Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Τότε βρε παιδιά για ποια απενοχοποίηση μιλάμε αν απλά του λέμε ότι κάνουμε αγκαλίτσες γιατί αγαπιόμαστε; Χαίρω πολύ, δεν νομίζω κανεις να δυσκολεύεται να πει αυτό. Ούτε το καθαρά αναπαραγωγικό.

Έβλεπα κι εγώ τόση άνεση πριν, λέω πω πω μόνο εγώ δυσκολεύομαι για το πώς θα φανεί στο παιδί ότι οι γονείς του κάνουν την πράξη αυτή καθεαυτή; Όλες είναι άνετες να το πουν; Και βλέπω τώρα ότι όλες μιλάτε για αγκαλίτσες τελικά. Ή τζάμπα αγχώνομαι ή κανείς δεν εφαρμόζει αυτά που διαβάζω στις ομάδες ότι υποτίθεται πρέπει να λέμε.

Sto nipio otan tha se rotisei den tha toy peis fisika gia ton pelargo.  Tha toy eksigiseis pos otan oi megaloi theloyn paidaki k agapiountai o mpampas exei ta sporakia h mana ena aygoylaki stin koilia k lene theloyme na kanoyme paidaki k agkaliazontai k etsi enonontai K ginontai moraki. Den tha peis gdinomaste k ginete ayto k auto..  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Sto nipio otan tha se rotisei den tha toy peis fisika gia ton pelargo.  Tha toy eksigiseis pos otan oi megaloi theloyn paidaki k agapiountai o mpampas exei ta sporakia h mana ena aygoylaki stin koilia k lene theloyme na kanoyme paidaki k agkaliazontai k etsi enonontai K ginontai moraki. Den tha peis gdinomaste k ginete ayto k auto..  

Ωραία αυτή η διατύπωση, θα το εφαρμόσω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Πωπω δύσκολο μου φαίνεται να πω ότι μπαίνει μέσα... Πρέπει να το επεξεργαστώ καλά μέχρι να το πω για να μου βγει φυσικά χωρίς ντροπες! Κ εννοείται ότι δεν θα έμπαινα σε τέτοιες λεπτομέρειες που λες... Αργότερα αυτά..

E nai einai dhnaton na peis Se ena paidaki nipioy tetoies leptomereies?  Argotera etsi k allios  tha dei k pragmata k tha rotisei k perissotera k tha einai pio eykolo.  Na eksigiseis k kapoia pragmata tha toy fenontai k pio logika. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Τι να σου πω, εγώ το αντίθετο διαβάζω, ότι όσο πιο μικρό τόσο πιο φυσικό το θεωρεί. 

MA fysiko tha to theorei etsi k allios siga siga .  Alla an Se ena nipio peis tin praksi den einai logiko na tin mimithei kapoia stigmi gia plaka???? Den milame gia ena paidaki 10 xronon poy kserei ti einai gia toys megaloys 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Φυσικά και είναι δυνατό. Αν δεν αρχίσεις να τα εξηγείς στο νήπιο, πότε;

Αν είναι να λες για αγκαλιές, και να φοβάται το πεντάχρονο ότι αν το αγκαλιάσει ο θείος του, θα γεννήσει, καλύτερα μην πεις τίποτα.

Και πώς θα εξηγήσεις για παρενόχληση, για προστασία από κινδύνους, για σεβασμό στο σώμα;

Πώς θα ανοίξεις επικοινωνία, κρατώντας αφαιρετικά ταμπού, με κανόνες του εσώρουχου και άλλα τέτοια που τελικά γυρίζουν γύρω γύρω και μπερδεύουν χωρίς λόγο;

 

Ma ayto einai allo bre argk.  Den tha fobate tis agkalies giati tha toy eksigiseis oti einai diaforetiko .. 

To na min Se agkizoyn einai diaforetikh eksigish k oxi gia to pos ginontai ta paidia...  An toy peis etsi ginontai ta paidia tha to kanei gia plaka 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν θα του έλεγα ποτέ πως χθες ήπιαμε το κρασί μας με τον μπαμπά και μετά κάναμε επαφές, γιατί είναι πληροφορία άχρηστη για εκείνον

Ναι προφανώς, όπως αν πεις ότι βλέπεις μια ταινία, δεν θα σε ρωτήσει το τετράχρονο τι ταινία είδες, ούτε θα του πεις ότι ήταν ένα ψυχλογικό θρίλερ με έναν σιριαλ κίλερ!!!!!

 

Προφανώς δίνουμε νωρίς πληροφορίες κατάλληλες για την ηλικία, αλλά κάποια από αυτά που περιγράφει η ομα΄δα που λέει η @little lamb είναι ακραία. όπως δεν δίνεις κάθε λεπτομέρεια για το τι κάνεις, προφανώς δεν αναλύεις το αν χτες το βράδυ έκανες σεχ. κ επίσης φυσικά μαθαίνεις στα παιιδά τις φυσιολογικές ονομασιες των οργάνων για να μην λένε το κουτί ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ευφάνταστο, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ φυσιολογική οικογένεια να λέει στο τετράχρονο που μαθαίνει πώς να πλένεται "αγάπη μου πλύνε καλά το αιδοίο και τον πρωκτό σου'" . Όπως ακριβώς αναφερόμαστε στο χέρι μας και το πόδι μας και δεν χρησιμοποιούμε την επιστημονική ονομασία του κάθε μέρους πχ ταρσος ή κνήμη. 

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όχι, το βιολογικό-αναπαραγωγη δεν με ανησυχεί. Απλά λέγοντας το βιολογικό, το παιδί μπορεί να θεωρήσει ότι γίνεται μόνο τότε (όπως θεωρούσαμε εμεις παλιά) και νιώσει άσχημα όταν συνειδητοποιήσει (κοντά στην εφηβεία) ότι γίνεται γενικοτερα, το ευχαριστοουνται κλπ. Απ'ο,τι έχω καταλάβει αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να ξέρει από μικρό ότι γίνεται και για ευχαρίστηση και τι ακριβώς γίνεται (όχι απλά "αγκαλίτσες"). Για να το έχει δεδομένο και φυσιολογικό.

 

Θεωρείς δεδομένο ότι όλοι ως παιδιά είχαμε αυτή την θεώρηση για το σ...ξ και σοκαριστήκαμε όταν καταλάβαμε ότι οι γονείς μας το έκαναν και για ευχαρίστηση, αλλά δεν είναι έτσι. Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι και η τωρινή σου θεώρηση για το ζήτημα δεν είναι τυχαία, έχει να κάνει και με την εικόνα που είχες για το σ...ξ ως παιδί.

 

Σχετικό-άσχετο με το θέμα μας, αλλά πριν λίγο καιρό διάβαζα ότι υπάρχει μια τύπου "τάση" για λευκούς γάμους, για γάμους δηλαδή χωρίς καθόλου σ...ξ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά συμφωνώ με την Αργκ. Αγκαλιές μας βλέπει όλη μέρα να κάνουμε, δεν είναι κάτι τόσο αξιοπερίεργο που να πρέπει να το παρουσιάσω σαν κάτι ιδιαίτερο. Το σεξουαλικό-ευχαριστησης κομμάτι είναι που θέλει ιδιαίτερο χειρισμό στο πώς να το θέσεις, όχι οι αγκαλίτσες! Εγώ γι'αυτο έχω μπλοκάρει, στο ότι κάνω κάτι που (θεωρούσα ότι) πρέπει σύντομα να το πω στο παιδί, αν είναι να μην του πω τίποτα κ να πω απλά "αγκαλιές" τότε δεν θα είχα κι εγώ τόσο μπουρδουκλωμα με το γονεϊκό ρόλο και αυτά που έγραφα χτες.

 

Όσο για το αν θα το μιμηθούν τα νήπια, τα νήπια ούτως ή άλλως έχουν περιέργεια να δουν και να πιάσουν το όργανο του αντιθέτου φύλου, από παλιά, δεν τους το προξενουν αυτές οι συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Θεωρείς δεδομένο ότι όλοι ως παιδιά είχαμε αυτή την θεώρηση για το σ...ξ και σοκαριστήκαμε όταν καταλάβαμε ότι οι γονείς μας το έκαναν και για ευχαρίστηση, αλλά δεν είναι έτσι. Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι και η τωρινή σου θεώρηση για το ζήτημα δεν είναι τυχαία, έχει να κάνει και με την εικόνα που είχες για το σ...ξ ως παιδί.

 

Το θεωρώ έτσι γιατί παντού διαβάζω ότι παλιά ήταν ταμπού κ δεν μιλούσαν στα παιδιά και ότι αυτό πρέπει να αλλάξει τώρα. Κι έτσι είχα την εντύπωση ότι ίσχυε για όλους αυτό, ότι σχεδόν κανένας δεν μιλούσε παλιά στο παιδί του γι'αυτο. Το σοκαριστηκαμε είναι λίγο βαρύ, θα το περιέγραφα πιο πολύ ως ένα "ιου" όπως έγραψα παραπάνω. Και με φίλους που το έχω συζητήσει έτσι ένιωσαν όταν είδαν πχ προφυλακτικά ή όταν άκουσαν κάτι. Τώρα τι να πω, μπορεί για κάποιους να μην ισχύει και να τους είχαν μιλήσει από μικροί κ να μην ένιωσαν έτσι. Αλλά γι'αυτο λέω ότι πρέπει να το λες από όταν το παιδί είναι μικρό, για να το θεωρήσει φυσικό. Αρα συμφωνούμε σε αυτό. Δεν λέω το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κ επίσης φυσικά μαθαίνεις στα παιιδά τις φυσιολογικές ονομασιες των οργάνων για να μην λένε το κουτί ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ευφάνταστο, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ φυσιολογική οικογένεια να λέει στο τετράχρονο που μαθαίνει πώς να πλένεται "αγάπη μου πλύνε καλά το αιδοίο και τον πρωκτό σου'" . Όπως ακριβώς αναφερόμαστε στο χέρι μας και το πόδι μας και δεν χρησιμοποιούμε την επιστημονική ονομασία του κάθε μέρους πχ ταρσος ή κνήμη. 

 

Έχω να σου πω πως ξέρω κοπέλα, πολύ της ενσυναίσθησης και της σύγχρονης παιδαγωγικής, που στο σπίτι τους λένε στο τρίχρονο για το αιδοίο της μαμάς και το πέος του μπαμπά. Οι (άτεκνοι) φίλοι της μου έλεγαν ότι πλέον σχεδόν δεν τολμάνε να μιλήσουν, γιατί ό,τι και να πουν στο παιδί είναι λάθος και τους διορθώνει. 

(Στο ίδιο πλαίσιο μου περιέγραφαν σκηνικό που είχε δώσει στο παιδί αυγό να φάει με το χέρι και το έβλεπε ατάραχη να το κάνει κομμάτια και να το ρίχνει στο χαλί στο ΞΕΝΟ ΣΠΙΤΙ. Γιατί ως γνωστόν, από τις ακρότητες των γονιών μας που όλοι είχαν προτεραιότητα κι εμείς ερχόμασταν τελευταίοι, περάσαμε στην ακρότητα να έχει πάντα προτεραιότητα το παιδί. Τι είναι τα ξένα χαλιά μπροστά στον κίνδυνο να χαλάσει το blw; )

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

στο παιδί ούτως ή άλλως θα το πεις. αυτό δεν έχει σχέση με το αν το κανεις ή δεν το κανεις. τα εχεις μπερδέψει στο μυαλό σου άνευ λόφου. το να μην θες να  κανεις σεχ με τον άντρα σου δεν σε απαλλάσσει απ το ότι σε 4-5 χρόνια θα δώσεις κάποιες ανατριχιαστικές λεπτομερειες. οπότε μην το στερείσαι άδικα! :D

Κι αυτό το έχω σκεφτεί, χαχα. Ότι ακόμα κι αν δεν κάνεις, το παιδί θα θεωρεί ότι κάνεις. Και πιθανώς και πιο ακραία πράγματα απ'ο,τι κάνεις!

 

Just now, Deena είπε:

Σχετικό-άσχετο με το θέμα μας, αλλά πριν λίγο καιρό διάβαζα ότι υπάρχει μια τύπου "τάση" για λευκούς γάμους, για γάμους δηλαδή χωρίς καθόλου σ...ξ.

Γιατί δηλαδή; Για οικονομικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira said:

 

Έχω να σου πω πως ξέρω κοπέλα, πολύ της ενσυναίσθησης και της σύγχρονης παιδαγωγικής, που στο σπίτι τους λένε στο τρίχρονο για το αιδοίο της μαμάς και το πέος του μπαμπά. Οι (άτεκνες) φίλες της μου έλεγαν ότι πλέον σχεδόν δεν τολμάνε να μιλήσουν, γιατί ό,τι και να πουν στο παιδί είναι λάθος και τις διορθώνει. 

(Στο ίδιο πλαίσιο μου περιέγραφαν σκηνικό που είχε δώσει στο παιδί αυγό να φάει με το χέρι και το έβλεπε ατάραχη να το κάνει κομμάτια και να το ρίχνει στο χαλί στο ΞΕΝΟ ΣΠΙΤΙ. Γιατί ως γνωστόν, από τις ακρότητες των γονιών μας που όλοι είχαν προτεραιότητα κι εμείς ερχόμασταν τελευταίοι, περάσαμε στην ακρότητα να έχει πάντα προτεραιότητα το παιδί. Τι είναι τα ξένα χαλιά μπροστά στον κίνδυνο να χαλάσει το blw; )

η αλήθεια είναι πως είναι  πολυ εύκολο να χαθεί το όριο όπως σε αυτό που περιγράφεις! Αυτά δεν μπορώ, από το ένα άκρο στο άλλο! Εγώ πάντως αν το έκαναν αυτό στο σπίτι μου μιλούσα στην μανούλα, ή θα της έδινα το σκουπάκι να τα μαζέψει η ίδια, ίσως έτσι καταλάβαινε πόσο πολύ με ενόχλησε. 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

MA fysiko tha to theorei etsi k allios siga siga .  Alla an Se ena nipio peis tin praksi den einai logiko na tin mimithei kapoia stigmi gia plaka???? Den milame gia ena paidaki 10 xronon poy kserei ti einai gia toys megaloys 

Ma ayto einai allo bre argk.  Den tha fobate tis agkalies giati tha toy eksigiseis oti einai diaforetiko .. 

To na min Se agkizoyn einai diaforetikh eksigish k oxi gia to pos ginontai ta paidia...  An toy peis etsi ginontai ta paidia tha to kanei gia plaka 

 

Aν πεις στο παιδί ότι με αγκαλιές γίνονται τα παιδιά, και έρθει από το νήπιο και σου πει ότι είχε επαφή με τον γυμναστή, τι θα καταλάβεις; Ότι το αγκάλιασε να το παρηγορήσει ή το βίασε; Και αν κλαίει γιατί το πήρε αγκαλιά ο μπαμπάς και νομίζει ότι έμεινε έγκυος;

Καλύτερα να μην λες τίποτα, παρά να λες ψέματα σε αυτά τα πράγματα.

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Γιατί δηλαδή; Για οικονομικά;

 

Όχι, δεν εννοώ ότι εξ αρχής κάνουν τέτοια "συμφωνία" (λάθος επιλογή ο όρος "λευκός γάμος"), αλλά ότι πχ φτάνουν στα 10 χρόνια γάμου και το σ...ξ έχει παύσει πια να υφίσταται και δεν θεωρείται από κανέναν ως κάτι άξιο ανησυχίας ή προβληματισμού και πορεύονται την υπόλοιπη κοινή ζωή τους χωρίς ερωτική επαφή, αλλά κατά τα άλλα θεωρούν ότι έχουν έναν ευτυχισμένο γάμο, γιατί πχ στηρίζουν ο ένας τον άλλο στις δυσκολίες, στα επαγγελματικά κλπ.

 

Τώρα βέβαια μπορεί να βαφτίζουν επιλογή και τάση το πρόβλημα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Όχι, δεν εννοώ ότι εξ αρχής κάνουν τέτοια "συμφωνία" (λάθος επιλογή ο όρος "λευκός γάμος"), αλλά ότι πχ φτάνουν στα 10 χρόνια γάμου και το σ...ξ έχει παύσει πια να υφίσταται και δεν θεωρείται από κανέναν ως κάτι άξιο ανησυχίας ή προβληματισμού και πορεύονται την υπόλοιπη κοινή ζωή τους χωρίς ερωτική επαφή, αλλά κατά τα άλλα θεωρούν ότι έχουν έναν ευτυχισμένο γάμο, γιατί πχ στηρίζουν ο ένας τον άλλο στις δυσκολίες, στα επαγγελματικά κλπ.

 

Τώρα βέβαια μπορεί να βαφτίζουν επιλογή και τάση το πρόβλημα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....

 

Aν σε ένα ζευγάρι έτσι νιώθουν και οι δύο, καλά κάνουν. Το θέμα είναι να ταιριάζεις. Αν ένας θέλει να έχει επαφές 2 φορές τη μέρα και ο αλλος 2 το χρόνο, εκεί είναι πρόβλημα. Αλλιώς, ό,τι αρέσει και στους 2 και τους ταιριάζει, μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσείς στα ξένα σπίτια αν τους δώσετε φαγητό δεν έχει τύχει να λερώσετε; Πώς είναι δυνατόν να φάει χωρίς να λερωσει; Το κακό ήταν ότι ήταν ατάραχη, ότι ότι λέρωσε. Και η δικιά μας έχει φάει κουλούρι σε ξένο σπίτι (αυτοί της το έδωσαν) και γέμισε το χαλί σουσαμια αλλά συνεχώς έλεγα "ωχ σας ρίχνει σουσαμια" και φυσικά στο τέλος τα μάζεψα. Και την επόμενη φορά που έφαγε γιαούρτι στο ίδιο σπίτι, έστρωσα την αλλαξιερα της τσάντας από κάτω για να πέφτουν εκεί. Αλλά αν το παιδί τρώει μόνο, δεν είναι εύκολο ξαφνικά να κάτσει να το ταΐσεις εσύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Όχι, δεν εννοώ ότι εξ αρχής κάνουν τέτοια "συμφωνία" (λάθος επιλογή ο όρος "λευκός γάμος"), αλλά ότι πχ φτάνουν στα 10 χρόνια γάμου και το σ...ξ έχει παύσει πια να υφίσταται και δεν θεωρείται από κανέναν ως κάτι άξιο ανησυχίας ή προβληματισμού και πορεύονται την υπόλοιπη κοινή ζωή τους χωρίς ερωτική επαφή, αλλά κατά τα άλλα θεωρούν ότι έχουν έναν ευτυχισμένο γάμο, γιατί πχ στηρίζουν ο ένας τον άλλο στις δυσκολίες, στα επαγγελματικά κλπ.

 

Τώρα βέβαια μπορεί να βαφτίζουν επιλογή και τάση το πρόβλημα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....

Κ να συμπληρώσω σε αυτό ότι ο άντρας κάνει σεχ με άλλη γυναίκα κ η γυναίκα με άλλο άντρα.... Δεν μπορώ να διανοηθω ότι ένας τέτοιος γάμος χωρίς σεχ είναι ευτυχισμένος

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ να συμπληρώσω σε αυτό ότι ο άντρας κάνει σεχ με άλλη γυναίκα κ η γυναίκα με άλλο άντρα.... Δεν μπορώ να διανοηθω ότι ένας τέτοιος γάμος χωρίς σεχ είναι ευτυχισμένος

 

Αν έτσι νιώθουν και οι 2, γιατί όχι;

Υπάρχουν ανοιχτοό γάμοι, και άνθρωποι που δεν θεωρούν ότι η σεξουαλική ζωή έχει σχέση με την συντροφικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν σε ένα ζευγάρι έτσι νιώθουν και οι δύο, καλά κάνουν. Το θέμα είναι να ταιριάζεις. Αν ένας θέλει να έχει επαφές 2 φορές τη μέρα και ο αλλος 2 το χρόνο, εκεί είναι πρόβλημα. Αλλιώς, ό,τι αρέσει και στους 2 και τους ταιριάζει, μια χαρά.

 

Αυτό είναι αλήθεια φυσικά, μπορεί να είναι επομένως και μια κοινή - έστω σιωπηλή - συμφωνία, όσο κι αν προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν σε ένα ζευγάρι έτσι νιώθουν και οι δύο, καλά κάνουν. Το θέμα είναι να ταιριάζεις. Αν ένας θέλει να έχει επαφές 2 φορές τη μέρα και ο αλλος 2 το χρόνο, εκεί είναι πρόβλημα. Αλλιώς, ό,τι αρέσει και στους 2 και τους ταιριάζει, μια χαρά.

Είναι δυνατόν ο άντρας ιδιαίτερα να μην έχει όρεξη για σεχ ή το βρίσκει άλλου? Αν ισχύει κάτι τέτοιο ενώ είναι νέοι νομίζω υπάρχει κάποιο άλλο θέμα αν δεν την απατάει κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Αυτό είναι αλήθεια φυσικά, μπορεί να είναι επομένως και μια κοινή - έστω σιωπηλή - συμφωνία, όσο κι αν προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Eιλικρινά δεν ξέρω και εξαρτάται και με την φάση που βρίσκεται ο καθένας. Αν ας πούμε έχεις περάσει μια άλφα ηλικία και πια δε σε πολυνοιάζει, έχεις εσύ ή ο σύντροφός σου κάποια ασθένεια ή φαρμακευτική αγωγή και δεν υπάρχει από κανέναν η διαθέση, γιατί όχι; Αρκεί να μην καταπιέζεται ο ένας.

Just now, mama16 είπε:

Είναι δυνατόν ο άντρας ιδιαίτερα να μην έχει όρεξη για σεχ ή το βρίσκει άλλου? Αν ισχύει κάτι τέτοιο ενώ είναι νέοι νομίζω υπάρχει κάποιο άλλο θέμα αν δεν την απατάει κιόλας..

 

Γιατί, οι άντρες σε τι διαφέρουν; Προφανώς και υπάρχουν και άντρες με χαμηλή λίμπιντο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...