Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts

ξεχασα να αναφερω οτι της ειπα οτι θα θηλασω 1 μηνα ακομα και μετα θα δω τι θα κανω....

επισης ποναω πολυ στο λαιμο και μου ειπε οτι πρηστηκε

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα

Αγλαια και οποια κοπελα μπορει να βοηθησει θα ηθελα την βοηθεια σας.

εχω διδυμακια 3 1/2μηνων και τα θηλαζω αποκλειστικα με μεγαλη επιτυχια κατα τη γνωμη μου...πριν μεινω εγκυος επαιρνα Τ4 75mg τα οποια μου τα σταματησε η ενδοκρινολογος,3 μηνων εγκυος καθως μου ειπε οτι ρυθμιστηκε...γεννησα και ειπα να κανω εξετασεις...και μολις γυρισα απο την γιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να παρω χαπια (οχι τα κλασσικα Τ4) για να το ρυθμισω....τα χαπια ειναι πρωι μεσημερι βραδυ ισχυρη δοση απο οτι μου ειπε...και οτι πρεπει να κοψω τον θηλασμο...γιατι περναει στο γαλα....εκανα καλα????μηπως κανω κακο στα παιδια μου?????

θα σας γραψω τις τιμες

τ3----2.58 ΦΤ 0,8---2,0

Τ4--15,90 ΦΤ 5-12

TSH--0,01 ΦΤ0,30-5,00

ΑΝΤΙ TG----77.3 ΦΤ<150,00

ANTI-TPO---2995,0 ΦΤ 0.0-100,00

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Φιλικα

Γιωτα

 

ψάξε λίγο για τα αντισώματα σου είναι αυτό που έλεγα και εγώ λίγα μηνύματα παραπάνω ότι μου είπαν ότι κάνει κακό στο μωρό. Μήπως εννοούσε αυτό ο γιατρός σου και όχι τα χάπια; Εσένα βέβαια ίσως επανέλθουν αν ρυθμίσεις τα υπόλοιπα... γιατί είσαι γενικότερα εκτός!!! Εγώ είμαι απόλυτα ρυθμισμένη αλλά τα αντισώματα δεν ρυθμίζονται δυστυχώς με τίποτα!

RSYNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τιςσυμβουλες.

Μου ειπε οτι πρεπει να παρω κατι χαπια 3 την ημερα για να ρυθμιστει και οτι περναει στο γαλα οποτε πρεπει να διακοψω τον θηλασμο..

οπψς ειδες ολες οι τιμες ειναι τελειως εκτος...απο υποθυρεοδισμο εκανα υπερ...

τι να κανω?????μηπψς κανω κακο που θηλαζω????

Αγλαια?????????????

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

στη θέση σου θα πηγαινα και σε 2ο και αν χρειαζόταν και σε 3ο γιατρό. Έτσι θα λειτουργούσα εγώ προσωπικά. Είναι πολύ σημαντικό το θέμα για να διακόψεις το θηλασμό, το οποίο θα αναγκαστείς να κάνεις για την υγεία όλων αν στο πουν και οι άλλοι γιατροί. Μη μένεις μόνο σε έναν.

Link to comment
Share on other sites

εχω θυρεοειδη εδω και 17 χρονια!καθόλη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου επινα κανονικα τα χαπια μου(thyrormone) και ακομα και τωρα εξακολουθω να πινω τα ιδια χαπια. κανενας δεν μου ειπε οτι δεν πρεπει να θηλασω.....το μονο που μου ειπαν ειναι οτι οταν το μωρο θα ειναι 20 ημερων να κανουμε μια εξεταση tsh προληπτικα να δουμε αν το μωρακι ειναι ενταξει....τελος καλο ολα καλα!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

καλησπερα, θηλαζω εδω και 3 μηνες αποκλειστικα το μωρο μου και εχει λιγες μερες που αισθανομαι οτι εχω ενα καρουμπαλακι μικρο στο λαιμο. εψαξα και διαβασα οτι μπορει μετα την εγκυμοσυνη να επηρεαστει ο θυροειδης αδενας. δεν εχω παρατηρησει κανενα συμπτωμα ή αλλαγη πανω μου. το μωρο παιρνει βαρος κανονικα μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα. εαν εχω θυροειδη και δεν το ηξερα ως τωρα τι προβλημα μπορει να εχω προκαλεσει στο μωρο??????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θηλαζω εδω και 3 μηνες αποκλειστικα το μωρο μου και εχει λιγες μερες που αισθανομαι οτι εχω ενα καρουμπαλακι μικρο στο λαιμο. εψαξα και διαβασα οτι μπορει μετα την εγκυμοσυνη να επηρεαστει ο θυροειδης αδενας. δεν εχω παρατηρησει κανενα συμπτωμα ή αλλαγη πανω μου. το μωρο παιρνει βαρος κανονικα μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα. εαν εχω θυροειδη και δεν το ηξερα ως τωρα τι προβλημα μπορει να εχω προκαλεσει στο μωρο??????

 

Κανένα πρόβλημα φαντάζομαι αφου παίρνει βάρος κι ειναι οκ.

Πανε για εξέταση όμως να δεις τι ειναι το καρουμπαλάκι. Καλα αποτελέσματα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα μανούλες.

Εγώ έχω πρόβλημα θυρεοειδίτιδας χασιμότο. Πίνω Τ4, αρκετά χρόνια και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και συνεχίζω και τώρα που θηλάζω. Ο μικρούλης μου είναι και αρκετά ανεπτυγμένος για την ηλικία του - είναι 60 εκ. και 5800 κιλά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός του προβλήματος του θυρεοειδή μου, αλλά το γάλα μου δεν επαρκεί για να χορτάσει ο μικρός μου και το βράδυ χρειάζεται να πάρει πρόσθετο-ξένο γάλα σε 1-2 γεύματα. Το κακό είναι ότι αρνείται να πιει το ξένο γάλα. Έχουμε αλλάξει 3 φορές γάλα, αλλά είτε το πίνει με το ζόρι και κλαίγοντας, είτε δημιουργεί από μόνος του πνιγμό και προκαλεί εμετό για να μην το πιει. Ο παιδίατρος μου λέει ότι λόγω της ανάπτυξης του έχει περισσότερες διατροφικές απαιτήσεις και ότι όσο θηλάζει το μωρό κατεβαίνει γάλα, αλλά ο μικρός μου, εξακολουθεί να μην χορταίνει και στο τέλος κουράζεται και αρχίζει να κλαίει. Επίσης, ενώ από το μαιευτήριο μου είπαν ότι στις 20-30 ημέρες πρέπει να κάνει ο μπέμπης εξέταση για τον θυρεοειδή, ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται και ότι θα κάνουμε εξετάσεις όταν χρονίσει. Θα ήθελα τη συμβουλή σας όσον αφορά σε αυτό, καθώς επίσης και αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος ώστε να επαρκεί καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας για την διατροφή του. Έστω, αν δε γίνεται κάτι με αυτό, πως θα μπορούσα να τον κάνω να δεχτεί να πίνει ανώδυνα το ξένο γάλα 1-2 φορές την ημέρα.

Ειλικρινά, η συμβουλή σας, θα με βοηθήσει πολύ, γιατί δεν ξέρω πλέον τι να κάνω!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα μανούλες.

Εγώ έχω πρόβλημα θυρεοειδίτιδας χασιμότο. Πίνω Τ4, αρκετά χρόνια και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και συνεχίζω και τώρα που θηλάζω. Ο μικρούλης μου είναι και αρκετά ανεπτυγμένος για την ηλικία του - είναι 60 εκ. και 5800 κιλά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός του προβλήματος του θυρεοειδή μου, αλλά το γάλα μου δεν επαρκεί για να χορτάσει ο μικρός μου και το βράδυ χρειάζεται να πάρει πρόσθετο-ξένο γάλα σε 1-2 γεύματα. Το κακό είναι ότι αρνείται να πιει το ξένο γάλα. Έχουμε αλλάξει 3 φορές γάλα, αλλά είτε το πίνει με το ζόρι και κλαίγοντας, είτε δημιουργεί από μόνος του πνιγμό και προκαλεί εμετό για να μην το πιει. Ο παιδίατρος μου λέει ότι λόγω της ανάπτυξης του έχει περισσότερες διατροφικές απαιτήσεις και ότι όσο θηλάζει το μωρό κατεβαίνει γάλα, αλλά ο μικρός μου, εξακολουθεί να μην χορταίνει και στο τέλος κουράζεται και αρχίζει να κλαίει. Επίσης, ενώ από το μαιευτήριο μου είπαν ότι στις 20-30 ημέρες πρέπει να κάνει ο μπέμπης εξέταση για τον θυρεοειδή, ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται και ότι θα κάνουμε εξετάσεις όταν χρονίσει. Θα ήθελα τη συμβουλή σας όσον αφορά σε αυτό, καθώς επίσης και αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος ώστε να επαρκεί καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας για την διατροφή του. Έστω, αν δε γίνεται κάτι με αυτό, πως θα μπορούσα να τον κάνω να δεχτεί να πίνει ανώδυνα το ξένο γάλα 1-2 φορές την ημέρα.

Ειλικρινά, η συμβουλή σας, θα με βοηθήσει πολύ, γιατί δεν ξέρω πλέον τι να κάνω!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Μαρία

 

Πόσο ειναι το μωρο;

 

Τι ενδείξεις μειωμένης παραγωγής έχεις;

 

Το μωρο δεν πίνει καθόλου απο το συμπλήρωμα; Πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλημέρα μανούλες. Να ζητήσω τα φώτα σας. Σε εξετάσεις μου βρήκαν ότι ο θηρεοειδής μου έχει απορυθμιστεί και ότι πρέπει να παω σε ενδοκρινολόγο. Στην αρχή της εγκυμοσύνης που έκανα δεν είχα πρόβλημα. Να πω ότι το μωρό μου θα γίνει σε λίγο 4 μηνών, θηλάζω αποκλειστικά, ίδρωσα για να το πετύχω η αλήθεια και δεν σκοπεύω να σταματήσω ακόμη. Μήπως γνωρίζει καμία απο εσάς κάποιο καλό ενδοκρινολόγο που να είναι και στο ΙΚΑ και φιλικός με το θηλασμό; Γιατί απο αυτά που ακούω και διαβάζω δεν είναι να πηγαίνεις στον πρώτο που θα βρείς. Να πω ότι είμαι και κοντά στο Αττικό αν κάποια ξέρει κάποιον απο εκεί. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Ξέχασα να πω ότι είμαι Αθήνα Περιστέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

θελω να κανω μια παρα πολυ χαζη ερωτηση,ειμαι παχουλη,εκανα μια ζωη διατροφη χαλια .τζανκ φουντ ,γαριδακια και αναψυκτικα .παιρνω thyrohormone για υπερθυροειδισμο και επαιρνα καμια δεκαρια χρονια gynofen 35 αντισυλληπτικα για ρυθμιση κυκλου .απορια μου λοιπον ειναι η εξης για να παραχθει το μητρικο γαλα δεν χρησιμοποειται το λιπος της μαμας?(μην πυροβολητε πλιζ)αμα της μαμας το σωμα ειναι τιγκα στα φαρμακα,ορμονες και κακα συστατικα λογω της διατροφης της περνανε αυτα στο γαλα αρα και στο μωρο ?τουλαχιστον θα σας κανω να γελασετε

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, καταρχήν μαλλον ειχες υποθυρεοειδισμο για να παρεις θυρορμονη. Αλλιως παιρνεις αντιθυρεοειδικα.

Σε κάθε περιπτωση και τα δυο είναι συμβατα με τον θηλασμο και ειδικα η θυρορμονη δεν εχει καμια αντενδειξη αρκει να κραταει τη μαμα ευθυρεοειδικη.

Με τα αντιθυρεοειδικα επισης μπορεις να θηλασεις αλλα επειδή μπορει να γινουν τοξικα θελει στενη παρακολουθηση από γιατρο.

Κατά τα αλλα αν στην διαρκεια εγκυμοσύνης και θηλασμου δεν κανεις καταχρηση γενικοτερα, δεν θα εχεις θεμα...ο,τι τζανκ φουντ εφαγες τα προηγουμενα χρονια δεν θα 'ποτισουν' δηλητηριο το γαλα σου.

Link to comment
Share on other sites

λαιδα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,μαλιστα με τον τροπο που εκφραστηκες στο μνμ σου διατυπωσες αυτο ακριβως που ηθελα να πω .σε ευχαριστω και παλι και ναι εννουσα ειναι υπο κ οχι υπερ ο θ/δης μου .:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χαίρεται,

 

είμαι καινούργια στο φόρουμ αν και ενημερώνομαι για τα διάφορα θέματα αλλά πρώτη φορά γράφω. Έχω μερικές απορίες αν γνωρίζει καποιος να με βοηθήσει... Παντρεύτηκα πριν λίγους μήνες και σκεφτόμαστε με το σύζυγο να κάνουμε ένα μωράκι.Είμαι 30 χρονων , έχω υποθυροειδισμό απο τα 15 μου και παίρνω το euthyrox των 150.Θέλω να ρωτήσω τα εξής: Είναι δύσκολο να γίνει η σύλληψη όταν έχεις υποθυροειδισμό; τι πρέπει να προσέξω πριν μείνω έγκυος ή κατα την διάρκεια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ! ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΆΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ ΕΔΏ Κ 8 ΜΗΝΕΣ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΚΆΛΥΨΑ ΌΤΙ ΈΧΩ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΓΩΓΉ ΜΕ UNIMAZOLE K INDERAL Κ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΈΧΩ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ. ΈΧΕΤΕ ΠΕΡΆΣΕΙ ΚΆΤΙ ΠΑΡΌΜΟΙΟ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΎΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΉΣΕΙ Κ Η ΚΥΡΊΑ ΑΓΛΑΐΑ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, elena1984 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ! ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΆΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ ΕΔΏ Κ 8 ΜΗΝΕΣ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΚΆΛΥΨΑ ΌΤΙ ΈΧΩ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΓΩΓΉ ΜΕ UNIMAZOLE K INDERAL Κ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΈΧΩ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ. ΈΧΕΤΕ ΠΕΡΆΣΕΙ ΚΆΤΙ ΠΑΡΌΜΟΙΟ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΎΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΉΣΕΙ Κ Η ΚΥΡΊΑ ΑΓΛΑΐΑ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ.

Τα δυο αυτα φαρμακα στο e lactancia βγαινουν very low risk στον θηλασμο

Δ ξερω γτ σου ειπε ο ενδοκρινολογος οτι πρεπει να σταματησεις

Θα σου προτεινα να παρεις δευτερη γνωμη, κ ισως να ρωτησεις κ πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου για την συμβατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...