Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά  

1.098

  1. 1. Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά



Recommended Posts

ναι, η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο κολλημένος με τους γονείς του, και το ανάποδο βέβαια.Και θέλει το παιδί να το προσέχουν και οι γονείς του.Και όταν του λέω άλλο η μαμά σου και άλλο η μαμά μου, μου λέει γιατί, το ίδιο είναι, γιατί να μην το βλέπουν οι γονείς μου κλπ.Αν έβλεπε βέβαια κάποιος ο οποίος έχει τρία παιδιά οτι μαλώνουμε για το ποιος θα κρατήσει το παιδί, θα γελούσε.και λογικό ειναι, απλά δεν ξέρω, δεν θέλω να τους την δίνω.Άσε που όταν πηγαίνει εκεί, όταν παω να την παρω με διώχνει.Άσε, ζω ένα δράμα.Αυτό το κάνει και με την μαμά μου βέβαια, αλλά έλα μου ντε που εκεί δεν με πειράζει καθόλου!!Γι' αυτό ψηφίζω παιδικό.Καμιά φορά σκεφτομαι, λες τον σεπτεμβριο που θα παει παιδικό και δεν θα την βλεπουν τα πρωϊνά, να μου κουβαλιουνται το απογευμα??Νόμίζω οτι βγήκα λίγο εκτός θέματος:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και ο αντρας σου δε λέει τίποτε?εμένα πάλι τα πεθερικά μου με παρακαλάνε να την προσέξουν τα πρωινά που λειπω και δεν θέλω καθόλου να τους την δίνω, αλλά τι να κάνω που ο αντρούλης μου πατάει πόδι και θέλει και οι γονείς του να την κοιτάνε.Και επειδή έχω κουραστεί με το θέμα ποιος θα προσέξει αυριο την μικρή, θα την στείλω παιδικό τον σεπτεμβρη να ησυχάσω.Θα είναι 2χρονών και 8 μηνών.Βεβαια μετά θα έχουμε αλλά, αρρωστειες για παραδειγμα.Τεσπα, θα δούμε.Επίσης στον παιδικό μαθαίνει το παιδί οτι δεν ειναι το μοναδικό στον κόσμο, κοινωνικοποιείται.Επειδή η δικιά μου ειναι το μοναδικό εγγόνι και απο τους δύο, καμιά φορά νομίζω οτι μεγαλώνω την πριγκίπισσα σίσσυ!!:D

πηγε να μου το κανει στην αρχη αυτο... και καλα δωσε το παιδι να το παω στην μανα μου να το δει και τετοια... τι ειπες λεω? δεν εισαι καλα... αν θελει η μανα σου να δει το παιδι.. η πορτα ειναι ανοιχτη.. να παρει τηλεφωνο (αν τολμαει ) να δει το παιδι... απλα το βηχα τον εκοψα απο την αρχη... κοιτα εγω εχω σοβαρους λογους που δεν αφηνω τα παιδια στη πεθερα.. κατι που το εχει επιτελους καταλαβει και ο αντρας μου , δεν ειναι μονο απλα μια αντιπαθεια πεθερας -νυφης, ή τελος παντων δικης μου παραξενιας...(και στις δυο εγκυμοσυνες μου οχι μονο δεν της χαρηκα , αλλα δεν υπηρξε μερα που να μην κλαψω για κατι) οταν εισαι εγκυος και σου λεει το παιδι που θα κανεις θα γεννηθει αρρωστο...ή αυτο το παιδι δεν ειναι εγγονι μου κανε DNA γιατι το παιδι δεν ειναι του γιου μου..αυτα τα πραγματα δεν ξεχνιουνται οσα χρονια και αν περασουν .. μου ειναι αδυνατον να υποχωρησω... δεν ξερω αν ειμαι εγω η κακια της παρεας αλλα τετοια πραγματα δεν τα συγχωρω... και που τα βλεπει παρουσια μου και πολυ της ειναι.. αν ήταν αλλη στη θεση μου με αυτα που μου εχει κανει δεν θα τα εβλεπε καν... στην αρχη οταν ειχα το ενα το εβλεπε μια φορα το μηνα αλλα μετα που ηταν 9 μηνων...τωρα που ειμαστε σε μια πιο ηρεμη φαση,(αφου της κρατησα μουτρα και δεν της μιλουσα για ενα χρονο, δεν αντεξε εκεινη και ηρθε και με επιασε και μου μιλησε,οτι δημιουργηθηκε μια παρεξηγηση και τετοια,της απαντησα 7 χρονια παρεξηγησεις δημιουργουνται μονο μια σκεφτηκες εσυ?!!τελος παντων εγω σχεσεις δεν θελω με τη συμπεριφορα που κρατας , αν θελεις μια φορα τη βδομαδα θα παιρνεις τηλεφωνο και αν μπορουμε θα το κανονιζουμε να τα βλεπεις,το χειμωνα το καναμε ετσι ,τωρα που καλοκαιριασε τα κατεβαζω κατω στην αυλη για να παιξουνε εε και μολις μας ακουσει ερχεται και εκεινη, αλλα οχι πολλα γελακια ουτε και το παιζω θυμωμενη.. μεχρι παλι να δημιουργηθει κατι αλλο.. γιατι οπως λεμε ο ανθρωπος δεν αλλαζει, απλα τωρα και εγω οσο αφορα καποια αλλα πραγματα δεν δινω σημασια , οταν θα πεταξει σποντες(που δεν αφορουν τα παιδια παντα).

και εγω εκτος θεματος βγηκα να με συγχωρειτε

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Την μικρή την κρατάει η γιαγιά (πεθερά μου) τα πρωινά που είμαι στη δουλειά και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Αν και ήμουν πολύ υπερ του παιδικού όσο ήμουν έγκυος μόλις γεννήθηκε και ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε δεν ξέρω γιατί αλλά προτίμησα να μεγαλώσει με τη γιαγιά. Τουλάχιστον μέχρι τα 3 (έτσι λέω τώρα, τότε δεν ξέρω αν θα αλλάξω πάλι γνώμη :). ¨Οσο για το μαμά ή πεθερά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την ιδιότητα αλλά με τον άνθρωπο. Χωρίς να είμαστε "αυτοκόλλητες" με την πεθερά μου της αναγνωρίζω ότι στην ανατροφή της μικρής είναι πολύ καλή. Φυσικά και οι διαφωνίες υπάρχουν αλλά σε μικροπράγματα και χαίρομαι που πάντα γίνονται σεβαστές οι απόψεις μου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι μεγάλωσε έναν υπέροχο άνθρωπο, τον άντρα μου!

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν μπορώ να πω, τα πεθερικά μου ειναι πολύ προσεκτικά, και η πεθερά μου ειναι πολύ έξυπνη για να χαλάσει την σχέση της μαζί μου.Οτι και να της λέω (και δεν ειμαι και υποδειγμα νύφης) με το χαμόγελο ειναι.Οπότε δεν έχω πάτημα να μην της δώσω το παιδί μου.Όλα μια χαρά.Και καρεκλάκι αυτοκινήτου πήρανε να την κάνουνε βόλτες,(όχι οτι με ρωτήσανε, αλλά και τι να πω?) και ένα σωρό παιχνίδια έχουνε, και βόλτες την πηγαίνουν.Μια χαρά περναει η μικρή.Γι αυτό όταν με βλεπει κλαίει.Και τώρα τελευταια επειδή φυσικά το έχουν καταλαβει οτι με πειράζει, της λενε μαλλον απο πριν όταν με δει να με αγκαλιάσει γιατί όλο αγκαλίτσες ειναι η μικρή όταν με βλεπει."αγκάλιασε τη μανόυλα που ήρθε να σε παρει" και τετοια.Έτσι που λετε κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Την μικρή την κρατάει η γιαγιά (πεθερά μου) τα πρωινά που είμαι στη δουλειά και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Αν και ήμουν πολύ υπερ του παιδικού όσο ήμουν έγκυος μόλις γεννήθηκε και ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε δεν ξέρω γιατί αλλά προτίμησα να μεγαλώσει με τη γιαγιά. Τουλάχιστον μέχρι τα 3 (έτσι λέω τώρα, τότε δεν ξέρω αν θα αλλάξω πάλι γνώμη :). ¨Οσο για το μαμά ή πεθερά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την ιδιότητα αλλά με τον άνθρωπο. Χωρίς να είμαστε "αυτοκόλλητες" με την πεθερά μου της αναγνωρίζω ότι στην ανατροφή της μικρής είναι πολύ καλή. Φυσικά και οι διαφωνίες υπάρχουν αλλά σε μικροπράγματα και χαίρομαι που πάντα γίνονται σεβαστές οι απόψεις μου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι μεγάλωσε έναν υπέροχο άνθρωπο, τον άντρα μου!

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου σ αυτο... ο ανθρωπος μετραει παντα! εισαι πολυ τυχερη που μπορεις να εχεις τοσο καλη συννενοηση με την πεθερα σου και το πιο σημαντικο που ειπες ειναι οτι σεβεται της αποψης σου !!! οταν υπαρχει σωστος ανθρωπος διπλα στο παιδι μας εννοειται επιλεγω γιαγια , το παιδι κουραζεται απο μικρη ηλικια οταν παει στο παιδικο, το βλεπω και απο τον δικο μου γιο... οταν ομως δεν υπαρχει απο το να ειναι σε ΛΑΘΟΣ χερια εννοειται χωρις αλλη σκεψη επιλεγω παιδικο σταθμο.

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι αν δεν μπορείς να εμπιστευτείς έναν άνθρωπο δεν μπορείς να αφήσεις το παιδί σου σε αυτόν!! Δεν το συζητώ! Όπως σε έναν παιδικό αν δεν είσαι ευχαριστημένη θα το πας το παιδί κάπου αλλού, έτσι και με τη γιαγιά αν δεν είσαι ικανοποιημένη θα επιλέξεις κάτι άλλο. Και φυσικά η γνώμη της μαμάς ΠΑΝΤΑ θα πρέπει να γίνεται σεβαστή! Και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα. Τελικά εκτός από τον γάμο...είναι και τα πεθερικά λαχείο :) Τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

οι γιαγιάδες θέλουν τρόπο, ιδίως οι πεθερές!

στο κλειδωμένο θέμα πεθερόπληκτες είχα καταθέσει πολύ πόνο, πίκρα, τα τσιτωμένα νεύρα μου.

έχουμε λίγο καιρό που την πάω όπως θέλω εγώ!

όλα όμως τα λόγια, οι πράξεις είναι ζυγισμένα. Και κυρίως προσεύχομαι!

να γίνω λίγο κακιά; για παράδειγμα σκεφτείτε το άλογο που φοράει παρωπίδες και του έχεις βάλει καροτάκι να βλέπει ενώ εσύ το καβαλάς και το κατευθύνεις εκεί που θέλεις να φτάσεις. ΈΤΣΙ!!!

γιαγιά προς το παρόν και όταν φτάσουμε τα 2 χρόνια παιδικό δαγκωτό!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως από 3 χρονών και πάνω καλύτερα θα ήταν να πηγαίνει το παιδί παιδικό...

 

Συμφωνω γιατι μπορει να σου πει τα παντα που γινονται στο σταθμο επισης δεν βαριετε οπως ειπαν καποιες κοπελες πιο πανω .....

 

Ομως οπως λεει και μια θεια του αντρα μου η μαμα δινει εντολες και οι αλλοι εκτελουν οταν προκειται για γιαγιαδες!!!!:D

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, δεν μπορώ να πω, τα πεθερικά μου ειναι πολύ προσεκτικά, και η πεθερά μου ειναι πολύ έξυπνη για να χαλάσει την σχέση της μαζί μου.Οτι και να της λέω (και δεν ειμαι και υποδειγμα νύφης) με το χαμόγελο ειναι.Οπότε δεν έχω πάτημα να μην της δώσω το παιδί μου.Όλα μια χαρά.Και καρεκλάκι αυτοκινήτου πήρανε να την κάνουνε βόλτες,(όχι οτι με ρωτήσανε, αλλά και τι να πω?) και ένα σωρό παιχνίδια έχουνε, και βόλτες την πηγαίνουν.Μια χαρά περναει η μικρή.Γι αυτό όταν με βλεπει κλαίει.Και τώρα τελευταια επειδή φυσικά το έχουν καταλαβει οτι με πειράζει, της λενε μαλλον απο πριν όταν με δει να με αγκαλιάσει γιατί όλο αγκαλίτσες ειναι η μικρή όταν με βλεπει."αγκάλιασε τη μανόυλα που ήρθε να σε παρει" και τετοια.Έτσι που λετε κορίτσια

 

 

Ελενίτσα,είσαι πολύ τυχερή.Οι άνθρωποι αυτοί είναι λαχείο.

Μου αρέσει πώς χειρίστηκαν το ότι η μικρή δεν ήθελε να έρθει σε σένα και έκλαιγε.Προσέχουν τη σχέση (και)μαζί σου και επενδύουν.

Το κυριότερο όμως το παιδί σου είναι ευτυχισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα εκανα και εγω την αίτηση για τον παιδικο σταθμο....με ανάμεικτα συναισθήματα για να πω και την μαυρη αλήθεια!

Ειχα σκοπο να την βάλω αφου κλεισει τα τρια...αλλα λογοι οικονομικοι φυσικα...προέχει να διαβάσω για Ασεπ...και να συνεχισω να δουλευω το 4ωρο την ημερα μου...

Χαιρομαι που θα ξεφυγει λιγο απο το "βαρετο" γιαγια παππου...αλλα απο την αλλη μαγκώνομαι γιατι συνειδητοποιώ οτι μεγαλώσε....!

Μακάρι να μου την πάρουνε...(ελπιζω...με μιση καρδια..)

 

Link to comment
Share on other sites

Με όλα όσα διάβασα απογοητεύτικα λίγο.Εμένα και οι γονείς και τα πεθερικά μου μένουν μακρυά και αναγκαστικά τον Σεπτέμβριο θα πάει παιδικό και θα είναι μόνο 16 μηνών.Τι να κάνω;Δηλαδή θα φρικάρει και θα το έχω συνέχεια άρρωστο!!!Πώ πώ τώρα που το ξανασκέφτομαι μου έρχεται και μία ψιλοκατάθλιψη:(

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με όλα όσα διάβασα απογοητεύτικα λίγο.Εμένα και οι γονείς και τα πεθερικά μου μένουν μακρυά και αναγκαστικά τον Σεπτέμβριο θα πάει παιδικό και θα είναι μόνο 16 μηνών.Τι να κάνω;Δηλαδή θα φρικάρει και θα το έχω συνέχεια άρρωστο!!!Πώ πώ τώρα που το ξανασκέφτομαι μου έρχεται και μία ψιλοκατάθλιψη:(

 

καλημερα despoina!και καλο μηνα σε ολες! οχι δεν νομιζω οτι θα φρικαρει μια χαρουλα θα τα παει...αν βλεπει εσενα ηρεμη και χωρις αγχος δεν θα εχει ουτε εκεινο..

όσο για τις αρρωστειες ειναι αναμενομενο οτι το πρωτο χρονο ,μεχρι ο οργανισμος να συνηθισει, θα τα εχεις αυτα.,ειτε παει τωρα είτε του χρονου.

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καθησυχαστικά λόγια.Ας έρθει ο Σεπτέμβρης με το καλό και βλέπουμε λοιπόν τι πορεία θα έχουμε.Εξάλλου δεν έχουμε και άλλη επιλογή;)

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά τα 2 ψηφίζω παιδικό και μάλιστα απ' την αρχή της χρονιάς.

Εγω έχω δυο κόρες και πάντα ήμουν υπερ του παιδικού, όχι όμως και ο άντρας μου.

Την μεγάλη την πήγα παιδικό σχεδόν 2 ετών. Δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Στο σταθμό μου έλεγαν πάντα τα καλύτερα, πόσο έξυπνη είναι κ.λ.π.

Την δεύτερη χρονιά επειδή είχα άδεια την έστειλα στα μισά της χρονιά (Φεβρουάριο) και την έστειλα και σε δημοτικό παιδικό και το παιδί άργησε πολύ να προσαρμοστεί. Ενώ είναι πολύ κοινωνική, δεν έκανε παρέα με τ' άλλα παιδιά δεν έπαιζε μαζί τους, κτλ, γι αυτό παιδικό απ την αρχή της χρονιάς και αν υπάρχει η δυνατότητα για ιδιωτικό ακόμα καλύτερα.

Εννοείται ότι η δική μας συμπεριφορά επηρεάζει τα παιδιά. Πρέπει να είμαστε χαρούμενες κάθε πρωί, αγκαλίτσες, φιλάκια και να εξηγούμε τα θετικά του σταθμού στο παιδί, χωρίς υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, όσο καλές και αν είναι οι γιαγιάδες και γενικώς οι δικοί μας άνθρωποι, χρειάζονται και αυτοί τον ιδιωτικό τους χρόνο και τους χρειαζόμαστε και εμείς για απογεύματα ΣΚ και λοιπά.

Ο κάθενας μας έχει το ρόλο του!

Μην ξεχνάμε να είμαστε δίπλα στα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,επειδή έχω δουλέψει σε παιδικό σταθμό και έχω παρατηρήσει τα παιδιά που πηγαίνουν από μικρά σε παιδικό σταθμό (1,5-2,5 χρονών)και τα παιδιά που πάνε αρκετά μεγάλα(4-5),έχω παρατηρήσει ότι τα παιδιά κοινωνικοποιούνται καλύτερα σε παιδικό σταθμό παρέα με συνομήλικα παιδιά παρά με τους παππούδες!Βέβαια το ιδανικό για μένα είναι να μεγαλώνουν ως τα 2,5-3 με την μαμά αλλά την εποχή μας είναι κάτι το πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο!! :(

Τα παιδιά που περνάνε πολλές ώρες με τους παππούδες τους,"μένουν πίσω" στην ανάπτυξη της σκέψεις περισσότερο.Γιατί όσο να'ναι,οι παππούδες δεν έχουν την δύναμη να δραστηριοποιηθούν όσο χρειάζεται το παιδί αυτής της ηλικίας.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μου έδωσες θάρρος γιατί αύριο ξεκινάει σταθμό η μικρή μας 11 μηνών...! Αυτά σκέφτομαι κι εγώ αλλά η πεθερά μου με αποθαρρύνει...

 

Όλα θα πάνε καλά,θα δεις!!!Να την χαίρεσαι!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου ξεκινάει τη Δευτέρα - είπα να περάσουν οι πρώτες μέρες που θα είναι πολλά παιδάκια που θα κλαίνε - αλλά βέβαια είναι κια 27 μηνών.

αντε καλή αρχή στα "πρωτάκια" μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρε κορίτσιαααααααα

ξεκίνησε κανένα παιδάκι σας παιδικό σταθμό φέτος, για πρώτη φορά?

Ο Γιώργος μου, πολύ κοινωνικός, παίζει με παιδάκια, πολύ δραστήριο και χαρούμενο παιδί, μαραζώνει στο σταθμό.

Τις 3 πρώτες μέρες όλα καλά. φύγαμε σκ με τον άντρα μου κ είδαμε το παιδί Δευτέρα πρωί, τον ντύσαμε κ τον πήγαμε σχολείο μαζί. Κλάαααμα όταν φύγαμε και όλη την υπόλοιπη μέρα μαραζωμένο, μια έκλαιγε μια έπαιζε.

Μήπως τον "τραυματίσαμε" με το ότι φύγαμε σκ κ μετά όταν μας ξαναείδε, τον αφήσαμε στο σχολείο?

Εγώ λέω να επιμείνουμε κ ότι θα συνηθίσει κ θα του αρέσει, το συζήτησα κ με την παιδίατρο κ συμφωνέι. Οι άλλοι να πέσουν να με φ'ανε. Λες κ έχω άλλη επιλογή. Η μάνα μου φρικάρει κ με τους δύο ταλιμπάν τα πρωινά που λείπω στη δουλειά, δεν αντέχει άλλο κ όλο τσακωνόματσε.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα συνηθίσει ο μικρός. Και εμένα με μυξοκλάματα ήταν για 1-2 εβδομάδες και τώρα πάει τρέχοντας στην τάξη του. Ψήφισα παιδικό σταθμό. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει παπουδογιαγιαδοκατάσταση εδώ κοντα (μένουν σε άλλη πολη). Αλλά ακόμα και αν ήταν εδώ πάλι παιδικό θα τον έστελνα. Τώρα περίμένω να πάει και η μικρή 2 (τη κρατάει μία γνωστή μου) για να τη στείλω και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τη niki. από τα 2 χρόνια θα πρέπει να πηγαίνουν παιδικό. εμένα είναι 14 μηνών και την κρατάει η μαμά μου γιατί δεν έχω κάποιον άλλον και επιπλέον επειδή δεν περπατάει ακόμα (μόνη της). Είναι θετικό γιατί τα παιδιά προσαρμόζονται σε κανόνες και καταστάσεις που θα βιώνουν μέχρι να τελειώσουν το σχολείο. Δεν έχω κανένα παράπονο με τον τρόπο που μεγαλώνει η μητέρα μου τη μικρή (εκτός από κάποια μικροπράγματα) και θεωρώ ότι είναι πολύ κοινωνική γιατί καθημερινά βλέπει πολύ κόσμο, της μιλάμε πάρα πολύ και πιστεύω ότι θα προσαρμοστεί εύκολα (ή θέλω να ελπίζω τουλάχιστον ;)).

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΟ 13 ΜΗΝΩΝ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ.ΦΕΤΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΆΥΤΗ ,ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ,ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ,ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ DVD.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ.

ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ .ΕΝΩ ΧΑΛΑΡΑ ΘΑ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ,ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΟΤΙ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΤΑΘΜΟΣ ,ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΜΕ.ΤΙ ΤΥΧΗ ,ΕΙΠΑΜΕ.

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΟΜΩΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ.ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΡΑΜΑ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ.

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΟΙΠΟΝ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ.Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ, ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΚΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ 25-30, ΝΑΙ 25-30 ,ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ :

1ο ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΑΝΟΙΧΤΑ(ΣΤΟ 1ο ΟΡΟΦΟ),ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ,ΔΕΝ ΤΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ.ΕΙΝΑΙ 3 ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΓΙΑ 25 ΠΑΙΔΙΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ??

2ο ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ.ΣΤΙΣ 9 :00 ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ, ΜΕΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,ΣΤΙΣ 9:30 ΤΑ ΚΑΘΗΣΑΝ ΣΤΑ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΦΡΟΥΤΟ,ΜΕΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,ΣΤΙΣ 11:20 ΤΑ ΚΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ,ΜΕΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΙΣ 12:15 ΤΟΥΣ ΜΟΙΡΑΣΑΝ ΜΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΚΗΡΟΜΠΟΓΙΕΣ.ΖΩΓΡΑΦΗΣΑΝ ,ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΜΟΙΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.(ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 7:30 -13:00)

ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΟΤΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΟΥΒΛΑΚΙΑ 2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙΑ ΚΑΙ 2 ΜΠΑΛΕΣ ,ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΚΑΙ ΚΑΛΑ,ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ(ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΕΤΩΝ)ΚΑΠΩΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΛΑ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ.

3ο Η ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΑ ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ''ΦΑΙΗΗΗΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ,ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΜΟΥ...''ΜΕ ΦΩΝΗ ΜΠΟΥΖΟΥΚΤΣΟΥΣ ,ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ).ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ...

 

ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ,ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ ΚΤΛ. ΘΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.

ΕΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ,'Η ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...