Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΙ 1 ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ........ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΕΥΧΟΜΑΙ........:P

christy μ εναμιση χρονο...???κ μεισ ενα κ κατι... πηγε ο αντρασ μ -επιτελους- για σπερματογραφημα...ειναι καλο ειπε αλλα ισωσ χρειαστει να παρει λιγη βοηθεια...περιμενω να βγουν κ οι δικεσ μ,..εκανα ορμονικες κ τ θυροειδη... αναμενω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιποοοοοοοοοοοοοον.. οι αναλυσεισ μ ειναι πολυ πολυ καλεσ ευτυχωσ!!το σπερματογραφημα εδειξε 132.000.000 σπερματοζωαρια... το 40 % ζωηρα, το 30 μετρια κ το αλλο 30 οχι τοσο ζωηρα...στισ 6 ωρες ομως μονο το 5% απο αυτα μενει ζωηρο...τη δευτερα εχουμε ραντευου με το γυναικολογο για λιγη βοηθεια... τωρα να δουμε....ο γυναικολογοσ παντωσ ειναι ευχαριστημενοσ πολυ απο τισ αναλυσεισ μασ...μ φυγε ενα βαρος...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Κι εγώ πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση άλλοτε πιο χαλαρά άλλοτε πιο ζόρικα.. Εδω και εναμιση χρόνο κ κάτι προσπαθούμε και πριν τις τελευταίες γόνιμες μέρες έκανε ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα το οποίο σε κινητικότητα ήταν χάλια αλλά του βρήκανε υπερβολικά πολλά πυοσφαίρια τα οποία εμποδίζουν την κίνηση των σπερματοζωαρίων και πήρε 15 μέρες αντιβίωση γιατί αυτό οφειλόταν σε λοίμωξη. Παράλληλα ο γιατρός του έδωσε καρνιτίνη για ενάμιση μήνα και τότε περιμένει νέα εξέταση για να δει πως πήγαμε. Το θέμα μου είναι ότι ωορρηξία και επαφή είχα αμέσως μόλις τελείωσε η αντιβίωση, οπότε και εκεί που είχα ξεγραμμένο το θέμα παιδί με φυσιολογική σύλληψη, άρχισα πάλι να ελπίζω ότι όλα τα προβλήματα προέρχονταν από τη λοίμωξη και ότι μπορεί τελικά να μείνω κι εγώ έγκυος φυσιολογικά. Ο κύκλος μου είναι συνήθως 29 ημερών με αποκλίσεις από 27-31 αλλά πολύ σπάνια προς τα πάνω. Εδώ και ενάμιση χρόνο το στήθος μου πρήζεται ανελλιπώς πριν την περίοδο και καταλαβαίνω το πρωί που είναι να αδιαθετήσω γιατί αρχίζει να ξεπρήζεται (έχω γίνει εξπερ πλέον!!). Το ζήτημα είναι ότι αυτό το μήνα δε πρήστηκε καθόλου. Τι τα θές, μου μπήκε η ιδέα και ενώ σπανίως κάνω τεστ (ακόμη και με καθυστέρηση 1-2 ημερών) έκανα ένα predictor την 27η μέρα!! το οποίο ακόμη και σήμερα πιστεύω ότι έβγαλε μία πολύ αχνή γραμμή (το είδα τόσες και τόσες φορές) και δεν είμαι τρελή. Περίμενα κανονικά μέχρι σήμερα 29η μέρα και έκανα ένα ψηφιακό clear blue το οποίο αντί να μου επιβεβαιώσει τη χαρά με έριξε πάλι στην απογοήτευση. Υπάρχει περίπτωση το ψηφιακό και 29η μέρα να είναι λάθος (και με πρωινά ούρα) και το απλό την 27η το μεσημέρι να είχε λάβει έστω και ίχνη της ορμόνης; Δε νομίζω ε?? Τα λέω όλα αυτά και είμαι σίγουρη πως από στιγμή σε στιγμή θα εμφανιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Κι εγώ πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση άλλοτε πιο χαλαρά άλλοτε πιο ζόρικα.. Εδω και εναμιση χρόνο κ κάτι προσπαθούμε και πριν τις τελευταίες γόνιμες μέρες έκανε ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα το οποίο σε κινητικότητα ήταν χάλια αλλά του βρήκανε υπερβολικά πολλά πυοσφαίρια τα οποία εμποδίζουν την κίνηση των σπερματοζωαρίων και πήρε 15 μέρες αντιβίωση γιατί αυτό οφειλόταν σε λοίμωξη. Παράλληλα ο γιατρός του έδωσε καρνιτίνη για ενάμιση μήνα και τότε περιμένει νέα εξέταση για να δει πως πήγαμε. Το θέμα μου είναι ότι ωορρηξία και επαφή είχα αμέσως μόλις τελείωσε η αντιβίωση, οπότε και εκεί που είχα ξεγραμμένο το θέμα παιδί με φυσιολογική σύλληψη, άρχισα πάλι να ελπίζω ότι όλα τα προβλήματα προέρχονταν από τη λοίμωξη και ότι μπορεί τελικά να μείνω κι εγώ έγκυος φυσιολογικά. Ο κύκλος μου είναι συνήθως 29 ημερών με αποκλίσεις από 27-31 αλλά πολύ σπάνια προς τα πάνω. Εδώ και ενάμιση χρόνο το στήθος μου πρήζεται ανελλιπώς πριν την περίοδο και καταλαβαίνω το πρωί που είναι να αδιαθετήσω γιατί αρχίζει να ξεπρήζεται (έχω γίνει εξπερ πλέον!!). Το ζήτημα είναι ότι αυτό το μήνα δε πρήστηκε καθόλου. Τι τα θές, μου μπήκε η ιδέα και ενώ σπανίως κάνω τεστ (ακόμη και με καθυστέρηση 1-2 ημερών) έκανα ένα predictor την 27η μέρα!! το οποίο ακόμη και σήμερα πιστεύω ότι έβγαλε μία πολύ αχνή γραμμή (το είδα τόσες και τόσες φορές) και δεν είμαι τρελή. Περίμενα κανονικά μέχρι σήμερα 29η μέρα και έκανα ένα ψηφιακό clear blue το οποίο αντί να μου επιβεβαιώσει τη χαρά με έριξε πάλι στην απογοήτευση. Υπάρχει περίπτωση το ψηφιακό και 29η μέρα να είναι λάθος (και με πρωινά ούρα) και το απλό την 27η το μεσημέρι να είχε λάβει έστω και ίχνη της ορμόνης; Δε νομίζω ε?? Τα λέω όλα αυτά και είμαι σίγουρη πως από στιγμή σε στιγμή θα εμφανιστεί...

Γεια σου Ivy! κάνε υπομονή 1-2 μέρες και ξανακάνε τεστ. ή αν δεν αντέχεις, πήγαινε αύριο για χοριακή. δεν είναι απαραίτητο ότι το clear blue είναι σίγουρα σωστό, ειδικά αν είσαι σε μέρες πριν την καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΙΜΟΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ Μ ΕΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΑΝ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΠΙΑ.Κ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ Μ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΜΟ Κ ΕΠΙΑΣΕ Κ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΙ ΕΠΙΑΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ......ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΟΥΜΕ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

Κι εγώ πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση άλλοτε πιο χαλαρά άλλοτε πιο ζόρικα.. Εδω και εναμιση χρόνο κ κάτι προσπαθούμε και πριν τις τελευταίες γόνιμες μέρες έκανε ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα το οποίο σε κινητικότητα ήταν χάλια αλλά του βρήκανε υπερβολικά πολλά πυοσφαίρια τα οποία εμποδίζουν την κίνηση των σπερματοζωαρίων και πήρε 15 μέρες αντιβίωση γιατί αυτό οφειλόταν σε λοίμωξη. Παράλληλα ο γιατρός του έδωσε καρνιτίνη για ενάμιση μήνα και τότε περιμένει νέα εξέταση για να δει πως πήγαμε. Το θέμα μου είναι ότι ωορρηξία και επαφή είχα αμέσως μόλις τελείωσε η αντιβίωση, οπότε και εκεί που είχα ξεγραμμένο το θέμα παιδί με φυσιολογική σύλληψη, άρχισα πάλι να ελπίζω ότι όλα τα προβλήματα προέρχονταν από τη λοίμωξη και ότι μπορεί τελικά να μείνω κι εγώ έγκυος φυσιολογικά. Ο κύκλος μου είναι συνήθως 29 ημερών με αποκλίσεις από 27-31 αλλά πολύ σπάνια προς τα πάνω. Εδώ και ενάμιση χρόνο το στήθος μου πρήζεται ανελλιπώς πριν την περίοδο και καταλαβαίνω το πρωί που είναι να αδιαθετήσω γιατί αρχίζει να ξεπρήζεται (έχω γίνει εξπερ πλέον!!). Το ζήτημα είναι ότι αυτό το μήνα δε πρήστηκε καθόλου. Τι τα θές, μου μπήκε η ιδέα και ενώ σπανίως κάνω τεστ (ακόμη και με καθυστέρηση 1-2 ημερών) έκανα ένα predictor την 27η μέρα!! το οποίο ακόμη και σήμερα πιστεύω ότι έβγαλε μία πολύ αχνή γραμμή (το είδα τόσες και τόσες φορές) και δεν είμαι τρελή. Περίμενα κανονικά μέχρι σήμερα 29η μέρα και έκανα ένα ψηφιακό clear blue το οποίο αντί να μου επιβεβαιώσει τη χαρά με έριξε πάλι στην απογοήτευση. Υπάρχει περίπτωση το ψηφιακό και 29η μέρα να είναι λάθος (και με πρωινά ούρα) και το απλό την 27η το μεσημέρι να είχε λάβει έστω και ίχνη της ορμόνης; Δε νομίζω ε?? Τα λέω όλα αυτά και είμαι σίγουρη πως από στιγμή σε στιγμή θα εμφανιστεί...

ΙΒΥ Μ ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ Σ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤ......ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ Μ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ?????ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ......ΛΕΩ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ 3 4 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΟΥΛΑ........

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ?ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΔΗΛ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΥΚΛΟ 26- 28 ΗΜΕΡΩΝ ΕΦΤΑΣΕ 32 ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΟΤΣΑΝΑ Κ ΤΗΝ 27 ΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ.ΑΡΝΗΤΙΚΟ.....ΚΛΑΜΑ........ΤΕΣΠΑ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΗΤΑΝ .ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ Μ ΕΡΘΕΙ ΩΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ.....ΚΑΝΩ.....ΑΡΝΗΤΙΚΟ....ΚΛΑΜΑ ΠΑΛΙ......Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Μ Μ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΑΡΓΑ Η ΣΥΛΛΗΨΗ Κ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ....ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ.......ΣΤΗΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΗΞΙΜΟ....ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ Μ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ.....ΕΣΕΙΣ Τ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΑΙ?ΕΧΩ ΤΡΕΛΟ ΑΓΧΟΣ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΠΡΟΕΟΡΤΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ Κ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ Τ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ Κ ΝΑ ΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για το άμεσο των απαντήσεων!! Το ξέρω ότι πρέπει να περιμένω αλλά ξέρετε τι σημαίνει η αναμονή!! Δεν τα λέω και στον άντρα μου για να μην τον αναστατώνω κι αυτόν και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα..Αν και μεταξύ μας-δεν πιστεύω..Απλώς συντηρώ την ελπίδα..Νομίζω και για αυτό το λόγο δεν κάνω συνήθως τεστ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα christy. Κι ομως γίνεται!!!

Εγω οταν έμεινα έγκυος έκανα οχι απλά τεστ, αλλα χοριακή την 3η και την 6η μέρα της καθυστέρησης και δεν έδειξε τίποτα...Η γιατρός μου είπε αυτό ακριβώς που ανέφερες, οτι η σύλληψη έγινε αργά! Την 8η που ξανάκανα χοριακή, γιατι δεν φαινόταν ούτε σάκκος στον υπέρηχο, διαπίστωσα οτι άρχισε να πέρνει την ανιούσα!!

Εύχομαι να έχεις ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Μ ΔΙΝΕΙΣ......ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΑ????ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ....ΕΓΩ ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ.....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Μ ΕΙΠΕΣ......ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟ ΠΟΛΥ.ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΠ ΤΗΝ 5Η ΜΕΡΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ?????ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ Κ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.....ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.......ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ Κ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.......ΘΑ ΔΟΥΜΕ......ΗΘΙΚΟΝ ΑΚΜΑΙΟΤΑΤΟΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.....

Link to comment
Share on other sites

christy μονο απο τη χοριακή μπορεί να ξέρεις σίγουρα σε λίγες μέρες. Τα καφέ υγρά δεν ξέρω απο τι μπορεί να'ναι...Στη σχολή(πήγα μαιευτική 3 εξάμηνα και την παράτησα,θα την συνεχίσω σύντομα) πάντως μας είπαν οτι το καφέ αίμα-υγρά φανερώνουν οτι το αίμα έχει παραχθεί μέρες πρίν και είχει εγκλωβιστεί στον κόλπο και μετά απο κάποιες μέρες που εμφανίζεται αλλάζει χρώμα και γίνεται απο κόκκινο καφέ. Το ίδιο συμβαίνει και στο τελείωμα της περιόδου μας που έχουμε καφέ υγρά. Για την δική σου περίπρτωση δεν ξέρω ομως τι μπορεί να συμβαίνει. ΄Σε ποια μέρα καθυστέρησης είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!Είμαι καινούργια στο forum.Μόλις γράφτηκα για να σας πώ κι εγώ την ιστορία μου και για να δείτε οτι όλα είναι θέμα άγχους!Με τον άνδρα μου παντρευτήκαμε πριν έξι μήνες αλλα αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για μωράκι τέσσερις μήνες πριν παντρευτούμε.Εγω στην αρχή ήμουνα πολύ χαλαρή, δεν περίμενα οτι θα ερχόταν αμέσως και γενικά είμαι άτομο με μεγάλη υπομονή.Ο άντρας μου όμως άρχισε να αγχώνεται γιατί ήθελε πολύ να κάνουμε παιδί.Αυτό που κατάφερε τελικά ήταν να αγχώσει κι εμένα και άρχισα να πιστεύω οτι έχω κάποιο πρόβλημα.Μετά το γάμο κλείνω ραντευού στο ικα και αρχίζω εξετάσεις!Όλες βγήκαν πολύ καλές, υπέρηχος, ορμονολογικές και σαλπιγγογραφία όλα τέλεια!Έπειτα έκανε και ο άνδρας μου εξετάσεις και το σπερμοδιάγραμμα έδειξε χαμηλή κινητικότητα(5% ζωηρή και 30% σύνολο πρόσθιας κίνησης).Έκανε και triplex το οποίο έδειξε κιρσοκήλη και στις δύο πλευρές.Είμασταν πολύ στενοχωρημένοι και πιο πολύ ο άνδρας μου που ένιωθε υπεύθυνος που δεν μπορούσαμε να κάνουμε παιδί.Πήγαμε στο γυναικολόγο, μας λέει εξωσωματική- ο ουρολόγος μας λέει εγχείρηση.Ήμουνα πολύ μπερδεμένη!Το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα δείχνει βελτίωση (11% ζωηρή και 52% πρόσθια).Εκεί που ήμουνα χαρούμενη και πηγαινω στο γυναικολόγο να του πώ τα καλά νέα, μου λέει πάλι εξωσωματική-υπαρχει πρόβλημα!Έτσι αρχίσαμε να σκεφτόμαστε με τον άνδρα μου σοβαρά πλέον την εξωσωματική.Κλείνω ραντεβού και με έναν ουρολόγο στο παν/κό στα Γιάννενα και αυτό που περίμενα να ακούσω και απο αυτόν ήταν καλύτερα εξωσωματική,Δεν έγιναν έτσι όμως τα πράγματα, ο γιατρός εκεί μας είπε οτι είναι καλύτερα να κάνουμε εγχείρηση κι οτι το σπέρμα θα βελτιωνόταν σίγουρα.Τελικά δεν χρειάστηκε να κάνουμε τίποτα γιατί ήμουν ήδη έγκυος!Μετά απο τόσες εξετάσεις τρέξιμο και στενοχώρια το μωράκι μας ήρθε φυσιολογικά, όταν πιστέψαμε οτι είχαμε πρόβλημα και θα πρεπε να κάνουμε πολύ υπομονή και αγώνα μέχρι να τα καταφέρουμε!Τώρα είμαι στον τρίτο μήνα, πολύ χαρούμενη χωρίς να ξεχνάω βέβαια τη στενοχώρια που πέρασα μέχρι να έρθει!Γι' αυτό κορίτσια να προσπαθήσετε να αποβάλλετε το άγχος όσο γίνεται περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο εμενα! θα σας γραψω την ιστορια μου με λιγα λογια για να δωσω κουραγιο στις κοπελες που προσπαθουν...

 

αυτο ειναι με λιγα λογια το χρονικο της ιστοριας μου.. πριν 2 μηνες πηγαμε σε καποιον εξωσωματικο (δλδ σε αλλον εναν, μετα απο ποοοοσους ειχαμε επισκεφτει), με τον οποιο αποφασισαμε οτι θα προχωρουσαμε σε εξωσωματικη απο σεπτεμβρη (με το σκεπτικο να αφησουμε να περασει το καλοκαιρι, που θα παμε διακοπες κ θα ειμαστε χαλαροι και και και...., ολα αυτα που τοσο καιρο προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου). Ψαχνω λοιπον κ βρισκω τα φαρμακα, τα βαζω στο ψυγειο κ καθε μερα τα κοιταζα κ λιγωνομουν.... Οταν ειχε διακοπη ρευματος ετρεχα σαν την τρελη να δω ποση ωρα κρατησε κ αν εχω παγοκυστες... μιλαμε για τρελα!!!!

 

τελευταια περιοδο ειχα στις 26/05 κ κυκλο 29 ημερων, που σημαινει οτι σημερα ή αυριο θα μου ερχοταν. συνηθως εκανα ωορηξια την 16η μερα. Αυτο τον μηνα δεν μετρουσα καθολου τις ημερες!!! Καθολου ομως!!! Παρατηρησα καποια υγρα που μου φανηκαν νωρις, αλλα ειπα οτι δεν θα μπω στην διαδικασια να μετρησω μερες. Οταν εφτασε η 16η μερα (ηταν η ημερα επετειου γαμου) δεν ειχα καθολου υγρα... λεω, ωραιο δωρο γαμου... την συγκεκριμενη μερα ομως ειχα ενα αλλο δωρο.... ολη μερα ημουν χαλια.. στιγμιαιες ζαλαδες, το στομαχι αθλιο, ανακατωσουρα κ πονο στις θηλες... την επομενη ημερα ολα εφυγαν εκτος απο τον αφορητο πονο στο στηθος που μου προκαλουσε αυπνιες, καθως ξυπνουσα απο τον πονο, οταν αλλαζα θεση στον υπνο μου.... ο πονος στο στηθος συνεχιστηκε για 2,5 εβδομαδες!!!!!!!!!!! μεχρι την Δευτερα στις 21 ιουνιου, οπου εψαχνα την γυναικολογο μου να μου πει αν επρεπε να με δει εκεινη ή ενας μαστολογος. Αφου λοιπον την επαιρνα ολο το πρωι κ δεν απαντουσε, αποφασισα να κανω ενα τεστ, 2 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο, αλλα ημουν αποφασισμενη οτι μπορει κ να βγει αρνητικο...

 

παιρνω το ψηφιακο της clear blue... το κανω κ βαζω να χτυπησει το κινητο μου σε 3' για να διαβασω το αποτελεσμα... τα ματια μου ηταν μια στο τεστ, μια στις οδηγιες, μια στο ρολοι... αρχιζει κ αναβοσβηνει μια κλεψυδρα κ στο τεστ ελεγε να περιμενω να σταθεροποιηθει... ξαφνικα αρχιζει κ αναβοσβηνει απο κατω ενα βιβλιο με ενα βελος κ παθαινω πανικο.... δεν ειχα διαβασει κατι στις οδηγιες κ εψαχνα να δω μηπως δεν εγινε κατι σωστα, γιατι στο συγκεκριμενο δεν ειχε παραθυρο ελεγχου για σωστη χρηση... καθως αναβοσβηνει το βιβλιο, εμφανιζεται κ η λεξη "εγκυος" που αναβοσβηνε κ εκεινη.... οταν σταματησε κ εβγαλε απο κατω οτι ειμαι 1-2 εβδομαδες μετα την συλληψη, κοντεψα να τρελαθω.... εκλαιγα απο την χαρα μου, φωναζα, δεν μπορουσα να το πιστεψω... ηταν το πρωτο θετικο τεστ που κρατουσα στην ζωη μου....

 

απο εκεινη την ημερα ολα εχουν αλλαξει, η καθε μερα ειναι διαφορετικη κ ολα τα βλεπω απο διαφορετικη οπτικη... ειμαι πολυυυυυυ ευτυχισμενη....

 

ολα αυτα σας τα εγραψα κ ελπιζω να μην σας κουρασα, για να σας δωσω ελπιδα... μετα απο 2,5 χρονια, που με ειχαν στην "ανεξηγητη υπογονιμοτητα", "υπογονιμοτητα λογω στενωσης τραχηλου κ τραχηλικων συμφυσεων", περασαμε σε ενα απροσμενο θετικο τεστ που μας γεμισε ελπιδες....

 

αυτη η εβδομαδα ειναι κρισιμη, γιατι απ' οτι μας ειπε η γιατρος, ακομα δεν εχει "γαντζωθει" καλα... εχουμε ραντεβου παλι στις 9 ιουλιου να ακουσουμε καρδουλα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι αυτο το μωρακι ηρθε για να μεινει... πιστευω τοοοσο πολυ στο σπορακι μου....

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου διαβασα τις ιστοριες σας κ με αγγιξαν.Μακαρι το αγχος κ η απογοητευση να ειναι συναισθηματα που δεν θα ξανα νοιωσει καμια γυναικα στο κοσμο αν κ δυσκολο γιατι πολλες φορες δυστυχως η τυχη ξεχναει αυτους που αξιζουν κ θυμαται αυτους που δεν ειναι αξιοι να λεγονται γονεις.Ειτε γιατι τα παρατανε μετα,τα κακοποιουν,κ τα σχετικα!Μονο χαρα,ελπιδα κ αισιοδοξια σε ολες!!!Συγχαρητηρια στις εγκυουλες μας ευχομαι ολοψυχα μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη κ να περασει γρηγορα ο καιρος για να τα κρατησουν στην αγκαλια τους!!!Οι ηδη μανουλιτσες να χαιρεστε τα παιδακια σας κ να τα δειτε οπως επιθυμειτε στην ζωη τους.Φιλια...

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera sas! molis graftika sto site giati exo kapoies apories... xekinisame me ton melonta suzigo mou tis prospatheies gia tin apoktisi enos paidiou amesos meta tin teleutaia mou periodo (i opoia itan stis 22/04/10...) ektote: exo episkeuthei duo diaforetikous gunaikologous,exo kanei test egkimosinis, exo kanei uperixous.....alla pouthena paidi.....oute kai exo adiathetisei olo auto to diastima....prin duo imeres ekana ormonologikes exetaseis gia tis opoies tha paro ta apotelesmata aurio...mazi me autes ekana kai mia B-horiaki gia na sigoureuto kai gia to endexomeno mias exomitrias....eimai polu anxomeni logo tis apousias tis periodou mou...pote den eimoun taktiki stis imeres alla pote den eixe argisei kai toso polu...exo parei kai merika kila ton teleutaio kairo...toulaxiston na ixera:afou den eimai egguos giati den exo oute periodo??? konteuo na trelatho....:confused::confused::confused::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο εμενα! θα σας γραψω την ιστορια μου με λιγα λογια για να δωσω κουραγιο στις κοπελες που προσπαθουν...

 

αυτο ειναι με λιγα λογια το χρονικο της ιστοριας μου.. πριν 2 μηνες πηγαμε σε καποιον εξωσωματικο (δλδ σε αλλον εναν, μετα απο ποοοοσους ειχαμε επισκεφτει), με τον οποιο αποφασισαμε οτι θα προχωρουσαμε σε εξωσωματικη απο σεπτεμβρη (με το σκεπτικο να αφησουμε να περασει το καλοκαιρι, που θα παμε διακοπες κ θα ειμαστε χαλαροι και και και...., ολα αυτα που τοσο καιρο προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου). Ψαχνω λοιπον κ βρισκω τα φαρμακα, τα βαζω στο ψυγειο κ καθε μερα τα κοιταζα κ λιγωνομουν.... Οταν ειχε διακοπη ρευματος ετρεχα σαν την τρελη να δω ποση ωρα κρατησε κ αν εχω παγοκυστες... μιλαμε για τρελα!!!!

 

τελευταια περιοδο ειχα στις 26/05 κ κυκλο 29 ημερων, που σημαινει οτι σημερα ή αυριο θα μου ερχοταν. συνηθως εκανα ωορηξια την 16η μερα. Αυτο τον μηνα δεν μετρουσα καθολου τις ημερες!!! Καθολου ομως!!! Παρατηρησα καποια υγρα που μου φανηκαν νωρις, αλλα ειπα οτι δεν θα μπω στην διαδικασια να μετρησω μερες. Οταν εφτασε η 16η μερα (ηταν η ημερα επετειου γαμου) δεν ειχα καθολου υγρα... λεω, ωραιο δωρο γαμου... την συγκεκριμενη μερα ομως ειχα ενα αλλο δωρο.... ολη μερα ημουν χαλια.. στιγμιαιες ζαλαδες, το στομαχι αθλιο, ανακατωσουρα κ πονο στις θηλες... την επομενη ημερα ολα εφυγαν εκτος απο τον αφορητο πονο στο στηθος που μου προκαλουσε αυπνιες, καθως ξυπνουσα απο τον πονο, οταν αλλαζα θεση στον υπνο μου.... ο πονος στο στηθος συνεχιστηκε για 2,5 εβδομαδες!!!!!!!!!!! μεχρι την Δευτερα στις 21 ιουνιου, οπου εψαχνα την γυναικολογο μου να μου πει αν επρεπε να με δει εκεινη ή ενας μαστολογος. Αφου λοιπον την επαιρνα ολο το πρωι κ δεν απαντουσε, αποφασισα να κανω ενα τεστ, 2 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο, αλλα ημουν αποφασισμενη οτι μπορει κ να βγει αρνητικο...

 

παιρνω το ψηφιακο της clear blue... το κανω κ βαζω να χτυπησει το κινητο μου σε 3' για να διαβασω το αποτελεσμα... τα ματια μου ηταν μια στο τεστ, μια στις οδηγιες, μια στο ρολοι... αρχιζει κ αναβοσβηνει μια κλεψυδρα κ στο τεστ ελεγε να περιμενω να σταθεροποιηθει... ξαφνικα αρχιζει κ αναβοσβηνει απο κατω ενα βιβλιο με ενα βελος κ παθαινω πανικο.... δεν ειχα διαβασει κατι στις οδηγιες κ εψαχνα να δω μηπως δεν εγινε κατι σωστα, γιατι στο συγκεκριμενο δεν ειχε παραθυρο ελεγχου για σωστη χρηση... καθως αναβοσβηνει το βιβλιο, εμφανιζεται κ η λεξη "εγκυος" που αναβοσβηνε κ εκεινη.... οταν σταματησε κ εβγαλε απο κατω οτι ειμαι 1-2 εβδομαδες μετα την συλληψη, κοντεψα να τρελαθω.... εκλαιγα απο την χαρα μου, φωναζα, δεν μπορουσα να το πιστεψω... ηταν το πρωτο θετικο τεστ που κρατουσα στην ζωη μου....

 

απο εκεινη την ημερα ολα εχουν αλλαξει, η καθε μερα ειναι διαφορετικη κ ολα τα βλεπω απο διαφορετικη οπτικη... ειμαι πολυυυυυυ ευτυχισμενη....

 

ολα αυτα σας τα εγραψα κ ελπιζω να μην σας κουρασα, για να σας δωσω ελπιδα... μετα απο 2,5 χρονια, που με ειχαν στην "ανεξηγητη υπογονιμοτητα", "υπογονιμοτητα λογω στενωσης τραχηλου κ τραχηλικων συμφυσεων", περασαμε σε ενα απροσμενο θετικο τεστ που μας γεμισε ελπιδες....

 

αυτη η εβδομαδα ειναι κρισιμη, γιατι απ' οτι μας ειπε η γιατρος, ακομα δεν εχει "γαντζωθει" καλα... εχουμε ραντεβου παλι στις 9 ιουλιου να ακουσουμε καρδουλα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι αυτο το μωρακι ηρθε για να μεινει... πιστευω τοοοσο πολυ στο σπορακι μου....

Κοριτσακι μου σου ευχομαι ολοψυχα,ολα να πανε πολυ καλα και ενα ειναι σιγουρο...το μωρακι μπορει να αργησε λιγουλακι να ερθει(εμεις στην προσπαθεια 18 μηνες τωρα)αλλα ηρθε για να μεινει!!!Να προσεχεις μονο με βαρη και κουραστικες δουλειες και θα δεις πως το μωρακι θα φωλιασει στην κοιλιτσα σου για τους υπολοιπους 9 περιπου μηνες.Παρεπιμπτωντος και η αδερφη μου στην 1η εγκυμοσυνη της ειχε μια μικρη αποκοληση,δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα και της ειχε δωσει χαπια.Μια υπεροχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις μεσα απο την καρδια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas! molis graftika sto site giati exo kapoies apories... xekinisame me ton melonta suzigo mou tis prospatheies gia tin apoktisi enos paidiou amesos meta tin teleutaia mou periodo (i opoia itan stis 22/04/10...) ektote: exo episkeuthei duo diaforetikous gunaikologous,exo kanei test egkimosinis, exo kanei uperixous.....alla pouthena paidi.....oute kai exo adiathetisei olo auto to diastima....prin duo imeres ekana ormonologikes exetaseis gia tis opoies tha paro ta apotelesmata aurio...mazi me autes ekana kai mia B-horiaki gia na sigoureuto kai gia to endexomeno mias exomitrias....eimai polu anxomeni logo tis apousias tis periodou mou...pote den eimoun taktiki stis imeres alla pote den eixe argisei kai toso polu...exo parei kai merika kila ton teleutaio kairo...toulaxiston na ixera:afou den eimai egguos giati den exo oute periodo??? konteuo na trelatho....:confused::confused::confused::cry::cry::cry:

Κοριτσακι καλωσορισες!!Σιγουρα με την χοριακη θα σου λυθει η απορια υπαρξης εγκυμοσυνης ή οχι.Ευχομαι οι ορμονολογικες εξετασεις να βγουν πολυ καλες και να ξερεις πως καποια στιγμη ο κυκλος μας περναει καποιες περιοδους ανωμαλιας και υπαρχουν καθυστερησεις...βεβαια σε σενα ειναι πολυ μεγαλη καθυστερηση...τι να πω,ελπιζω να ειναι κατι περαστικο και οποτε εχεις νεα να μας ενημερωσεις.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα πρωτη φορα γραφω στο forum θελω να σας πω οτι ειμαι 22 ετων παντρεμενη εδω και 2 χρονια και προσπαθουσαμε για παιδακι δεν καθοταν με τιποτα λοιπον χαλαρωσαμε και η ζωη μοου πηρε αλλη τροπη , βρηκα δουλεια , εκανα καινουργιεσ παρεες και πολλα αλλα σε σημειο να μην θελω να καω ακομα παιδακι , ενα εχω να σαςπω πριν 3 εβδομαδεσ εμαθα οτι ειμαι εγκυος, δεν χρειαζεται α το σκεφτεσται χαλαααρωωωστε.εγω ημουν τρελα κολλημενη εμπαινα στο φορθμ και κοιτουσα ποια ειναι τα συμπτωματα εγκυμοσυνης και καθε μηνα νομιζα οτι ειμαι εγκυος.Παρελειψα να σας πω οτι ειχα πολυκιστικες ωοθηκες με κυκλο 46-50 ημερων.Ελπιζω να σας πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για.... εχω μι απορια..απο ορμονικεσ εξετασεισ ολα καλα, απο σπερμα ολα καλα...μετα απο ενα χρονο ελευρερων επαφων κ ακομα τπτ, πηγαμε να ζητησουμε τη συμβοθλη τ γυναικολογου μ,. κ μ πε ολα καλα,πρν κανουμε οποιαδηποτε θεραπεια μ πε να κανω υστεροσαλπιγογραφια. αν ειναι αλοικτεσ θα κανουμε σπερματεγχυση, ειναι μια θεραπεια λεει π αποδειδει καλα αποτελεσματα...αλλα δεν θα κανουμε τπτ ,οσοτου εχουμε τα αποτελεσματα τησ σαλπιγογραφιασ..καλα στην ηλικια τω ν28, με τελειεσ εξετασεις γιατι να κανω αυτη την απωδυνη-απο οτι μ παν-εξετση?δεν μπορει να μ δωσει κατι κ να βοηθηθω καπωσ???ο αντρασ μ λεει να σταματησω να τα εχω ολα αυτα στο μυαλο μ κα να κανω λιγη υπομονη..κ ουτε την εξεταση να κανω, ειναι ολα καλα λεει κ δημιουρω στο μυαλο μ προβληματα π δεν υπαρχουν... ο δικοσ σασ γιατροσ τι λεει??οσεσ ακολοθυησατε καποια θεραπεια κανατε την εξεταση αυτη?οκ ισωσ ναναι για να ξερει τι θεραπεια να ακολουθησουμε..πχ αν ειναι κλειστεσ οι σαλπιγγεσ αλλη θεραπεια, αν ειναι ανοικτεσ αλλη αλλα... ξερω???α κατ αντρα μ δεν τ αρεσε ο γιατροσ!!!επειδη αναφερε αμεσωσ σπερματεγχυση κ μετα εξωσωματικη.....χωρισ ναχοθμε προβληματα ορμονικα η σπερματοσ επαναλαμβανω...δεν ξερω τι να κανω???οι αποπσεισ σασ???????????????

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για.... εχω μι απορια..απο ορμονικεσ εξετασεισ ολα καλα, απο σπερμα ολα καλα...μετα απο ενα χρονο ελευρερων επαφων κ ακομα τπτ, πηγαμε να ζητησουμε τη συμβοθλη τ γυναικολογου μ,. κ μ πε ολα καλα,πρν κανουμε οποιαδηποτε θεραπεια μ πε να κανω υστεροσαλπιγογραφια. αν ειναι αλοικτεσ θα κανουμε σπερματεγχυση, ειναι μια θεραπεια λεει π αποδειδει καλα αποτελεσματα...αλλα δεν θα κανουμε τπτ ,οσοτου εχουμε τα αποτελεσματα τησ σαλπιγογραφιασ..καλα στην ηλικια τω ν28, με τελειεσ εξετασεις γιατι να κανω αυτη την απωδυνη-απο οτι μ παν-εξετση?δεν μπορει να μ δωσει κατι κ να βοηθηθω καπωσ???ο αντρασ μ λεει να σταματησω να τα εχω ολα αυτα στο μυαλο μ κα να κανω λιγη υπομονη..κ ουτε την εξεταση να κανω, ειναι ολα καλα λεει κ δημιουρω στο μυαλο μ προβληματα π δεν υπαρχουν... ο δικοσ σασ γιατροσ τι λεει??οσεσ ακολοθυησατε καποια θεραπεια κανατε την εξεταση αυτη?οκ ισωσ ναναι για να ξερει τι θεραπεια να ακολουθησουμε..πχ αν ειναι κλειστεσ οι σαλπιγγεσ αλλη θεραπεια, αν ειναι ανοικτεσ αλλη αλλα... ξερω???α κατ αντρα μ δεν τ αρεσε ο γιατροσ!!!επειδη αναφερε αμεσωσ σπερματεγχυση κ μετα εξωσωματικη.....χωρισ ναχοθμε προβληματα ορμονικα η σπερματοσ επαναλαμβανω...δεν ξερω τι να κανω???οι αποπσεισ σασ???????????????

Σε καταλαβαινω απολυτα,αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις οπως ειναι και η δικη μας οπου το μωρακι αργει για καποιο λογο,πρεπει να κανουμε υπομονη γιατι ενας χρονος ελευθερων επαφων για τους γιατρους ειναι μικρο χρονικο διαστημα και πολυ περισσοτερο σε αυτες τις ηλικιες οπου δινουν ακομη ενα χρονο παραταση.Εμεις εχουμε κανει σπερμοδιαγραμμα,σαλπιγγογραφια και ορμονολογικες(και οι δυο) και Δοξα Τω Θεο,ολα καλα,οσο αφορα την σαλπιγγογραφια καλο θα ηταν να την κανεις,εγω την εκανα περισσοτερο γιατι αυξανει τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης,αλλα δυστυχως δεν εγινε κατι τετοιο.Καποια στιγμη αν δεν την κανεις αμεσα θα πρεπει να την κανεις γιατι ειναι πολυ σημαντικη εξεταση,οπως και το σπερμοδιαγραμμα και δεν μπορω να πω οτι ειναι φοβερα επωδυνη εξεταση,πρωτον παιρνεις ενα buscopan μιση ωρα πριν και δευτερον χρονικα κραταει πολυ λιγο,περισσοτερο ειναι μεχρι να σε ετοιμασουν παρα την ωρα που περνα το σκιαγραφικο.Οσον αφορα την αντιδραση του αντρα σου,τον καταλαβαινω απολυτα...με τον ιδιο τροπο αντεδρασα κι εγω οταν ο παλιος μου,επι χρονια γιατρος,προτου καν κανουμε τις εξετασεις μας πεταξε την σπερματεγχυση:twisted::twisted:!!!!Τον αλλαξα φυσικα και ο καινουριος με εβαλε σε μια σειρα,οπως ορμονολογικες και των δυο,δευτερο σπερμοδιαγραμμα και κολπικη παρακολουθηση,οπου βρεθηκε μια ωραιοτατη κυστη που δεν ξερουμε απο ποτε ειναι γιατι ο παλιος δεν μου εκανε ποτε υπερυχο!!Πηρα αντισυλληπτικα και τωρα περιμενω να δω τι εχει γινει,γιατι υπαρχουν κυστες που εμποδιζουν την συλληψη!!Πω,Πω...σε ζαλισα!!!Παρασυρθηκα!!!Απλα σε καταλαβαινω απολυτα...ελπιζω καπως να σε βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα πρωτη φορα γραφω στο forum θελω να σας πω οτι ειμαι 22 ετων παντρεμενη εδω και 2 χρονια και προσπαθουσαμε για παιδακι δεν καθοταν με τιποτα λοιπον χαλαρωσαμε και η ζωη μοου πηρε αλλη τροπη , βρηκα δουλεια , εκανα καινουργιεσ παρεες και πολλα αλλα σε σημειο να μην θελω να καω ακομα παιδακι , ενα εχω να σαςπω πριν 3 εβδομαδεσ εμαθα οτι ειμαι εγκυος, δεν χρειαζεται α το σκεφτεσται χαλαααρωωωστε.εγω ημουν τρελα κολλημενη εμπαινα στο φορθμ και κοιτουσα ποια ειναι τα συμπτωματα εγκυμοσυνης και καθε μηνα νομιζα οτι ειμαι εγκυος.Παρελειψα να σας πω οτι ειχα πολυκιστικες ωοθηκες με κυκλο 46-50 ημερων.Ελπιζω να σας πανε ολα καλα.

Κατερινακι,σου ευχομαι μια υπεροχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!....και καλωσορισες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο εμενα! θα σας γραψω την ιστορια μου με λιγα λογια για να δωσω κουραγιο στις κοπελες που προσπαθουν...

 

αυτο ειναι με λιγα λογια το χρονικο της ιστοριας μου.. πριν 2 μηνες πηγαμε σε καποιον εξωσωματικο (δλδ σε αλλον εναν, μετα απο ποοοοσους ειχαμε επισκεφτει), με τον οποιο αποφασισαμε οτι θα προχωρουσαμε σε εξωσωματικη απο σεπτεμβρη (με το σκεπτικο να αφησουμε να περασει το καλοκαιρι, που θα παμε διακοπες κ θα ειμαστε χαλαροι και και και...., ολα αυτα που τοσο καιρο προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου). Ψαχνω λοιπον κ βρισκω τα φαρμακα, τα βαζω στο ψυγειο κ καθε μερα τα κοιταζα κ λιγωνομουν.... Οταν ειχε διακοπη ρευματος ετρεχα σαν την τρελη να δω ποση ωρα κρατησε κ αν εχω παγοκυστες... μιλαμε για τρελα!!!!

 

τελευταια περιοδο ειχα στις 26/05 κ κυκλο 29 ημερων, που σημαινει οτι σημερα ή αυριο θα μου ερχοταν. συνηθως εκανα ωορηξια την 16η μερα. Αυτο τον μηνα δεν μετρουσα καθολου τις ημερες!!! Καθολου ομως!!! Παρατηρησα καποια υγρα που μου φανηκαν νωρις, αλλα ειπα οτι δεν θα μπω στην διαδικασια να μετρησω μερες. Οταν εφτασε η 16η μερα (ηταν η ημερα επετειου γαμου) δεν ειχα καθολου υγρα... λεω, ωραιο δωρο γαμου... την συγκεκριμενη μερα ομως ειχα ενα αλλο δωρο.... ολη μερα ημουν χαλια.. στιγμιαιες ζαλαδες, το στομαχι αθλιο, ανακατωσουρα κ πονο στις θηλες... την επομενη ημερα ολα εφυγαν εκτος απο τον αφορητο πονο στο στηθος που μου προκαλουσε αυπνιες, καθως ξυπνουσα απο τον πονο, οταν αλλαζα θεση στον υπνο μου.... ο πονος στο στηθος συνεχιστηκε για 2,5 εβδομαδες!!!!!!!!!!! μεχρι την Δευτερα στις 21 ιουνιου, οπου εψαχνα την γυναικολογο μου να μου πει αν επρεπε να με δει εκεινη ή ενας μαστολογος. Αφου λοιπον την επαιρνα ολο το πρωι κ δεν απαντουσε, αποφασισα να κανω ενα τεστ, 2 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο, αλλα ημουν αποφασισμενη οτι μπορει κ να βγει αρνητικο...

 

παιρνω το ψηφιακο της clear blue... το κανω κ βαζω να χτυπησει το κινητο μου σε 3' για να διαβασω το αποτελεσμα... τα ματια μου ηταν μια στο τεστ, μια στις οδηγιες, μια στο ρολοι... αρχιζει κ αναβοσβηνει μια κλεψυδρα κ στο τεστ ελεγε να περιμενω να σταθεροποιηθει... ξαφνικα αρχιζει κ αναβοσβηνει απο κατω ενα βιβλιο με ενα βελος κ παθαινω πανικο.... δεν ειχα διαβασει κατι στις οδηγιες κ εψαχνα να δω μηπως δεν εγινε κατι σωστα, γιατι στο συγκεκριμενο δεν ειχε παραθυρο ελεγχου για σωστη χρηση... καθως αναβοσβηνει το βιβλιο, εμφανιζεται κ η λεξη "εγκυος" που αναβοσβηνε κ εκεινη.... οταν σταματησε κ εβγαλε απο κατω οτι ειμαι 1-2 εβδομαδες μετα την συλληψη, κοντεψα να τρελαθω.... εκλαιγα απο την χαρα μου, φωναζα, δεν μπορουσα να το πιστεψω... ηταν το πρωτο θετικο τεστ που κρατουσα στην ζωη μου....

 

απο εκεινη την ημερα ολα εχουν αλλαξει, η καθε μερα ειναι διαφορετικη κ ολα τα βλεπω απο διαφορετικη οπτικη... ειμαι πολυυυυυυ ευτυχισμενη....

 

ολα αυτα σας τα εγραψα κ ελπιζω να μην σας κουρασα, για να σας δωσω ελπιδα... μετα απο 2,5 χρονια, που με ειχαν στην "ανεξηγητη υπογονιμοτητα", "υπογονιμοτητα λογω στενωσης τραχηλου κ τραχηλικων συμφυσεων", περασαμε σε ενα απροσμενο θετικο τεστ που μας γεμισε ελπιδες....

 

αυτη η εβδομαδα ειναι κρισιμη, γιατι απ' οτι μας ειπε η γιατρος, ακομα δεν εχει "γαντζωθει" καλα... εχουμε ραντεβου παλι στις 9 ιουλιου να ακουσουμε καρδουλα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι αυτο το μωρακι ηρθε για να μεινει... πιστευω τοοοσο πολυ στο σπορακι μου....

Κοριτσι μου οι ιστοριες μας μοιαζουν πολυ.

Εγω μετα απο 5 χρονια προσπαθειων και 4 εξωσωματικες ( για να μην αναφερω επεμβασεις, σπερματεγχυσεις κλπ κλπ), με προβλημα στις σαλπιγγες (υδροσαλπιγγες), εμεινα εγκυος στην κορουλα μου η οποια ειναι τωρα 5,5 χρονων φυσιολογικα εχοντας τα φαρμακα για την 5η εξωσωματικη να περιμενουν στο ψυγειο.Το αστειο ειναι οτι επειδη δεν εχω ι σταθερο κυκλο καθε μερα παρακαλουσα να αδιαθετησω για να ξεκινησω την διαδικασια !!!!!!

Την ημερα που ο αντρας μου μου εφερε να κανω το τεστ εγκυμοσυνης,εγω τον κοροιδευα.Εκεινη την ημερα θυμαμαι ειχα μαζεψει ολα τα χαλια του σπιτιου γιατι ηταν τελος Απριλιου.Μολις βγηκε το τεστ θετικο πηγα και ξαπλωσα και δεν κουνιομουν καθολου!!!!!Μετα απο τοσα

βαρη!!!!!

Α, και μετα απο 4,5 χρονια ,παλι φυσιολογικα αποκτησαμε και το γιο μας ο οποιος ειναι 11 μηνων σημερα.

ΤΕΛΕΙΑ????!!!

Γ Ι'ΑΥΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ ΠΟΤΕ.

ΟΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ

 

!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια γεια σας!!! :roll: ομολογώ οτι είμαι ευτυχισμένη και επίσημα σας ανακοινώνω οτι θεωρώ το forum απλώς θαυματουργό. Προσπαθούσαμε για παιδάκι τουλάχιστον 2 χρόνια τώρα, το forum το παρακολουθούσα χωρίς να είμαι μέλος και να γράφω το τελευταίο 6-7 μηνο... τον Μάιο έγινα μέλος και γνωστοποίησα τους προβληματισμούς μου και τις ανησυχίες μου... έλαβα μεγάλη υποστήριξη και πολλές γνώμες... και σήμερα μπορώ να σας ανακοινώσω οτι είμαι στην 6η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου... και είμαι υπόχρεη καθώς θεωρώ οτι έστω και έτσι η κοινότητα αυτή με βοήθησε στις προσπάθειές μου.

 

όλες υπομονή, πίστη, ελπίδα, να είσαστε ανοιχτές σε συμβουλές και να μη σταματάτε να ψάχνετε και να αναρωτιέστε για τα πάντα...

 

Υ.Γ. επειδή είδα ένα post στο οποίο υπήρχε η ερώτηση για τα καφέ υγρά... από πείρας λέω, οτι δεν είναι απαραίτητα περίοδος, ιδιαίτερα αν είναι σε άσχετη ημερομηνία... εκείνες τις ημέρες να έρθεις σε επαφή, μπορεί να είναι η ωορρηξία σου... (σε εμένα έπιασε :wink:)

 

Καλή επιτυχία σε όλους στις προσπάθειες, και εύχομαι όλοι να έχετε ευτυχή αποτελέσματα και β χοριακή τεράστια σύντομα!!!

 

ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!!

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια γεια σας!!! :roll: ομολογώ οτι είμαι ευτυχισμένη και επίσημα σας ανακοινώνω οτι θεωρώ το forum απλώς θαυματουργό. Προσπαθούσαμε για παιδάκι τουλάχιστον 2 χρόνια τώρα, το forum το παρακολουθούσα χωρίς να είμαι μέλος και να γράφω το τελευταίο 6-7 μηνο... τον Μάιο έγινα μέλος και γνωστοποίησα τους προβληματισμούς μου και τις ανησυχίες μου... έλαβα μεγάλη υποστήριξη και πολλές γνώμες... και σήμερα μπορώ να σας ανακοινώσω οτι είμαι στην 6η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου... και είμαι υπόχρεη καθώς θεωρώ οτι έστω και έτσι η κοινότητα αυτή με βοήθησε στις προσπάθειές μου.

 

όλες υπομονή, πίστη, ελπίδα, να είσαστε ανοιχτές σε συμβουλές και να μη σταματάτε να ψάχνετε και να αναρωτιέστε για τα πάντα...

 

Υ.Γ. επειδή είδα ένα post στο οποίο υπήρχε η ερώτηση για τα καφέ υγρά... από πείρας λέω, οτι δεν είναι απαραίτητα περίοδος, ιδιαίτερα αν είναι σε άσχετη ημερομηνία... εκείνες τις ημέρες να έρθεις σε επαφή, μπορεί να είναι η ωορρηξία σου... (σε εμένα έπιασε :wink:)

 

Καλή επιτυχία σε όλους στις προσπάθειες, και εύχομαι όλοι να έχετε ευτυχή αποτελέσματα και β χοριακή τεράστια σύντομα!!!

 

ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!!

Μπραβο Αναστασια!!Μια υπεροχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη μεσα απο την καρδια μου!!Με το καλο ενα γερο και καλοτυχο μωρακι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...