Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρισωμια 22


Zouzy

Recommended Posts

Γεια σας τον τελευταίο χρόνο είχα τρεις ανεπιτυχείς εγκυμοσυνες και τώρα μόλις πήρα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου που έδειξε οτι είχε τρισωμια 22. Σας παρακαλώ οποία κοπέλα γνωρίζει τι ειναι ας απαντήσει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας τον τελευταίο χρόνο είχα τρεις ανεπιτυχείς εγκυμοσυνες και τώρα μόλις πήρα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου που έδειξε οτι είχε τρισωμια 22. Σας παρακαλώ οποία κοπέλα γνωρίζει τι ειναι ας απαντήσει ευχαριστω

http://www.iatrikionline.gr/8emata_1_2008/1.pdf

 

για δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας τον τελευταίο χρόνο είχα τρεις ανεπιτυχείς εγκυμοσυνες και τώρα μόλις πήρα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου που έδειξε οτι είχε τρισωμια 22. Σας παρακαλώ οποία κοπέλα γνωρίζει τι ειναι ας απαντήσει ευχαριστω

 

Κάνε κουράγιο..Εύχομαι ό,τι καλύτερο απο εδώ και πέρα και σύντομα να βρείς τη δύναμη και να ξαναπροσπαθήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Σας συμβουλεψε κανείςνα υποβληθειτε εσυ και ο άντρας σου σε καρυότυπο?? Προφανώς δεν έχετε οι ιδιοι τρισωμία 22 διοτι δεν θα ειχατε επιβιωσει αλλά επειδή δεν ξερουμε τι συνεβει με τα προηγουμενα έμβρυα( δεν μας λες αν στα πρωτα εμβρυα είχε γινει καρυότυπος) αναρωτιεμαι αν υπάρχει το ενδεχόμενο πχ να είναι ενωμενα τα χρωμοσωματα 22 σε κάποιον ενηλικα και για αυτο να προεκυψε η τρισωμία. Αν εχετε οι ιδιοι φυσιολογικό καρυοτυπο ή αν στα προηγουμενα έμβρυα ο καρυοτυπος ήταν φυσιολογικός τότε ήταν ένα τυχαίο γεγονός και την επόμενη φορά θα είστε απλώς πιο τυχεροί!! Το πιθανότερο είναι την επόμενη φορά να τα καταφερετε και αυτή τη φορά απλώς να έγινε ένα λάθος κατά την μίτωση του γονιμοποιημένου ωαρίου!!

Link to comment
Share on other sites

Σας συμβουλεψε κανείςνα υποβληθειτε εσυ και ο άντρας σου σε καρυότυπο?? Προφανώς δεν έχετε οι ιδιοι τρισωμία 22 διοτι δεν θα ειχατε επιβιωσει αλλά επειδή δεν ξερουμε τι συνεβει με τα προηγουμενα έμβρυα( δεν μας λες αν στα πρωτα εμβρυα είχε γινει καρυότυπος) αναρωτιεμαι αν υπάρχει το ενδεχόμενο πχ να είναι ενωμενα τα χρωμοσωματα 22 σε κάποιον ενηλικα και για αυτο να προεκυψε η τρισωμία. Αν εχετε οι ιδιοι φυσιολογικό καρυοτυπο ή αν στα προηγουμενα έμβρυα ο καρυοτυπος ήταν φυσιολογικός τότε ήταν ένα τυχαίο γεγονός και την επόμενη φορά θα είστε απλώς πιο τυχεροί!! Το πιθανότερο είναι την επόμενη φορά να τα καταφερετε και αυτή τη φορά απλώς να έγινε ένα λάθος κατά την μίτωση του γονιμοποιημένου ωαρίου!!

 

Καλησπέρα έχουμε κανει καρυοτυπο ζευγους και ηταν φυσιολογικός. Όσον αφορά τις δυο πρώτες κυήσεις δυστυχώς ηταν ανεμβρυικες και οι ιστόλογικες είχαν δείξει πιθανή χρωμοσομικη ανωμαλία χωρις να ειναι σίγουρο. Ο γιατρός μου λέει οτι ειναι λόγω ηλικίας κοντεύω τα σαράντα. Τοσο μεγαλη ειμαι πια ρε κορίτσια;τελείωσε πλέον για μένα το όνειρο για ενα δεύτερο παιδι;με πιάνει το παράπονο γιατι νιώθω οτι εγώ φταίω για ολα. Τι με συμβουλεύετε να κανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα έχουμε κανει καρυοτυπο ζευγους και ηταν φυσιολογικός. Όσον αφορά τις δυο πρώτες κυήσεις δυστυχώς ηταν ανεμβρυικες και οι ιστόλογικες είχαν δείξει πιθανή χρωμοσομικη ανωμαλία χωρις να ειναι σίγουρο. Ο γιατρός μου λέει οτι ειναι λόγω ηλικίας κοντεύω τα σαράντα. Τοσο μεγαλη ειμαι πια ρε κορίτσια;τελείωσε πλέον για μένα το όνειρο για ενα δεύτερο παιδι;με πιάνει το παράπονο γιατι νιώθω οτι εγώ φταίω για ολα. Τι με συμβουλεύετε να κανω;

 

Θα ξαναπροσπαθήσεις! Αφου έχετε φυσιολογικό καρυότυπο ζευγους και έχετε ήδη ένα γερο μωρό κάποια στιγμή θα κατεβεί και το καλό ωάριο!! Δεν φταις για τίποτα! Η φύση προφυλάσσει. Απλά στην επόμενη κύηση πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική με το προγεννητικό έλεγχο εφόσον το κύημα ολοκληρώσει το πρώτο τρίμηνο! Σε καταλαβαινω. Και εγω στα 40 μου πια ετοιμαζομαι να γεννησω το πρώτο μου παιδάκι και εχει σπάσει η χολή μου από την αγωνία όλους αυτούς τους μήνες ώσπου να βγουν τα αποτελέσματα διάφορων εξετάσεων!! Υπομονη και προσπάθεια, διαφορετικά εξωσωματική και προεμφυτευτικός έλεγχος αλλά και εκεί υπάρχουν ρίσκα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπροσπαθήσεις! Αφου έχετε φυσιολογικό καρυότυπο ζευγους και έχετε ήδη ένα γερο μωρό κάποια στιγμή θα κατεβεί και το καλό ωάριο!! Δεν φταις για τίποτα! Η φύση προφυλάσσει. Απλά στην επόμενη κύηση πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική με το προγεννητικό έλεγχο εφόσον το κύημα ολοκληρώσει το πρώτο τρίμηνο! Σε καταλαβαινω. Και εγω στα 40 μου πια ετοιμαζομαι να γεννησω το πρώτο μου παιδάκι και εχει σπάσει η χολή μου από την αγωνία όλους αυτούς τους μήνες ώσπου να βγουν τα αποτελέσματα διάφορων εξετάσεων!! Υπομονη και προσπάθεια, διαφορετικά εξωσωματική και προεμφυτευτικός έλεγχος αλλά και εκεί υπάρχουν ρίσκα...

 

Σου εύχομαι καλό υπόλοιπο και να έχεις μια καλή γέννα με ενα γερό και υγιέστατο μωρο. Χαίρομαι που ακούω οτι γυναίκες στην ηλικια μας μπορούν να φέρουν στο κόσμο υγιή μωράκια. Όσο για μένα δυστυχώς ειμαι πολυ απογοητευμένη και φοβισμένη δεν ξέρω που να βρω το κουράγιο να συνεχίσω. Για μένα πολυ φοβάμαι οτι πλέον το να φέρω στο κόσμο ενα υγιές παιδάκι ειναι σαν να κερδίζω το πρώτο αριθμό του λαχείου να υπάρξει καλό ωαριο και να γονιμοποιηθει κιόλας! Δεν ξέρω πλέον τι να κανω δεν αντέχω άλλες αποβολες και αποξεσεις ειναι πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό και δυστυχώς αρχίζω να πιστεύω οτι ο γιατρος μου δεν μου προσφέρει σωστή καθοδήγηση...

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια μου συγκινήθηκα πολύ που σας διάβασα..έκανα τη δεύτερη κοράκλα μου στα 42 , υγιέστατη, έχοντας κάνει τροφοβλάστη..σας εύχομαι ό,τι καλύτερο, θα τα καταφέρετε!!

Link to comment
Share on other sites

Baby cobra και argini είστε δυο πολυ ελπιδοφόρα παραδειγματα που στα σαράντα κατάφεραν να εχουν υγιείς εγκυμοσυνες αλλά δυστυχώς κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός ο δικός μου μάλλον παρόλο που μικρό δείχνω και ειναι μάλλον γερασμένος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...