Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Anamp καθυστερηση και 37.2 οντως ειναι καλο....περιμενε λιγο και κανε μια χοριακη.....,!!!!! Καλη τυχη και σε εσενα..!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έκανα με τα πρώτα πρωινά ούρα την έκανα αργότερα, φάρμακα δεν πήρα καθόλου, εννοώ ότι αγόρασαν τα φάρμακα της έξωσωματικής και περιμένω να έρθει η περίοδος για να ξεκινήσω αλλά δεν έρχεται. Συμπτώματα δεν έχω καθόλου, τι μπορεί να συμβαίνει; Μπορεί να μην έδειξε το τεστ;

 

Ναι το τεστ μπορεί να έχει λανθασμένο αποτέλεσμα.

Το πιο σωστό είναι να κάνεις μια χοριακή.

Το κακό είναι οτι είναι κλειστά για 3ημερο ρε γμτ.

Εκτός αν πας σε κάποιο μαιευτήριο που ΘΕΩΡΗΤΙΚΆ ίσως και να βγάζουν αποτέλεσμα.

Βέβαια μπορείς να περιμένεις και ως την Τρίτη που θα ανοίξουν τα μικροβιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου πως θα γράψω εδώ όταν πρέπει για να δώσω κουράγιο σε όποιον το χρειάζεται (όπως το χρειαζόμουν εγώ για πολύ καιρό).Λοιπόν η ιστορία μας έχει ως εξής: Καλοκαίρι του 2010 παντρευόμαστε με τον καλό μου αλλά ακόμα εγώ δεν θέλω παιδί. Ξεκινάμε προσπάθειες Απρίλιο του 2011 με μια (ηλίθια φυσικά)σιγουριά ότι θα τα καταφέρουμε αμέσως!Οι μήνες περνάνε και τίποτα εκτός από απογοήτευση και δικά μου κλάμματα!Μετά από 6 μήνες ανακαλύπτουμε με εξετάσεις μικρόβιο στο σπέρμα, ακολουθούν αντιβιώσεις για τρεις μήνες.Και μετά; Πάλι τίποτα...Μάρτη του 12 κανουμε σπερματέγχυση με τεράστιους λάθος χειρισμούς, όπως ανακάλυψα μετά, από το γιατρό. Αλλάζουμε γιατρό, ακολουθούν άλλες δύο. Τίποτα...Κλάμμα και σκέψεις πως δεν θα συμβεί ποτέ σε εμένα και πως δεν γίνεται, κάποια αμαρτία μου πληρώνω και καλά να πάθω!Καλοκαίρι του 12 αποφασίζουμε να πάρουμε το δρόμο της εξωσωματικής. Ενέσεις και πάλι ενέσεις, παρενέργειες, υπερδιέγερση ωοθηκών κτλ.Όμως είχαμε αισιοδοξία και έναν καταπληκτικό γιατρό να με στηρίζει απίστευτα.Τίποτα...Δεν περιγράφεται η θλίψη, η κατάθλιψη μετά...Οκτώβριο του 12 κάνουμε εμβρυομεταφορά κρυοσυντηρημένων εμβρύων.Τίποτα και πάλι, το ήξερα από την αρχή.Και τότε η κεραμίδα:πρέπει να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομητρίωση χωρίς εμφανείς ενδείξεις. Κάνω και ναι, ο γιατρούλης μου είχε δίκιο!Το βρήκαμε τι έφταιγε!Όμως έπρεπε να διακόψω για τρεις μήνες την περίοδό μου, τραγικό να θες τόσο να κάνεις παιδί και να "στειρώνεσαι" αναγκαστικά με όλα τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης!Τριγύρω εντωμεταξύ όλες να μένουν έγκυες και να γεννάνε!Προσπάθησα πολύ να βρω άλλο νόημα στη ζωή τότε και να πω πως θα κάνω παιδί όταν έρθει η ώρα, ως τότε πρέπει να χαρώ τη ζωή μου και δε με νοιάζει τίποτα!Το έκανα, όχι απόλυτα, αλλά το πέτυχα σε μεγάλο βαθμό!Ήρθαμε πιο κοντά με τον άντρα μου, με φίλους, διασκεδάσαμε, δώσαμε χώρο στην αισιοδοξία!Αρχές Μαρτίου του 13 αδιαθέτησα και πάλι!28 Μαρτίου πάλι!Τέλη Απριλίου περίμενα περίοδο.Είχα λίγο καφετί, πόνο, πήρα ντεπόν, ετοιμάστηκα και περίμενα και δεν με στεναχωρούσε ιδιαίτερα. Τρεις μέρες από μια σταγόνα μπεζ την ημέρα και περίοδος πουθενά. Δεν σκεφτόμουν καν την πιθανότητα εγκυμοσύνης, ούτε για πλάκα!ώσπου βρέθηκε η κουμπάρα μου με ένα τεστ σπίτι (το οποίο έκανα απλά για να ξεμπερδεύω μαζί της) και μετά με τις δυο μας να ουρλιάζουμε και να κλαίμε από ευτυχία!Σήμερα είμαι 13w1d και ακόμα δεν το χωράει το μυαλό μου!!!!!Είμαι πολύ ευτυχισμένη!Κάναμε και την αυχενική και όλα καλα!Το άγχος βέβαια δεν σταματάει ποτέ και ο φόβος υπάρχει πάντα (αραγε είναι αλήθεια;)!

Εύχομαι πραγματικά μέσα από την ψυχή μου κι εγώ και το μπεμπάκι μου να πάνε όλα καλά για όλα τα κορίτσια που δυσκολεύονται να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα!Θα γίνει, δε γίνεται αλλιώς!Είναι δύσκολο για πολλές από εμάς αλλά το τέλος είναι πάντα αίσιο!Φιλιά και κουράγιο σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

galateiakriti που είμαστε ομοιοπαθεις εμεις ειπαμε από σεπτεμβρη να αρχισουμε εξετασεις....εσεις τι εξετασεις κανατε και ποσο κοστισαν;;που θα βρουμε γιατρο;;εχει καποια να προτεινει κάποιον που εμπιστεύεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου καλησπέρα

Αποφάσισα να γράψω την ιστορία μου για να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου από το δύσκολο ταξίδι που διανύω εδώ και 4 χρόνια.

...

...

...

Η ιστορία μου με έμαθε να μη το βάζω κάτω. Όλα γίνονται αρκεί να το πιστέψουμε. Ο Θεός θα μας βοηθήσει όλες μας να γίνουμε μανούλες!

 

Εύχομαι να έδωσα λίγο θάρρος, έστω και σε μία κοπέλα.

Αν έστω και μια, πήρε κουράγιο από την ιστορία μου, εγώ θα είμαι πιο ευτυχισμένη....

Καλή τύχη σε όλες μας!

:):):)

 

Εγώ πάντως πήρα κουράγιο, να είσαι καλά! Η ιστορία σου με άγγιξε, μοιάζει με τη δική μου. Σου εύχομαι τα καλύτερα. :)

Μπαίνω σε αυτό το τόπικ γι' αυτό ακριβώς, για να διαβάζω ευχάριστα και να παίρνω κουράγιο. Υπόσχομαι να γράψω κι εγώ κάποτε εδώ. ;)

 
Link to comment
Share on other sites

:Pαρχικα κοριτσακια γεια σας και απο εμενα. ειμαι μια τρελαμενη ταυρινα που οπως και οι περισσοτερες απο εσας εχω παιδευτει και εγω το κατιτις μου.. Λοιπον η δικη μου ιστορια ξεκινα καπως ετσι.... Παντρευτηκαμε με τον αντρουλη μου το καλοκαιρι του 2010 και μετα απο εντονη παροτρυνση απο τις αδερφες μου για να μην περιμενουμε... η μια ειχε ενα παιδακι αλλα στ αληθεια χρειαστηκε να φτασει να ειναι τωρα εγκυος και ο γιος της 11 ετων .. και η αλλη εκανε πριν απο ενα χρονο διδυμακια μετα απο 7 χρονια προσπαθειων πειστηκαμε να μην περιμενουμε ενα χρονο για μπεμπε.. Τον Γεναρη μετα δλδ απο 5 μηνες γαμου πηγα στον γυναικ/γο για προγεν. ελεγχο αλλα μου βρηκε ενα μικροβιακι και μου συνεστησε dactarin κολπικη. Εγω βλακωδεστατα :cool:αμελησα τελειως την θεραπεια καθως δεν ειχα και ενοχλησεις και την εκανα τον αυγουστο... οταν λοιπον ξαναπηγα στο γυναικολογο τον Νοεμβρη θεωρωντας οτι παω και νωριτερα για το παπ μιας και σιγουρα θα ημουν ενταξει μετα την θεραπεια... μου βρηκε ενα ωραιοτατο κονδυλωμα αρκετα προχωρημενο και 3 μερες μετα χειρουργηθηκα στο Ρεα με κρυοπηξια οπου και ημουν ξυπνια...ωραιοτατα.. Να μην πλατιαζω λοιπον στην αρχη μου ειπε ο γιατρος για 4-6 μηνες αποκατασταση αλλα λογο χαμηλου ανοσοποιητικου μου πηρε ενα χρονο.. Αρα τυπικα απο τον Δεκεμβρη του 12 ημουν και παλι στο παιχνιδι... Αφου λοιπον περασε ο Γεναρης και ο Φλεβαρης ακαρπα.. αποφασισα να αγορασω τεστ ωορρηξιας να κατατοπιστω καπως... Τον Μαρτη εδειξει την 20 μερα και επειδη δεν μου πολυαρεσε πηγα απο μονη μου για εξεταση προλακτινης οπου και οντως ηταν πεσμενη πολυ.. Οταν καλεσα τον γυναικ. και του ειπα τα αποτελεσματα μου ειπε οτι με τοσο κατω ορμονη δεν μπορω να κρατησω παιδι και οτι πρεπει να κανω θεραπεια... Φυσικα τον αλλαξα γιατι ενω του ειχα πει οτι θελω γενικες εξετασεις μου ειχε πει οτι ειμαι υγιεστατη και πολυ μικρη για να αρχισω να αγχωνομαι. Ειμαι 30. Ετσι λοιπον αλλαξα γυναικ. και αρχισα να πηγαινω 3-4 φορες το μηνα ( δωρεαν.. να ναι καλα η γυναικα.. ) να τσεκαρει την ωορρηξια μου.. Ο αντρας μου εχει κανει σπερμοδ. και ειναι αψογο... Αυτο τον μηνα λοιπον , γιατι τους 2 προηγουμενους δεν πετυχαιναμε την σωστη μερα , λογο δουλειας ή σκ πηγαινα και ειχε σπασει ενω εκεινη ηθελα να δει ακριβως το βραδυ πριν την ωορ., μου ειπε οτι το ωαριο μου αργει να σπασει και προχθες ειχε φτασει στα 25 χιλιοστα ενω κανονικα σπαει στα 21 περιπου... Αρα τον επομενο μηνα παλι θα με παρακολουθει αλλα στα 18 χιλ.θα κανουμε μια ενεσουλα.. για να δουμε... Μακια πολλα,σας αφηνω να παω δουλιτσα <3

:mad:

θα ερθει η ωρα και για εμας ...και θα ειναι υπεροχη !!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

galateiakriti που είμαστε ομοιοπαθεις εμεις ειπαμε από σεπτεμβρη να αρχισουμε εξετασεις....εσεις τι εξετασεις κανατε και ποσο κοστισαν;;που θα βρουμε γιατρο;;εχει καποια να προτεινει κάποιον που εμπιστεύεται;

Καταρχήν εύχομαι τώρα που τοξίας. διαβάζεις να σου είναι εντελώς άχρηστες οι πληροφορίες αυτές και να είσαι ήδη έγκυος.

Εγώ στο Ηράκλειο πάω στον Αγγελάκη.Είναι πολύ καλός.

Τις εξετάσεις τις έκανα το Δεκέμβρη που μας πέρασε και απο ότι θυμάμαι έκανα

γενικη αίματος γενική ούρων, ορμονικές, τεστ ΠΑΠ, υπέρηχο κοιλίας και μαστών, τραχηλική ,κολπική για τυχόν ανεύρεση μικροβίων και υπέρηχο για επιβεβαίωση οωρηξίας.Αυτά απ΄΄ο οτι θυμάμαι.Σειρά έχει η σαλπιγγογραφία απο Σεπτέμβρη και η εξέταση σπέρματος του συζύγου.

Οι εξετάσεις που σου περιέγραψα στοιχισαν από οτι θυμαμαι γύρω στα 80 χωρίς την επίσκεψη στο γιατρο που πληρ΄βνεις ανάλογα.

Εύχομαι σύντομα διπλή.Εγω ακόμα τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά να σου πάνε και να ολοκληρώσεις με επιτυχία την εγκυμοσύνη σου!!! Να είσαι καλά!!!

 

 

 

Σιγουρα παιδευτηκες αρκετα.. αλλα σιγουρα θα σου πανε ολα τελεια !! να εισαι καλα , ευτυχισμενη με τον αντρουλη σου και συντομα ενα γλυκο υγιες μωρακι :P

θα ερθει η ωρα και για εμας ...και θα ειναι υπεροχη !!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις ευχες σου galateiakriti...........eyxomai kai σε εσενα το ίδιο και πολύ γρήγορα....:):):):):):):) ο θηλασμός πως παει;;;;

πω πω πολλές εξετάσεις.....ναι ξεχασα οτι εσυ εισαι κρητη...εγώ είμαι αθηνα και δεν ξερω καθολου σε ποιον γιατρο να παω.......και εμεις τιποτα....αλλά να το δουμε θετικά.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια καλησπερα!!!εχω να μπω αρκετο καιρο στο forum...

την τελευταια φορα που μπηκα τα πραγματα ηταν χαλια....ημουν λιγο πριν κανω την μαγνητικη στην υποφηση λογω υψηλης προλακτινης κ λιγο πριν κανει ο ανδρας μου το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα(γιατι το 1ο ηταν αστα να πανε)...εεεε λοιπον δεν προλαβα να κανω τη μαγνητικη γιατι 2 μερες πριν την εξεταση κ 4 μερες πριν το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα εμαθα οτι ειμαι εγκυος!!!!ναι ναι ναι καλα ακουσατε!αφου να φανταστειτε ουτε εμεις οι ιδιοι δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε!ο ενδοκρινολογος μου μου το ειχε αποκλεισει....μου ειχε πει οτι πρωτα θα καναμε μια θεραπεια 6-12 μηνες κ μετα θα προχωρουσαμε για σπερματεγχυση(που με τετοιο σπερμα κ παλι θα ηταν πολυ δυσκολο να πετυχει). Ειλικρινα πιστευω οτι η Παναγια μας βοηθησε!δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη 16 εβδομαδα κ καθε μερα κανω τον σταυρο μου να πανε ολα καλα!κοριτσια μη χανετε την ελπιδα σας ολα μπορουν να συμβουν!ευχομαι ο,τι καλυτερο σε ολες σας κ συντομα με μωρακια στην αγκαλια σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα!!!εχω να μπω αρκετο καιρο στο forum...

την τελευταια φορα που μπηκα τα πραγματα ηταν χαλια....ημουν λιγο πριν κανω την μαγνητικη στην υποφηση λογω υψηλης προλακτινης κ λιγο πριν κανει ο ανδρας μου το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα(γιατι το 1ο ηταν αστα να πανε)...εεεε λοιπον δεν προλαβα να κανω τη μαγνητικη γιατι 2 μερες πριν την εξεταση κ 4 μερες πριν το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα εμαθα οτι ειμαι εγκυος!!!!ναι ναι ναι καλα ακουσατε!αφου να φανταστειτε ουτε εμεις οι ιδιοι δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε!ο ενδοκρινολογος μου μου το ειχε αποκλεισει....μου ειχε πει οτι πρωτα θα καναμε μια θεραπεια 6-12 μηνες κ μετα θα προχωρουσαμε για σπερματεγχυση(που με τετοιο σπερμα κ παλι θα ηταν πολυ δυσκολο να πετυχει). Ειλικρινα πιστευω οτι η Παναγια μας βοηθησε!δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη 16 εβδομαδα κ καθε μερα κανω τον σταυρο μου να πανε ολα καλα!κοριτσια μη χανετε την ελπιδα σας ολα μπορουν να συμβουν!ευχομαι ο,τι καλυτερο σε ολες σας κ συντομα με μωρακια στην αγκαλια σας!!!!!

 

Να σαι καλά και με το καλό να αποκτήσεις γερό και δυνατό το μωράκι σου!!!

Το τυχαίο είναι το καλύτερο!!!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

:Pαρχικα κοριτσακια γεια σας και απο εμενα. ειμαι μια τρελαμενη ταυρινα που οπως και οι περισσοτερες απο εσας εχω παιδευτει και εγω το κατιτις μου.. Λοιπον η δικη μου ιστορια ξεκινα καπως ετσι.... Παντρευτηκαμε με τον αντρουλη μου το καλοκαιρι του 2010 και μετα απο εντονη παροτρυνση απο τις αδερφες μου για να μην περιμενουμε... η μια ειχε ενα παιδακι αλλα στ αληθεια χρειαστηκε να φτασει να ειναι τωρα εγκυος και ο γιος της 11 ετων .. και η αλλη εκανε πριν απο ενα χρονο διδυμακια μετα απο 7 χρονια προσπαθειων πειστηκαμε να μην περιμενουμε ενα χρονο για μπεμπε.. Τον Γεναρη μετα δλδ απο 5 μηνες γαμου πηγα στον γυναικ/γο για προγεν. ελεγχο αλλα μου βρηκε ενα μικροβιακι και μου συνεστησε dactarin κολπικη. Εγω βλακωδεστατα :cool:αμελησα τελειως την θεραπεια καθως δεν ειχα και ενοχλησεις και την εκανα τον αυγουστο... οταν λοιπον ξαναπηγα στο γυναικολογο τον Νοεμβρη θεωρωντας οτι παω και νωριτερα για το παπ μιας και σιγουρα θα ημουν ενταξει μετα την θεραπεια... μου βρηκε ενα ωραιοτατο κονδυλωμα αρκετα προχωρημενο και 3 μερες μετα χειρουργηθηκα στο Ρεα με κρυοπηξια οπου και ημουν ξυπνια...ωραιοτατα.. Να μην πλατιαζω λοιπον στην αρχη μου ειπε ο γιατρος για 4-6 μηνες αποκατασταση αλλα λογο χαμηλου ανοσοποιητικου μου πηρε ενα χρονο.. Αρα τυπικα απο τον Δεκεμβρη του 12 ημουν και παλι στο παιχνιδι... Αφου λοιπον περασε ο Γεναρης και ο Φλεβαρης ακαρπα.. αποφασισα να αγορασω τεστ ωορρηξιας να κατατοπιστω καπως... Τον Μαρτη εδειξει την 20 μερα και επειδη δεν μου πολυαρεσε πηγα απο μονη μου για εξεταση προλακτινης οπου και οντως ηταν πεσμενη πολυ.. Οταν καλεσα τον γυναικ. και του ειπα τα αποτελεσματα μου ειπε οτι με τοσο κατω ορμονη δεν μπορω να κρατησω παιδι και οτι πρεπει να κανω θεραπεια... Φυσικα τον αλλαξα γιατι ενω του ειχα πει οτι θελω γενικες εξετασεις μου ειχε πει οτι ειμαι υγιεστατη και πολυ μικρη για να αρχισω να αγχωνομαι. Ειμαι 30. Ετσι λοιπον αλλαξα γυναικ. και αρχισα να πηγαινω 3-4 φορες το μηνα ( δωρεαν.. να ναι καλα η γυναικα.. ) να τσεκαρει την ωορρηξια μου.. Ο αντρας μου εχει κανει σπερμοδ. και ειναι αψογο... Αυτο τον μηνα λοιπον , γιατι τους 2 προηγουμενους δεν πετυχαιναμε την σωστη μερα , λογο δουλειας ή σκ πηγαινα και ειχε σπασει ενω εκεινη ηθελα να δει ακριβως το βραδυ πριν την ωορ., μου ειπε οτι το ωαριο μου αργει να σπασει και προχθες ειχε φτασει στα 25 χιλιοστα ενω κανονικα σπαει στα 21 περιπου... Αρα τον επομενο μηνα παλι θα με παρακολουθει αλλα στα 18 χιλ.θα κανουμε μια ενεσουλα.. για να δουμε... Μακια πολλα,σας αφηνω να παω δουλιτσα <3

:mad:

 

 

 

αγγελική ευχομαι το συντομότερο δυνατό να είσαι έγκυος :-D:grin:

ήθελα να σε ρωτήσω αρχικά ποιον γιατρό έχεις;;;και η αδερφή σου βρήκε ποιο ήταν τελικά το πρόβλημα που καθυστέρησε τόσο;;;συγγνώμη αν φαίνεται αδιακριτι αλλά ρωτάω γιατί μοιαζει με την περίπτωσή μου....εμένα βέβαια ο μικρός μου είναι τρία..αλλά....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα!!!εχω να μπω αρκετο καιρο στο forum...

την τελευταια φορα που μπηκα τα πραγματα ηταν χαλια....ημουν λιγο πριν κανω την μαγνητικη στην υποφηση λογω υψηλης προλακτινης κ λιγο πριν κανει ο ανδρας μου το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα(γιατι το 1ο ηταν αστα να πανε)...εεεε λοιπον δεν προλαβα να κανω τη μαγνητικη γιατι 2 μερες πριν την εξεταση κ 4 μερες πριν το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα εμαθα οτι ειμαι εγκυος!!!!ναι ναι ναι καλα ακουσατε!αφου να φανταστειτε ουτε εμεις οι ιδιοι δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε!ο ενδοκρινολογος μου μου το ειχε αποκλεισει....μου ειχε πει οτι πρωτα θα καναμε μια θεραπεια 6-12 μηνες κ μετα θα προχωρουσαμε για σπερματεγχυση(που με τετοιο σπερμα κ παλι θα ηταν πολυ δυσκολο να πετυχει). Ειλικρινα πιστευω οτι η Παναγια μας βοηθησε!δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη 16 εβδομαδα κ καθε μερα κανω τον σταυρο μου να πανε ολα καλα!κοριτσια μη χανετε την ελπιδα σας ολα μπορουν να συμβουν!ευχομαι ο,τι καλυτερο σε ολες σας κ συντομα με μωρακια στην αγκαλια σας!!!!!

 

 

lene συγχαρητήρια σου εύχομαι μία όμορφη εγκυμοσύνη με ένα καταπληκτικο μωράκι...τι είναι η μαγνητική στην υπόφυση;;

Link to comment
Share on other sites

αγγελική ευχομαι το συντομότερο δυνατό να είσαι έγκυος :-D:grin:

ήθελα να σε ρωτήσω αρχικά ποιον γιατρό έχεις;;;και η αδερφή σου βρήκε ποιο ήταν τελικά το πρόβλημα που καθυστέρησε τόσο;;;συγγνώμη αν φαίνεται αδιακριτι αλλά ρωτάω γιατί μοιαζει με την περίπτωσή μου....εμένα βέβαια ο μικρός μου είναι τρία..αλλά....

 

 

 

Αρχικα σε ευχαριστω πολυ για την οοοομορφη ευχη σου .. για να δουμε. Ο γιατρος μου ειναι στην Καστελα και ειναι αρκετα γνωστος αλλα ειδικευεται στην υποβοηθουμενη εγκυμοσυνη.. Κατι που με φοβησε οτι ψιλοεπιδιωκε και σε μενα και σε συνδιασμο με την ελλειψη εξετασεων με εκανε να φυγω μια ωρα αρχιτερα.. Επιτρεπεται να πω το ονομα του;;; Οσο για την αδερφη μου ειχε κανει παααρα πολλες εξετασεις και ηταν υγιεστατη κ ο συζηγος της με σπερμα εξαιρετικα καλο. αλλα το αποτελεσμα πουθενα.. Το σιγουρο ειναι οτι ειδικα απο την μερια της αδερφης μου υπηρχε απιστευτο αγχος..

Οτι καλυτερο για την εγκυμοσυνη σου!! να σας πανε ολα τελεια :-P

θα ερθει η ωρα και για εμας ...και θα ειναι υπεροχη !!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι έγκυος αγγελική μου......αυτό θα ήθελα......αν θες στειλε μου π.μ για το όνομα του γιατρού...απ'ότι κατάλαβα τελικά δεν είσαι ικανοποιημένη όμως..

αχ αυτό το άγχος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι έγκυος αγγελική μου......αυτό θα ήθελα......αν θες στειλε μου π.μ για το όνομα του γιατρού...απ'ότι κατάλαβα τελικά δεν είσαι ικανοποιημένη όμως..

αχ αυτό το άγχος

 

γεια σου και παλι...συγγνωμη για την γκαφα μου αλλα ειμαι καινουρια και μπερδευτηκα με το μνμ της lene... θελω να σου πω το ονομα του γιατρου αλλα δεν ξερω πως να χρησιμοποιησω το π.μ. ... οσο για τον γιατρο,τον αλλαξα και τωρα παω σε γυναικα στο ελληνικο, με εστειλαν σε αυτη με πολυ καλες κριτικες και μου φαινεται πολυ καλη μεχρι στιγμης και πολυ ανθρωπινη... περιμενω οδηγιες σου για το πμ;)

θα ερθει η ωρα και για εμας ...και θα ειναι υπεροχη !!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

nanik συγχαρητήρια! Ταυτίστηκα, μοιάζουν οι ιστορίες μας πολύ!!

Κι εγώ από το 11 προσπαθώ, το Μάρτιο ξεκίνησα σπερματέγχυση, αλλά ως τώρα έχουμε κάνει 5 και ακόμα τίποτα! Μου έχουν πει ότι ίσως ανακαλύπταμε κάτι με λαπαροσκόπηση αν και δεν υπάρχουν καθόλου ενδείξεις, η μόνη ένδειξη είναι ότι δεν μένω έγκυος!

Όμως ο δικός μου γιατρός είναι λίγο διστακτικός, μου λέει αν θέλω θα το κάνουμε αλλά ο ίδιος δεν είναι υπέρ των πολλών εξετάσεων στα τυφλά. Πιστεύει ότι με την εξωσωματική ICSI θα τα καταφέρουμε.

Όμως εγώ φοβάμαι ακριβώς αυτά που έπαθες κι εσύ, την αποτυχία, τις ορμόνες, την υπερδιέγερση!!!

 

Πες μου σε παρακαλώ nanik μου τι πρόβλημα οσυ βρήκαν στη λαπαροσκόπηση?

 

Ελπίζω να μπεις ξανά στο φόρουμ και να δεις το μήνυμα...

Όπως κι να έχει σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι...και μετά άλλο ένα...κι άλλο ένα!!!

 

 

Καλησπέρα σε όλες!Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου πως θα γράψω εδώ όταν πρέπει για να δώσω κουράγιο σε όποιον το χρειάζεται (όπως το χρειαζόμουν εγώ για πολύ καιρό).Λοιπόν η ιστορία μας έχει ως εξής: Καλοκαίρι του 2010 παντρευόμαστε με τον καλό μου αλλά ακόμα εγώ δεν θέλω παιδί. Ξεκινάμε προσπάθειες Απρίλιο του 2011 με μια (ηλίθια φυσικά)σιγουριά ότι θα τα καταφέρουμε αμέσως!Οι μήνες περνάνε και τίποτα εκτός από απογοήτευση και δικά μου κλάμματα!Μετά από 6 μήνες ανακαλύπτουμε με εξετάσεις μικρόβιο στο σπέρμα, ακολουθούν αντιβιώσεις για τρεις μήνες.Και μετά; Πάλι τίποτα...Μάρτη του 12 κανουμε σπερματέγχυση με τεράστιους λάθος χειρισμούς, όπως ανακάλυψα μετά, από το γιατρό. Αλλάζουμε γιατρό, ακολουθούν άλλες δύο. Τίποτα...Κλάμμα και σκέψεις πως δεν θα συμβεί ποτέ σε εμένα και πως δεν γίνεται, κάποια αμαρτία μου πληρώνω και καλά να πάθω!Καλοκαίρι του 12 αποφασίζουμε να πάρουμε το δρόμο της εξωσωματικής. Ενέσεις και πάλι ενέσεις, παρενέργειες, υπερδιέγερση ωοθηκών κτλ.Όμως είχαμε αισιοδοξία και έναν καταπληκτικό γιατρό να με στηρίζει απίστευτα.Τίποτα...Δεν περιγράφεται η θλίψη, η κατάθλιψη μετά...Οκτώβριο του 12 κάνουμε εμβρυομεταφορά κρυοσυντηρημένων εμβρύων.Τίποτα και πάλι, το ήξερα από την αρχή.Και τότε η κεραμίδα:πρέπει να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομητρίωση χωρίς εμφανείς ενδείξεις. Κάνω και ναι, ο γιατρούλης μου είχε δίκιο!Το βρήκαμε τι έφταιγε!Όμως έπρεπε να διακόψω για τρεις μήνες την περίοδό μου, τραγικό να θες τόσο να κάνεις παιδί και να "στειρώνεσαι" αναγκαστικά με όλα τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης!Τριγύρω εντωμεταξύ όλες να μένουν έγκυες και να γεννάνε!Προσπάθησα πολύ να βρω άλλο νόημα στη ζωή τότε και να πω πως θα κάνω παιδί όταν έρθει η ώρα, ως τότε πρέπει να χαρώ τη ζωή μου και δε με νοιάζει τίποτα!Το έκανα, όχι απόλυτα, αλλά το πέτυχα σε μεγάλο βαθμό!Ήρθαμε πιο κοντά με τον άντρα μου, με φίλους, διασκεδάσαμε, δώσαμε χώρο στην αισιοδοξία!Αρχές Μαρτίου του 13 αδιαθέτησα και πάλι!28 Μαρτίου πάλι!Τέλη Απριλίου περίμενα περίοδο.Είχα λίγο καφετί, πόνο, πήρα ντεπόν, ετοιμάστηκα και περίμενα και δεν με στεναχωρούσε ιδιαίτερα. Τρεις μέρες από μια σταγόνα μπεζ την ημέρα και περίοδος πουθενά. Δεν σκεφτόμουν καν την πιθανότητα εγκυμοσύνης, ούτε για πλάκα!ώσπου βρέθηκε η κουμπάρα μου με ένα τεστ σπίτι (το οποίο έκανα απλά για να ξεμπερδεύω μαζί της) και μετά με τις δυο μας να ουρλιάζουμε και να κλαίμε από ευτυχία!Σήμερα είμαι 13w1d και ακόμα δεν το χωράει το μυαλό μου!!!!!Είμαι πολύ ευτυχισμένη!Κάναμε και την αυχενική και όλα καλα!Το άγχος βέβαια δεν σταματάει ποτέ και ο φόβος υπάρχει πάντα (αραγε είναι αλήθεια;)!

Εύχομαι πραγματικά μέσα από την ψυχή μου κι εγώ και το μπεμπάκι μου να πάνε όλα καλά για όλα τα κορίτσια που δυσκολεύονται να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα!Θα γίνει, δε γίνεται αλλιώς!Είναι δύσκολο για πολλές από εμάς αλλά το τέλος είναι πάντα αίσιο!Φιλιά και κουράγιο σε όλες!!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε nanik αυτη η ενδομητριωση με ταλαιπωρει και εμενα 2.5 χρονια τωρα.....εκανα λαπαροσκοπηση πριν 2,5 χρονια αλλα απο λαθος του πρωην γιατρου δεν καταφερα να μεινω εγκυος....(επρεπε μετα τη θεραπεια να κανω αμεσως προσπαθειες, αλλα αυτος με αφησε να περιμενω 4 μηνες....)ακολουθησαν μηνες απογοητευσης αφου συνεχεια μου ερχοταν περιοδος ωσπου τελικα εδω και 1,5 χρονο ο Θεός μου εστειλε εναν υπεροχο θελω να πιστευω γιατρο, ο οποιος με οπλισε με θαρρος και μου ειπε οτι θα γινω σιγουρα μανα....( ο προηγουμενος με ειχε μες στο ανγχος!) τελικα με τα serpafar μενω εγκυος αλλα επαθα χημικη αποβολη.....ο γιατρος μου λεει να μην το βαλω κάτω και κανουμε μια σαλπιγγογραφια οπου βλεπουμε προβληματακι εξαιτιας της κυστης....το υγρο περναει αλλα με πολυ δυσκολία.....καταλαβαινεις οτι απογοητευθηκα ....ο γιατρος μου ειπε οτι το μονο που μπορω να κανω για να πετυχω εγκυμοσυνη ειναι 6μηνη θεραπεια....3 μηνες ενεση και 3 μηνες χαπια dienogest....και αμεσως μετα βουρ.....προσπαθειες ΄΄η με φυσιολογικη σπερματεγχυση( δηλαδη να μου πει αυτος ποτε και πως θα ερθω σε επαφη) ή να κανω σπερματεγχυση κανονικη....προχθες αρχισα τα χαπια και συνεχιζω....μου ειπε οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανω διδυμα αν με τη βοηθεια του Θεού συλλαβω...καποιες φορες πιστευω οτι δε θα τα καταφερω αλλα αλλες νιωθω οτι γρηγορα το ονειρο μου θα πραγματοποιηθει....δε ξερω...διαβαζοντας την ιστορια σου πιστευω παλι στη δυναμη του ανθρωπου και τη θεληση....εχω κανονησει διακοπες με τον αντρα μου να ηρεμησουμε και να ξεχαστουμε πριν τη μεγαλη μερα.........λες να τα καταφερω?????:?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε nanik αυτη η ενδομητριωση με ταλαιπωρει και εμενα 2.5 χρονια τωρα.....εκανα λαπαροσκοπηση πριν 2,5 χρονια αλλα απο λαθος του πρωην γιατρου δεν καταφερα να μεινω εγκυος....(επρεπε μετα τη θεραπεια να κανω αμεσως προσπαθειες, αλλα αυτος με αφησε να περιμενω 4 μηνες....)ακολουθησαν μηνες απογοητευσης αφου συνεχεια μου ερχοταν περιοδος ωσπου τελικα εδω και 1,5 χρονο ο Θεός μου εστειλε εναν υπεροχο θελω να πιστευω γιατρο, ο οποιος με οπλισε με θαρρος και μου ειπε οτι θα γινω σιγουρα μανα....( ο προηγουμενος με ειχε μες στο ανγχος!) τελικα με τα serpafar μενω εγκυος αλλα επαθα χημικη αποβολη.....ο γιατρος μου λεει να μην το βαλω κάτω και κανουμε μια σαλπιγγογραφια οπου βλεπουμε προβληματακι εξαιτιας της κυστης....το υγρο περναει αλλα με πολυ δυσκολία.....καταλαβαινεις οτι απογοητευθηκα ....ο γιατρος μου ειπε οτι το μονο που μπορω να κανω για να πετυχω εγκυμοσυνη ειναι 6μηνη θεραπεια....3 μηνες ενεση και 3 μηνες χαπια diogenest....και αμεσως μετα βουρ.....προσπαθειες ΄΄η με φυσιολογικη σπερματεγχυση( δηλαδη να μου πει αυτος ποτε και πως θα ερθω σε επαφη) ή να κανω σπερματεγχυση κανονικη....προχθες αρχισα τα χαπια και συνεχιζω....μου ειπε οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανω διδυμα αν με τη βοηθεια του Θεού συλλαβω...καποιες φορες πιστευω οτι δε θα τα καταφερω αλλα αλλες νιωθω οτι γρηγορα το ονειρο μου θα πραγματοποιηθει....δε ξερω...διαβαζοντας την ιστορια σου πιστευω παλι στη δυναμη του ανθρωπου και τη θεληση....εχω κανονησει διακοπες με τον αντρα μου να ηρεμησουμε και να ξεχαστουμε πριν τη μεγαλη μερα.........λες να τα καταφερω?????:?[/QUOT

 

ΜΙΜΙΤΡΑ μολις διαβασα την ιστορια σου.....τελικα μαλλον το αγχος μας φταιει για ολα....σε ευχαριστω γιατι με την ιστορια σου βοηθας εμενα και πολλες κοπελες να πιστεψουμε...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι...συγγνωμη για την γκαφα μου αλλα ειμαι καινουρια και μπερδευτηκα με το μνμ της lene... θελω να σου πω το ονομα του γιατρου αλλα δεν ξερω πως να χρησιμοποιησω το π.μ. ... οσο για τον γιατρο,τον αλλαξα και τωρα παω σε γυναικα στο ελληνικο, με εστειλαν σε αυτη με πολυ καλες κριτικες και μου φαινεται πολυ καλη μεχρι στιγμης και πολυ ανθρωπινη... περιμενω οδηγιες σου για το πμ;)

 

 

αγγελική το πήρα το πμ ευχαριστώ πολύ!!!! τώρα τον έχεις αλλάξει αυτό τον γιατρό και εχεις άλλον;;όχι εγώ δεν έχω παέι ακόμα σε κανέναν εκτός από τα καθιερωμένα τεστ παπ ....

Link to comment
Share on other sites

κάμπιος πως γίνεται η λαπαροσκόπηση;;;έχω κάποιες απορίες κορίτσια αλλά μπορεί να είναι και χαζές γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμα με εξετάσεις....βασική μου απορία είναι το πως γίνεται να κάνει κάποια γυναίκα εξωσωματική χωρίς να έχει ανακαλύψει αν έχει πρόβλημα..με την έννοια γιατί δεν έγινε πρώτα η λαπαροσκόπηση και μετά η εξωσωματική;;;

γιατί δηλαδή έπερεπε η nanik να κάνει τόσες σπερματεγχύσεις και εξωσωματικες και να ταλαιπωρηθεί τόσο και να μην κάνει κατευθείαν την λαπαροσκόπηση για να αποκλείσει το ενδεχόμενο της ενδομητρίωσης;;;

συγγνώμη αν είναι χαζό αυτό που ρωτάω....

nanik μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η λαπαροσκόπηση είναι επεμβατική μέθοδος, είναι ολόκληρη εγχείρηση ενώ η σπερματέγχυση δεν είναι απολύτως τίποτα. Αν δεν υπάρχουν ενδείξεις για ενδομητρίωση, συμφύσεις, ή δεν ξέρω τι άλλο είναι σχετικό (πολύποδες ίσως?) τότε οι γιατροί προτείνουν οπωσδήποτε πρώτα τη σπερματέγχυση και σε μερικές περιπτώσεις και την εξωσωματική.

 

Εγώ πάντως σκέφτομαι να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση πριν την εξωσωματική, αν και ο γιατρός μου λέει ότι η πιθανότητα να βρούμε κάτι είναι πολύ μικρή αφού δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Γιαυτό θέλω να μου απαντήσει η nanik τι πρόβλημα είχε που δεν εμφάνιζε καθόλου συμπτώματα?

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η ΝΑΝΙΚ γραφει στο κειμενο της αν το διαβασετε καλα οτι της βρηκε ενδομητριωση.....

 

εγω εκανα λαπαροσκοπηση γιατι ειχα ενδομητριωση και μετα ξαναβγαλα παλι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σε ολες , εχω καιρο να μπω αλλα χαρηκα που μετα απο τοσο καιρο μπηκα κ διαβασα κ ιστοριες πραγματικα με αισιο τελος . ΑΝτε συντομα κ στις δικες μας ιστοριες . Σε μενα δεν αλλαξε τιποτα , την προηγουμενη βδομαδα εκανα για ακομα μια φορα εξετασεις γενικες κ ορμονολογικες κ μια ακομα εξεταση για την γονιμοτητα . Που πραγματικα ειναι σε πολυ καλα ποσοστιαια επιπεδα κ η γυναικολογος μου επαθε πλακα . Ελα ομως που μια ορμονη πρεπει να κατεβει γιατι ηταν ανεβασμενη ....:(:(:(:( κ τωρα ειμαι με cyclacur ολο το μηνα κ μαλλον θα το παω ετσι για να μπορω να ρυθμιζω λιγο τον κυκλο μου κ να αδιαθετω καθε μηνα . Αυτες οι πολυκυστυκες :( δεν με βοηθαν καθολου . Και θελω να ρωτησω αν ξερει καμια για τα cyclacur , μπορεις να μεινεις εγκυος αν περνεις αυτα τα χαπια ? Εγω περνω ολο το κουτι κ τα 21 χαπια (κ τα ασπρα κ τα καφε). κ μολις τελειωνουν σε δυο μερες ερχεται περιοδος . Αν ξερετε κατι απαντηστε μου :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...