Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά  

1.098

  1. 1. Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά



Recommended Posts

Αχ!Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!

 

Όλα αυτά σκέφτομαι και εγώ και νιώθω εγκλωβισμένη...!

Σκέφτομαι μήπως πάρει την άδεια ανατροφής που δικαιούται ο άντρας μου , την αφήναμε σε περίπτωση που κάτι τύχαινε και δε μπορούσε η μητέρα μου να μας βοηθήσει αλλά μάλλον έφτασε η ώρα να την πάρουμε. Είναι 3-4 μήνες η άδεια, μετά θα έρθει το καλοκαιράκι που όσο να ναι με κάτι βόλτες, μπάνια και καλοκαιρινές άδειες θα είναι πιο εύκολη η συγκατοίκηση και από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσουμε διαδικασίες παιδικού.

 

Τι να κάνουμε;τίποτα δε γίνεται εύκολα σε αυτή τη ζωή...και ευτυχώς που έχω και τη μητέρα μου και μας βοηθάει γιατί αλλιώς...απλά μερικες φορές μπλέκονται τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα συμφωνήσω κ εγώ οτι΄είναι πολύ μικρό για παιδικό. Καλό θα ήταν να ξεκινήσει όταν μπορείς πλέον να συνεννοηθείς μαζί της.

Όσο για το άν τα κακομαθαίνουν οι γιαγιάδες κτλ. άν μιλήσεις ποτέ με κάποιον ψυχολόγο, οι περισσότεροι τουλάχιστον συμφωνούν στο οτι οι παππούδες κ οι γιαγιάδες κάνουν πολύ καλό στη ψυχολογία του παιδιού κ οτι ουσιαστικά οι ¨δουλειά¨τους είναι το να ¨κακομαθαίνουν¨ τα παιδιά. Όλα τα υπόλοιπα είναι δουλειά των γονιών!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΣΤΕΛΝΩ ΤΙΣ ΔΙΔΥΜΕΣ ΚΟΡΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΑΠΟ 11 ΜΗΝΩΝ.ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ,ΜΙΛΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ,ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΙΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΑΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΟΥΝ.ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΤΡΕΛΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥΣ.ΔΕΝΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ.

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις επιλογη θα ελεγα κρατα την με την γιαγια για λιγο καιρο ακομα. Κανενας δεν θα της συμπεριφερθει οπως η γιαγια της πιστεψε με, και εχει χρονο και να απαγκυστρωθει απο εσας και για κοινονικοτητες αργοτερα. Ειναι μικρη 14 μηνων για να την ξεκολησεις απο πανω σου. Πολυ μεγαλη απαιτηση για μενα. Τελος παντως εγω αν ειχα επιλογη γιαγια θα διαλεγα. Ως εχει, η μανα μου και ο πατερας μου ειναι νεκροι, και τα πεθερικα σε μαυρα χαλια οποτε γιαγια εμεις δεν εχουμε. Αλλα σε παιδικο αρνουμε να την παω μεχρι να φτασει τουλαχιστον 3 ή και παραπανω. Θα δουμε. Στην περιπτωση σου θα ελεγα για τοσο νωρις και αφου μπορεις εμπιστευσου χερια δικα σου (μανα σου) και κανενα ξενο. Εχουν δει πολλα τα ματακια μου........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά δεν είναι και τίποτα! Γιατί πρέπει να κοιμάται εκεί;

Εγώ για να πάω στη δουλειά μου θέλω μία ώρα τι να κάνω να κοιμάμαι στο γραφείο;

 

Εμένα η μάνα μου είναι 500 χιλιόμετρα μακρυα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

40 λεπτά είναι με τις κανονικές συνθήκες!Το πρωί θέλεις σίγουρα μία ώρα πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ξυπνάει κάθε μέρα στις 5 το πρωί και δε ξέρω καν αν έχει συγκοινωνία εκείνη την ώρα....Σύγνωμη αλλά την λυπάμαι να φεύγει μες την άγρια νύχτα για να είναι το αργότερο 7 η ώρα στο σπίτι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Και ψηφισα σταθμο... Κρατα τη γιαγια για ωρα αναγκης η οπως λενε τα κοριτσια παραπανω για να ξελαμπικαρεις ενα απογευμα... Αν δεν τον βλέπει ολη μερα θα ειναι προθυμη να στον κρατησει το βραδυ να πας μια βολτα η αν γυρισεις φορτωμενη απο τη δουλεια για 2-3 ωριτσες για να χαλαρωσεις.. Αν ομως τον εχει ολη τη μερα θα ειναι παρα πολυ δυσκολο να στο κρατησει.. και να θελει δεν θα μπορει.. θα εχει φρικαρει και θα καραδοκει στη πορτα ποτε θα γυρισεις να τον παρεις..

 

 

συμφωνω απολυτα ομως!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από μένα. Σκεφτόμαστε ή καλύτερα έχουμε αποφασίσει με το σύζυγο μου το Σεπτέμβρη να στείλουμε τη μικρή μας στον παιδικό. Εγώ προς το παρόν δεν εργάζομαι. Περιμένω το δεύτερο παιδάκι και δεν είναι δυνατόν η μητέρα μου να κρατήσει και τα δυο παιδιά σε περίπτωση που δουλέψω. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και να μην δουλεύω θεωρώ ότι η Αναστασία μου που το Σεπτέμβρη θα είναι 22 μηνών θα πρέπει να πάει στον παιδικό. Φέτος που την προσέχω εγώ μαζί με τη βοήθεια της μητέρας μου, γιατί λόγω εγκυμοσύνης αδυνατώ να κάνω κάποια πράγματα, παρατηρώ ότι το παιδί δεν εκτονώνεται αρκετά. Μόλις την πάω στο χωρίο της πεθεράς μου ή σε κάποιο εξωτερικό χώρο τρελαίνεται. Αρχίζει να φωνάζει και να τρέχει από χαρά. Επίσης το ίδιο κάνει αν δει άλλα παιδάκια. Δυστυχώς δεν έχει επαφή με άλλα παιδάκια πολύ συχνά. Νομίζω θα είναι καλύτερα στον παιδικό. Θα κοινωνικοποιηθεί, θα εκτονώνεται και θα αποκολληθεί από μένα με τη καλή έννοια. Ελπίζω να κάνω το σωστό. Κάτι ακόμα. Από άλλες μαμάδες ακούω πως το θέμα με τις αρρώστιες έχει να κάνει και με το παιδί. Δεν είναι απόλυτο ότι θα αρρωσταίνει.

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γεια σας και από μένα. Σκεφτόμαστε ή καλύτερα έχουμε αποφασίσει με το σύζυγο μου το Σεπτέμβρη να στείλουμε τη μικρή μας στον παιδικό. Εγώ προς το παρόν δεν εργάζομαι. Περιμένω το δεύτερο παιδάκι και δεν είναι δυνατόν η μητέρα μου να κρατήσει και τα δυο παιδιά σε περίπτωση που δουλέψω. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και να μην δουλεύω θεωρώ ότι η Αναστασία μου που το Σεπτέμβρη θα είναι 22 μηνών θα πρέπει να πάει στον παιδικό. Φέτος που την προσέχω εγώ μαζί με τη βοήθεια της μητέρας μου, γιατί λόγω εγκυμοσύνης αδυνατώ να κάνω κάποια πράγματα, παρατηρώ ότι το παιδί δεν εκτονώνεται αρκετά. Μόλις την πάω στο χωρίο της πεθεράς μου ή σε κάποιο εξωτερικό χώρο τρελαίνεται. Αρχίζει να φωνάζει και να τρέχει από χαρά. Επίσης το ίδιο κάνει αν δει άλλα παιδάκια. Δυστυχώς δεν έχει επαφή με άλλα παιδάκια πολύ συχνά. Νομίζω θα είναι καλύτερα στον παιδικό. Θα κοινωνικοποιηθεί, θα εκτονώνεται και θα αποκολληθεί από μένα με τη καλή έννοια. Ελπίζω να κάνω το σωστό. Κάτι ακόμα. Από άλλες μαμάδες ακούω πως το θέμα με τις αρρώστιες έχει να κάνει και με το παιδί. Δεν είναι απόλυτο ότι θα αρρωσταίνει.

Γειά σου bourboulithra .Εγώ έστειλα την κόρη μου παιδικό σταθμό όταν ήταν 20 μηνών .Είναι λίγο δύκολοί οι πρώτοι 2 μήνες της προσαρμογής και του αποχωρισμού όπου πρέπει να είσαι αποφασιστικιά για να καταλάβει το παιδί οτι εκεί θα περνάει καλύτερα.Τώρα η δικιά μου που είναι 25 μηνών πάει άνετα στον ποαιδικό ,περνάει καλά και το χαίρεται.Μαθαίνει πράγματα ,τραγούδια και παίζει με παιδιά .Στο σπίτι ναι μεν οι γιαγιάδες και οι μαμάδες τα αγαπάμε ΄λλα δεν μπορούμε να γεμίσουμε δημιουργικά όλο το χρόνο τους .Το μόνο αρνητικό είναι με τις ιώσεις που σίγουρα θα περάσει κάποιες μέσα στη χρονιά.Αλλά ξέρω και παιδιά που δεν πήγαν παιδικό και τις πέρασαν στο σπίτι .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δούλευα κάποτε προτίμησα να μου κρατάει την κόρη μου η μητέρα μου. Αν δεν ήταν η πεθερά μου στην επαρχία θα συμμετείχε κι εκείνη. Στο δεύτερο παιδί δεν εργαζόμουν και ήταν συνέχεια μαζί μου στο σπίτι. Ψήφισα γιαγιά κι όχι σταθμό καθώς θεωρώ ότι οι γιαγιάδες είναι οι πιο στενοί μας άνθρωποι που μπορούμε να εμπιστευθούμε εμείς και το παιδί μας. Εξάλλου πότε θα χαρούν κι εκείνες τα εγγονάκια τους;

Εκτός αυτού είναι και οι ιώσεις που θα γλιτώσει όπως είπαν πριν από μένα άλλες κοπέλες.

Όσο για την κοινωνικοποίηση η άποψή μου είναι ότι το παιδάκι έχει χρόνο μπροστά του. Γιατί πρέπει να γίνει αυτό από τα 2 του χρόνια; Έτσι κι αλλιώς ειδικά στις μέρες μας το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτικό. Θα κοινωνικοποιηθεί εκεί. Τώρα θα μου πείτε ότι θα θέλατε να συμβεί πριν το νήπιο, ώστε να είναι έτοιμα τα παιδιά. Η γνώμη μου διαφέρει, ίσως επειδή ούτε εγώ πήγα παιδικό σταθμό, ούτε τα παιδιά μου, φυσικά και οι τρεις μας μια χαρά κοινωνικοποιημένα άτομα είμαστε. Τα παιδιά μου συνεργάστηκαν ωραιότατα, όταν χρειάστηκε, σαν ομάδα με τα άλλα παιδάκια.

Επιπλέον, και στις κούνιες που πάει ένα μικρό παιδάκι μπορεί να ομαδοποιηθεί.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν ψηφισα γιατι θα ελεγα γιαγια ως πρωτη επιλογη αλλα εξαρταται και απο την γιαγια. Εχω δει γιαγιαδες στην παιδικη χαρα πολυ χαλια με το παιδι, κουρασμενες, βαριεστημενες, ενα θελω να παω σπιτι μου τι κανω εδω. Αν η γιαγια ειναι ετσι θα ελεγα παιδικο.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γιαγια δαγκωτο!!! Εγω μεχρι και 3 ετων θα το αφηνω στην πεθερουλα μου γιατι εκτος οτι εχω αυτην τη δυνατοτητα, πιστευω οτι οι παππουδογιαγιαδες προσφερουν πολλα στα παιδακια οταν ειναι μικρα.

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ δεν έχω γιαγιάδες που να μπορούν να τον κρατάνε πολλές ώρες, τις έχω για τις εξόδους (πάλι καλά! :) ), και φέτος είχα γυναίκα, μια συγγενής μου, που ήταν τέλεια!

 

Το Σεπτέμβριο θα τον στείλω σε βρεφικό όμως, μια που τώρα μπορεί να περπατήσει, να πει 1-2 λογάκια και γενικώς να συμμετέχει σε δραστηριότητες, ώστε να κοινωνικοποιηθεί κιόλας.

Άσε που δεν μπορεί να 'ρθει κι άλλη χρονιά η συγκεκριμένη γυναίκα! :D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξω τον σταθμό γιατί πέρα οτι η μητέρα μου μένει 280χλμ μακριά, η πεθερά μου κοντεύει τα 74 και δεν είναι η γυναίκα να κυνηγάει το εγγόνι μόνη της.. Στο θέμα της γυναίκας δεν είμαι ακόμα σίγουρη γιατί δεν μπορώ να εμπιστευτώ εύκολα κάποιον, ενώ τις κοπέλες στο σταθμό τις ήξερα πριν μείνω έγκυος και τα πάμε αρκετά καλά αφού δεν είναι λίγες οι φορές που περνάω για βόλτα απο το σταθμό για να τις δώ στη δράση!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

θελω τη γνωμη σας,ιδιως απο μανουλες που εχουν εμπειρια στο θεμα.....η κορουλα μου θα ειναι ενος ετους οταν επιστρεψω στη δουλεια και σκεφτομαι να τη στειλω σε βρεφονηπιακο (ιδιωτικο) που μου εχουν πει πολυ καλα λογια.....οι γονεις μας δυστυχως ειναι πολυυυυ μακρυα οποτε τη λυση ''γιαγια'' τη ξεχναμε....ομως επιμενουν μαμα και πεθερα να προσλαβω νταντα να κοιταει τη μικρη γιατι ειναι πολυ μικρη για παιδικο....εσεις τι λετε;;;εστειλε καμια τοσο μικρο μωρο στον παιδικο;;;εχω ακουσει για πανικο απο ιωσεις....απο την αλλη να εμπιστευτω μια ξενη που θα ειναι μονη της με τη μικρη;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω; Εγώ έχω γυναίκα (γιατί ήταν 9 μηνών ο δικός μου όταν γύρισα στη δουλειά), αλλά είναι συγγενής και άτομο εμπιστοσύνης.

Πάντως κι εγώ 18 μηνών θα τον στείλω βρεφονηπιακό.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

εχει ενα μηνα που την στελνω παιδικο σταθμο, ειναι 33 μηνων και μεχρι τωρα την κρατουσε η γιαγια τα πρωινα.

θεωρω οτι μαλλον ειναι η καλυτερη επιλογη που εκανα να την στειλω παιδικο κυριως επειδη θα μπορω να "εκμεταλευτω" την γιαγια αλλες ωρες!

σιγουρα ομως για πιο μικρη ηλικια θεωρω οτι ειναι καλυτερα να μεινει με την γιαγια, και σαφως κατα την αποψη μου η ιδανικη ηλικια για παιδικο σταθμο (εφοσον εχεις εναλλακτικη λυση - γιαγια) ειναι γυρω στα 3 χρονων.

ηδη η δικια μου πεφτει ψοφια για υπνο το μεσημερι και πηγαινει παιδικο περιπου στις 8.15 με 1.30! φαντασου να επρεπε να την αφησω ολοκληρο οχταωρο, νομιζω δεν θα αντεχε!

Link to comment
Share on other sites

θελω τη γνωμη σας,ιδιως απο μανουλες που εχουν εμπειρια στο θεμα.....η κορουλα μου θα ειναι ενος ετους οταν επιστρεψω στη δουλεια και σκεφτομαι να τη στειλω σε βρεφονηπιακο (ιδιωτικο) που μου εχουν πει πολυ καλα λογια.....οι γονεις μας δυστυχως ειναι πολυυυυ μακρυα οποτε τη λυση ''γιαγια'' τη ξεχναμε....ομως επιμενουν μαμα και πεθερα να προσλαβω νταντα να κοιταει τη μικρη γιατι ειναι πολυ μικρη για παιδικο....εσεις τι λετε;;;εστειλε καμια τοσο μικρο μωρο στον παιδικο;;;εχω ακουσει για πανικο απο ιωσεις....απο την αλλη να εμπιστευτω μια ξενη που θα ειναι μονη της με τη μικρη;;;

σε περιπτωση που διαλεξεις να την στειλεις παιδικο , θα πρεπει να βρεις μια εναλλακτικη λυση για οταν θα αρρωσταινει. θα μπορεις να λειπεις απο την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Γιαγια δαγκωτο!!! Εγω μεχρι και 3 ετων θα το αφηνω στην πεθερουλα μου γιατι εκτος οτι εχω αυτην τη δυνατοτητα, πιστευω οτι οι παππουδογιαγιαδες προσφερουν πολλα στα παιδακια οταν ειναι μικρα.

συμφωνω konstantina, μετα ομως απο τα τρια καλα ειναι να ανεξαρτητοποιηθουν απο την γιαγια!

Link to comment
Share on other sites

Prosopika ego den exo th dunatothta na prosexei ta paidia mou h giagia giati uparxei mono mia kai auth zei se allh polh...omos to megalo mou gio ton phga paidiko otan htan 17 mhnon kai ego hmoun eguos me kapoia mikroprovlhmata. Etsi anagastika na ton pao gia na meno sto spiti kai na ksekourazomai. Den to metaniosa pote giati apo tote kai meta to paidi allakse polu kai thetika. Exei ena stantar programa, mathenei, paizei, aneksartitopoieite! Ton exo paei kai exei katsei kai kapoies meres sth giagia alla opote gurizei einai asta na pane...den uparxei programma, den uparxei kapoia pitharxia, den akouei kai kanei oti thelei opote thelei! Sth mama mou to leo toso kairo na tou krataei to programma tou alla panta kanei tou kefaliou ths...Loipon psifizo...PAIDIKO!!!!!

Link to comment
Share on other sites

h dikh mou apopsh einai na vreis ena polu kalo paidiko na ton elekseis dhl na phgeneis kapoies fores xoris na se perimenoun gia na deis se ti fash einai to moro kai afou noiseis oti to paidi einai se kala xeria na guriseis sth douleia sou xoris tupseis! den eimai uper ths ntantas giati oses gnostes mou evalan tora to exoun metaniosei! Oxi giati to paidi exei periergh sumperifora, oxi giati to paidi megalonei kai den milaei...xilia duo! oso gia tis ioseis...exei sumasia h periodos pou tha to pas...dhl meta to mai einai mia xara! ego tote phga ton gio mou kai den mou kolise tipota pera apo mia gastrenteritida olo ton kairo! Ton gio mou ton phga 17 mhnon alla tora skeftomai na pao kai ton deutero gio mou pou einai 7.5 mhnon. to thema einai ti tha kaneis an to paidi arrostisei, exeis thn dynatothta na leipseis apo thn douleia?

Link to comment
Share on other sites

εχει ενα μηνα που την στελνω παιδικο σταθμο, ειναι 33 μηνων και μεχρι τωρα την κρατουσε η γιαγια τα πρωινα.

θεωρω οτι μαλλον ειναι η καλυτερη επιλογη που εκανα να την στειλω παιδικο κυριως επειδη θα μπορω να "εκμεταλευτω" την γιαγια αλλες ωρες!

σιγουρα ομως για πιο μικρη ηλικια θεωρω οτι ειναι καλυτερα να μεινει με την γιαγια, και σαφως κατα την αποψη μου η ιδανικη ηλικια για παιδικο σταθμο (εφοσον εχεις εναλλακτικη λυση - γιαγια) ειναι γυρω στα 3 χρονων.

ηδη η δικια μου πεφτει ψοφια για υπνο το μεσημερι και πηγαινει παιδικο περιπου στις 8.15 με 1.30! φαντασου να επρεπε να την αφησω ολοκληρο οχταωρο, νομιζω δεν θα αντεχε!

 

tha koimotan ekei!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επελεξα βρεφικο σταθμο λογω του γεγονοτος οτι η μαμα μου δεν μενει στην ιδια πολη με μενα και η πεθερα μου ειναι απεριγραπτη...

Να γραψω και δυο - τρια παραδειγματα επ'αυτου:

 

1ον - Οταν ετοιμαζει το γαλα του μπεμπη (210μλ) βαζει 8 κουταλιες σκονη για να γινει πιο "πυχτουτσκο" και να τον πιασει.:confused::confused::confused::confused:

Της εχει απαγορευτει να ετοιμαζει γαλα (απο το γιο της- δεν κρυβομαι πισω απο αυτο εγω;))

 

2ον - Οταν τον αλλαζει πανα η δεξια ταινια καλυπτει την αριστερη και η αριστερη τη δεξια, για να μην εχει διαρροη :confused::confused::confused::confused:

Της εχει απαγορευτει να αλλαζει την πανα (απο το γιο της- δεν κρυβομαι πισω απο αυτο εγω;))

 

3ον - Οταν τον παει βολτα με το καροτσι τον ντυνει σαν κρεμμυδι. Χτες τον σκεπασε με κουβερτα ενω φορουσε και το μπουφαν του. Η ιδια φορουσε τιραντακι

Θα της απαγορευτει να τον πηγαινει βολτα (απο το γιο της- δεν θα κρυβομαι πισω απο αυτο εγω;))

 

4ον - Οταν βραχει η μπλουζα κοντα στο λαιμο με σαλακια, του βαζει χαρτι κουζινας για να μην κρυωσει:confused::confused::confused::confused:. Δεν σκεφτηκε ποτε να του αλλαξει μπλουζα

 

Εχω κι'αλλα πολλα να πω, αλλα για να μη σας κουρασω, ο μπεμπης οταν γυρισω στη δουλεια θα παει στο βρεφικο σταθμο..

(ο γιος της θα το αποφασισει - δεν θα κρυβομαι εγω πισω απ'αυτο;))

Link to comment
Share on other sites

εγω ειναι γνωστο οτι ο μικρος απο 9 μηνων παει βρεφικο.στην αρχη λογω αναγκης δεν ειχαμε γιαγια διαθεσιμη.

τωρα που εχουμε απιλογη γιαγιας που η μαμα μου σταματησε τη δουλεια ο μικρος συνεχιζει κανονικα σταθμο λογω αποψης.παρολο που η μητερα μου τον λατρευει.θεωρω οτι περναει πιο επικοδομητικο χρονο μαζι του,οταν δεν εχει τη πληρη φροντιδα του 8 ωρες καθε μερα.

υπαρχουν πολλα καλα.δεν χρειαζεται να τα γραψω ολες οι μανουλες πανω κατω τα ξερουμε.οπως και αρνητικα φυσικα.

θα σας γραψω κατι που μου ειπε ενας γνωστος μου και γελασα παρα πολυ.

το πασχα ειχα παει κρητη στο χωριο μου.βλεπω ενα ζευγαρι με ενα αγορακι 2.5 ετων.τι κανετε;καλα κτλ.

ποιος το κραταει μου λεει;παει σταθμο απαντω.

ααα!!!και εμας ο μικρος γιατι με τη γιαγια και το παππου στο σπιτι κοντεψε να παθει γεροντικη ανια το παιδι...:P:p:p

 

(δε λεω οτι ειναι ετσι ολοι οι παππουδογιαγγιαδες -απλα και μια αλλη αποψη)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...