Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts

νομιζα πως στη γερμανια οι γιατροι ειναι πιο υπερ του θηλασμου αλλα απο οτι φαινεται εχουν αγνοια!να προσθεσω οτι τα χαπια μου τα εκοψε απο τη στιγμη που μαθαινα οτι ημουν εγκυος.αρα για 9 μηνες πριν το θηλασμο δεν επαιρνα καθολου θηροξινη

 

:shock::shock: εμενα σχεδον τα διπλασιασε γιατι εκτος απο εμενα θα επρεπε να εχω αρκετη και για το μωρο.

Κανε εξετασεις να δεις που βρισκεσαι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εκανα κ ευτυχως για μενα ημουν στα ιδια επιπεδα.παιρνω L thyroxin 50 mg.σε 2 μηνες εχω παλι εξετασεις για να δω πως παει.μου τα εκοψε για τον ιδιο λογω που δε με αφησε να τα παρω κ στο θηλασμο.οτι δηλαδη θα επιρεαστει ο μεταβολισμος του μωρου:evil: θυμωσα περισσσοτερο με τον εαυτο μου που τον πιστεψα:evil:

Link to comment
Share on other sites

δε το πιστευω οτι απο η ανοησια του γιατρου επαιξε καποιο ρολο στο να μη θηλασω οσο ηθελα...μου ελεγε οτι η θυροξινη θα παει στο γαλα κ μετα στο μωρο κ θα επιρρεασει τον μεταβολισμο του!!!δεν ειναι να εμπιστευεσαι κανεναν,οντως.κ ειναι κ επιστημονες..λυπαμαι!!

 

Όσο κυκλοφορείς εδω μέσα τόσο θα διαπιστώνεις ότι οι ανοησίες είναι πιο συχνές από τις αξιόπιστες προσεγγίσεις.

Link to comment
Share on other sites

νομιζα πως στη γερμανια οι γιατροι ειναι πιο υπερ του θηλασμου αλλα απο οτι φαινεται εχουν αγνοια!να προσθεσω οτι τα χαπια μου τα εκοψε απο τη στιγμη που μαθαινα οτι ημουν εγκυος.αρα για 9 μηνες πριν το θηλασμο δεν επαιρνα καθολου θηροξινη

 

Εντελώς επικίνδυνη πρακτική. Αυτό το αποφασίζει μόνο ο ενδοκρινολόγος που σε παρακολουθεί και νομίζω ότι στην εγκυμοσύνη είναι πιο τακτική η παρακολούθηση για να διορθώνεται η δόση αν χρειάζται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστο δεν ειναι αυτο σαν λογικη?

 

Όχι βέβαια δεν είναι σωστό. Το σωστό είναι να σε παραπέμψει σε συνάδελφο που ξέρει αν και έχει υποχρέωση να ξεστραβωθεί. Από τη στιγμή που η γαλουχία είναι μια περίοδος που αφορά τις περισσότερες γυναίκες, έχει υποχρέωση να ξεστραβωθεί και να μην είναι άσχετος.

 

Η άλλη προσέγγιση σημαίνει ότι "Δεν με νοιάζει αν εσύ έχεις αυξημένες πιθανότητες να εμφανίσεις καρκίνο του μαστού, δεν με νοιάζει αν το παιδί σου θα αντιμετωπίσει μια σειρά προβλημάτων που δεν θα τα αντιμετώπιζε αν θήλαζε, αρκεί εγώ να μην έχω καμία ευθύνη"

Μόνο το τομάρι του και τη βολή του; Δεν νομίζεις ότι πληρώνουμε πολλά χρήματα για να μη διαταράσσεται η βολή τους; για να ενδιαφέρονται μόνο για το τομάρι τους;

 

 

 

Γιατι? Σαν μαμα με θυρεοειδη ρωταω και μην παρεξηγηθειτε. Απαγορευετε το αγελαδινο στον θυρεοειδη? Εχω ελεγχομενο υποθυρεοειδισμο απο 20 περιπου ετων (παιρνω 2 θυρορμον 0,1 την ημερα). Ο παιδιατρος ηταν ενημερος και ποτε δεν μου ανεφερε κατι για το αγελαδινο.

 

Δεν απαγορεύεται. Στατιστικά, σε πληθυσμού όπου η κατανάλωση του αγελαδινού γάλακτος είναι ανύπαρκη ή ελάχιστη, τα προβλήματα που εμφανίζονται είναι πολύ λιγότερα.

 

Δυστυχώς αυτό είναι κάτι που δεν απασχολεί την κλασική προσέγγιση της ιατρικής. Αλλωστε το θέμα προληπτική ιατρική είναι ανύπαρκτο. Σκέφτεσαι πόσοι ενδοκρινολόγοι θα μείωναν το εισόδημά τους αν είχαν λιγότερους ασθενείς με προβλήματα θυροειδούς; Στους γιατρούς συμφέρει η συντήρηση ασθενών, όχι η πρόληψη!

 

Κανένας ενδοκρινολόγος δεν έχει ασχοληθεί στην υποχρεωτική του εκπαίδευση με κάτι τέτοιο.

 

 

Δεν ειχα σκεφτει ποτε να ρωτησω τον γιατρο μου αν επηρεαζει το χαπι του θυρεοειδη στον θηλασμο. Κακως πολυ κακως.

Τι πιθανότητες είχες να πάρεις σωστή απάντηση;

 

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα αν τελικα επιβεβαιωθει οτι ο μικρος εχει θυρεοειδη (θα κανουμε επαναληπτικες στο 6μηνο) θα ρωτησω τον ενδοκρινολογο και θα σας πω με σιγουρια. Γιατι αν ειχε νεογνικο θυρεοειδη δεν επρεπε να φανει στου μαιευτηριου?

 

Αν καποια παντως το εχει ρωτησει στο γιατρο της (κατα ποσο η θυρορμονη 0,1 επηρεαζει το βρεφος που θηλαζει) θα με ενδιεφερε η αποψη του γιατι αγχωθηκα λιγο με τα αποτελεσματα.

Όταν η μητέρα έχει υπερθυροειδισμό και παίρνει φάρμακα καταστολής της λειτουργίας του θα πρέπει να επιλέγεται αγωγή σύμφωνα με το πρόγραμμα διατροφής του παιδιού για να επηρεάζεται το λιγότερο δυνατό και όταν κρίνεται απαραίτητο θα πρέπει να παρακολουθείται και το παιδί για το αν επηρεάζεται ή όχι. Για να γίνουν σωστά όλα αυτά θα πρέπει ο ενδοκρινολόγος να είναι καταρτισμένος. Από τις μητέρες που παρακολουθώ έχω συναντήσει αρκετούς καταρτισμένους και πολλούς αυτοσχεδιάζουν επικίνδυνα.

 

Αν η μητέρα έχει ΥΠΟθυροειδισμό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα φάρμακα που λαμβάνει η μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παλι καλα να λεω που δεν επαθαν τιποτα και τα μωρα???

 

Ποια μωρά; Εσύ θα μπορούσες να πάθεις κάτι με αρύθμιστο θυροειδή!

Ενδοκρινολόγος τα αποφάσισε όλα αυτά ή ο γυναικολόγος;

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock: εμενα σχεδον τα διπλασιασε γιατι εκτος απο εμενα θα επρεπε να εχω αρκετη και για το μωρο.

Κανε εξετασεις να δεις που βρισκεσαι?

 

Οι ορμόνες της εγκυμοσύνης αλλάζουν τη λειτουργία του θυροειδούς, οπότε κάποιες φορές μπορεί να αυξηθεί η δόση των φαρμάκων και κάποιες φορές να μειωθεί. Δεν υπάρχει κανόντας, υπάρχει μόνο έγκαιρη και αξιόπιστη αντιμετώπιση για κάθε έγκυο ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος!στην αρχη του ειπα οτι εχω θηρεοειδη κ του εδειξα τις εξετασεις

κ τα χαπια.μου ειπε να σταματησω να τα παιρνω για το λογο οτι μπορει να επιρρεασουν την αναπτυξη κ τον μεταβολισμο του εμβρυου.τον ρωτησα αν θα πρεπει να κανω εξετασεις αιματολογικες για να ελεγχω πως παει κ μου ειπε οτι απο αυτες δε βγαινει κατατοπιστικο αποτελεσμα κ μονο με σπινθιρογραφημα κατι που απαγορευεται οταν εισαι εγκυος.μου ειπε να κανω αφου γεννησω κ σταματησω τον θηλασμο.οταν γεννησα παλι μου ειπε να μη παιρνω τα χαπια γιατι παλι μπορει να αλλαξει ο μεταβολισμος του μωρου!!αυτα εγιναν κ στα 2 παιδια.να πω οτι ειμαι χαζη κ τον πιστεψα?μαλλον ναι.κ μαλλον καλα εκανα που αλλαξα κ γυναικολογο στο προηγουμενο τεστ παπ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι? Σαν μαμα με θυρεοειδη ρωταω και μην παρεξηγηθειτε. Απαγορευετε το αγελαδινο στον θυρεοειδη? Εχω ελεγχομενο υποθυρεοειδισμο απο 20 περιπου ετων (παιρνω 2 θυρορμον 0,1 την ημερα). Ο παιδιατρος ηταν ενημερος και ποτε δεν μου ανεφερε κατι για το αγελαδινο.
συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα αντιμετωπιζω την εξης κατασταση:ιουνιο 2007 εμφανιζομαι υποθυρεοειδικη, στα υψη αντισωματα και tsh....παιρνω το ο,1.

οκτωβριο κοβω τα γαλακτοκομικα , συμβουλη ομοιοπαθητικου

μαιο 2008 μειωνω τη δοση σε ο,1 εναλλαξ με ο,088

ιουνιο μενω εγκυος , η tsh μηδενικη μειωνω τη δοση σε 0,088

στην εγκυμοσυνη κανω ατασθαλιες με τα γαλακτοκομικα, εμφανιζω σακχαρο αλλα σταδιακα μειωνω τη δοση τ4 γιατι η tsh μενει μηδενικη:roll:....

τωρα παιρνω το 0,025....

 

οι ενδοκρινολογοι μου ειπαν για περισσευμα t4, αναστατωση λογω ορμονων εγκυμοσυνης κτλ.....

 

τι να σου πω, δεν ξερω, τα γαλακτομικα παντως δεν τολμω να τα επαναφερω....μετα κι απο το σακχαρο που με ταλαιπωρησε , με τιποτα!!! κ στην κορη μου θα κανω το ιδιο, μια διατροφη οπου τα γαλακτοκομικα θα ειναι ειτε απο κατσικα, ειτε σπανιες εξαιρεσεις!!:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γυναικολογος!στην αρχη του ειπα οτι εχω θηρεοειδη κ του εδειξα τις εξετασεις

κ τα χαπια.μου ειπε να σταματησω να τα παιρνω για το λογο οτι μπορει να επιρρεασουν την αναπτυξη κ τον μεταβολισμο του εμβρυου.τον ρωτησα αν θα πρεπει να κανω εξετασεις αιματολογικες για να ελεγχω πως παει κ μου ειπε οτι απο αυτες δε βγαινει κατατοπιστικο αποτελεσμα κ μονο με σπινθιρογραφημα κατι που απαγορευεται οταν εισαι εγκυος.μου ειπε να κανω αφου γεννησω κ σταματησω τον θηλασμο.οταν γεννησα παλι μου ειπε να μη παιρνω τα χαπια γιατι παλι μπορει να αλλαξει ο μεταβολισμος του μωρου!!αυτα εγιναν κ στα 2 παιδια.

 

:shock::shock::shock:

Aμα ειναι και ΩΡΛ μαζι με γυναικολογος -ενδοκρινολογος στειλτον μου.

Εχω ενα θεμα με οσους μπαινουν στα χωραφια αλλον.

Τι ειναι ρε παιδια ο θυρεοειδης? Εχουν καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης οι καθε ηληθιοι που χωνονται και αποκτουν και ειδικοτητα απο μονοι τους? Μωρε με την σειρα καταγγελια τους πρεπει να στρωσουν χαρακτηρα. Αναψε κανενα κερι που εισαι καλα και διπλα στα υγιεστατα παιδια σου .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια δεν είναι σωστό. Το σωστό είναι να σε παραπέμψει σε συνάδελφο που ξέρει αν και έχει υποχρέωση να ξεστραβωθεί. Από τη στιγμή που η γαλουχία είναι μια περίοδος που αφορά τις περισσότερες γυναίκες, έχει υποχρέωση να ξεστραβωθεί και να μην είναι άσχετος.

.

Εννοω αν κανεις δεν ξερει και αν κανεις δεν ειναι σιγουρος και δεν εχει ιατρικες αποδειξεις παρα μονο για το οτι δεν κανει να τα συνδυασει (γιατι μιλαμε για ενα χαπι εδω που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο θηλασμο αν καταλαβα καλα και πρεπει να σταματησει να θηλαζει ) δεν ειναι καλυτερα να συμβουλεψει αυτο που σιγουρα και αποδεδειγμενα ξερει και ισχυει συμφωνα με το πτυχιο του? Ειναι σωστο να της πει "ναι συνεχισε" και να τραβιεται το παιδι μια ζωη με θυρεοειδη?

 

Σε αυτο το ποστ αναφερομαι μην γινει κανενα μπερδεμα

Δυστυχώς ο ενδοκρινολόγος που με είδε σήμερα μου είπε πως έχω πολύ υψηλές τιμές και θα πάρω μεγάλη δόση από ένα φάρμακο που λέγεται unimazole (με methimanizole).

Στο site safefetus.com λέει πως είναι επικίνδυνο το φάρμακο σε δόσεις πάνω από 10-15mg την ημέρα, ενώ εγώ θα παίρνω 30mg την ημέρα για αρχή...

Από την άλλη στο e-lactancia λέει πως τα 20-30 mg είναι ασφαλή.

Τέλος για 1 μήνα θα παίρνω και ένα Inderal (με propranolol hydrochloride) που στο safefetus δεν είναι ασφαλές ενώ στο lactancia δεν υπάρχει...

Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω... Η μαία μου που με παρέπεμψε στο safefetus μου είπε να κόψω τον θηλασμό :(

.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος!στην αρχη του ειπα οτι εχω θηρεοειδη κ του εδειξα τις εξετασεις

κ τα χαπια.μου ειπε να σταματησω να τα παιρνω για το λογο οτι μπορει να επιρρεασουν την αναπτυξη κ τον μεταβολισμο του εμβρυου.τον ρωτησα αν θα πρεπει να κανω εξετασεις αιματολογικες για να ελεγχω πως παει κ μου ειπε οτι απο αυτες δε βγαινει κατατοπιστικο αποτελεσμα κ μονο με σπινθιρογραφημα κατι που απαγορευεται οταν εισαι εγκυος.μου ειπε να κανω αφου γεννησω κ σταματησω τον θηλασμο.οταν γεννησα παλι μου ειπε να μη παιρνω τα χαπια γιατι παλι μπορει να αλλαξει ο μεταβολισμος του μωρου!!αυτα εγιναν κ στα 2 παιδια.να πω οτι ειμαι χαζη κ τον πιστεψα?μαλλον ναι.κ μαλλον καλα εκανα που αλλαξα κ γυναικολογο στο προηγουμενο τεστ παπ.

 

:shock::shock::shock:

 

Nομίζω ότι έστω και καθυστερημένα θα πρέπει να του κάνεις καταγγελία.

Σε έβαλε σε σοβαρό κίνδυνο. Αυτός είναι κομπογιαννίτης, δεν είναι γιατρός! Όπως έβαλε εσένα σε κίνδυνο θα βάλει και άλλες μέλλουσες μητέρες.

 

Η λειτουργία του θυροειδούς ελέγχεται μόνο από ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ και μόνο αυτός αποφασίσει αν πρέπει να τροποποιήσεις μια θεραπεία ή όχι.

Ο χειρότερος ενδοκρινολόγος σίγουρα μπορεί να πάρει ορθότερες αποφάσεις από έναν άσχετο με την ενδοκρινολογία γυναικολόγου που νομίζει ότι τα ξέρει όλα και παρεμβαίνει στη θεραπεία άλλης ειδικότητος.

 

Τα σπινθιρογραφήματα δεν γίνονται κάθε τρεις και λίγο!

 

Ούτε είναι απαραίτητα κάθε φορά στην τροποποίηση ενός θεραπευτικού σχήματος.

 

Θα σε παρακαλούσα να το συζητήσεις αναλυτικά με τον ενδοκρινολόγο που σε παρακολουθεί για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις τώρα και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα αντιμετωπιζω την εξης κατασταση:ιουνιο 2007 εμφανιζομαι υποθυρεοειδικη, στα υψη αντισωματα και tsh....παιρνω το ο,1.

οκτωβριο κοβω τα γαλακτοκομικα , συμβουλη ομοιοπαθητικου

μαιο 2008 μειωνω τη δοση σε ο,1 εναλλαξ με ο,088

ιουνιο μενω εγκυος , η tsh μηδενικη μειωνω τη δοση σε 0,088

στην εγκυμοσυνη κανω ατασθαλιες με τα γαλακτοκομικα, εμφανιζω σακχαρο αλλα σταδιακα μειωνω τη δοση τ4 γιατι η tsh μενει μηδενικη:roll:....

τωρα παιρνω το 0,025....

 

οι ενδοκρινολογοι μου ειπαν για περισσευμα t4, αναστατωση λογω ορμονων εγκυμοσυνης κτλ.....

 

τι να σου πω, δεν ξερω, τα γαλακτομικα παντως δεν τολμω να τα επαναφερω....μετα κι απο το σακχαρο που με ταλαιπωρησε , με τιποτα!!! κ στην κορη μου θα κανω το ιδιο, μια διατροφη οπου τα γαλακτοκομικα θα ειναι ειτε απο κατσικα, ειτε σπανιες εξαιρεσεις!!:roll:

 

Για όσους δεν κατάλαβαν, η συστηματική κατανάλωση γαλακτοκομικών συνδέεται και με την εμφάνιση διαβήτη (και τύπου Ι και τύπου ΙΙ) αλλά από διαβητολόγο δεν πρόκειται να ακούσετε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

Aμα ειναι και ΩΡΛ μαζι με γυναικολογος -ενδοκρινολογος στειλτον μου.

Αυτός με τέτοιον αέρα που έχει πάρει μπορεί να είναι και ορθοπεδικός!:roll:

Αχ, δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω...

 

 

 

Τι ειναι ρε παιδια ο θυρεοειδης? Εχουν καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης οι καθε ηληθιοι που χωνονται και αποκτουν και ειδικοτητα απο μονοι τους? Μωρε με την σειρα καταγγελια τους πρεπει να στρωσουν χαρακτηρα. Αναψε κανενα κερι που εισαι καλα και διπλα στα υγιεστατα παιδια σου .

Δεν θα μπορούσα να πω τίποτα καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν κανεις δεν ξερει και αν κανεις δεν ειναι σιγουρος και δεν εχει ιατρικες αποδειξεις παρα μονο για το οτι δεν κανει να τα συνδυασει (γιατι μιλαμε για ενα χαπι εδω που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο θηλασμο αν καταλαβα καλα και πρεπει να σταματησει να θηλαζει ) δεν ειναι καλυτερα να συμβουλεψει αυτο που σιγουρα και αποδεδειγμενα ξερει και ισχυει συμφωνα με το πτυχιο του?

Σίγουρα και αποδεδειγμένα δεν υπάρχει για κανένα φάρμακο στην ιατρική. Δεν υπάρχουν αποδείξεις μόνο ενδείξεις και κυρίως δεν υπάρχει καμία σιγουριά για κανένα φάρμακο όσο αθώο και να είναι πόσο μαλλον κάποιο που δεν είναι αθώο.

 

Ειναι σωστο να της πει "ναι συνεχισε" και να τραβιεται το παιδι μια ζωη με θυρεοειδη?

 

Τι πιθανότητες έχει να μην τραβιέται ένα παιδί με θυροειδή όταν υπάρχει ΚΑΙ κληρονομική προδιάθεση ΚΑΙ μεγαλώνει με γάλα αγελάδος;

Ελάχιστη...:?

 

Οπότε θα πρέπει ο γιατρός να μπορεί να σταθμίσει όλους τους κινδύνους που διατρέχει το βρέφος αν δεν τραφεί με μητρικό γάλα. Από τους δύο κινδύνους διαλέγουμε τον μικρότερο για το παιδί και όχι αυτόν που συμφέρει στην ανευθυνότητα του γιατρού.

 

Αν ο ίδιος ο γιατρός δεν μπορεί να σταθμίσει την κατάσταση ή δεν μπορεί να βρει μια λύση συμβατή, καλό θα ήταν να παραπέμψει σε κάποιον συνάδελφο που μπορεί να βρει λύση συμβατή με το θηλασμό.

 

Θα επανέλθω σε λίγο για τα υπόλοιπα.:)

 

Edit

Επανήλθα.

 

Στο ποστ που αναφέρεσαι

δεν αξιολογήθηκαν

α) η ηλικία του μωρού

β) το ότι δεν θηλάζει αποκλειστικά

γ) το ότι μπορεί να προσαρμοστούν τα γεύματα του παιδιού ανάλογα με το χρόνο ημίσειας ζωής του φαρμάκου έτσι ώστε την ώρα που θηλάζει το μωρό να παίρνει την ελάχιστη πιθανή ποσότητα

 

Ο ενδοκρινολόγος που γνωρίζει καλά τα φάρμακα, το χρόνο ημίσειας ζωής, το ποσοστό που απεκρίνονται (υπάρχουν κάποια που η συγκέντρωσή τους στο γάλα μπορεί να είναι 20 φορές υψηλότερη από ότι στο πλάσμα της μητέρας, και αντίστροφα) μπορεί να δοκιμάσει μια θεραπεία κατάλληλη για τη μητέρα που να προσαρμόζεται στα γεύματα του μωρού.

 

Επίσης μπορεί να κάνει πρώτα δοκιμές με φάρμακα συμβατά με το θηλασμό (υπάρχουν αρκετά αντιθυροειδικά που είναι συμβατά) και μετά να περάσει στα πιο επικίνδυνα.

 

Γνωρίζω καλά ότι οι πολλοί γιατροί δεν θέλουν να ζαλίζονται με πιο πολύπλοκα προβλήματα από αυτά που συνήθως αντιμετωπίζουν, όμως υπάρχουν και κάποιοι που χαίρονται να λύνουν πιο πολύπλοκα προβλήματα και να τα καταφέρνουν.

 

Για ένα μωρό που έχει κληρονομική προδιάθεση για προβλήματα θυροειδούς είναι πολύ πιο σημαντικό να θηλάσει, οπότε αξίζει η μητέρα να αφιερώσει χρόνο για να βρει έναν αξιόπιστο ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

 

Nομίζω ότι έστω και καθυστερημένα θα πρέπει να του κάνεις καταγγελία.

Θα σε παρακαλούσα να το συζητήσεις αναλυτικά με τον ενδοκρινολόγο που σε παρακολουθεί για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις τώρα και στο μέλλον.

 

αγλαια 10 ιανουαριου εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο.θα το συζητησω μαζι του κ ελπιζω να με καταλαβει!!οντως δε πρεπει να το αφησω ετσι,εγω μπορει να την γλιτωσα αλλα κινδυνευουν αλλες..

κ επισης ειναι κριμα για γυναικες που θελουν να θηλασουν να παθουν οτι επαθα εγω κ γιαυτες κ για τα μωρα τους

Link to comment
Share on other sites

αγλαια 10 ιανουαριου εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο.θα το συζητησω μαζι του κ ελπιζω να με καταλαβει!!οντως δε πρεπει να το αφησω ετσι,εγω μπορει να την γλιτωσα αλλα κινδυνευουν αλλες..

κ επισης ειναι κριμα για γυναικες που θελουν να θηλασουν να παθουν οτι επαθα εγω κ γιαυτες κ για τα μωρα τους

 

Ακόμη και στην περίπτωση που το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι ήπιο και δεν διέτρεξες κανένα σοβαρό κίνδυνο από όλη αυτή την παρέμβαση, ο γυναικολόγος σου θα έπρεπε να σου προτείνει να το συζητήσεις με τον ενδοκρινολόγο και την απόφαση θα την έπαιρνε ο ενδοκρινολόγος. Θα μπορούσαν να συνεργαστούν ο γυναικολόγος σου με τον ενδοκρινολόγο σου αλλά όπως ο ενδοκρινολόγος δεν θα μπορούσε να αποφασίσει για γυναικολογικά θέματα, έτσι και ο γυναικολόγος δεν μπορεί να αποφασίζει για ενδοκρινονολογικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Είμαι καινούριο μέλος και βρέθηκα κοντά σας λόγω ενός προβλήματος που αντιμετωπίζω.

Πριν 3 μήνες, στις 26.8, γέννησα ένα αγοράκι με φυσιολογικό τοκετό, το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Πριν μείνω έγκυος είχα κάποια προβλήματα με το θυρεοειδή μου (αυξημένα αντισώματα AntiTG kai AntiTPO και αυξημένη τιμή Τ3, Τ4, FT3 και FT4 με αντίστοιχα χαμηλή τιμή ΤSH), που ανακάλυψα κατά τον προγεννητικό έλεγχο, και μετά από 4 μήνες θεραπεία με Thyrostat, οι τιμές επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα και τα αντισώματα μειώθηκαν. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου οι τιμές ήταν φυσιολογικές, και 40 ημέρες μετά τον τοκετό επίσης.

Χθες το απόγευμα όμως έκανα εξετάσεις θυρεοειδούς, μετά από κάποια αρρυθμία που διαπίστωσα και έντονο κνησμό στο κεφάλι επί μια εβδομάδα, και οι τιμές ήταν και πάλι ανεβασμένες, η TSH πολύ χαμηλή (0.01) και τα αντισώματα ανεβασμένα.

Τηλεφώνησα στον ενδοκρινολόγο και είπε ότι πρέπει να ξαναρχίσω θεραπεία με Thyrostat άμεσα, γι αυτό πρέπει πρώτα να κόψω το θηλασμό σταδιακά, και αν δεν τα καταφέρω, να μιλήσω με το γυναικολόγο μου, μήπως χρειαστεί να πάρω Dostinex. Ο παιδίατρος ομοίως μου είπε να σταματήσω το θηλασμό, αντικαθιστώντας αρχικά ένα γεύμα με ξένο γάλα και να ξαναμιλήσουμε.

Διάβασα στο internet ότι μπορώ να συνεχίσω το θηλασμό, γιατί η ποσότητα του φαρμάκου που περνάει στο γάλα είναι μικρή, αρκεί να εξετάζω τακτικά τις τιμές των θυρεοειδικών ορμονών του μωρού, όμως δεν θέλω να το υποβάλω σε αυτή την ταλαιπωρία. Και δεν ξέρω και κατά πόσο οι αυξημένες τιμές των ορμονών μου το έχουν ήδη πειράξει. Είναι πολύ ευερέθιστος, κοιμάται με μεγάλη δυσκολία μετά από πολύ ώρα νανούρισμα στα χέρια, γκρινιάζει συνέχεια, αλλά αυτό ίσως οφείλεται στους έντονους κολικούς που είχε από 15 ημερών.

Από την άλλη, έκανα τεράστια προσπάθεια να τον θηλάζω αποκλειστικά, έτρεχα σαν τρελή να γυρίσω από τη δουλειά μου εγκαίρως για να τον θηλάσω και να επιστρέψω, για να μη χρειαστεί να του δώσω ούτε ένα μπουκάλι βρεφικό γάλα. Και έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ. Σκέφτομαι ίσως αν κρατήσω μόνο το βραδινό του γεύμα για θηλασμό, η ποσότητα του φαρμάκου να είναι αμελητέα και να μην χρειαστεί να τον απογαλακτίσω πλήρως.

Ας με βοηθήσει κάποιος, αν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή μπορεί να με συμβουλέψει τι να κάνω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΑΝΑ, δεν έχω προσωπικά το ίδιο πρόβλημα, όμως γνωρίζω σίγουρα ότι ο υπερθυρεοειδισμός δεν αποτελεί αντένδειξη για θηλασμό. Μέχρι να σου απαντήσει κάποια πιο ειδική, θα έλεγα να μην κάνεις προσπάθεια απογαλακτισμού. Αν μπορείς, πάρε το βιβλίο της Άννας Πατσούρου "Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση" και ειδικά το 2ο τόμο με τις ειδικές περιπτώσεις. Δυστυχώς το έχω δανείσει και δεν μπορώ να σου γράψω τι λέει για την περίπτωσή σου.

Να έχεις επίσης υπόψη σου ότι στην Ελλάδα ελάχιστοι είναι οι γιατροί που γνωρίζουν έστω και τα βασικά για το θηλασμό και στη θέση σου δεν θα τους συμβουλευόμουν πάνω σ'αυτό το θέμα.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου κι εύχομαι να λυθεί το πρόβλημά σου σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Λιανα μου εχω υποθυροειδησμο κι εγω και καθ΄ολη τη διαρκεια της εγγυμοσυνης μου αλλα και οσο καιρο θηλαζω καθημερινα πινω το Τ4 των 50 .Ο γυναικολογος μου δεν μου ειπε ουτε να το αυξησω αλλα ουτε και να μειωσω την ποσοτητα.Dostinex δεν μου εδωσαν οσο καιρο ημουν εγγυουλα αλλα ουτε και μετα. Μιλαω προσωπικα για την δικη μου περιπτωση και με βαση τα αποτελεσματα των δικων μου εξετασεων.Καλο θα ηταν αν εχεις την παραμικρη αμφιβολια να αντικαταστησεις 1-2 γευματακια οχι ομως ολα .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα, υπάρχει ο ενδοκρινολόγος Στέλιος Γρηγοράκης που γνωρίζει πολύ καλά το θέμα του θηλασμού και μπορεί να υποστηρίξει και φαρμακευτικά τη γαλουχία αν χρειαστεί.

 

Αγλαία καλησπέρα!

 

Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις τα στοιχεία του ενδοκρινολόγου Στέλιου Γρηγοράκη?

 

Βρίσκομαι στο Ηράκλειο αλλά έχω απογοητευτεί με τους ενδοκρινολόγους αφού διαγνώσανε υπερ θυρεοειδισμό και μου είπαν και οι 2 που επισκέφτηκα (θεωρητικά οι καλύτεροι στο Ηράκλειο) ότι είναι απαράιτητο να κόψω το θηλασμό και ούτως ή άλλως αφού η κόρη μου είναι 20 μηνών δεν βλέπουν ποιο το πρόβλημα του να σταματήσω να τη θηλάζω μέσα ακόμα και σε μία μέρα!!! Όπως καταλαβαίνεις τους πίεσα (!!!) να μου βρουν λύση έτσι ώστε να μην σταματήσω το θηλασμό και αυτές ήταν οι απαντήσεις που εισέπραξα.

 

Άρα έχω ανάγκη από ένα ενδοκρινολόγο που να ξέρει να συνδυάσει και το θηλασμό.

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ Αγλαία

Περιμένω με αγωνία και χωρίς καμμία πρόθεση απογαλακτισμού!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...