Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 15


Recommended Posts

Το Σεπτέμβρη θα πάρω και εγώ τα αποτελέσματα ιστολογικής και μετά επίσκεψη στο γενετιστή. Το δείγμα βρίσκεται στον Πάγκαλο και μάλλον θα πάρω από εκεί την πρώτη γνώμη αλλά θα ήθελα να δω και άλλον οπότε είναι καλό νομίζω να δίνουμε πληροφορίες απο αυτές τις επισκέψεις μας σε γενετιστές έστω και αν οι περιπτώσεις διαφέρουν.

 

εγω πηρα να κλεισω στον παγκαλο κ δεν με βολευουν προς το παρον οι ημερομηνιες....θα δω τι θα κανω...επισης εχω ακουσει καλα λογια για τον καναβακη (βασικα απο τον παιδιατρο μας)...σε αυτον θα παω σιγουρα.

να ξερετε οι γενετιστες ειναι κ παιδιατροι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η ΤΡΙΣΩΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΦΥΛΟ.ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝΕ ΑΓΟΡΑΚΙ.Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΑΝΕ ΟΤΙ΄:ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ 46 ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΑ,ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ 47 Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΧΡΩΜ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13.ΣΤΟΝ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΖΕΥΓΟΥΣ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΕΙΗΣ.Δ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΡΙΣΩΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΦΥΛΟ.ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝΕ ΑΓΟΡΑΚΙ.Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΑΝΕ ΟΤΙ΄:ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ 46 ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΑ,ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ 47 Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΧΡΩΜ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13.ΣΤΟΝ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΖΕΥΓΟΥΣ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΕΙΗΣ.Δ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.

 

ο γιατρος τι σου ειπε?πως γιναναι 47 τα χρωμοσωματα...το ιδιο εγινε κ σε εμας...

Link to comment
Share on other sites

AYTO EINAI MIA ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΩΝ ΧΡΩΜ/ΤΩΝ.

 

εχοντας ενα παιδι φανταζομαι οτι ο δικος μας καρυοτυπος ειναι ενταξει..παντα απο αυτα που καταλαβαινω....αρα μεταλλαξη θα ειναι κ σε μας...περιμενω κ θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΥΤΟ Δ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ,Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΥΛΑΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ.ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΝΗΦΟΡΑ Κ ΞΕΦΩΤΟ Δ ΒΛΕΠΩ.ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΑΠΟ ΝΕΥΡΑ ΠΩΣ ΠΑΤΕ;ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΨΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΒΟΥΝΟΚΟΡΦΗ Κ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ Δ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ,Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΥΛΑΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ.ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΝΗΦΟΡΑ Κ ΞΕΦΩΤΟ Δ ΒΛΕΠΩ.ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΑΠΟ ΝΕΥΡΑ ΠΩΣ ΠΑΤΕ;ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΨΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΒΟΥΝΟΚΟΡΦΗ Κ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.

 

Περισυ μου ειχαν πει οτι αποκλειεταια να εχει προβλημα ο καρυοτυπος μας..τεσπα θα δειξει...

αυτο που με περοβληματιζει ειναι οτι αν ειναι μεταλλαξη ειναι ποιο δυσκολα τα πραγματα αυτο δηλαδη το διαβασα στην πισω σελιδα απο τα αποτελεσματα του καρυοτυπου που εκανα...κ εγραφε οτι χρειαζομαστε γεννετικη συμβουλη...μαλλον το πιθανοτεερο ειναι μονο με προεμφυτευτικη θα τα καταφερω αλλα θα περιμενω να δω κ τον γεννετιστη

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ Δ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ,Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΥΛΑΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ.ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΝΗΦΟΡΑ Κ ΞΕΦΩΤΟ Δ ΒΛΕΠΩ.ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΑΠΟ ΝΕΥΡΑ ΠΩΣ ΠΑΤΕ;ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΨΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΒΟΥΝΟΚΟΡΦΗ Κ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.

 

τελικα αφου μιλησα με γενετιστη τα δυο περιστατικα θεωρουνται τυχαια γεγονοτα...θα κανουμε εναν καρυοτυπο κ θα ξαναδω εναν δευτερο γενετιστη για μεγαλυτερη ασφαλεια κ εναν για εξωσωμ.

η τρισωμια 15 ειναι σπανια 1στις 3000....ειναι τυχαιο παλι....ποση τυχη ειναι ρε γαμωτο!!!

ποιος θα ξαναεμενε εγκυος μετα απο δυο βαρβατα περιστατικα?αναρωτιεμαι κ εγω...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ,ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΤΡΙΣΩΜΙΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΣΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ.ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η 2η ΗΤΑΝΕ ΤΡΙΣΩΜΙΑ,ΓΙΑ ΤΗΝ 1η Δ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝΕ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΟΧΙ.ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜ;ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ Κ ΒΓΗΚΑΝΕ ΟΛΕΣ ΚΑΘΑΡΕΣ.ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ;ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΨΑΞΩ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ;ΕΝΩ ΑΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ ΚΑΤΙ ΛΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΤΙ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου εστειλα π.μ.

καταρχην ολες οι εξετασεις καθαρες θα εβγαιναν...κ οι δικες μου καλες θα βγουν το ξερω κ μου το ειπε κ γενετιστης...

θεωρουντε τυχαια γεγονοτα κ προχωραμε..ετσι μου ειπαν βεβαια κ περισυ κ δυστηχως την πατησα ξανα...

σημερα αναψα κερακι για τις μπουμπουκες μου...συνεχεια τις σκεφτομαι τις ψυχουλες μου...προσευχηθηκα να με βοηθησει ο θεος κ να εχει καλα τον γιο μου...ελπιζω οι κορουλες μου να με βλεπουν για να μην αισθανονται οτι τις εχω αφησει μονες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σου ραφαελ και απο μενα!!!και εγω την ιδια απορια εχω αν ειναι τυχαια γεγονοτα.....στη πρωτη μου εγκυμοσινη οταν εκανα την β επιπεδου μου ειπαν οτι κατι δεν παει καλα με το υγρο που εχει στο κεφαλι και ισως να ειναι υδροκαιφαλος.εκανα αμνιο και τα αποτελεσματα βγεικαν με τρισομεια 21 οπου και εκανα διακοπη.μου ειπαν οτι σε ολες τις εγυμοσινες πρεπει να κανω τροφοβλαστη και ετσι εκανα....ξαναμενω εγκυος κανω τροφοβλαστη (καρυοτηπος αρενος χωρις χρωμοσοματικη ανωμαλια)γεννηθικε το παιδι μου φυσιολογικοτατο.μενω παλι εγκυος...παλι τροφοβλαστη τα ιδια αποτελεσματα!!!γεννηθικε και στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι εχει ενα φυσημα...τρελαθηκα δεν ιξερα τι ηταν το παρακολουθησαμε και ευτιχος σχεδον εκλεισε!!!πειρα την αποφαση μετα απο πολη σκεψη γιατι οπως ξερεις η εγκυμοσινες μου με τις εξετασεις περναω απο πολι ανχος συν τους 5 μηνες με πολι ασχημη ναυτια και εμετους να ξαναμεινω εγκυος ειχα πολι μεγαλη επιθημεια για ενα κοριτσι....ιδια διαδικασια τροφοβλαστη τα αποτελεσματα(καρυοτυπος αρενος χωρις χρωμοσοματικι ανωμαλια)πριν 3 βδομαδες εκανα β επιπεδου και εχει ενα φυσημα και μια ανεπαρκεια τριγλωχινας βαλβιδας!!!το κλαμα που εριξα.....βεβαια μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι πολυ ανησιχιτικο και αρκετες φορες διορθονοντε μονα τους...το ανχος ομως υπαρχει και εδω εγω λεω ειναι ολα αυτα τυχαια γεγονοτα???????????????και εγω θελω να ξερω δηλαδη γιατι πρεπει να ζουμε τοσο ανχος..πωα θα αντεξω 4 μηνες μεχρι να γεννηθει το μωρο και ευχομε τα πραγματα να εξελιχτουν καλα και οντος να μην ειναι κατι το σοβαρο!!!αλλα εχω αδικο να σκεφτομε ετσι???

Link to comment
Share on other sites

μαρια μου ξερω την ιστορια σου ολη...διαβαζω τα παντα...να σου ζησουν τα δυυο κουκλακια που εχεις...

κ εγω λεω ετσι τυχαια...κ αντε ενα τα δυο....?δηλαδη ποσο ατυχη ημουν εγω που ξαναειχα ακριβως 22 εβδομαδες ιουνιο...τυχαιο δεν νομιζω....

 

εντωμεταξυ εμενα μεχρι κ την 17η εβδομαδα που εκανα μια πρωιμη β επιπεδου η μπεμπουλα ηταν καλα...κοιταζω κ ξανακοιταζω τις μετρησεις...ολες μεσα στα φυσιολογικα ορια...

επισης κ η αυχενικη αψογη...κ ο γιατρος κοιταζε την καρδουλα της πολυ ωρα φαντασου εκανα 1,5 ωρα αυχενικα....κ ο γιατρος ειχε κ ειδικοτητα συγγενη καρδιοπαθεια...τι να πω....

επισης τρισωμια 15 δεν προχωραει τοσο...εγω γιατι?γιατι δεν παλλινδρομουσε το πρωτο τριμηνο...επρεπε να πιστεψω για δευτερη φορα οτι θα την κρατουσα στα χερια μου...αλλα ειπαμε τυχαιο γεγονος...

κ μενα μου ειπαν για τροφοβλαστη αλλα δεν ξερω αν αντεχει η ψυχη μου...μπαινω σε μια διαδικασια που ξερω οτι δεν θα χαρω ποτε την εγκυμοσυνη οπως οταν ημουν στον γιο μου...εντωμεταξυ ο τροφοβλαστης δεν τα βλεπει ολα...π.χ. δισχιδη ραχη οταν δεν ανηκει σε χρωμοσωμιακο προβλημα δεν φαινεται...μονο στην αμνιο.δηλαδη εγω θα κανω τροφοβλαστη κ μετα θα εχω κ αγχος μεχρι την 17η να δω αν εχει προβλημα στην σπονδυλικη...κ μετα στην β επιπεδου αν ειναι καλα...δηλαδη ΕΛΕΟΣ δεν αντεχω...

Ποσο τυχερη ημουν στον γιο μου που ολα πηγαν καλα...αυτες τις ημερες κοιταζω τα βιντεο την ημερα που τον γεννησα κ οταν μου τον εφερα γελαγα απο την χαρα....τωρα αν τα καταφερω ποτε πιστευω οτι μολις το κρατησω θα λιποθυμησω απο την χαρα μου...θα κλαιω...δεν θα μπορω να το πιασω...δεν ξερω ειμαι χαμενη σε αυτες τις σκηνες...αν τα καταφερω θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Περασαν σχεδον 2 μηνες..τωρα θα ημουν περιπου 30 εβομαδων...δεν μετραω απλα μου ηρθε στο μυαλο...σε λιγες ημερες θα ανεβω αθηνα κ εχω κλεισει ραντεβου με γεννετιστη...βεβαια ολο αυτο τον καιρο εχω ψαξει τα παντα κ εχω μαθει τα παντα...ΤΕΡΜΑ το διαβασμα...δεν θελω αλλο κ δεν υπαρχει κατι που να μη εχων ψαξει...

εχω βρει απαντησεις...τα δυο συμαβαντα δεν συνδεονται ειναι ''τυχαια'' κ εγω ημουν η τυχερη που τις επεσε ο λαχνος να της συμβει 2 φορες....Για ολα αυτα εχω απαντησεις απο διαφορους γιατρους κ επιστημονες του εξωτερικου...μιλησα μαζι τους...απλα περιμενω να μου το επιβαιωσει ο γενετιστης να κανω κ καρυοτυπο κ μετα θα ειμαι ετοιμη να ξεκινησω....ετοιμη σωματικη γιατι ψυχικα δεν ξερω ποτε θα ειμαι ετοιμη...το πιθανοτερο ειναι να αργησω πολυ γιατι φοβαμαι...

υπαρχουν 2 τροποι προεμφυτευτικη κ τροφοβλαστης

κ φυσιολογικη συλληψη κ τροφοβλαστης...

 

λεω να επιχειρησω το δευτερο οταν θα ειναι κ θα ηλπιζω οτι θα τα καταφερω....αυτα απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

ραφαελακι μου, στεναχωρηθηκα με το μην. σου..

 

τωρα που θα ανεβεις αθηνα και θα μιλησεις με τον γενετιστη ολα θα πανε καλα, θα το δεις!!

προσπαθησε να μην στεναχωριεσαι και γραψε μας τα νεα σου..

φιλια πολλα!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρια ελπιδα ξερω τι θα μου πει ο γενετιστης απο τωρα...απλα παω να ρωτησω καποια πραγματα...δυστηχως ημουν πολυ ''τυχερη'', 2 φορες απλα ετυχε να το μαθω στις 22 εβδομαδες...ειμαι τυχερη ειπαμε...

Ημουν καλα απλα πριν λιγο επεσα ψυχολογικα σκεφτηκα οτι την δευτερα θα εκλεινα τις 30 εβδομαδες...κ θα ημουν φουσκωμενη κ ολα αυτα τα ονειρα που εκανα,....αλλα μετυχως ημασταν βολτα κ συνηλθα γρηγορα...λογικο ειναι καμια φορα να πεφτουμε....

καμια φορα σκεφτομαι διαφορα αλλα συνελχομαι γρηγορα...τελικα εχω πολυ δυναμη μεσα μου γαμωτο...κ δεν θα επρεπε να την βρω με αυτο τον τροπο...τις μπεμπουλες μου τις αγαπαω κ τις εχω μεσα στην καρδια μου...δεν θα τις ξεχασω ποτε...ηταν αυτες που με καναν δυστηχως να καταλαβω τι εχει αξια στην ζωη...μονο η υγεια...τιποτε αλλο...ποτε δεν καναμε την πολυεξοδη ζωη, αλλα αυτη την στγμη βλεπω την κατασταση την δικη μου το τι ζηταω κ τι ζητανε αλλοι...για μενα μονο ευτυχισμενα προσωπα κ υγεια τιποτε αλλο...

την μπεμπα την περσυνι θα την βαπτιζα φανη κ την φετινη ραφαελα....το ξερω οτι πηγαν κοντα στον θεο γιατι επρεπε για καποιο λογο κ ξερω οτι θα με βοηθησουν σε ολα....ειναι τα αγγελακια μας κ τις αγαπαω πολυ.

 

ας ελπισουμε οτι η τυχη την επομενη θα ειναι με το μερος μου....

Link to comment
Share on other sites

[quote=ραφαελ;1669 λογικο ειναι καμια φορα να πεφτουμε....

καμια φορα σκεφτομαι διαφορα αλλα συνελχομαι γρηγορα...τελικα εχω πολυ δυναμη μεσα μου γαμωτο...κ δεν θα επρεπε να την βρω με αυτο τον τροπο...τις μπεμπουλες μου τις αγαπαω κ τις εχω μεσα στην καρδια μου...δεν θα τις ξεχασω ποτε...ηταν αυτες που με καναν δυστηχως να καταλαβω τι εχει αξια στην ζωη...μονο η υγεια...τιποτε αλλο...

την μπεμπα την περσυνι θα την βαπτιζα φανη κ την φετινη ραφαελα....το ξερω οτι πηγαν κοντα στον θεο γιατι επρεπε για καποιο λογο κ ξερω οτι θα με βοηθησουν σε ολα....ειναι τα αγγελακια μας κ τις αγαπαω πολυ.

 

ας ελπισουμε οτι η τυχη την επομενη θα ειναι με το μερος μου....

 

πραγματικα με συγκινησες με αυτα που γραφεις..

την δυναμη που λες μας την στελνει ο θεος, το πιστευω αυτο πολυ!!

φυσικα και δεν θα της ξεχασεις ποτε, και αυτο πρεπει να κανεις, να τις θυμασαι για παντα για να σου στελνουν δυναμη για ζωη..

και φυσικα σε καταλαβαινω να πεφτεις ψυχολογικα, το παθαινω και εγω αλλα το καλο ειναι οτι το ξεπερνας σχετικα γρηγορα.

κανε υπομονη κοριτσακι μου... ολα θα πανε καλα...

 

θα περιμενω τα νεα σου με αγωνια..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ,ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ,ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΜΕ.Δ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΕΛΑΜΕ.ΘΕΛΑΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΜΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΘΕΤΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ,ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ,ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΜΕ.Δ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΕΛΑΜΕ.ΘΕΛΑΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΜΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΘΕΤΙΚΑ!

 

μπραβο να εχεις κ θετικα αποτελεσματα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον γεννετιστες ειδα...αλλα δεν εχω κατι να σας γραψω...τζαμπα πηγα.περισσοτερα ηξερα εγω.

συνεχιζουμε κ οτι κατσει...κανουμε κ αμνιο για να ειμαστε σιγουρη αυτο εχω ως συμπερασμα...κ φυσικα θα κανω αντιπικτηκη γιατι ο πλακουντας ειχε σοβαρο πτοβλημα θρομφοσεων...ολα τα εχω κ αυτο ελειπε....ειμαι τυχερη πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Ραφαέλ μου!!Άστο στην τύχη και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά!!!Καλή επιτυχία!!!!!!

 

ναι στην τυχη αλλα στην περιπτωση μου χρειαζομαι τυχη κ ολους τους αγιους παρεα....

α εχω κ θρομβοφιλια...ο πλακουντας ηταν χαλια.ολα τα εχει η μαριωρη ο φερετζες της ελλειπε....:lol:

ας ελπιζουμε οτι στην επομενη ο θεος θα με βοηθησει να γυρισω μια μερα απο το μαιευτηριο με ενα μωρο στην αγκαλια...με το αδελφακι του γιου μου που το περιμενει 1,5 χρονο....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μετά από δύο εμπειρίες αποβολών και αφού την δεύτερη φορά έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις ανακαλύψαμε ότι η δεύτερη αποβολή οφειλόταν στην τρισωμία 15. Οι καρυότυποι ζεύγους είναι μια χαρά και περιμένω να επαναλάβω μια ανάλυση για την θρομβοφιλία. Μόλις άκουσα τα αποτελέσματα έτρεξα στο διαδύκτιο για να δω τι είναι η τρισωμία 15 και βρήκα τον ιστότοπο αυτό. Θα ήθελα να μου πειτε τί ξέρετε για την τρισωμία αυτή. Εγώ διερωτούμαι που οφείλεται. Ο γιατρός λέει είναι τυχαία γεγονότα και τα δυο. Εμένα δεν με ικανοποιεί αυτή η απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ.

Λίνα-35

Link to comment
Share on other sites

Λίνα μου, μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες από εδώ:

 

Trisomy 15 is rare. Most pregnancies with trisomy 15 end in early miscarriage. In pregnancies that have progressed in development, the fetus often has abnormalities of their facial and cranial features, hands, and feet and growth retardation is seen late in pregnancy. Trisomy 15 has been linked to Prader Willi syndrome.

Ανωμαλίες στο χρωμόσωμα 15 προκαλούν δύο σύνδρομα: το Prader Willi και το Angelman

http://rarediseases.about.com/od/rarediseasesp/a/praderwilli.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Angelman_syndrome

 

Εύχομαι γρήγορα όλες να αποκτήσετε υγιέστατα μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...