Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Ζητω συγγνωμη αν δεν χειριζομαι καλα το forum..εννοω δεν ξερω που ακριβως να απανταω κτλ...αλλα θα το βρω σιγα σιγα ελπιζω!!!:confused:

Ευχαριστω πολυ για την υποδοχη!!!:-D

 

Τον Ιουλιο κλεινω τα 27 χρονια...Ειμαι απο Χανια Κρητης και τωρα θα αρχισουμε ελευθερα με τον αντρα μου...δεν εχουμε προσπαθησει ποτε ξανα στο παρελθον!!

Ειμαι εντελως πρωταρα...χαχαχα!!!:oops:

 

Καλώς όρισες στο παρεάκι μας RenaB και καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας. Εύχομαι να γίνεις σύντομα μανούλα. Μην αγχωθείς,είσαι μικρή και έχεις χρόνο μπροστά σου...:P

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!

 

RenaΒ, καλώς όρισες και καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!

 

Λες ότι δεν έχετε προσπαθήσει, αλλά να ξέρεις ότι δεν θα κάνεις κάτι διαφορετικό, το ίδιο πράγμα θα κάνεις ακριβώς!!! Και με την ίδια χαρά! χιχι;):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα. Διαβαζω το φορουμ 3 χρονια τωρα. Οσο καιρο προσπαθουμε και εμεισ για μωρακι. Ειναι πρωτη φορα που γραφω και δεν ξερω καλα να το χρησιμοποιω ακομα.

Εμείς θα κανουμε την τριτη σπερματεγχυση. Στην πρωτη φορά εμεινα εγκυοσ αλλα το χασαμε τον τριτο μήνα. Εχουμε κάνει όλεσ τισ εξετάσεισ και δεν μασ βρίσκουν τίποτα. Απο οτι φαινεται ειναι το αγχοσ μου. Ελπιζω να ειμαστε τυχεροι και αυτη να είναι η τελευταια μασ προσπαθεια.

Μακαρι να μπορουσα να σταματησω να αγχωνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα. Διαβαζω το φορουμ 3 χρονια τωρα. Οσο καιρο προσπαθουμε και εμεισ για μωρακι. Ειναι πρωτη φορα που γραφω και δεν ξερω καλα να το χρησιμοποιω ακομα.

Εμείς θα κανουμε την τριτη σπερματεγχυση. Στην πρωτη φορά εμεινα εγκυοσ αλλα το χασαμε τον τριτο μήνα. Εχουμε κάνει όλεσ τισ εξετάσεισ και δεν μασ βρίσκουν τίποτα. Απο οτι φαινεται ειναι το αγχοσ μου. Ελπιζω να ειμαστε τυχεροι και αυτη να είναι η τελευταια μασ προσπαθεια.

Μακαρι να μπορουσα να σταματησω να αγχωνομαι!!!

 

Ακόμα και αν φταίει το άγχος σου, μην το αντιμετωπίζεις σαν να φταίει!Γιατί με τον τρόπο αυτό αισθάνεσαι ότι κάτι κάνεις λάθος, αλλά δεν μπορείς να το διορθώσεις, όπως θα μπορούσες να ελέγξεις και να διορθώσεις ένα σωματικό πρόβλημα. Και φυσικά αγχώνεσαι περισσότερο... Και αισθάνεσαι και ενοχές από πάνω... Φαύλος κύκλος...

Σου μιλάω εκ πείρας.

Οπότε, η συμβουλή μου: Αγχώσου ελεύθερα! Το άγχος μπορεί να είναι δημιουργικό και η κινητήριος δύναμη της ζωής μας. Αν δεν είχες άγχος, δεν θα έσπευδες να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου, κάνοντας σπερματέγχυση. Θα έμενες ξαπλωμένη στον καναπέ και θα περίμενες! Δεν είναι κακό να έχει κανείς άγχος, κακό είναι να τον καταβάλει, να τον μπλοκάρει και να μην τον κινητοποιεί. Δες επομένως τη θετική πλευρά του άγχους σου και αξιοποίησέ το.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα. Διαβαζω το φορουμ 3 χρονια τωρα. Οσο καιρο προσπαθουμε και εμεισ για μωρακι. Ειναι πρωτη φορα που γραφω και δεν ξερω καλα να το χρησιμοποιω ακομα.

Εμείς θα κανουμε την τριτη σπερματεγχυση. Στην πρωτη φορά εμεινα εγκυοσ αλλα το χασαμε τον τριτο μήνα. Εχουμε κάνει όλεσ τισ εξετάσεισ και δεν μασ βρίσκουν τίποτα. Απο οτι φαινεται ειναι το αγχοσ μου. Ελπιζω να ειμαστε τυχεροι και αυτη να είναι η τελευταια μασ προσπαθεια.

Μακαρι να μπορουσα να σταματησω να αγχωνομαι!!!

 

καλη επιτυχια σου ευχομαι....ποτε θα την κανεις?

οσον αφορα το αγχος συμφωνω με την προλαλησασα και να μετατρεψεις το αγχος σου σε πεισμα..ΠΕΙΣΜΑ οτι θα γινεις μανουλα...οτι προβληματα και να εχουμε η επιστημη εχει προχωρησει τοοοοοοσο πολυ που κατι θα υπαρχει και για τις βαριες περιπτωσεις..οποτε μην αγχωνεσαι. στο λεω απο πειρα γιατι εγω εφτασα σε σημειο καταθλιψης γι΄αυτο το θεμα.

δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αλλα εμενα με βοηθησε η πιστη μου στον Θεο....ξερω οτι ειναι μεγαλος και Εκεινος ξερει ποτε θα μας δωσει αυτο το δωρο...

μην το βαζεις κατω

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!

Ζητω συγγνωμη αν δεν χειριζομαι καλα το forum..εννοω δεν ξερω που ακριβως να απανταω κτλ...αλλα θα το βρω σιγα σιγα ελπιζω!!!:confused:

Ευχαριστω πολυ για την υποδοχη!!!:-D

 

Τον Ιουλιο κλεινω τα 27 χρονια...Ειμαι απο Χανια Κρητης και τωρα θα αρχισουμε ελευθερα με τον αντρα μου...δεν εχουμε προσπαθησει ποτε ξανα στο παρελθον!!

Ειμαι εντελως πρωταρα...χαχαχα!!!:oops:

Μια χαρά το χειρίζεσαι και καλημέρα, μικρή μας φίλη!

Όπως είπε πολύ σωστά και η φίλη μας Χρυσόθεμις, να συνεχίσεις αυτό που κάνεις, με την ίδια χαρά!! ...και ελεύθερα!! Δε χρειάζεται τίποτε άλλο...μην αγωνιάς!! Οι περισσότερες γυναίκες μένουν έγκυες φυσιολογικά και σχετικά γρήγορα...εμείς είμαστε οι λιγότερες, με τα προβλήματα!! Χαλάρωσε, απόλαυσε και το μωρό θα έρθει!!

 

Anna, σίγουρα δε φταίει το άγχος σου!! Ούτε για την αποβολή, ούτε για τη μη σύλληψη...μην επιβαρύνεις τον εαυτό σου με τέτοιες σκέψεις...αλλά όπως λένε και οι φίλες μας, εάν καταφέρεις να το μετατρέψεις σε πείσμα, θα έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα

 

Όλες με το καλό λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και σε όλες τις επίδοξες μέλλουσες μανούλες,

Είμαι νέο μέλος του forum αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε σας διάβαζα και παλαιότερα.! Είμαι 25 ετών και εδώ και κάποιο καιρό θέλουμε με το σύντροφο μου ένα μωράκι. Δυτυχώς αυτό δεν έχει έρθει μέχρι στιγμής και έχω αγχωθεί παρόλο που ο γιατρός μου μου είπε πως είμαι μικρή και να μη βιάζομαι για τίποτα. Ο γιατρός μου είπε να μη κάνουμε ακόμα εξετάσεις γιατί δεν υπάρχει ακόμα λόγος. Δεν ψάχνομαι με γόνιμες μέρες και τέτοια γιατί δε θέλω να με αγχώσει περισσότερο κάτι τέτοιο! Μετά απο πόσο καιρό θα πρέπει να υποβληθούμε σε εξετάσεις?? επίσης η περίοδός μου δεν θα έλεγα πως είναι και σταθερή άρα παίζει και αυτό ρόλο, χωρίς όμως να έχω ορμονολογικά προβλήματα..!! Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και σε όλες τις επίδοξες μέλλουσες μανούλες,

Είμαι νέο μέλος του forum αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε σας διάβαζα και παλαιότερα.! Είμαι 25 ετών και εδώ και κάποιο καιρό θέλουμε με το σύντροφο μου ένα μωράκι. Δυτυχώς αυτό δεν έχει έρθει μέχρι στιγμής και έχω αγχωθεί παρόλο που ο γιατρός μου μου είπε πως είμαι μικρή και να μη βιάζομαι για τίποτα. Ο γιατρός μου είπε να μη κάνουμε ακόμα εξετάσεις γιατί δεν υπάρχει ακόμα λόγος. Δεν ψάχνομαι με γόνιμες μέρες και τέτοια γιατί δε θέλω να με αγχώσει περισσότερο κάτι τέτοιο! Μετά απο πόσο καιρό θα πρέπει να υποβληθούμε σε εξετάσεις?? επίσης η περίοδός μου δεν θα έλεγα πως είναι και σταθερή άρα παίζει και αυτό ρόλο, χωρίς όμως να έχω ορμονολογικά προβλήματα..!! Σας ευχαριστώ πολύ...

 

 

γεια σου και καλως ηρθες...

ποσο καιρο κανετε προσπαθειες?

συνηθως οι γιατροι λενε στα ζευγαρια να κανουν προσπαθεια για περιπου 9 μηνες με 1 χρονο πριν ξεκινησουν τις εξετασεις.

επισης τι εννοεις οτι δεν εχεις σταθερο κυκλο? κατα μεσο ορο καθε ποτε σου ερχεται περιοδος?

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλως ηρθες...

ποσο καιρο κανετε προσπαθειες?

συνηθως οι γιατροι λενε στα ζευγαρια να κανουν προσπαθεια για περιπου 9 μηνες με 1 χρονο πριν ξεκινησουν τις εξετασεις.

 

περίπου στον ένα χρόνο, ο γιατρός μου μου είπε επίσης πως στην ηλικία μου μπορούμε να περιμένουμε πριν τις εξετάσεις και 2 χρόνια.. για γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας μετά τα 30-35 φυσικά λέει κάνουν εξετάσεις νωρίτερα αν δεν έρθει φυσιολογικά η εγκυμοσύνη.. σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... έπειδή σπούδαζα όταν έιχα εξεταστική απο το άγχος δε μου ερχόταν καθόλου περίοδος τους άλλους μήνες είχα καθυστέρηση πάντα 5 με 10 μέρες

Link to comment
Share on other sites

περίπου στον ένα χρόνο, ο γιατρός μου μου είπε επίσης πως στην ηλικία μου μπορούμε να περιμένουμε πριν τις εξετάσεις και 2 χρόνια.. για γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας μετά τα 30-35 φυσικά λέει κάνουν εξετάσεις νωρίτερα αν δεν έρθει φυσιολογικά η εγκυμοσύνη.. σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... έπειδή σπούδαζα όταν έιχα εξεταστική απο το άγχος δε μου ερχόταν καθόλου περίοδος τους άλλους μήνες είχα καθυστέρηση πάντα 5 με 10 μέρες

 

 

εγω ξερω οτι κυκλος εως 40 μερες θεωρειται φυσιολογικος..οποτε και που ειχες καθυστερηση παλι στα φυσιολογικα πλαισια εισαι..οποτε μην σε ανησυχει αυτο.τωρα για τα 2 χρονια.....να σου πω γιατρος δεν ειμαι για να το λεει σιγουρα κατι θα ξερει.απλα δεν ξερω το κατα ποσο μια γυναικα θελει να περιμενει τοσο πολυ..εσυ τι θελεις να κανεις?τι εχετε συζητησει με τον γιατρο?

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ξερω οτι κυκλος εως 40 μερες θεωρειται φυσιολογικος..οποτε και που ειχες καθυστερηση παλι στα φυσιολογικα πλαισια εισαι..οποτε μην σε ανησυχει αυτο.τωρα για τα 2 χρονια.....να σου πω γιατρος δεν ειμαι για να το λεει σιγουρα κατι θα ξερει.απλα δεν ξερω το κατα ποσο μια γυναικα θελει να περιμενει τοσο πολυ..εσυ τι θελεις να κανεις?τι εχετε συζητησει με τον γιατρο?

 

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, πλέον έχω τελειώσει με τη σχολή και μου είπε οτι θα φτιάξει και ο κύκλος μου, του είπα οτι δεν βιάζομαι και πάρα πολύ για την εγκυμοσύνη και αυτός μου είπε να μην αγχώνομαι αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι αδύνατον. :) σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα απο τη καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!

τι κανετε σημερα?επιτελους ηλιολουστη μερα.....

σημερα εκανα την σαλπιγγογραφια ευτυχως βγηκαν αψογα τ΄αποτελεσματα...

αν καποια φιλη πρεπει να κανει να ξερετε οτι δεν ειναι τιποτα..περισσοτερο ενοχληση παρα πονος και αυτο γιατι καταλαβαινεις οτι μπαινει το φαρμακο..τιποτα αλλο..να σας πω περισσοτερο με ενοχλησε που μου δωσανε ενα υποθετο γιατι δεν ειχα ξαναβαλει ποτε και αυτο με αγχωσε περισσοτερο:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!

τι κανετε σημερα?επιτελους ηλιολουστη μερα.....

σημερα εκανα την σαλπιγγογραφια ευτυχως βγηκαν αψογα τ΄αποτελεσματα...

αν καποια φιλη πρεπει να κανει να ξερετε οτι δεν ειναι τιποτα..περισσοτερο ενοχληση παρα πονος και αυτο γιατι καταλαβαινεις οτι μπαινει το φαρμακο..τιποτα αλλο..να σας πω περισσοτερο με ενοχλησε που μου δωσανε ενα υποθετο γιατι δεν ειχα ξαναβαλει ποτε και αυτο με αγχωσε περισσοτερο:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Καλημέρα maria και τα νέα σου είναι πολύ ευχάριστα!! Μπράβο!!

Ηλιόλουστη δεν τη λες, μάλλον χειμωρνιάτικη, αλλά μάλλον έχεις εσύ ηλιόλουστη διάθεση!!

Σχετικά με τη σαλπιγγοργραφία, εάν κάποια σάλπιγγα είναι βουλωμένη, τότε πονάει λίγο περισσότερο. Εσύ δεν το ένιωσες, γιατί ήσουν άψογη! Παρ'όλ'αυτά, ο πόνος είναι ανεκτός και φυσικά υπάρχουν και οι λύσεις στα προβλήματα αυτά των φραγμένων σαλπίγγων!! Τα λέω όλα αυτά, για να μη δημιουργούμε πρόσθετα άγχη σε διάφορες κοπέλες που η κάθε μία έχει το δικό της πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα maria και τα νέα σου είναι πολύ ευχάριστα!! Μπράβο!!

Ηλιόλουστη δεν τη λες, μάλλον χειμωρνιάτικη, αλλά μάλλον έχεις εσύ ηλιόλουστη διάθεση!!

Σχετικά με τη σαλπιγγοργραφία, εάν κάποια σάλπιγγα είναι βουλωμένη, τότε πονάει λίγο περισσότερο. Εσύ δεν το ένιωσες, γιατί ήσουν άψογη! Παρ'όλ'αυτά, ο πόνος είναι ανεκτός και φυσικά υπάρχουν και οι λύσεις στα προβλήματα αυτά των φραγμένων σαλπίγγων!! Τα λέω όλα αυτά, για να μη δημιουργούμε πρόσθετα άγχη σε διάφορες κοπέλες που η κάθε μία έχει το δικό της πρόβλημα!!

 

 

μου θυμισε τεστ παπ...

ισως παιζει ρολο και ο γιατρος γιατι εχω ακουσει πολλες κοπελες που δεν θελουν με τιποτα να κανουν τεστ παπ γιατι πονανε..εγω παλι στο τεστ παπ μια απλη ενοχληση νιωθω..

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!

τι κανετε σημερα?επιτελους ηλιολουστη μερα.....

σημερα εκανα την σαλπιγγογραφια ευτυχως βγηκαν αψογα τ΄αποτελεσματα...

αν καποια φιλη πρεπει να κανει να ξερετε οτι δεν ειναι τιποτα..περισσοτερο ενοχληση παρα πονος και αυτο γιατι καταλαβαινεις οτι μπαινει το φαρμακο..τιποτα αλλο..να σας πω περισσοτερο με ενοχλησε που μου δωσανε ενα υποθετο γιατι δεν ειχα ξαναβαλει ποτε και αυτο με αγχωσε περισσοτερο:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μπράβο Μαρία, ωραία νέα!!! Εύχομαι καλή επιτυχία από εδώ και πέρα στις προσπάθειές σας!!! (Υπόθετο; Άλλο και τούτο! :shock:)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Μαρία, ωραία νέα!!! Εύχομαι καλή επιτυχία από εδώ και πέρα στις προσπάθειές σας!!! (Υπόθετο; Άλλο και τούτο! :shock:)

 

 

ναι ναι μου ειπε οτι ειναι για να χαλαρωσουν οι σαλπιγγες..:P:p:p:p:p:p

ειχα παντως πολυ πλακα...:lol::lol::lol:

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι μου ειπε οτι ειναι για να χαλαρωσουν οι σαλπιγγες..:P:p:p:p:p:p

ειχα παντως πολυ πλακα...:lol::lol::lol:

Μπορεί να ήταν υπόθετο buscopan τοτε. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν! :)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,μόλις έκανα έγγραφη στο φόρουμ αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό τις συζητήσεις σας.πολλες φορές μπήκα με την αγωνία να μάθω την εξέλιξη των ιστοριων σας γιατί ειναι σαν να σας γνωρίζω πολύ καιρό.δεν προσπαθώ ακόμα για παιδάκι αν και πολύ θα το ήθελα αλλά με την σειρά μου και γω σας εύχομαι να εισακουστουν οι προσευχές σας στο Θεό και πολύ σύντομα να κρατάτε στα χέρια σας το παιδάκι σας.

Link to comment
Share on other sites

sagapo καλώς ήρθες και σ'ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές! Μακάρι κι εσύ με το καλό όταν ξεκινήσεις να μην ταλαιπωρηθείς και να γίνεις γρήγορα μαμά!

Για να λέμε λοιπόν και τα καλά, ξαναπήγα σήμερα στο γιατρό και όλα καλά!! Το μωρό μεγαλώνει κάτι παραπάνω από φυσιολογικά!! Κάθε φορά, παίρνω και μία ανάσα!! Τώρα ξανα, καλώς εχόντων, μετά το Πάσχα μου είπε να ξαναπάω και αυτό είναι επίσης ανακουφιστικό...σημαίνει ότι δεν ανησυχεί, για όσα τουλάχιστον μπορούμε να προβλέψουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Sandroula και sagapo, καλωσήρθατε!

18Μαρτίου, εύχομαι μία υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το μωρό σου! Όλα θα πάνε καλά.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Είμαι κανούρια στο forum αν και σας παρακολουθώ καιρό τώρα. Προσπαθούμε κι εμείς για μωράκι εδώ και 9 μήνες. Έχω πολυκυστικές και θυροειδή (ρυθμισμένο) και έχω να δω περίοδο φυσιολογικά από τον Μάιο του 2012. Το Νοέμβριο την προκάλεσα (primolut) και από τότε πάλι τίποτα. Κάθε 2 μήνες πήγαινα στη γυναικολόγο μου για υπέρηχο αλλά τα ωάριά μου δεν ωριμάζουν με τίποτα. Οπότε, με απόφαση γυναικολόγου και ενδοκρινολόγου ξεκίνησα τα glucophage (1/2 χαπακί το πρωί και 1/2 το βράδυ), χωρίς να έχω θέμα με την ινσουλίνη μου. Είμαι στον 3ο μήνα χρήσης, χωρίς αποτέλεσμα. Πριν 1 εβδομάδα πήγα πάλι στη γιατρό μου και μου είπε να τα κόψω γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Μου είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και εξέταση σπέρματος για να πάρω ορμόνες για πρόκληση ωορρηξίας. Αποφάσισαμε να πάρουμε 2η γνώμη από πολύ καλό γιατρό. Αυτός μου βρήκε 2 ινομυώματα στη μήτρα, γεγονός που με νευρίασε γιατί τόσο καιρό η δικιά μου δεν τα είδε. Επίσης, μου είπε ότι η δόση των glucophage που παίρνω είναι μικρή και θα πρέπει να τα συνεχίσω γιατί μετά από 6μήνες χρήσης φαίνονται τα αποτελέσματα. Φυσικά, μου είπε να κάνω τις ίδιες εξετάσεις και μετά θα μου δώσει χάπια και θα μείνω έγκυος. Ακούστηκε πολύ σίγουρος και καθησυχαστικός.

Χαίρομαι που μαθαίνω από εσάς ότι η σαλπιγγογραφία δεν πονάει γιατί με φόβησαν.

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά νιώθω ότι μόνο γυναίκες με παρόμοια προβλήματα μπορούν να με καταλάβουν. Λέτε να πάνε όλα καλά και να γίνει το πολυπόθητο; Είχε κάποια από σας ανάλογη εμπειρία, να πάρω κι εγώ λίγο κουράγιο;:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Είμαι κανούρια στο forum αν και σας παρακολουθώ καιρό τώρα. Προσπαθούμε κι εμείς για μωράκι εδώ και 9 μήνες. Έχω πολυκυστικές και θυροειδή (ρυθμισμένο) και έχω να δω περίοδο φυσιολογικά από τον Μάιο του 2012. Το Νοέμβριο την προκάλεσα (primolut) και από τότε πάλι τίποτα. Κάθε 2 μήνες πήγαινα στη γυναικολόγο μου για υπέρηχο αλλά τα ωάριά μου δεν ωριμάζουν με τίποτα. Οπότε, με απόφαση γυναικολόγου και ενδοκρινολόγου ξεκίνησα τα glucophage (1/2 χαπακί το πρωί και 1/2 το βράδυ), χωρίς να έχω θέμα με την ινσουλίνη μου. Είμαι στον 3ο μήνα χρήσης, χωρίς αποτέλεσμα. Πριν 1 εβδομάδα πήγα πάλι στη γιατρό μου και μου είπε να τα κόψω γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Μου είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και εξέταση σπέρματος για να πάρω ορμόνες για πρόκληση ωορρηξίας. Αποφάσισαμε να πάρουμε 2η γνώμη από πολύ καλό γιατρό. Αυτός μου βρήκε 2 ινομυώματα στη μήτρα, γεγονός που με νευρίασε γιατί τόσο καιρό η δικιά μου δεν τα είδε. Επίσης, μου είπε ότι η δόση των glucophage που παίρνω είναι μικρή και θα πρέπει να τα συνεχίσω γιατί μετά από 6μήνες χρήσης, φαίνονται τα αποτελέσματα. Φυσικά, μου είπε να κάνω τις ίδιες εξετάσεις και μετά θα μου δώσει χάπια και θα μείνω έγκυος. Ακούστηκε πολύ σίγουρος και καθησυχαστικός.

Χαίρομαι που μαθαίνω από εσάς ότι η σαλπιγγογραφία δεν πονάει γιατί με φόβησαν.

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά νιώθω ότι μόνο γυναίκες με παρόμοια προβλήματα μπορούν να με καταλάβουν. Λέτε να πάνε όλα καλά και να γίνει το πολυπόθητο; Είχε κάποια από σας ανάλογη εμπειρία, να πάρω κι εγώ λίγο κουράγιο;:wink:

 

 

αααχχ ποσο σε καταλαβαινω...και γω σπω εχω και δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που μου ηρθε περιοδος φυσιολογικα..πρεπει να ηταν πριν 2 χρονια οταν σταματησα τα glucophase... αγαπω glucophase...μονο με αυτα μου ερχοταν περιοδος φυσιολογικα...εγω βεβαια εχω θεματακι με την ινσουλινη μου και οχι με τον θυροειδη, αλλα εχω και γω ακριβως το ιδιο θεμα με σενα...τα αυγουλακια μεγαλωνουν αλλα δεν ωριμαζουν τα σκασμενα..

αυτο που θα σου πω δεν ειμαι απολυτα σιγουρη οτι το καταλαβα καλα, αλλα οταν πηγα στον γιατρο και ειπαμε για την σαλπιγγογραφια, μου ειπε συνηθως οι γυναικες με σπω δεν εχουν θεμα με την σαλπιγγογραφια (ισως γιατι μας φτανει ενα προβλημα,δεν θελουμε αλλο)

και ΝΑΙ οσο και να σου λενε οτι σε καταλαβαινουν αν δεν το εχουν περασει -που δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου- δεν μπορουν να σε καταλαβουν. ακομα και η μανουλα σου..εδω ειμαστε και θα εχεις οοοολη την ψυχολογικη υποστηριξη που χρειαζεσαι

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

sagapo καλώς ήρθες και σ'ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές! Μακάρι κι εσύ με το καλό όταν ξεκινήσεις να μην ταλαιπωρηθείς και να γίνεις γρήγορα μαμά!

Για να λέμε λοιπόν και τα καλά, ξαναπήγα σήμερα στο γιατρό και όλα καλά!! Το μωρό μεγαλώνει κάτι παραπάνω από φυσιολογικά!! Κάθε φορά, παίρνω και μία ανάσα!! Τώρα ξανα, καλώς εχόντων, μετά το Πάσχα μου είπε να ξαναπάω και αυτό είναι επίσης ανακουφιστικό...σημαίνει ότι δεν ανησυχεί, για όσα τουλάχιστον μπορούμε να προβλέψουμε!!

 

18μαρτιου χαιρομαι πολυ για εσενα αλλα και για τα υπολοιπα κοριτσια που τα καταφεραν....οσο για τα κοριτσια που δεν τα καταφεραν......απλα δεν τα καταφεραν τωρα....θα ερθει συντομα να τις επισκεφτει και αυτες ο πελαργος.....γυρναει γυρναει και παντου σταματει...καληεπιτυχια σε ολες...καλο κουραγιο και δυναμη....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

αααχχ ποσο σε καταλαβαινω...και γω σπω εχω και δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που μου ηρθε περιοδος φυσιολογικα..πρεπει να ηταν πριν 2 χρονια οταν σταματησα τα glucophase... αγαπω glucophase...μονο με αυτα μου ερχοταν περιοδος φυσιολογικα...εγω βεβαια εχω θεματακι με την ινσουλινη μου και οχι με τον θυροειδη, αλλα εχω και γω ακριβως το ιδιο θεμα με σενα...τα αυγουλακια μεγαλωνουν αλλα δεν ωριμαζουν τα σκασμενα..

αυτο που θα σου πω δεν ειμαι απολυτα σιγουρη οτι το καταλαβα καλα, αλλα οταν πηγα στον γιατρο και ειπαμε για την σαλπιγγογραφια, μου ειπε συνηθως οι γυναικες με σπω δεν εχουν θεμα με την σαλπιγγογραφια (ισως γιατι μας φτανει ενα προβλημα,δεν θελουμε αλλο)

και ΝΑΙ οσο και να σου λενε οτι σε καταλαβαινουν αν δεν το εχουν περασει -που δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου- δεν μπορουν να σε καταλαβουν. ακομα και η μανουλα σου..εδω ειμαστε και θα εχεις οοοολη την ψυχολογικη υποστηριξη που χρειαζεσαι

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ήδη πήρα αρκετό κουράγιο και μόνο που μου απάντησες.

Έχω την εντύπωση ότι τα αυγουλάκια μου δεν μεγαλώνουν καν. Μένουν μικρά πάνω στις ωοθήκες. Όσο για τα glucophage να τα συνεχίσω δηλαδή; Εσύ μετά από πόσο καιρό είδες αποτέλεσμα; Τη σαλπιγγογραφία έλεγα να την καθυστερήσω αλλά τώρα δεν πρόκειται. Σήμερα κιόλας θα ξεκινήσω τα primolut για να μπορέσω να κάνω την εξέταση!

Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...