Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Να σας ζησει ο μπεμπουλης σας!!!!Οσο αφορα την ενδομητριωση,δεν ειχες καθολου ενοχλησεις?απο οσο γνωριζω ενα απο τα συμπτωματα της ειναι και οι πονοι κατα την σεξουαλικη επαφη....και για τους "απεξω"προσπαθω να τους αποφευγω!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι σύντομα να ζήσεις και εσύ το θαύμα αυτό!

Όσο αφορά την ενδομητρίωση,όντως είχα κάποιους πόνους που και που αλλά όχι ιδιαίτερα δυνατούς.Ο κύκλος μου επίσης ήταν λίγο ασταθής αλλά δεν έλεγε κάτι αυτό.Το μόνο που προβλημάτιζε το γιατρό μου ήταν ότι δεν είχα καλή ωορηξία.Ύστερα από μια σειρά εξετάσεων που έκανα (πάντα με θετικά αποτελέσματα) το μόνο που απέμενε να κάνω ήταν η λαπαροσκόπηση.Ο γιατρός μου δεν περίμενε να δει τέτοια εικόνα.

Και να φανταστείς δεν ήθελα να προχωρήσω στην επέμβαση επειδή έτρεμα την αναισθησία.Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είχα πάντα σταθερό κύκλο 28 ημερών και επιπλέον τη 14η ημέρα (όπου είχα ωορρηξία) είχα έντονο πόνο στην κοιλιά. Ημουν πάντα σίγουρη ότι όταν αποφασίσω να κάνω παιδί, αυτό θα έρθει αμέσως. Φυσικά έκανα λάθος.Οταν ξεκινήσαμε την προσπάθεια επεδίωκα την επαφή εκείνες τις μέρες +/-2. Ωστόσο αποτέλεσμα δεν υπήρχε και το άγχος μου φούντωνε. Ηθελα απο το δευτερο αποτυχημένο μηνα να τρεξουμε στους γιατρους γιατι θεωρουσα οτι εφόσον εχουμε προβλημα δεν πρεπει να περιμένουμε και να σπαταλάμε το χρονο μας αδικα. Ευτυχώς ο αντρας μου που ήταν πιο ψυχραιμος αρνήθηκε γιατί η διδικασία ακόμη πιο αγχωτικη θα γινόταν....... μετά από 4 μήνες έγινε το θαύμα.!!!!!!!! (αξίζει να σημειώσω ότι τον προηγούμενο μηνα είχα μία και μόνη επαφη).

καλή επιτυχία σε όλες τις υποψήφιες μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!πάντα όταν είχα ωορρηξία ειχα καποια υγρά με βλέννα το τελευταίο 8μηνο εχω παρατηρήσει οτι εκείνες τις μέρες έχω λίγα υγρά χωρίς βλέννα(δεν ξέρω αν αυτό είχε ξεκινήσει νωρίτερα εγω το παρατήρησα πριν ένα 8μηνο). σκέφτομαι μήπως δεν κάνω ωορρηξία ή έχω κάποιο πρόβλημα με την ωορρηξία μου.να σημειώσω οτι έχω πολύ άγχος με το θέμα αν θα μπορέσω να μείνω έγκυος. έχουμε προσπαθήσει με τον συντροφό μου ένα 3μηνο τις ημέρες που πίστευα οτι έχω ωορρηξία αλλα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!πάντα όταν είχα ωορρηξία ειχα καποια υγρά με βλέννα το τελευταίο 8μηνο εχω παρατηρήσει οτι εκείνες τις μέρες έχω λίγα υγρά χωρίς βλέννα(δεν ξέρω αν αυτό είχε ξεκινήσει νωρίτερα εγω το παρατήρησα πριν ένα 8μηνο). σκέφτομαι μήπως δεν κάνω ωορρηξία ή έχω κάποιο πρόβλημα με την ωορρηξία μου.να σημειώσω οτι έχω πολύ άγχος με το θέμα αν θα μπορέσω να μείνω έγκυος. έχουμε προσπαθήσει με τον συντροφό μου ένα 3μηνο τις ημέρες που πίστευα οτι έχω ωορρηξία αλλα τίποτα.

DEPY μου,να κανετε αγκαλιτσες απο την ημερα που θα σου τελειωσει η περιοδος(τουλαχιστον μερα παρα μερα,..αν αυτο ειναι εφικτο)μεχρι να ΜΗΝ δεις την ακατανομαστη!!!Τις ιδιες ανησυχιες εχω κι εγω περι ωορρηξιας αλλα σημερα θα παμε στον γυναικολογο μου μιας και το χρονικο διαστημα που εχει περασει με εχει αγχωσει αρκετα και μου περνουν πολλα απο το μυαλο...μας ευχομαι συντομα με ευχαριστα νεα!!!

Link to comment
Share on other sites

αγκαλιτσες κάνουμε και τις άλλες μέρες αλλα τίποτα.θα πάω κι εγω στον γιατρό αλλα τον άλλο μήνα. εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και σύντομα ένα μωράκι.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου popaki , για να σε ηρεμησω θα σου πω οτι εμεις (εγω και ο αντρας μου ) καναμε τις εξετασεις μετα απο 6-7 μηνες....εγω θεωρω οτι ειναι καλο εστω και για προληπτικους λογους να γινονται αυτες οι εξετασεις και πιο νωρις απο χρονο....και ναι ειναι αληθεια οτι μετα απο σαλπιγγογραφια οι σαλπιγγες μενουν ανοιχτες για τους επομενους 3 μηνες και ετσι να ρθει μια εγκυμοσυνη....στην δικια μου την περιπτωση δεν εγινε γιατι ηρθαν και αλλα προβληματακια απο πισω.....ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι και σου ευχομαι συντομα ενα μπεμπακι........:D

γεια σου ερμινακι!τι κανεις?ρε συ σαλπιγγογραφια πρεπει να κανουμε ολες??προληπτικα, οπως το παπ τεστ π.χ?

Trying_to_Conceive_21_to_37_day_cycle_step1.php
Link to comment
Share on other sites

προσπαθουμε και εμεις 5 μηνες τωρα και τιποτα.....αυτο το μηνα αγορασα και τεστ ωορηξιας για να δοκιμασω...και ελπιζω...αλλα εχω απογοητευτει...πιστευα οτι φταιει η δουλεια και το αγχος αλλα στις διακοπες που ημασταν χαλαροι γιατι δεν εκατσε???εγω εχω βαλει στοχο το τελος του 09 και μετα βουρ στον γιατρο για περαιτερω εξετασεις......

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες.

Διάβασα όλα τα μηνύματα και χάρηκα που είμαστε πολλέςπου αγωνιούμε και οι περισσότερες έχουν καλά αποτελέσματα. Η ενδοκρινολόγος μου πάντως επιμένει οτι δεν υπάρχει γυναίμα σήμερα που δεν μπορεί να κάνει παιδί γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Όσον αφορά την σαλπιγγογραφία που διάβασα σε πολλές κοπέλες, εγώ είχα κάνει σλπιγγογραφία, η οποία με πόνεσε πολύ και μου έβγαλε σαν αποτέλεσμα οτι έχω τη μια σάλπιγγα βουλωμένη. Τον Απρίλιο όμως έκανα λαπαροσκόπηση και ο γιατρός που εξέτασε τις σάλπιγγες τις βρήκε και τις δύο βατές. Στην σαλπιγγογραφία μου είπε οτι η γιατρός έσπρωξε δυνατά το σκιαγραφικό και έπαθε σπασμούς η σάλπιγγα και φάνηκε μη βατή... Τα έχασα όταν μου τα είπε. Την άλλη εβδομάδα θα κάνει και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και ελπίζω να είναι καλό το αποτέλεσμα για να αποκτήσουμε το πολυπόθητο μωράκι. Το εύχομαι σε όλες, όσες αγωνίζεστε!!!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες.

Διάβασα όλα τα μηνύματα και χάρηκα που είμαστε πολλέςπου αγωνιούμε και οι περισσότερες έχουν καλά αποτελέσματα. Η ενδοκρινολόγος μου πάντως επιμένει οτι δεν υπάρχει γυναίμα σήμερα που δεν μπορεί να κάνει παιδί γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Όσον αφορά την σαλπιγγογραφία που διάβασα σε πολλές κοπέλες, εγώ είχα κάνει σλπιγγογραφία, η οποία με πόνεσε πολύ και μου έβγαλε σαν αποτέλεσμα οτι έχω τη μια σάλπιγγα βουλωμένη. Τον Απρίλιο όμως έκανα λαπαροσκόπηση και ο γιατρός που εξέτασε τις σάλπιγγες τις βρήκε και τις δύο βατές. Στην σαλπιγγογραφία μου είπε οτι η γιατρός έσπρωξε δυνατά το σκιαγραφικό και έπαθε σπασμούς η σάλπιγγα και φάνηκε μη βατή... Τα έχασα όταν μου τα είπε. Την άλλη εβδομάδα θα κάνει και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και ελπίζω να είναι καλό το αποτέλεσμα για να αποκτήσουμε το πολυπόθητο μωράκι. Το εύχομαι σε όλες, όσες αγωνίζεστε!!!

Στην ιδια φαση βρισκομαστε κι εμεις!!!...μετα απο 8 μηνες προσπαθειων,ξεκιναμε τις απαραιτητες εξετασεις.Παρασκευη θα κανει ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα(απο εχθες δεν μιλιετε)και μετα εγω σαλπιγγογραφια..:-(!!Κοριτσακι μου σας ευχομαι τα καλυτερα και συντομα να ακουσω ευχαριστα νεα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ιδια φαση βρισκομαστε κι εμεις!!!...μετα απο 8 μηνες προσπαθειων,ξεκιναμε τις απαραιτητες εξετασεις.Παρασκευη θα κανει ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα(απο εχθες δεν μιλιετε)και μετα εγω σαλπιγγογραφια..:-(!!Κοριτσακι μου σας ευχομαι τα καλυτερα και συντομα να ακουσω ευχαριστα νεα!!

σε ευχαριστούμε πολύ argyro30. και σε σας εύχομαι το καλύτερο!!!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Ειπα και εγω να γραφτω μπας και ακουσω καμια ιστορια και ξεχαστω. θα σας πω βεβαια και τη δικη μου.Με τον αντρα μου παντερυτηκαμε τον Ιουνιο του 2008 και 2 μηνες πριν το γαμο σταματησα τα αντισυλλυπτικα μπας και ερθει κανενα μωρακι αλλα μπα..τον Αυγουστο ειπαμε να παμε διακοπες και πονουσα τοσο πολυ οταν πηγαινα να ουρισω λες και ειχα ουρολοιμωξη σε τεραστιο σταδιο αλλα τελικα δεν ειχα ουτε αυτο και τελοσ παντων γυρισα κακην κακως και μπηκα νοσοκομειο για κυστεοσκοπηση και βρεθηκε μια κυστουλα η οποια αφαιρεθηκε αλλα και εστιες ενδομητριωσης οι οποιες καυτηριαστηκαν!:D

παω στο γυναικολογο και με ρωταει αν θελουμε παιδακι αμεσα και λεμε ναι(κανονικα επρεπε να μου κοψει τη περιοδο για 6 μηνες σαν θεραπεια μετα την επεμβαση).αλλα αφου θελαμε μωρο αρχισαμε πριν την ωρα μας που λενε!το πρωτο μηνα με παρακολουθηση ωορηξιας απο το γιατρο, το δευτερο μηνα με clomiphain citraine για περισσοτερα ωαρια, το τριτο και το τεταρτο μηνα με ενεσεις orgalutran και pregnyl για καθορισμο ακριβως της ωορηξιας.εν τω μεταξυ ειχα κανει πριν τις ενεσεις σαλπιγγογραφια(ηταν μια χαρα) και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα(ηταν κοντα αλλα πανω απο τα ορια).και στο τελος του δεκεμβρη αρχιζω παλι να ποναω οταν πηγαινα να ουρησω και δεν αντεχα καθολου οπου μου λεει ο γιατρος οτι καλυτερα να κανουμε θεραπεια με zoladex 3.6 διακοπη περιοδου δηλαδη γιατι αυτη ειναι θεραπεια για την ενδομητριωση..περιττω να σας πω οτι οταν καναμε αυτες τις προσπαθειες με τα φαρμακα το καναμε μονο για αυτο το λογο, μεχρι και που καποιες φορες δεν το καναμε και καθολου κι ας επρεπε!!Ειναι πολυ ψυχοφθορο να πρεπει αμεσα να κανεις παιδι!!!:(:(:(

για να μη σας ζαλιζω αρχες Σεπτεμβρη μου ηρθε η περιοδος μετα απο τη διακοπη με τη θεραπεια και λεω μηπως ειναι καλυτερα να προσπαθησουμε χωρις γιατρους και φαρμακα γιατι πιστευω οτι το ΑΓΧΟΣ τα σκοτωνει ολα!!!τωρα περιμενω περιοδο την αλλη εβδομαδα αλλα ρε κοριτσια εχω καφε υγρα μετα απο 2 μερες της ωορηξιας μεχρι και σημερα που ειναι η 22 μερα του κυκλου,λετε να σημαινει τιποτα καλο η μπα?????

παντως εγω μεταξυ μας δε μπορω και να μη το σκεφτομαι καθολου!!

φιλια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είναι η πρώτη φορά πού γράφω και νομίζω πως η ιστορία μου είναι εξαιρετικά αισιόδοξη.

Λοιπόν, τον Μάιο του 06 πήγα για μια εξέταση ρουτίνας σε γνωστή γυναικολόγο της Θεσσαλονίκης (η οποία συνεργάζεται με έναν από τους πιο γνωστούς γυναικολόγους της Αθήνας όσον αφορά στην εξωσωματική), ευτυχώς πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για τεκνοποίηση. Σημειωτέον ότι μέχρι τότε η σχέση μου με τους γυναικολόγους ήταν σχεδόν ανύπαρκτη αφού άλλωστε δεν είχα ποτέ και κανένα πρόβλημα. Είχα σταθερό κύκλο και νορμάλ περίοδο όσον αφορά στους πόνους και την ποσότητα του αίματος. Πηγαίνω λοιπόν, με βάζει κατευθείαν για υπέρηχο, χωρίς να μού πάρει κάποιο ιστορικό, και αρχίζει κατευθείαν να αναστενάζει και να μονολογεί «ωχ, και πώς θα σού το πω αυτό τώρα» και άλλα τέτοια ωραία. Εμένα με έλουσε κρύος ιδρώτας και περνούσαν απ΄το μυαλό μου διάφορες σκέψεις του τύπου ότι έχω το χειρότερο που υπάρχει. Τελικά μού λέει ότι έχω κύστες και στις δύο ωοθήκες, στη δεξιά 2,75χ2,79 και στην αριστερή 9,19χ6,22. Όλη δηλαδή η αριστερή ωοθήκη καταλαμβανόταν από κύστη ενδομητρίωσης. Στη συνέχεια συζητώντας για τη θεραπεία μού είπε ότι πρέπει άμεσα να προγραμματίσω χειρουργείο με ανοιχτή επέμβαση και όχι λαπαροσκοπική και μετά να ξεκινήσω κατευθείαν για εξωσωματική.

Γυρίζω στο σπίτι εντελώς χάλια και την επόμενη μέρα πήγαμε σε έναν άλλο γιατρό, ο οποίος με εξέτασε επίσης (δακτυλικά γιατί δεν έχει υπέρηχο) μού επιβεβαίωσε την ύπαρξη των κύστεων και μού έδωσε κάτι φάρμακα. Μού συνέστησε σε ένα μήνα να επαναλάβω τον υπέρηχο. Ήταν βέβαια πολύ καθησυχαστικός και έτσι ένοιωσα λίγο καλύτερα. Τα φάρμακα δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να τα βρω καθώς δεν πολυκυκλοφορούσαν πια.

Το ίδιο βράδυ επικοινώνησα με μία φίλη μου η οποία αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα και αφότου ταλαιπωρήθηκε πολύ τρέχοντας από τον ένα γιατρό στον άλλο τελικά κατόπιν σύστασης απευθύνθηκε σε γιατρό στην Αθήνα, ο οποίος διέγνωσε την ενδομητρίωση. Λίγους μήνες πριν είχε χειρουργηθεί λαπαροσκοπικά. Έτυχε να είναι ούτως ή άλλως Αθήνα για να τη δει και του είπε για την περίπτωσή μου. Ζήτησε να με δει και είπε να μην πάρω τα φάρμακα γιατί είναι άσχετα με την ενδομητρίωση.

Πράγματι, περίπου δέκα μέρες μετά τον επισκέφθηκα. Αισθάνθηκα από την πρώτη στιγμή άνεση και σιγουριά οπότε ένοιωσα και πιο αισιόδοξη. Επιβεβαίωσε τη διάγνωση, μού συνέστησε και μία αιματολογική –εξέταση του δείκτη Ca125, ο οποίος αν και καρκινικός όταν είναι αυξημένος υποδεικνύει την ενδομητρίωση- και ξεκίνησα αμέσως με φαρμακευτική αγωγή για καταστολή της λειτουργίας των ωοθηκών για πέντε μήνες, έτσι ώστε μετά να κάνουμε λαπαροσκόπηση και να ολοκληρώσουμε τη θεραπεία με δύο ενέσεις ακόμη. Έκανα ενέσεις Arvecap 3,75 κάθε μήνα και πέρασα ένα πολύ δύσκολο καλοκαίρι καθώς ήταν σαν να περνάω κλιμακτήριο (σηκωνόμουν μέσα στη νύχτα και έκανα ντους για να αντιμετωπίσω τις εξάψεις). Οκτώβριο κάναμε την επέμβαση. Κράτησε 4,5 ώρες. Μέσα μου ήταν όλα μπερδεμένα. «Κόλαση» είπε ο γιατρός. Την είδα κι εγώ την επόμενη μέρα στο ιατρείο του, όταν μάς έδειξε το dvd της επέμβασης και μάς περιέγραψε ακριβώς την κατάσταση. Ευτυχώς, παρά το ότι ήταν τελικά ενδομητρίωση 4ου βαθμού, δεν είχαν πειραχθεί οι σάλπιγγες.

Φεβρουάριο του 07 αδιαθέτησα για πρώτη φορά μετά τη θεραπεία. Πήγα ξανά Αθήνα, ελέγξαμε ότι γινόταν ωορρηξία και ξεκινήσαμε τις προσπάθειες. Επίσης, έκανα και εξέταση προλακτίνης και προγεστερόνης και ενώ η τιμή της προλακτίνης ήταν φυσιολογική, της προγεστερόνης ήταν εκτός ορίων, με αποτέλεσμα να μειώνονται ακόμη περισσότερο οι πιθανότητες για σύλληψη. Εν τω μεταξύ είχε κάνει και ο άντρας μου προληπτικά σπερμοδιάγραμμα το οποίο ήταν άθλιο και καθώς μικρός είχε κάνει επέμβαση για κιρσοκήλη, προστέθηκε ένα ακόμη άγχος. Είχαμε περιθώριο 6 μήνες να προσπαθήσουμε μόνοι μας καθώς η ενδομητρίωση μπορεί ανά πάσα στιγμή να εμφανιστεί ξανά.

Δεν μού ξαναήρθε περίοδος. Τον επόμενο μήνα διαπιστώσαμε ότι ήμουν έγκυος. Δεν πιστεύαμε το τεστ. Τρέχαμε Δευτέρα απόγευμα να βρούμε ανοιχτό φαρμακείο για να πάρουμε κι άλλο, άλλης εταιρείας, ώστε να βεβαιωθούμε. Θετικό και το δεύτερο. Θετική και η χοριακή την επόμενη μέρα.

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό τον Νοέμβριο του 07 ένα υγιέστατο και πανέμορφο κοριτσάκι που ζύγιζε 3.600.

Θέλαμε γρήγορα δεύτερο παιδάκι, έτσι ώστε να προλάβουμε και τυχόν επανεμφάνιση της ασθένειας. Οπότε είπαμε με το που θα μπει το 2009 να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες. Ξανά σπερμοδιάγραμμα (άθλιο, χαμηλή κινητικότητα, πεσμένη ποσότητα). Ξανά προλακτίνη και προγεστερόνη (ευτυχώς νορμάλ). Ο άντρας μου απελπισμένος. Μιλάμε με τον καλό μας το γιατρό και του συστήνει clomifen για αύξηση της κινητικότητας. Τα ξεκίνησε και ταυτόχρονα ξεκινήσαμε Ιανουάριο (χρησιμοποιώντας και τεστ ωορρηξίας) και τις προσπάθειες, χωρίς όμως ελπίδες (άρα και χωρίς άγχος) γιατί και η φαρμακευτική αγωγή θέλει κάποιο χρόνο για να έχει αποτελέσματα. Είχα αδιαθετήσει 08/01. Τελευταία φορά. Έκανα τεστ την τρίτη μέρα καθυστέρησης. Ήταν θετικό. Απίστευτο για άλλη μια φορά. Τον Οκτώβριο περιμένω το 2ο κοριτσάκι μου.

Ήμουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία μου, που ήρθε στο δρόμο μου αυτός ο γιατρός. Ένας υπέροχος άνθρωπος, τον οποίο επισκέπτομαι πλέον μία φορά το χρόνο και πού η ευγνωμοσύνη μας προς το πρόσωπό του θα κρατήσει για πάντα. Εννοείται ότι τον διαφημίζω παντού.

Το ξέρω ότι μακρυγόρησα .... λίγο. Όμως νομίζω ότι η περίπτωσή μου μπορεί να δώσει θάρρος σε ζευγάρια που αντιμετωπίζουν αντίστοιχα προβλήματα και αποδεικνύει ότι ο καλός γιατρός και ο περιορισμός του άγχους μπορούν να κάνουν την επιθυμία για απόκτηση παιδιού πραγματικότητα.

 

Μολις διαβασα την ιστορια σου και σχεδον θυμθηκα τα δικα μου, και χαρηκα τοσο πολυ που ισως και εγω συντομα εχω κατι ευχαριστω να ακουσω αφου αρχες του μηνα μου ηρθε η περιοδος μετα απο διακοπη 6 μηνων λογω ενδομητριωσης!!Σ ευχαριστω για την ιστορια σου!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Renata μακάρι να έχεις σύντομα καλά νέα, σού το εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου. Το ξέρω ότι είναι εύκολο να σού λένε όλοι να μην έχεις άγχος, προσπάθησε όμως όσο μπορείς να το αποβάλλεις. Ψυχραιμία λοιπόν και πάνω απ' όλα αισιοδοξία. Όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

natassap γεια σου...διαβασα πιο πανω την ιστορια σου , ειχα και εγω ενδομητριωση (και κατι μου λεει οτι και τωρα εχω) , υποβληθηκα σε λαπαροσκοπηση πριν ενα χρονο η οποια πηγε πολυ καλα, το κακο ειναι οτι μετα την λαπαροσκοπηση δεν εκανα την θεραπεια για να διακοψουμε την περιοδο για 3 μηνες ωστε να εξαφανιστει τελειως η ενδομητριωση γιατι θεωρησα οτι ηταν καλυτερο να μεινω εγκυος παρα να μου κοψουν την περιοδο...το αποτελεσμα βεβαια ειναι μετα απο 10 μηνες δν εχω μεινει ακομα εγκυος και φυσικα ο γιατρος αρχισε να βλεπει παλι καποια ενδομητριωματακια....παιρνω το θαρρος και σου ζητω να μου πεις αν θελεις με πμ ποιος ειναι ο γιατρος σου....σε ευχαριστω πολυ....και ευχομαι καλη επιτυχια σε οοοοοοοοοοοοολες μας...!!!!!!!!!!:D

 

καλησπερα ειμαι η ιολη και ειμαι 27 χρονων, 2 χρονια παντρεμενη αλλα με ενα χρονο προσπαθειων για εγκυμοσυνη.

τυχαια ανακαλυψα αυτη τη σελιδα και πηρα θαρρος γιατι δεν ειμαι μονη αλλα συγχρονως αγχωθηκα γιατι διαπιστωσα οτι δυστυχως ειναι πολλες κοπελες που δεν μπορουν να κανουν παιδι.

πριν απο μερικους μηνες εκανα λαπαροσκοπηση για αφαιρεση μιας κυστης η οποια δηθεν εμποδιζε μια εγκυμοσυνη. μεχρι τωρα ο γιατρος μου δεν μου εδωσε τιποτα και ελεγε να περιμενουμε. αποφασιζουμε με τον αντρα μου να παρουμε μια δευτερη γνωμη και παμε σε εναν αλλο γιατρο ο οποιος μας λεει οτι στο dvd που ειδε τη λαπαροσκοπηση δεν υπαρχει διαπιστωση αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες και πρεπει να κανω σαλπιγγογραφια. επισης στον υπερηχο βλεπει οτι το ωοθυλακιο ειναι μικρο ωστε να μπορεσουν να περασουν τα ωαρια κατι που ο προηγουμενος γιατρος δεν το ειχε δει.αποφασιζω και κανω τη σαλπιγγογραφια και ευτυχως ολα ειναι ενταξει και ετσι ο γιατρος μου προτεινε να κανω μια ενεση (δυστυχως δεν θυμαμαι ονομα) η οποια θα σταματησει τη περιοδο για τρεις μηνες και ετσι θα αναπτυχθουν πολλα ωαρια και θα μεγαλωσει το ωοθυλακιο.

μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας?

συγνωμη που σας κουρασα.

 

περιμενω νεα σας.

48789824.pngΕίμαι μία νεραιδούλα και θα φουσκώσω όλες τις κοιλίτσες!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις διαβασα την ιστορια σου και σχεδον θυμθηκα τα δικα μου, και χαρηκα τοσο πολυ που ισως και εγω συντομα εχω κατι ευχαριστω να ακουσω αφου αρχες του μηνα μου ηρθε η περιοδος μετα απο διακοπη 6 μηνων λογω ενδομητριωσης!!Σ ευχαριστω για την ιστορια σου!!!:)

κοριτσια εκανα και εγω λαπαροσκοπηση λογω ενδομητριωσης αλλα ο γιατροσ δεν μου εδωσε φαρμακα για διακοπη περιοδου . κακο αυτο ε?

48789824.pngΕίμαι μία νεραιδούλα και θα φουσκώσω όλες τις κοιλίτσες!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν ξέρω αν είναι, απλά το σύνηθες είναι να δίδεται η φαρμακευτική αγωγή κάποιους μήνες πριν και μετά την επέμβαση ώστε να είναι καλύτερα τα αποτελέσματα. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου. Μπορεί να μην ήταν πολύ εκτεταμένη η ενδομητρίωση και γι' αυτό να μην σού έδωσε φάρμακα. Μόνο αυτός μπορεί να σε διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δε σου εδωσε φαρμακα δε το ξερεις αν ειναι κακο η οχι!Οπως ειπε και η νατασ μπορει να μην ηταν κατι σπουδαιο!Υπομονη και ολα θα γινουν λεω εγω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Renata μακάρι να έχεις σύντομα καλά νέα, σού το εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου. Το ξέρω ότι είναι εύκολο να σού λένε όλοι να μην έχεις άγχος, προσπάθησε όμως όσο μπορείς να το αποβάλλεις. Ψυχραιμία λοιπόν και πάνω απ' όλα αισιοδοξία. Όλα θα πάνε καλά.

Σ ευχαριστω παρα πολυ και ειλικρινα θα προσπαθησω να το ξεχασω, μολις εχθες μου ηρθε και η περιοδος, και αισιοδοξια οπως λες και εσυ.

φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Είμαι η Μαρία και είμαι και εγώ καινούργια στην παρέα σας και οφείλω να ομολογήσω οτι είμαι πολύ χαρούμενη γι'αυτό!Εγώ πέρυσι τον Οκτώμβρη έμεινα έγκυος, το ανακάλυψα 2 εβδομάδες μετά την επαφή!Ξετρελάθηκα από την χαρά μου γιατί το θέλαμε πάρα πολύ, συνέβει όμως κάτι τραγικό στην υγεία μου.Ταυτόχρονα με την εγκυμοσύνη μου, μου διεγνώσθει και καρκίνος μαστού στα 33 χρόνια μου!Έχασα τον κόσμο, παρακαλούσα τον θεό να μην είναι κακοήθης έτσι ώστε να μπορέσω να συνεχίσω την εγκυμοσύνη μου!Μένω σε νησί του Ιονίου και έτσι αναγκάστηκα να έρθω στην Αθήνα για να συναντήσω μια σπουδαία χειρουργό!Φυσικά, ήμουν πολύ τυχερή που το βρήκε ο γυναικολόγος μου (ο σωτήρας μου) τόσο νωρίς.Χειρουργήθηκα και έδειξε η βιοψία ότι ήταν κακοήθης, έτσι έπρεπε να γυρίσω στον τόπο μου για να κάνω την απόξυση, να περιμένω 1 μήνα για να συνέλθω και από τα 2 χειρουργεία και να ξαναεπιστρέψω για 1,5 μήνα θεραπειών (ακτινοβολίες) στην Αθήνα.Τώρα είμαι καλά, έκανα μαστογραφία (πηγαίνω και κάθε 3 μήνες στην Αθήνα για ψηλάφηση) και είναι όλα καλά και σωματικά και ψυχολογικά. Τώρα είμαι έτοιμη να προσπαθήσω ξανά για ένα μωράκι, και αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι οτι ήρθα σε επαφή ακριβώς την ημέρα της ωορηξίας μου, μόνο για μια φορά, υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος?και αν ναί πότε με συμβουλεύετε να κάνω το τέστ?ήρθα σε επαφή στις 29/10

 

:oops:σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

VALSAMIKO ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΠΟΤΕ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΡΙΠΗ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΑΦΟΥ ΗΡΘΕΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ.ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ .ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΑΣΕΣ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΣΤ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΣΑΜΙΧΟ, σου εύχομαι απο καρδιάς να είσαι έγκυος!!!!!!!!!!

Και β'εβαια είναι πολύ πιθανό!!!

όμως να μην αγχωθείς!!!

Ασχολήσου με άλλα πραγματάκια για να παίρνεις το μυαλουδάκι σου απο το θέμα της κοιλίτσας σου!!!!!

Να κάνεις υπομονή και μόλις περάσει η ημέρα που ΔΕΝ περιμένεις περίοδο.... Να πας να κάνεις μία χοριακούλα!!!!

Συγχαρητήρια για τη δύναμη ΨΥΧΗΣ σου!!!

Κι εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου, στο νοσοκομείο να νοσιλευτείς ξανά ΜΟΝΟ για τις γέννες σου!!!!! :-)

Να είσαι καλά....!!!!!

Οι αδυναμίες της ζωής μου..

Οι παντοτινές μου αγάπες....

Μανθούλης.. 11/6/2010

Μπεμπάκος.. 29/2/2012

Link to comment
Share on other sites

kalosorises stin parea mas.....

xairomai pou eisai kala tora kai pou stathikes dinato se ayto to pragma pou legete karkinos.....efxomai ola na einai kala...

:P

opos sou ipan oi kopelles na perimeneis na deis an tha exeis kathisterisi kai tote kaneis kai test gia egkimosini.kai h mia fora epafis giro stis krisimes meres mporei na feroun to thavma.makari

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

valsamixo...σου ευχομαι τα καλυτερα...εγω αν ημουν στην θεση σου θα περιμενα 2-3 μερες απο την μερα που θα ειναι να αδιαθετησεις (αυτο βεβαια αν η περιοδος σου ειναι σταθερη)

καλα αποτελεσματα!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...