Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

Χαχα ναι αυτό έχω σε άλλη κατηγορία.  Αυτό το είχα στα "άλλα σεξουαλικα" που έλεγα πριν ότι συμβαίνουν πολύ πριν τη διείσδυση. Και πάλι έτσι συνέβη με τις πιο πολλές γνωστές μου. Εξάλλου είναι και "προκαταρκτικό", βοηθάει για να ετοιμαστεί το κλίμα για το κυρίως! 

Σοβαρά τώρα, δεν το είχα σε αυτή την κατηγορία το πρωκτικό. (Η συζήτηση έχει πάει από τη σεξουαλική διάθεση στο πώς μιλάμε σε νήπια κι από κει στο αν το 2000 έκαναν σ..ξ οι 17χρονοι και στο αν το πρωκτικό είναι συνηθισμένο!)

Γενικα κανουμε φοβερες συζητησεις στο φορουμ:-P

Καπως να βγει κ η καραντινα βρε παιδι μου

  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Νομίζω ότι ο άντρας σου ανήκει στο μικρό ποσοστό που δεν του αρέσει ή δεν θέλει να δοκιμάσει πρωκτικό γιατί εδώ που ζω είναι σύνηθες ήδη απ' τα φοιτητικά χρόνια!!! Να θέλουν οι άντρες κ οι γυναίκες να μην πολύ ψήνονται!!! 

 

Τι να πω, θα κάνω γκάλοπ στους άντρες φίλους μου! :-P

Just now, Super.mum είπε:

Θεωρείς ότι μεγαλώνουν πριν την ώρα τους ; Πιστεύω πραγματικά ότι μεγάλο ποσοστό μεγαλώνει πριν την ώρα του ... δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ένα 14 χρόνο να κάνει σ...ξ ! Μου φαίνεται κάπως πως να το πω ... 

 

Ουτε εγώ, αλλά αν ήδη πριν 20 χρόνια έκαναν στα 17, δεν θα κάνουν στα 14 μετά από 10 χρόνια που τα παιδιά μας θα είναι τόσο;

Πλάκα κάνω, δεν πάει απαραιτήτως έτσι προφανώς.

  • Χαχαχα 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά αυτό όντως κουφό. Πώς γίνεται να μην καταλάβουν ότι ήταν έγκυος; Ή να μην το πει έστω το παιδί; Εκτός αν ήταν καμιά ακραία προβληματική οικογένεια με αλκοολικούς, κακοποίηση, ναρκομανείς, ψυχοπαθεις... Νομίζω ότι αυτά είναι ακραία περιστατικά που δεν έχει λόγο να τα φοβαται τόσο πολύ ο καθένας μας. Όχι το να μεινει έγκυος, αλλά το να μην το πει ούτε τότε, ή να μην το καταλάβουν καν. Παίζουν αλλά πράγματα από πίσω, δεν είναι απλά ότι οι γονείς δεν ενημέρωσαν ή είχαν ταμπού για το σ..ξ. Είναι γενικότερο θέμα επικοινωνίας με το παιδί.

Δεν ξέρω αν έχω ξανααναφέρει την εξωφρενική περίπτωση έφηβης που έκανε piercing στη γλώσσα και όταν ρωτήθηκε πώς το δέχτηκε ο μπαμπάς (που είναι γενικά συντηρητικός άνθρωπος) η απάντηση ήταν ότι αφού ποτέ δε μιλάνε, δεν παίζει και να το καταλάβει ποτέ. Υπάρχουν και αυτές οι οικογένειες :( 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

νορμαλ με την έννοια ότι δεν υπήρχε παραμέληση, αλκοολισμός ή άλλη παθογένεια, να το πω έτσι. όπως το λέει η βικυ. σίγουρα όχι ιδανική επικοινωνία αλλά σ αυτόν τον τομέα ούτε εγω είχα ιδανική επικοινωνία με τους γονείς μ, δλδ μ αυτή τη λογική κ εγω σε προβληματική οικογένεια ήμουν. εγω στα 25 το έκανα κ σκεφτόμουν αν προκύψει κάτι (μετά τις πρώτες φορές που πονούσα, όχι εγκυμοσύνη, τραυματισμό φοβόμουν), πώς θα το πω στη μάνα μ στα 25 για να πάω στον γυναικολόγο της. 25, όχι 15, κ έτοιμη να πάω μόνη μ στο εξωτερικό. 

Μου θύμισες φίλη της κόρης μου που ετοιμάζεται να πάει σε ένα χρόνο να σπουδάσει στο εξωτερικό, ούτε καν θα δώσει Πανελλήνιες, και δεν έχει μπει ποτέ στη ζωή της σε λεωφορείο μόνη της, ούτε έχει ποτέ πάει για ψώνια μόνη της :)

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Εγώ πάντως σας απολαμβάνω! Έχουν πολύ ενδιαφέρον οι τόσο διαφορετικές προσεγγίσεις, απλά ζαλίστηκα λόγο από τα πολλά θέματα που άνοιξαν γιατί τα διάβασα μαζεμένα!

 

Χαχα εγώ πλέον δεν ανοίγω τις ειδοποιήσεις γιατί δεν τις προλαβαίνω, διαβάζω κατ'ευθειαν εδώ, και λέω θα μου'χει έρθει ειδοποίηση για κάνα άλλο θέμα κ δεν θα πάρω χαμπάρι. Ελπίζω να λήξει κάπου η κουβέντα γιατί 2 μέρες μ'αυτο ασχολούμαι. Θα κάτσω σήμερα να κάνω σ..ξ να το γράψω να πανηγυρίσουμε να τελειώνουμε, χαχαχα! Ήθελα να γράψω και στο θέμα για τα ποδηλατακια μιας που πλησιάζει Πάσχα κ γενέθλια αλλά φοβάμαι ότι θα κολλήσω κι εκεί!

  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Χαχα εγώ πλέον δεν ανοίγω τις ειδοποιήσεις γιατί δεν τις προλαβαίνω, διαβάζω κατ'ευθειαν εδώ, και λέω θα μου'χει έρθει ειδοποίηση για κάνα άλλο θέμα κ δεν θα πάρω χαμπάρι. Ελπίζω να λήξει κάπου η κουβέντα γιατί 2 μέρες μ'αυτο ασχολούμαι. Θα κάτσω σήμερα να κάνω σ..ξ να το γράψω να πανηγυρίσουμε να τελειώνουμε, χαχαχα! Ήθελα να γράψω και στο θέμα για τα ποδηλατακια μιας που πλησιάζει Πάσχα κ γενέθλια αλλά φοβάμαι ότι θα κολλήσω κι εκεί!

Άντε βουρ!

 

Παντως για να το κλείσουμε, προσωπικά σε μένα και νομίζω και στους υπόλοιπους «χτύπησε» αυτό που είπες ότι έχεις ηθικές αναστολές λόγω του γονεϊκού σου ρόλου, όχι τόσο η συχνότητα του σ...ξ που κανείς ή δεν κάνεις. 
 

Ακομα και το 2-3 φορές την εβδομάδα που αναφέρθηκε δεν αφορούσε ζευγάρια με παιδιά μετά από πολύχρονη συμβίωση και όλες τις πρακτικές δυσκολίες που ακολουθούν, αλλά είτε την @Super.mum η οποία αν και μαμά είναι πιτσιρίκα (και με νεότατο άντρα) όποτε δεν πιάνεται ως μέτρο σύγκρισης :), είτε παλαιότερα δεδομένα κάποιων κοριτσιών από την εποχή που ήμασταν νιοπαντρες/νεότερες/πιο ξεκούραστες κλπ. ή κυρίως το τι συχνότητα θα θέλαμε ιδανικά, αλλά...το δε σώμα ασθενές!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εεεε το θέμα με τα ποδηλατακια δεν πιστεύω να έχει τόση πέραση... Τα καλύτερα ever είναι τα θέματα σχέσεων, διατροφής κ επικαιρότητα κορωνοιου!!! 

 

Κ αυτό το φόρουμ τι μας έχει κάνει... Να θες να κάνεις σ...ξ κ να μην έχεις χρόνο απο αυτές τις συζητήσεις!!!

Αν παραμεινει θεμα για τα ποδηλατακια κ μετα την συμβολη μας:D

Το φορουμ εδω θα ναι κ μετα τις επαφές, καν'τε χωρις αγχος:mrgreen:

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

 

 

Κ αυτό το φόρουμ τι μας έχει κάνει... Να θες να κάνεις σ...ξ κ να μην έχεις χρόνο απο αυτές τις συζητήσεις!!!

 

Χαχα ναι χτες ο άντρας μου κοιμήθηκε κι εγώ εκατσα κι έγραφα δύο ώρες!

 

Just now, Deena είπε:

Παντως για να το κλείσουμε, προσωπικά σε μένα και νομίζω και στους υπόλοιπους «χτύπησε» αυτό που είπες ότι έχεις ηθικές αναστολές λόγω του γονεϊκού σου ρόλου, όχι τόσο η συχνότητα του σ...ξ που κανείς ή δεν κάνεις. 

 

Ε αυτό κι εγώ η ίδια ως περίεργο το έγραψα εξ αρχής. Αν και η αλήθεια είναι ότι περίμενα πως σε τόσα άτομα έστω και μία ακόμα θα το είχε νιώσει. Αλλά μετά το θέμα πήγε στη συχνότητα και στο πώς φθείρει τη σχέση κλπ

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αν παραμεινει θεμα για τα ποδηλατακια κ μετα την συμβολη μας:D

Το φορουμ εδω θα ναι κ μετα τις επαφές, καν'τε χωρις αγχος:mrgreen:

Εγώ έστειλα το απόγευμα άλλου τα παιδιά οπότε είμαι χορτατη!!!! :mrgreen:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Χαχα ναι χτες ο άντρας μου κοιμήθηκε κι εγώ εκατσα κι έγραφα δύο ώρες!

 

 

Ε αυτό κι εγώ η ίδια ως περίεργο το έγραψα εξ αρχής. Αν και η αλήθεια είναι ότι περίμενα πως σε τόσα άτομα έστω και μία ακόμα θα το είχε νιώσει. Αλλά μετά το θέμα πήγε στη συχνότητα και στο πώς φθείρει τη σχέση κλπ

Το κακό του να απαντας συνεχώς :cool:

Πάρε παραδείγματα των..."τρολ" και κάνε ζωαααρα:lol::lol:

Πετάς κάτι και μετά αφήνεις τους άλλους να χτυπιούνται :P

 

Με αγαπη παντα  :x

ΧΧΧ

ΥΓ. Δεν ξέρω πάντως, εγώ έχω κόψει το τσιγάρο και τη βρίσκω εδώ. Ποτε θα μου περάσουν τα στερητικά δεν ξέρω...:-| Ο καθένας με τον πονο του :P:)

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Χαχα ναι χτες ο άντρας μου κοιμήθηκε κι εγώ εκατσα κι έγραφα δύο ώρες!

 

 

Ε αυτό κι εγώ η ίδια ως περίεργο το έγραψα εξ αρχής. Αν και η αλήθεια είναι ότι περίμενα πως σε τόσα άτομα έστω και μία ακόμα θα το είχε νιώσει. Αλλά μετά το θέμα πήγε στη συχνότητα και στο πώς φθείρει τη σχέση κλπ

Παντως κ εγω δ κολλαω στην συχνοτητα. Αυτο ειναι κτ που αλλαζει. Αλλα για τα υπολοιπα που ελεγες. Ευχομαι να ξεμπλοκαρεις συντομα, για να μην παιδευεσαι με κουλες σκεψεις, οχι τπτ αλλο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Παντως κ εγω δ κολλαω στην συχνοτητα. Αυτο ειναι κτ που αλλαζει. Αλλα για τα υπολοιπα που ελεγες. Ευχομαι να ξεμπλοκαρεις συντομα, για να μην παιδευεσαι με κουλες σκεψεις, οχι τπτ αλλο

 

Πιστεύω οι κουλες σκέψεις θα φύγουν όπως ήρθαν. Εννοώ ξαφνικα, όχι από μόνες τους. Προφανώς πρέπει να τις διώξω και λίγο με το να επεξεργαστώ ότι είναι κουλές. Πχ τώρα σκέφτομαι (αλλά μην αρχίσει νέος κύκλος σελίδων please, θα γελάσετε πάντως, το εγγυωμαι) το ενδεχόμενο του να διώξεις τα παιδιά για να κάνεις σ..ξ που είπε η mama16, ότι δεν θα ένιωθα καλά με αυτό. Αν έλειπαν ούτως ή άλλως σε κάποιο μάθημα πχ οκ, αλλά όχι να τα διώξω επί τούτου για να συμβεί αυτό. Και μετά για να διώξω τη σκέψη σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να έχω ενοχές για την απόλαυση και μπλα μπλα. Και μετά μου'ρχεται ότι είναι περίεργο όμως που έχουμε απόλαυση με ένα σημείο του σώματός μας που είναι το πιο βρώμικο και αηδιαστικό (στο γυναικειο πιο πολύ αναφέρομαι, το αντρικό μ'αρεσει, χαχα) και απορώ γιατί η φύση έβαλε την ευχαρίστηση αυτή να έρχεται από το σημείο με το οποίο ουρούμε. Και τέτοια κουφά υπαρξιακά. Γενικά η πολλή σκέψη φταίει. Ειδικά τα βράδια που θηλάζω για να κοιμισω επί ώρα κ δεν έχω τι να κάνω κ διαβάζω ίντερνετ ή απλα σκέφτομαι (όπως τώρα καλή ώρα).

 

Και άσχετο αλλά μιας που λέω για απολαύσεις, κάπου είχα ακούσει παλιά ότι η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του σ..ξ. Κι έχω να πω ότι ισχύει. Μην πω ότι είναι και ανώτερη. Και τώρα τελευταία τρώω φουλ. Μήπως να κόψω τη σοκολάτα για να μου'ρθει; :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Πιστεύω οι κουλες σκέψεις θα φύγουν όπως ήρθαν. Εννοώ ξαφνικα, όχι από μόνες τους. Προφανώς πρέπει να τις διώξω και λίγο με το να επεξεργαστώ ότι είναι κουλές. Πχ τώρα σκέφτομαι (αλλά μην αρχίσει νέος κύκλος σελίδων please, θα γελάσετε πάντως, το εγγυωμαι) το ενδεχόμενο του να διώξεις τα παιδιά για να κάνεις σ..ξ που είπε η mama16, ότι δεν θα ένιωθα καλά με αυτό. Αν έλειπαν ούτως ή άλλως σε κάποιο μάθημα πχ οκ, αλλά όχι να τα διώξω επί τούτου για να συμβεί αυτό. Και μετά για να διώξω τη σκέψη σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να έχω ενοχές για την απόλαυση και μπλα μπλα. Και μετά μου'ρχεται ότι είναι περίεργο όμως που έχουμε απόλαυση με ένα σημείο του σώματός μας που είναι το πιο βρώμικο και αηδιαστικό (στο γυναικειο πιο πολύ αναφέρομαι, το αντρικό μ'αρεσει, χαχα) και απορώ γιατί η φύση έβαλε την ευχαρίστηση αυτή να έρχεται από το σημείο με το οποίο ουρούμε. Και τέτοια κουφά υπαρξιακά. Γενικά η πολλή σκέψη φταίει. Ειδικά τα βράδια που θηλάζω για να κοιμισω επί ώρα κ δεν έχω τι να κάνω κ διαβάζω ίντερνετ ή απλα σκέφτομαι (όπως τώρα καλή ώρα).

 

Και άσχετο αλλά μιας που λέω για απολαύσεις, κάπου είχα ακούσει παλιά ότι η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του σ..ξ. Κι έχω να πω ότι ισχύει. Μην πω ότι είναι και ανώτερη. Και τώρα τελευταία τρώω φουλ. Μήπως να κόψω τη σοκολάτα για να μου'ρθει; :-P

Κοίτα εμένα μου αρέσει όταν λείπουν γιατί είμαι πιο απελευθερωμένη, από το να σκέφτομαι μην τυχόν ξυπνήσουν (ιδιαίτερα η μεγάλη) κ έρθει ξαφνικά εκεί που είμαστε κ πάθει σοκ καλύτερα να μην είναι σπίτι. Κ αυτό το άγχος μου δημιουργήθηκε τώρα που μεγάλωσε, ο μικρός ξέρω ότι αν ξυπνήσει θα κλάψει κ θα τον ακούσω. Κ ρωτώ, όσες έχετε μεγαλύτερα παιδιά από 3 κ πάνω δεν αγχώνεστε με αυτό το θέμα? Είμαι η μόνη που το σκέφτομαι τόσο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων εγώ αυτό που θα πω τελευταίο @little lamb για να κλείσω (γιατί το τεντώσαμε και θα αρχίσουμε σε λίγο να γελάμε μεταξύ μας) είναι ότι είναι ωραίο και παραγωγικό να προβληματιζόμαστε για τη σχέση μας και να είμαστε σε εγρήγορση. Καλά κάνεις και ρωτάς και ενδιαφέρεσαι. Τη σχέση σου με τον άντρα σου βέβαια εσύ είσαι η καταλληλότερη να την αξιολογήσει. Άκου τις πιό έμπειρες εδώ που έχουν φάει και κάποια χρόνια σχέσεων και γάμου όμως, γιατί γνωρίζουν πολύ καλά ότι όταν χαθεί ο πόθος, η διεκδίκηση και ο ερωτισμός τα πράγματα ζορίζουν.  Είναι πολύ όμορφες οι τρυφερές αγκαλιές και τα φιλιά αλλά στη ρουτίνα μπορεί να μπεις χωρίς να το καταλάβεις. Και δεν είσαι μεγάλη (55-60), πάνω στην εμμηνόπαυση για να σου πω "έλα μωρέ η συντροφικότητα μετράει", είσαι 30 χρονών και το σ...ξ δεν αξίζει σε ένα νέο άνθρωπο να είναι απλά διεκπαιρεωτικό. Στην ιδανική του κατάσταση είναι από απολαυστικό έως απογειωτικό. Κρίμα να μην το χαίρεσαι...

Στη δική σου περίπτωση πιθανότατα (και επειδή σου συνέβη απότομα η μεταστροφή όπως είπες) είναι συγκυριακό. Λίγο οι ορμόνες, η κλεισούρα με τον άλλον όλη μέρα με πυτζάμες (άτιμη καραντίνα θα λαλήσουμε όλοι), το παιδί μικρό να σου παίρνει την ενέργεια, δε τις λες και ιδανικές συνθήκες. Αν όμως (λέω αν) βλέπεις ότι με τον καιρό ο ερωτισμός και ο πόθος αρχίζουν να φθίνουν και σιγά σιγά το κάθε άγγιγμα του άντρα σου καταλήγει μόνιμα σε αγκαλίτσα και δεν οδηγεί ποτέ στο κρεβάτι (ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του σπιτιού τελοσπάντων :)), εκεί καλό είναι να χτυπήσει το καμπανάκι και να παραδεχτείς ότι η σχέση μάλλον θα χρειαστεί λίγη "δουλίτσα". Τώρα το τι σημαίνει δουλίτσα για τον καθένα άλλη συζήτηση, από δείπνο με κρασί να ζαλιστείτε και να αφεθείτε, μασάζ, πειραματισμούς ενδεχομένως (μέχρι εκεί που μπορείτε να ανταποκριθείτε εννοείται)κτλ κτλ.  Εγώ αυτά θα έλεγα σε μια φίλη μου ως παθούσα με μια 4χρονη σχεση στα φοιτητικά μου χρόνια που από την πολλή αγκαλιά και το χάδι το κόψαμε το άθλημα, σκυλοβαρεθήκαμε και το διαλύσαμε νύχτα αφήνοντας όλους τους φίλους άναυδους "μα πως χώρισαν, αυτοί λατρεύονταν". Αυτά... Το επόμενο ποστ που θα δου κάνω θα είναι πρόταση για ποδηλατάκι :).

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Πιστεύω οι κουλες σκέψεις θα φύγουν όπως ήρθαν. Εννοώ ξαφνικα, όχι από μόνες τους. Προφανώς πρέπει να τις διώξω και λίγο με το να επεξεργαστώ ότι είναι κουλές. Πχ τώρα σκέφτομαι (αλλά μην αρχίσει νέος κύκλος σελίδων please, θα γελάσετε πάντως, το εγγυωμαι) το ενδεχόμενο του να διώξεις τα παιδιά για να κάνεις σ..ξ που είπε η mama16, ότι δεν θα ένιωθα καλά με αυτό. Αν έλειπαν ούτως ή άλλως σε κάποιο μάθημα πχ οκ, αλλά όχι να τα διώξω επί τούτου για να συμβεί αυτό. Και μετά για να διώξω τη σκέψη σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να έχω ενοχές για την απόλαυση και μπλα μπλα. Και μετά μου'ρχεται ότι είναι περίεργο όμως που έχουμε απόλαυση με ένα σημείο του σώματός μας που είναι το πιο βρώμικο και αηδιαστικό (στο γυναικειο πιο πολύ αναφέρομαι, το αντρικό μ'αρεσει, χαχα) και απορώ γιατί η φύση έβαλε την ευχαρίστηση αυτή να έρχεται από το σημείο με το οποίο ουρούμε. Και τέτοια κουφά υπαρξιακά. Γενικά η πολλή σκέψη φταίει. Ειδικά τα βράδια που θηλάζω για να κοιμισω επί ώρα κ δεν έχω τι να κάνω κ διαβάζω ίντερνετ ή απλα σκέφτομαι (όπως τώρα καλή ώρα).

 

Και άσχετο αλλά μιας που λέω για απολαύσεις, κάπου είχα ακούσει παλιά ότι η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του σ..ξ. Κι έχω να πω ότι ισχύει. Μην πω ότι είναι και ανώτερη. Και τώρα τελευταία τρώω φουλ. Μήπως να κόψω τη σοκολάτα για να μου'ρθει; :-P

Μυθοοοοος!!!

 

 

Εγώ που οκ φυσιολογικά έχουμε επαφές, συγκριτικά με το μ. ο. αλλά τρώω κάθε μέρα λίγη σοκολάτα , εχω κατι?! :huh:

Ωχ. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Τέλοσπάντων εγώ αυτό που θα πω τελευταίο @little lamb για να κλείσω (γιατί το τεντώσαμε και θα αρχίσουμε σε λίγο να γελάμε μεταξύ μας) είναι ότι είναι ωραίο και παραγωγικό να προβληματιζόμαστε για τη σχέση μας και να είμαστε σε εγρήγορση. Καλά κάνεις και ρωτάς και ενδιαφέρεσαι. Τη σχέση σου με τον άντρα σου βέβαια εσύ είσαι η καταλληλότερη να την αξιολογήσει. Άκου τις πιό έμπειρες εδώ που έχουν φάει και κάποια χρόνια σχέσεων και γάμου όμως, γιατί γνωρίζουν πολύ καλά ότι όταν χαθεί ο πόθος, η διεκδίκηση και ο ερωτισμός τα πράγματα ζορίζουν.  Είναι πολύ όμορφες οι τρυφερές αγκαλιές και τα φιλιά αλλά στη ρουτίνα μπορεί να μπεις χωρίς να το καταλάβεις. Και δεν είσαι μεγάλη (55-60), πάνω στην εμμηνόπαυση για να σου πω "έλα μωρέ η συντροφικότητα μετράει", είσαι 30 χρονών και το σ...ξ δεν αξίζει σε ένα νέο άνθρωπο να είναι απλά διεκπαιρεωτικό. Στην ιδανική του κατάσταση είναι από απολαυστικό έως απογειωτικό. Κρίμα να μην το χαίρεσαι...

Στη δική σου περίπτωση πιθανότατα (και επειδή σου συνέβη απότομα η μεταστροφή όπως είπες) είναι συγκυριακό. Λίγο οι ορμόνες, η κλεισούρα με τον άλλον όλη μέρα με πυτζάμες (άτιμη καραντίνα θα λαλήσουμε όλοι), το παιδί μικρό να σου παίρνει την ενέργεια, δε τις λες και ιδανικές συνθήκες. Αν όμως (λέω αν) βλέπεις ότι με τον καιρό ο ερωτισμός και ο πόθος αρχίζουν να φθίνουν και σιγά σιγά το κάθε άγγιγμα του άντρα σου καταλήγει μόνιμα σε αγκαλίτσα και δεν οδηγεί ποτέ στο κρεβάτι (ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του σπιτιού τελοσπάντων :)), εκεί καλό είναι να χτυπήσει το καμπανάκι και να παραδεχτείς ότι η σχέση μάλλον θα χρειαστεί λίγη "δουλίτσα". Τώρα το τι σημαίνει δουλίτσα για τον καθένα άλλη συζήτηση, από δείπνο με κρασί να ζαλιστείτε και να αφεθείτε, μασάζ, πειραματισμούς ενδεχομένως (μέχρι εκεί που μπορείτε να ανταποκριθείτε εννοείται)κτλ κτλ.  Εγώ αυτά θα έλεγα σε μια φίλη μου ως παθούσα με μια 4χρονη σχεση στα φοιτητικά μου χρόνια που από την πολλή αγκαλιά και το χάδι το κόψαμε το άθλημα, σκυλοβαρεθήκαμε και το διαλύσαμε νύχτα αφήνοντας όλους τους φίλους άναυδους "μα πως χώρισαν, αυτοί λατρεύονταν". Αυτά... Το επόμενο ποστ που θα δου κάνω θα είναι πρόταση για ποδηλατάκι :).

 

 

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά αλλά δεν είναι έλλειψη ερωτισμού, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. (Παρεμπιπτόντως μάλλον εννοείς σεξουαλικότητα, όχι ερωτισμό, γιατί ο ερωτισμός είναι και κάτι πλατωνικό). Τέλος πάντων δεν είναι αυτό. Ούτε απομάκρυνση ούτε τίποτα. Είναι καθαρά για τη σεξουαλική πράξη, τα γεννητικά όργανα κλπ το θέμα (νομίζω ότι ίσως έπαιξε το ρόλο της και η γέννα, που άρχισα να βλέπω αυτό το όργανο αλλιώς). Και δεν είναι μόνιμο, κάποιες μέρες τα νιώθω αυτά. Αλλά είναι καθαρά για την πράξη η άρνηση, όχι γενικά για τον άντρα μου ή τη σχέση ή ότι θέλω μόνο αγκαλίτσα αδερφικη. Μπορεί ας πούμε μια χαρά (και πολύ συχνά) να τον χαϊδεψω όχι στα μαλλιά αλλά σε ...αλλα σημεία, έτσι σε άσχετες ώρες, αλλά να νιώθω ότι δεν θέλω με τίποτα διείσδυση. Δεν φθίνει δηλαδή γενικά το σεξουαλικό στοιχείο, είναι σαν να έχω αποσυνδεθεί εγώ με το δικό μου όργανο, όχι με το δικό του!! (Καλά αυτό τώρα το σκέφτηκα, να που βοηθάει το γράψιμο τελικά) Γι'αυτο λέω ότι παίζει ρόλο η γέννα (είχα και ράμματα και φοβόμουν ακόμα και να σκουπιστω με το χαρτί για μήνες) και οι ορμόνες κλπ (αν και τον πρώτο χρόνο ήθελα περισσοτερο). Τις μέρες ωορρηξίας και περιόδου ας πούμε μου'ρχεται όρεξη!

Επίσης μια καλή συνεισφορά του φόρουμ είναι το ότι κάθομαι και λέω τόσες προσωπικές λεπτομέρειες εδώ, που είναι μεγάλη επανάσταση για εμένα που γενικά είμαι ντροπαλή. Παλιά όποτε έβλεπα τέτοια θέματα αναρωτιομουν πως κάθονται και λένε σε άγνωστους τι κάνουν κ τι δεν κάνουν. Αλλά να που μου βγήκε τελικά να τα πω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Τέλοσπάντων εγώ αυτό που θα πω τελευταίο @little lamb για να κλείσω (γιατί το τεντώσαμε και θα αρχίσουμε σε λίγο να γελάμε μεταξύ μας) είναι ότι είναι ωραίο και παραγωγικό να προβληματιζόμαστε για τη σχέση μας και να είμαστε σε εγρήγορση. Καλά κάνεις και ρωτάς και ενδιαφέρεσαι. Τη σχέση σου με τον άντρα σου βέβαια εσύ είσαι η καταλληλότερη να την αξιολογήσει. Άκου τις πιό έμπειρες εδώ που έχουν φάει και κάποια χρόνια σχέσεων και γάμου όμως, γιατί γνωρίζουν πολύ καλά ότι όταν χαθεί ο πόθος, η διεκδίκηση και ο ερωτισμός τα πράγματα ζορίζουν.  Είναι πολύ όμορφες οι τρυφερές αγκαλιές και τα φιλιά αλλά στη ρουτίνα μπορεί να μπεις χωρίς να το καταλάβεις. Και δεν είσαι μεγάλη (55-60), πάνω στην εμμηνόπαυση για να σου πω "έλα μωρέ η συντροφικότητα μετράει", είσαι 30 χρονών και το σ...ξ δεν αξίζει σε ένα νέο άνθρωπο να είναι απλά διεκπαιρεωτικό. Στην ιδανική του κατάσταση είναι από απολαυστικό έως απογειωτικό. Κρίμα να μην το χαίρεσαι...

Στη δική σου περίπτωση πιθανότατα (και επειδή σου συνέβη απότομα η μεταστροφή όπως είπες) είναι συγκυριακό. Λίγο οι ορμόνες, η κλεισούρα με τον άλλον όλη μέρα με πυτζάμες (άτιμη καραντίνα θα λαλήσουμε όλοι), το παιδί μικρό να σου παίρνει την ενέργεια, δε τις λες και ιδανικές συνθήκες. Αν όμως (λέω αν) βλέπεις ότι με τον καιρό ο ερωτισμός και ο πόθος αρχίζουν να φθίνουν και σιγά σιγά το κάθε άγγιγμα του άντρα σου καταλήγει μόνιμα σε αγκαλίτσα και δεν οδηγεί ποτέ στο κρεβάτι (ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του σπιτιού τελοσπάντων :)), εκεί καλό είναι να χτυπήσει το καμπανάκι και να παραδεχτείς ότι η σχέση μάλλον θα χρειαστεί λίγη "δουλίτσα". Τώρα το τι σημαίνει δουλίτσα για τον καθένα άλλη συζήτηση, από δείπνο με κρασί να ζαλιστείτε και να αφεθείτε, μασάζ, πειραματισμούς ενδεχομένως (μέχρι εκεί που μπορείτε να ανταποκριθείτε εννοείται)κτλ κτλ.  Εγώ αυτά θα έλεγα σε μια φίλη μου ως παθούσα με μια 4χρονη σχεση στα φοιτητικά μου χρόνια που από την πολλή αγκαλιά και το χάδι το κόψαμε το άθλημα, σκυλοβαρεθήκαμε και το διαλύσαμε νύχτα αφήνοντας όλους τους φίλους άναυδους "μα πως χώρισαν, αυτοί λατρεύονταν". Αυτά... Το επόμενο ποστ που θα δου κάνω θα είναι πρόταση για ποδηλατάκι :).

 

Οταν προσπερναμε το κομμάτι αγκαλιτσα κάποιες φορές και παμε κατευθείαν στο ψητό, τι σημαίνει άραγε? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά αλλά δεν είναι έλλειψη ερωτισμού, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. (Παρεμπιπτόντως μάλλον εννοείς σεξουαλικότητα, όχι ερωτισμό, γιατί ο ερωτισμός είναι και κάτι πλατωνικό). Τέλος πάντων δεν είναι αυτό. Ούτε απομάκρυνση ούτε τίποτα. Είναι καθαρά για τη σεξουαλική πράξη, τα γεννητικά όργανα κλπ το θέμα (νομίζω ότι ίσως έπαιξε το ρόλο της και η γέννα, που άρχισα να βλέπω αυτό το όργανο αλλιώς). Και δεν είναι μόνιμο, κάποιες μέρες τα νιώθω αυτά. Αλλά είναι καθαρά για την πράξη η άρνηση, όχι γενικά για τον άντρα μου ή τη σχέση ή ότι θέλω μόνο αγκαλίτσα αδερφικη. Μπορεί ας πούμε μια χαρά (και πολύ συχνά) να τον χαϊδεψω όχι στα μαλλιά αλλά σε ...αλλα σημεία, έτσι σε άσχετες ώρες, αλλά να νιώθω ότι δεν θέλω με τίποτα διείσδυση. Δεν φθίνει δηλαδή γενικά το σεξουαλικό στοιχείο, είναι σαν να έχω αποσυνδεθεί εγώ με το δικό μου όργανο, όχι με το δικό του!! (Καλά αυτό τώρα το σκέφτηκα, να που βοηθάει το γράψιμο τελικά) Γι'αυτο λέω ότι παίζει ρόλο η γέννα (είχα και ράμματα και φοβόμουν ακόμα και να σκουπιστω με το χαρτί για μήνες) και οι ορμόνες κλπ (αν και τον πρώτο χρόνο ήθελα περισσοτερο). Τις μέρες ωορρηξίας και περιόδου ας πούμε μου'ρχεται όρεξη!

Επίσης μια καλή συνεισφορά του φόρουμ είναι το ότι κάθομαι και λέω τόσες προσωπικές λεπτομέρειες εδώ, που είναι μεγάλη επανάσταση για εμένα που γενικά είμαι ντροπαλή. Παλιά όποτε έβλεπα τέτοια θέματα αναρωτιομουν πως κάθονται και λένε σε άγνωστους τι κάνουν κ τι δεν κάνουν. Αλλά να που μου βγήκε τελικά να τα πω κι εγώ.

Είδες η ανωνυμία τι κάνει; Απελευθερώνει!

Αυτό με τη γέννα όντως μπορεί να παίζει. Να σου άφησε ένα τραυματάκι; Ένα ψυχολογικούλι; Ποιός ξέρει; Δεν έχουμε και ψυχολόγο στο φόρουμ να βοηθήσει... 

Just now, diane2020 είπε:

Οταν προσπερναμε το κομμάτι αγκαλιτσα κάποιες φορές και παμε κατευθείαν στο ψητό, τι σημαίνει άραγε? :oops:

Όπως τη βρίσκει ο καθένας ;-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τις μέρες ωορρηξίας και περιόδου ας πούμε μου'ρχεται όρεξη!

τις μέρες της περιόδου κ εγω σαν λυσσασμένη είμαι. τις μέρες της ωορρηξίας είμαι τόσο χάλια πού σκέφτομαι ότι ευτυχώς που δεν πάμε για δεύτερο παιδί (που δν θα γινόταν κ με φυσικό τρόπο έτσι κ αλλιώς) γιατί δεν υπήρχε περίπτωση σε μέρα ωορρηξιας να ασχοληθώ με αυτό: νιώθω σαν αρρωστη, σαν πυρετό; πονάω παντού, χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά αλλά δεν είναι έλλειψη ερωτισμού, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. (Παρεμπιπτόντως μάλλον εννοείς σεξουαλικότητα, όχι ερωτισμό, γιατί ο ερωτισμός είναι και κάτι πλατωνικό). Τέλος πάντων δεν είναι αυτό. Ούτε απομάκρυνση ούτε τίποτα. Είναι καθαρά για τη σεξουαλική πράξη, τα γεννητικά όργανα κλπ το θέμα (νομίζω ότι ίσως έπαιξε το ρόλο της και η γέννα, που άρχισα να βλέπω αυτό το όργανο αλλιώς). Και δεν είναι μόνιμο, κάποιες μέρες τα νιώθω αυτά. Αλλά είναι καθαρά για την πράξη η άρνηση, όχι γενικά για τον άντρα μου ή τη σχέση ή ότι θέλω μόνο αγκαλίτσα αδερφικη. Μπορεί ας πούμε μια χαρά (και πολύ συχνά) να τον χαϊδεψω όχι στα μαλλιά αλλά σε ...αλλα σημεία, έτσι σε άσχετες ώρες, αλλά να νιώθω ότι δεν θέλω με τίποτα διείσδυση. Δεν φθίνει δηλαδή γενικά το σεξουαλικό στοιχείο, είναι σαν να έχω αποσυνδεθεί εγώ με το δικό μου όργανο, όχι με το δικό του!! (Καλά αυτό τώρα το σκέφτηκα, να που βοηθάει το γράψιμο τελικά) Γι'αυτο λέω ότι παίζει ρόλο η γέννα (είχα και ράμματα και φοβόμουν ακόμα και να σκουπιστω με το χαρτί για μήνες) και οι ορμόνες κλπ (αν και τον πρώτο χρόνο ήθελα περισσοτερο). Τις μέρες ωορρηξίας και περιόδου ας πούμε μου'ρχεται όρεξη!

Επίσης μια καλή συνεισφορά του φόρουμ είναι το ότι κάθομαι και λέω τόσες προσωπικές λεπτομέρειες εδώ, που είναι μεγάλη επανάσταση για εμένα που γενικά είμαι ντροπαλή. Παλιά όποτε έβλεπα τέτοια θέματα αναρωτιομουν πως κάθονται και λένε σε άγνωστους τι κάνουν κ τι δεν κάνουν. Αλλά να που μου βγήκε τελικά να τα πω κι εγώ.

Trogontas erxete h oreksi koritsi.  An den proxoriseis ligo parapano akoma k oreksi na min exeis den tha soy erthei oreksi. 

Pos na sto po pio liana kane tin arxh akoma k an den exeis oreksi k opos tha pigainei to pragma tha soy erxete 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

τις μέρες της περιόδου κ εγω σαν λυσσασμένη είμαι. τις μέρες της ωορρηξίας είμαι τόσο χάλια πού σκέφτομαι ότι ευτυχώς που δεν πάμε για δεύτερο παιδί (που δν θα γινόταν κ με φυσικό τρόπο έτσι κ αλλιώς) γιατί δεν υπήρχε περίπτωση σε μέρα ωορρηξιας να ασχοληθώ με αυτό: νιώθω σαν αρρωστη, σαν πυρετό; πονάω παντού, χάλια...

 

Περίεργο αυτό. Όχι ο πόνος, κι εμένα με πονάει η κοιλιά μου σαν να περιμενώ περίοδο. Αλλά περίεργη η έλλειψη όρεξης εκείνη τη μέρα. Υποτίθεται ότι αυτή είναι η κυρια μέρα που βάσει φύσης έχουμε όρεξη.

Στην περίοδο πιστευω ότι η όρεξη έρχεται κι επειδή ξέρουμε ότι θα γίνει πιο εύκολα λόγω υγρασίας και ότι μπορεί να γίνει μέχρι τέλους ελεύθερα χωρίς άγχος. (Δεν το πιστεύω ότι τα γράφω αυτά!!)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αλλά περίεργη η έλλειψη όρεξης εκείνη τη μέρα. Υποτίθεται ότι αυτή είναι η κυρια μέρα που βάσει φύσης έχουμε όρεξη.

ναι κ εγω απορώ γιατί είναι των τελευταίων μηνών σημάδι, γενικα από την ωορρηξία κ μετά είμαι χάλια, σαν αρρωστη. πρέπει να το δω γιατί μπορεί να είναι ορμονικό, αφού έχω κ θεματάκι με τις ορμόνες. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...