Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts

παρ' ολο που δεν εχω ιδεα απο θηλασμο και βλεποντας οτι ειναι και η αγλαια εδω που σαφεστατα ξερει πολλα για αυτον, θα ηθελα να κατεθεσω και εγω την εμπειρια μου....

Όταν εχουμε υποθυρεοειδισμο , το Τ4 που παιρνουμε δεν δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα στο μωρο....αρκει βεβαια να μην το παρακανουμε και οι τιμες μας να ειναι εντος οριων

Στον υπερθυρεοειδισμο μως τα πραγματα ειναι λιγ πιο περιπλοκα.....Τα αντιθυρεοειδικα φαρμακα ειναι λιγο πιο επικινδυνα απο το απλο Τ4 (τ οποιο στην υσια δεν ειναι φαρμακο αλλα συμπληρωμα).

Υπαρχει μαι μικρη πιθανοτητα όσες παιρνουν αντιθυρεοειδικα να εμαφνισουν εκζεμα, χαμηλα λευκα ή και τοξικο σοκ (τοξικη ηπατιτιδα). Ειναι σπανιες και οι τρεις καταστασεις, ειδικα η τελευταια αλλα υπαρχει αυτη η πιθανοτητα.

Εγω παρουσιασα και τα τρια παραπανω.....ημουν στο 2% του πληθυσμου που παθαινουν graves και στο 10% αυτου του ποσοστου που παθαινουν τετοιες παρενεργειες.....

Τοτε λοιπον ημουν σε διλημμα τι να κανω...να βγαλω τον θυρεοειδη με το όποιο ρισκο (γιατι εφοσον οι ορμονες φτ3 και φτ4 ηταν αρκετα εκτος οριου, τετοιο χειρουργειο καμια φορα ειναι επικινδυνο) ή να προσπαθησω να διορθωσω την κατασταση με κορτιζονη και βλεποντας και κανοντας.

Προτιμησα το χειρουργειο με την παροτρυνση του γυναικολογου μου, δυο ενδοκρινολόγων και ενος αλλεργιολογου.... Κατεληξαν ότι εφοσον ηθελα να κανω και αλλο παιδακι , δεν θα επρεπε να ρισκαρω παιρνοντας αντιθυρεειδικα ουτε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα ουτε και της γαλουχιας. Μου ειπαν λοιπον ότι αυτα τα φαρμακα ειναι επικινδυνα γιατι ακριβως μπορουν να προκαλεσουν στο μωρο ό,τι προκαλεσαν και σε εμενα .

Αυτο δε σημαινει ότι θα συμβει οπωσδηποτε αλλα φοβοντουσαν την πιθανοτητα. Βεβαια πολλα μωρακια γεννιουνται με συγγενη υπρθυρεοειδισμο (neonatal graves disease) και παιρνουν τετοια αγωγη και ολα μια χαρα....τα δεχεται ο οργανισμος τους.

Οποτε καταληγω ότι οι περισοοτεροι γιατροι δεν θελουν να το ρισκαρουν....εστω για αυτη τη μικρη πιθανοτητα να περασει το φαρμακο στο μωρο και για την ακομη μικροτερη να εχει παρενεργειες το μωρο.

Τελος πιστευω ότι η καθε μια μας βαζει κατω τα υπερ του θηλασμου και τα κατα αυτης της περιπτωσης και αποφασιζει....λιγοι γιατροι ομως θα συναινεσουν στα αντιθυρεοειδικα μαζι με τον θηλασμο. Αν όμως αποφασισει μια μανουλα να συνεχισει να θηλαζει, το μονο που πρεπει να προσεχει ειναι συχνους ελεγχους αιματος ωστε να μην εχει επιπλεον ποσοτητα αντυθυρεοειδικων στο αιμα (και στο γαλα).

Προσωπικα, στην περιπωση της φιλης παραπανω, αν οι ορμονες μου φτ3 και φτ4 ηταν εντος οριων, δεν θα επαιρνα κανενα φαρμακο και θα συνεχιζα να θηλαζω. Απλα θα ξαναεκανα καποιν ελεγχο καθε δυο μηνες μεχρι να αποθηλασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α να ρωτησω και κατι αλλο τωρα που το θυμηθηκα. Ο υπερ/υποθυρεοειδισμος μπορουν να προκαλεσουν τριχοπτωση; Ρωταω γιατι παρατηρω εδω και λιγο καιρο να πεφτουν τριχουλες απτα μαλλια μου. Υπαρχει περιπτωση να οφειλονται και στη γεννα μου, αφου εχουν περασει μονο 4 μηνες;;;; (εχω ακουσει οτι πεφτουν αρκετα τα μαλλακια μετα τη γεννα.Ειναι βεβαια και το φθινοπωρο στη μεση που τα μαλλια πεφτουν και ανανεωνονται)

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Aleca ποια κοπελα απο ολες εννοεις; Ειμαστε πολλες με τετοια προβληματακια!

εσενα δημητρα μου! :D αν δεν κανω λαθος μονο tsh ειχες χαμηλη, ετσι δνε ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Α να ρωτησω και κατι αλλο τωρα που το θυμηθηκα. Ο υπερ/υποθυρεοειδισμος μπορουν να προκαλεσουν τριχοπτωση; Ρωταω γιατι παρατηρω εδω και λιγο καιρο να πεφτουν τριχουλες απτα μαλλια μου. Υπαρχει περιπτωση να οφειλονται και στη γεννα μου, αφου εχουν περασει μονο 4 μηνες;;;; (εχω ακουσει οτι πεφτουν αρκετα τα μαλλακια μετα τη γεννα.Ειναι βεβαια και το φθινοπωρο στη μεση που τα μαλλια πεφτουν και ανανεωνονται)

Οποιαδηποτε παθηση του θυρεοειδους μπορει να προκαλεσει τριχοπτωση αλλα στην περιπτωση σου μαλλον ειναι επειδη γεννησες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλεκακι μου, μονο τη ρημαδα την tsh, οι αλλες μεσα στα ορια. Και γιαυτο μαλλον δεν εχω υπερθυρεοειδισμο αλλα θυρεοειδιτιδα της λοχειας....

Να σε ρωτησω, μιας που εχεις εμπειρια απο υπερθυρεοειδισμο. Εχω κανει εξετασεις απο αρχες σεπτεμβρη και μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απτα γνωστ συμπτωματα του υπερθυρεοειδισμου. Αν ειχα υπερ, δε θα μου ειχε εμφανιστει κατι, ιδρωτες, απωλεια βαρους, ταχυκαρδιες, εξοφθαλμος νευρικοτητα κλπ;;;;;;;

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλεκακι μου, μονο τη ρημαδα την tsh, οι αλλες μεσα στα ορια. Και γιαυτο μαλλον δεν εχω υπερθυρεοειδισμο αλλα θυρεοειδιτιδα της λοχειας....

Να σε ρωτησω, μιας που εχεις εμπειρια απο υπερθυρεοειδισμο. Εχω κανει εξετασεις απο αρχες σεπτεμβρη και μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απτα γνωστ συμπτωματα του υπερθυρεοειδισμου. Αν ειχα υπερ, δε θα μου ειχε εμφανιστει κατι, ιδρωτες, απωλεια βαρους, ταχυκαρδιες, εξοφθαλμος νευρικοτητα κλπ;;;;;;;

εγω εκανα εξετασεις καθε εξαμηνο και ηταν οκ ολες...και ξαφνικα αρχισα με αδυναμια στους μυες των ποδιων μου, τρεμουλο, και δεκατα....απωλεια βαρους δυστυχως δεν ειχα :D. Εξοφθαλμο εκανα μετα απ το χειρουργειο που τον εβγαλα και αυτο γιατι χειρουργηθηκα ενω οι ομρονες μου δεν ηταν ΟΚ. Αλλα δεν ειχα και αλλη εναλλακτικη.

Παντως και εγω συμφωνω ότι μαλλον θυρεοειδιτιδα λοχειας εχεις....Ο υπερθυρεοειδισμος συνηθως οφειλεται σε αυτοανοση παθηση (graves disease) και υπαρχουν συγκεκριμενα θετικα αντισωματα στον οργανισμο TSI ή Trab. Αν ξανακανεις εξετασεις πες να σου γραψει και μια απο τις δυο για να διευκρινιστει.

Όπως σου ειπα και πιο πανω λοιπον, εφοσον οι ορμονες φτ3 και φτ4 ειναι εντος οριων, σημαινει ότι δεν εκκρινεις παραπανω ωστε να παει στο μωρο μεσω του θηλασμου....οποτε γιατι ανησυχεις????

Σου ειπε ο γιατρος ότι ακομη και εσυ πρεπει να παρεις αντιθυρεοειδικα???

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεβασμενες ορμονες τι μπορουν να προκαλεσουν στο μωρο δηλαδη; Α, πριν μεινω εγγυος ειχα Hashimoto, χωρις ομως να παιρνω αγωγη, μονο θετικα αντισωματα ειχα, ολα ταλλα ηταν εντος οριων.

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Οι ανεβασμενες ορμονες τι μπορουν να προκαλεσουν στο μωρο δηλαδη; Α, πριν μεινω εγγυος ειχα Hashimoto, χωρις ομως να παιρνω αγωγη, μονο θετικα αντισωματα ειχα, ολα ταλλα ηταν εντος οριων.

όταν εχεις παραπανω φτ3 και φτ4 σημαινει ότι θυρεοειδης σου παραγει περισσοτερο απο ότι πρεπει, αυτο παει στο γαλα και ολο μαζι στο μωρουλι.....οποτε ειναι σαν να παιρνει το μωρο επι πλεον Τ4.

Τοτε οι γιατροι δινουν αντιθυρεοειδικα που μειωνουν την παραγωγη του θυρεοειδους . Αυτα τα φαρμακα ΄μως ναι, μπορουν να περασουν στο γαλα, με πιθανες συνεπειες αυτα που ειχα γραψει παραπανω.

Με μονο μειωμενο tsh το μωρο στο θηλασμο δεν παθαινει τιποτα :D.

Επισης εφοσον τωρα ειναι εντος ριων, για να ξεφυγυν θελουν τουλαχιστον κανα διμηνο...δε γινεται απο τη μια μερα στην αλλη....για αυτο σου λεω μην ανησυχεις απλα κανε εξετασεις καθε διμηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σορυ που σε πρηζω αλλα το Τ4 εινα συμβατο με το θηλασμο, ετσι δεν ειναι;;;;; Αυτο τουλαχιστον διαβαζω απτις αλλες κοπελες στο φορουμ.

ναι βεβαια....αρκει και αυτο να το παιρνει καποιος σωστα, να μην κανει υπερχρηση δηλαδη. Και τα αλλα θεωρουνται συμβατα απλα θελυν πιο πολυ προσοχη....

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για τις απαντησεις σου αλεκακι. Δεν μπορω να πω, με καθησυχασες αρκετα.αντε να δουμε τι θα δειξουν οι επομενες εξετασουλεςςςςςςςς!

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια...ολα καλα θα πανε...δεν και καποιον απο τους γιαρους που σου λενε τα κοριτσια....καποιον εννοω συμβατο με θηλασμο...για να νιωσεις εσυ πιο σιγουρη. Γιατι εγω εδω και τεσσερα χρονια που ψαχνομαι και εχοντας αλλαξει πολλους, κατεληξα ότιτ οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι τους γινεται :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α καλα οτι ειναι ασχετιλες οι περισσοτεροι τοχω καταλαβει και εγω! Και πανω απολα ουδεις σεβασμος για το θηλασμο. Στα μαυρα καταστοιχα τον εχουν οι περισσοτεροι....

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Αν ασχοληθεις με οποιοπαθητικη, μετα μπορεις να ξαναπαρεις κανονικα φαρμακα; Οταν δηλαδη με το καλο τελειωσω με το θηλασμο, και αρρωστησω για παραδειγμα, μπορω να ακολουθησω θεραπεια με φαρμακα που παιρνουμε ολοι μας, ή πρεπει να κανω μια ζωη ομοιοπαθητικη; Ειμαι τελειως ασχετη με το αντικειμενο γιαυτο ρωταω.....

φυσικά, ό,τι θέλεις μπορείς να κάνεις!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και επανερχομαι με νεοτερα για την κατασταση μου. Προχτες τη Δευτερα εκανα ξανα εξετασεις για το θυρεοειδη μου, την TSH, την FT4 και την Τ3. Αυτες τις 3, μου ειπαν και οι 2 γιατροι που επισκεφτηκα, να εξετασω. Για 1 ακομη φορα η TSH χαμηλη, 0,04 απο 0,02 που ηταν αρχες Οκτωβρη (ανεβηκε 0,02 κατι ειναι και αυτο). Οι αλλες δυο μεσα στα φυσιολογικα ορια. Μαλιστα η FT4 βελτιωθηκε αρκετα απτην προηγουμενη φορα.

Μιλησα με μια απτις γιατρους και μου ειπε:Δεν κανεις τιποτα, απλα παρακολουθεις με εξετασεις.

Τι τρεχει ρε κοριτσια τελικα με την περιπτωση μου;Η κατασταση μου ειναι σταθερη προς ελαφρως βελτιουμενη ειπε η γιατρος. Αντε καλα, να δουμε τι μας ξημερωνει παλι.....

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο;;;;Ολες εμεις οι δυσμοιρες που εχουμε θεμα με το θυρεοειδη, σημαινει οτι θα εχουν και τα παιδακια μας;;;;Αν οντως ισχυει κατι τετοιο δε θα εδειχναν κατι οι εξετασεις που κανουν υποχρεωτικα σε ολα τα μωρακια τη μερα που βγαινουν απτο μαιευτηριο, που εξεταζουν συν τοις αλλοις και τον υποθυρεοειδισμο;;;;;

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Δημητρα αυτο που σου ειπε ο γιατρος κανεις...τιποτα...και το παρακολουθεις.Δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα, απλα δυσλειτουργει λιγο ο αδενας, κατι πολυ συχνο σε μετα γεννας περιοδο ;). Πολυ πιθανον σιγα σιγα να λειτουργει φυσιολογικα.

Τα μωρα μας όπως οποιοδηποτε αλλο μωρακι μπορει ανα πασα στιγμη να εχουν θεματακι με θυρεοειδη...δε σημαινει ότι επειδη το παθαμε εμεις , θα το παθουν και αυτα. Βεβαια υπαρχει η κληρονομικοτητα και συνηθως η παθηση αυτη ειναι πιο συχνη στα κοριτσια.

Εσυ απλα να κανεις τα τσεκ που σου λεει ο γιατρος και να βγαλεις παο το μυαλο σου ολα τα αρνητικα ;)

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταία 10 χρόνια ακολουθώ αγωγή για υποθυρ. τον Φεβρουάριο που γεννησα στο Αλεξάνδρα μου ζήτησαν να πάω τη μικρή σε 10 μέρες να της γίνει έλεγχος του θυροειδή. Έτσι και έγινε, όλες οι τιμές ήταν καπως εκτός τησ TSH που ηταν μέσα στα όρια, ανησύχησα και πήγα σε ενδοκρινολόγο στο παίδων που μου είπε ότι όλα είναι οκ με τη κόρη μου.

Αλλά ναι όταν έχεις πάθηση του θυροειδή ελέγχεται και το βρέφος 10 μέρες μετά υποχρεωτικά και όχι νωρίτερα γιατί οι ορμόνες τους δεν έχουν σταθεροποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη elion πρεπει να κοιταξω και εγω το θυρεοειδη της κορης μου και να μην αρκεστω στις εξετασεις του νοσοκομειου;;; Εγω ουδεποτε πηρα αγωγη για θυρεοειδη, απλα μου ειχαν βρει μια υποψια Hashimoto πριν 3-4 χρονια.Και στην εγκυμοσυνη που εκανα εξετασεις ανα 2-3 μηνες ηταν σουπερ οι τιμες και ουδεποτε ειχα προβλημα.

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Αλεκακι σευχαριστω πολυ για οσες απαντησεις μου εχεις δωσει. Απο τα γραφομενα σου και απο αυτο που αποπνεεις ως ανθρωπος μου βγαζεις κατι πολυ θετικο και αισιοδοξο, αν και αποτι εχω καταλαβει εχεις,δυστυχως,περασει πολλα απο το θυρεοειδη σου. Ακομη και αυτη η επικοινωνια που εχουμε μου δινει θαρρος, δε μπορω να πω! Αυριο εχω ραντεβου με εναν καθηγητη ενδοκρινολογο στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο στο Ριο. Θα με δει και αυτος και θα μου πει τι μελλει γενεσθαι!

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κορίτσια!!Και καλή χρονιά!

Θα με ενδιέφερε ιδιάιτερα να μάθω για καποιον ενδοκρινολόγο στη Θεσσαλονίκη που να υποστηρίζει το θηλασμό μιας και εγώ διανύω τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εμφάνισα χαμηλή τιμή μόνο στην FT4. H ενδοκρινολόγος μου με "προειδοποίησε ότι ...αν μειωθεί και άλλο θα πάρω θεραπεία και να μην σκεφτώ ούτε στιγμή το θηλασμό...". Όπως καταλαβαίνεται καθόλου δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση όσο αφορά στο θηλασμό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου προτεινω αλλα το μονο που εχω να πω ειναι οτι η ενδοκρινολογος να κοιταει τη δουλεια της (που υποθετω θα την εκανε καλυτερα αν κοιταζε ολες τις τιμες που παρουσιαζουν οι εξετασεις σου κ οχι μονο μια) κ να αφησει το θηλασμο στους ειδικους...να κοιταξεις παραλληλα κ για συμβουλο θηλασμου, εστω για μια αποψη ειδικου, επι του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Και καλή χρονιά!

Θα με ενδιέφερε ιδιάιτερα να μάθω για καποιον ενδοκρινολόγο στη Θεσσαλονίκη που να υποστηρίζει το θηλασμό μιας και εγώ διανύω τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εμφάνισα χαμηλή τιμή μόνο στην FT4. H ενδοκρινολόγος μου με "προειδοποίησε ότι ...αν μειωθεί και άλλο θα πάρω θεραπεία και να μην σκεφτώ ούτε στιγμή το θηλασμό...". Όπως καταλαβαίνεται καθόλου δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση όσο αφορά στο θηλασμό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Λυπάμαι πολύ που η ενδοκρινολόγος σου αντί να φροντίσει να κάνει σωστά τη δουλειά της, λέει ανοησίες.

 

Η θεραπεία είναι απαραίτητη για να καταφέρεις να θηλάσεις χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...