματα να περναω τα ιδια κ εγω αλλα κ τα μωρακια...(ηθελα πολλα παιδια κ δε μπορω να κανω).Να φανταστεις οτι πιστεψα οτι θα το παρω στα χερια μου αυτο το κοριτσακι...μεχρι κ την βαπτιση της σκεφτομουν...δεν μπορω ομως καθε φορα που θα μενω να κανω ονειρα κ μετα να πεθαινω για αλλη μια φορα...ξερω οτι οι πιθανοτητες που εχω ειναι λιγες γιαυτο...ξερω οτι θα μου πει ο γενετιστης εχεις 33,3% να κανεις υγιες παιδι κ 66,5 να εχει προβλημα) οποτε δεν μπαινω καν στην διαδικασια...

 

πιστευω να με καταλαβαινεις ποσο πονεσα περισυ που εγω αποφασισα για ολα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΡΑΦΑΕΛ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΝΕΥΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ,Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21,ΔΙΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ 1/2010, ΗΜΟΥΝΑ 4 ΜΗΝΩΝ.

ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ,ΤΟΝ 3/2010 ΞΑΝΑΜΕΝΩ ΕΓΓΥΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΙΣ 10 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑΣ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΑΨΩ......ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΑΦΑΕΛ ΜΟΥ ,ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ......................

 

συμελα στο δευτερο σιγουρα δεν ξεραν τι εγινε γιατι δεν καναν καρυοτυπο στο μωρο καναν φανατζομαι ιστολογικη...οπως κ μενα περισυ ο ηλιθιος ο γιατρος δεν εκανε καρυοτυπο στο μωρο εστω να ειναι καλυμμενος αλλα μονο ιστολογικη...

τιποτε δεν ειναι τυχαιο...εγω θα ψαχτω δεν μπορω αλλο πονο...κ ας εχω ενα παιδι παλι ο πονος ειναι μεγαλος...γιατι οποια ειναι μανα οταν βλεπει το παιδακι στης στα ματια του βλεπει πως θα ειχε κ αλλο εννα...αλλα δυο...χαρουμενα προσωπακια κ δεν τα εχει...

 

η μητροτητα ειναι το ομορφοτερο πραγμα...κ εγω ειμαι η μανουλα με ολη την σημασια της λεξεως...κ 10 να ειχα ολα θα τα μεγαλωνα μεσα στην αγκαλια μου κ θα με λατρευαν οπως κανει ο γιος μου....το πρωι που φευγει ο μπαμπακας μας ερχετε στο κρεβατι μου κ κανουμε νανακια μαζι οταν ξυπναει με χαιδευει μου χαμογελαει...κ μου λεει ''τσιπνα μαμα...παμε πετσουμε''κ εγω του λεω ''ασε με λιγο ποναει η μεσουλα μου'' κ μου κανει ''κανω εγω μασαζ πλατουλα σου κ μετα σικοθουμε πετσουμε''...αχ με κανει κ λυωνω...τον κοιταζω κ βλεπω το αντρακι μου την ζωωουλα μου...οτι κ να πω ειναι λιγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διάβασα όσα γράφετε κορίτσια.εγώ λέω ευτυχώς που υπάρχουν σήμερα αυτές οι εξετάσεις, και για όσα έχουν γίνει έρευνες ξέρουμε τουλάχιστον λίγα πράγματα.ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι μέλει γενέσθαι σε μία εγκυμοσύνη.ακόμη και αν υπάρχουν καρυότυπος γονέων χωρίς πρόβλημα ή χωρίς κάποια ασθένεια, ακόμη και αν κάνεις τροφοβλάστη ή αμνιο και δεν δείξει κάτι απο τις συχνές χρωμοσωμικές ανωμαλίες που έχουν ανακαλύψει οι γιατροί μέχρι τώρα, μπορεί στην πορεία της εγκυμοσύνης να προκύψει κατι στην ανάπτυξη του εμβρύου ή ακόμη και στον τοκετό να προκύψει κάτι σοβαρό και να γεννηθεί παιδάκι με πρόβλημα. Παλιότερα κιολας πολλά παιδάκια γεννιόντουσαν με πρόβλημα λόγο κακής εξέληξης του τοκετου, τότε που δεν κάνανε συχνά καισαρική.

Τί θέλω να πω???οτι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος,και δεν χρειάζεται να επαναπαύεσαι,αλλά δεν σε κυριεύει κιόλας αυτός ο φόβος.

Ξέρω περίπτωση κι εγώ ζευγαριού με στίγμα και οι δύο αναιμίας.Το πήραν απόφαση οτι θα προσπαθήσουν. μετά απο 4 εγκυμοσύνες που κατέληξαν σε διακοπή, ήρθε η πέμπτη με υγιέστατο μωράκι!η γυναίκα ταλαιπωρήθηκε ,αλλά τώρα κρατώντας το μωράκι της στην αγκαλιά λέει πως βγήκε ΝΙΚΗΤΡΙΑ!δεν ξέρω αν θα προσπαθήσουν και για δεύτερο ξέρω όμως το πείσμα που δείξανε μέχρι στιγμής.

Όσο για τους γιατρούς....άλλοι είναι για να τους πάρουν το πτυχίο και άλλοι να τους ευλογείς σαν θεό.Πάντως μεταξύ τους υπάρχει "ομερτά" αλληλουποστηρίζονται μεταξύ τους ,ακόμη και αν ξέρουν οτι συνάδερφος έχει κάνει λάθος γκρρρρρρ...

ραφαελ, εγώ κρατάω αυτό το παρακάτω.....

η μητροτητα ειναι το ομορφοτερο πραγμα...κ εγω ειμαι η μανουλα με ολη την σημασια της λεξεως...κ 10 να ειχα ολα θα τα μεγαλωνα μεσα στην αγκαλια μου κ θα με λατρευαν οπως κανει ο γιος μου....το πρωι που φευγει ο μπαμπακας μας ερχετε στο κρεβατι μου κ κανουμε νανακια μαζι οταν ξυπναει με χαιδευει μου χαμογελαει...κ μου λεει ''τσιπνα μαμα...παμε πετσουμε''κ εγω του λεω ''ασε με λιγο ποναει η μεσουλα μου'' κ μου κανει ''κανω εγω μασαζ πλατουλα σου κ μετα σικοθουμε πετσουμε''...αχ με κανει κ λυωνω...τον κοιταζω κ βλεπω το αντρακι μου την ζωωουλα μου...οτι κ να πω ειναι λιγο...

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η επιστημη εχει προχωρησει πολυ αλλα εδω στην ελλαδα ειμαστε ακομη πισω....για το στιγμα τωρα εχουν κ την προεμφυτευτικη διαγνωση που ειναι ποιο ανωδυνη για εναν ανθρωπο...κ οχι μονο για το στιγμα κ για αλλες ασθενειες...βεβαια εχει κ αυτο τους κινδυνους του κ θα πρεπει να εισαι ωνασης...

σιγουρα σε καθε εγκυμοσυνη εχεις κινδυνους αλλα οταν γνωριζεις παιρνεις κ τις αποφασεις σου...π.χ.αν εγω ηξερα απο περισυ οτι ηταν χρωμοσωμιακο θα εβλεπα γενετιστη κ μου μιλουσε ισως δεν εφτανα μεχρι την 22 εβδομαδα...ισως αν επερνα το ρισκο να ξαναμεινω να εκανα τροφοβλαστη κ να ηταν διαφορετικα...ισως να μην εμενα κ ποτε εγκυος...

θα μου πεις ισως κ ισως...αλλα ελπιζουμε οτι αν καναμε κατι διαφορετικα θα ηταν αλλιως....Θα επερνα το ρισκο μονη μου αλλα το πηραν αλλοι για μενα...

 

κ πιστεψτε με μετα την αυχενικη διαφανεια τα πραγματα ειναι ποιο ξεκαθαρα..περιμενεις να το κρατησεις το μωρο στα χερια σου δεν σκεφτεσαι το χειροτερο...εμενα κ στα δυο μου ειπαν ΤΕΛΕΙΑ μωρα...κ επρεπε να φτασω 22 εβδομαδων να δουμε οτι δεν ηταν καλα...αν εφευγε στις 6 εβδομαδες(η φυσση κ καλα θα εκανε το καθηκον της, μονο σε μενα 2 φορες δεν εκανε το καθηκον της) θα πονουσα μην με παρεξηγησετε αλλα δεν θα ειχα αυτο το δεσιμο μαζι τους...να σε κλωτσανε κ να χαιρεσαι...να λες το μωρο μου...να σε βλεπουν ολοι με μια φουσκωμενη κοιλια κ μετα να βλεπεις οτι ειναι αδεια...ισως σας φαινεται εγωιστικο αλλα δεν μιλαμε για χρηματα για υλικα αγαθα μιλαμε για μια ψυχουλα...χτες πηγαμε μια βολτα με τον αντρα μου...κοιτουσα την κοιλια μου αδεια...κ περναγαν αμετρητες εγκυες που μαλλον θα ηταν οσο θα ημουν κ εγω...κ ελεγα εγω γιατι?

Link to comment
Share on other sites

AX ΡΑΦΑΕΛ!OTAN ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΑΚΡΥΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΑΛΛΕΣ.ΠΡΙΝ ΤΗΝ 2η ΑΠΟΒΟΛΗ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝΕ ΑΧΡΩΜΟ.ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,(ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ 1η ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ)ΕΝΩ Σ'ΑΥΤΗΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.Δ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Δ ΖΟΥΝ.Δ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΙΜΕΝΑ,ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΨΑΜΕ ΝΑ ΤΑΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟΣΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΑΥΤΑ Κ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

AX ΡΑΦΑΕΛ!OTAN ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΑΚΡΥΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΑΛΛΕΣ.ΠΡΙΝ ΤΗΝ 2η ΑΠΟΒΟΛΗ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝΕ ΑΧΡΩΜΟ.ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,(ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ 1η ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ)ΕΝΩ Σ'ΑΥΤΗΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.Δ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Δ ΖΟΥΝ.Δ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΙΜΕΝΑ,ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΨΑΜΕ ΝΑ ΤΑΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟΣΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΑΥΤΑ Κ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ.

 

αχ...αχ...αχ...το μονο που ηξερα ειναι τρισωμια 21 κ ελεγα αυτο υπαρχει...κ μεσα σε ενα χρονο 2 φορες φουσκωσε η κοιλια μου κ τα μωρακια μου φυγαν...περιμενω να παω σε γενετιστη τον οκτωμβρη (ειμαι εκτος αθηνων) κ μετα θα παω να μιλησω κ σε καποιον για εξωσωματικη...προτιμω να υποβληθω σε κατι τετοιο με την λογικη οτι θα κανουν χαρτογραφηση κ προεμφυτετικη παρα να κανω καθε φορο τροφοβλαστη...δεν μπορω.

η ιστορια μου πιστευω οτι ουτε σε σεναριο επιστημονικης φαντασιας δεν γινεται...τοση συμπτωση ιουνιο 2 φορες κοριτσακια 22 εβδομαδων...αφου ωρες ωρες νομιζω οτι ακομα κοιμαμαι...μην σας φαινεται παραξενο αλλα λεω μηπως βλεπω ακομη ονειρο...αλλα δυστηχως δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡΑΦΑΕΛ,ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΑΚΙ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ;

 

εχω ενα γιο που τον εκανα στα 27...αυτα τα δυο κοριτσακια η συλληψη εγινε 28 κ 29 ακριβως...μεσα σε 1 χρονο δυο καραμπινατα γεγονοτα....με το δικο μου μυαλο κ επειδη σχετιζοντε κατα πασα πιθανοτητα κ τα δυο μωρα, εχουμε προβλημα...δεν γινεται να ειναι τυχαια γεγονοτα....ποσο τυχαια ειναι 2 μωρα αρρωστα μεσα σε ενα χρονο....?αλλο να τυχει μια φορα...

ο γιατρος μου ειπε οτι καθε φορα που θα μενω εγκυος θα κανω τροφοβλαστη κ θα προχωραμε αναλογα με τα αποτελεσματα...αυτο δεν ειναι κ πολυ καλο γιατι σου αφηνει παραθυρο οτι οι πιθανοτητες να ξαναγινει ειναι μεγαλες...

 

περιμενω ολα τα αποτελεσματα κ θα δω γενετιστη...κ καποιον να μου πει για προεμφυτευτικη..κ μετα βλεπουμε...παντως εγκυος με πιθανοτητες μεγαλες να μου ξανασυμβει δεν μενω...

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΔΩ ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ ΓΙΑ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ Δ ΑΝΤΕΧΩ,Δ ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ.ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.ΒΕΒΑΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΕΚΕΙ ΡΙΣΚΟ ΓΙΑΤΙ Δ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑΤΡΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΩΜ/ΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ.

 

ειδες γιατι τα λεω εγω...

αυτο που σου ειπε η γυναικολογος δεν στεκει κ πολυ γιατι ειναι το ιδιο με μια δυσιολογικη συλληψη..δηλαδη εγω κ στις 3 εγκυμοσυνες εμεινα αμεσως...ειδικα στην τελευταια ειχα μια επαφη συγκεκριμενη μερα κ το εκανα ετσι για να γινει κοριτσι....ποσο μαλλον αν κανω κ εξωσωματικη...πιστευω οτι αφου δεν εχουμε καποιο προβλημα θα ειναι ευκολο...επισης κ η ηλικια παιζει σημαντικο ρολο...

μαθε κ εσυ κ θα μαζεψουμε μετα τις απαντησεις κ βλεπουμε...μακαρι να μας βοηθησει ο θεος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω κ στις 3 εγκυμοσυνες εμεινα αμεσως...ειδικα στην τελευταια ειχα μια επαφη συγκεκριμενη μερα κ το εκανα ετσι για να γινει κοριτσι....ποσο μαλλον αν κανω κ εξωσωματικη.

 

ραφαελ καλησπερα,

να σου πω κατι πανω σε αυτο, δεν εχει και τοσο σημασια αν μενεις ευκολα εγκυος.

εγω εμεινα για πλακα και τις δυο φορες, αλλα οταν πηγα στον εξωσωματικο μηπως και εκανα γαι το στιγμα, ξερεις, μου ειχε πει πως οι πιθανοτητες δεν αλλαζουν με το αν συλλαμβανεις ευκολα.

παραμενουν 40% οπως και ολες τις περιπτωσεις, συμφωνα με την ηλικια μου (28)

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ραφαελ καλησπερα,

να σου πω κατι πανω σε αυτο, δεν εχει και τοσο σημασια αν μενεις ευκολα εγκυος.

εγω εμεινα για πλακα και τις δυο φορες, αλλα οταν πηγα στον εξωσωματικο μηπως και εκανα γαι το στιγμα, ξερεις, μου ειχε πει πως οι πιθανοτητες δεν αλλαζουν με το αν συλλαμβανεις ευκολα.

παραμενουν 40% οπως και ολες τις περιπτωσεις, συμφωνα με την ηλικια μου (28)

 

ασχετο κ σε δικο μου ανθρωπο 28 ετων το ιδιο ειπαν κ εμεινε με την πρωτη τελικα..κ εχει διδυμακια υγιεστατα...πιστευω το λενε στατιστικα κ γενικα για να ειναι καλυμμενοι.γνωμη μου παντα...

καλα ας ειναι καλα αυτα κ ας μην μεινουμε με την πρωτη...ας βρω την λυση να γινεται με την παλιοτρισωμια που μου επεσε κ μετα δεν αγχχονωμαι....αλλα ξερω οτι δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα πανε ολα καλα βρε κοριτσακι,

αν λυσεις το προβλημα με την τρισωμια η εξωσωματικη θα σου φαινεται παιχνιδακι!

προσπαθησε να μην αγχωνεσαι.

και συμφωνω με αυτο που λες για να ειναι καλυμμενοι με τις πιθανοτητες.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα εγγραφος το πορισμα της αμνιο...γιατι μεχρι στιγμης το ηξερα τηλεφωνικα...

σε μια σημειωση γραφει συνισταται γενετικη συμβουλη,κ το κορυφαιο αν εχουμε δωσει εμεις το ενα επιπλεον χρωμοσωμα ειναι αθωο, αλλα αν το ευρυμα δεν ειναι γονεικο αλλα προεκυψε σαν νεα μεταλλαξη τοτε υπαρχουν πιθανοοτητες το εμβρυο να εχει προβλημα...

πρεπει να κανουμε καρυοτυπο...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Κ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΡΙΣΜΑ ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΕ.ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΖΕΥΓΟΥΣ Κ ΒΓΗΚΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ(ΑΝ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ)ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Κ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΡΙΣΜΑ ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΕ.ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΖΕΥΓΟΥΣ Κ ΒΓΗΚΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ(ΑΝ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ)ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ.

 

Καλημερα....μαθε κ εσυ να μαθω κ εγω μηπως κ βρουμε λυση..γιατι αν περιμενουμε απο τους γιατρους ζησε μαι μου να φας τριφυλλι...εγω απο σεπτεμβρη θα εχω νεοτερα γιατι περιμενω την ιστολογικη ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ραφαέλ γλυκιά μου,

 

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως η τρισωμία αυτή εμφανίζεται στην περίπτωσή σου μόνο σε θηλυκά έμβρυα.. Το λέω αυτό διότι ξέρω πως έχεις ήδη ένα αγοράκι ενώ τα δύο επόμενα μωράκια σου ήταν κοριτσάκια.. λέω εγώ τώρα, μήπως εάν ήταν αγοράκι να μην είχε παρουσιαστεί αυτή η τρισωμία.. Αυτό μπορείς σίγουρα να το ρωτήσεις στον γενετιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ραφαέλ γλυκιά μου,

 

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως η τρισωμία αυτή εμφανίζεται στην περίπτωσή σου μόνο σε θηλυκά έμβρυα.. Το λέω αυτό διότι ξέρω πως έχεις ήδη ένα αγοράκι ενώ τα δύο επόμενα μωράκια σου ήταν κοριτσάκια.. λέω εγώ τώρα, μήπως εάν ήταν αγοράκι να μην είχε παρουσιαστεί αυτή η τρισωμία.. Αυτό μπορείς σίγουρα να το ρωτήσεις στον γενετιστή.

 

σε ευχαριστω ντομινα μου...αν κ καταλαβα οτι συνηθως στα αγορια εχουμε τα περισσοτερα προβληματα...δηλαδη οταν ειναι να επιλλεξουν φυλλο συνηθως κανουν κοριτσια γιατι στα αγορια περνανε καποια γονιδια...επισης εχω αποτελεσμα του καρυοτυπου...το χρωμοσωμα που ευθυνεται για το φυλλο ειναι ενταξει...οποτε μαλλον κατι αλλο ειναι...αλλα επειδη δεν ειμαι γενετιστης θα ρωτησω σιγουρα για να ειμαι σιγουρη.

οταν θα παω θα κανω μια λιστα τις ερωτησεις κ τις απαντησεις κ θα τις αναρτησω εδω για να ενημερωνονται κ αλλες παθουσες μηπως εχουμε κ κανενα καλο αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κοριτσάκι μου να είναι η τελευταία ταλαιπωρία που πρέπει να υποστείς..

 

Φιλιά πολλά!

 

τωρα αρχιζουν αλλα...ψσχνω καλο γιατρο γενετιστη κ εξωσωμ...

Link to comment
Share on other sites

Το Σεπτέμβρη θα πάρω και εγώ τα αποτελέσματα ιστολογικής και μετά επίσκεψη στο γενετιστή. Το δείγμα βρίσκεται στον Πάγκαλο και μάλλον θα πάρω από εκεί την πρώτη γνώμη αλλά θα ήθελα να δω και άλλον οπότε είναι καλό νομίζω να δίνουμε πληροφορίες απο αυτές τις επισκέψεις μας σε γενετιστές έστω και αν οι περιπτώσεις διαφέρουν.

Μπορείς απλά να κάνεις μια ευχή και αυτή θα ρθει μια μέρα ξαφνικά, απλά θα ρθεί στο δρόμο σου μπροστά!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...