Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Στέλλαλεξ είπε:

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ, γράφω πρώτη φορά.

Είμαι 37, έγκυος 15 εβδομάδων στο τρίτο παιδάκι μου. Μετά από κακά αποτελέσματα αυχενικής διαφάνειας με πιθανότητες τρισωμίας 21 1/145, τρισωμία 13 1/53 έκανα λήψη τροφοβλάστης. Μετά από 3 μέρες λάβαμε τα πρώτα αποτελέσματα όπου ήταν αρνητικά. Δυστυχώς όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ. Μόλις χθες λάβαμε τα οριστικά αποτελέσματα, συμπέρασμα ύπαρξη τρισωμίας 13 σε μωσαϊκισμό σε ποσοστό ~10-15%, ενώ την είχαμε αποκλείσει. Μας είπαν ότι θα πρέπει να κάνουμε κ αμνιοπαρακέντηση, για να διαπιστώσουμε 100% την ύπαρξη ή όχι της τρισωμίας, καθώς κατά 30-40% υπάρχει πιθανότητα να αφορά τον πλακούντα κ 60-70% το έμβρυο. Πάλι η ίδια αγωνία κ παρατεταμένη πρέπει να περιμένω ένα μήνα για άμνιο κ αποτελέσματα.

Πείτε μου σας παρακαλώ αν έχει τύχει σε κάποια κάτι ανάλογο κ αν πήγαν εντέλει όλα καλά;

Ευχαριστώ πολύ

Εύχομαι το καλύτερο δυνατό.Τι εννοουν οτι η τρισωμια ισως αφορά τον πλακουντα?

Γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εύχομαι το καλύτερο δυνατό.Τι εννοουν οτι η τρισωμια ισως αφορά τον πλακουντα?

Γινεται αυτο?

Εννοει τον μωσαικισμο. Δηλαδη επειδη περνονται κυτταρα απο τον πλακουντα στην τροφοβλαστη κ οχι απο το εμβρυο ο πλακουντας μπορει να περιεχει κυτταρα υγιη κ κυτταρα οχι υγιει κ καπως αναμιγνυονται κ βγαινουν ψευδη αποτελεσματα που δεν αφορουν το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα. 

 

Πιθανότητα για την ηλικία μου για σύνδρομο 18 : 1/1900

Τροποποιημένη πιθανότητα 1/1483

Για down είχα τροποποιημένη πιθανότητα 1/16.000 

Και για τρισωμια 13 είχα 1/9.000

 

Επειδή το μωρό , τώρα που είμαι στην 17 εβδομάδα , υστερεί 6 ημέρες στην ανάπτυξη του η γιατρός μου σύστησε να κάνω έναν υπέρηχο πριν την Β επιπέδου για να δούμε για πιο σίγουρα ότι όλα είναι καλά. 

 

Ανά 2 βδομάδες που πάμε στην γιατρό το έμβρυο μεγαλώνει σταθερά στα 2,1 cm περίπου. 

Άρα θέλω να πω υπάρχει ανάπτυξη απλά είναι λίγο πιο πίσω. 

 

Την προβλημάτισε γτ πριν την λήψη αίματος και μόνο από τους δείκτες της αυχενικής είχα ποσοστό 1<20.000 ενώ μετά την λήψη αίματος πήγε στο 1/1483

 

Έχουμε αγχωθει αρκετά. 

Εσείς πώς τα βλέπετε?

Έχετε παρόμοια εμπειρία?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 10:36 ΠΜ, Mountain-girl23 είπε:

Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα. 

 

Πιθανότητα για την ηλικία μου για σύνδρομο 18 : 1/1900

Τροποποιημένη πιθανότητα 1/1483

Για down είχα τροποποιημένη πιθανότητα 1/16.000 

Και για τρισωμια 13 είχα 1/9.000

 

Επειδή το μωρό , τώρα που είμαι στην 17 εβδομάδα , υστερεί 6 ημέρες στην ανάπτυξη του η γιατρός μου σύστησε να κάνω έναν υπέρηχο πριν την Β επιπέδου για να δούμε για πιο σίγουρα ότι όλα είναι καλά. 

 

Ανά 2 βδομάδες που πάμε στην γιατρό το έμβρυο μεγαλώνει σταθερά στα 2,1 cm περίπου. 

Άρα θέλω να πω υπάρχει ανάπτυξη απλά είναι λίγο πιο πίσω. 

 

Την προβλημάτισε γτ πριν την λήψη αίματος και μόνο από τους δείκτες της αυχενικής είχα ποσοστό 1<20.000 ενώ μετά την λήψη αίματος πήγε στο 1/1483

 

Έχουμε αγχωθει αρκετά. 

Εσείς πώς τα βλέπετε?

Έχετε παρόμοια εμπειρία?

 

 

Καλημέρα κοριτσι μου,  με το καλό το μωράκι σου. Έχεις κάποιο θέμα με αρτηρίες? Να μην αιματωνονται σωστά? Μπορεί για αυτό να δημιουργεί το θέμα.

 

Στην πρώτη μου κύηση είχα αυτό το θέμα, ήταν πίσω στην ανάπτυξη γιατί δεν αιματωνοταν σωστά, μου έδωσαν να παίρνω σαλοσπιρ. Μετά τη β επιπέδου έκανα αμνιοπαρακέντηση κ όλα ήταν καλά απλά μέχρι να γεννήσω έμενε πίσω στην ανάπτυξη. Εκανα  καισαρική στην 34η εβδομάδα για να μην τυχόν πάθει κάτι στην κοιλιά κ γεννήθηκε 1540γρ. Όλα πήγαν καλά όμως τώρα είναι 5 χρόνων. 

 

Απ' την άλλη στη δεύτερη κύηση πάλι ο γιος μου ήταν μικρούλης αλλά αιματωνοταν σωστά οπότε ο γιατρος δεν προβληματίστηκε. Γέννησα στις 38+ εβδομάδες κ γεννήθηκε 2490γρ. 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι γεννάω μικρά μωρά.

 

Αν δεν υπάρχει θέμα αιματωσεων όλα πάνε καλά, αν όχι πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή. 

 

Η κόρη μου στην αυχενική λόγω του pappA είχε πέσει πιθανότητες 1:700 περίπου ενώ από θέμα ηλικίας είχα 1:1500 περίπου αν θυμάμαι καλά.

 

Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα είναι, αν υπάρχει θέμα αιμάτωσης σου είπε τπτ για σαλοσπιρ? Γιατί όφελος έχει μέχρι την 17η εβδομάδα περίπου. Αν το πάρεις πιο μετά δεν ωφελεί κάπου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

 

Ούτε η γιατρός μου, ούτε ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική διαφάνεια δεν μου είπαν κάτι σχετικό. 

Όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν φυσιολογικές στην εξέταση, εκτός από τις χαμηλές μετρήσεις τον ορμονών στο αίμα. 

 

Μακάρι να αποφύγουμε τις περαιτέρω εξετάσεις. :(

 

πάντως και στις εγκυμοσύνες της μαμάς μου, της είχαν πει το ίδιο για εμάς. Ότι δηλαδή μέναμε πίσω στην ανάπτυξη. 

ελπίζω να είναι 'κληρονομικο' και όλα να πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Mountain-girl23 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

 

Ούτε η γιατρός μου, ούτε ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική διαφάνεια δεν μου είπαν κάτι σχετικό. 

Όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν φυσιολογικές στην εξέταση, εκτός από τις χαμηλές μετρήσεις τον ορμονών στο αίμα. 

 

Μακάρι να αποφύγουμε τις περαιτέρω εξετάσεις. :(

 

πάντως και στις εγκυμοσύνες της μαμάς μου, της είχαν πει το ίδιο για εμάς. Ότι δηλαδή μέναμε πίσω στην ανάπτυξη. 

ελπίζω να είναι 'κληρονομικο' και όλα να πάνε καλά :)

Κ πόσο γεννήθηκες εσύ? Ναι πιστεύω παίζει η κληρονομικότητα. Κ δεν ξέρω πως είσαι εσύ, γενικά η λεκάνη σου αλλά πολλές φορές η φύση προνοεί να μην βγάζουμε μεγάλα παιδιά αν δεν το επιτρέπει το σώμα μας.

 

Παρόλα αυτά ο γιατρός είναι ο πλέον αρμόδιος να σε κατευθύνει. Κ αμνιο να χρειαστεί να κάνεις αργότερα μην την φοβάσαι καθόλου. Απλά να πας σε γιατρό έμπειρο κ πιστοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννήθηκα 2800 kg όπως και οι αδερφές μου. 

 

Γενικά είμαι λεπτή. 

Είχα (προ εγκυμοσύνης) αρκετά στενή μέση και κοιλιά. 

 

Ελπίζω να είναι αυτό που λένε

' καθυστερημένη γονιμοποίηση' μιας και η επαφή με τον άντρα μου είχε γίνει 1 μέρα πριν την αναμενόμενη ωορρηξία. 

 

Ο Θεός βοηθός. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...